Betta splendens - chov
Děkuju moc. Před chvílí si opatrně zobnul, pak to všechno vyplival. Tak se budu snažit dál a pak na tu artemku.
Jak píše Aforte.Nebo kup mražený(klidně hovězí srdce) a zkus mu kousíček dát.Ale ten stres tam může hrát svojí roli,takže bych ještě pár dní vydržel,než si zvykne na nový prostředí a až pak to řešil

Můžeš to občas zkusit, ale nedávám tomu naděje.
Můžeš zkusit koupit vajíčka artemie. Dáš do PET láhve se vzduchovacím kamínkem.

Není to drahé a máš živé krmení, které beťákovi bude chutnat. Daphnie jsou taky dobrá volba. Koretru mi neberou

Takže snažit se mu sypat suché krmivo už nemám?
Ano to určitě je. Moje byly schované a po pár dnech se mi vytřely. 4. den už mám jikry v pěnovém hnízdečku. Na to jak vypadaly první den

Pravděpodobně byl krmen pouze živým,nebo granulema.Beťák,jakmile se naučí na živé,těžko se přechovává na suché.Tohle mám již několikanásobně ověřené(i když vyjímka se vždycky najde).
Tak jsem si dneska koupil červeno-růžového VT samečka z akvaristiky (jediný, který vypadal zdravě). Nepřijímá vločkové krmivo, ale je zdravý, imponuje, když mu dám zrcádko. Je možné, že je to stresem z nového prostředí?
Starší reakce
Asi tak nejak to vidi nase Betky doma svyma ocima:
rybicky.net/fotogalerie.php…
Myslim ze ta ctvrta na tehle fotce neni, nakonec je to jen cast 54l akvaria, ale najdes tam ty 3? A ony se taky jen tak navzajem nenajdou, takze kdyz uz nekterou ty ostatni nebavi...
Sice tyhle rostliny v tom akvariu vyrostly, ale muzes mit uplne stejnou jungli (i bohatsi) jen z toho co Ti nekdo da. Na takovehle "zapleveleni" i nekolika akvarek Tve velikosti se vali rostliny po stole na kazdem prazskem setkani akvaristu. Staci si nekomu v okoli o ne rict, clovek casto ani netusi, ze za stenou bytu kde bydli stoji sousedovi bedna vody, ze ktere kazdy tyden vyhazuje kybl rostlin

.

Souhlasím, čistota vody a kvalitní biofiltrace je základ rovnováhy. Tohle by mělo být základem u jakéhokoli akvária. Já spíše rozebíral podmínky soužití ryb

Jestli je to dostačující nebo ne, je silně individuální. Je to dostatečné pro ryby, aby měly kde plavat. Ono magické "záleží na podmínkách" je správný, ale zcela obecný argument.
Jak to zatím chápu já, jde v tomto případě o dvě věci: Dostatečně zarostlá nádrž, aby si ryby nebyly pořád na očích. To už tady bylo rozebrané.
Druhá věc je biologická stabilita nádrže. U akvárií menších než těch 30 litrů vzniká problém s filtrací. Ta je buď nedostatečná a funguje jen na dobré slovo nebo ryba nemá kde plavat, protože kvalitní filtr zabere v nádrži hodně místa. Ta potom taky vypadá méně vzhledně. Jistě, rostliny s kvalitou vody pomůžou, ale něco by tam mělo opravdu zaručeně nitrifikovat, protože ve 30ti litrech na chemii vody poznat i to, když pohnete s dekorací na dně (otestované). Tím hlavním filtrem může být klidně i dno, ale pak musí být zaručené vhodné proudění vody. Čili, je už potřeba vědět, co a proč člověk dělá a tou magickou vhodnou podmínkou je dostatečně čistá voda a stabilní biologická filtrace.
Když majitel do malé nádrže, která nefunguje opravdu jako hodinky, zkombinuje víc bett, stanou se dvě věci: Mírně (betta je čistotná rybka) se zvýší množství biologického odpadu. Klidně to může dobře fungovat poměrně dlouho.
Betty se do sebe jednou za čas nějak mírně pustí, i když jsou spokojené. Nádrž musí být taková, aby případné mírné následky dobře ustála a aby to nespustilo spirálu problémů. Jednou se rybky někde budou honit, jedna si poraní ploutvičku a už to jede: Plísně, bakterky, točí se léčiva, "dobré slovo" na filtraci už nezabere, nervozita v nádrži začne narůstat a z "dostačujících 30 litrů" je vodní hospic. Jestli je tam jen jedna betta, tohle riziko je menší.
Zarostlá nádrž, stabilně zaručeně čistá voda. Z dostupných filtrů na trhu si spočítat, jaký potřebuji průtok, jaký povrch a objem filtrační hmoty a nějak to zkombinovat a vylepšovat, aby to fungovalo a abych se nebál odcestovat na dovolenou a jednou nevyměnit vodu, neodkalit. Jestli se tohle povede ve třiceti litrech, klidně tam podle mne můžou být tři betty.
30l je pro tři bojovnice dostačujících. Samozřejmě čím větší, tím lépe, ale 30 litrů třem rybkám pro plnohodnotný život stačí. Záleží na podmínkách v akváriu.
Jak už zde bylo psáno, jsou to ryby vysoce teritoriální. Proto je důležité, aby akvárium nebylo holé, když chceš mít samice i samce pohromadě. Doporučuji dát do nádrže stonkové a plovoucí rostliny, které Ti za poměrně krátkou dobu udělají pěknou džungli. Rybky pak budou mít více možností úkrytu a pro samce bude těžší pronásledování ve spleti zeleně.
Chov samic pohromadě je bezproblémový, ale lépe je mít 3 a více kusů. Ve větším množství se případná agresivita rozloží, ony si udělají určitý "stromeček mocnosti" a budou vycházet bez obtíží. U těch dvou je to horší, protože se může stát, že jedna bude stále utlačována. To už je tu ale také psáno. Jiné je to, když spolu vyrůstají od mala.
Chvilku je nech a pozoruj je, uvidíš sama až budeš zhasínat zda je má cenu přendavat nebo ne

A pokud máš další akvárka, zkus jim tam hodit z nich nějakou přebytečnou zeleň (jestli máš) do sloupce vody.
Mám ještě volný jedno akvárko..nevim..ale na tý menší je vidět že má respekt..tak já jí radši vyndám

A kam bys tu další samičku dala? Možná si to srovnají, ale možná také ne. Mají tam málo úkrytů. Třeba by stálo za to popřemýšlet zda by nebylo lepší samičky zítra vrátit nebo je na předchodnou dobu oddělit (pokud se budou prát) a akvárium důkladně osázet rostlinkami, aby měly od sebe občas klid. Občas si ryby povahově nesednou, občas si to jen vyříkají a pak je klid, ale to ti nikdo neřekne jak to je v případě těhle rybek.
Tak samce jsem vyndala a ted pro změnu na tu menší útočí ta větší.. Tak já už fakt nevim.. Mám jednu z nich vyndat?

Samice, pokud jedna není výhradně a výrazně dominantní (nestává se to zas tak často) tak spolu mohou být, jsou klidnější. Ale určitě bych přikoupila nějaké rostlinky, aby taky od sebe měly ženský chvilku klid

A navíc zelená akvárka jsou veselejší

Děkuju moc, takže samičky spolu můžou zůstat?
Já bych asi samečka zatím vrátila do toho petilitrového a nechala tohle akvárko pořádně zarůst. Jakmile na sebe ty ryby v pohodě vidí, i když jsou každá v jiném rohu, můžou se navzájem uhnat a nemusí to skončit zrovna moc hezky.
Jedna kytka, jeden kořen a mušle (tu bych mimochodem vyndala kvůli tvrdosti vody) není akvárium vhodné pro tolik bett. Jsou to ryby teritoriální a když se samičky nemají před dominantnějším samcem (nebo dominantní samicí) kam schovat může dojít i k usmrcení ryb při boji o území. Více bett chce pořádně zarostlé akvárium, aby na sebe tolik neviděli a slabší rybky se mohly chovat. Takhle se s velkou pravděpodobností porvou. Osobně kdybych byla v takovéhle situaci bych určitě přikoupila a osázela akvárium (klidně i 80%) hodně plovouček a samce vrátila zpět do těch 5 l. Dvě samičky když si to mezi sebou ujasní v té 30 žít mohou, ale v mých očích je 30 l pro 3 betty málo. Možná se najde někdo s jiným názorem, tohle je můj. A pokud bych je chtěla mít spolu tak min do 54 l hodně zarostlého akvária.
No, je tam jeden kořen a jedna kytka která má dlouhý trsy.
Ta menší samička se furt schovává pod mušli na dno.. Takže ted nevim co mám dělat, jestli je mám oddělit nebo je nechat být.

Jak moc je to zarostlé, kolik tam mají úkrytů? V mých očích je 30 l pro 3 betty málo.
Do ted byl sám v 5l akvárku. Ted jsem si pořídila 30l akvárko, dala jsem do něj nejdřív samičky a až pak samečka.

Jak velká a jak moc zarostlá nádrž to je? Námluvy to nebudou, jsou to dva vetřelci v jeho teritoriu. Ale pokud je nádrž dostatečně velká a zarostlá tak si to mezi sebou brzy ujasní.
Starší reakce
Není to žádná reklama ale spíš návod. A je to určeno jen pro opravdu malé nádrže (sklenice)!! A jde o to aby jsi si usnadnil práci s výměnou vody každý den naleješ a to co vyteče sebou vezme část výkalů a krmiva. A jen opravdový trouba by si na dno dal nějaký jemný nebo dokonce lehký substrát.
Měl jsi to v rukách? Zkoušel jsi to? Já jsem to v Americe viděl u kamaráda v provozu a podle mne není o co stát a moc si to nezaslouží propagaci. Dostalo to ze dna "akvária" trochu nespotřebovaného krmiva, ale vůbec žádný detrit. Kromě toho, v té reklamě se mi nějak nezdá barva té vody, která z toho teče. Navíc, když se dno vyměnilo za jemnější, přestalo to fungovat úplně.
Mám Beťáka v akvu vysokém 50 cm (rozměry 80*30*50 výška) a zvládá to v pohodě. Občas spí na dně, občas někde na lupení Echinodorů, plave a krmí se v celém vodním sloupci od hladiny po dno, takže no problema.
Ve 40cm vysokem akvariu se pohyboval i u dna, ve 30cm vysokem mi Betky plavou vsude, propletaji se houstim u dna, umi tam cihat a neco pozorovat... 30cm vysoke akvarium neni pro Betku zadny problem a zdrava ryba vyuzije cely sloupec vody.
Tak ono to opravdu není kritický,ale když už bych takhle volil,tak s větší plochou.A celkově platí:čím větší,tím lepší

Nemám strach, že by si neporadil. Akorát si myslím, že rozměr 30x20x20 je vhodnější. Na druhou stranu ve 25x25x30 je o trochu více místa..

Výška 30 cm nebude problém. Poradí si s tím.
Mám rybáka v aq 30x20x20 -
rybicky.net/nadrze/16730 . Mám v plánu udělat "dyzajnovku", ale s rozměrem 25x25x30. 30cm je výška. Pro beťáka je ale vhodnější to nižší, nebo mu na pár cm až tak nesejde? Co na to zdejší znalci Betta splendens?
www.akvarista.cz/…
Kdyz se podivas uplne na konec toho popisu, vlastne na uplne posledni slovo...

.
Tak ja to zkusim vic rozebrat.
Raselinove vyluhy, vyluhy ruzneho listi atp. se pouzivaji do vody pro ryby, ktere ziji v tzv. cerne vode. Mnoho akvaristu z toho duvodu do vody pridava Torben, ktery je levny, snadno pouzitelny (bezne pridavam 2.5ml/10l menene vody) a nevim ze by si na nej nekdo stezoval. Nemuzu rict ze vsechny Tetry, takove znalosti nemam abych si to troufnul tvrdit, ale bezne chovane Tetry z Jizni Ameriky takove pridavky ve vode oceni. A dle popisu tohle neco takoveho je, a jeste je to necim obohaceno.
Pisi tam o antibakterialnim ucinku, ten maji tyto vyluhy samy o sobe. Zaroven ale mohou zhorsovat nitrifikaci, nicmene asi nijak zasadnim zpusobem, ze by dobry filtr s temito vyluhy prestal nitrifikovat.
Ohledne vody, takoveto pripravky ji mohou kratkodobe mirne zakalit a barvi ji do jantarova. Pokud je ale akvarium dobre funkcni, zbyde rychle jen to zabarveni vody, jemne zakaleni rychle zmizi.
Dale se pise o vapniku (beru to na preskacku, jak mi to prichazi). Ze by to ale zpusobovalo vyrazne zmeny vody ve smyslu tvrdosti, to nelze predpokladat, protoze ono se v te lehvicce neda zase tak moc rozpustit, aby pri nejakem normalnim davkovani to mohlo vodou vyrazne hnout.
Pisi o vazani cpavku Yucca extraktem, o cemz nic nevim, vim ze se neco takoveho prodava jako doplnek stravy, ale fakt nevim. Obecne vazani cpavku muze byt prospesne, ale v dobre funkcnim akvariu zbytecne az skodlive (nitrifikacni bakterie si se cpavkem poradi (proto je jej ve fungujicim akvariu minimum), je to jejich vyziva, a vyslednymi produkty zivi rostliny). Ze to muze obsahovat i neco, co zpusobuje lepsi drzeni bublin, to muze cokoli, co se podoba saponatu.
Buhvi co do toho vsechno namichali, bat se asi neni ceho, ale ja osobne bych do vody prilil na co jsem zvykly a funguje, obycejny Toreben za par kacek

.
0 15.04.2014 10:55 Jitka Dobrý den přeji. Můžete mi prosím poradit dávkování Betta Relax? Mám 60l akvárium. A ráda bych se zeptala, zda nebude vadit tetrovitým rybám. Děkuji.
Starší reakce
Rašelinový výluh mám doma přidám. Tak uvidíme snad se dá dopořádku

Pokud to byl okus od ryb, tak se v dobrých podmínkách zotaví a ploutev začne dorůstat. Doporučuji přidat rašelinový výluh, třeba Torben.
0 21.03.2014 07:54 Dáša – okousaná ploutev bojovnice
Dobrý den, parmičky mi okousaly komplet bojovnici nezůstalo jí vůbec nic z ocasní ploutve. Má šanci napřežití a popř. doroste jí ocasní ploutev? Je odlovená v jiném akvárku moc neplave, ale žere.
Tak já si myslim že ta menší byla nemocná(z důvodů,jenž popisuje Legioix) a ta druhá to poznala a proto na ní začala útočit...
Jestli jsi je měl v tom 10L AQ spolu, tak se ani nedivím.... Myslím to AQ do kterého jsi sháněl topítko.
Pretože agresivita sa rozloži dle počtu ryb. Ty si mal dve ,tak vačšia silnejšia išla po tej mladšej a menšej.

Dneska mi umřela samička betty. Byly dvě v akvárku, jedna plně vyvinutá a druhá o něco menší. Dlouhou dobu se velmi dobře snášely, dneska, když jsem se podíval do akvária, ta menší betta měla takové vykulené oči a měla divnou barvu a orvané šupiny. Nechápal jsem, jak se to mohlo stát. Ale když jsem se díval déle, větší samice tu menší zaháněla a kousala ji do těla. Nechápu, jak se to mohlo stát, protože když jsem kupoval tu velkou samici, v prodejním akváriu byly různé velikosti a neubližovaly si.
Starší reakce
Jiné AQ s filtrem, hodně rostlin a ryba bude vypadat jinak. V tom v čem je se divím, že vůbec tak dlouho vydržela.
0 08.03.2014 22:21 Lenka – Beta

Ahoj, mám samečka betty již vice jak pul roku, když jsme si jej přinesli domu byl tmavší a ploutve měl v pořadku, postupem casu mu začali asi uhnivat, tak jsem koupila preventin a mukosolvan, nepravidelne davkuji, spodní ploutev i ty predni mu pekně dorostly, zadni a hřbetní zatím ne, zda se mi hodně svetlý a na hlavičce ma jako když dírky, ale to už tak 4 a více měsíců. Rybicka je sama v kulaté bání, ptala jsem se v akva, řekli že to až tak nevadí, měla jsem štěrk a rostlinku, štěrk jsem odstranila, planuji koupit jemný písek, vzduchovaní arostlinku dát zpět, hodně se mi znečišťovala voda...můžete mi prosím poradit jak docílit lepší barvy, růstu ploutví a hlavně aby se mi voda již za 3 dny nekazila(dělá se na hladině film)..dekuji
michalt napsal: Tyto holky samečka nechtěly (možná tak k večeři) 
Tak nějak... Zpočátku samec honil samici, ona se mu nabízela pěkně pruhovaná, vypadalo to slibně. Pak se to nějak zlomilo a teď honí ona jeho (on prchá) a nikdy se nevytřeli. Prostě to s nimi není jednoduché.
Tyto holky samečka nechtěly (možná tak k večeři), takže se rychle zase odstěhoval, dokud byl v celku. Jiné rybky snad přibudou už tento týden. Neočekávám, že budou mít na betty nějaký vliv, ale možná překvapí. Budu to sledovat, jak píšeš.
Tyto dvě samičky si jedna druhé nevšímaly první dva týdny. Pak se začaly nějak znervózňovat a odhánět se. Myslel jsem si, že bojují o dominantní postavení. Pak už jen ta silnější (teď poškozená) odháněla tu slabší. Ale tento stav se zdá být poněkud stálý. Uvidíme. Ale jestli bude těch fyzických útoků víc, jedna bude muset jít plavat k někomu jinému.
Díky. Právě o těch vyšších dusících si myslím, že to na svědomí nemají. Uvědomuji si však, že to tady pravidelně čteme od mnoha uživatelů, kteří mají nějaké problémy ("Ne ne, vyššími N látkami to určitě být nemůže, nechal jsem to zaběhnout celý týden, přidal jsem bakterie, to na úpravu vody a měřím a měřím..."). Ale Zrovna dneska jsem měnil vodu a rybka vyskočila pár hodin po té výměně.
No nic, přidal jsem Torben, změřil jsem NO2 s negativním výsledkem a budu měnit vodu častěji než jednou týdně. Ale zatím tedy nechám holky spolu a budu je pozorovat.
To Ti neporadím, asi bych se zařídila podle dalšího vývoje. Moje betty, přestože jsou samice a samec, nejsou kompatibilní a taky se občas prohánějí, hlavně samice samce.
Edit: Možná pomáhá i to, že v akváriu nejsou sami. Mají rádi svůj klid, takže když ho chtějí mít, každý někam zaleze a nechají se být.
Tak ono někdy ať děláš co děláš, jdou po sobě, jsou to svérázný kabrňáci a kabrňačky. Klasikou v podobě častější výměny vody a přidáváním výluhu se nic nezkazí. Jestli to jsou první obyvatelky, tak je možný, že tam trochu zlobí, zlobily vyšší dusíci a to je hned pěknej důvod načechrat kolegyni ofinu.
Přidat reakci
1 ...... [23] ...... 80
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 68926x