Betta splendens - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Obávám se, že budeš muset dát víc informací, takhle ti neporadí nikdo. Nahraj fotku rybky a napiš základní údaje, jak je akvo staré, velké a co tam je za ryby. Ideálně založit prezentaci...
Vyměň polovinu vody a měj teplotu na min. 25 stupních a uvidíš na jeho reakci.
0 28.10.2013 19:41 tyn – bojovnice pestá
Dobrý den,
mám obavy o rybku je to sameček. Příjde mi apatická. Většinou jen stojí na místě skoro si neplave a taky mi přijde, že moc nejí a ploutve má takový povadlý.Mam jí asi 5 dní a všechno dodržuju, jen teda jestli nemá mít neco speciální ještě v akvariu, máme jen možná trochu tvrdší vodu ale furt je prostě jak bez života. Chci jí nějak pomoct nevíte co by sní mohlo být.
Ještě se zeptám, bettě se začala dělat ta plísen, ale po nějaké době vždy chomáček upadne i s kouskem ploutve :(
A také si zítra jedu pro akva 25l, poradili by jste mi jak začít? Jak dlouho nechát v akvu odstátou vodu, než do ní dám rybičku? Děkuji
Jako Velvet to nevypadá. Z fotky nemám pocit, že by na rybičce bylo potřeba hledat nějaké "zlaté" bodky baterkou a zkoumat, jestli se lesknou. Namísto toho vidím oblasti, které vypadají být zaplísněné.
Kromě toho, betta splendens je dost náchylná na plísňová onemocnění. Složitější vysvětlení bych hledal až poté, co se ta snadnější ukážou být nesprávné. Hodně zdaru.
Já jsem se Ti snažil poradit, jak včera, tak dnes, zkus se toho držet a mohlo by se zadařit. To je moje odpověď. Uvidíš co na to ostatní.
Zjistila jsem, že má parazita Velvet či jak se jmenuje. Jak se ho zbavit? A děkuji za rady!
Podle mě je to plíseň. Aplikoval bych eSHu 2000 dle návodu a jinak platí co jsem včera napsal.
Zde je fotka, na předních ploutvích se jí udělali bílé chomáčky a ploutve má osypané
Polovinu, můžeš přidat nějaký výluh, třeba Torben a rozhodně to nepřehánět s krmením, přecijenom je to menší než malé a pravidelně odkalovat dno, ty zbytky potravy a výkaly. V takto stavěným akváriu se bude to správný prostředí udržovat daleko hůř, než třeba ve 30 litrech s funkční filtrací, osobně bych se nad tím zamyslel a argument, že není místo, ten já moc neberu.
Teplotu vody udrzuji kolem 27 stupnu. Staci vymenit pulka akvaria nebo cele? Nechci rybicku moc stresovat.
Na výměnu bych ještě přitlačil, klidně obden a taky nezapomínat na teplotu ne nižší 25 stupňů.
Akvárko mam cca 6l, bez filtrace, vodu měním ob 3 dny. Zkoušela jsem fotit nic však není vidět. Myslím, že krupička to není.
Bez jakýchkoliv informací o nádrži kde je ta ryba doporučím univerzální radu při problémech a tou je, intenzivní výměna(y) vody. Plíseň to býti může, taktéž to může být pořínající horší věc tou je bakteriální rozpad ploutví, ono i krupička by se nabízela a jistě by se našlo dalších možností. Kdyby byla fotka, bylo by to přesnější.
0 22.10.2013 20:19 Viola Moje betta je nejspíš nemocná. Na ploutvích a po těle se jí objevili žluté flíčky vypadá to jako pyl a začíná stahovat ploutve. Je to plísen ploutví? A jak to léčit? Děkuji
To prave je, nadyma se jak na kytky, tak na sklo. A vcera zkousel nabalovat samici. Sice maji on i ona styl cpani se skoro jak ctverzubec (pul hodiny na to brejli a nez to sebere tak mu to sezere vetsinou neonka), ale chova se jak normalni ryba.
Takze je to pouze vizualni, dekuji, to jsem chtela vedet.
Pokud normálně přijímá potravu a je čilej, tak bych to neřešil a bral ho jaký je.
Natalie, Terezie, Sarah, nejlépe bude, když si něco o jejich chovu přečteš
rybicky.net/atlasryb/bojovnice_pestra , zkonfrontuješ se svým přístupem a vytvořenými podmínkami. Možná tě pak smích přejde....
Ještě dodatek, tu rybičku jsem dostala nečekaně, takže...
0 21.10.2013 10:43 Terezie Dobrý den, před týdnem jsem dostala bettu jako dárek. Zdála se mi být v pořádku, ale bohužel dnes umřela. Chtěla bych se zeptat, co to bylo za nemoc, když na sobě měla takové bílé fleky, byla nádherně modrá, a na ploutvičkách měla malé černé tečky. Kdybych si bojovnici ještě někdy koupila, ráda bych se tomu vyvarovala.
Děkuji moc za odpovědi
A z toho plyne poučení, že bez výměny vody to nepůjde a pokud není v akváriu filtrace, tak tu výměnu doporučuji dělat obden, pokud tam filtrace je, tak pravidelně jednou týdně min. 1/3 objemu akvária, mít teplotu min. 25 stupňů, akvo přikrytý, krmit střídmě, ale pestře a mít v akváriu nějaký živý rostliny, velmi žádoucí jsou plovoucí. Toliko v kostce s úspěšných chovem.
Edit: Příště než si pořídíš ryby, tak se poinformuj před tím, jaký potřebují podmínky, informací je nejen zde dost a dost, předejde se tak zbytečným problémům a zklamáním.
Děkuju moc za radu.
Sameček už je trošku živější.
Vyměň polovinu vody a sleduj jeho chování a když ožije, tak je to jasný, nesvědčí mu podmínky v akváriu a vodu mu měň častěji.
Starší reakce
Teplíčko má
Tak a nezapomínat na teplíčko, přecijenom je to senior.
Výluh přidávám při každé výměně, nepřekrmuju, vodu měním každý týden. Teď bych ale možná měla častěji?
Nepřekrmovat, měnit svižně vodu a přidat výluh, to bych viděl jako základ k tomu, udržení co nejdéle, příroda si sama řekne.
Teď mám teprve trochu času dočíst diskuzi a reagovat. Nejvíc chování beťáka vystihuje Urtmanův popis, vypadá, jako když v příští minutě chcípne (nebo už je po něm), pak na nějakou chvíli ožije a zase půl dne někde visí nebo polehává v křoví. Jinak mimochodem beťák stále žije a včera večer i dnes ráno se dostavil na krmení jako by nic. Nafouklý není, i to nacpané bříško mu splasklo, vypadá úplně normálně. Protože nevím, jak je starý a kupovali jsme ho už s pěknýma ploutvema, domnívám se, že je to věkem. Samici máme, ale nejeví o ni žádný zájem, ani se nikdy nepokusil stavět hnízdo. Tak budu doufat, že nám kluk vydrží co nejdéle, máme ho moc rádi.
Designer napsal: ... ze tak odejde jen treba samec a samice zustane naprosto v pohode.....
Základ je v rozdílu věku...samce třeme dokud nepadnou a většina lidí koupí sace již oploutveného, takže vlastně starého...Samice jsou tření schopné po půl roce, prodávají se ve věku kolem třech měsíců...
Nefungující metabolismus u samce v důsledku věku je základním předpokladem k jeho skonu...Myslím, že na tom není zase až tak moc složitého...
A to je presne, o cem jsem psal. Odchazi takhle hodne Betek, ze se bez jakychkoli dalsich priznaku nemoci zvetsuji v brisku tak dlouho, az odejdou. A zacinam pochybovat, ze nekdo vubec vi cim to je presne zpusobeno a jak se to da resit, nebo tomu predchazet. Univerzalne se da na spatnou udrzbu akvaria a tim "spatnou" vodu svest cokoli, ale to by nevysvetlovalo situaci, ze tak odejde jen treba samec a samice zustane naprosto v pohode. I kdyz zase, v politice je vzdycky mozno vymanevrovat, nekteri hornici take neskonci na plicni problemy, ackoli jini ano. Tohle ale bude slozitejsi nez o zanedbane udrzbe, deje se to nejspis bez varovani komukoli a jevi se to jen jako "smula na kus".
Betky chova mnoho lidi, ale mam dojem, po poradnem hledani na webu, ze tak dulezite veci se jeste nikdo nejak slusneji nevenoval, nebo to aspon nepustil volne k precteni. Vzdycky se to hodi na obecne veci a jede se dal. Ja v tom prulom tezko udelam, nemam k tomu uz ani jen znalosti, natoz vybaveni, byla by to ale moc hezka diplomova prace, pac ty byvaji i o mnohem vetsich kravinach - sam o tom neco vim
.
Díky za radu, ale v příspěvku jsem psala, že už ho nemáme. Byl na tom zle, nepomáhala ani výměna vody, ani výluh, nic. Bříško se mu nafukovalo, nafukovalo až se nemohl ani hnout a jakékoli plavání a šel ke dnu. Bylo to pro něj opravdu trápení.
Ahoj, četl jsem vlákno a dovolím si přispět... Souhlasím s tím, že je chudák už starý... Koupil jsem si dva, údajně z jednoho vrhu, stejně staří. Jeden se tváří jako mladíček, mám ho jako chovného, žádné známky čehokoli, je čilý, prohání se po (na jeho poměry) obrovském akva (650l společenské) a spokojeně se tře s kteroukoli holkou, co mu předložím. Dokonce už i pozná, po přelovení do vytíračky, že "bude sranda" a bez přítomnosti samice postaví hnízdo, o kterých se jiným beťákům jenom zdá... Ten druhý se tváří, že zdechne za minutu. Je u hladiny, převážně, když už náhodou plave, tak plave bokem, jak píšeš, a většinu času se vmáčkne mezi sklo a filtr, aby se lenoch vůbec nemusel hýbat... Kolikrát si říkám, je po něm, nehne brvou, ani ploutví. Můžu do skla mlátit kladivem a ani se nehne. Přiběhnu se síťkou, v domnění, že je po něm, že ho se vší parádou pohřbím do záchoda a hle, bojovák plave a tváří se, jako rok starý jura... Tak jsem ho, jako zasloužilého veterána, přesunul do 90l odchovničky k pubertálním (1-2cm) čichavcům, ať má, na stará kolena, trochu pohodlí... Situace stejná, říkám si, cípne za dvě minuty, ale už je to víc jak měsíc. Minulý týden jsem se odhodlal k radikálnímu kroku. Ať si veterán ještě užije, tak jsem mu půjčil chovnou samici č.2. Ožil, to jsem ještě neviděl, hnízdo jako "kráva" a druhý den se třel zase jako ten jura... Sice z toho bylo houby, blázen všechno sežral (o to mi ale nešlo), ale od té doby plave rovně a chová se jak by měl...
Po vyčerpávajícím monologu, moje rada zní (možná dostanu palce jako ve vyvolených, ale stejně to napíšu): dej mu samičku, ať se zkusí třít. Buď ho to zabije, ale naposledy si "užije" a odejde spokojený, nebo se mu uleví, jako mému a ještě chvíli bude happy. Přece jen ten druhý ve větším akva, co se tře pravidelně, je absolutně zdravý a rozhodně nevypadá, že by se mu chtělo umírat. Toto rozhodně nemám podloženo fakty, články, ani knihou, toto je má, pouze a jen má (u jiného to fungovat nutně nemusí) zkušenost...
V péči se nic nezměnilo, ale možná byl věkem náchylnější. Ale díky
Jasně, ale přesnější odpověď na Tvůj dotaz je, člověk to způsobuje tím jak se o akvo stará, nic nevznikne jen tak a samo o sebe, něco, či někdo tomu prostě pomůže.
Věk je u bet u nás prodávaných kolem 2 let limitním faktorem, jsou to povětšinou lehce choulostivější importy. Problémy s měchýřem, nejenom u bet způsobují podmínky v nádržích kde jsou chovány. Je to jako s vnitřníma parazitama, jsou přítomny a čekají na příležitost.
Hm... nafouklý měchýř... taky možnost... Souhlasím s tebou. Pokud bude zítra fit a štíhlej, byl přežranej, pokud ne, začal bych asi přemýšlet o místě, kde mu vykopat hrobeček.
Inu, právě to plavání u hladiny na poškození plynového měchýře by mohlo ukazovat, neb zdravotní stav nemusí rybě dovolovat se potopit, ale jsou to všechno jenom spekulace, ráno moudřejší večer, řekl bych.
Možná, že se samec k ničemu nemá kvůli krmení. Zkus koupit 100 g mražených koreter a dávat jim to. Jestli máš v akvárku jen betty, tak odřízni kousek, který sežerou, nechej ho rozpustit a pak jim je pinzetou po kouskách dávej. Uvidíš, jak jim tohle šmakuje a za pár dní by se měli třít.
To by mohlo být ono. Pokud sežral většího šneka, tak ho teď tráví a je mu všelijak. Pokud plave u hladiny, je to dobré, protože není poškozen plynový měchýř... to, že je to tak najednou, svědčí pro přežrání. To postupné nafukování, jak psal Designer, by mohli být vnitřní paraziti a to je taky moc zlé - prakticky se s tím nedá nic dělat.
Tak ono aby to bylo ještě složitější, bych si já myslel že to bude klasika v podobě načatýho plynovýho měchýře, ale to ukáže den následující, neb pokud budou potíže přetrvávat, nebude to ono přežrání, ale vážnější problém, toho měchýře nevyjímaje. Ono to je pozvolný proces, kdy se množícím bakteriím povede prožrat skrz stěnu měchýře a je hotovo, ryba různě dlouho chvíly zvdoruje, ale cesta na druhej břeh je neodvratná. Ovšem pravdu mýti nemusím.
Hmm, včera i dneska jsem přistihla beťačku, jak loví levatky, jeho jsem sice lovit neviděla, ale třeba jí něco sebral a napráskl se... No ale to pořád nevysvětluje to plavání na boku.
Pak je docela mozne, ze se fakt jen prezral. Nemohl si dat nejakeho velkeho sneka? Tim se umi taky poradne nacpat, takze si myslis, ze jsi ho prece neprekrmilal, a on se najednou takhle nafoukne...
U něj to ale není nějaký postupný proces, včera večer byl úplně normální a dneska po obědě, když jsem šla na tu výměnu, tak vypadal na umření.
Uz jsem to zazil taky a hledal, nic moc jsem nenasel. Betce se postupne zvetsuje bricho (samec ci samice, deje se to bez rozdilu), az je z ni vylozene kulicka. Nejprve se zda jen jako by tloustla, je stale aktivni, ale casem se stava linejsi a linejsi... Zadne jine projevy nejake nemoci nema, zadne zjezene supiny, zadne vystouple oci, proste nic, jen ma bricho jak kulicku.
Nasel jsem k tomu, ze je to spatnou funkci vntrnich organu a v brise vznikne vypotek. Muze pry byt zpusoben trvale nevhodnou vodou a selhavanim organu, nebo nevhodnou stravou.
A dobral jsem se jen k doporucenim ohledne caste vymeny vody, zmeny krmeni. Take jsem dostal doporuceni, abych zkusil do vody pridat sul, ze to muze pomoct. Memu Betakovi to tehdy nepomohlo, nakonec odesel do vecnych lovist jako koule s plotvickama.
Ted doma mame 3 Betky, jedna je dost kulata, ale pricitam to plnosti jiker, protoze samec se k nicemu nema a ona uz jednou samovolne jikry poustela do vody. Nicmene kdyby to mel byt zase ten vypotek (proste ze se necim bricho plni), sam poradne nevim, co s tim... Vodu menim co tyden skoro polovinu, ziji samotne v akvariu 54l se slusne zabehlym filtrem, takze "spatnou vodu" nepredpokladam. Dostavaji granule primo pro Betky od Hikari, coz si myslim nebude spatne krmeni.
Doufam ze to tak neni, ale stejne uz bych se rad jednou dozvedel, co v takovem pripade delat, protoze takhle onemocni dost Betek a nejake konkretni reseni (mimo zlepseni podminek, ale ono se to deje i lidem, kteri je zda se chovaji jak ve vaticce) jsem jeste nezaznamenal. Ze by ta sul a pro meho Betaka to tehdy uz bylo pozde?
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [66] ...... 100
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 101124x