Betta splendens - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Súhlasím, že vodu netreba prevárať, ale mne sa ako jednoduchý spôsob ohrevu osvedčilo odobrať z vedra odstátu vodu, nechať ju zovrieť v konvici a šup naspäť do vedra. Výsledkom je voda tej správnej teploty - len treba skusmo zistiť pomer.
Ty rostliny vyndej z těch košíčků a bez té vaty zasaď. Krm jenom velmi opatrně, vodu měň klidně denně, nemusí být převařená, stačí jenom ten den odstátá a vytemperovat na shodnou teplotu jako v akváriu. Pokud nejde filtr regulovat, bude to zřejmě nějaký "honič vody", nebo-li velkej výkon a malej objem filtračních hmot, což by šlo řešit tzv. roztřikovací rampou, ale já bych se přimlouval za klasický řešení filtrace pomocí tzv. bublifuku(vzduchovací motorek a molitan). Jinak za ty výměny ode mě rozhodně pochvala, kolegyně se hluboce mýlí, když píše o tom že vodu není nutné měnit tak často. Tou častou výměnou vody supluješ činnost té nefunkční filtrace.
Filtr jsem přestala pouštět, protože beťáček lítal po akvárku jak "nudle v bandasce". Takže měním obden 1/2 vody, ne každý den. Léčím preventinem.
Proč byl filtr zaplísněný ? Vy jste ho snad nezapínali?
Měnit vodu každý den bez dodání léčiv mi také nepřijde vhodné (vždy se častěji mění voda pouze když se léčí)
Podmínky - Teplota 28°c a je stálá. Měním vodu (převařenou) obden 1/2, protože jsem vytáhla filtr. Byl totiž celý zaplísnění. Na dně modrý písek a kameny. Název rostlinek si nepamatuji, takže to raději vyfotím. Jsem začátečník. Je to má první rybka, takže jsem výměnu vody podcenila, proto ta plíseň asi. Krmivo - koretry mražené a granulky pro betty.
Budou s největší pravděpodobností zlobit bakterie, tedy pokud něco řešit, tak antibakteriální zásah, ale je otázkou, kam to povede, neb si myslím, že tam bude hrát svojí roli i stáří ryby. Uvidíš co k tomu bude mít někdo další.
Chce to viac opísať podmienky v ktorých ho máš.
0 08.10.2014 21:36 Pavla – ploutvičky
Zdravím, prosím o radu jak nejlépe léčit beťáčka, který prodělal plíseň. Léčím několik dní preventinem a výměnou 1/2 vody obden. Teplota 28°c. Plíseň zmizela, ale ploutve jsou stále horší a horší. Od včera je apatický a míň žere. Včera se obracel i na bok, když byl v klidu. Myslela jsem na nejhorší.
Dnes žral, ale opět si hned zalezl.Stáří bohužel nevím. Přikládám fotku a předem děkuji za rady. Pavla
Mít teplotu min. 25 st a měnit, měnit, měnit vodu a to denně min. 1/3 objemu akvária.
0 08.10.2014 20:27 Denisa – jak poznam že je nemocná?
Dobrý den .
Mám otázku toto pondělí jsme si koupily bettu a dneska je středa je pořád v rohu akvarka a nejí a má vykulené oči,nevíme co sní máme dělat nechce plavat nic a když už plave tak jenom chvilinku a pak de zase zpátky do rohu ,prosím poraďte nám co máme dělat děkujeme
Takhle spočívá. Někdy si sedne na rostliny. Jinak plave normálně. Nijak nakřivo, nebo trhavě.
Nebyl bych si tím tak jistý. Těch 23-24 C není dlouhodobě vhodných, ale jestli je taková teplota stabilní a neskáče, nemusí to nutně vést k popsanému chování. Zkus vyměnit tu 1/3 - 1/2 objemu vody několik dní po sobě a bude se vidět.
To asi bude teplotou teda. Má JEN 23-24°C. Ancík a neonky půjdou, to už je rozhodnuté měsíc. Jen nevím, kam s nima.
Obecně, pasivita sama o sobě u betty asi není příznakem nemoci, ale dobrým varovným signálem, že je dobré mít se na pozoru a sledovat jiné případné příznaky nemoci. Fotka by mohla napovědět víc.
Jaká je teplota v nádrži? Byla již výplata
- má topítko? Betty někdy leží u dna, když je jim zima. Teplota by neměla být nižší než 25 C. Zkus vyměnit 1/2 objemu vody za odstátou vytemperovanou a podívej se na reakci, jestli beťák "neožije" a nebude aktivnější. Taky se takhle někdy projevuje mírný nadbytek CO2 ve vodě, ale to by podobně reagovalo víc ryb.
Bál bych se o kvalitu vody, mít ancáka v 54 litrech mi přijde mírně za hranou toho, co nádrž snese. Vyměnil bych jej za 5-6 otíků (otocinclus affinis). Taky pro ty neonky to není optimální, jsou to plavci a mají rády delší akvária. Taky ten ancák jim může snižovat kvalitu vody (nedokonalé trávení). Fungovat to nějak může, ale přijde mi to nestabilní osádka, která si časem říká o problémy.
Takže podle dostupných informací se mi zdá, že příčina polehávání může být někde v kvalitě vody. Ale i jestli tomu tak nebude, toho ancáka bych dal pryč a o neonkách bych alespoň pouvažoval, jestli je nevyměnit za jiné ryby, které se do daného objemu hodí víc (neonky modré nebo nějaké razborky).
Mám svou první Bettu. Je normální, že často odpočívá na rostlinkách, nebo na dně v rohu akvária?
Podle toho, co vidím v prezentaci, by neměl být problém přimáčknout ten molitan pořádně do rohu k oběma stěnám, aby vůbec nebylo místo, kam by se mohla ryba "nacpat." Obzvlášť, když se takový incident opakoval, mohl by jednou pro rybku dopadnout opravdu špatně.
Ty šupiny dorostou, jestli bude odpovídající kvalita vody. Taky kvalitně a mírně krmit pestrým menu, ať je taky správná výživa (sušené, mražené, živé - jestli je možnost).
no vona tam asi taky druhi krat lozi ale ja si mislim ze to je zvedavostou pretoze ta moja je strasne zvedava vies a dorastu jej tie supiny?
Případně přidej rašelinový výluh (třeba Torben). Můžeš častěji měnit 1/3 objemu vody (třeba obden) a dočasně přitopit na 27 - 28 C, abys snížil riziko případné bakteriální infekce.
Ty malé mezery kolem molitanu jsou zrádné, betty jsou hodně zvědavé ryby a rády se prodírají tenkými průchody. I když je v nádrži všechno v pořádku, někdy prostě chtějí vědět, co je za rohem. Když jsem si domů přinesl samičky betty, za pár dní jedna zjistila, že nemám molitan filtru zcela přitlačený ke stěně nádrže. Vplula nějak do té malinké mezery a pak nevěděla, jak se dostat ven. Vysvobodil jsem ji včas, ale od té doby si dávám pozor, aby takové mezery v nádrži nebyly.
Je dosť možné, že za molitán sa schovávajú rybky ak niečo nieje v poriadku z vodou. Takže ak je voda v poriadku šupiny sa zhoja
0 05.10.2014 19:52 palko150 – betta splender
Ahojte. Ja sa chcem spytat. Moja bojovnica bola za molitanom a ma osuchane supini. Dorastu jej tie supini?
Ahoj, chtěl bych Vás poprosit o radu s problémem, který se objevil u našeho beťáka. Máme ho asi rok a dva měsíce. Uvědomuji si, že to může být prostě věkem, ale stejně, chtěl bych mu zkusit pomoct.
Včera jsme si všimli, že pod tlamkou má dvě jakoby visící šupiny. Dnes ráno jsem si všiml útvaru pod tlamkou na fotce. Za noc to trochu povyrostlo. Nevíte náhodou, co by to mohlo být a jak to zkusit léčit? Nevypadá to jako zaplísnění ani jako poranění, spíš jako nějaký výrůstek.
Několik "visících" šupin v té oblasti již měl několik týdnů zpátky, za noc to zmizelo. Teď se za noc vytvořilo tohle. Jinak je beťák trochu méně aktivní, ale připadalo mi to přiměřeně věku, méně aktivní začal být asi měsíc zpátky.
Samozřejmě, budu častěji měnit vodu a zvednu teplotu. Otázka zní, jestli mám pokračovat v přidávání Torbenu nebo jestli mám zkusit aplikovat eSHa 2000. Napadlo mi, že když to nevypadá jako plíseň ani poranění, může to být jen bakteriální infekce. Jenže na tu to taky nevypadá.
Děkuji za každou radu a přeji hezkou neděli.
Ano, jinak se zdá v dobré formě
Přitopíme, budeme častěji měnit vodu a uvidíme... taky ty plovoučky bychom mohli pořídit, pravda
Moc děkuji za tipy
O akváriu nic nepíšeš - litráž, údržba, spolubydlící, filtrace, topení, atd. Vidím jen nějakou plastovou rostlinu, která má pro akvárium jen velmi sporný dekorativní efekt a hrubé dno. Klučík už má docela solidní věk, může to být už jeden z problémů stáří. Nic nezkazíš tím, že mu hezky zatopíš postupně ke 28 °C (akva by mělo být zakryté), budeš častěji měnit vodu (po dobu týdne 1/3 denně) a přidáš rašelinový výluh (např. Torben) a uvidíš zda se ploutve budou zlepšovat. A určitě by neškodilo přidat živou zeleň a nezapomínej na plovoucí rostliny, které betty milují.
Dle fotky jinak nic krom ploutví nevidím - břišní dutina v normě, žádný viditelný parazit či plísně, ale jak říkám, ber to tak, že už to není zrovna nejmladší jedinec.
0 03.10.2014 00:13 boři – zkroucené konečky ploutví
Ahoj, přikládám fotku našeho betyňáka... máme ho 2 roky, poslední dobou sleduju povadlejší ploutvičky, konce jakoby zkroucené... Možná je to věkem??? Podmínky v akvárku prakticky celé 2 roky stejné Díky
Starší reakce
Když vyměníš celou vodu, je to pro rybu, když ji tam znovu dáváš, šok z nového prostředí, tím akorát leješ olej do ohně. Jestli je tam už chlupatá plíseň sáhla bych rovnou po té eSHe 2000, je to šetrné léčivo. Malachytová zeleň není dle mě dobré řešení. Je tu ještě možnost použít pomerně účinné antibiotikum - Bactopur direct, ale cena tohoto přípravku je mnohem vyšší než ryby (to u většiny léků), při použití Bactopuru léčit v separé nádrži bez rostlin dle návodu. Proč v jiné nádrži - zabíjí všechny bakterie i ty užitečné a pro chod akvária potřebné.
Jinak takovéhle potíže nevznikají jen tak z ničeho nic, ve většině případů je to problém s podmínkami v nádrži. Máš-li filtr měnit týdně 1/3 vody, není-li filtr měnit denně nebo max. ob den 1/3 vody, vhodné přidávat třeba rašelinový výluh (Torben), hezky topit, akvárium by mělo být přikryté, aby se ryba nenachladila, pěkně zarostlé živou zelení a futrovat pestrou, kvalitní stravou
Vodu jsem vyměnila celou, tak doufám, že to nebude problém!
Jinak těch 28°C má. Taky mi bylo doporučena malachytová zeleň, nebo cokoliv na plíseň. Ala zkusím teda eSHa 2000. Fotka není kvalitní, vím, zkusím jinou. Sice není o moc lepší, ale změna na ploutvi je tam patrnější. Je ve spodní části pod ocasní ploutví, červeně zbarvené. Vypadá to jako by část ploutve chyběl, ale je to ta plíseň (potvora chlupatá). Jinak děkuji za radu.
Vodu nikdy neměň komplet, ale jen část! Ten útvar, který popisuješ na fotce nevidím - buď lepší fotku nebo nápovědu pro slepé. Nesolila bych, raději bych zvolila denní vodoléčbu (1/2) objemu s přidáváním Torbenu (rašelinový výluh) a pěkně beťáčkovi zatopila na 28 °C. Když nebude znát do pár dnů viditelný progres k lepšímu sáhla bych po nějakém antibakteriálním léčivu např. eSHa 2000, ale žádné preventiny nebo multimedikaly.
0 28.09.2014 17:56 Pavla – Zřejmě plíseň
Dobrý den,
mám prosbu. Moje Betta má zřejmě plíseň nebo nějakou houbu na spodní ploutvi. Vypadá to jako průhledný kulovitý nazelenalý chomáč čehosi. Prosím poradí někdo, jak ji vyléčit? Mám ji asi měsíc a je ve 12l akvárku. Zatím jsem komplet vyměnila vodu a přidala sůl. Předem moc děkuji za rady.Přikládám i foto.
Fakt těžko soudit, ale pro kontrolu, telotu na min. 25 stupních a častější výměnu vody, klidně denní 1/3 objemu akva. To akvo je čerstváček a je docela možný, že se dostavil klasický efekt(tzv. syndrom nového akvária) po přidání producentů N látek a ty lítají jak veverka v bubnu, což se rybě zákonitě nelíbí a proto ty výměny vody.
0 26.09.2014 14:20 Szomin – vodnatelnost
Mému beťákovi se pouhých pět dnů od vypuštění do AQ zježilo několik šupin na hlavě a dnes ráno se mu u oka v oblasti zježených šupin objevila tečka. Bříško beze změny, plave normálně a potravu taky přijímá bez problémů. Myslíte, že je to vodnatelnost? Bohužel se mi nedaří udělat fotku.
Má trochu potrhanou hřbetní ploutev. Je možné, že je to nějaký následek oděrky od prodejce, doufám, že to nebude nic vážnějšího
Jinak vypadá čistě a hezky.. teda myslím si ( na neznalce )
Udržovat co nejlepší podmínky v nádrži, nebála bych se přidávat Torben jako prevenci proti zaplísnění a doufat, že dorostou
Když už sis ji takhle přinesl, snad nebude mít i jiné "vady" a nejen na kráse.
Sakryš a co s tím ? Já si toho doslova blb při koupi nevšiml. :( Jasně má chyba. Jde ji nějak vyléčit, zachránit?
Na hřbětě nic nemá a to doslova - chybí jí šupiny.
Copak to má na hřbetě? Je to normální barva, nebo jí něco je? Nikde se o nic neotírá a žere normálně.
Dobre, dekuju za radu. Pridalo se zacervenani u ploutvi a ztrata supin na hlavicce.
Ten Aquatan teď nepřidávejte. Pouze léčivo.
Já z té fotky nepoznám, co za problém se přidružil k té krupičce, snad se ozve někdo zkušenější. Ale od interakce léčiva eSHa s Aquatanem bych očekával spíš problémy než pomoc.
Když léčíš eshou vodu neměň, tím ředíš to léčivo. Nebála bych se zvýšit dávkování klidně 2x. A nepoužívej akvaregulátory, mohou snižovat účinnost léčivého přípravku. Vzhledem k bakteriálnímu napadení ploutví bych léčila dvojkombinací eSHa 2000 + eSHa EXIT.
Necham odstat vodu pres noc a druhy den 1/3 vody vymenim. A vodu jeste upravim
www.zoohit.cz/… Co přesně znamená "menime vodu odstatou do ni jeste upravu vody"? Co přesně se do té vody přidává kromě toho eSHa Exit? Některé "upravovače vody" mohou docela účinně léčivo rozkládat a pak nezabírá.
Zdravim, uz jsem tu psala kuli betakovy a jeho krupicce. Lecime eSHu exit, menime vodu odstatou, do ni jeste upravu vody, teplota 28. Betak normalne ji bud plave u dna nebo si lehne na teplomer. Kdyz plave ma rychle trhave pohyby. Ale stav ploutvi se spise zhorsuje, krupicka se mu spis siri nez aby ustavala, a na hlavicce ma jakesi kolo. Jako kdyby mu padali supiny. A zarudnuti ploutvi Od 15. lecime ploutve a od 21. i krupici. Chci se zeptat je i nejaky jiny zpusob, jak by se dal lecit a nezhorsovalo se to? Neno stale davat eshu exit a menit vodu a dodrzovat teplotu vody a dat tomu vice casu?
Vyzkouším co zvládnu, každopádně děkuji za informace jen mě mrzí že jsem je neměl dříve.
Můžeš zkusit opravdu "topit" žárovkou, jenže zase není v nádrži zajištěno proudění vody, tak to moc rozumné není. Další možností je umístit nádrž k topení (i nám v panelácích už hřejou stoupačky) nebo zkusit topítko, ale s těmi do malého objemu mám většinou horší zkušenosti, proto pro betty doporučuji spíše 20 l objem nádrže, kam se pohodlně vejde i 25 W topítko s termostatem a je vystaráno. Ale když udržíš aspoň těch 25 °C, dobrý.
To co nesní ihned odsát, nemusíš tam také házet všechno najednou, stačí třeba jeden kousek, když to odmítne odsát třeba vzduchovací hadičkou, zkusit za pár hodin nebo druhý den, ale jak říkám, přestane-li betta žrát a omezí aktivitu není to dobré. Takhle odešla i ta moje - poslední měsíc nejedl nic krom grindalu i po hladovkách, jiné krmení odmítal a z dříve aktivní ryby byla rybka obývající jedno místo u hladiny s minimem pohybu.
Ano může to být i stářím. Sice v atlase se píše doba dožití 2-3 roky, ale většinou u jedinců chovaných v menších objemech se špatnou údržbou nádrže nebo krmených jednoduchou suchou dietou se jejich věk výrazně zkracuje.
S tou teplotou je to takové složitější, topítko jsem hledal ale jednak je 6l akvárko malé a jedniné vhodné topítko které jsem našel bylo bez regulace napevno nastaveno na 25 stupnu celsia, což má voda v nádrži i bez topení, jednak je problém s připojením el. proudu. Takže dostal vodu teplou cca těch 27 a po zakrytí sklem mu to díky tomu že máme v bytě dost teplo vydrží do další údržby, 28 nemá ale těch 25 má běžně, vím že to není ideál, ale nevím jak jinak to ohřát. Jedině mně napadlo svícením, což je díky tomu že je dnes téměř vše na diody trochu problém budu rád za každou radu nebo nápad. Na větší akvaristiku nemáme prostory a vzhledem k tomu že očekáváme potomka asi ani čas, takže se mi nechce zbytečně extrémně utrácet za vybavení, ale také nechci tu rybku utrápit. Vím že to jak jej chováme není ideál ale snažím se to zlepšit v rámci možností.
Živou potravu můžu zkusit, akorát mám obavu pokud to nenatlačí do hlavy, hrozí že se mi tam bude množit na dně nějaký pleps.
Trošku jsi mne šokovala že je rybka stará, ale je to pravda rok ji máme a kolik jí doopravdy je netuším.
Většinou když betty přestanou žrát a jejich aktivita se utlumí, není to dobré znamení. Můžeš zkusit nějaké jiné lahůdky - grindal, patentky. Ale mám pocit, že ryba je nyní už docela stará, máš ji přes rok (+ taky nějaký věk už měla než se k tobě dostala) a když si vezmu v úvahu tu brutální začátečnickou údržbu v původním marina kitu, tak bych současný stav přičetla na vrub už spíše problémům stáří a dříve dosti zkoušené imunity, přeci jen ten rok už je takový zlomový věk u tohoto druhu ryb. Nic lepšího než zkusit živou baštu a udržovat v nádrži ty nejlepší možné podmínky mě nenapadá. Nepíšeš nic o topení, udržovat teplotu okolo 28°C.
Ale jinak máš ode mě velkou pochvalu za pročtení fóra, změnění způsobu péče o nádrž, přidání živých rostlinek a krycího skla
0 24.09.2014 11:39 mmaacc – Možná nemoc nebo něco jiného?
Před rokem si manželka pořídila Beťáka s Beta-kitem marina, ano bylo to špatné, ale celkem to fungovalo měl tam hrst nějakého říčního štěrku a jednu plastovou rostlinku. Vypadalo to vše ok sice ležel dost často na dně nebo na rostlině ale když nás viděl projít vždycky se naparoval, nasypali jsme mu žrádlo tak se na něj vrhl. Postupem se nám zdálo že začíná být čím dál víc líný ale žral v pohodě takže ok, sice jsme prováděli hygienu nevhodným způsobem (kompletní výměna vody (neodstáté jen upravené roztokem), propláchnutí vyleštění akvárka, štěrku i plastové rostlinky) ale nevypadalo to že by byl nějak stresovaný. Po nějakém čase byl kit poškrábaný tak jsme se rozhodli pro větší akvárium.
Není to žádný bazén 6L skleněný obdelník 15 * 15 * 25cm, vybavili jej štěrkem plastovými rostlinkami, kořenem pro akvária a začaly naše problémy, beťák jen ležel na dně nebo na rostlině s hlavou téměř vystrčenou z vody a neměl zájem o žrádlo.
Prošel jsem na tomto webu několik vláken rad, tak jsme změnili údržbu měníme jen 2/3 vody (odsávám odkalovačí sadou ze dna) za odstátou vodu upravenou torbenem, vyměnili jsme plastové rostlinky za živé salvinii a růžkatec, zadělali akvárium sklem zvedli teplotu. Ale nějak to stále nefunguje ryba je jako v útlumu buď jen odpočívá nebo se chvíli prohání jako blázen trhavými pohyby i naráží do skla a zase útlum na několik hodin. Na zrcadlo reaguje ale nechci mu je tam dávat aby se zbytečně nevysílil, protože mám stále pocit že nežere (pokud bych se řídil tím že co nesežere na 3 minuty mám vydělat nežere vůbec), když mu tam dám 4 kousky na hladinu jeden dva zmizí ale je otázka jestli to sežral, nebo to propadlo časem na dno. Viditelně mu nic není plíseň nevidím, oči má normální, břicho nemá nafouklé, ploutve také nevypadají nijak napadeně. Jediné co se mi zdá že mu bělá břicho ale nejsem si jistý jestli byl úplně modrý nebo tam nějaký světlý flek měl. Žrádlo dostává celou tu dobu stejné i ze stejné tuby (zkoušeli jsme jiné od tetry ale to bylo prachového skupenství a to fakticky jen špinilo vodu). Tak nevím máne někdo nějakou radu nerad bych aby se utrápil hlady.
Tak toto bude v poriadku ak bude ešte postačovať veľkosť nádrže a samozrejme rastlinstvo. Bolo tu spomenuté, že potrebuje vyššiu teplotu a akvárium by malo byť zakryté sklo. Rozdiel teploty vody a teploty vzduchu nad hladinou môže poškodiť jeho labyrint i jeho imunitný systém.
Ak toto všetko je, tak sa prikláňam k názoru na jeho vek. Rovnako jedince kupované z kelímka v akvaristikách sú už zdravotne nalomené
Sehnala jsem hned v akvaristice v Dejvicich v Praze. Jen doufam ze to zabere betak bud zbesile plave ale vetsinou jen polehava u dna. No ale ji normalne.
Hygiena probíhá pravidelně jednou týdne. Výměna 1/4-1/3 vody odkaleni dna a když filtr viditelně sníží výkon,tak filtrační hmotu vyperu ve vodě z akva.Jako filtrace je pouzit sera fil60 (doplněn o filtrační hmotu)a klasický bublifuk.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [54] ...... 100
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 101124x