Piscinoodinium pillulare
Česky
obrněnka hruškovitá
Druh onemocnění
protozoální parazitóza
Příznaky
Ryba se otírá o předměty v akváriu, dno a rostliny, je neklidná. Následně mohou projevovat nechutenství a hubnout. Při napadení žaber dochází i k problémům s dýcháním a případnou tendencí plavat u hladiny. Při silných infekcích ryby hynou za příznaků dušení. Cizopasníky vidíme jako malé bílé tečky současně se světle šedým povlakem na kůži, žábrách a ploutvích. Ryba je jakoby zaprášená. Zmíněné bílé tečky lze nejlépe pozorovat při osvětlení ze strany a shora. Zvláště vnímavý k této nemoci je plůdek ryb.
Příčina
Mezi významné faktory, které podmiňují vzplanutí této parazitózy patří: teplota vody 22 - 24 °C, velké nahloučení ryb, nízká hladina vody a stojatá voda. Zdrojem infekce jsou ryby, voda a rybochovné předměty. Nové ryby je tedy vhodné umístit nejdříve do karantény a nepoužívat v chovu ryb vodu původci nemoci.
Léčení
Léčíme je trypaflaninem, malachitovou zelení, entizolem, síranem měďnatým (pro určité druhy akv. ryb je tato koupel toxická), acriflavinem nebo zvýšením teploty na přibližně 31 °C s přidáním NaCl. Poslední z výše zmíněných metod je nejméně invazivní léčbou!
Entizol - tablety 250 mg: 1 tableta na 62,5 litrů vody; tablety 500 mg: 1 tableta na 125 litrů vody; lázeň trvá 3 - 5 dnů (pro určité druhy ryb může být lehce toxický)
Malachitová zeleň - 1 g rozpustit v litru vody, z toho se 1 - 10 ml roztok na 100 litrů vody (pro určité druhy ryb může být lehce toxický)
Síran mědnatý - roztok 3 g do 1 litru vody, z něho 0,5 ml na 1 litr vody; opakovat 4. a 7. den; doba koupele minimálně 12 hodin
Trypaflavin - pH > 7; 1 g na 100 litrů vody; každý 4., 8. a 12. den doplnit 0,2 g na 100 litrů vody
Další: Odi-mor, Antioodinium
Prevence
Vystavení nových ryb do karantény, nepoužívat vodu infikovanou parazity, nepřenést parazity (cysty) přes rybochovné pomůcky a veškeré vybavení, jež přijde do styku s rybami, jejich vodou či předměty (např. síťka). Obecně lze shrnout, že nejlepší profylaxí piscinoodiniózy je zabránění zamoření prostředí těmito parazity. Ryby v karanténě prohlédneme pod lupou a infikované ryby vyloučíme z chovu! Tuto prohlídku ryb lupou je vhodné provádět i během odchovu. Případně vyšetřete ryby pod mikroskopem při min. 100x zvětšení.
Upozornění
Tento bičíkovec se velmi rychle množí. Často umírají všechny ryby v napadeném akváriu! K piscinoodinióze mají zvýšenou vnímavost kaprovité ryby.
Zobrazeno 6776x • Poslední editace 04.06.2019
Doplnění
Poslat vlastní fotku
Hledat fotografie