Betta splendens - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Zřejmě načatej plynovej měchýř, což je tak trochu zlomená hůl, bejvá to konečná i když někdy velmi pomalá.
0 12.04.2014 19:09 vanes Potřebovala bych poradit. Bojovnice se pořád drží na hladině. Nemůže dolů a někdy se i otáčí na bok. Trvá to už asi týden. Ted se má i světle bílý hřbet. Měním vodu a zvětšila jsem teplotu vodu. A stejně je na tom pořád stejně. Prosila bych o radu. Předem děkuju.
Postižené betce se oko přes noc moc zlepšilo. Ještě zítra vyměním část vody a snad bude všechno zase v pořádku.
Díky. První hodinu se žádná agresivita nekonala. Pak jsem musel do práce, tak snad doma neprobíhá akvarijní Armaghedon. Stejně většinu postrkování mezi rybkami iniciovala ta, která je momentálně trochu indisponována. Tak snad se dá dohromady, voda bude měněna.
Já myslím, že takhle dobrý
Ty si s těma svejma bettkama fakt užíváš. Jen bych sledovala zda druhá samice nebude k téhle kosmonautce agresivní, přeci jen je něčím oslabená a mohla by to brát jako příležitost si zvětšit území. Pokud ano, uvažovala bych o separaci než se zcela zotaví ve stejných podmínkách - teplá, často měněná voda, Torben a tak, vždyť to znáš
Ahoj, dneska se ve 128 litrovém akváriu stala nehoda. Samička betty u krmení vyskočila z nádrže (drala se za jídlem a přítelkyniným prstem
).
Po okamžitém návratu do nádrže se zdála být relativně v pořádku, ale během půl hodiny se ji zvětšilo a zakalilo jedno oko. Jinak se chová docela normálně, jen plave trochu pomaleji, ale to se během hodiny taky začalo spravovat. Ani nemá žádné podélné pruhy.
NO2 je v nádrži neměřitelné, druhá samička se chová zcela normálně, podezření na zvýšené látky obsahující dusík nemám. Je velmi pravděpodobné, že to vystouplé oko souvisí se zraněním při vyskočení z nádrže. Přidal jsem Torben, zvýšil jsem teplotu na 27 C a nechal odstát vodu, kterou večer vyměním. Naposled jsem vodu měnil v sobotu.
Myslíte, že se to oko (a celá ryba) nějak uzdraví? Můžu udělat ještě něco, aby se to líp a rychleji vrátilo do normálu? Děkuji za reakce a přeji hezký den.
Starší reakce
Podle mě je to bakteriální povahy a léčil bych Bactopurem direct, ale v separé nádrži, neb léčivo bude kosit nitrifikační bakterie. Nicméně, je to jenom můj názor a uvidíš co k tomu bud mít někdo další.
0 31.03.2014 16:22 Swibi – Nemoc?
Dobrý den,
pročítala jsem si celá vlákna diskuzí a příspěvků, ale bohužel se mi nepodařilo zjistit, co je mé Bettě, jestli to vůbec něco je nebo je to jen důvod nějakého zranění. Je to téměř rok co jsme si jí koupili, už od začátku měla na boku malý modrý flíček. Čím byla starší, tím více se zvětšoval. V poslední době se z flíčku stala boule z které začaly odpadávat šupiny (viz fotografie). Akvárium je přírodní asijský biotop o velikosti 30 litrů. Živé rostliny (Valisneria, Cryptocorine, Eleocharis parvula, Bacopa, jávský mech) a živý kořen. Teplota je udržováná stále na 25 stupních. Filtrace a CO2 je samozřejmostí. V akváriu je Betta spolu s šesti Razborama Espeho. Voda měněná pravidelně každý týden. Hnojivo Tropica. Substrát ADA Malajsie. Hodnoty vody: Ph 6,5, KH 2, DH 14. Betta je čilá, na jejím chování není nic neobvyklého, žere, prohání občas rybky, zlobí se na zrcátko (když jí ho dám).
Děkuji za všechny reakce a rady.
Starší reakce
Tak děkuju. Že by z toho mohly být takové nervy, to by mě nykdy nenapadlo. Na první pohled neškodné rybičky, ale co se může stát... Budu teda doufat, že to je věkem (pravděpodobně je už dost starý), nebo je nějak vyčerpaný z toho nahánění samice. Nebudu se nervovat předčasně nad nemocí, kterou v akvárku má ročně (jenom) 100 lidí.
Co by to asi tak po té několikadenní tortuře, o které píšeš v jiném vlákně, asi mohlo být?
Sameček je nejspíš vyčerpaný a vystresovaný. Jestli je to něco jiného, Ti s jistotou nikdo neřekne.
Co je potřeba udělat, tady již zaznělo.
Z toho cos napsal víme akorát, že je ryba lekavá a polehává v divné vodě po neúspěšném tření. Vyjmenováváš samé lepší nemoci, dej mu klid a čas. Z čeho to je (špatná voda, nízká teplota, tření, věk ryby, kondice ryby?) a co to je vážně nevím. Třeba se najde někdo kdo ti dá přesnější a komplexnější odpověď než já.
Co by tedy mohla být nejpravděpodobnější příčina? Krupička to určitě není, rozpad ploutví zatím taky ne, vodnatelnost už vůbec ne...
Deformace páteře a vředy budou až příznaky viděné v další fázi, alespoň tak usuzuji dle lidského průběhu TBC, u ryb to bude určitě stejné. V prvotních fázích bych se zaměřila spíše na tu druhou větu u toho popisu - změnu chování. Ale věřím, že to nebude tak horké
Ona nemá žádnou deformaci páteře, vředy atd. Ale prostě je to určitá nejistota. Děkuju moc za odkaz.
O tom zda je běžná tě lépe informují jiní, v mých očích nepatří mezi zrovna nejčastěji řešené akvarijní nemoci. Zkus si o tom něco pročíst tady
rybicky.net/nemoc/mycobacterium . Rybu pozoruj, dbej na co nejlepší životní podmínky a máš-li skutečně podezření na Mycobacterie dbej zvýšené hygieně a desinfekci i u sebe.
Já mám fakt strach. Vypadá zdánlivě dobře až na to polehávání a plachost. Rybí tuberkulóza ale není zrovna běžná, že ne?
Pokud tam tubera opravdu je (teorie) pak bych rybu nechala veterinářem biologicky zklikvidovat. A tou desinfekcí jsem myslela desinfikovat sebe, ruce, použíté náčiní a podobně né akvárko. Myslím si však, že to nebude tak horké, jak se uvařilo
A kdyby tam ta tubera byla, co mám dělat s rybou? Hodit na louku zaživa asi těžko. A akvárko jak desinfikovat?
Víš, přide mi, že na ty ryby dost tlačíš, aby se vytřely, ale ony prostě nechtějí nebo ještě nejsou dost zralé/staré. Vyměň mu vodu (1/2 a následnou denní vodoléčbu) dbej na teplotu v akváriu (26 - 28°C) a na teplotu vzduchu nad nádrží (krycí sklo) a přidej mu rašelinový výluh. Dobrou pestrou stravu (pokud žere) založenou hlavně na živém krmení. O tom zda se jedná o tuberkulózu lze jen teorietizovat z toho popisu, ale pokud máš na ní podezření pak doporučím zvýšenou opatrnost při manipulaci s vodou a rybou, lze ji přenést na člověka tedy desinfekce a ochranné pomůcky.
Prosím, poraďte mi. V mém akvárku se neúspěšně třely bojovnice pestré, tvoří se všude takové šedé usazeniny a plave ve vodě něco, co hodně připomíná prach a je toho tam všude plno. Sameček polehává na dně, samička byla odlovena. Sameček má zpomalené reakce. Bojím se, že by se mohla vyvíjet rybí tuberkulóza. Prosím, poraďte mi, co mám dělat?
Starší reakce
Aj keď výmena vody pomohla a Bojovnica zrala,plávala a vyzerala fajn, podozrenie že nie je ok sa mi potvrdilo viď. foto
kvapkam 2000ku (má zostať po nakvapkani zelena voda?) ešte niečo môžem spraviť?
Starší reakce
Co pak o to, pozháňať ako pozháňať, do 45ky to zas taková makačka není. Betoňák z Hornbachu (půl Eura za půl tuny), pár nenáročných rostlinek, filtr, topítko, nějaké osvětlení a jede se. Jen když je beťák nemocný, ty podmínky v zabíhající se nádrži mu na radosti ze života nepřidají, to by taky bylo z deště pod okap.
Podľa rozmerov je 45l,tak na párik akurát len zas všetko pozháňať bude makacka keďže nechcem objednávať...
Som mu čistila žalúdok za to čo mi dotrepal do aqua,ale on si tvrdí, že už sme ho mali a nedorastol do metra a že veľkosť ryby je limitovaná velkostou aqua. A aj pán akvaristike ho v tom utvrdil...
Aha. No když ani za svět, tak ani za svět. Tím by to snad bylo vyřešeno. Ví Tvůj taťka, že pangásci dorůstají kolem metru? Nebo tohle je nějaký mini druh?
No, když říkáš, že máš ještě nějaké malé akvárium, tak bych o něm uvažoval jako o hezkém malém bytečku jen pro toho beťáka samotného (jaký má objem? Předpokládám, že to hodně nebude). Ale zabíhat novou nádrž s rybou uvnitř je mi taky proti srsti. Tady se dobré řešení hledá těžko. Teď hlavně denně nebo obden měnit tu vodu a sledovat reakci.
Vodu som už vymenila,termostat je nastavený na 25,teplomer ukazuje 26,vločky ako som nasipala bol sa normálne najesť... Upodozrievam tatka, že ich za mojím chrbtom kŕmi tými rastlinnými granulkami po večeroch, bo voda bola "žltá"
viem že sú tam ryby, ktoré tam nepatria,ale Tatko si ich kúpil a ani za svet sa ich nezbavím
pangasi majú okolo 6cm...
Karantena praveze nie je,len včera som zistila, že máme free aqua tak by som rada zriadila dáku "nemocnicu" resp. aqua kde by dorastli malinkate živorodky
Nevhodná osádka a slabý filter je príčinou.
Jako první rychlou pomoc měnit denně třetinu objemu vody v nádrži a sledovat reakci. Jaká je teplota? Chutná beťákovi?
Jestli je řeč o té nádrži, kterou máš v prezentaci (122 litrů), tak do ní gurama nebude vhodná společnost k beťákovi. Je to pro tyto ryby malé. V kombinaci s těmi čichavci a ancáky se mi to zdá být náchylnější na zhoršení kvality vody. Ten filtr mi taky přijde malý na tuto velikost nádrže a osádku.
Takže můj tip (snad se ještě někdo vyjádří) je, že nastalo náhlé zhoršení kvality vody kvůli nevhodné osádce a něco toxického beťákovi nedělá dobře. Takže měnit tu vodu, držet teplotu kolem 26 stupňů a co nejdřív pořešit osádku s ohledem na nároky ryb.
Je ta karanténa zaběhnutá? Je tam zaběhnutý filtr? Ať se daří.
Ach, omlouvám se. Ty jsi psala o guramě perleťové. Já jsem automaticky myslel, že mluvíš o guramě velké. Omlouvám se za špatné přečtení.
Ale jsou v té nádrži opravdu dva pangasiové? Jestli ano, ti tam taky nepatří. Jak jsou velcí?
Tak předevšim akva se celé nečistí nikdy!
Kamínky neproplachovat!!!!!!!!! A vody měnit max. polovinu, jinak se to akva nikdy nezaběhne do optimalu. Pokud máš vodu ze studně, tak stačí vodu jen ohřát na cca teplotu vody v akva a nemusí se nechat odstát.
Když se na to akva tak dívám, tak ty kamínky na rostilnky moc vhodný nejsou a zadruhé je jich tam malá vrstva. Přidat nějakej písek 2-4 mm a osázet.
Tak ho tam dej, a až budou kytky, filtr a topení, bude se mít beťák suprově.
Víko mám i s přimontovaným světýlkem na večer.
Všechny ty rostliny vypadají pěkně i ta riccie jak dělá ten kobereček, já jich tam zatím moc nedala, protože jsem se bála toho čištění. Vodu vypouštím celou, kamínky proplachuju, když tam dám více rostlinek nebude to trochu problém? Nebude lepší kamínky oddělat? Jak často vymývat celé akvárium když budu mít filt?
Já si to myslel,ale raděj sem se zeptal.Tak místo ní dej něco živýho
A taky by tam byla hezká řasokoule
Jestli nemáš v pokoji 25C, mělo by být akvárko zakryté, aby betta nenastydla. A za ty kytky se taky přimlouvám.
všechno si píšu at´to nezapomenu, ta rostlinka na pravo je umělá
Ale jo,hezký
,jednu tu ampulárku bych ale dal pryč.Pak mu pořiď nějakou plovoucí rostlinku(pistia,riccie),má je rád a ještě třeba malý anubias,je to hezká dekorativní rostlinka
.Ta kytí napravo je co?
akvárium má rozměry 40x20x20 foto přikládám
Stačí pár hodin,za tu dobu vyprchá většina chloru.Já nechávám odstát 24 hodin,ale stačí i méně,pozor na její teplotu!A na teplotu v místnosti,aby se nenadýchal třeba studeného vzduchu z větrání! Ty vodičky akorát do vody zanesou chemii a tý je nejlepší se pokud možno vyhýbat.
Ještě dotaz k tý vodičce na úpravu vody, tu mi ve zverimexu doporučili, jak dlouho má tedy být voda odstátá, aby rybce neuškodila?
0 01.03.2014 17:37 amrtin –
Re: M OK,tak to bude v poho
Nemáš fotku akva,nebo aspoň rozměry,ať vyberem ten filtr?Jako topítko je do minibetárka nejlepší toto:
akvarijni-topitka.heureka.cz/… Děkuji za radu, topení hned pořídím, Torben budu přidávat a vodu častěji měnit, popř. pořídím filtr. Věřila jsem, že ji tak opravdu čistí
Každopádně jsem ráda, že rybce nejspíš nic není
Beťáček je krásnej. Tak topení i filtr určitě ANO.Teplotu na 28, zvýšit intenzitu výměn na obden,dokud se filtr nezajede.Hlavně nekupuj žádné zázračné vodičky na úpravu vody!
Ta údajná filtrace jak popisuješ je sbírání potravy z hladiny,tu hladinu opravdu trochu přefiltrují,ale s klasickou filtrací to nemá nic společného.protože čím víc "přefiltrují"(sežerou),tím víc toho vykaděj
Edit: A nepřekrmovat!
Vodu měním jednou týdně, filtraci zatím nemám, známí mi donesl dvě měchýřovky s tím, že je pěstuje a že jsou schopny za den profiltrovat až 40l vody( od té doby co je mam voda není kalná) a ony udělají na hladině u skla vějířek a voda do něj pomalu vtíká a spodem vytíká a tak chytají různé drobky a nesnězené krmivo betty které snědí). Myslíte, že to může být tím, že nemám filtr ani topení ( topení plánuji hned na výplatu pořídit).?
Mně to připadá jako nějaký šrám. Ale ti šneci do 16l akvárečka vážně nepatří, oni vodu neflitrují, ale naopak kazí.
Měchýřovky a filtrovat vodu? Tak to slyším poprvé. Jedině, že by byly obaleny molitanem a vedla do nich hadička
Jaká je v tom akva filtrace, jak casto se mění voda?
0 01.03.2014 16:54 Mišule – flíček
Dobrý den, dneska jsem objevila na betta rybce malí bílí flíček pod očičkem, mám rybku asi jen měsíc a nevybavuji si, že bych si ho někdy předtým všimla, nemůže to být nejaká plíseň? Rybku mám v 16l akváriu a nedávno jsem jí pořídila dvě měchýřovky aby filtrovali vodu, tak jestli to nemůže mýt z toho. Doufám že to nic nebude a že jsem si jen nevšimla. Děkuji za radu.
Dnes mi chcípla, sekavka umrela včera
nakazené sú už všetky Bety. U ostatných rybiek to nerozoznám. Bola som dnes v Olomouci kvôli tomu aby som im zohnala eSha 2000.
Dosť rozsiahlo sa to tu preberá, ale daj si povedať, očka do 30L nepatria! Majú nedokonalý traviaci systém a ani test od sery nemusí ukázať naozaj pravdu. Brániš sa každej rade a skôr oponuješ. Daj oka preč a ďalej podľa rady romanta
Snowy napsala: Proč by rostliny neměly pomoci?
Rostliny nepomůžou se zpracováním NO2. Samozřejmě, jestli NO2 díky rostlinám vůbec nedostane šanci vzniknout, pak by nebyl problém.
Snowy napsala: Amoniak se při nezpracování mění na NO2, to potom na NO3, rostliny hladoví po amoniaku, NO3 berou, když není amoniak. Pokud ho masa rostlin vychytá, nemá z čeho se tvořit NO2, ne? Samozřejmě pokud je nádrž dost osázená.
Ano, to je ideální stav z učebnice. Jenže těch "pokud" je trochu víc, obzvlášť v malé nádrži. Pokud je v nádrži pořád vhodné proudění, pokud rostlinám neschází jiné živiny, pokud se nikdy nepřekrmí, pokud počet producentů odpadu náhle nestoupne nad hranici, kdy jej rostliny nestihnou zpracovat, pokud se neodkalí víc nebo méně než je právě potřeba. Tohle všechno se v malé nádrži udržet dá, ale jestli je v ní třináct pávích oček, očekával bych, že takový stav bude hodně nestabilní a jednou za čas (malá) sklenice přeteče, nějaká hodnota klesne, jiná náhle vyletí a je problém. S pávími očky nemám zkušenost, ale podle atlasu patří na 20 litrů jedno trio. Hodně zkušeností nejen z tohoto vlákna naznačuje, že jejich kombinace s bettou v tak malé nádrži vede dlouhodobě k problémům kvůli rozdílným nárokům na čistotu vody.
Snowy napsala: ale NO2 je nulové jak tam, tak ve společném akváriu.
To je jen dobře. Ale výsledky měření NO2 beru s jistou opatrností. Samozřejmě, já nechci nikoho za každou cenu přesvědčovat, že tohle je zákonitě důsledek zvýšených N látek. Jen nabízím docela pravděpodobné a nějakými těmi zkušenostmi podepřené vysvětlení. Ať už je problém jakýkoliv, rady, které zazněly od Romana, jsou tím nejlepším, co se dá udělat. Jen já bych se už po uzdravení beťáka snažil mezi ty páví očka nevrátit.
Snowy napsala: Co jiného může způsobit potíže s plyn. měchýřem a dechem?
Třeba taky nachlazení z dýchání vzduchu nad hladinou, který je chladnější než voda v nádrži. Nebo taky ten vyšší věk.
Ať se daří a hezký den všem.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [60] ...... 100
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 101126x