Betta splendens - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
oldis napsal: Když se dávají ryby nové má se dát par kapek je to i napsané v pribalovem letacku
Akvaristikou se zabývám už nějaké to desetiletí. Kdy jsem naposledy použil nějakou chemii, to si nepamatuji. Akvárka občas odkalím, vyčistím filtry. Kytky rostou, ryby žijí a množí se. Asi dělám něco špatně.
Ohledně nových rostlin - ideálně vykoupat ve slabém roztoku hypermanganu, jestli nevěříš zdroji. Jistě že to u multimedikalu píšou, proč by taky ne, jelikož "léky" měla bych se vyjádřit lépe - desinfekce, určené pro ryby nejsou tak přísně regulovány zákonem a napsat si to mohou, ono slovo prevence je velmi oblíbené ačkoliv silně zavádějící. Ve složení multimedikalu je methylenová modř a malachytová zeleň, což jsou látky u kterých i výrobce píše silně vzduchovat a vypnout filtr. Tedy co to u dělá v akváriu? Nové ryby, stres a ještě hezky vybijeme zbývající bakterie, které v akváriu přežívají, myslím teď ty "hodné, dobré" nitrifikační bez kterých se fungující nádrž neobejde.
A doplním kolegu s tím, že se o akvárium neumíš starat, podle tvých slov s tím naprosto souhlasím a začátečnické články byly zcela na místě, aneb co je pochopitelné z tvého textu: Vezmeš rybu a odlovíš, vyleješ všechnu vodu, vyčistíš akvárium (to jako propíráš kameny?) dáš tam nějakou odstátou vodu, naleješ desinfekci (multimedikal) a vypustíš rybu, která zatím byla někde. Co to v reálu znamená? Stále a dokola zakládáš nové akvárium, ničíš velice křehkou rovnováhu a rybu tímto stresuješ a trápíš, když pominu fakt, že trápíš sám sebe - nedovedu si představit tento styl údržby ve větší nádrži s vícero rybkami
Budu se opakovat - měnit týdně 1/3 vody, když tam je filtr, ob den 1/3 když filtr není.
A nemuseli bychom se ptát a domnívat, kdyby jak už bylo níže řečeno si šel s kůží na trh formou prezentace. A pořád nemáme tu fotku tedy těžko radit zda léčit krupici nebo oodinium
No kdyby to tam nenapsali, tak by toho moc neprodali.
Jestli chceš ale zjistit důvod problémů, tak budeš muset jít s kůži na trh. Buďto vytvoř prezentaci akvária, nebo dej aspoň fotku celého akva.
Když se dávají ryby nové má se dát par kapek je to i napsané v pribalovem letacku
Už sem dostal dřív tolik rad ze se mají suprově ale kupovalo se několik kytek a vypadá to že bylo s tim i pár těch mrsek takže než budeš říkat že se o něco neumím starat ptej se... ;)
Ono i to "vyčistili" je podezřelý...
Fotko ryby by nebylo? A moc péče škodí... žádná "prevence" není třeba jen pravidelně měnit 1/3 vody, nikdy ne celou!
0 22.06.2017 19:14 oldis – Nemoc betty splendens bílé tečky
Dobrý den mám 16 litrové akvárium vybavené živými rostlinami a jednoho samečka betty(kupovali jsme ho před 2 měsíci,je mladý) pro prevenci používám polovičku dávky kombinované léčivo typu FMC, s širokým spektrem účinnosti(MULT-MEDIKAL). Před týdnem jsme měnili vodu (tak že jsme vylili, vyčistili, a nalili novou vodu kterou jsme nechali ustát do druhého dne, poté co rybička měla stejnou teplotu vody jako akvárium vložili jsme ji) a včera večer jsme si všimli že náš sameček má po celém tělíčku i ploutví plno bílých, malinkých teček. Prosím o radu nechci aby se trápil.
Starší reakce
Betu jsem zachranila po.odendani ancika , do.tydne se zpravila a uz je cila a zadne nadnaseni mam.hroznou.radost
Starší reakce
A jak probíhá standardní údržba, když zrovna neléčíš?
Fotka celého akvárka by nebyla?
Ano, tvoje úvahy se ubírají správným směrem, tedy na vině jsou podmínky. V momentě kdy bude rybka v optimálnějších podmínkách ploutev se sama zacelí. Ty častější výměny jsou v pořádku, můžeš to podpořit lehounkým zasolením v podobě jedné kávové lž. soli rozpuštěné ve vodě při té výměně.
Je ve 20l a akvárko je založené asi 4 měsíce. Rostliny tam samozřejmě má (2/3 dna) + pistie, topítko je na 28 °C a filtr od aquaelu. Asi před týdnem jsem zasadila pár nových rostlin, tak nevím jestli není problém v tom rozhrabaném dnu. Měnila jsem pak 1/3 vody obden, ale asi nestačilo. Zítra kdyžtak vyfotím.
Ahoj, jak nemá se o co poranit?
To tam v tom akvárku nemá vůbec nic jen holé stěny? Pravděpodobně ta plíseň stejně nebude z poranění ale z podmínek ve kterých tvá betta žije. Ale o tvé nádrži nevíme nic (údržba, litráž, filtrace, rostliny, způsob založení a stáří nádrže, atd.). Ideální by bylo, založit prezentaci akvária, takhle těžko hledat příčinu.
Zdravím, před třemi dny se mojí rybce udělala plíseň na ploutvičce. Do vody jsem dala Eshu 2000 podle návodu, ale nepomohlo a plíseň se dál rozrůstá. Všimla jsem si, že má ploutvičku trochu otrhanou v tom místě, kde má plíseň. Nemá se v akvárku o co zranit a je tam sama.
Chová se normálně a žere. Neporadil by mi prosím někdo co s tím? Děkuji
Starší reakce
Všem mockrát děkuji za pomoc a rady. Písek je již na místě, kytky koupíme zítra a co nejdříve koupíme větší akvárko. Teď budeme každý den měnit vodu a týden bez jídla. Snad se naší Bettě bude dařit lépe.
Ještě jednou všem děkuju.
Do tří litrů. Hrubýho...
Ale jak říkám, když se s tím plastem, nemá snad ani milimetr, bude denně hýbat, vypouštět a napouštět, tak se v něm ďříve či později udělají mikro praskliny. Pak s tím stačí blbě ťuknout nebo to chytit větší silou a je hotovo.... Měli jsme dvě...
Takže bych s tím nemarnil čas, beztak se do toho nevejde nic z toho, co by tam mělo být a až se na origoš kryt dá kryt, bude to "nádhera"...
EDIT
Nehledě na to, že až na dva týdny odjedete na dovolenou, tak by se o to musel obden někdo starat. Fungující dvacítka s filtrem se o sebe jednou za čas dva týdny postará sama, si myslím...
Ani ty 4 litry to nejsou.
Betty napsal:Mám klasické "bettárium" objem 3l.
Do 4 litru tech rostlin moc nezasadis a tezko se ti tam vejde topitko
. Proto se primlouvam za urychlene porizeni 15 -20 litroveho akvarka se svetlem, filtrem, topitkem a krycim sklem (napr.
www.juwelakvarium.cz/…) a tam tu bettu presunout. Jinak tomu moc sanci nedavam
.
Tenhle barevnej eklhaft vyhoď, zajdi do stavebnin a pořiď tam několik hrstí písku betoňáku a máš po starostech. Ano, tvoje ryba je nucena pobývat v bordel vodě a to onemocnění, pokud nezasáhneš, jak je popisováno se velmi záhy dostaví.
To: romant, ctibum, lacewings
Mockrát děkuji za Vaše rady. Určitě vyměním kameny za písek (může být viz foto?) nebudeme krmit a budu měnit denně 1/3 vody bez přídavku přípravků do vody. Zakoupím vodní rostliny a přidám do akvária. Chápu tedy správně že naše Betta není nadšená z prostředí ale nemocná není?
-v doporučené krmné pauze doplnte krmivo o více druhů, nejlépe prémiová krmiva Hikari a Dennerle
A pořiďte jí co nejdřív řádně založený skleněný akvárko místo tý plastový krabičky. Stejně do půlroku popraská, jak se s ní bude denně vekslovat. Vím o čem mluvím, také jsem je v tom týral kdysi...
Vodu měnit denně, max. obden v objemu 1/3 nádrže, teplotu na 28st. a nekrmit týden nikoho ničím. Pořídit živý rostliny, čím více tím lépe, ideál jaou taktéž plovoucí rsotliny, vyhodit ty eklhaft šutráky ze dna a dát tam klasickej křemičitej písek do něhož zasadit ty živý rostliny a bude se vidět. Současný stav je důsledek nesprávné a nedostatečné údržby, žádný stabilizátory, jenom čistou vodu, tedy při té výměně a vody aby byla podobné teploty jako je v nádržce.
0 30.05.2017 18:47 Betty – Nemocná Betty
Když se ve zverimexech a kelímkách mění denně voda, je kvalita této daleko lepší než v 6 litrech neměněných. Osobně bych tak jak jsem ten tvůj případ načetl, doporučil jenom tu prostou a poctivou obdenní výměnu, bez jakéhokoliv přidávání čehokoliv jiného. Teplotu ne nižší než 26st a nádržku rozhodně přikrytou.
Radka napsal: U chovatele a ve zverimexech je maji v kelimkach nebo v mini nadobach, to mi prijde hrozný..
To je transportní balení.
Když jedeš do práce, taky si sebou nebereš celej barák, ale nasedneš do auta - ve kterém se ovšem žít nedá.
Autobusem betty jet nemůžou, protože by se porvaly.
Radka napsal: jsme se dočetli, že v zajetém akváriu by se voda moc často měnit neměla
To je pravda za určitých okolností.
Větší akvárium s jasnou převahou rostlin nad rybami eventuálně může dospět do stavu, kdy výměny vody nemusejí být nijak mohutné.
Malé akvárium, ve Tvém případě hranatá zavařovací sklenice, se do takového stavu dostane sotva. Proto platí pravidlo, že větší akvárium je obecně bezpečnější, údržba je snazší a výkyvy v kvalitě vody jsou méně drastické.
S tímhle mini-mini-miníčkem ber doporučení měnit cca čtvrtinu vody třikrát týdně jako velmi závazné.
(A proč i nesmrdící čirá voda může být jedovatá, to si tady někde přečti, to není na pár vět.)
Ok, zkusím měnit tu vodu častěji teď a zkusím sehnat ty šišky..Šneka daruji někomu kdo má větší akvárium a dokoupím rostlinu/y. Jsem ráda za vaše rady..nemáme tu rybku proto, abychom ji záměrně ubližovali. Snažili jsme se jí zařídit co nejlepší podmínky i když jen v miniakváriu. Dali jsme na rady chovatelky a pročítali fóra o miniakváriích, ale asi to nestačilo. Ten odkaz si určitě pročtu, děkuji. Jen by mě zajímalo to velmi časté měnění vody..většinou jsme se dočetli, že v zajetém akváriu by se voda moc často měnit neměla. Mohu poprosit o vystvětlení?
To, že se voda nekazí, jsme udoudili z toho že nesmrdí, je čirá, bez řas...takže podle toho se to asi nepozná.
Svícení nepomůže bettě, ale rostlinám, doporučuju dokoupit a nasázet jich tam co nejvíc. Ty by pak mohly v tomhle žalostném objemu trochu zlepšit podmínky pro bettu. Ale jestli se toho dožije. To že se voda "nekazí" jsi poznala jak? že nesmrdí? Ale betta v ní onemocněla, takže to OK asi nebude. Řasy samozřejmě při delším osvětlení rostou, protože mají nadbytek odpadních látek ve vodě. Zkus
denně měnit třetinu vody za stejně teplou (nemusí být odstátá), ty neritiny dej pryč (někomu věnuj nebo vrať do akvaristiky) a teplotu na 28 st, dosázej ty rostliny, do vody přidej výluh z olšových šišek (slabý odvar).
Jestli to betta přežije, tak v takhle "velkém" akvu jí musíš měnit vodu ob den už napořád. Nebo jí pořiď normální 20 litrové akvo, spoustu živých rostlin, funkční filtr a pak stačí měnit třetinu vody 1 x týdně. A hlavně si o chovu bett něco přečti, třeba na stránkách
forum.splendenspower.cz Otiky tam už nemáme, dali jsme je pryč. Je tam betta a 2 sneci. Voda se nam nekazi ani tam neni rasa, takze cca 1x tydne dolevame odstatou cistou vodu a 1-2x tydne cistime a vymenujeme tak tretinu vody urcite. Kdyz jsme svitili vic, tak se nam delala rasa prave..ale jestli mu to pomuze zkusime svitit dele.To svetlo ted nevim jak se jmenuje, ale bylo to nejake vhodne pro rostliny..
Jinak k tomu akvariu, dostali jsme ho v bettariu (asi 2-3l?) tak jsme mu chteli koupit alespon o neco vetsi.U chovatele a ve zverimexech je maji v kelimkach nebo v mini nadobach, to mi prijde hrozný..
Ok zkusime menit ted vodu casteji a snad se zlepší..
Otíci i Nerittiny se krmí řasami. Je vidět, že jsi nakupovala podle toho, co se Ti líbí a ne podle toho, co ti živočichové potřebují. Z takových jako jsi Ty, mají obchodníci radost, protože se jim starají o stabilní tržby. Proč ses před nákupem neporadila s nějakých zkušeným akvaristou? Jednáš takhle ukvapeně i když si pořizuješ nový mobil nebo počítač? A ten objem vody je brutálně malý i pro jednu rybu, natož více. Jak by se líbilo Tobě, kdyby Tě někdo doživotně zavřel do prostoru o něco většího než je záchod? Tohle jsi udělala těm zvířatům a teď se divíš, že je problém.
Aha
Teď jsem si všimla té neritiny. Tak to nebude zlé, ale ještě mnohem horší
Ta neritina, má taky nějaké prostorové nároky. Pokud jsem to dobře pochopil, tak tam jsou hned dvě. A navíc se živí řasama a ty tam žádné nevidím. Do takhle malé nádrže nepatří ani jedna, natož dvě.
Čtu to dobře, že tam máte ještě otíky
? v 6 litrech? to je brutální
. Do takhle malého akva nepatří žádná ryba, maximálně pár krevetek. A tu vodu doufám vyměňujete (pod pojmem "doplňujeme" si představuju, že ji jen doléváte). A předpokládám, že osvětlení je normální LED osvětlení, nikoli UV, ty 4 hodiny svícení denně jsou hodně málo . Fakt by to chtělo tu prezentaci, takhle, když si jen člověk přečte, cos tu napsala, tak se diví, že ti tam ještě vůbec něco žije. Ono to ve skutečnosti asi nebude tak zlé, tedy aspoň doufám
Po vyléčení bych přidala na té pravidelné údržbě - výměna třetiny vody minimálně jednou týdně, klidně ale dvakrát týdně a jednou týdně to odkalení dna. Tohle mi přijde na tak malou nádržku vcelku málo, z toho pak můžou být ty problémy s ploutvemi.
Co teď ale s tou asi plesnivou ploutví úplně neporadím, jako základ bych viděla výměnu té třetiny vody denně, mírné zasolení (jako ti to myslím radili na podzim) a přidala bych nějakou olšovou šišku, nebo list mandlovníku či torben dle návodu (rašelinový koncentrát). Vodu měnit za stejně teplou a přitopit tak na 28 (ale to asi nebude teď v těch vedrech až takový problém). Možná to ale už bude chtít nějaké léčivo.
O to jsem se snažila jen můj telefon stávkuje. Akvarium má vyměněnou vodu v obyčejném petcentrum jsem koupila Costapur přímo na to. Trochu se vzpamatoval ta osolená voda asi dost pomohla, ale teď plave v rohu pod hladinou. Nevím jestli mu mohou nějak pomoct... Zkoušela jsem ho nakrmit a to jí což jsem si říkala že je dobré znamení
Zítra ho zkusím vyfotit foťákem
Nádrž má 6 litrů, je v ní topení které udržuje stálou teplotu 26 stupnu, filtr s houbickou a keramickými kameny, vzduchování a UV osvětlení, kterým svítíme cca 4h denně. Máme zvrchu kryt, kvůli šnekům. Akvárko jsme založili cca před 7 měsíci - 1.měsíc jsme ho nechali zaběhnout, poté jsme koupili otíky a po měsíci bettu(ze zverimexu,takže bohužel stáří nevíme:/ ). Takže ji máme cca 5 měsíců. VOdu doplňujeme cca 1 za týden/dva (voda je odstátá). A čistíme dno 1x za 2 týdny. Řasy se nám moc netvoří, jen na jedné rostlině, kterou jsem dnes odstranila(prý nebyla uplně vodní ale spíš blatní, tak asi proto. Ještě tam máme 2 šneky. Jednou prodělal rozpad ploutví,ale docela dobře se z toho dostal. Při čistění dáváme Akvaregulátor a při nemoci (rozpad ploutví a teď) Omnipur. Fotku hned přidám....
Pokud ma krupicku a neni před koncem tak bude muset vydržet s tou výměnou.vody a zitra koupit léčiva.zvednout teplotu a trochu přisolit vodu. A prezentace by se šikla a nebo více info o akváriu kde je.+foto.
0 29.05.2017 18:11 Jana – Betta splendens-krupička
Ahoj Všichni,
moc Vás prosím po měsíci jsem se vrátila a moje maminka se snažila starat o mého Kruťáka, ale moc jí to nevyšlo vypadá to že má krupičku. už je všude zavřeno a já nevím co teď, aby přežil alespoň do zítra. Moc Všem děkuji za jakékoliv rady. Veškerou vodu jsem vyměnila, akvárium vyčistila a písek vyhodila. Domeček vydrhla. Topení zapnuté je. :(
Teplotu na 28st a denní či obdenní výměnu min. 1/3 objemu vody.
Není to ani ichtio, ani bobo... Je to humus voda, ryba trpí a takhle ti to dává najevo...
Pro více informací následuj rady kolegy Ctibuma...
Jelikož nemáš prezentaci, tak se buď zaregistruj a prezentaci nádrže založ, nebo napiš co nejvíc informací sem. Velikost nádrže, kdy byla založená, jak dlouho po založení tam šla ryba, stáří ryby, jak často a jak probíhá údržba, jaký filtr, teplota vody, kryt ano/ne a fotku celé nádrže
0 28.05.2017 13:28 Radka – Ztrata barvy
Starší reakce
Ach ach... takže jste spíš pro... utracení?
nevím jak moc veřejné je toto video,ale zkusím sem vložit link:
www.facebook.com/…
www.facebook.com/…
Každý mi radí něco jiného. Někdo FMC, někdo bactopur... většina nic specifického. Ale beztak nevím co udělat, když je tam ta esha.... Výměna 80% vody? Pokud tohle nedám, tak už si další rybu nepořídím. Byl by to druhý úhyn s kterým jsem si vážně nevěděla rady a já to fakt nedávám. Takže likvidace akvárka mi až tak nevadí.
Nikdo mi nepověděl, jestli by to mohlo být od těch patentek, nebo filtru. Tu výměnu vody moc nevidím jako příčinu, když se x-krát předtím nic nestalo.
Teď mi plaval luxusně rovně. Tak to zlepšení je nějaké moc rychlé... Snad není zubatá vážně za rohem....
Před asi hodinou jsem stáhla teplotu na topítku na 29°C a teplota pomalu klesá.
Za mě, průběh bude teď to jakoby postupné zlepšení a posléze příjde rychlý konec, to co poisuješ mě nedává jinou možnost, než psát to co píšu. Když něco zkoušet(nejsem zastánce), tak Bactopur direct, ale pozor na jeho vlastnost likvidace i těch prospěšných bakterií, tedy bude-li použit v tom akváriu kde teď ryba je, vytvoříš z této nádrže vcelku mrtvou zónu a proto když už, tak v separé, ale uvidíš, třeba někdo jiný příjde s jiným "zázračným" řešením.
Mohla by být bateriální nákaza (respektive probém mé ryby) od nepropraných mražených patentek+ dvě nitky mi upadly někam ke dnu (neseřral je)...mohly hnít...? Jinak si moc nejsem vědoma chyb. Ještě tedy před týdnem jsem čistila filtr, tak jsem mohla houbu hůře proprat a později dávat do provozu. Ale byla jsem určitě do 0,5 hodiny hotová. Možná i dříve. případné prochladnutí při výměně vody (používám 1/3 odstáté vody o pokojové teplotě a myslím si, že většina lidí vodu nikterak nepředehřívá, ne?
S plynovým měchýřem by to byla definitiva, jak to tak pročítám. Ale nedá se přeci jen něco zkusit? Existuje i nějaké jiné vysvětlení obtížného plavání? Když se zastaví na příliš dlouho, začne pomalu padat po ocase dolu. Ale teď z toho volného pádu vesměs vyplave. Ale není vodorovně. Pravd, že je povětšinou "z kopce"
Je něco k poradění na tu bakteriální nákazu? Ta ale to plavání nebude mít za následek, že? Teď mi tu krásně bojoval proti svému odrazu ve stěně akvárka... Nerada bych to zabalila dříve, než je to nutné. Nemá pro mě hodnotu 60 Kč.
Ty příznaky ukazují na přítomnost bakteriální nákazy a na to bude jak 2000, tak FMC krátký, ale podle toho jak píšeš o té velmi ztížené možnosti plavání bych usuzoval na již nevratně postižený plynový měchýř. Teplota 32st. bude dlouhodoběji nepříznivě působit na rostliny, některý to možná nedají a ano, kyslíku tam bude méně.
Původní teplota 26°C. (od pondělní 10. hodiny jsem začala topit)
Akvárko má krycí sklo ;)
Kolik byla ta trvalá teplota vody před zvýšením na těch 32st?
Edit: Je to akvo opatřený krycím sklem?
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [25] ...... 100
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 101124x