Betta splendens - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Nejlepší desinfekce(prevence) je vhodný prostředí k němuž bezesporu přispívá pravidelná výměna vody a tu bych určitě doporučil i v tomto případě. Prostě bych několikrát po sobě vyměnil klidně polovinu vody.
Spláchnutí bude možná lepší pro tebe, ale ne pro tu rybu, měl by si ji předtím utratit aby se dál netrápila.
Dobre myslim ze to splachnuti bude lepsi.A je nejaka desinfekcni prevence do akvaria aby se mi teda nenakazil zbytek rybicek pokud jde o nejakou nemoc.
Udělej to co nejdřiv. Nakaza je možná. Máš dvě možnosti. Bud ji spláchni, neboj většina to tak dělá. Je to rychle a nevidíš to dlouho. Nebo ji dej do kelimku a zalej perlivou vodou.
Netroufám si odhadovat, to co vidím je evidentně zubožená ryba, pro kterou bude to utracení nejlepším řešením. Já to dělám v silně perlivý vodě.
Edit:
rybicky.net/forum/15576 A jak mám utratit rybicku? Jen by mě zajmalo zda se jedná o nejakou nemoc aby se mi nenakazili ostatni rybicky nebo zda jde jen o napadení jinou rybkou.
Volil bych šetrný utracení.
Edit: Zjevně nejsem se svým názorem sám.
Myslím že tady už žádná rada nepomuže.
0 21.06.2012 13:05 minusek – Betta
Prosím o radu.Mám jednoho samečka a dvě samičky chovám je společně s neonkami v 50l akvariu. Od včerejška jedna ze samiček bojovnice se začala chovat divně plave jen na hladině vždy se nehýbe pak najednou jak když jí rupne a plave jak splašená okolo pak se uklidní a je zase nehybna. Ztratila barvu nežere a má potrhané ploutve nevím co by to mohlo být. Přidávám foto lépe to vyfotit nešlo je pořád zalezlá v rohu. Děkuji za rady
Odvar je úplně zbytečný, stačí list hodit do nádrže...
Pokus se sehnat listy mandlovníku,můžeš udělat odvar a přidávat do vody.Nebo prodávají přípravky s obsahem huminových látek,které už obsahují přírodní organické složky vznikající rozkladem převážně rostlinných zbytků.Působí antibakteriálně,na zbarvení ryb a jsou dobré i pro výživu rostlin.Tak ať se daří.
Děkuji Vám za radu... Nyní jsem měla v akváriu přípravek Anti-Mykotin a pozoruji nepatrné zmenšení největšího červeného fleku. Dnes vyměním vodu a budu nadále pokračovat jen vodoléčbou bez přípravků a snad brzy flíčky zmizí úplně.
Pokud je zarudlý povrch pokožky, může jít o nevhodné ph v akváriu s nižší alkalitou, popřípadě bakteriální infekci. Samořejmě to nevidíme, ale dodám také - zvýšený obsah dusíků. Který provází kyselé prostředí. A z toho plyne = "nedostatečná údržba¨".
Možná jsi přehlédla můj příspěvek..pokud je zarudlý povrch pokožky,může jít o nevhodné ph v akváriu s nižší alkalitou, popřípadě bakteriální infekci.Chtělo by změřit.Nemoc vzniká postupně nevhodnou kvalitou vody,ne náhle,takže jak říká Romant dlouhodobě zvýšit kvalitu vody a hlavně se zaměřit na ph.
Za dva dny vodoléčby se toho moc nestane, nepolevuj v tom aspoň týden a denně měň alespoň 1/3 akvárka. Moc nekrm, do akvárka nezasahuj. Co je ten protiplísňový prostředek zač? Jinak k tomu prostředí, zrovna dneska jsem tady kolegovi doporučoval huminy a třísloviny, to platí samozřejmě i pro Tebe.
Nejdříve jsem zkusila vodoléčbu, ale změna nebyla viditelná, ani k lepšímu, ani k horšímu, takže jsem zkusila nakapat do akva přípravek proti zaplísnění rybek ale to jsem udělala až dnes, takže výsledek není patrný... A absolutně nemám představu co by to mohlo být
Jak ta ryba vypadá, stále stejně, hůř, líp? Podnikla jsi nějaký léčebný kroky, třeba začla měnit častěji vodu?
Akvárium má normální tvar kvádru a písek je také normální. Nejsem malé dítě ani vyšinutá, abych rybám dávala růžový, či zářivě žlutý píseček. Ale měla jsem pocit že v sekci ,,nemoci" máte řešit nemoci Vašich ryb, případně radit ostatním uživatelům jak naložit s nemocnou rybičkou a ne probírat tu tvar akvária či barvu písečku... Takže pokud nemáte nějaký nápad, co by s mou rybičkou mohlo být, byla bych ráda kdyby jste přestal urážet mé estetické cítění a mé city k rybičkám a raději se přestal vyjadřovat k mému příspěvku. Děkuji Vám
Lepší 20 litrová koule než 2 litový hranůlek, ale to už se tady probíralo tolikrát, holt opakování matka moudrosti, nebo něčeho jiného?
Koule je v tom nevinně. To, co "si umíte představit", má platnost pro akva jakéhokoli tvaru.
No nie tvar nádržky, ale viem si predstaviť obsah. Začína to guľou, mušlami, farebnými kamienkami a potom prídu problémy o ktorých je tu reč
Pokud je ta ryba nějak více postižena, tak jenom vodoléčba stačit nebude, bude do podpora, ale chtělo by to použít nějaký vhodný antibakteriální léčivo, ale bez fotky těžko soudit. Můžeš podmínky v akváriu vylepšit i nějakejma huminama a tříslovinama, řašelinovým výluhem, možno použít něco z komerčních přípravků, třeba Torben, nebo svařit nějakej lektvar doma, jestli si troufáš.
Dobře, začnu vodoléčbou a uvidím
To bude zhoršenejma podmínkama v tom daným akváriu. Pokud je to taková rychlovka, tak by to mohla bejt bakterka(bakteriální rozpad ploutví BRP), ale chtělo by to fotku. Každopádně nasazením vodoléčby teď hned, se nic neskazí.
Často jsou betty v chovnách v zavařovačkách nebo i v lahvích. Ideální to sice není ale nesnesitelným stresem očividně netrpí. Tady se navíc jedná o 20 litrů!
Bože môj!? veď tam vidím okrúhlu nádrž, sú v guli? Koľko ich je, že sa takto trhajú? Trpia neznesiteľným stresom a máš toho výsledok, či si úplne bez citu?
Může jít o nevhodné ph v akváriu s nižší alkalitou, popřípadě bakteriální infekci.Chtělo by změřit.
0 17.06.2012 12:50 Hajdulka – Betta fleky
Zdravím, přikládám sem fotku své betty. Nevíte co by to mohlo mít? Po těle se jí začaly objevovat červené fleky, které jsou i na ploutvích. Ploutve místy začínají ztrácet barvu. Mám 20L akva ve kterém mám jen tu bettu, 3 rostliny, kořen, vodu měním 1x týdně. Teplota vody se pohybuje okolo 26°C. Děkuji za radu.
Ano i déle a sledovat stav ryby
Abych to teda shrnul.Kazdy den po dobu 3 dnu menit v akva 1/3 vody?
Nikam neodlovovat, tou vodoléčbou lehce polepšíš podmínky v akváriu, prozatím bych se netrápil dalším postupem, neb si myslím, že vodoléčba zabere. Pokud se budu plést, tak bych doporučil třeba eSHa 2000, ale jak říkám, prozatím bych to viděl jako předčasné.
A mam ji nechat mezi ostatnima a nebo ji mam odlovit?Pokud odlovit tak ji dat do vody z akva nebo uplne nove vody?
Kdyz to nepomuze, jake lecivo mam pouzit?
Vodoléčba je intenzivní výměna vody činěna denně, či obden.
Co to je vodoléčba?
A co muze bejt ta tecka hned pod okem?Z fotky jsem si myslel ze je to odlesk ale beta ji tam taky ma.
Dopuručuji vodoléčbu po dobu 2-3 dní a pokud se to nebude lepšit, tak potom aplikovat nějaké antibakteriální léčivo.
Může se jednat o plíseň či poranění.Plíseň se jeví jako chomáček vaty.
Dne jsem zjistil ze se bete udelala nejaka bila tecka nad okem.Nevite nekdo co to je?
Tak než jsme dojeli domů z práce, bettka už byla bohužel mrtvá. Takže teď nám poradili přendat do malého, velké celé vydrhnout a pro ne nam dali nejaka antibiotika...tak snad aspon ty zbyle dve to zvladnou, ty jsou zatim v poradku...
Určitě se do toho pusť co nejdříve a nepolevuj a alespoň týden. Nepřidávej žádný další ryby a do akvária zasahuj co nejméně. Jediný o čem se dá uvažovat jako o přidání je o nějakým podpůrným nitrifikačním prostředku, ale pokud se bude dělat ta intenzivnější výměna vody, tak třeba nebude, protože ty výměny vody slouží jako suplování té ne zcela funkční nitrifikace. Určitě se dá pouvažovat o vylepšení prostředí nějakejma huminama a tříslovinama, nějakým rašelinovým výluhem, olšovejma šištičkama a pod. Informací je zde na fóru dostatek a v příslušných vláknech se dočteš.
Teplotu jsem navýšila už ráno, to mě napadlo také, obměnu vody vyzkouším, děkuji moc
Přestal bych s aplikací jakýchkoliv vodiček a jako nejvhodnější prevenci bych volil vodoléčbu, nebo-li intenzivní denní či obdení výměnu min. 1/3 vody. Zvýšil bych teplotu přes 25 stupňů, na filtr nesahat a nechat ho dělat svojí práci a několik dní nekrmit vůbec. Nevím jak dlouho to akvárko bylo předem zajetý, ale dělá to na mě dojem, že ta doba nebyla dostatečná a to akvárium ještě nefunguje tak jak má, nebo-li není ještě ustavena biologická rovnováha.
0 14.06.2012 09:17 Viktoriiia – Apaticka Betta
Dobrý den,prosila bych o radu, v neděli jsme do nového, předem zajetého akvárka 54l dali 1 bettáka a 2 bettky, byly tam s nimi jeste neonky, ale ty vsechny lekly, posleze nam rekli v krame ze i u nich meli problem, ze to byla nejaka infekce, at do vody davame preventin a pockame jak dopadnou betty.
Jedna betta vcera zacala apaticky polehavat u dna, ne na boku, ale jen tak "vstoje" na sutrech, potom se prestehovala k hladine a tam je ted porad v podstate na stejnem miste, jen porad vyrovnava, popoplave jen kdyz k ni priplave bettak nebo druha bettka, jidla si ani nevsimne, teplotu mame 23,5 , filtr, osvetlujeme...neprijde mi to jako stejne s tim co mely neonky, ty se pak neudrzeli, maval s nimi proud, neradi bychom aby umrela, nemate nekdo radu?
Starší reakce
Ještě k tomu našemu problému - vypadá to, že problémem nebyla voda, ale sameček. Byl menší než samička a dneska jsme našli pandy ožďobávat jeho mrtvolku. Samička je zase dobitá, takže hádám, že se pomlátili. Jiný důvod smrti mě nenapadá. Včera normálně žral a vůbec se choval jak normálně (rozhodně ne jak rybka, které zbývá pár hodin života) bez jakýchkoli viditelných příznaků případné nemoce. Druhá samička, která je plachá a vždycky raději uteče, zatím nikdy žádný problém s ploutvemi neměla. Holt, jsou to zajímavá zvířata.
Tak aby se nedělo to co se tomu beťákovi děje je nutný tu rybku mít v dobrým prostředí, čímž rozuměj tzv. zdravou vodu(udržovanou těma výměnama), když je to prostorově možné tak filtraci, vhodnou teplotu, ne nižší než 25 stupňů, velmi vhodné je mít v akváriu živé rostliny, třeba i jenom plovoucí, krmit pestrou stravou, ale nepřekrmovat a dno udržovat dle potřeby v čistotě. Jinak co se týká té výměny vody(vodoléčby), tak je to vždy první opatření když něco není v pořádku. Pokud tam v tom akváriu není filtrace, tak doporučuji tu výměnu vody dělat obden pravidelně neustále, pokud filtrace je tak jednou týdně, ovšem jedná-li se o čerstvý akvárium, tak na nic nedat a měnit vodu klidně denně.
To jsme zkoušeli několikrát, včera i před tím, ale nepomáha to...
Dát mu hlavně čerstvou vodu...
0 22.05.2012 11:42 Lucka – Nemoc
Dobrý den,
náš sameček Betty má už asi 5 dní na ocásku bílé skvrny a ocásek se mu pomalu trhá a po kouskách odpadává a vůbec nejí. Nevíte, co se s tím dá dělat?
Děkuji všem, co poradí.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [79] ...... 100
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 101348x