Betta splendens - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
0 23.09.2015 16:09 fredy – SOS
Starší reakce
No já teda ten dotaz nepochopil vůbec...česky by to formulovat nešlo?
V jakém prostředí rybku máš? Velikost akvária, filtrace, rostliny, osvětlení, topení, výměna vody, krmení, spolubydlící..jestli jsem to teda někde nepřehlédl
Řiď se obecnými radami od Turbínky. Opravdu někdy nechápu co je složitého na tom, zařídit takové rybě odpovídající domov. Takové akvárium musíš mít zařízené během odpoledne včetně nákupu (samozřejmě záběh akvária do toho nepočítám).
Když si pořizuju domů nového člena domácnosti, vždycky mu nejdřív zajistím odpovídající podmínky. Pokud to nedokážu (prostor, peníze, lenost, časová zaneprázdněnost atd), tak si holt takové zvíře nepořizuju.
Omlouvám se, ale z těch neustále se opakujících zoufalých dotazů ohledně bett ve sklenici od džemu jsem už spíš nasrán než unaven...
Nejsem si jistá na co se ve svém dotazu vlastně ptáš, ale zkusím zeširoka odpovědět.
Tyhle "krásné, funkční a líbivé" betta kity jsou úplně na nic, ostatně o tom již bylo napsáno hodně nejen tady na fóru. V takovém plivátku měň 1/3 nebo 1/2 vody denně, výměny vody ji jedině prospějou. Dávej pozor, aby nová voda měla +- stejnou teplotu jako ta v nádrži. Můžeš přidat do "akvária" list mandlovníku nebo s každou výměnou kapičku rašelinového výluhu (př. Torben).
A pokud chceš mít stále doma tohoto člena rodiny, tak rybě pořídit alespoň 20 l akvárium s krycím sklem a topítkem, betty jsou ryby teplomilné a méně než 25 °C jim opravdu nestačí.
Spíše než na hnízdo a praskající bublinky (může to být hnízdo, proč ne) bych se zaměřila na podmínky, ve kterých rybu máš, na slepené ploutve a jestli dobře vidím, tak i chybějící šupiny.
0 14.09.2015 10:22 Sid – Bublinky
Dobry den mame doma 12 dni rybicku betta uz jsme ji dvakrat menili vodu poprve byla v poradku ale kdyz jsem ji vymenilaposledy nebyla uz tolikvymeni poradku takotatakovaic moc a pri dychani vypoustiy pozn cetla jsem o hnizdech ale tyto bublinky praskaji prosim poradte je jako clen rodiny
sid
jj, co je "marod" dostává se mu extra péče, vodu má jak křišťál...
ale asi bude mít opravdu svůj věk, v říjnu to budou opravdu 3 roky, co jsem ho donesla... tak díky
Tak to je vskutku veterán, trochu mu přitopit, to je jediný co bych udělal, tedy krom pravidelný péče v podobě výměn vody.
0 13.09.2015 15:21 bořková – betyňák na odchodu???
Ahoj, posledních pár týdnů je náš betyňák jiný, poslední dny se to výrazně zhoršilo, řekla bych... Máme ho teda už 3 roky, tak asi požehnaný věk, ale stejně si říkám, jestli by se mu nedalo pomoct... pořád si jen polehává u dna, přijde mi takový pokroucený
, jen pomalu dýchá
Akvárko už 3 roky jede nastejno, jednu dobu jsme bojovali s řasou, ale ta už je dlouho v pohodě, tak nevím... pořád ho sleduji, nemáte někdo radu? na povrchu těla žádné známky nemoci nevidím, dík
Ještě bych k tomu přidal zřejmě dost nevhodné prostředí (malé akva bez rostlin, objem ještě zmenšen nějakými dekoracemi...). Roční ryba by neměla být na odpis..
0 13.09.2015 12:26 Anna – Nemocná Betta
Mám Bettu, kupovala jsem ho loni v září - ale už dospělého samečka, takže určitě je mu víc než rok. Teď jsem si všimla, že má jedno oko takové kalné, jakoby do bíla. Nevíte, co to může být? Mám ho v akvárku 12l, má tam dvě umělé rostlinky, takový ten minipařez, domeček a ještě nějaké kameny. Žere, barva je pořád stejná, je čilý, všechno. V Akvárku má i filtr a bublinkovač. Nevíte někdo, co to může být??
Podle popisu by to mohlo to co pozoruješ naznačovat.
Co to přesně je ti nepovím, ryba je načatá z nevhodného prostředí.
Dobře, udělám to přesně takhle. Ještě se chci zeptat na ty fotky. Tušíš, co by to mohlo být?
Do toho akvárka topítko ideálně okolo 25 W (více ne) a nezapomeň na krycí sklo, ryba si může nachladit labyrint v důsledku rozdílných teplot mezi vodou a vzduchem.
Z toho výčtu chemie, co do vody leješ, když už si za to zaplatil, používala bych jen ten Toxivec, ten je na sebe schopný navázat již zmiňované dusíky.
Vzduchování je zbytečné, nijak mu neškodí, pokud jej máš rozumně přiškrcené a nedělá to z nádrže vířivku
Ohledně té výměny, ideálně doplňuj vodu odstátou a vytemperovanou na stejnou teplotu jako je ta v akváriu. Určitě tím budeš ředit přípravky, které si tam dal, ale dle mého názoru výměny vody akváriu prospějí více než regulátory
Turbínko, moc děkuji za radu. Dnes koupím topítko a nastavím teplotu na 26, což jak jsem vyčetl by měla být ideální teplota.
Nyní bude teplota vody 23°C (odhadem). Teplota v pokoji je 22, tak myslím, že ten jeden stupeň přidá svícení.
Ohledně výkyvů dusíku. Vodu jsem před nasazením rybky upravil - Sera aquatan, toxivec, nitrivec a nechal zaběhnout filtr.
To vzduchování je pouze zbytečné nebo rybě škodí a tudíž ho mám vypnout? Každý den budu tedy měnit 1/3 vody, jak radíš. Ohledně té výměny. Jak na to? Mám novou vodu, kterou budu dopouštět nějak upravovat? Nezlikviduju tím účinky Sera nitrivec? Možná se ptám moc, ale chci tomu teoreticky rozumět, abych příště mohl postupovat sám a na to musím vědět, co dělám a proč. Moc si cením tvých rad a moc díky. Nechci aby se Narcisovi něco stalo.
Ryba prochází hodně změnami, v první řadě měň denně 1/3 vody, to akvárko je čerstváček a dusíky budou rozlítané, můžeš přidat rašelinový výluh. Vypni vzduchování, dospělým labyrintkám je skoro na prd
Nepíšeš nic o teplotě, tu bych viděla na minimálně 25°C a nezapomínala bych na krycí sklo.
Dobrý den,
moje Betta je asi nemocná. S rybičkami teprve začínám, celé fórum jsem si poctivě pročetl, ale stejně nejsem schopen určit , co s rybou je. Mám podezření na plíseň, ale jistý si nejsem.
Chování rybky: rybka žere, zadní ocasní ploutev se mi zdá trochu svěšená, je apatická (ničeho si nevšímá, nereaguje ani na poklep na sklo), stále plave v rohu akvária u hladiny a občas (jednou za pár hodin) se přesune do jiného, rovněž plave trochu nakřivo.
Prostředí: Na začátku byla v bettáriu, ale poté co jsem se dočetl, jak je pro ryby nevhodné a zpozorování příznaků jsem udělal následující. Ryba byla z bettária přesazena do 15L akvária (přesazena včera). Zbudováno několik skrýší. V akváriu je filtrace a trochu vzduchuju. Od přesazení do nového akvária začal plavat trochu víc, ale ta skvrna na hlavě a tlamě se mi nechce líbit. Taky mám pocit, že zadní ploutev je slepená. Krmím krmivem speciálně pro betty 1x denně večer pár šupinek. Ty bílé ťupky na fotce celého těla jsou jen bublinky. Soustřeďte se prosím na skvrnu na hlavě a zadní ploutev, zda vám přijde v pořádku.
Moc děkuji za cenné rady a pomoc.
Dennerle filtry jsou velmi dobre, ja muzu doporucit tenhle:
www.juwelakvarium.cz/…
a vyjde te i na min penez. Mela jsem ho v nano 30 l akvu a spokojenost. Jen se musi casteji menit filtracni vata, ale funguje velmi dobre.
Werderka napsala: Můžu se ještě prosím zeptat, proč mám změnit bílý písek za přírodní? Jen mě zajímá, proč ten světlý nevyhovuje Já si tedy nemyslím, že je nutná výměna písku za tmavý, stejně tam budou rostlinky, které částečně písek zakryjí, a i tak to ničemu nevadí. Taky mám světlý písek (kupovala jsem ho na netu jako přírodní okrový, na fotce vypadal o dost tmavší) a kdybych dělala akvárko znovu, tak si ho nedám, protože je na něm všechno vidět, ale jinak důvod k výměně není. Rybky mám zdravé a v pohodě.
Dobře dobře...rostlinky koupím, osázet se má, co jsem tak početla, zhruba 80% akva, to souhlasí? Můžu se ještě prosím zeptat, proč mám změnit bílý písek za přírodní? Jen mě zajímá, proč ten světlý nevyhovuje
Co se týče měření CO2, tak jsem si našla od Dennerle permanentní "měřák", vyjde v přepočtu asi na 650,- (žiju v zahraničí, nicméně ceny těchhle věcí jsou tu obdobné jako v CZ), takže si asi vezmu ten...utrácet za jednorázový papírky se mi asi moc nechce, a budu líp spát, pokud si CO2 budu moct kontrolovat průběžně, abych věděla, že je vše v pořádku. Ještě mám pak dotaz ohledně filtru. Jak jsem psala, koupila jsem akvárko v sadě s filtrem a osvětlením...mně se ten filtr ale nezdá, jakože funguje (je vnitřní, do elektriky, která pohání motorek, co je v horní části, podtím je děrovaná krabička s uhlím - takové malé černé válečky, a ještě podtím je houbička)...no, ale za prvé mi přijde, že je celkem hlučný (akvárko je dcerky, a ta ho nutně, nevyhnutelně a nezvratně potřebuje mít v pokojíčku, takže se mi zdá, že je to na prd u toho vrnění motůrku spát)...No a za druhé se mi zdá, že tam měl rybák celkem vířivku, což, hádám, asi taky není dobrý...On ten filtr totiž nemá regulaci průtoku a filtruje 200 l/h, což při objemu AQ 15 l...no...nevím. Co myslíš? Našla jsem taky od Dennerle malý rohový filtřík do nanoQA 150 l/h za 750,- ...myslíš, že má cenu do toho rozdílu 50 l/h investovat 750,- ? Případně nějaký jiný tip na vhodný filtr? Zas si říkám, že když už, tak ať to fachčí jak má
Při pomyšlení, že mi zatřepe paprčama další Betta, mám osypky...tak si chci dát záležet...
Vodu lehounce zasol, klasickou kuchyň. solí rozpuštěnou ve vodě v koncentraci pol. lžíci na 50 litrů vody.
NO, vypadá to jako plíseň, já bych na to dala eshu 2000. Ale nejsem si jistá, zda ta ryba trpí jen plísní. Z té fotky těžko říct. Akorát jsem nepochopila, jak dlouho tu bettu máš? Doteď jsi ho měla v tom 54l akváriu, ve kterém byl ok, ale teď to akva předěláváš, tak jsi rybu dala dočasně do malého, nebo máš tu rybku úplně nově? Jak vypadá to akvárko celé? Jak je na tom s hygienou? Těch problémů bude víc. Každopádně častějšími výměnami vody nic nezkazíš.
Pritopeno uz ma na 27C. Ale na zadni ploutvy ma nejake zlute fleky a leze mu to do ploutve. A ja nevim co to je za nemoc a jake leky mam na to koupit.
Odpověď na Vaši otázku myslím naleznete na stupnici teploměru na třetí fotografii. Vidím tam něco jako 22 nebo 23°C. Pokud vidím dobře, tak je potřeba přitopit.
0 08.09.2015 11:17 dami996
Většinu už napsala Niky, ty modré a pod. barevné avkarijní písky nekupuj. Rostlinky si dej ze začátku spíš rychle rostoucí, jako je třeba ta egerie či cabomba, později je klidně nahradit něčím jiným
Při koupi rostlinek zvaž jejich náročnost a pak to, jaké velikosti dorůstají. Nemá cenu si do malého akvárka kupovat rostlinu typu vallisneria gigantea. Pořiď si nějaké polovoučky typu limnobium laevigatum, pististia stratiotes. Rostlinkami nešetři.
Mě se třeba strašně líbí řasokoule
S výživnými substráty neporadím, sama je nepoužívám. Snad poradí někdo jiný.
Akvárko zařiď a nech zajíždět alespoň 14 dní, když to bude dýl, nic se nestane.
Testy na vodu jsou dobrá věc, já mám od Rataje a jsem vcelku spokojená, tedy krom testu na NO2, ta barevná stupnice se mi špatně odečítá.
Peněženka ještě krvácet bude,ale pak to stojí zato
Z rostlinek třeba Egeria najas-douška dlouholistá, Najas guadalupensis (spíše od akvaristů)
Osobně bych volila přírodní barvu písku. Ty barvené určitě ne a drť co se dá koupit třeba v Hornbachu se mi kvůli ostrosti drti také moc nezamlouvá. V dobré prodejně by měli mít přírodní říční písek např:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Na zajetí je možnost použítí prostředku z nichž je asi nejlepší Sera BioNitrivec. Také se dají použít JBL filter start či Tetra safe start. Tímto však filtry NEnitrifikuješ, pouze pomůžeš bakteriím v osídlování filtru. Pokud by jsi znala nějakého akvaristu, mohla by jsi jeho "špínou" z filtru zajet ten svůj.Jestli je vše OK zjistíš jedině testy,osobně jsem spokojená s testy od eSHy.
Děkuji za odpověd! Jasan, topítko mám první na seznamu, jak pojedu do zverimexu. Pořídím teda i živé kytky. To, že se rybka nedává do "čerstvého" akvárka jsem věděla, jenže Beťáka jsem dostala od jedné vykutálené kamarádky, a dala mi ho v tom úplně úžo žůžo 2litrovým čemsi...takže mi ho bylo líto, peněženka krvácela, ale hned druhý den jsem mazala pro větší akvárko i ty další serepatičky, v domnění, že mu oproti bettárku přilepším...no, trochu mi to nevyšlo
Jinak o akvaristice jsem tak za pochodu něco pobrala, nicméně občas jsem se setkala s protichůdnými názory, tak jsou pro mně směrodatnější, když mi poradí někdo, kdo akvárko fyzicky má a má s tím zkušenosti...Tak právě brousím hlavně po webech jako je tento
Díky moc za radu...asi máš pravdu s to otravou, to by signalizovalo to jeho špatné dýchání. S kytkama...mno, moc se mi do živých nechtělo, ale jestli to bude pro rybisko lepší, jdu do toho. Mohla bych se prosím zeptat, co za kytky bys tam dala? Ideálně něco "nenáročného", co mi nepřeroste přes hlavu
Vyměnit písek za tmavý nebude problém...mám vzít zrovna černý, anebo nějaký ten barevný (tmavě modrý, šedý atp.)? Btw kytkám stačí písek nebo na dno patří ještě nejaký substrát nebo tak něco? A ještě poslední, s čím budu otravovat, jakmile teda vysázím kytky (předpokládám, že mám svítit i nechat zapnutý filtr jakoby tam ryba byla), kdy zjistím, že je voda OK a můžu koupit rybku? Jde to nějak nebo musím koupit ty testy na vodu? Tisíceré díky, velmi jsi mi pomohla
Podle toho co píšeš bych si klidně tipa na otravu N látkami. Svítit nepřetržitě není třeba. Umělé kytky vyhoď a kup živé, rychlerostoucí. O umělohmotné se ryba může poranit, potrhat si ploutve (což může vést k BRP, plísni....). Přípravky na úpravu vody nejsou všemocné a navíc do zrovna založeného akvária se ryby nedávají!
Příště nechat chvíli zaběhnout a pak koupit rybku. Pokud se čekat moc nechce, každý den vyměňovat vodu za odstátou (ale raději počkat). Topítko je velký problém, hlavně v zimě. Bylo by dobré ho dokoupit a hlavně si něco přečíst o rybě i o akvaristice jako takové.
Zkušenější poradí lépe, ale za mě bych problém viděla v:
- nezajeté akvárko -> vysoká hladina N -> otrava
- umělé kytky nahraď živými
- to bílé dno bych vyměnila za tmavé
- než pořídíš novou rybku nech akvárko zajet, nebude pak potřeba do akva lít chemii
- pořiď topítko -> nastav na 25°C
- místo modrého světla večer akvárko zhasni
0 07.09.2015 14:22 Werderka – Dotaz
Psala jsem sem sáhodlouhý příspěvek a není tu...tak ještě jednou a stručněji
Zdravím, jsem tu nová, jsem začátečník, mám 15l AQ (Amazonas E15) včetně filtru a LED osvětlení (bílé přes den, modré na noc), na dně kamínky 1-2mm, osázené umělýma rostlinama, voda byla upravena přípravky od Easy Life (první na neutralizaci chlóru a vím já čeho ještě a druhá lahvička obsahuje nitrifikační bakterie), vodu jsem při přípravě nalila odstátou a měla 24´C. Rybák nám po 4dnech pošel
Vzhledem k tomu, že jsme rybku moc chtěli (a v neposlední řadě jsme utratili nezanedbatelný obnos za výbavu), chci pořídit další, ale než tak udělám, chci se dopátrat, kde byl zádrhel, aby mi to nepomřelo znovu. Jednak se chci zeptat, zda byl problém co se týče zakládání akvária (špatný postup atp.), dál mě pak zajímá, jak je to se svícením? Svítila jsem nepřetržitě, jen na noc změnila barvu na tmavě modrou (viz.foto)..je to moc? Co udělá přílišné/nedostatečné svícení? Mohly se tam tím přemnožit nějaké bordely, co ho zabily? K čemu jsem došla já sama, že snad teplotou. Blbka prodavačka mi tvrdila, že topítko nepotřebuju...jo, jenže v bytě větráme, venku se ochladilo a Rybákovi klesla teplota na 19-20´C, což hádám, je o takových 5-8´C méně než má mít (samozřejmě v sobotu, kdy mají zverimexy zavřené, že jsem pro něj nemohla ani na fofr sjet) Je možné aby umřel na pokles teploty? Při nízkých teplotách se nějak množí bakterie? Voda nebyla měněna ani jednou (za ty 4 dny), nezapáchala, byla krásně čistá, přípravky na úpravu vody dávkovány dle návodu, filtr jel nepřetržitě. Rybák toho dne ráno normálně baštil, jediné, čeho jsem si všimla, byla jakoby průhledná skvrnka na konci ocasní ploutve (viz.foto), nicméně nejsem si jistá, zda jsme ho s tím už nekoupili...Odpoledne jsem se zděsila, jelikož ležel apatický u dna, zrychleně a zhluboka dýchal, ploutve potrhané (ty vějířky jakože rozpojené na cáry), úplně ztratil barvu, že mi bylo jasné, že je zle (viz.foto). Jediné, co jsem měla a co mě napadlo bylo přikápnutí oněch přípravků do vody, po tom se mu na chvíli vrátila barva, nicméně všechny příznaky setrvávaly...pak vybledl znova a umřel. Problémy, mám dojem, že se asi shodují s tím poklesem teploty, ale s tím stavem ploutví jsem zas špekulovala, jestli to nebyl rozpad (BRP)...Poraďte prosím, kritika vítána, ráda se přiučím. Mockrát díky!
Nejlepší desinfekce je pravidelná týdenní výměna min. 1/3 vody, v případě filtrace, není-li filtrace, potom měnit vodu tu 1/3 obden, teplotu udržovat na hodnotě ne nižší 25 st., pořídit živý rostliny a krmit pestře, ale střídmě.
Edit: Jako filtraci by bylo vhodné pořídit
www.levnaakvaristika.cz/… a k tomu jako pohonnou jednotku třeba
www.akva-exo.cz/… 0 06.09.2015 20:09 Verů – Krupička
Ahoj, koupila jsem si v Akvazoo novou bettu, maličkou. Po cca týdnu se u ní objevila krupička, zkusila jsem Multimedikal - bez výsledku. Mláďátko (jméno)postupně přestal "dorážet", a povětšinou se schovával v domečku, ze kterého téměř nevyplavával...a přestal jíst. Pak jsem si tady přečetla různé recenze, a na základě jich včera zakoupila eSHu Exit a eSHu 2000. Hned jsem do čistého akvárka nakapala obojí EXIT i 2000. Druhý den ráno (dnes), už Mláďátko vykukoval z domečku, i z něj vyplaval a plaval po akvárku, a odpočíval na lístečku. Dokonce začal reagovat na chrastění krmením....a začal i jíst
. Pak jsem zkusila rozsvítit abych si ho prohlédla, a tečky má stále, ale při 2 dnech léčby je ještě asi brzy aby zmizely...je ale vidět, že je Mláďátku lépe.Dnes jsem vyčistila znovu celé akvárko a znovu EXIT + 2000. Ještě pro úplnost, mám 6 litrové akva, betta je v něm sama, a čistím pravidelně obden, protože nemám filtr ani topítko. Ještě se zeptám - až krupičku vyléčím, jak vydezinfikovat akvárko a vše co v něm je, aby se nemoc neopakovala z případných pozůstatků v akvárku?
Tak něco na topení budu muset jít obstarat, pravdou je, že dokud byla vedra, tak jsem to neřešila. Díky za pomoc!
Multi něco vyhoď taky, vodu měň denně, zasol teď jednou(rozpuštěnou solí), zvedni tu teplotu a s krmením to nepřeháněj.
Filtr mám, dokonce umí i vzduchování pro případ přidání jiných rybek, umělé rostlinky jdu vyhodit a zajdu do krámu proživé. A na sůl jdu hned. Jak často mám solit?
Zvýšit teplotu na 28 st. lehounce zasolit(kávovou lžičku), vyhodit ty umělý rostliny a pořídit rostliny živý, ideál jsou plovoucí, začít přidávat nějaký rašelinový výluh, třeba Torben, popř. v kombinací s listy mandlovníku mořského. No a denně měnit 1/3 obejmu vody a pokud není filtrace, tak se to bez těch výměn vody do budoucna neobejde napořád.
0 06.09.2015 18:36 Anairo – Rozpadání ploutví
ahoj, mám problém s betou, začínají se jí rozpadat její jinak bohaté ploutvičky. Barvu nemění, nebledne. Pořád plave a je nenažraná jako vždy. Teplota vody 22-25 stupňů, asi 30l akvárko. Zatím tam plave sama, teprve ho zařizuji. Nevíte někdo, co jí je a proč? Jinak taky na Kladně je poměrně tvrdá voda, tak snad to není tím.
PS omlouvám se za kvalitu fotek, zrovna jsem jí tam dala loď a díky rozvíření vody foťák zaměřoval vše, jen ne Pandoru.
Edit: Jinak v obchodě mi na to prodali MULTI-MEDICAL, že prý pomůže. No .. nepomáhá
Uff, no jestli tam bude prát Bactopur, tak to by bylo víc než vhodné ho dát separé...
Njn, všechno špatně. Takže bohoušek dostal pěkně na frak, byla mu zima a v kombinaci s vyššíma N látkama, proto byl zalezlej, tedy podle mě. Ten stav je hodně špatnej a eSHa 2000 ti na to nepomůže, to by chtělo nějakej silnější kalibr, jako třeba Bactopur direct, protože ta přítomnost bakterií tam již bude, ale zde bych event. léčbu řešil v separé nádrži, protože použitím tohoto přípravku dojde k dalšímu narušení biologický rovnováhy, tedy zde je nutno přiznat, že tam moc žádná rovnováha není.
rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky
rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
Nicméně, já osobně bych případné finance nevrážel do léčiv, ale do pořádnýho vybavení akvária, do živých rostlin, vyhodil bych ty umělý hrůzy a nahradil kořenem.
Edit: To připomenutí, které adresuje kolegyně pode mnou mě, je spíše pro tebe, jako varovně zdvižený prst s důrazem POZOR, aby si v zájmu pomoci jedné rybě, člověk nepřivodil problém celému akváriu.
Do akvárka přidej víc živých kytek, začni s častějšími výměnami vody (neměň celou vodu naráz, 1/3 stačí). Čistota půl zdraví
Bohouška bych tak rychle neodepsala - sehnala bych eshu 2000 a dávkovala dle návodu. Teplotu už jsi zvýšila a ryby odlovila.
Co s Bohouškem? V lepším případě jej zapojit do potravinového řetězu... (kočka, pes) .... v horším vhodně utratit. Případně mu vystrojit pohřeb, pokud neskončí jen v koši....
Rybičky máme od prosince, malej si je strašně přál a před tím / 5 let zpět/ jsem měla velké akvárium 40*40*110 tam bylo vše v pohodě ale kvůli místu jsem vyndala akvárium menší. Až uděláme nový obývák, chtěla bych to větší zakomponovat do stěny - ale to bude tak do 3 let. Filtr mám Aquaclear. Topítko mám naštelované na 23C, to asi budu muset přidat. Tetra červená se mi tam rozmnožila, mám tam 2 malé rybky a pár neonek taky. No jak jsem psala, nafotím popíšu, třeba se tam ta chyba najde
Tak ty dvě potvory daruju kamarádovi a vydrbu celé akvárium. Ještě si najdu něco o tom dusíku. No až mrknete na mé akvárium asi se mnozí zhrozí
ale snažila jsem se alespoň mi řeknete co dělám třeba špatně
Silver molly bettu zvládnou okousat, zvlášť pokud jsou dvě a ta jedna je hodně velká. Tomu by odpovídalo i to, že se betta začala schovávat. Osobně bych to neriskovala a molly někomu darovala, pro jistotu.
Jak radí ostatní, při koupi dejte pozor a nekupujte velké krásné samce, ti už mají to nejlepší za sebou. Sledujte stav ploutví - pokud jsou slepené a otřepené - naznačovalo by to BRP.
Určitě si založte prezentaci s fotkami. Třeba je problém i někde jinde a dostane se vám přesnějších rad
Alčák napsala:... plaval si po akváriu a asi za dva dny se začal schovávat a vylézal pouze na krmení.Něco se mu u tebe nelíbilo, obvykle jsou na vině podmínky, tedy nízká teplota(ne nižší než 25 st.), vyšší hodnoty N látek, tedy třeba v akváriích čerstvě zarybněných, bez předchozího dostatečného záběhu, ne zcela funkční(nedostatečná) filtrace, což je stále ten směr vysokých N látek, tedy hodnot dusíků, který jsou již neakceptovatelný a právě na to, aby se dalo přesněji cílit vhodný, aby byla založena ta prezentace, aby bylo tzv. z čeho vařit. Jinak první pomoc při popisovaném chování jsou výměny vody a u bet obzvlášť ta teplota.
Jo, to je ona.
Mám v akváriu jednu hooooodně velkou a pak o hodně menší. Ten bakteriální rozpad ploutví je hrozný, kdyby to bylo ono, co s tím? Samozřejmě když koupím nového Bohouška aby to nechytl a mám tyto dvě rybky raději dát pryč? Moc díky za rady.
Edit: A ještě něco. Když jsme přivezli Bohouška, plaval si po akváriu a asi za dva dny se začal schovávat a vylézal pouze na krmení.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [41] ...... 100
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 101124x