Betta splendens - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
0 15.07.2016 09:04 tamandua Zdravim zkusene akvaristy. Ja, amaterske trdlo, jsem si vcera prinesla ze zverimexu svoji prvni rybku. Doma jsem si vsimla, ze zpod jedne skrele rybce cosi cerveneho trosku trci. Mam se o sveho noveho kamarada bat? Zkousela jsem to googlit, ale nedosla jsem odpovedi. Rybka vypada cile, prvni noc prezila a na granuli se taky vrhala.
Starší reakce
Začni měnit tu vodu, přitop a nech několik dní hladovku a to krmení určitě zpestřit, možností je na trhu bezpočet.
Díky za radu, zkusím. Stejně si ale myslím, že za to může rostlina. Táta má akvárium dost zelené a moc se o něj nestará. Bojím se jestli z nej v té rostlině nepřitáhl nějakou nemoc.. Rybka moc nejí, už asi tři dny si nic nezobla. Používám krmení Nutrafin max (koupila jsem ho spolu s akváriem)
Nevěřím, že za stav ryby můžou živý rostliny. Spíš bych si tipnul na "kvalitu" prostředí, tedy vyšší dusíkatý látky, začal bych denně, či obden měnit polovinu vody, teplotu na 28 st. krmit střídmě, ale pestře.
0 11.07.2016 10:12 sarka – ochrnutý zadní ocas
Bettu mám od října ve 4l akváriu neustále vypadala dobře byla krásně zbarvená a rostla. Vodu jsem jí měnila asi po 10 dnech. V akváriu byla pouze jedna umělá kytka. Kvůli teplejšímu počasí a častému zelenání akvária jsem přidala filtr se vzduchovadlem. Měla ho tam asi 14 dní a stále byla v pořádku. Pak se ale tátovi urodili v jeho akváriu nové živé rostlinky a za mé nepřítomnosti jí tam jednu zasadil. Od té doby je na tom Betta stále hůř. Když jsem to asi po 5 dnech zjistila kytku jsem zahodila, umyla celé akvárium a dala novou vodu. Betta se chová stále stejně. Neustále leží při dně a když chce vyplavat hýbe pouze předníma malýma ploutvičkama, ocasem, hřbetní i břišní ploutví si snaží pomáhat, ale nerozvine je ani neohne. Pomalu ztrácí svou barvu pod hlavičkou je nejsvětlejší.
Půjde ji ještě nějak vrátit její předchozí zdraví??
Členové akvária neonky a parmičky.Rok založené akvárium vše zatím bylo v pohodě.
Moc dobře to na tabletu nevidím,ale zkus se podívat tady a porovnat.
rybicky.net/nemoc/vodnatelnost .Ale ani ploutve od té betty nevypadají nejlíp.Chtělo by to prezentaci akvária,aby bylo co nejvíc informací,kde a s kým si žije.
0 09.07.2016 12:04 mavic – nafouklé břicho
Ahoj mám problém z bettou. Má nafouklé břicho. Akvárium výměna vody 1/3 jednou za dva týdny to samé filtr.
Fotka urcite pomuze urcit jstli je to opravdu slecna.
Navrhla bych rozdelit, zatopit a rozmazlovat. Dostatek prostoru, dobre a pestre krmeni, ketapang nebo raselina, plovoucky, schovavacky, proste vytvorit rybce extremne prijemne prostredi ve kterem se bude citit dobre a doufat ze ploutve dorostou.
A je to opravdu pár? Není ta druhá samička taky kluk? Fotka(y) by zde jistě byla nápomocna ukončení spekulací.
No jen jestli jí ten samec neokusuje půl roku v kuse.
Ahoj, zkus listy mandlovniku mořského. Některým rybám ale ploutve zůstanou bohužel okousane
0 05.07.2016 23:45 Luciiinka – Okousané ploutve
Ahoj, asi někdy v prosinci, jsem si pořídila bojovnice. Samce a samičku. Hned první den kdy jsem je dala do akvária si navzájem okousali ploutve. Samečkovi asi po měsíci nádherně dorostly, a samička už půl roku zůstává okousaná.Nevíte někdo co s tím?
Starší reakce
Ahoj! Nejsem nějaký expert, to jsou tu jiní, zkušenější, nicméně Bettu mám shodou okolností taky, tak o tom něco málo vím. K tvému dotazu: akvárko je příliš malé (já mám dle doporučení zkušenějších samotného beťáka v 15 litrovém akva), mušle tam nemají co dělat - pouští vápník - narušují stabilitu vody. Umělou kytku hoď do koše a vysaď živou - umělý kvítko se rybák akorát tak poraní a hotové...navíc Betty rády na listěch a kvítkách odpočívají (ovšem ne na těch plastových). Dál pak na bílém podkladu se ryby necítí tak dobře jako na přírodním nebo na tmavém - opět zkušenosti ostatních i moje, kdy se mi rybák na bílém písku nevybarvoval (barva písku není "životu nebezpečná", ale na světlém se Betty cítí hůř). Aby ti rostly kytky, budeš potřebovat adekvátní osvětlení s časovým spínačem. Voda se mění jen 1/3 objemu - v závislosti na tom, jestli máš filtr. Já filtr mám a měním 1/3 jednou za 7-10 dní. Pokud filtr nemáš, musíš měnit častěji. Dle fotky a tvého dotazu to vypadá, že se chudák rybák stabilně a dlouhodobě tráví (amoniakem a dalšími toxiny, které ryby přirozeně produkují a které je třeba odbourávat), pokud mu vždy vyliješ celou vodu a dáš komplet novou, tak vylíváš i nutné nitrifikační bakterie (ty právě odbourávají ty toxiny, aby se ryba neotrávila) a ryba ti pojde. S tímto mám bohaté zkušenosti, neb než jsem akvo vychytala, odnesly to 4 Betty, který jsem svým neuváženým jednáním, s nedostatkem informací a bez trochu kvalitního akva s vybavením prostě blbka takhle zabila, tak neudělej stejnou chybu. Začni od začátku a zajeď si akvo znovu a úplně jinak. Pro inspiraci můžeš kouknout na můj profil, někde tam to svoje NANO mám (taky sem začínala bílým pískem a umělýma kytkama
) a akorát to šlo do háje, tak jsem to začala předělávat do aktuální podoby, která konečně funguje.
0 28.06.2016 12:05 Martina – Nemocná betta
Dobrý den, mám dotaz co by mohlo být mému samečkovi. Už několik dní jen poléhavá na dnu akvária a je vybledlý. Krmím ob den a zatím jí. Napadlo mě, že byl přes zimu zvyklý na svícení lampičkou, tak jestli teď nemá málo světla. Mám ho v šesti litrovém akváriu a má tam mušle a umělou rostlinu, aby se měl kde schovávat. Vodu měním každý týden a dávám ho zpět do několik hodin odstáté vody. Mám ho asi 3-4 měsíce a vše bylo do teď v pořádku. Možná by to mohlo být tím, že byl celý víkend v tmavé místnosti a ve vedlejším akváriu byl jiný samec, tak jestli byl hodně ve stresu..
Hohohooo, díky za superbleskovou odpověď! A vlastně i odpověď, která mi hned spravila den, že nebude Karlos už napořád vypadat jak cuchta
Udělám, jak říkáš, vynasnažím se... Ještě jednou díky moc za rady a hezký zbytek dne
Ale houby s voctem, když budou podmínky, všechno se zahojí, i to co vypadá teď dost eklhaft.
Já bych teď měnil denně, nebo obden a list nechal úplně rozpadnout, což bude trvat cca měsíc.
Ahoj! Tak Karel včera ráno dostal list mandlovníku (dávka dle návodu) a evidentně mu to svědčí, jelikož po necelém dni louhování zase přes noc postavil hnízdo (i právě teď maká jak barevnej)
...plus si z toho listu dělá zašívárnu a stínítko, takže to byl dobrý tip ve všech ohledech, za který velký dík! Chtěla bych se zeptat, po jakou dobu by jsi doporučil měnit denně 1/3 vody? A jak dlouho tam mám ten mandlovník nechávat? V balení bylo, tuším, 8 listů, aktuálně se mu tam máchá stále ten samý, druhý den. A co Karel? Ty dodrbaný ploutve se mu už asi "nezahojí", že? Chudák vypadá po téhle eskapádě poněkud použitě
Díky moc!! Zkusím, co píšeš...a snad se nám z toho Karlos otřepe...eště před týdnem tam stavěl hnízdo seč mu síly stačily a teď todle
Vypadá to na klasickej řetěz událostí na jejímž konci je zhoupnutá voda, tedy nicotnější podmínky a proto bych tu cestu výměn, tedy denních viděl jako správné řešení. Ovšem ani ten věk nelze podceňovat, to potom neuděláš nic a ryba odplave na druhej břeh. Jako vylepšení prostředí si zaobstarej listy mandlovníku mořského a velmi opatrně dávkuj, bude stačit jenom kousek z velkýho listu.
0 23.06.2016 17:39 Werderka – Nemocná Betta
Ahoj akvaristi! Prosím o radu. Máme beťáka (koupený už jako vzrostlá rybka loni v září, tzn. může mu být cca rok, rok a půl), je v 15l NANOakvu s jedním šnekem, živý kytky, filtr, topítko, LED osvětlení, všechno funguje. Dnes mi ale přijde nějakej divnej - má jakýsi dorasovaný ploutve, jinak baští, plave, když přijdu k akvu, tak je hned aktivní a somruje jídlo
a celkově mi až na tu vizuální stránku přijde normální. Nevíte, co mu může být? Včera jsem měnila filtrační náplň stejným postupem jako už mnohokrát předtím a trochu vody, zároveň jsem vyndala kytku, kterou jsem koupila před necelými 14ti dny, protože jsem si včera všimla, že jí hnijí kořeny - asi i proto se mi poslední 2 týdny tvořila mrtvá hladina, kterou jsem se pokoušela odstraňovat aspon 1x za 2 dny...Takže se nabízí, zda s tím jeho stavem nemá co dočinění výměna té filtrační hmoty, výsadba 3 nových kytek (ta uhnilá je pryč a 2 dalším se evidentně daří a čekám, až pořádně zakoření) nebo už je prostě rybák starej? Dnes jsem to zkoušela řešit výměnou 1/3 vody a jinak nevím, co s tím dál... Za tipy mockrát díky, ještě nechcem, aby nám Karel zatřepal ploutvama...
Přikládám foto (na jedné vypadá v pohodě, na dvou dalších úplně hrozně-vše je foceno v jednu chvíli)
Mandlovník je prevence proti zaplísnění. Šupiny dorostou a s jedním okem může žít. Nech ho v jeho akváriu kde byl do té nehody.
Listy mandlovníku mořskýho a nech to na něm, s jedním okem může ryba v pohodě žít.
Edit: Sušené listy Mandlovníku mořského ( Terminalia cattapa) - dodávají do vody účinné látky příznivě působící na kvalitu akvarijní vody. Obsahují huminové kyseliny, třísloviny (tanin) a jiné účinné látky. V akvarijní vodě mají antibiotické (bakterie brzdící) a protiplísňové účinky, bez poškozování imunitního systému ryb. Snižují pH vody a dodávají jí přirozenou barvu. Zvyšují odolnost ryb vůči chorobám a plísním, urychlují hojení, zvyšují ochotu ryb ke tření a jejich vybarvení.
Nepolevovat ve výměnách, tedy těch současných denních, teplotu zvednout ke 30st. a zaobstarat si listy mandlovníku mořského a nechávat na dně povalovat vždy tak 1/3 většího listu, taky možno použít nějaký rašelinový výluh, ale ten mandlovník bude lepším řešením.
Dobrý den, prosím o radu. Mám bettu asi 5 měsíců a asi 2 měsíce ji léčím. Nejdříve Preventinem a ted Baktopurem. Obojí moc nezabírá a postupně,ale pomalu se horší. Akvárium má 10 litrů a betta je tam sama. Nemám topení ani filtr, ale teplota neklesá pod 25 stupňů. Má tam živou rostlinku a kořen. Vodu teď měním každý den 1/3. Posílám i foto, horní ploutev se zhoršila po víkendu, kdy jsem vodu neměnila. Předem děkuji za radu.
Starší reakce
Než ti přijde filtr a topení, tak bych ještě vyhodil ty umělé kytky a dal mu tam skutečné, živé. Než se ti zajede filtr, což bude tak měsíc, tak ti do té doby půjde kukat - kytky ti to alespoň trochu ulehčí a hlavně mu tam bude rozhodně líp - čím větší houština, kde se může proplétat, tím lépe. Takže tu vodu teď měnit jak měníš a hlavně mu zatopit tak na 28 st ... Pak se uvidí co dál.
Do té doby si tady založ profil, prezentaci akvárka, aby ti bylo možno lépe a efektivně radit.
0 06.06.2016 13:28 Jana – Nemocná Betta
Prosím o radu, pořídili jsme si samce betty. Jsme začátečníci, máme ho asi měsíc, poslední týden plave pořád u hladiny, má jinou barvu a divné ploutve. Pár dní vůbec nežral, teď už i žere. Ale skoro vůbecc neplave, pořád se drží nahoře u hladiny a opírá se o hranu akvárka. Krmíme plovoucíma peletama pro Betty cca 2x denně. Akvárko máme 13 litrů, bettka je tam sama, teplota 23 - 24, topení ani filtr zatím není. Objednáno po netu, bohužel zatím nedorazilo. U nás jsme totiž v akva potřebách nesehnali. Vodu jsme měnili cca 2 x týdně 1/2 akva. Teď měním každý den 1/3 a přidávám trošku soli, od té doby začla aspoň žrát. Ale pořád vypadá divně, je mi jí líto, nevím zda se netrápí. Přidávám fotky. Nevíte co s ní je?
Přitlačila bych na výměny vody - denně třetinu zvedni teplotu postupně na 28°C a přidávej rašelinový výluh (Torben). A méně krm.
0 05.06.2016 09:59 Tynuše218 – Nemoc?
Zaregistruj se, zřiď prezentaci předmětný nádrže a potom zkusím vyslovit pravdivější výroky.
Takže to znamená že mi neumře? Nemůže se moc pohybovat.
Moc moc moc děkuji.
Pokud je v dobrých, tedy odpovídajících podmínkách, doroste.
0 04.06.2016 21:11 Adela – Zlomena ploutev
Dobrý večer potřebuji vědět co se stane když má bojovnice pestrá zlomenou ploutev? Je to sameček a moc se o nej bojim.
Starší reakce
Přítelkyně koupila ke svému samečkovi bojovnice pestré, kterého chová v práci, dvě samičky. Podle ní se k nim choval příliš agresivně a přinesla je domů. Jedna, bohužel, chcípla za dva dny. Druhá ještě žije, má teď akvárko 60l sama pro sebe, vypadá čile, bez problémů přijímá potravu. Odkousnutá ocasní ploutvička celkem pěkně dorůstá.
Podle mě má ale podezřele nafouklé bříško (nevím, jestli jen nepřekrmujeme) a nějak se mi nelíbí, co má z obou stran za skřelema. Původně jsem si myslel, že to jsou kousance od samce, ale už to má asi měsíc a nezdá se, že by se to zlepšilo. Oči mi vykulené nepřipadají.
Jediné "léčivo", které jsme nakapali, byl preventin. Solit se bojím, s tím mám špatné zkušenosti.
Přikládám fotky. Vypadá to podle vás na hojící se rány nebo spíš nějakou infekci?
EDIT-Ještě dodám, že udržujeme teplotu na 26°C a akvárium je, bohužel, dost nové. Ve skutečnosti od založení uplynuly jen dva dny, než tam ta betice přišla. Z vodovodu mi teče (podle stránek vodáren) voda s pH 7,5. Nechtěl jsem přilévat chemii, tak na spinkler u filtru přes den nechávám napojené CO2 z kvasnic. Jestli to pomohlo, to si jistý nejsem. Z papírku jsem poznal leda tak že je mokrý.
Jednu chvíli jsem měl spoustu hnědých řas na skle a substrátu, ta už vymizela. Teď se tam objevuje zelená vláknitá řasa - likviduju jí mechanicky.
Teď je to akvárko už měsíc v "provozu", takže podmínky by měly být pomalu stabilizované.
Starší reakce
Tak to je konečná trápící fáze, šetrně utratit.
Ten muj betak ma taky nafoukly bricho ale furt plave brichem nahoru nemuze se ani potopit
Nicotný podmínky, to je momentální problém, začni mnit tu vodu, dej pryč ancáka a bude se vidět.
Dobře, ancík pude k rodičům do 100l. Díky. A co má tedy beťák za nemoc?
Ancáka pryč a vodu měnit obden, prozatím.
0 23.05.2016 20:28 Kučerová
Sice mi nikto neodpovedal
ale pridavam dodatocne info mozno to niekomu pomoze.
Dvihol som teplotu na 27, pridal som soľ a apkikoval esha exit.
U bety sa miesto bez supin pomaly zaceľuje a mecovka je opäť fit. Teplotu som stiahol na 25 a fungujeme dalej.
Kvalita vody v první řadě, tedy měnit často vodu, mít akvo přikrytý a teplotu držet na min. 25st.
Jak se o akvárko staráte, měníte vodu? Má tam filtr? Chtělo by to více informací, takto se nedá radit.
0 23.05.2016 13:06 Janina – betta
Ahojky, prosím o radu, máme od Vánoc beťáka, vše v pohodě, ale pak se nám udělala v akvárku tmavá řasa a začali mu uhnívat ploutvičky:( To jsme teda nějak zvládli a už byl v pohodě, ale cca za týden přestal plavat, leží na dně a jen lape po dechu:( vůbec nežere, občas odplave kousek dál, ale jen pár cm po dně:( co to může být za nemoc? je mi ho líto:( Prosím poraďte
díky
Starší reakce
Obecně, když je ryba nicotná, začíná se výměnou vody, tedy vylepšením prostředí, zde(betty) je nutno dbát i na min. teplotu 25st. Nádrž kde je přikrytou, živý rostliny a pestrou stravu.
Dobrý den, mám ten samej problém. Nejí a plave u dna. Minulý měsíc to taky bylo. Ale pak se vzpamatovala.
0 17.05.2016 21:05 any Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jestli nevíte, co by to mohlo být. Mám ho 5 měsíců celou dobu normálně jedl a teď už tak týden nejí, plave u dna a udělali se mu tyhle šupinky, nevíte někdo co by to mohlo být?
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [34] ...... 100
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 101124x