Betta splendens - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Pokud nezačneš neprodelně topit, tak ryba půjde kukat, ta zima jí udolá, teplota u bett by neměla klesat pod 25-6 st. Povětšinou to jsou zchoulostivělý importy zvyklý na jinší teplotky.
Co se týče údržby, tak každý týden měním 10 litrů vody, vodu dávám vodovodní (cca polovinu filtrovanou přes filtrační konvici, zbytek odstátá)
Filtr jsem "čistil" zatím pouze 1x a to když jsem pozoroval slabší výkon.
Vyústění filtru jsem zkusil otočit do polohy, kdy voda vyvěrá nahoru přisávajícím otvorem (viz foto). Do teď byl proud posílán po zadní stěně akvária aby ho celé proplachoval. Teď se bojím aby v akváriu nevznikala místa bez proudu.
Co se týče teploty, akvárium je v bytě kde neklesá teplota pod 22°C, pro jistotu dnes koupím topítko a budu ještě přitápět.
Děkuji za rady
plus nepíšeš nic o údržbě, to akva je hodně čerstvé, mohla se zhoupnout voda, taky nevíme nic o teplotě, betta má raději přitopíno ;)
To že ostatním rybám proud nevadí, neznamená, že nevadí beťákovi, obzvlášt pokud není v kondici. Ono plavat s těma hadrovitejma ploutvema je šichta i tak. Doporučil bych provést opatření i v tomhle směru.
Zdravím,
minulý víkend jsme si přivezli samečka bojovnice a od prvního dne je stále "divnej". Polehává v rostlinách, nebo ho strhává proud vody, nebo se otírá o rostliny.
Proud vody ostatním rybkám nijak nevadí, nevíte co mu může být?
Tak na to půjdem od lesa.
Teplotu na 30st., denně měnit polovinu vody, za odstátou a vytemperovanou a za 3 dny by se mělo ukázat, zda-li je to cesta správným směrem, tedy bych prozatím cílil na kvalitu prostředí.
Lépe vyfotit se mně to bohužel nepodařilo. Posílám i fotku levého oka,je o dost menší.
Možná motolice, ale chtělo by to fotku.
0 24.09.2016 14:27 Bacoun – Divné pravé oko
Zdravím,
Dnes jsme při krmení objevili,že Adélka samička Bojovnice pestré má zvětšené pravé oko.Nejsem si jist,jestli je to začínající nemoc,nebo poranění buď od toho jak ráda louská okružáky anebo se zase prodírala skrz Anubias.Uprostřed oka má jakoby takovou bílou až našedlou tečku.Údržba byla provedena včera a dnes jsem měřil NO2=0 mg/l.Předem děkuji
Starší reakce
-no vidíte,potvrzuji změnu pigmentace
Povrch mi prijde hladky jako u zbytku tela. Ta barva je takova.. sedozelena. Pigmentove skvrny nevidim.. jen toto. Ma to hlavne vespod tlamicky
-popište krátce a výstižně co vidíte na inkriminované části -povrch je.....-barva je ......
pigmentové skvrny barvy jsou,nejsou a barva.
ze uz neni mlade, ale dospelak? Kamaradka si brala od stejneho chovatele, ale nic tam pry nema na nem.
Podle mě, ač nejsem bettař, jde o normální změnu pigmentace, tedy jak ryby stárne.
Snažil jsem se ti vysvětlit, jak ve vztahu ke zdejšímu osazenstvu je tento problém řešen, to co píšeš, s tím nemám problém, jenom se snažím hledat nějaký konsenzuální východisko a kdo chce svojí cestu si najde a informace taktéž.
-plísně a nejen je ,je dobřé a výhodnější léčit odděleně,takový má být SPRÁVNÝ postup
-mnou uvedená dávka je PRO KARANTÉNÍ NÁDRŽ tedy bez osazení rostlinstvem
-rostliny už jsou za hranou mých vědomostí,možná ještě kaktusy a sukulenty ,ale v akva rostlinách je to u mě propadák.Základ ano ,odborná terminologie a ostatní k tomu související,už ne.
Tak si v tom pojďme udělat jasněji.
Tebou doporučená koncentrace soli je opravdu jenom a výhradně do separé(pol. lž. na 10 litrů), kde nebudou rostliny a nebo nám nezáleží na tom, že je tímto odrovnáme, protože touto koncentrací je skutečně odrovnáme a proto když použít sůl ve společenským, tak je bezpečná ta koncentrace 1 pol. lžíce na 50 litrů vody, tedy bezpečná vzhledem k rostlinám, ještě se dá uvažovat o koncentraci pol. lž. na 30 litrů, ale zde je už u některých zvláštěpak jemnolistějších rostlin problém, že to prostě nedají a proto je rozšířené to doporučení pol.lž. na 50 litrů.
Tak snad jsem to vyvoslil srozumitelně a ještě dodám, že ta obecně nejpoužívanější koncentrace je tzv. pro široké masy, ono ne každý má doma další nádržku, tedy mel by mít karanténu, ale kdo to tak má.
Dekuji moc za radu, sul jsem zkousela asi 2tydny pote, co jsem si ho prinesla (mam ho z akva burzy v Praze). Ale kdyz jsem ted zpetne koukala na fotky ze dne, kdy jsem ho koupila, tak mi prijde, ze uz to tam mel taky. Mam ho od 31.7. V akvarku s nim ziji 2 ancistrusaci a ti jsou v poradku. On je krom toho take v poradku, alespon me se to tak zda.
-jakékoliv příznaky plísnového onemocnění jednotlivce ,řešte v náhradní nádrži z důvodu možného rozšíření ,na celou osádku akva.
-jednoduší aplikace léčebných preparátů
-ve vztahu krostlinám ,nemám žádnou zkušenost,snad kolegové co se na to specializují ,budou vědět více
neodrovná tahle koncentrace soli rostliny? taky jsem měla za to, že 1 pol. lž. na 50 l vody
-jedna polévlová lžíce rozpuštěné soli v teplé vodě ,nalít do 10 litrů vody
-správně by měla sůl být i bez jodu,ale v poměru s litry je to zanedbatelné
-ten samý postup který jsem uvedl tazatelce ,lze použít při napadení labyrintek bičíkovci,
slepené ploutve,zakalená pokožka atd ,ale to už se dostávám jinam,k jiné formě onemocnění.
Na 10 litrů,já jsem si myslel,že na 50.Ale možná to mám celé nějaké pomotané.
-jednoznačné určení plísně z fota ,je tak trochu ......
-pokud to má pouze tento jedinec ,je možné že se jedná o plísen,druh vám neřeknu,to lze pouze zjistit pod mikroskopem.nejběžněji se jedná o plísnš rodu Saprolegnia.
-příčinou může být prochlanutí,vysoký obsah dusíkatých látek,ale i poškození tkáně a řady dalších.
-usuzuji ,že ve vašem pžípadě se jedná o souběh dvou činitelů.Povrchového poškození a dusíkaté látky.
-K prvotnímu kroku léčby použijte kuchynskou sůl,jedna lžíce ROZPUŠTĚNÉ soli na 10l vody,následně aplikujte vhodný medikamentní prostředek na bázi Trypaflavinu.
-zcela se vyvarujte užití hypermanganu ,pokud nemáte s aplikací zkušenost
-jedná se čistě o můj náhled na danný jev ,nikoliv určení.Snad se zde vyjádří i někdo jiný.
néé, na fotce je ve sklenici, předělávala jsem akvárko a neměla jsem jí kam dát
v čem tu rybku máte? To je akvárium?
0 15.09.2016 15:37 Ravenne – Betta
Ahoj, našla jsem u beťáka takovýto zřejmě šedý povlak u tlamičky. Je to plíseň, nějaká jiná nemoc nebo zbytečně plaším?
Starší reakce
Tak jestli jsi si všimla příspěvků, tak jistě jsi si všimla i odpovědí a u tebe to bude jak přes kopírák. Nevhodný podmínky, žádná filtrace, žádný živý rostliny, jenom nějaká umělá hromádka čehosi. Denně tu vodu měnit, klidně polovinu a polepšit se v tom prostředí, teplotu ke 30st. akvo přikrytý.
0 04.09.2016 17:26 Pája Dobrý den,
Měla bych takový menší dotaz.
Už jsem si všimla na těchto stránkách příspěvků ohledně nemoci rybicek betta.
Pokud máte zkušenost nevíte jestli i tato rybka tím trpí a případně co dal?
Rybku máme týden. Pořídili jsme si ji před dovolenou a byla u rodicu a všechno v pořádku a nyní co ji máme jeden den doma a vytištěné nové akvarko s odstatou vodou pokojové teploty tak se ji vytvořil tento povlak.
Děkuji za rady atd.
Chtělo by to podrobnější informace, (nejlépe foto akvárka) v jakých podmínkách rybka žije. Zřejmě jí nevyhovují. Velikost nádrže, osázení, teplota, výměny vody, atd. atd. Jak dlouho ji máte?
0 04.09.2016 13:48 Anet – Bojivnice-ztraci barvu
Dobry den, mame Bojovnici byla krasne modra a behem par mesicu upne vybledla, jinak je aktivni a zere.Nevi nekdo co to muze byt?
Dekuju
Starší reakce
Je v nevhodných podmínkách. Vodu měň denně, max. obden min. 1/3 objemu a zvedni mu teplotu na 28st.
0 09.08.2016 08:53 Mira Dobrý den, mám mám mladého bojovníčka, nedávno byl ještě čiperný, aktivní, dělal si bublinky, vše bez problémů. Poslední dny je nějaký divný - neaktivní (nereaguje na zrcátko, nechal se vyfotit), stojí v rohu se svěšeným tělem, přijde mi že i trošku vybledl. Viz foto. Žere ale ne moc. Mám akvárium cca 15-20l bez filtrování, s topením, 25 stupňů, co pár dní, max každý týden měním trochu vody a vycucávám čurbes zespod aby se neusazovala plíseň. Co mu je, a jak mu pomoci? Děkuji moc za radu!
Starší reakce
Je to plíseň, zatím. Ryba je v nevhodných podmínkách. Začni denně měnit polovinu vody, skoro nekrm, tedy několik dní vůbec ničím a zvedni teplotu ke 30st. Aplikuj přípravek eSHa2000 dle návodu, tedy společně s těma výměnama, takže dávkování úměrně tomu navyšovat. Pokud není filtrace, ta denní či obdenní výměna vody bude do budoucna nutností.
0 04.08.2016 19:04 xCat – Betta - nemoc - prosím o radu :-)
Ahoj,
prosím o radu, mám na hlídání od kamarádky Bettu, a dneska jsem si všimla "čehosi" na horní ploutvičce a vůbec netuším co to je? Prosím o radu a jak ji vyléčit.
Děkuji moc Katka
Starší reakce
Děkuji za rady. Ale s tím mandlovníkem mám problém, u nás ve městě v akvaristikách ho nemají, budu ho muset objednat z internetu. Kdyby jsi věděl o nějakém spolehlivém obchodě, byla bych ráda za info. Děkuji.
Teplotu ke 30 st. a přidal bych nějaký rašelinový výluh, olšový šišky a nebo ještě lépe listy mandlovníku mořského.
0 26.07.2016 09:17 Rubi – Betta a poléhávání
Zdravím, mám problém se svým Beťákem. Posledních pár dní začal být ve společenském akváriu hodně apatický, věčně poléhaval a už si nechodil ani pro žrádlo. Přelovila jsem ho do malého akvária, s tím že ho budu léčit. Aplikovala jsem FMC a ted denně měním 1/3 vody. Teplota neklesá pod 27C, má filtraci a vodní mor na kterém polehává. Začal si chodit i pro žrádlo, ale většinou čeká až k němu dopadne na zem. Když se jde nadechnout plave normálně, ale je vidět že je unavený, nejde mu to tak lehce jako dříve. Na zrcátko reagoval, skřele roztáhnul i ploutve. Ploutvičky má nádherné, žádné viditelné stopy nemoci.Na první pohled vypadá zdravě, ale přesto je vidět že mu něco chybí. Nevím kolik je mu let, máme ho od ledna a donesli jsme si ho jako mladého odrostence. Mohla bych mu ještě nějak pomoci? Případně jaké léčivo mu podat? Mám ještě Esha 2000+Exit. Děkuji za radu.
Starší reakce
Budu trvat na svém tipu, zde se již rozjíždí baketriální nezdoba, jako možnou medikaci bych doporučil v separé Bactopur direct, ale počkej si na názory ostatních.
0 21.07.2016 16:13 lucieprcek – nemocná bettinka
prosím o pomoc.
máme menší akva 180 litrů. pořídili jsme do něj k našemu šmoulovi 2 samičky.
Bohužel po 3 dnech samička plave hlavou dolů, nežere a na ploutvičce se ji objevila plíšeň. Navíc je nějaká nafouklá.
hnedka jsme ji izolovali a teďka poraďte prosím co s tím.
Starší reakce
On je velký rozdíl mezi čistým prostředím, tak jak ho vnímá někdo, kdo je zvyklý uklízet doma a čistým prostředím tak jak by ho měl vnímat akvarista. Neustále omývat rostlinu, štěrk a stěny akvária je naprosto špatně. Odstraníte tím i to minimum bakterií, které alespon trošku zmírňují jedovatost toho, co si tam tam beta vyprodukuje. To co je potřeba z nádrže odstraňovat jsou zbytky krmiva a další rozkládající se organický materiál. Nikoliv bakterie které jsou všude na stěnách, rostlině nebo substrátu. Pokud užíváte vodovodní vodu standardních parametrů a teplota je 26°C, tak toxicita čpavku, který je primárním produktem metabolismu ryby i rozkladu jejích exkrementů nebo zbytků krmiva, roste s pH (vodovodní voda většinou vysoké a při častých výměnách ho tak i udržíte) a teplotou. Pokud použijete v téhle nádržce cokoliv, co Vám pomůže nějaký ten čpavek spotřebovat, třeba rychle rostoucí rostlinu, která navíc nepotřebuje kořenit ve dně, tak to opravdu o hodně vylepšíte. Třeba:
rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum splňuje tohle všechno, rychle roste, je velmi nenáročný na podmínky a snadno se redukuje. Těch pár lístečků co z toho upadne, prostě vyndáte. V tak malé nádrži to sice neumožní dělat méně časté výměny vody, ale hodně to pomůže. Stejně tak hodně pomůže zařadit betě do jídelníčku třeba komáří larvy,které ted v létě chytnete v každém sudu s deštovou vodou. Obsahují látky, které jí zvýší odolnost a pomůžou s adaptací na nové prostředí a zacházení. Jinak na fotce vypadá beta zatím opravdu zdravě.
Nerad bych se mýlil, ale pokud mě zrak neklame, tak ten červený flek za žábrami je prostě jen červená pigmentová skvrna, tvá ryba má ostatně po těle několik dalších ve stejném odstínu. Řekl bych tedy, že tvá bojovnice je zdravá - zatím. To je tvá konkrétní odpověď.
Jinak pod to, co ti tu napsali ostatní, bych se ovšem také klidně podepsal. Pokud nevěříš, vyhraď si půlhodinky času a tohle vlákno si aspoň zběžně projeď. Uvidíš tu zoufalé prosby o pomoc s nechutnými fotečkami vodnatelných bojovnic, držených pár týdnů v podobných mrňavých plivátkách se štěrkem a umělou zeleninou. Je to všechno jak podle kopíráku a těm rybám už pak stejně není pomoci. No, uvidíš sama, vlastní zkušenost je nejcennější - jen škoda té ryby.
Jsou to rady, které píší z vlastní zkušenosti. Betty často odpočívají na rostlinkách, když jinou než umělou nemá, tak si hold "ustele" na ní, ale jestli se v takovém akváriu cítí dobře, to je druhá věc.
Nepochopila jsi, že se všichni snaží předcházet tomu, že za týden či měsíc budeš psát o radu, protože nebude beťák v pořádku. Kvalita vody jen čistou výměnou vody nedocílíš.
Moznost, ze by se ryba (zvlast s takovymi zavojovymi ploutvemi) mohla o obsah akvaria zranit, jsem vzala v potaz a vyber rostliny ji korigovala. Rostlina je tedy umela, ale neni tvrda, nema ostre hrany a ty listecky jsou z umele tkaniny a mekke. Pro udrzbu akvaria mi prisla snadnejsi, protoze jsem se bala, ze bych s zivou rostlinou (nedejboze nejakymi jejimi hnijicimi odpadlymi castmi) mohla nechtene rybe zpusobit zdravotni problemy. Pokud bych i presto vypozorovala, ze ryba ma s rostlinou problem, samozrejme ji vymenim.
Mít svůj názor je jdna věc a vědět že dělám pro svoje svěřence to nejlepší věc druhá.
To, že ti zde radím, vyhodit plastový rostliny vychází nejen z mých zkušeností s akvaristikou. Plastová rostlina bude možná dlouho "pěkná", ale rozhodně nebude přinášet akváriu, tedy kvalitě vody to, co se od rostliny očekává a tím je podpora kvality prostředí formou spotřebovávání dusičnanů, tedy výsledného produktu celého nitrifikačního řetězu.
Jinak samozřejmě měj v akváriu rostliny jaký chceš, jenom jsem se ti argumentačně snažil ozřejmit tu snahu ve směrování do živých rostlin.
Chápu, ale ani té rybě to moc není po chuti a může se o ten plast zranit. Ale tak hlavně že se to dobře meje
V pokoji je celorocne kolem 26 stupnu, coz by melo byt v teplotnim optimu pro bettu. Filtraci akvarium opravdu nema, ale byla jsem obeznamena (a smirena) s nutnosti pravidelne vymeny vody.
"Plastove hruzy" jsem koupila schvalne, abych s nimi mohla jednoduse manipulovat a poradne oplachnout. Chapu, ze to nemusi byt vas salek kavy, ja to ale preferuji takto. Na tom listu pod hladinou jsem dnes rano videla rybu odpocivat, takze ji asi vyhovuje.
Kazdopadne diky za prispevek a starost o blaho me ryby.
A víš jak se o rybu starat? Znáš její nároky na teplotu a jsi schopna toto zajistit? Pokud není, jako že to tipuji že není v akváriu filtrace, potom budeš muset v zájmu dobré kondice měnit obden min. 1/3 vody, s krmením to rozhodně nepřeháněj, hlavně pestře, doporučuji pořídit místo těch plastovejch hrůz rostliny živý, ideál jsou plovoucí. K tomu červenýmu nejsem schopen se relevantně vyjádřit, ale tipoval bych to na více viditelné žábry.
rybicky.net/atlasryb/bojovnice_pestraPro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [33] ...... 100
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 101124x