Betta splendens - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Pozri sa, nikto nehovorí, že zvýšená teplota je všeliek a že to zníženie teploty spôsobí smrť. Každý organizmus je iný a každý vírus/baktéria je iná. Ja len hovorím, že imunitný systém, pokiaľ môže, reaguje VŽDY zvýšením teploty a že je to miliónmi rokov evolúcie overený postup.
Samozrejme že sú prípady, keď je to smrteľne kontraproduktívne, viď španielska chrípka 1919.
Ale prepáč, rozhodne nebudem veriť, že si takú baktériu našiel. Nota bene z dvoch liečení. Skôr budem veriť tomu, že tie ryby to napriek nižšej teplote zvládli.
vy mě dostáváte. Jak to, že z toho ten můj byl za 6 dní venku, když jsem teplotu udržoval na pouhých 25 stupních?! To nedává smysl, ne?
Nepopírám, že vyšší teplota napomáhá imunitě, ale ještě víc než imunitě to pomáhá té bakterii. Není nemoc jako nemoc. Jsou virové a bakteriální. Někdy jsou napadené ploutve, jindy oči a tělo.. odpověď na všechny problémy světa není zvýšit teplotu na 28 a použít ESHA, chce to trochu fantazie a hledat ideální řešení na konkrétní problémy.
Kolik betta splendens s rozpadem ploutví jste léčili za svůj život vy? Já už 2x (teď a cca před dvěma roky kamarádovu). A ty
drvi jsi dělal buněčný rozbor a porovnával to, jak buňka reaguje na zvýšení teploty a porovnal to s nárustem imunity u betta splendens??
Přesně tak, stimuluje se tim imunitní systém a zvyšuje se účinnost prodávaného léčiva
K baktériám sa vyjadrovať nebudem.
Ale imunitný systém jednoznačne výrazne zvyšuje svoju (ú)činnosť s vyššou teplotou. Preto dostávajú teplokrvné živočíchy horúčku a preto studenokrvné živočíchy zalezú na teplé miesto, ak majú tú možnosť.
Takže za mňa rozhodne teplotu zvýšiť. Utvrdzuje ma v tom celá evolúcia.
Rozbor se v takovém případě nedělá, není to nutné. Je to určitý druh bakterií, který se takto projevuje.
A jako drtivá většina bakterií i tato si lebedí v teplejší vodě.
Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu...
Každopádně pokud se jí pokusíš zachránit (viz rady ostatních, až se na něčem shodnou
), tak bez zlepšení podmínek v akvárku to nemá cenu.
Tady
rybicky.net/forum/7510 pořeš co nejdřív ten filtr.
Než bude nový a zaběhlý, měnil bych výrazně častěji vodu. 3x týdně třetinu, klidně víc.
Přidal bych víc rostlin, nějakou rychlerostoucí stonkovku, klidně tu, co už tam máš, nebo podobnou. Podél celé zadní stěny, místo toho šutru co tam je naprd.
Vodu doplňuj na maximum, 1 cm pod okraj.
Nevím to dno, jestli není moc hrubé a tedy do něj zapadá bodel, který pak neodkalíš a kazí vodu... Třeba se k tomu ještě někdo vyjádří.
Tys jí dělal bakteriologicky rozbor?
Nebudu se s tebou hádat, ať Kateřina udělá, co uzná ta vhodné. I když je to těžké, když ji tady radí každý něco jiného
Tento druh bakterií profituje z vyšší teploty!! Proto je 26 ideální!! Nižší teplota by byla ještě lepší, ale to by zas nevyhovovalo bettě.
Nekupuj žádnou chemku a zkus nejdřív tu sůl.
Mám s tím zkušenosti, věř mi. Nedávno jsem totiž zkoušel, zda by samec opravdu nemohl být v 80l akva se 3 samicemi.. nemohl.
Když jsem ho vrátil do svého akva, tak byl trochu potrhaný a pak jsem na 10 dní odjel, uhnila nově vysazená kytka, zhoršila vodu a chytnul to. Když jsem přijel, už to bylo značně pokročilé, ale sůl ho z toho dostala.
Tu vodu na 28 stupňů, kup Esha 2000, dej do zavařovaci sklenice 2 kapky a rybu tam asi půl hodiny vykoupej. Pritom ji pořád pozoruj, kdyby se začala chovat divně, lapat po vzduchu nebo nekoordinovaně plavat, hned ji vyndej. Po půl hodině ji vrať zpět do akva. Pokud už je nemoc pokročilá, stejně ji to nepomůže, tímhle se ale aspoň pokusíš ji zachránit.
To zasolení vody jen zvyšuje tvorbu slizu, výraznější dezinfekční účinky to nemá.
Filtr by se měl čistit co nejméně (řádově nejčastěji jednou za 2-3 měsíce) a hlavně v jinou dobu, než odkalení.
Ono mu to vadilo od začátku, ale betta je velmi odolná ryba.. ale nevydrží všechno.
Prostě ho to postupně mohlo nahlodávat. To je něco, jako když člověk žije ve městě se špatným ovzduším, tak se zpravidla dožívá nižšího věku. Je to o kvalitě prostředí, které tě sice nezabije ale život ti prostě zkrátí.
A,že mu to začalo vadit až teď..
Filtr čistím cca jednou týdně,odkaluji dno cca jednou za 14 dní..
Tak to už se asi blížíme jádru pudla. Jednou týdně čistit filtr není dobře, ještě když do toho odkalíš dno. To celkem dost a často narušuješ rovnováhu v akvárku.
Pokud filtr takto nestíhá, tak by bylo lepší pořídit výkonnější.
Jj,ve zveráči.Byl o něco menší než teď.Pořád stavěl hnízdo,ale posledních pár dní nic..
I tak mooc děkuji!!
Vodu máme tvrdší.Čistím vždy,když vidím,že už protéká hůř,cca jednou týdně.V neděli jsem pro jistotu vyměnila půlku,takže dnes vyměním znovu. Drapatka tam byla asi měsíc,teď má své akva. Betta má akva 25 litrů.
Prezentace dnes možná není-jsem v práci..
Zvyš postupně (každý den o 1 stupeň) teplotu na 28, vyměň teď 3x po sobě každé 2 dny 50% vody a přidej kuchyňskou sůl (1 polévková lžíce na 50 litrů.. to i v té, co doplňuješ, aby byla koncentrace stále stejná). To by ho mělo vysekat z bakterií na ploutvích.
Ale je divné, že leží takhle na boku, buďto je vysílený celkovými podmínkami v nádrži, nebo už je prostě starý (oni se dožívají cca 2 roky, při horších podmínkách kratší dobu).
Kolik to má akva litrů? 20? Neritina dost kadí a drápatky taky.. lepší by bylo, kdyby byl v takové nádrži sám.
Interval údržby bych potom držel na 1/3 za týden nebo 1/2 za 14 dní.
EDIT: Plácám, už blbnu sad Nech teoplotu na 26 stupních!! Vyšší teplota by nahrávala bakteriím.
To vše ostatní platí. Jo a nech tu vodu slanou ještě tak 3 dny po kompletním zmizení toho bordelu na ploutvích.
EDIT EDITU: sůl BEZ JÓDU!
A kupovala jsi ho ve zveráči? Tzn. už většího? I když rok i tak není moc. Moje samice (betta v "61", ne manželka) začala polehávat a lenošit po dvou letech.
Filtr není nic moc, výměna 1/3 á dva týdny a ne moc rostlin mi nepřijde ok, takže možná to bude problém v tak malé nádrži, i když je tam jen jedna ryba. No počkej si každopádně na někoho chytřejšího
Zkus párkrát vyměnit část vody (možná je jednou za dva týdny málo, každá nádrž je jiná) a trochu zvednout teplotu. Asi se už nezlepší ale zkusit to můžeš.
Jak a jak často čistíš filtr? Kdy to bylo naposledy? Co krmení? Jakou máte u vás vodu? atd.
Prezentace by opravdu řekla více.
Jen na jednom místě trochu červené,jinak spíš doběla..
Mám ho od listopadu 2016.Akva 25 litrů,založené půl roku,filtr,topení na 26,kytky,je tam s ním jeden větší šnek +neritina. Vodu měním 1/3 cca za 14 dní,odkaluji dno. Několik dní byla v akva i Drápatka,ale ta už je asi 3 týdny pryč a beťák byl v pořádku..Až posledních pár dní je špatnej..
Založ prezentaci nádrže, vyplň co nejvíc pravdivých informací (filtr, topení, kryt, teplota vody, údržba, další obyvatelé v nádrži atd.) a přidej celkovou fotku nádrže.
Betta je rok stará, nebo ji rok máš?
Založ si zde prezentaci, dostaneš pak přesnější informace.
Asi bude špatně víc věcí, ale to s těmi ploutvemi má za následek znečištěná voda. Má černé nebo svítivě červené okraje ploutví nebo červené tečky na nich? Z fotky to nepoznám.
EDIT: Další možností je, že už je na konci svého života a prostě dodělává.
0 09.01.2018 10:22 Kateřina – Bakteriální rozpad ploutví??
Starší reakce
Řekl bych, že obecně se tu v takových případech radí měnit třetinu až polovinu vody denně, max. obden. V tomto případě stejné teploty jako bude v nádrži, tedy 26-27 °C.
Ale u tebe je k tomu ještě co nejdříve potřeba vše, co už tu zaznělo. Rychlerostoucí nenáročné rostliny a topení, k tomu je ještě nutný kryt, pokud tam není, betta se chodí nadechovat nad hladinu a může nastydnout.
Navíc tu ještě nepadla otázka filtru, který tam nikde nevidím. Jde to sice i bez něj, ale to by ta nádrž musela vypadat jinak a je to už trochu jiný level...
To ti nikdo nezaručí. Opravdu základ je ta teplota vody. Pokud by se jeho stav při zvýšení teploty zlepšil, tak je to na dobré cestě. Pokud ne, tak je s ním podle mě amen.
Aha... Dobře a jestli teda ještě můžu jednu věc sem, jde ho ještě vůbec zachránit?
Plastové jsou ti v akváriu k ničemu. Začti se do těch odkazů
Edit: Zaregistruj se zde a dostane se ti ještě dalších užitečných odkazů. Stejně toho tady budeš postupně řešit asi víc
rozhodně žive kdo ti řek umělé byl hlupak!
žive rostliny pomahaji udžet rovnovahu v akvariu , ryby uklidnůjí stejně jako tobě by asi hrablo ze 4 bylich stěn.
Vydej se na nakup : 1x ocet
1x topitko na tvoji nadrz netuším litraž
rostlinky egeria densa ,Hygrophila difformis.atd hledej zde v atlasu nenaročné.osazet min 80 procent dna ale nejdřív provest test dna octem.
A je nutné živé rostliny, nebo je možné i ty plastové... Myslím to kvůli tomu trhání ploutví...
Abys měl představu, jak má vypadat dobře zarostlé akvarko pro bettu, tak třeba asi takhle
Tak ze všeho nejdříve přidej topítko a vytop nádrž postupně na 27 stupňů. Vyzkoušej hodit dva kamínky ze dna do skleničky s octem, pokud šumí, tak obsahují vápník, což je špatně. V takovém případě pořiď vhodnější dno. Rostlin je tam žalostně málo. Pořiď nějaké nenáročné.
Ta výměna veškeré vody a kamenů jednou za tři měsíce je špatně. Tím pokaždé znovu založíš akvárko znovu. Což je špatně viz.
www.horacovoakvarium.cz/…
Edit: Dolij co nejvíce vody. Každé deci může být znát. Tu část vody měň teď rozhodně častěji.
Rostliny má (dříve umělé, od včera živé). Celkový pohled na akvario viz. foto.
Akvárium je bez topitka. Jednou za týden měním cca 3,5 l vody z cca 10 l. Jednou za tři měsíce výměna veškeré vody a kamenů. Bez filtru. Krmivo viz. foto (někdy granule někdy vločky, obojí od stejné značky se stejným názvem). Krmíme denně.
Ahoj. Celkově leze říct, že ta nádrž nevypadá pro betu moc vhodně. Málo rostlin, mastná hladina, podezřelé dno. Takže to má z dlouhodobého pobytu v nevhodných podmínkách. Ale bez bližších informací (ideální by byla prezentace zde na webu) se to bude jen věštění z křišťálové koule. Na kolik topíš? Jak probíhá údržba? Co filtr? Jak často a čím krmíš? Atd. To jsou všechno informace, které by se hodily znát
Chce to pravděpodobně zintenzivnit výměny vody a asi i zvednout teplotu a celkově zlepšit životní podmínky. Ale jak píšu to jen střílím od boku.
0 02.01.2018 12:42 Trif01 – co s ním je?
Zdravím!
Na konci loňského března jsem si koupil bettu. Poslední dobou jsem si všiml poškozených ploutví a nižší aktivity - jen tak leží na dně, nebo je těsně pod hladinou a nehybně tam stojí, někdy se pokouší skočit (tím si nejsem jistý, vždy jen slyším jak něco plácne do vody a krycí sklo je mokré a ona lítá po akváriu jako divá). Poškození ploutví jsem přičítal plastovým rostlinám v akváriu, tak jsem koupil živé (předevčírem, včera jsem je zasadila vyměnil vodu v akva. Již včera měla drobné bílé místo na ploutvích (pod břichem) a dnes se to začalo objevovat i na hřbetní ploutvi. Připadá mi, že by to mohl být bakteriální rozpad ploutví, ale raději se obracím s žádostí o radu sem. Mohli byste mi prosím poradit, co je to za nemoc, a případně, čím ho léčit?
Starší reakce
Vodu měníš částečně nebo všechnu?
Filtr čistíš v odkalené vodě z akvária nebo čerstvé z kohoutku?
Máš alespoň nějaké zaběhnuté akvárium? Hádám, že to, kam jsi je umístila nejprve, byla nově založená nádrž.
Jasně, tomu rozumím. Na druhou stranu léčba solí, zvýšením teploty atd. mi přijde, že nezabírá. Inu, uvidíme.
Taky myslím, že antibiotika by se měla používat až ve vážnějších případech. Jednak si na ně bakterie zvyknou a pak nefungují, když jsou skutečně potřeba, druhak likvidují nitrifikaci a voda pak může být špatná i při té za běžných okolností zcela dostatečné údržbě.
Řešila jsem něco podobného v létě, tam pomohl až bactopur direct. Esha nezabírala... Tak jsem se na ni tentokrát vykašlala, aplikovala jsem "trochu", čili dle dávkování, necelou polovinu tablety na necelých dvacet litrů. Přijde mi, že příznaky jsou podobné, jako v létě, ale chtěla jsem si to případně ověřit. Nevím, co dělám špatně - akvárium čistím (ale zase ne přehnaně, např. filtr peru až v nouzi, tak jednou za tři měsíce), vodu pravidelně měním jednou týdně, nepřekrmuju, krmím hlavně mraženou koretrou... Jinak je ryba v pohodě, žere, plave normálně, o nic se neotírá, není apatická...
Za mě špatně. eSHa 2000 by si s tím měla poradit, ten direct považuji momentálně za kontraproduktivní, protože místo vylepšení prostředí si zbytečně odpaluješ nitrifikaci, když direct tak v separé nádrži.
Pak se trochu bojím slova trochu, antibiotika, když už se použijí, by se měla používat v předepsaném dávkování (jinak hrozí vznik rezistence).
Bactopur (akriflavin a methylenka) nebo bactopur direct (antibiotikum)?
Přiznám se, použila jsem trochu bactopuru... Zasolila jsem už před třemi dny, kdy se objevil první flíček, ale zjevně to nezabralo...
Edit: a list mandlovníku tam mám...
Vyměň vodu, přitop na 29st a můžeš lehoulince zasolit(polévk. lž. na 50 litrů) a uvidíš kam se to posune. Pokud máš aplikuj rašelinový výluh a můžeš taktéž použít listy mandlovníku mořského.
Starší reakce
Prezentaci (a hlavně deník) jsem si přečetl a můj názor to jen posílilo.
Jenomze znovu...tady se nebavime o mem normalnim, zajetem akvarku z moji prezentace (se na nej prosim podivejte, jestli vam to prijde technicke, tak uz nevim, co mene bych tam mela dat...), ale o karantene...rybicka z "vodicek" zcela urcite neonemocnela, mela to uz pred tim...to je jak mluvit do dubu...
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [21] ...... 100
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 101124x