Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaké dno do akvária?

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.10.2014 13:37 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Marcel G
naprosto s tebou souhlasím. A vlastní zkušenost je ta, že ve všech nádržích mám jemný písek od Flexiobkladů, žádný zásobní substrát a co jsem kdy zasadil, tak bez problému rostlo a roste. Včetně kobercovek, Blyxy a různých stonovek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   12.10.2014 13:21 Marcel G Re: cezarmilan
Já osobně bych liapor (ani terramol) nikomu nedoporučil - obzvlášť, když jde o začátečníka. Oba tyto substráty jsou extrémně lehké (i když terramol je na tom o něco lépe) a kobercovky v tom budou mít problém (minimálně než zakoření). Kromě toho ADA Aqua Soil je výživný substrát, což liapor rozhodně není. Takže na otázku, zda existuje levnější náhrada, bych odpověděl, že v podstatě neexistuje. Jakákoli náhrada je kompromisem. Doporučoval bych začít normálně u jemného křemičitého písku, a pod to bych dal slabou vrstvičku nějakého zásobního substrátu pro vodní rostliny. Je to velmi levné řešení a díky výživnému zásobnímu substrátu tam bude živin minimálně stejně jako v ADA.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.10.2014 11:43 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Kamča
Liapor, teramol
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2014 10:41 Kamča – Levnější náhrada za ADA aqua Soil???
Zdravím, nevíte někdo jestli existuje levnější náhrada za ADA aqua soil??? Zakládám 300l akvárium a cena za substráty od ADA se mi zdají být velmi vysoké. Koupila jsem si Heminanthus calitrichoides a chtěla bych nechat porůst celé dno. Tak hledám systém ve kterém se mi tahle kobercovka bude dobře rozrůstat. Dík za všechny rady. Jsem začátečník. ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.09.2014 12:20 Marcel G Re: novotňák
Pár stručných poznámek před obědem: Jak moc se zmenší povrchová plocha jílových granulí po vypálení netuším, ale podle mě bude určitě velký rozdíl mezi měkkým a tvrdým jílem. Tipoval bych, že substráty pro vodní rostliny budou asi lepší než pálené jíly (jestli bude ale rozdíl "brutální", to nevím). Pokud jde o slehávání substrátu, tak to podle mě přichází v úvahu především v akváriích bez rostlin (nebo tam, kde je těch rostlin opravdu málo). V rostlinných akváriích, kde je prakticky celé dno prolezlé kořenovým systémem, to podle mě není dost dobře možné (ten v tom smyslu, že by se dno snalo nebezpečně toxické).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2014 12:07 novotňák
Jo a málem bych zapomněl, celou noc jsem googlil a v honbě po údajích o velikosti povrchu částic písku atd jsem našel jsem super odkaz kde je docela dost informací podle mě využitelných i v akvaristice :-) translate.google.cz/…
Jirka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2014 12:03 novotňák
Děkuju, kucí! Moc mi to pomohlo. Je to tedy správně když si vyspekuluji na základě těch údajů že : Jíl jakmile je vypálený o velkou část plochy přichází?
Dno složené z vrstvy hlíny či substrátu pro vodní rostliny a překryté pískem, má plochu pro osídlení bakteriemi díky jílovitým částicím v hlíně oproti liaporu vyloženě brutální + benefit v podobě živin navíc?
Pokud si chci vyhodit z kopýtka a rozšoupnout se tak zvolím nepálený jíl jako např. ADA amazonia který spojuje výhody velké plochy a obsahu živin?
A omílaná poučka "Když nepoužiješ vypálený jíl, tak ti dno bude SLEHÁVAT bububu" se týká např. písku, o zrnitosti např. 0,1 - 0,8 mm?
Písku frakce 1-4 mm se už tolik netýká, protože vždy zůstane mezi zrny dostatečný prostor pro kořeny rostlin? A kdyby ne tak rostliny mají hmotnost substrátu na párku a prostor si vytvoří že?
Ještě jednou děkuju
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.09.2014 08:54 Marcel G Re: Heimdall
Tak u Rataj Profi Soil je uvedeno, že "aktivní vnitřní povrch" je 280 m2/L. Nevím ale, co si pod tím představit, když ten Profi Soil i Liapor mají pravděpodobně mnohem víc uzavřených pórů, které nebude možné do povrchové plochy pro osídlení započítat. Předpokládám, že těch 280 m2/L u Aquaclay Ground bude také "vnitřní povrch", nikoli vnější povrchová plocha.

Tady je opět vidět, jak jsou prodejci schopní nám prodat i to, co nemůžeme využít. Zajímalo by mě, jak se bakterie přes ty uzavřené póry k tomu "vnitřnímu povrchu" dostanou (pokud tedy neumějí procházet stěnami).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.09.2014 08:27 R Muž Silent [5949]
Přímo pro liapor jsem hodnotu osidlovacího povrchu taky nenašel, ale pro Aquaclay filter medium, což je prakticky totéž, je bioaktivní plocha 280 m2/l materiálu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   20.09.2014 08:10 Marcel G Re: novotňák
"V 1g písku v zaběhnutém akváriu nebo pískové filtraci je asi 10 miliónů bakterií ... Mikrobiální osídlení zrnek písku je ve srovnání s osídlením jemnějších částic sedimentů (jíl a humus) spíše řídké ... Drtivá většina bakterií se nachází v jílu a organických látkách (nikoli prachu či písku) ... Jíl má 10.000x větší povrchovou plochu než písek, díky čemuž má jíl mnohem větší schopnost vázat rostlinné živiny, než písek."

WALSTAD, Diana L. Ecology of the planted aquarium: a practical manual and scientific treatise for the home aquarist. 1st ed. Chapel Hill, NC: Echinodorus Pub., c1999, s. 125-126. ISBN 0967377307.

Zrnko písku o průměru 1 mm má povrchovou plochu asi 0.001 m2/cm3.
Částečka jílu o průměru 0.001 mm (1 µm) má povrchovou plochu asi 1.0 m2/cm3.

Povrchová plocha jílu vs písku:
Jíl (kaolinit) = 45 m2/g
Jíl (illit) = 175 m2/g
Jíl (montmorillonit) = 800 m2/g
Písek (0.05 - 2 mm) = 0.1 m2/g

Pro liapor jsem bohužel tyto údaje nenašel.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2014 01:10 novotňák – Písek vs liapor
Dobrý večer, kluci nevíte prosím kde by se dalo dohledat jakou plochu povrchu má písek např. o zrnitosti 1 mm případně i jiné velikosti? To samé by mě zajímalo i u liaporu, tam bude asi ta plocha povrchu vzhledem k písku o ničem ale mě zajímá ta často opěvovaná vnitřní plocha?
Liapor je super, ale vzhledem k tomu že za studena není zrovna velká část potopitelná tak to ve mě vyvolává dojem že mnoho pórů v liaporu je prostě zavřených. Jestli se má máčet měsíce (já jsem ho vařil) aby se potopil tak tedy asi tak dlouho trvá než se tam pak dostanou bakterie nebo škodliviny aby je odbourali? Asi by měly stejné výsledky uzavřené kuličky co by šly potopit, jen díky vnějšímu povrchu, jako že čím více liaporu tím lépe to akvárko funguje?
Hladký povrch u písku asi nebude na škodu, vždyť ty bakterie nepotřebují přísavky a stejně se tam uchytí? Pokud je to ohledně členitosti povrch tedy díky tomu větší plocha tak zase si myslím že jeden litr liaporu má malou plochu proti litru písku o velikosti zrn 1mm? Do teď jsem si myslel že ty mořský akva používají písek z toho důvodu že pro ně nic lepšího není?
Nestraním žádnému substrátu protože si myslím že hodně záleží na tom jaký má akvarista s konkrétní nádrží záměr podle toho si může vybrat substrát? Čím více detailů naplánuje tím lépe se do své ideje trefí?
Pokud mě alespoň můžete nasměrovat kde se ty údaje dají najít budu rád, pomůže mi to si udělat vlastní názor ohledně výhod a nevýhod obou substrátů.
Děkuju
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.09.2014 22:24 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Marcel G
Presne, v prirode kytky rostou vetsinou v bahne, ne v pisku. A navic my pochopitelne nereprodukujeme co je v prirode protoze to v akvariu proste nejde. My se snazime vytvorit podminky v nich kytky porostou co nejlip, nezanije to ryby a bude s tim co nejmin problemu behem zivota toho akvaria.
To ze nekdo udela krasne akvarium jenom s piskem preci vubec neodporuje tomu co jsem napsal. Ja sam mam akvaria s piskem. Substrat je to ale nejhorsi kvuli hladkemu povrchu zrn, vaze, velikosti zrd a slehavani. Tady v Ocean Aquarium maji prodejni akvari zalozena i desitky let s 'deep sand', tedy s piskem o vysce klidne i pres 15cm v kterem probiha jak denitrificace tak nitrificace a bezi to skvele. Porad je to ale jen z nouze cnost.

btw, universitu s biologii si hledat nemusim; ja jsem profesor biologie na universite ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2014 20:49 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: vasa1234
Ide o to, že by si tým mal "tvrdú" vodu, čo rak aj potrebuje. Takže do akvária radšej nie. Iba ak k cihlidám, teda "Afrika"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2014 14:11 Muž vasa1234 [20] – potoční písek
Zdravim, chtěl bych do nového akva písek z přírody. Vyhlédl jsem si potok ve kterém žijí odjaktěživa raci a pstruzi potoční. Odebral vzorek, odzkoušel jsem ho v octu a šuměl. Je to vůbec možné? rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2014 13:45 Muž kofejn [963] Re: Marcel G
Já dal do svého prvního akva liapor a bylo to docela v pohodě. Pak jsem založil i krevetárko 10l a tam mi ten liapor přijde horší. Asi je to tím, že je tam nižší vodní sloupec (45cm ve velkém a 12cm v elementce).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.09.2014 13:12 Marcel G Re: Barakainus
Fotka k příspěvku Barakainus napsal: Kdyz uz tak pisek je z nouze cnost.Tak to potom podle tebe rostliny v přírodě vlastně stěží přežívají, když rostou v obyč.písku nebo dokonce bahně. Pokud máš takový názor na písek, tak to svědčí o tom, žes v něm nikdy nic nepěstoval (a asi ani nevíš nic o tom, v čem rostou rostliny v přírodě, a že v páleném jílu to určitě není). A liapor jsem používal a v jednom miníčku ho pořád mám. Dokonce ho mám i doma v podlaze. Máčel jsem ho několik měsíců v sudu. A můj názor: no more! A úplně mimo jsi možná ty. Víš co je to za akvárko v příloze? To je akvárko George Farmera založené na čistém křemičitém písku. On taky totiž (naštěstí) ještě nepochopil, že písek je k ničemu. Na tvém místě bych si o některých věcech týkajících se vhodných substrátů pro vodní rostliny promluvil s nějakým odborníkem z nejbližší univerzity, kde se vyučuje biologie.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.09.2014 11:40 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Marcel G
Kdyz uz tak pisek je z nouze cnost. Sice se hodi do akva a je vystarano, ale jinak je to substrat nanic. Liapor mozna je trocha prace navic na zacatku, ale kdyz clovek zaklada akva na roky, nejaky jeden den na pripravu substratu zas tak moc neznamena.
To o lehkosti a spatne sazeni opakuji jen lidi co ho bud nemeli, nebo jsou levi. Jak jinak vysvetlit ze desitky lidi tady na strankach s Liaporem problem nemaji a jen par jedincu jo?

Pokud clovek nechce jit z nejakeho duvodu do nepalenych jilu, do rostlineho akvaria je Liapor v Cechach naprosto nejlepsi substrat.

Ano, kobercovky rostou v cemkoliv a primer o vezeni je uplne mimo. Tem kytkam je to naprosto jedno jestli je zrno 1mm nebo 1cm. Asi se jim nebudu libit v 0.1mm ci v 10cm oblazcich, ale v tom rozmezi co jsem udaval rozdil opravdu neni. Mam je ve svych akvariich, takze je vidim denne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2014 11:23 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostliny – Colomi
a co ten substrát Colomi? V Akvárium živě je pravidelně na něj reklama. Máte s ním už někdo zkušenosti?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2014 09:54 Muž TitanArmy [4] – nové akva
Plánuji v lednu druhé akva a to o délce 100, nebo 120cm. Konečně bych chtěl udělat pořádné a správné dno. Klidně i něco od Ada. Popsal by mi tady někdo vrstvu po vrstvě jak to správně udělat? Případně i odkazy na matroš a jaké množství. Vše bych pak samozřejmě zdokumentoval a popsal. Děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2014 09:37 Muž daren [408] Re: Marcel G
K tomu liaporu - zalezi, jakou vyteznost clovek potrebuje. Kdyz hodis trojnasobne mnozstvi na mesic do sudu s vodou, a nasledne pouzijes jen to, co lezi na dne, pripadne to co lezi vespod dna, nerekl bych, ze je s nim nejaky vetsi problem.

Souhlasim, ze pokud ho clovek chce pouzit hned (coz vetsinou clovek nateseny na nove akva chce), je s tim vopruz. Zasvinil jsem celou kuchyni (varil jsem ho), nasledne v zabehu akvaria mi porad neco vyplavavalo, dno se ruzne presouvalo i pri mensich zvirenich, nocni mura byl snek, ktery kdyz projel kobercovkama, udelal super brazdu zkazy :) Ale jakmile se liapor dostatecne promaci, chova se pomerne mravne, kytky v nem drzi, odkaluje se mi snadno.

V kazdem pripade souhlasim s Marcelem, ze je to jistem smeru z nouze cnost, to uz tak v zivote chodi, ze vse ma nejake vyhody a nevyhody ...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.09.2014 06:36 Marcel G Re: Calvin + Barakainus
Zemina pro vodní rostliny: eshop.raselina.cz/…
Substrát pro vodní rostliny: goo.gl/…

Jinak pokud někdo začíná, tak bych mu rozhodně doporučil právě křemičitý písek (třeba v kombinaci s tím zásobním substrátem - viz odkazy výše).

Jílovité substráty jsou samozřejmě dobrou volbou, ale zrovna liapor mezi vhodné substráty nepočítám, a to z následujících důvodů: je extrémně lehký; rostlinky v něm moc nedrží; sázení vyžaduje velkou dávku trpělivosti; dekorace se do něj boří jako do másla; hodně času zabere jeho "příprava" (máčení, vaření/chlazení); problematické odkalování. Liapor je podle mě z nouze ctnost. Kvalitní jílovité substráty jsou dost drahé. Za přijatelnou alternativu bych považoval nějakou jemnozrnnou akadamu. Jenže ta se špatně shání (většinou prodávají hrubší frakce). Pokud chce někdo ušetřit (tj. nemá peníze na substráty typu ADA Aqua Soil) a zároveň si chce ušetřit starosti, tak bych mu jednoznačně doporučoval jemný křemičitý písek. A říkat, že kobercovky rostou v čemkoli, je podobné, jako když řeknu, že lidé žijí i ve vězení. Ano, je to tak, ale kvalita toho života je někde úplně jinde. Ne každé prostředí je ideální.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2014 01:12 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Calvin
Liapor 1-4mm frakci. Pod to hlinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2014 00:25 Muž Calvin [9]
Předně všem díky za odpovědi! palec
Když to shrnu, tak jestliže písek, potom obecně pro rosliny lepší hrubost 1-2mm.

Marcel G: Jaký přesně hledat substrát na oněch stránkách?.. Hádám, že to nebude značeno pro akvaristické účely, pravda?

Barakainus: Jaké dno byste mi tedy konkrétně poradil, abych ušetřil a ještě zajistil rostlinnám lepší podmínky? Můžete mi dát odkaz na nějaký konkrétní jíl? Rád si nechám poradit, jak si zajistit ideální dno. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.09.2014 20:57 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Marcel G
Kobercovky rostou v cekoliv. Ja je mam v pisku kolem 1mm i v palenem jilu az do 1cm. A i pri sazeni mc rozdil neni.
Obecne bych ale pisek preskocil a sel do palenych ci nepalenych jilu. Obzvlast ty flexiobklady pisky mi prijdou jako uplny nesmysl; platit takovy penize za pisek co stoji desetinu ve stavebninach a co nevic nenabizi naprosto nic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2014 17:56 Muž Yirka [9178] Re: Calvin
Flexiobklady 1-2 mohu jen doporučit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.09.2014 17:40 Marcel G Re: Calvin
Doporučoval bych spíše 1-2mm. Zrnka velká 4mm jsou už na kobercovky docela velká. Jinak zahnívání se nemusíš bát, pokud budeš mít dno rozumně prorostlé kořeny rostlin. A pokud se toho bojíš fakt hodně, tak dej na dno 2cm vrstvičku výživného substrátu pro vodní rostliny (ten bude sloužit jako zásobárna živin), a na to dej tak 5cm vrstvu křemičitého písku. Ten substrát pro vodní rostliny seženeš buď u firmy Rašelina.cz nebo AGRO CS (stojí pár kaček a mívají ho i v některých květinářstvích).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2014 17:03 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Calvin
pokud použiješ "aktivní substrát" na bázi páleného jílu, kterej je pro svou porozitu dobře osidlován nitrifikačními bakteriemi, nebude ti dno zahnívat ani při frakci 2mmm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.09.2014 16:57 Muž Aforte [533] Re: Calvin
1-2mm ideál i pro stonkovky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2014 16:56 Muž Calvin [9]
Pakliže plánuji různé druhy rostlin včetně kobercových, je vhodnější písek o velikosti frakce 2-4mm a nebo 1-2mm (uvažuji flexiobklady)?
Obvykle je doporučována jako univerzální hrubost 2-5mm, na druhou stranu kobercové rostliny asi uvítají spíše tu druhou možnost..? Nebo to zas takovou roli nehraje?

(jinými slovy řeším dilema "hnijící dno vs chřadnoucí rostliny")

Díky předem za reakce!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2014 20:22 Muž PedroRabiaSorda [83]
tetry, lorikárie a malé cichlidky. nic ryjícího. a samozřejmě, že bez piskořek. chci z pár valounů udělat menší skalku, vysypat spáry substrátem a do nich zasadit glossostigmu. Tak hledám něco co v tom bude držet. okolo té skalky dám plastový kruh, aby to neujíždělo do dna.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   30.08.2014 19:37 R Muž vaclav [14749] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: NooBob
Vyrob si miniaturní akvária o různé velikosti a nasyp do nich stejný substrát jako máš v akváriu. Tak lze vytvořit v zarostlém akváriu terasy, které když zarostou nikdo neuvidí. Zatím tam mám dvě a budu pokračovat. rybicky.net/nadrz/19387/0.jpg… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.08.2014 18:29 novotňák Re: NooBob
Záleží jaké máš záměry ohledně obsádky a osázení. Já bych použil lávu nebo štěrk 4 cm, na to perlinku a mulčovací textilii pak vrstvu hlíny 3-5cm a zásyp pískem 2-3cm. Jestli tam budeš mít nějaké kobercovky tak ti ty kopečky zpevní, pokud tam bude nějaký nadějný buldozerista tak na to raději zapomeň. Hlína se nemá už jak rozpadnout ale nic nestojí, dá se vytunit hnojivy a když to budeš chtít za 2,3 roky předělat tak vezmeš novou :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2014 17:43 R Muž romant [27992] Re: NooBob
Jedna technicko praktická, ať už tobude cokoliv, bez živočichů, tedy dnových šneků, neb když tam budou třeba piskořky, vyjde tvoje snažení za krátko vniveč a kopečky budou upraveny v mírně zvlněnou krajinku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2014 11:18 Žena Kaira [927] - LabyrintkyRe: NooBob
Asi fakt leda ten písek. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2014 02:07 Žena Jupí [125] - AsieRe: NooBob
S dovolením přidám svůj začátečnický příspěvek... Myslím si , že stejně nejlíp drží písek , ale ne ten uplně jemňoučkej a přes něj ještě něco trochu více dekorativního , zkušenější ti asi poradí lépe. Já jen neodolala :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2014 20:32 Muž PedroRabiaSorda [83]
Jaký substrát použít do AQ, aby aspoň trochu držel menší kopečky a v mezerách mezi kameny, nesesouval se, nerozpadl by se po 2-3 letech a aby nebyl příliš drahý, protože bude na ploše 180x70cm? Děkuju předem.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2014 05:53 Žena LinaDee [167] - AquascapingRe: Barakainus
Koukala jsem, to právě zmiňujou i v tom článku, co jsem dávala odkaz. Tady u nás holt máme hlavně ty bentonity.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.08.2014 05:02 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: LinaDee
to zalezi jaky. hrudkujici jsou nevypalene, nehrudkujici jsou casto vypalene. ten co znam ja je urcute vypalleny a ve vode se nerozpada ani po letech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.08.2014 23:25 Žena LinaDee [167] - Aquascapingkočkolit
Dvorak002 napsal
Ahoj všem tuhle jsem na youtube koukal na nějaký videjko jak chlapík zakládal akva a na dno nasypal nejdřív kočkolit jen tak ale vrstvičku na spodek cca 2mm a pak dával teprve písek nebo štěrk.Máte stim někdo zkušenosti?Docela by mě zajímalo co tam má ten kočkolit za význam.Díky za každou odpověď


Sid napsal: Pokud jde o "přírodní kočkolit", pak mohlo jít např. o bentonit, který se k tomuto účelu používá.
A co je to bentonit a jaký může mít v rostlinném akva význam, to už si jistě dohledáte sám. :-)
EDIT: Zkušenost s bentonitem mám. A jak známo, zkušenosti jsou nepřenosné. :)


Tohle je jediné, co jsem našla tady ve fóru
Spíš to chápu takhle: akvarijni-hnojivo.cz/…
issuu.com/… A tohle je to, co jsem potřebovala vědět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2014 23:19 Žena LinaDee [167] - AquascapingRe: Barakainus
Kočkolit určitě není pálený, vždyť se téměř okamžitě rozmáčí a rozpadne, a na zahraničních stránkách jsem četla, že je bohatý na mikroprvky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2014 22:15 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: LinaDee
kockolit neni zasobni substrat. Je to vpodstate to same co Liapor - paleny jil. Liapor je podle me lepsi - lepsi barva a tvar.
Svah vytvarujes i z Liaporu. Duvod proc se to srovna jsou ryby ci krevetky na dne. Pokud je neams, svah ti vydrzi dlouho.
Ja mam neco jako kockolit i pisek a za par mesicu se srovna vsechno neb mam krevetky ci pancernicky ci jine dnove ryby vsude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2014 19:52 Muž Amras [34] Re: Majjia
Já objednával 16kg s tím že mi zbylo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2014 17:19 Žena LinaDee [167] - Aquascaping – Kočkolit
Zdravím, jednou se to tu řešilo, ale nepříliš obsáhle, více méně s tím, že má dotyčný googlovat. Já googlovala celou noc, ale moc informací jsem nenašla. Je vrstva bentonitového kočkolitu jako zásobního substrátu opravdu tak vhodná? Docela se mi to líbí, ale ocenila bych zkušenosti z terénu a přesnější popis, co vlastně tenhle jíl rostlinám dává.

Další dotaz mám ohledně dna z páleného jílu. Používám Liapor, do 300L ho míním naředit terramolem,a chtěla bych poprosit o rady ohledně tvarování terénu. Za rok a půl fungování s liaporem vím, že se mu ve svazích zrovna držet nechce. U aquascapových nádrží jsem viděla tvarování dna ze stavebního písku, překrytého následně něčím (textilie, perlinka?)a na to pak navrstvené vrstvy substrátu. Může toto dlouhodobě fungovat? Nezačne stavební písek postupně zahnívat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2014 16:59 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Majjia
Akvarium to musi zvladnout, ale hlavne nezapomen na vhodnou podlozku pod nej, protoze jinak staci jedno blbe zrnicko neceho tvrdeho pod akvariem a udela to puk...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2014 16:56 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: cartimandua
Mam v 54l akvarku taky 12kg, ricni pisek, je to akorat. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.08.2014 16:52 cartimandua Re: Majjia
Já objednávala 12 kg na své 54 l akvárium a bohatě to stačí. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2014 16:50 Majjia Re: romant
A akvárium to zvládne v pohodě takovou váhu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2014 16:42 R Muž romant [27992] Re: Majjia
Když budu uvažovat dno 4-5cm tak něco mezi 10-15kg.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2014 16:37 Majjia – Flexiobklad
Dobrý den,
jdu si pro radu, kolik kg by jste objednali flexiobkladu do 54l akvária s rozměry 60x30x30cm?
Děkuji ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2014 11:49 amrtin – Hlína ze zahrady
Fotka k příspěvku Já použil do paludárka vrstvu převařených dubových listů,na ně cca 2cm obyčejné černozemě(rozuměj hlíny ze zahradního kompostu z chalupy) a navrch cca 4cm obyč.říční písek různé hrubosti.PH jsem neměřil(neměl jsem odvahu :-D ),ale roste v tom všechno jak zběsilý.Posléze jsem tam šoupnul samičku endlerky a ta si v tom žila docela dlouho a pořád prděla mladý,včera jsem jí daroval).Vody tam je deset litrů a měnil jsem jí jen jednou před tou samičkou(cca měsíc dozadu). ;-)
 
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 91

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 115080x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3914-jake-dno-do-akvaria-?od=1965