Aquaclay ground
Nevím,školy nemám, ale možná to bude teplotou vypálení toho jílu, která souvisí s barvou. Profisoil je hnědý, asi málo vypalovaný, křemčitá zrnka písku v něm se při té teplotě netaví a tudíž to pořádně neztvrdne. Naproti tomu Aquaclay ground je jasně oranžový, vyšší teplota vypalování, křemík se roztaví, zesklovatí a pak je to tvrdé a nerozpadá se to.
tak to bych chtel videt.. poradam sbirku... jsem ochotny dat kilo... kdo se prida....chybi jeste ctyri kila..
Ja ho mel v akva cca 4 mesice a pomerne dost se drolil a rozpadal. Mam tady na balkone igelitku se zbytkem a vis co? Za petikilo ti ho kavovou lžičku rozkousu na prach, jde to jako by to byl cukr krystal.
Edit: zvykačka co ti spadne na zem je teda jina tvrdost ti povim
Pokud mi výrobce nebo prodávající o něčem tvrdí, že je to "vypalovaný jíl", očekávám, že to bude něco jako cihla, tedy že se to rozpouštět nebude.
Ale protože výrobci/prodejci tvrdívají leccos a mají k tomu logické důvody, a protože některé (zdánlivě) podobné výrobky se údajně časem rozkládají na bláto, optal jsem se pro jistotu na zkušenosti ostatních zákazníků s výrobkem.
Za poskytnuté informace děkuji. Zdá se že to bude v pořádku.
Profisoil mám. A ten drzi jak bestie. Dva roky jsem ho macel v kadi. Léto zima pořád venku. A teď ho mám v akvariu a pokud se najde frajer a veme si to "blato" mezi zuby tak zaručují ze navštíví zubaře.
Těžko si představit, že Rataj napíše "Není to úplně levný a za dva roky z toho bude bláto, ale tak co, koupíte si nový..."
Není úplně dobré věřit všemu, co výrobci tvrdí...
EDIT: Tím nechci říct, že v tomto případě to tak je. Aquaclay mám ve dvou nádržích a nečekám, že z něj bude bláto...
Rozhodně se nerozpadne sám výrobce vám to potvrdí a pokud někdo říká ze Jo tak asi někde udělal chybu.
Tak tak, kdyz to rozlousknes, tak vevnitr je to jako sklo. Ale ratajovic Profisoil tak pevny neni, mozna ten se nekdy rozpadne.
Je to vypaleny jil. Jako Liapor ci Keramzit. To se rozpadne tak za milion let
2 roky v akva a nepozoruju rozdíl
0 20.10.2016 13:26 Maq Minulý měsíc jsem si po letech založil akvárium a použil jsem Ratajův Aquaclay. Teď tady s hrůzou čtu, že se někomu časem rozložil na bahno.
Jaké jsou tedy zkušenosti? S čím můžu počítat?
0 20.10.2016 08:41 Vladimir – Pancéřníček
Zdravím, prosím vás, je toto dno vhodné pro Pancéřníčky? (Corydoras pygmaeus a Corydoras panda)
Starší reakce
Liapor? ak doufám že máš pevné nervy
Moje skušenosti:
Pokud Rataj, pak staré dno jako základ dolú, na něj Aqaclay - pozor, moc "nedrží tvar", dno se s časem vyrovná... takže vrstva 3cm staré dno + 3 cm Aqaclay je podle mně akorát. Staré dno dobře funhuje zvláště pomáhá při záběhu akva, ale IMHO musí být něčím překryté! (Obsahuje i rašelinu, humus... asi nechceme aby se to převalovalo po viditelném dně, to je dobré pro kořínky rostlin, ne pro rybky a pohled...).
Aquaclay se s časem začne rozpadat (možná jsem tomu pomoh upečením v troubě když jsem potřeboval akva řádně vydezinfikovat a bylo mi líto to vyhodit) a barvit vodu do červena.
(mám jedno s klasickým dnem, jedno čistě akvaclay, jedno staré dno + akvaclay po skušenosti jak je staré dno na povrch nevhodné...)
Osobně u dalšího akva jdu do Liaporu.
To vypadá dobře...ještě sehnat odvoz na 25kg pytel písku. Asi bych zvolila 2-4 mm. Přijde mi pořád neskutečný, že na to svoje akvárko potřebuju cca 20 kg písku...aby mě to nakonec neodradilo od "rybičkaření"...
Děkuji za rady. Nebudu míchat brambory a jablka
Staré dnou určitě ne, nemá smysl míchat 2 různé dna. Ekonomicky nejlépe vyjde křemičitý písek. Většinou se používá písek do bazénových filtrací zrnitosti 1-4mm. Ale jde použít i jakýkoliv jiný písek vhodné zrnitosti.
Druhou možností je použít liapor a podobné jílové substráty co nejsou primárně určené pro akvaristiku, vyjdou levněji než ty akvarijní (Rataj Aquaclay je předražený) a fungují stejně, více zde:
rybicky.net/forum/16474 0 29.07.2015 20:18 Veru Píšu první dotaz na tomto fóru
...jsem spíš náhodný amatér (jsem víc pejskař
) a uvažuji o zařízení akvária kvůli jedné živorodce-samička, která u nás dostala zatím přechodný azyl (možná zůstane)...zatím "bydlí" v plastovém akvárku v 18 litrech vody, na dně má pouze akvarijní štěrk a dekorační můstek.
Už mám sehnaný set 60x30x35 (z druhé ruky, ale v dobrém stavu) a přemýšlím, jaké dno by vyšlo ekonomicky a uživatelsky nejlépe. Uvažuji o pořízení 10 litrů Rataj Aquaclay Ground (speciální substrát) a pod to 2 - 4 litry Rataj Staré dno (běžný písek). Mohli byste mi prosím poradit, zda je to dobrá volba? Případně má s tím někdo zkušenost? Předem dík za rady.
Chtěla bych zkusit zasadit nenáročné rostliny a pak vysadit tu "naši" živorodku a koupené další samičky stejného druhu (samečky nechci, obávám se překotného nárůstu populace rybiček)
Starší reakce
šel rovnou do akva
už plave v kýbly,tak jsem to snad moc nepodělal
Já nemáčel vůbec, jen propral a hned to šlo do akvária.
Začni máčet a až to přečteš, tak to buď budeš vědět, nebo to bude hotové.
Jak dlouho bych měl asi namáčet od Rataje Aquaclay Ground....vím že už to tady někde bude,ale toho tak na týden jen čtení...za odpověď děkuji
Starší reakce
Mám AquaClay a odkaloval som ho doteraz odkalovačom Tetra GC30 úplne v pohode to nasalo AC niekedy až do vrhu, ale ja som si to reguloval ,priškrtením hadičky to vypadlo z odkalovača. Cez víkend som si kupil veľký odkaľovač od Marina EasyClean / je vačší a pri odkalovaní trčí z akvária čiže nemusím dávať ruky do vody a taktiež úplne v pohode sa sním odkalovalo.. čiže veľká spokojnosť s AC a aj odkalovačmi
Osobne mam JBL manado, vlastnostami podobne ako profisoil. AC ma hrubsie zrna a horsie sa don sadia kobercovky. Tiez zalezi aku farbu preferujete. Tiez som pouzil aj vyzivny substrat 2 x by som ho asi nedaval z dovodu , ze ked presadzate vacsie rastliny tieto substraty sa premiesavaju, ale nie je to na skodu...
0 02.12.2014 20:15 polasek17 – Michal 75
Dobrý večer,
Mám podobný dotaz zakládám nové akvárium a chci použít od Rataje aquaclay nebo profi-soil.
Můžete mi poradit co použít na to jako druhou vrstvu ve stejné barvě.hodilo by se třeba od Dennerle křemičitý písek tmavě hnědý.
Uz som niekde cital ze to funguje. Principialne je to porovitý material, takze bakterie ho osidlia. Ale osobne by som skusil asi siporax, alebo do eheimu (ten aj mam).
mám otázku
skúšal niekto použit Aquaclay ako filtračné médium vo filtry? Premýšlal som to nahradiť namiesto náplne ktorú dáva Juwel do svojich filtrov
www.akvariumonline.sk/…
Aquaclay má ale väčšiu porovitosť ( 280 m2 / 1L)
EDIT: môj príspevok z roku 2011
S Muž deCORF.OBRAEN [192] – Re: muťa
prepral som 40 litrov AC a cca 1,5 litra ostalo takých ktoré plávali. Skúsim ich potom zaliať vriacou vodou či neklesnú. Ak neklesnú zabalím ich do silonky a dám ako náplň do filtra
takže asi to nahodím do filtra
môžeš to skúsiť týmto spôsobom, ale nie všetky guličky Aquaclay budu plávať !, čiže nepojde to tak ľahko ako si predstavuješ
.
Ja ked som prvý krat kúpil Aquaclay a dal do vedra všetko sadno na dno a len cca 5- 10% plávalo
0 01.12.2014 12:53 Moušičky – Plave Aquaclay ground po vysušení?
Ahoj, Možná blbá otázka, ale ráda bych kdyby měl někdo zkušenost. Už kdysi jsem si černé dno smíchala s troškou Aquaclay ground a teď bych potřebovala Aquaclay odstranit, vybírat by se mě to nechtělo
a tak mě napadlo, když dno nechám třeba vysušit na sluníčku a potom to znovu namočím jestli Aquaclay ground začne plavat a já bych jej jenom odlovila?? Doufám, že to snad bude po vyschnutí plavat jinak nevím...
Starší reakce
Pár věcí jsem vyzkoušel a s tímhle jsem maximálně spokojený. - Prakticky jsem se nesetkal s žádným problémem. Normálně to klesá ke dnu a nic neplave (vyplavalo asi tak 0.00001%), žádný kal a žádné barvení vody (nebo si to rychle sedlo), výborně se do toho sadí rostlinky (obrovskou pinzetu si můžete si za pár kaček koupit ve zdravotnických potřebách), rostliny normálně drží a nevyplavávají, rybky nic nevytrhávají a nevíří. Mám toho rovnoměrnou vrstvu něco přes 5 cm (nevymýšlel jsem žádné šaškárny), líbí se mi zrnitost a barva. Mám však velmi jednoduché akvárko s mollynami, takže u náročnějších akvaristů se náročnějšími druhy rybek se specifickými potřebami může být zkušenost jiná.
Starší reakce
Nám to do dvou dnů lehlo a barva zmizla, Je teda pravda, že jel filtr na max s nejjemnější vatou a uhlíkovým filtrem cca týden ... A po týdnu byla voda jak křišťál
Zdravím.
Zakládám znovu akvárium.A použil jsem substrát Aquaclai ground.
Několikrát jsem ho propral a do akvária jsem ho nasypal a po napuštění vody cca 5cm nad substrát aby mohl nasáknout jak jsem někde četl jsem s hrůzou zjistil že ta voda je skalená do barvy substrátu.A to jsem ho tak dlouho propíral až jsem si myslel že je naprosto vpohodě a už nebude barvit.Máte stím někdo zkušenosti?Zítra jsem chtěl sázet kytky,dopustit vodu a dát tam zaběhlej filtr.
Edit: Asi si ta zbarvená voda nesedne?
Starší reakce
Hurá!Ani nevíš,jak jsem rád,že jsme se shodli
A to říkám,opravdu upřímně a bez ironie.
Do role propagátora AquaClaye tě nikdo nepasuje (dokonce ani Sid
) jen vidím problém v tom a i Sid to potvrzuje, že toto médium je pro dlouhodobou biofiltraci prakticky nepoužitelné vzhledem k tomu že je nutné ho čistit v řádech týdnů a pokud bys nepoužil Tebou doporučenou předfiltraci tak bych viděl funkčnost tak týden. Takže svým způsobem máš určitě pravdu. Předfiltr prodlouží účinnost Aquaclaye, ale z hlediska kvalitní filtrace je to zanedbatelné. Prostě jsme asi všichni, já, Ty i Sid ve shodě na tom, že AquaClay není vhodné biologické médium.
0 02.07.2012 09:00 jamajcan –
Re: Sid Netvrdil jsem,že Aquaclay je ideální filtr.médium ani náhodou.A i to,že je k ničemu ve filtru jsem taky přece potvrdil.Podstatou všeho bylo to,že použitím té předfiltrace se doba jeho použitelnosti prodlouží.Jako dno ho používám taky.Jako vrchní vrstvu a mám s ním moc dobré zkušenosti.Takže mě nestavějte do role propagátora Aquaclaye,jako skvělého média.
AquaClay má jednu velkou nevýhodu a to, že jeho struktura je prakticky pro hrubší nečistoty uzavřená oproti například Eheim substrat pro který je už na omak hrubý a velmi dobře u něj funguje zrychlený rozklad hrubších nečistot, nebo Sera Siporax který má strukturu trubičky, což je taky vynikající. Podobnou strukturu jako AquaClay mají i biohmoty od JBL (i když mají výrazně větší osidlovací plochu díky použitému materiálu), ale bez velmi kvalitní předfiltrace jsou brzo degradovány na úroveň štěrku. Bioakvacit je asi nejuniverzálnější a relativně velmi levné řešení. To je neoddiskutovatelné.
Starší reakce
v tom případě ti bude 30 litru stačit
5 cm je málo, měl by jsi mít tak 5cm v předu a kolem 10cm vzadu, vzhledem k tomu, že jsi nenapsal rozměry akva, tak jsem ti napsal vzorec.
ja viem ..vinde mi to 5cm bude stacit???
matematika základní školy - plocha dna v cm děleno 100 krát plánovaná výška dna v cm dělená deseti.
0 24.05.2012 22:13 rogallo – ...
ahojte chcem sa spytat ake mate s nim skusenosti lebo ho chcem dat do buduceho 160l akva...a otazka ze kolko ho budem potrebovat staci 20l???
Starší reakce
Takze toho substratu budete potrebovat ozaj hodne.
drzim palce a pochvalte sa pre aky substrat ste sa rozhodli.
No nejdříve jsem chtěl 500 l, ale po zrálé úvazaze o nosnosti podlahy
, si pořídim 250 L.
Jinak díky za rady
Ja som este donedavna bol na podobnom levely. Ale myslim ze uvazujete spravne. Ake velke bude vase akva? Profisoil vychadza dost draho. Nieco podobne je manado a ked kupite to najvacie balenie je to vyhodnejsie.
Ja som vyzivove dno pouzil ale druhy krat by som do toho uz asi nesiel. Existuju predsa hnojiva.
Přidat reakci
[1] ...... 6 7
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 16638x