Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
..ale všichni to prodávají ve velkém... 25kg je pro mě zbytečně moc...chci to do akva 60x30...a všechno to mám z ruky...profizoo v místě bydliště...
...použít můžu všechno...

jde o to jestli ho někdo použil, případně s ním má zkušenosti...
Použít ho můžeš.

nemáte někdo zkušenosti s tímto pískem:
www.superzoo.cz/… ?
Chtěl bych ho použít na dno...
Starší reakce
Nějak sem se tam nedočetl, co to je za zrnitost. Nevíte někdo?
0 13.11.2017 20:18 Májenka Výborně! :o). Btw ještě jsem objevila marimex taky za 99 v náhradním obalu (což mi samozřejmě nevadí, ale doprava je aktuálně zdarma, což je ještě víc finančně výhodnější. Fraktace je +- stejná, jen bude víc žlutý, ale to asi taky nevadí, když to stejně z větší části zaroste. Teda aspoň se o to pokusím :o). Lidičky moc děkuji za rady! :o).
Ahojky,
u tohoto písku, který jsem míval v menším akváriu, mi držel sklon cca 45°

Jenom tam byl uprostřed svahu kořen, občas proložený kameny. Drželo to

Já myslím že to sjede, pokud to nebude mít hranu o kterou by se to zastavilo.
Pokud tam chceš mít výšková patra, osobně bych asi zkusila příslušnou část nádrže přehradit třeba vlepeným skleněným páskem o výšce požadovaného "schodu", nebo písek jen nasypat do nějaké vhodné nádoby, třeba nižšího akvárka... a to postavit dozadu a zamaskovat jeho okraje tím kořenem nebo šutrem...
Ten substrát bude mít tendenci sjet. Voda materiál nadnáší a ten snadněji klouže, třeba při odkalování. Pokud se jedná o větší svah, možná by se to dalo udržet něčím jako nornými stěnami, což jsou silnější plastové fólie, které se kolmo zaboří do substrátu a brání jeho klouzání.
0 13.11.2017 19:46 Májenka Jo a prosím pěkně ještě mám jeden dotaz. Když v zadní části dám jako podklad větší placatý šutrák křemene, abych udělala vyvýšeninu, a zasypu jej pak tím pískem (šutrák poslouží jako tzv výplň), tak časem ten písek bude mít tendenci sjet dolů? Nebo mi to udrží pak už kořeny kytek a ten samotný kořen, který bude naaranžovaný ve stejném prostoru? Tady si nejsem úplně jistá, jelikož jsem se hodně dočetla, že dlouhodobě to stejně většinou nevydrží a sjede to dolů, tak bych to zkusila pořešit rovnou trochu jinak :o).
Děkuji :o), takže suma sumárum, když hodlám mít hodně kytek a zkusit do popředí zasadit i Eleocharis parvulus až ke kořenům a kamenům, tak by to teoreticky nemuselo vadit. Jen kousek místa bych nechala volného těm pancéřníčkům a to se dá myslím i dlouhodobě rozumě čistit....doufám :o). No kdo nic nedělá, nic nezkazí. Zkusím tedy metodu, kterou jsem tu výš vyčetla jako hodně dobrou, a to tenhle písek v kombinaci - malá vrstva písku, poprášit rozdrcenejma kuličkama, zbytek větší vrstvy stejného písku a zasadit rostlinky. To by mohlo fungovat. Hm? :o).
Křemen je de facto inertní minerál, čili vodu v akváriu neovlivňuje. Akorát zesvětluje dno a jsou na něm hodně vidět řasy.
Děkuji moc za radu Václave :o). Zvon mám jeden menší a jeden dlouhý, tak ten dlouhý asi může být? Jen u něj nemám takovou tu spodní mřížku, tu má jen ten menší. Vadí to něčemu? :o). A asi se bude líbit víc i pancéřníčkům bych tak tipovala, dle toho, co jsem doposud všechno přečetla :o).
Výborně, to jsem potřebovala slyšet. Ze školy jsem hodně let fuč a chemii jsem měla naposledy tam a od té doby ji v životě nepoužívám a ani mě neživí. Omluva to sice není, ale zapomněla jsem, že tady radí samí učení lidé, kteří rozumí všem oborům napříč světem :o). Pardon, že nejsem tak dokonala, jako vy a proto slušně a pokorně žádám o pomoc :o). A nějaká zkušenost s ním byla? :o).
To je v pořádku, jen je dost jemný (já ho mám také) a musíš si sehnat odkalovač z širokým a dlouhým tubusem jinak ti bude utíkat při odkalování z vodou.

SiO2 - oxid křemičitý - lidově křemen. Mineralogie - učivo základní školy.
0 13.11.2017 19:07 Májenka Objevila jsem písek Mastersil - 25 kg za 99 to je teda mega cena :oD. A není ani úplně bílý, ale našedlý, což je myslím taky super.
www.eva.cz/…
Píšou tam, že je tam vysoký obsah SiO2. Vůbec netuším, jestli to vadí, nebo nevadí. Ví někdo, co to je? Případně máte s ním zkušenost? :o).
Tak Popelku a vytřídit

Když ona ta návštěva stavebnin bývá pohodlnější.
2 13.11.2017 17:46 Maq Proč by nemohl existovat tmavý/černý písek? Pokud lokálně převládá čedič, gabbro, tmavá břidlice nebo podobná hornina a protéká tamtudy vodní tok, je v něm neostrý tmavý písek.
Myslím že v prodeji jsou tyhle písky vzácné především z toho důvodu, že písky těží jedině velké firmy zaměřené na písek pro stavebnictví = zdaleka největšího odběratele. Těží velká ložiska, většinou v nížinách náplavy ze všech možných hornin, které po cestě vody byly, a z těch je křemen nejodolnější.
Na horách, kde to ještě není smíchané, nikdo pískovnu neudělá, protože koryto potoka bagrem vytěží za půl směny a je hotovo.
Myslím že žádná akvaristická firma nemá pískovnu a těžbu písku...
A jak poznamenává Pepan - jakmile vyjdete do přírody, někam k potoku, budete mít náramný problém najít písek tak světlounký, jaký je ten do bazénových filtrací. Bohužel, i pokud jsou celkem tmavé, stejně část zrn bývá bílá; křemen je prostě všude.
Tak nějak, jenom s tím, že to CO2 nebývá nutné, limitním faktorem je světlo, tedy když se s ním neblázní netřeba se trápit s CO2, ovšem je nutné si přiznat, že náročnější druhy rostlin se musí vyřadit z hledáčku, ovšem to nepovažuji na podstatné, těch "zbylých" bude stále dost a dost na to aby se vytvořilo funkční akvárium.
0 13.11.2017 17:28 Májenka Prosím pěkně jestli to správně chápu, tak dle toho, co jsem uvedla, že bych chtěla zkusit dát do akvárka (rostlinky, ryby, osvětlení), je nejlepší pořídit na dno písek do bazénové filtrace - ten větší a ideálně ještě chvilku počkat a pořídit pořádné COčko. Je tak? :o). A nedávat pod to žádný zásobní substrát, ale přihnojit kuličkama. Je tak podruhé? Díky předem za rady :o).
vaaclav napsal: Tak moře je velkej brusič.
Je. Kdysi jsme v Itálii byli v Marina di Massa a tam je několik dílen na zpracování mramoru. Odpad končil v moři a některé obroušené kousky mramory vypadaly super.
Jifi napsal: Václav měl na mysli materiál na dno.
Jak to chceš z břidlice udělat?
Čedič je taky černý, ale když ho nadrtíš, dostaneš ostrou drť.
V Beskydech jsem viděl potoky, kde byla břidlicová drť. Bylo to omleté a černé. Určitě by se něco takového našlo i jinde.
Jojo. Škoda že Praotec Čech nedošel trochu dál na jih

Alebo zohnat lavu a frkat ju do vody, to by taky slo.

Tak moře je velkej brusič.

Není, Rataj lávu mám doma, a na takové černé pláži jsem byla, opravdu to bylo jemné jako písek.
To je ale asi to samé co nabízí Rataj láva.

Kdysi jsem dělal na televizi. Byl to dům naproti a sloužil jako jejich ubytovna. V jednom pokoji bylo asi 150 litrové akvárium s párem skalár a na dně byla položená břidlice (velké pláty) a v tom zasazené rostliny tedy jen jeden druh. Dodnes nevím co to bylo zač jestli nějaký echináč nebo hnědovka nebo úplně něco jiného. Vypadalo to docela dobře.

vaaclav napsal: Bohužel nic přírodního s touhle barvou neexistuje.
Existuje, i v jemnozrnném provedení... ale u nás se to stejně sehnat nedá
www.google.cz/… Vida čedič

Tak jedině koupit drť a dát jí na pár let do potoka, aby z toho vzniklo dno do akvária

Prirodny cierny piesok existuje:
en.wikipedia.org/…
Asi najznamejsie su plaze s ciernym pieskom su na Hawaii.
Václav měl na mysli materiál na dno.
Jak to chceš z břidlice udělat?
Čedič je taky černý, ale když ho nadrtíš, dostaneš ostrou drť.
Vaaclave, existuje - břidlice. Jsou formy, které jsou skutečně úplně černé. Akorát nevím, jak je to u nich s výdrží pod vodou, jestli se časem nezačnou rozpadat.

Mám v miníčku bez CO2 "Cubu" a jde dobře. Hnojí pouze krevetky.
Žluté odstíny na fotce má na svědomí foťák (mobil), v reálu je barva sytě zelená.
Dlouho jsem se kobercovkám vyhýbal, právě z důvodu nevhodného substrátu (Rataj Aquaclay, něco jako Liapor) a že nesytím CO2.
Substrát jsem změnil a řekl bych že všechny vyzkoušené - Eleocharis parvula, Hemianthus callitrichoides a Marsilea sp. CO2 nezbytně nevyžadují. Ale jistě je třeba počítat s tím, že porostou výrazně pomaleji. Což je u kobercovek zásadní, protože zdvojnásobením nicu vzniknou pouhé dva nicy, což není mnoho!
A taky abych to neinzeroval jako příliš jednoduché, v "bordel vodě" tihle trpajzlíci asi nepřemůžou řasy a jiné neduhy.
Takže asi zůstává platit zásada, že začátečníci by se do kobercovek moc zakoukávat raději neměli.
Jarry napsal: Bez CO2 kobercovky s největší pravděpodobností nepůjdou, ale na ty by zrovna byl ten filtrační písek dobrý
Není kobercovka jako kobercovka. Doma mám Marsilea hirsuta a i bez CO2 jde velice dobře. Chce trošku víc světla, ale v Hajzlíkovém se kobereček u přední stěny už zapojil.
Bez CO2 kobercovky s největší pravděpodobností nepůjdou, ale na ty by zrovna byl ten filtrační písek dobrý

To je právě otázka, jestli bude celé zarostlé. Samozřejmě by se mi to líbilo, ale nebudu používat CO, tak si nejsem úplně jistá, jestli mi nějaké kobercovky půjdou..
Aha, tak to jsem koukala špatně, v tom případě bych do nich šla

Já vím, že to není nejlevnější koníček a zrovna na dně by se šetřit nemělo, ale vím, že jsou i levnější varianty. Ty flexiobklady se mi líbí barevně. Díky moc

Minulý týden jsem poprvé použil filtrační písek v akváriu, sice menší frakce 0,6-1,2mm, ale pracuje se s ním parádně + je to za pár korun a nemusí se prát, už bych asi nepoužil nic jiného

Návrh, sám používám:
e-pisky.cz/…
Na svahy moc nemysli. Bez nějaké opory pod tím můžeš s rozumnou stabilitou udělat jen velmi mírně zvlněné dno.
Pokud se nepletu tak chtějí 30kč za litr, ne za kilo, a jeden litr by měl být cca 1,6kg (mají tam taknějak ten převod napsaný). Po telefonu by to určitě upřesnili.
Ale já ti ho nenutím, jen jsem reagovala to že bys "musela objednat a doprava stojí pomalu polovinu..." a nabídla jsem alternativu bez dopravného.
Ona ta akvaristika přece jen něco stojí, a pořízení akvárka a vybavení je jen začátek

Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
Přidat reakci
1 ...... 91
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 115166x