Řasy
Se světlem musím ubrat i na délce přidávání CO2
Všechno je jednou poprvé. Uber světlo na 7 hodin a pokud řasa zmizí postupně přidávej.
Nikdy jsem ji neměl až do doby kdy jsem si přinesl ten napadenej mech. Mech vyhodím, rostliny ostříhám a vyměním vodu. Poradíte ještě něco. otíci ani parmičky černopruhý to nežerou.
Nevím kolik hodin svítíš, je to ale většinou způsobené příliš silným světlem umístěným blízko hladiny a velkými dávkami hnojiva které se ti časem nahromadí i když měníš 50% vody. Řasa se ti tvoří v horních partiích akvária kde je příliš mnoho světla.
Na jávském mechu to vidět není, tak jsem to vyfotil na Fissidens fontanus.
Dělá se mi to už i na Micranthemum micranthemoides
Ta řasa vypadá jako zelená pavučinová vlákna. Tak si myslím, že je to Staghorn
Tenhle mech nepotrebuje prilis svetla, ta rasa ano.
Tu druhou vetu nejak nedokazu pochopit, asi mam delsi vedeni? Co s tou zelenou pavucinkou, to je totez a nebo jeste navic? Je ta rasa urcena spravne?
Starší reakce
Poradite, jak se zbavit jeleního parohu v mém akváriu?
zvažoval jsem jestli se nezměnilo chem. složení vody nějak bo tohlensto mi to nikdy nedělalo :(
filtr čistím co 2-3 týdný a je jak kafe furt, snažím se vylovovat upadlé lísky ať tam nehnijou ale nijka to moc nepomáha no uvidím ještě poexperimentovat s tím světlem
jaj tak si to musim nastudovat
No to je to co se pomotalo, to nebylo na Tebe. A to druhe akvarko (nekoho jineho) je zase po pohledu do prezentace nejspis po zalozeni...
Takze tu poznamku lze brat tak, ze kdyz ma nekdo zahnojene akvarium, mel by s tim neco udelat, ale v obecne rovine, tedy kdokoli ma zahnojeno, ne ze Ty
.
EDIT: Ovsem kdyz je problem, zkontrolovat filtr, zda v nem neni "kafe", neni nikdy od veci. To mi takhle vyhnival koren (uz jsem to psal mockrat) a Sinice si to uzivala. Jak jsem to napravil a vycistil filtr, bylo po problemech.
Když tam pouštíš jen CO2,ak bys měl dodat i ostatní prvky..jen z CO2 rostliny nefungují
0 03.06.2014 16:16 matus13 –
Re: Sid Ale hnojivo pridavam len co2 nic ine a nemam tam este ani rybu
co tim hnojem myslíte ? jako kupu výkalů? dno pravidelně odkaluju a moc ho tam není
Ja to pochopil, ze se nam to propletlo. Ale nakonec, s tim hnojem je to obecne pravda, tma ho z akvaria neodstrani
.
Nějak se to domotalo.
Přehlédl jsem, že vaše poznámka o světle byla adresována RBeil, já v tu chvíli "řešil" Matus13. Teď to vypadá, že se ta poznámka týkala i Matus13...
Raději rychle od toho pryč!
dík za radu to by mě nenapadlo
0 03.06.2014 14:35 Lenka – řasa
Když mám v akva na kytkách hnědou času co mám dělat ? už tam mám šneky a používám řasobijec nevadí to rybkám na obalu píšou že ne tak nwm
A cerny fix mas? A umis na zarivku namalovat cary? A jestli mas i lih, muzes to pak zase setrit
.
V prezentaci ma akvarium zalozene 14. 5. 2014, takze jestli je to ono, deji se tam ruzne kotrmelce, a 15W zarivka s reflektorem byla pro ten zacatek trosku moc. A mozna i sviti dele, nez by to na zacatku sneslo, pise 9h, na zacatek je to az az.
nemám jak když vypojím jednu patici ze zářivky tak nesvíti ani jedna... jedině ubrat dobu osvětlení ale už tak je jenom 10h
Obávám se, že snížení intenzity osvětlení "hnůj" z akva neodstraní.
Nejjednodussi zde bude ubrat svetlo.
mam tam ten zelený mazlavý povlak a tu zelenou řasu jak píšeš GSA, tvoří se jen na určitých místech a rostlinách třeba walisnerie je uplně šisá ale zato ludwigie je napadena furt a Ceratopteris cornuta to nedává vůbec sotva ji narostou nové lístky tak ji uhnívají vlivem řasy
Ve vedlejším vlákně
rybicky.net/forum/8369-co-se-to-deje-s-rostlinami- se ptáte, co se to děje s vašimi rostlinami.
Stručně: to "druhé" jsou sinice a v akváriu se děje to, že ho máte plné "hnoje". No a zahnojené akvárium je ráj pro řasy všeho druhu...
Pokud myslis hnedy svincik (Rozsivka) a zelene prisedle co nejde dolu z listu (GSA), pak pridej trochu fosforu a ucin nitrifikaci funkcni.
Pokud jsi ovsem nemyslel, ze tam mas ten modrozeleny blemcajs (Sinici), ktery se mi moc s tim zlenym na listech (GSA) nejevi jako normalni kombinace, pokud ovsem neni prilis svetla na to cim akvarium je, pak jde ledacos.
to samé má-m v akváriu taky ale i na dně, dá se to lehce odstranit ale za chvíli je tam zas. Svítím od 9-19h. Taky poslední dobu mám problém s rostlinama, sedá na ně zelená řasa která nejde nijak odstranit a listy ničí a uhnívají, sotva co rostlina vyroste tak univá po napadení řasou ale valisnerie odolávají nevím čím to bude postupně zkouším a co zafunguje u toho zůstanu ovšem ne u žádne chemie na řasy !!!
0 03.06.2014 14:01 matus13 –
Re: Sid ta prva foto sa mi zda ako jeleni paroh ale to druhe neviem,ako sa toho mam zbavit?svietim cca 9:00-18:00
Řasy, sinice... Ono toho bude víc.
0 03.06.2014 13:57 matus13 este jedna
0 03.06.2014 13:55 matus13 prosim vas je toto nejaka riasa? aq zalozene cca 3 tyzdne bez ryb hnojim CO2 z kvasnic
Starší reakce
Tak tohle dělám stejně, akorát že v přední části, kde mám mezi rostlinami nějaké místo, tam pořádně zaberu do hloubky. Tak to asi stačí...
Ja priškrtím hadicu a riadne zamávam odkalovacím zvonom niekoľkokrát hore-dole, čím rozvírim dno a vtedy uvoľním priškrtenie, odsajem ten neporiadok, znovu zaškrtím a zamávam a tak dokola, kým nie som spokojný. Toto krásne funguje na kobercovky a nízke rastliny, ale horšie je to dostať sa medzi vysoké stonkovky, tak tam vysávam len pri ich zastrihávaní, kedy ich i tak musím vytiahnuť celé a vyhodiť spodnú časť.
OK, to stojí za úvahu... Já ještě řeším, jestli málo neodkaluji, přičemž ocením i radu - jak odkalovat v akvárku, kde se mi vpodstatě nevleze mezi rostliny odkalovací zvon, a kde pořádným zahrábnutím do substrátu téměř kdekoliv v akvu poraním kořeny hned několika rostlinám? Např. u cryptošek se to odkalování vždycky projeví shozením několika (naštěstí jen několika) listů. Jak to děláte?
dudak napsal: to na skle bych hledal spíš pod názvem GDA
jinak doporučuji přečíst toto www.aquaticplantcentral.com/… je tam popsáno z čeho nejčastěji přemnožení řas vzniká, většinou stačí číst odstavečky pod obrázky.
Vskutku zaujímavý článok! V mojom inak vcelku bezproblémovom akváriu mám neustále GDA na skle a to vysvetlenie o nevhodnom pomere Ca:Mg (70:20 mg/l) by mohla byť príčina. Predpokladám, že takýto stav majú všetci s tvrdšou vodou - pomer sa nedá otočiť pridávaním Mg, to by tvrdosť letela riadne hore, jediným riešením je reverzná osmóza. Takže to skúsim, kúpim si RO a uvidím.
Celkovo sa mi metóda MCI zdá rozumná, no tie zhodnotenia príčin rias pôsobia na mňa povrchne, pripadá mi to ako: "Kamarát mal riasu X, nameral som hodnoty Y a po ich zmene riasa zmizla - z toho vyplýva, že Y spôsobuje riasu X." Pritom faktorov môže byť viac. Snažím sa experimentovať vo svojom akváriu, mením rôzne hodnoty a sledujem, čo sa stane. Momentálne sa mi podarilo iniciovať na filtri klasickú štetinkovú ruduchu BBA a na listoch Samolusu sa kde-tu objavuje ruducha "jelení paroh". Okrem toho GDA, ktorú mám prakticky trvalo.
Vychádzajúc z toho článku, GDA je zlým pomerom Ca:Mg (priveľa vápniku), čo sedí. BBA je vraj nedostatkom CO
2 a Ca (to prvé síce nevylučujem, ale nezdá sa mi, druhé je úplne vylúčené a v rozpore s odôvodnením GDA) alebo niekedy vraj vysokou KH (čo u mňa je pravda, ale cítim v tom rozpor s tým nedostatkom Ca). A najväčšia nezrovnalosť je s jelením parohom (RODOPHYTAS SP. 3) - vraj je zlý pomer Ca:Mg, príliš veľa Mg, čo je úplný nezmysel v mojom prípade. Nehovoriac o tom, že iné akvárium (nie priamo moje) je úplne zamorené jelením parohom a voda je rovnaká ako moja, teda tvrdšia s nadbytkom vápniku.
myslel jsem to tak, že když se kytka rozhodne starý vyžitý list shodit, tak první začne přesouvat mobilní živiny z listu pryč, ten pak začne chřadnout a má narušené pletivo, buňky se začnou rozkládat a to je příležitost pro řasy. Navenek to ještě není moc vidět, ale list už se rozkládá
Jenom poukáži a snad i nasměruji v tom, že jak dusík, tak hlavně fosfor se do akvária v nezajímavém množství dokáže dostávat krmením, tedy nejčastěji vločky, granule, ale i třeba patentky, jsou zdrojem. Prostě je dobrý s tím při úvahách, proč se to či ono děje, počítat a přizpůsobovat se tomu.
baletka napsala: Rozpadající se listy okamžitě odstraňuji, denně, při krmení... Ani testy NH4 neukazují zvýšené hodnoty. Problém je v tom, že keď z rozkladajúcich sa listov vznikne amoniak, riasy si na ňom ihneď pochutnajú, vo vode nič nezostane, a tak meranie ukáže nulu, hoci v skutočnosti tam vzniká. Je to dosť problém aj u mňa - napr. Ludwigia rastie veľmi intenzívne (často skracujem), ale zároveň vždy zhadzuje spodné listy (lebo nedokážem nasvietiť aj spodok, len hore), takže to mám v akváriu ako keby bola jeseň. Tie listy sú našťastie zdravé, takže aj keď ich vyzbieram po týždni, ešte nie sú v rozklade. Ale odhnívajúce lístky iných rastlín, ktorým sa u mňa nedarí (napr. Pogostemon, Cabomba) by som len ťažko všetky odstraňoval z húštiny rastlín, v tomto dosť pomáhajú krevetky, ktoré ich jedia.
Me se sinice zacne objevovat, pokud zapomenu pohnojit. Jinak je to nekdy tezky vychytat, sice jsem se treba zbavil sinice, ale jak jsem zacal hnojit KNO3, tak mi zacina odchazet althernanthera, ostatni rostlinky se rozrostly a evidentne jim to svedci, ale zase se bojim, ze jsem predavkoval draslik a a. to nenese dobre.
Tak nevim jestli je lepsi dal neco zkuouset nebo ji vytrhnout a nahradit jinou kytkou.
Já jsem teď vypozorovala výrazný ústup té černozelené věci z anubiasů po zvýšení hnojení jak NO3, tak PO4. Vůbec, všechny řasy na týden ustoupily po změně hnojení z menších dávek denně na větší dávky třikrát týdně a snížení osvětlení. Velmi výrazný ústup, listy jsou skoro jasně zelené a na té tmavé věci hodují piskořky. Ale byl to týden - ustoupila jak sinice, tak GSA, tak ta hnědá věc a po týdnu se to zase vrací...
Rozpadající se listy okamžitě odstraňuji, denně, při krmení... Ani testy NH4 neukazují zvýšené hodnoty.
Jeste jedna vec, anubias v malem mam cisty jak lilie, ale ve velkem je to spis jak spec. odruda hnedeho anubiasu.
Bude to nejaka rozsivka nebo ruducha, cert vi, zacinam to resit az ted. Jako rostline to nejak neskodi, zadne diry nebo tak, i pomalu narusta .... akorat nevypada zrovna tak jak by ji clovek chtel. Kazdopadne pridam casem na osvetleni a do akvarka jsem vypustil 10 otiku ... nemyslim, ze mi anubias zacnou cistit jak uklidova ceta, ale je to pekna rybicka a nemusim je krmit ....
Mam pocit, ze se vratim do studentskych let a poridim si mikroskop, abych aspon zjistil, co za potvory se mi nekdy vytvari.
Velmi zajimavy clanek, precetl jsem jen kousek zatim, zitra si to proctu cele, myslim, ze tam bude par odpovedi na zminene problemy v predesle diskusi.
Tak GSA mam v mensi mire v malem akvu taky a tam mam fosfor 2 mg/l, proto mi tam taky vyskocila .... vylozene v kratke dobe zachvatila akvarko sinice, pac jsem tam nemel skoro zadne dusicnany. Sinice jsem se zbavil hnojenim KNO3 ... tudiz upravou pomeru mezi dusikem a fosforem. JInak si myslim, ze GSA ma uzkou souvislost s dopadem svetla, v malem akvu se mi tvori pouze na celnim skle a ve velkem, kde je chude osvetleni, vylozene low tech akvarko, se tvori na bocnim skle pouze v letnich mesicich (bocni sklo je pod dopadem slunecniho svetla pres okno). Kazdopadne tam asi bude vic faktoru, ktere mohou mit vliv, ....
Přidat reakci
1 ...... 69 70
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 79414x