Řasy
Pokud máš KH blížící se 0 tak dej do filtru hrst (později možná i více) mramorové drtě. Bude se velmi pomalu rozpouštět a rostliny z ní dostanou co potřebují. Kup si pořádné testy ty papírkové jsou na dvě věci. Já to mám takhle ne kvůli tak měkké vodě (KH3-4) ale kvůli osádce (spousta pávčat a ancíků) která pak díky velkému filtru tlačí pH dolů, už jsem tam měl i 5,5 a tak jsem dal mramorovou drť a je klid drží se to na neutrálu (pH 7).
Než jí tam dáš tak jí propláchni.
Prezentaci jsem doplnil, budu dále aktualizovat. Momentálně jsem ve stavu, že nevím jak tento problém řešit. Na CO2 mi příjde docela málo rostlin a velmi měkká voda. Úplnou jungli z toho také nemohu udělat kvůli geophagum, rádi ryjí ve dně - proto také jemný křemičitý písek. Co se týče rostlin tak Ludwigia první měsíc extrémně rychle rostla, zbytek relativně strádal a stále strádá.
Je to tím, že jsi tam dal ten pařez se slabými rostlinkami a celkově naprosto nedostatečným osázením.
Buď hned na počátku založení zasadit hodně vzrostlých rostlin, mechu, případně bez rostlin mít tam jen řasu, která plní stejný účel, jako rostliny.
A lepší je použít říční zrnitější neutrální tmavší písek, než ten bílý . Víc k tomu nemám, co dodat.
Příliš silné světlo je vždycky problém určitě bych ubral na době nebo intenzitě. Příště to nesmíš nechat dojít tak daleko vláknitou řasu chce namotávat tohle ale asi už nepůjde zachránit. Zjisti si co máš za vodu,(KH-NO3-PO4) v příliš měkké vodě bez živin rostliny moc nerostou zato řasám to tolik nevadí. CO2 pro pár rostlin nemá význam a v příliš měkké vodě je to pro začátečníka nebezpečná věc, můžeš si lehce otrávit ryby.
Je to pěkná zelená vláknitá řasa, ale jestli chceš poradit, bude třeba vytvořit prezentaci akvária. Líp se radí, když se člověk podívá na prezentaci, než zjišťovat informace postupně tady.
Zdravím, v říjnu jsem založil nové akvárium Juwel RIO 240, ve kterém se mi začaly nekontrolovaně množit řasy. Vodu měním pravidelně 1x týdně, nepřekrmuji. U akvária mám externí filtr tetra EX 1200. Co se týče osádky mám 6x Geophagus sp. Tapajos (3-4 mešíční rybky) + 4x krunýřovce.
U akvária neprovozuji CO2 set, což možná bude příčinou v kombinaci s vysokou intenzitou LED osvětlení. Doba svícení je 8h od 12:00 do 20:00. CO2 set jsem nepořizoval kvůli zeměžroutům - netuším co provedou s rostlinami jak vyrostou. Kromě řasy viz. foto se za posledních 14dní začala množit ruducha na pařezu. Momentálně zkouším přidávat do akvária EasyLife easy carbo + jsem pořídil plovoucí rostliny (které se mi ale vůbec nelíbí) aby trochu pomohly s intenzitou světla - což ale bude chvíli trvat než zaplní celou hladinu. Voda klasicky z vodovodu, máme velmi měkkou PH okolo 6.5. Nějaká rada jak se řasy zbavit? Případně je CO2 set jedinou cestou? Řasy rostou velmi rychle stav na fotce je zbruba po týdnu po důkladném čištění, kdy jsem se snažil očistit i listy.
Pomáhá mechanické odstranění (jde to velmi dobře i odstát) a ubrat na světle. Nejlépe ho vypnout, ale to budou trpět i rostliny. Pomůže pauza cca 3-4 hodiny ve svícení - mě pomohla a po pár dnech je sinice úplně pryč.
To vypadá že by mohlo být, vyměnil jsem vodu kde se dalo jsem ji otřel, no3 mám v pohodě a ještě jsem zvětšil proud v akvarku tak uvidíme.
0 07.01.2021 15:47 Martin – Zelená sytě zelená řasa
Ahoj kde se mi mohla vzít tato sytě zelená řasa a co s ní? Přidal jsem osvětlení a změnil svítí plán ze svícení odpoledne nonstop na svícení 3h odpoledne 7h odpoledne. Přidal jsem před pár dny po změření NO3 protože mi nešla moc Limnophila. Ta je prý potřebuje a měl jsem tam skoro nic. Občas davkuju tekutý uhlík a zřídka tetra plant min. Jenže tato řasa už se objevovala předtím a teď se jen rozjela víc. Objevuje se na dně a semtam na listě. U dna i sklo.
Starší reakce
Ahoj, předem děkuji za rady, které jste mi dali. Všechny jsem si je vzal k srdci a omezil osvit na povolinu udávaného výkonu 27W. CO2 je stabilní ráno - tmavě zelený, večer - světle zelený dropchecker. Na základě dalšího zde doporučení jsem začal přidávat draslík dle dodané tabulky od výrobce. Na základě mé návštěvy profiplants a vylíčení problému mi bylo doporučení přidávat dále hořčík a dusík, opět je dávkuji dle přiložené tabulky, která je uvedena na webu prodávajícího. Řasu obden odstraňuji ale vždy se vrací. Ono což o to, ten kámen mi nevadí a je to docela i hezké, ale začíná mi to rasit i rostliny a to už mi vadí hodně. Akvárko má zítra přesně měsíc od založení a já s ustálením rovnováhy stále bojuji. Doplnil jsem informace do mé prezentace a k tomu bych jen dodal, že do tohoto týdne jsem dělal výměnu vody 2x týdně, teď přecházím na řežim 1x týdně. Do přílohy přikládám fotky, kde je uveden stav rostlin a pro opáčko i hodnoty mé kohoutkové vody. Budu velice rád za další nápady, nebo je to jen začátečnické šílení a řasy se postupně srovnají? Také a skle se mi dělá taková jemná řasa, zde jsem si dohledal informace, že jí mám nechat cca. 3 týdny, kdy zemře a mohu jí vhodnou metodou setřít.
Díky moc, vím, že tu poslední týdny jen prudím
Starší reakce
Jasně, to beru
Spíš mi jde o to abych to nějak nepodcenil a neměl toho zachvili plně akvarium
Dekorace s nějakou řasou vypadá přirozeněji.
Musíš počítat s tím že na dekoracích něco bude, hlavní je aby řasa nebyla na kytkách a ty vypadají dobře.
Pracuji spíš s krmivy, kde ten poměr je ~ 50% proteinů a 1% fosforu.
(U mladých ryb pak toho fosforu bývá víc, obvykle těch uvedených 1,6%.)
Už zmíněná stravitelnost ale dokáže s těmi čísly (poměry) řádně zamíchat.
Komu se chce pořád odkalovat a čistit filtr, že jo?!
Ale cesta, jak se zbavit části fosforu, by to být mohla.
doplnil by som - a pravidelne čistiť filter, ktorý je účinný v lapaní fosforu. Overil som si to pri jednej údržbe, kde vo vode, ktorá obsahoval asi 1/10 kalu z filtra bol obsah fosforu niekoľko násobne nad merateľnú hodnotu u JBL testu (1,8 mg/l) - merané po cca týždni
pre predstavu k tomu pomeru ešte:
pri krmive 45% proteinu a 1,3 % P je to 5:1 (drvivá väčšina krmiva, dokonca pri HIKARI som našiel hodnotu P až 1,6%)
pri krmive 55% proteinu a 0,8 % P je to 10:1 (krmivo s takými parametrami nie je bežné)
rastlina Cabomba caroliniana má pomer N/P 3,5 - výborný požierač fosforu
ale priemer býva 7,5-9 ako píšeš
S tým odkalovaním je to ale ako chytať mačku za chvost
Poměr N : P v rybím krmivu je "těžko uchopitelná veličina". Různá krmiva se budou v tomto ohledu výrazně lišit. Prvním problémem bude určení stravitelnosti krmiva, resp. jeho nestravitelného podílu. U dusíku se to dá lépe "tipnout" - pokud známe obsah proteinů, dá se dojít k přibližné hodnotě vyloučeného N.
U fosforu potřebujete znát nejen jeho deklarovaný obsah, ale i formu, což je pravděpodobně nad možnosti normálního smrtelníka. (Stravitelnost fosforu živočišného původu je jiná, než rostlinného, kde svou roli hraje i případný obsah enzymu fytázy v krmivu.)
Když toto vše zjednodušíme, dá se odhadnout, že krmivem do vody dodáme N a P v poměru ~ 5-10:1.
V rostlinných tkáních pak "obvyklý" poměr těchto živin bývá ~ 9:1.
Mně z toho vychází zásadní poučka: aby nedocházelo k postupnému hromadění fosforu, je na místě pravidelné odkalování detritu, v němž se fosfor, na rozdíl od dusíku, nejvíc skrývá.
svojho času som sa týmto dosť zaoberal, spravil som si excel na výpočet pomeru N/P resp NO3/PO4 u tých krmivách, kde uvádzal výrobca (alebo wikipedia pri prírodných) obsah fosforu, porovnával som to s obsahom týchto dvoch makroživín v rastlinnej hmote (3-4 rôzne zdroje informácii), dokonca ako nadstavbu som skúšal zapracovať "zadržané" živiny v tele ryby podľa druhu (vychádzal som z rybochovných štúdii). Výpočty potvrdili merania, kde sa hromadeniu fosforu nevyhneme. A to som ani nemusel zohľadniť denitrifikáciu, ktorá nám vo väčšej alebo menšej miere tento pomer ešte zhoršuje. S týmto problémom sa pasujú rybochovné nádrže.
Dovolím si tvrdiť, že pri priemerne zarybnených nádržiach aké my akvaristi máme dochádza k zbytočnému hromadeniu fosforu z krmiva. Honzulak má vstupnú vodu bohatú na NO3 (17 mg/l), a zatiaľ bez rýb, takže to výmenami bez problémov skoriguje, ak nemá vo vstupe tiež fosfor, čo by chcelo overiť testom.
...fosforu bude časom z krmiva až až. Možno trochu draslíka...
S draslíkem souhlas, ale fosforu z krmiva až až? Kolik by musel mít v nádrži ryb, aby toto hrozilo?
Měl by. Zítra tedy hned skočím pro draslík a zkusím ho pomaličku přidávat. Zatím měním vodu co tři dny, zítra zkusím tý řasy co nejvíc odstranit, tak snad se mrcha nebude rozšiřovat, protože pak už nevím co by..
Děkuji moc, bez Vás bych byl v loji
kým je zelený, tak je to ok. Vstupnú vodu máš bohatú na dusičnany a fosforu bude časom z krmiva až až. Možno trochu draslíka, keďže vo vode zvyčajne chýba a tie dierky v listoch to naznačujú. Fe snáď ten tuti fruti substrát obsahuje.
Hnojit bych začal až zpozoruješ že se růst zpomaluje dřív ne. Chce to testy a změřit si to aspoň ty základní NO3, PO4 a Fe.
Přepsal jsem se, myslím dopředu. Aktuálně mám intenzitu 3/6 což je 13.5W a tedy v čistým objekmu cca 0,33W/L. Přidal jsem hodinku na svícení, tedy 7 hodin. Zítra opět přidám. Dropcehcker je ráno tmavě zelený a při konci světelné peridody hodně světle zelený. Mohu se zeptat konkrétně na to hnojení do vodního sloupce a na který jsem nedostal odpověď - má smysl, nebo to mám zatím ignorovat? Rostliny jsem již musel zkracovat, taková Ludwigia repens Rubin skoro čouhala z vody. Příkládám fotku s hodnotami, co mi teče + staurogyne repens a černé fleky, které se mi tvoří a buďto jí tedy chybí některé z živin, nebo přechází na submerz. Snad to druhé.
tak si to zobral hupom, som myslel, že si to chceš rozdeliť na viac dní. Tvoja regulácia je takto skoková? 2/6 je pri tvojom svetle 9W cca? Ako sa mení dropchecker ráno a večer? Na Excel tu veľa pozitívnych referencii nenájdeš, ja som to nikdy nepoužíval.
Tak stav ke dnešku - ubral jsem na intenzitě osvětlení - jsem na druhém stupni z 6 (byl jsem na 4/6 a přidal jsem na době osvitu. Tak snad se mi jí podaří zlikvidovat. Náhodou Seachem Excel mám či nemám? Prý je vůči této řase schopný pomocník. Díky moc!
ak to chceš rozdeliť na viac dní, tak povedzme 5x po 1h pridať denne ale potom ubrať každý deň cca 5-10% z intenzity
Moc děkuji za rady, vážím si jich. Zvýším tedy dobu osvitu a snížím světlo na polovinu. Jak dlouho mám tu změnu z 6 na cca. 10-12 hodin provádět? Stačí třeba o hodinku denně?
Díky moc,
Honza
keby si neznížil intenzitu osvetlenia, tak pravdepodobne áno, ale ty máš regulovateľný zdroj. Lepšie je svietiť 12h s výkonom 10 W ako 6h s výkonom 20W. Máš dropchecker, takže si dokážeš spotrebu CO2 v priebehu dňa odsledovať a intenzitu zvoliť tak, aby nedošlo k jeho vyčerpaniu, lebo práve to riase nahráva.
Pod vodou budou dekorace vždy něčím porostlé nejsou to rostliny které se tomu dokáží bránit. Největším přítelem řas je netrpělivý akvarista.
Výrobce má uvedený následující komentář "Jelikož obsahuje tento substrát i jílovou složku, nasává do sebe z vody přebytečné živiny. V praxi to znamená, že jsou všechny živiny uzamčeny pěkně v substrátu a přístupné rostlinám. Ve vodě je živin jen minimum, takže nemají řasy nárok. Doporučuje se hnojit do vodního sloupce jen střídmě, pravidelně nějakým komerčním hnojivem, aby byla ve vodě jen trocha živin pro mechy nebo rostliny preferující příjem živin listy.". Z toho mi plyne, že při použití tohoto substrátu není nutné hnojit, popř. v menších dávkách. Každý den mám pocit, že se řasa rozrůstá, přičemž hladinu CO2 mám v pořádku (světle zelená). Po přesunutí difuzeru rozhodně dochází k lepší cirkulaci plynu.
Takže abych to shrnul - zatím nehnojit, přidávat postupně na délce osvětlení a čekat?
Možná se ptám hloupě, ale radši budu za hlupáka, než mít z akvária bordel.
Tak postupně jak se akvárium zabíhá můžeš světlo přidávat, dobře si prostuduj jak se má postupovat s tímhle substrátem.
To akvárium je založené lehce přes dva týdny. Časy osvětlení samozřejmě zvýším, ale nebude to mít negativní dopad právě na zmíněné řasy? Taky jsem na vážkách, zdali začít hnojit do vodního sloupce. Jako substrát mám Platinum soil.
rastliny dýchajú a rastú, keď svietiš. Bežne v ich domovine cca 12h denne. Myslíš, že 6, poťažmo 6,5 h im stačí?
Sám jsem to ještě nevyzkoušel ale dost to chválí. Je to ale pro silně osvětlené akvária tak bacha a opatrně.
A s tím hnojením tedy raději počkat? Mám Seachem Flourish, ale přemýšlel jsem nad tímto
surpanshop.cz/…. Díky moc.
Já bych přidal na světle týdně tak 1/2 hodiny a uvidíš.
Dnes jsem vyměnil 1/2 vody, zakoupil nový difuzor od Twinstaru a přesunul jej na druhou stranu, kde je nasávání filtru a větší proud - vizuálně lépe rozhání bublinky. Tak uvidíme. Dnes jsem se dostal na hladinu, kdy měl dropchecker světle zelenou barvu.
Po dvou týdnech stále svítím 6 hodin a nehnojím. Otázkou je, zdali dobu osvětlení a hnojivo dodat, aby se ta řasa náhodou nerozjela víc.
Díky moc,
Honza
Hezký večer, děkuji za odpověď. Drop checker má tmavě zelenou barvu. Rozpouštím to tímto:
www.rostlinna-akvaria.cz/…, ale přemýšlel jsem nad tím, že bych koupil difuzor od Twinstaru (např. tento
www.juwelakvarium.cz/…). Opravdu se mi zdá, že aktuální difuzor dělá na můj vkus až přílis velké bubliny. Zkusím ten trik s petkou, prozatím.
Jakou barvu má drop checker? Podle obrázku čeříš hladinu až moc a na tom čím CO2 rozpouštíš hodně záleží. Takhle ti většina uteče, provizorně než něco vymyslíš dej nad difuzor uříznutou petku dnem vzhůru a sbírej do toho bublinky CO2.
Díky moc za identifikaci, zkusím tedy přidat na CO2 viz.
www.rostlinna-akvaria.cz/…, tak snad zde nejsou milné informace. Průtok filtru můžu zvýšit na max. Jinak si ale myslím, že cirkulace vody je plně dostatečná, ale třeba se pletu. Bublinky Co2 jdou rovnou k hladině a jsou poměrně velké. Nemůže být lepší například lipové dřívko?
Mimo to jsem založil prezentaci, kde je i vybavení.
Je to zelená vláknitá řasa.
Ahoj, prosím o pomoc při identifikaci řasy a postupu při likvidaci.
Specifikace akvária:
- Čistý objem 40-45 litrů.
- Akvárium je 14 dní v provozu.
- Svítím 6 hodin denně.
- Světlo Chihiros A451 nastavené na osvit středně vyšší hodnotou
- Dno Invital japanese soil
- CO2 dávkování - dropchecker je na konci dne tmavě zelený
- Dle mého názoru celkem hustě osázené akvárium.
- Zatím nehnojím.
- Vodu měním pravidelně 2x týdně cca 1/3 - 1/2 vody.
Víte jak se té potvory zbavím? Přemýšlel jsem nad otíky, ale nevím, zdali ještě není moc brzo. Naopak brzo mi příjde na tvorbu vůbec nějaké řasy a rád bych to zabil v zárodku...
Mimochodem fotka celého akvária je pořízena 27.11 a to ještě bylo celé bez jediné viditdelné řasy.
Díky moc!
Starší reakce
Děkuju to bude snadné a ten bílý chomáč? ten jse, tam nenašel :(
Podívej se na jelení paroh v odkazu v modrém rámečku.
0 20.10.2020 18:53 Dragon.001 – Netuším co to je
Ahoj, objevili se mi na rostlinkách taková šedá vlákna. A přecházejí až do fialové. Netuším co to je a také se mi v akváriu objevil takový bílý chomáč. Máte někdo tušení o co jde?
Děkuju
Starší reakce
Čauky, nejlepší by bylo založit si tady prezentaci, pak by se radilo líp...
zkus ubrat na tom hnojení. je možnost že máš ve vodě hodně živin a rostlinky to nestačí vstřebat a dáváš tak dobrou stravu řasám. potom si udělej test na dusičnany. jestli nemáš v akva moc dusičnanů to je taky podnět pro růst řas.
Přidat reakci
1 ...... 69 70
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 79421x