Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
Neber si to zle, ale na mě děláš dojem, že ze všeho nejraději si o akvaristice povídáš, mnohem méně toho uděláš, a nejméně času věnuješ snaze něco si někde přečíst.
Není to úplně fér vůči ostatním, protože oni ti radí s dobrým úmyslem, a Ty si opravdu jen povídáš a akvárko stejně provozuješ podle svého.
Před pár dny jsi nám to předvedl v diskusi o UV lampě, a teď to vypadá úplně stejně.
Je toho mraky na netu, yt atd.. , jak bylo už řečeno..
jen bacha na překrásné aquascapy, který ti akorát můžou udělat v hlavě guláš.. jako mě.. radši vzhled udělat uspořádáním rostlin a maličko ruznyma kamenama, korenama, než vymejšlet nějaký "travnaty pustiny" hory a bůh ví co, který fungovat nebudou... a nakonec sám uvidíš, že vzhled akvaria pak závisí spíš na prosperujících rostlinách s minimem řas atd..
Písek je nakonec úplně fuk, nedával bych dva druhy..

Dělám s tímto černým, ročně to použiji cca v 20 nádržích různých objemů.
www.tomstyle.cz/… To zvysene davkovanie hnojiva som skusal asi 2 tyzdne, teraz uz davam menej.
Jelikož moc nevíš, co děláš a navíc hnojíš ostošest, tak bych se na všechny soily a obohacený a aktivní substráty vykašlal...
Pokud chceš provozovat akvárium s CO2 tak to dej pryč protože ti to bude zvedat pH a KH. Dej tam písek do filtrací nebo pokud máš možnost tak koupit tmavý hagen + CO2 a hnojení do sloupce vody. Nic do dna nestrkej max nějaké pomalu rozpustné hnojivo.
akvarijni-pisky.heureka.cz/…
www.rostlinna-akvaria.cz/… 
Ano pytam sa preto lebo sam neviem, ktory, kedze ich je tolko...
Těžko ti někdo řekne, co je nejhezčí, nemyslíš?
Ptáš se pořád dokola, už jsi hledal eshop pro jemný písek, pak najednou pro černý štěrk, teď zase vymýšlíš něco nového. A přijde mi, že jen čekáš, až ti někdo řekne, co přesně si máš koupit. Jenže nikdo neví, co máš v plánu, jaký chceš layout atd. Nikdo ti nevidí do hlavy. Nic ve zlém, ale zkus tu hlavu zapojit. Je to tvoje akvárko. Navíc jsi psal, že ho stejně budeš měnit až v daleké budoucnosti. Takže tady
rybicky.net/nadrze/ máš skoro 13 tisíc prezentací. Než nastane daleká budoucnost, tak si je můžeš procházet a hledat, co tě zaujme. Máš také Youtube a internet, kde určitě najdeš další tisíce obrázků a videí... Až budeš mít třeba dva tři typy vybrané, můžeš si tu projít fórum a zjistit výhody a nevýhody a pak se případně ptát na konkrétní dotazy. Ale ptát se "co je nejhezčí pro rostlinné akvárium"...

A co takhle Dennerle crystal quartz
Používám ve dvou akvariich.
m.heureka.cz/… U tohoto písku je to asi dobrá (nejlevnější) volba.
Další možnost je např.
www.sklorex-akvarium.cz/… ale tam je dražší doprava.
0 04.09.2018 09:44 freem1 Který je hezčí, to je subjektivní, já osobně používám 2-4 mm a měl by být stálobarevný.

0 04.09.2018 08:41 freem1 Velmi sa mi paci ten cierny strk napr. aj tento, len neviem, ktora zrnitost je lepsia a krajsia:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Alebo zvolit nejaky iny cierny?
Ten cierny je, akym sposobom zafarbeny? Cierna farba vydrzi nastalo alebo casom vybledne?
To je hodně jemné měl jsem ho 5 pytlů v akváriu. 0,1-0,3 mm

Každé stavebniny mají křemičitý písek pro zásyp zámkové dlažby , 25kg cca 5e

0 03.09.2018 22:12 freem1 Akurat nam dnes dosiel ocot, takze az zajtra budem moct ten strk otestovat, a ak prejde testom, tak mozno niekedy v dalekej buducnosti ho budem menit za nieco ine, lebo to by som musel teraz komplet so vsetkym zacat uplne od zaciatku a to sa mi nechce, lebo akvarium mam okolo 8 mesiacov a mam tam aj vela ryb a aj rastliniek.
Octový test udělej, ale od pohledu se zdá, že máš vhodný, čistý křemičitý písek. Jenom na můj vkus trošku velká zrna, víc se mi líbí velikosti asi jak psal @vaclav.
Tento co mam vyzera taky mix mensej a vacsej zrnitosti - premeral som to a ma to od 1 do 7mm +-...
Posielaju iba v Cesku.
Hladam ho niekde aj na slovenskom eshope, ale akosi ho nemozem najst...
Je lepsia mensia alebo vacsia zrnitost?
Moze byt napr.takyto filtracny piesok so zrnitostou 0,6-1,2mm alebo?
www.marimex.sk/…
Nie je to moc mala zrnitost?
Je to běžný ocet jen se někdy prodává i 5%.

0 03.09.2018 18:37 freem1 To mi je jasne, ze v potravinach.
Len ja som myslel, ze to je nejaky iny druh octu...

Pokud chceš používat CO2 tak musíš mít inertní dno a to většinou v akvaristice neseženeš nebo z velkou přirážkou. Nejednoduší je písek do filtrací, barvené fasádní písky bych si do akvária nedával. Pokud budeš mít po celém akváriu rostliny včetně kobercových tak nezáleží na barvě protože stejně nebude vidět.

Zkusil bych to v potravinách

V akvaristikách prodávají kdejakou blbost. Zkus ocet a uvidíš.
PS. Jsem pomalej

To se budeš muset zeptat toho, kdo tvrdí, že je z akvaristiky... Ocet zkus třeba v potravinách...?

0 03.09.2018 17:54 freem1 Zevraj to je strk priamo z akvaristiky.
Chcel by som vediet co je to za typ strku, napr. ci je to prirodny a kremicity strk alebo...?
Některý ocet je slabší a reakce se zpozdí, někdo ho dokonce zahřívá.

Otestuj ho v 8% octě jestli nešumí a nech ho tam klidně několik hodin.

0 03.09.2018 16:05
Marcelko [-3] - Rostliny 
Prosim Vas co je toto za strk?
Je vhodny do rastlinneho akvaria?
Dakujem za pomoc.
Starší reakce
Já ho mám ve dvojce pro krevety, červenej i černej, a nic proti němu nemám. Dá se z něj pěkně udělat svah, sázelo se do něj dobře a při odkalování taky ok.
Proprat to chce, je to plný drobnýho svince, kterej si sice rychle sedne, ale zase se pak rychle zvíří.
Mňa tiež zaujal, ale reálne skúsenosti nemám. Čo som zatiaľ zistil je, že ide o drvený prírodný čierny (teda nefarbený) lávový kameň. Je "ostrejší" ako obyčajný piesok. To je nevýhodou pre ryby dna a pri sadení rastlín treba byť opatrný, aby si nepoškodil korene. Ďalej som zistil, že aj keď pri ňom niekedy radia, že ho nie je nutné preprať, tak prepratie predsa len bude lepšie - inak ti na pár dní zákalí vodu. Je ťažší ako Rataj profi soil, takže tak nepláve. Oproti sušeným ílom sa zase po čase nerozpadá. Nie je to zásobný substrát, teda nemá žiadne živiny, čo má svoje výhody i nevýhody. Rastliny by v ňom mali držať, len pozor na tie korene. Tak zváž sám.
Svítím žárovkou stále a roste to

.
K tématu: Rašelinu nepoužívám, ale zeminu pro pokojové rostliny, která ji obsahuje, ano. Pár hrstí pod štěrk.
Rašelina je dneska široký pojem a ne každá je kyselá. Těm co začínají tohle strkat do substrátu nemá cenu. Budeš přesazovat jako všichni protože nevíš co ti poroste a jak to bude veliké. Aquaskapeři na to už nesáhnou a jen stříhají.

Pokud cituješ použij pod rámečkem "citace" . Všichni starší tu vždy tvrdí jak jim nebo jejich otcům rostlo krásně akváriu a že jim to dnes nejde. Svítili žárovkou a přesto to šlo. Dnes je to většinou příliš silným světlem a nevhodně zvolenými rostlinami.

Strakááč napsal: Rašelinu myslím v minimální míře, ... snadno to zahnije
Rašelina nezahnije. Uvažuj, kolego: Rašelina z definice pochází z rašelinišť, kde je tisíce let zaplavená vodou. Co se mělo zoxidovat nebo shnít už dávno shnilo a tohle je ten zbytek, se kterým ani fermentační archea už nic nenadělají. Leda malinko za další tisíce let.
Pokud někomu někdy "hnila" rašelina, tak to buď nebyla čistá rašelina, anebo smrděly příměsi, které např. ve filtru zachytila.
Velmi podobně je to s humusem. Ten je taky organického složení, a je to ten zbytek, který už mikrobům nechutná a je v půdě hodně stabilní. Ovlivňuje vlastnosti půdy, ale sám se rozkládá přímo historicky pomalu.
Proto černozem zůstává černá i po mnoha úrodách a rašelina ve vodě nemizí.
Rašelinu myslím v minimální míře, samo, že půl cm vrstva a víc je zas špatně a snadno to zahnije ale slabonká vrstva jen u větších rostlin tzn hlavně vzadu si myslím, neudělá nic zlého..
Xlienka napsala: Stačí vzít i trochu hlíny pro pokojové rostliny a dát vespod a roste to o poznání lépe.
Důležité je rozlišovat
(1) dodání živin do zásoby, a
(2) zlepšení fyzikálních vlastností substrátu.
První je dost problematická věc, protože v závislosti na pH, dalších parametrech vody, jak (pod co) se to uloží, kolik je rostlin, jestli je céóčko atd. se to může vymknout kontrole. Pak záleží na zkušenostech akvaristy a jeho technických možnostech, aby to ukočíroval.
S tím druhým poslední dobou dělám různé experimenty a je to přinejmenším zajímavé. Nepořídil jsem si ovšem žádný hotový komerční substrát, protože bych nevěděl, co přesně v něm je a co je výsledkem čeho. Ze stejného důvodu jsem nepoužil zahradní zeminu.
Přidal jsem do písku jednotlivé složky - různé jíly (čisté práškové), další minerály, rašelinu, různé organické zbytky, aktivní uhlí, aj. - a měřím, co to dělá s vodou, a pozoruji, co to dělá s rostlinami, řasami, a tak. Tohle není vhodné místo, abych se tady rozepisoval o výsledcích. Jen zmíním, že různé příměsi různě ovlivňují pH a alkalitu, některé doslova vcucnou všechno amonium, takže ve vodě žádné není (ani při záběhu), jiné takhle vytáhnou z vody fosforečnany, takže u kořenů rostlin je dusíku a fosforu dost, kdežto řasy nemají nic (skoro, stejně trochu rostou, potvory), atd.
Je to moc zajímavá alchymie. Proto taky nijak netvrdím, že s těmi moderními substráty je všechno špatně. Za určitých okolností mohou zafungovat právě jejich pozitivní vlastnosti, a pak si to lidé pochvalují. Je to ale už dost pokročilá fyzika/chemie, a vliv jednotlivých složek je opravdu výrazný. Proto když koupíte výrobek o převážně neznámém složení a nemáte ponětí, jak které složky fungují, střílíte na náhodu a z toho jsou pak ty velmi odlišné výsledky u jednotlivých akvaristů.
"Rašelinu do dna rozhodně ne." - vacsina substratov pre izbove rastliny obsahuje raselinu a mnoho akvaristov s tym ma dobre skusenosti pri dodrzani zasad, takze s tymto nazorom sa vseobecne neda suhlasit
"Substráty jsou hlavně pro aquascaping to znamená na pár měsíců max na rok a pak akvária komplet zruší a jedou nanovo." - prave zasobne substraty su pre tych, co sa v akva nebudu vrtat a to je opak aquascapera, aj ked viem kam si mieril - uplne zrusenie akva
"Hodně je to i o světle ta dnešní svítí podstatně více než kdysi a největší problém je to ukočírovat." ano, osvetlenie je ucinnejsie ale paradoxne prave preto byva casto poddimenzovane, ked akvarista prilis optimisticky ocakava to, co pise reklama. Bezne nase akvaria maju osvetlenie cca 150 W/m2 dna ale slnecne osvetlenie je 500-1000. Sam pozorujem chradnutie zabehnuteho miniakva po vymene vypalenej led ziarovky 9W za led 5W
Rašelinu do dna rozhodně ne. Substráty jsou hlavně pro aquascaping to znamená na pár měsíců max na rok a pak akvária komplet zruší a jedou nanovo. Pokud nedosáhneš na prosperující rostliny které prokysličují dno a odebírají si z něho živiny budeš mít problémy. Hodně je to i o světle ta dnešní svítí podstatně více než kdysi a největší problém je to ukočírovat.

Proč nebrat zrovna dennerle? Zakládala jsem s ním několik akvárií a vše v pohodě šlape.
Chápu boj proti zásobnímu substrátu, ale co jsem zkoušela sázet do čistého štěrku byla vždy katastrofa, hlavně s problémy s růstem rostlin v začátku. Stačí vzít i trochu hlíny pro pokojové rostliny a dát vespod a roste to o poznání lépe, hlavně v době kdy tam ještě není rovnováha.
Toť samozřejmě můj názor a nikomu nenutím.
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
Přidat reakci
1 ...... 91
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 115166x