Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
Vybírám dno do nového akvária a došel jsem k závěru, že pro mě asi bude nejvhodnější křemičitý filtrační písek, jen nevím, jaká hrubost bude nejlepší. Zatím přemýšlím o těchto dvou, nebo o jejich mixu.Co myslíte
1,4 až 2,0mm -
e-pisky.cz/…
2 až 4mm -
e-pisky.cz/…
Ale vsak v jednom odkaze je na obrazku svetly a v druhom zase tmavy.
Preco je ten Hagen o tolko drahsi?
Ja som to nemyslel pre seba, ale bolo to do diskusie.
To jsou známě písky od Hagenu, ten světlý je podobný z filtračními písky jen je dvakrát tak dražší. Tmavý je 3 x dražší ale ten se mě opravdu líbí, vypadá v akváriu opravdu dobře. Z odkazů ale není jasné jestli to nejsou jen ty světlé
Mně by tam třeba chyběla informace o složení a frakci. Barvou to může být křemičitý písek, ale popisem je to zajíc v pytli. Navíc i kdyby to byl křemičitý písek, přijde mi dost drahý. Asi tak dvojnásobně.
EDIT: Když vyhledám Hagen písek, tak je to křemičitý písek. Teď už jen ta frakce.
Hele 11.9 jsi psal,že dno plánuješ vyměnit v daleké budoucnosti...už nastala...Tak pohnojeno už mame,tak budeme měnit dno...
0 31.10.2018 20:58 Marcelko [-3] - Rostliny Jo, tak proprat se asi musí, propíral jsem ho dlouho a pořád z něj něco lezlo. Ale já propírám dlouho všechno, protože mi ze všeho vždycky leccos lezlo. Nejvíce ze zeolitu, protože se při mytí sám obrušoval.
EDIT:
e-pisky.cz/…
Šach mat.
Já ten písek mám, podle mě je chemicky velmi stabilní (neovlivňuje mi velmi "řídkou" vodu), ale musí se pořádně proprat před použitím, jinak vytvoří minerální zákal.
To já ti věřím. Faktem je, že platit za ten pytel o 48 Kč víc už je minimum (třeba v porovnání se štěrky z PetCenter). Zároveň taky tvrdím, že ty křemičité písky Sandsystemu se do akvária dají bez pozorovatelných problémů dát. V některých frakcích jsou příměsi ihned patrné, z hlediska vizuálu to osobně hodnotím jako plus (někdo jiný zase jako negativum). Vliv na chemizmus vody jsem nezaznamenal (a ani nikdo, koho znám, kdo ty písky používá), možná nějaký drobný je. Je to asi jako s Liaporem.
To jsou pořád písky určené pro průmyslovou výrobu i když tvrdí že je 98% čistý nikde neuvádí co jsou to ty 2%. Ten co mám v akváriu 0,6 - 1,2 mm má atest na pitnou vodu.
Ehm, abych pravdu řekl, tím se zase tolik neřídím, ostatně když jsem kupoval hliníkový profil, prodejce mi taky neřekl, že by byl vhodný do akvária (naproti čemuž jsem koupil akvaristický zeolit, který šuměl jak minerálka). Řídím se zkušenostmi (nejen svými) a taky složením. Pro hnidopichy ale doporučím na webu Sandsystem navštívit kategorii akvaristických písků, která vede (kromě dalších) i na tento písek.
Použití:
– ve stavebnictví
– vhodný do všech tryskacích zařízení, určeno pro tryskání kovů, plastů, skel, betonů a dalších materiálů
O použití do vody tu není zmínka.
Volil bych raději Sandsystem. Má lepší cenu a broušené hrany.
e-pisky.cz/… Jo ted koukam ze jsou i bile
ale ty filtracni jsou vetsinou do hneda
doporučuji koupit křemičitý písek určený do pískových filtrací...
To je asi jedno ne? Jde jen o hrubost
Konkretne, ktory, "klasický křemičitý písek do bazénových filtrací", mu odporucate?
Jo asi zvolim klasicky kremicity pisek
je snadno dostupny vsude
@pe3czek:
Evidentně byla chyba v něčem jiném, než v písku. Máme ho skoro všichni, a rostliny které k přežití vyloženě vyžadují jiný substrát, to jsou rarity které pěstují jen specialisté.
@Provpe:
Rozhoduješ se na základě toho, co kdo kde o jakém materiálu řekl nebo napsal. To nelze doporučit. Normální je čistý křemičitý písek. Jiné materiály ano, mohou dělat dobré věci, ale to Ty sám musíš přesně vědět, jaké ten materiál má vlastnosti, jakou na něj naliješ vodu, a co od toho očekáváš. Jinak je lepší si s tím nehrát.
Možná je to trochu mimo téma, ale zajímalo by mě kterým rostlinam se v něm nedařilo?
S tim piskem opatrne ne vsechny kytky v nem rostou a je potreba co2, me nektere druhy v pisku uhnivaly hlavne koreny a tim cela kytka odesla... Vymenil jsem pisek za platinum soil a jdou i kytky ktere mi v tom pisku uhnivaly. Akvarium mam bez co2. Ale zase musim potvrdit, ze ze zacatku se hodne rozjela zelena rasa...
Tk to vypada fakt bombove! Asi vyzkousim
Se zeolitem zkušenost nemám, mě se nejvíc osvědčil klasický křemičitý písek do bazénových filtrací, bez substrátu, kytky v tom rostou výborně a skoro úplně bez řas viz třeba
rybicky.net/nadrze/28814-kristalova-ii.
Když jsem před lety, ze začátku mé akvaristické éry, dala pod písek substrát, bojovala jsem pak dlouho s řasovou kalamitou...
Myslis klasickej pisek? Premyslel jsem jeste o zeolitu pry to do sebe saje ziviny a rostliny to z neho cerpaji. Planuji cca 90l
Většina rostlin ti stejně nejlíp poroste v písku, bez substrátu, jen si tím substrátem přiděláš starosti při přesazování nebo dosazování rostlin. A jestli tam budou gupky - budeš mít nahnojeno až až. Jak velkou nádrž plánuješ?
Ano zasobni substrat pro koreny rostlin
To není jen tak, mít tam kobereček jak na golfu.
Pochopil jsem dobře že chceš použít zásobní substrát? Nebo proč chceš něco navrch? Jednodušší by bylo dát tam jen jedno dno, pokud nemáš nějaké specifické požadavky.
Tak jedine to nechat zarus nejakou kobercovou rostlinou
Moc možností nemáš, většinou jsou to barvené nebo v černé pryskyřici obalované písky a nic laciného.
Ahoj mam moznost si udelat v praci akvarium, mam to tak nejak vymyslene jen nevim co tam pouzit za substrat a co na vrch. Chtel bych neco v cerne barve a jemnejsim provedeni pokud mozno low price. Osadka budou gupky a mozna nejaka ta neonka
Starší reakce
chyba
pokud to myslíte vážně, tak mu zavolejte nejdříve a zeptejte se ho, jak má být to akvárium zařízené...neptejte se ho na konkrétní značky a tak, ptejte se opravdu na důležité věci.. a on Vám jistě poradí, nebojte se - pro něj i pro ryby to tak bude lepší...
Dnes jsem si i jako vzorek kupoval viz foto. Když sem se právě díval k panu Pejšovi na web, tak tyto kameny používá docela často.
Těm pigeon blood bych se zrovna asi vyhnul, pokud bude tmavé dno a případně i černé pozadí, blue diamond by měly být ok, ty marlbora nevím. Jinak doporučuju ozvat se panu Pejšovi s dostatečným předstihem, rovnou bych se poradil i s tím dnem, určitě bude schopen říct, jak budou na tmavé dno a pozadí reagovat (myslím ale, že doporučovat tmavé dno a pozadí moc nebude).
Super, mockrát děkuji za rady. Přesně p. Pejšu uvažuji, jen jsem panu Pejšovi ještě nevolal, chtěl jsem se s ním domluvit až bude akvárium připravené.
Už jsem to mockrát viděl že z mladými terči nemá hodně lidí dno a rostliny v květináčích ale to je potom také dost tmavé pokud podklad není zrovna polystyren.
otázkou je, co je to "mladé", další otázkou je jak velkou nádrž budou mít...
dle mého je to pořád dost tmavé. jestli budou moc mladé, budete krmit, bude dost bordelu a bude Vám to v tom zahnívat.další věc jsou výměny vody - kvůli enzymům. Je to malá frakce na to, abyste se o to dokázal dobře postarat z hlediska údržby ve spojením s terči.
Kytky Vám porostou i v hrubším substrátu...
nebo je druhá varianta, kupte si již odrostlejší terče, vyzdobte si akvárko dle svého může to také fungovat.
Každopádně se zeptejte na to dno u toho, kdo Vám bude prodávat ty terče - pokud je to chovatel, tak Vám určitě řekne co a jak, pokud je to jen prodejce, bude je chtít prodat za každou cenu.. a pokud jdete po levných terčích, tak to bude jen prodejce (přeprodejce)
osobně doporučuji, pokud to s terči myslíte vážně zavolat velmi ochotnému a znalému chovateli a tam se poptat (má velmi pěkné ryby) a on Vám to vysvětlí nejlépe
za mě využít kontakt zde
www.pejsadiscus.cz/… a zavolat - dá Vám to víc než nějaké rady tady od lidí, kteří je měli, zkoušeli, někde o tom četli a podobně (nic proti nikomu konkrétnímu ani proti rybicky.net) a pak dejte vědět, jak jste nakonec dopadl/vybral
Nakonec jsem se rozhodl pro
www.sklorex-akvarium.cz/… . Doufám, že nebude moc tmavý. Světlých písků se bojím a když jsem si dnes zakoupil na zkoušku říční písek od SportCarp, tak mi přijde fakt světlý moc.
Doufám, že terči Blue Diamond, Gigeon Blood, Red Marlboro nebudou mít s takovýmto dnem problém, a že se jim nebudou dělat "malé černé tečky".
Samozřejmě, že ty ryby budou nyní mladé, ale nedokážu si představit, že bych měl akvárium v obýváku bez písku a jen s květináči.
Co se týče zrnitosti 2 - 4 mm- bude to ok, nebo 1-2 mm jak pro Terče, tak pro Echinodory?
A ještě jeden postřeh, na který jsem zapomněl a nakousl to jarry
Určitě světlé - když je tmavé, tak terče “pepřovatí” (dělají se jim takové malé černé tečky)
Je dobré si dopředu rozmyslet, co za terčovce tam půjde, ale obecně bych pro terčovce doporučil spíše dno světlé. S říčním pískem 2-4mm mám rozporuplné zkušenosti, na začátku v něm rostlo vše krásně a po cca 1,5 roce začaly problémy (špatný růst rostlin, sinice), které odezněly až po odstranění prakticky celého dna. Sám jsem ale nadělal dost chyb, základ problému byl spíše jinde, než v samotném písku. Aktuálně mám s terčovci (a nejen tam) filtrační písek v co nejslabší vrstvě (1-4cm, ty 4cm jsou právě pod Echinodory). Echinodorům se v něm nijak zvlášť nedaří, přestože mají ve sloupci dostatek živin, nejsem si jist, proč tomu tak je. V jiném akváriu jsem do stejného písku zkoušel dát pod jednu rostlinu jílové kuličky a zlepšení růstu jsem ani po více, než půl roce nepozoroval, ale tam zase byla skoro tma, takže růst byl pravděpodobně limitován světlem a přítomnost hnojiva u kořenů se nemusela projevit. Plánuji stejný pokus v akváriu, kde je světla dost. Není to s tím růstem vyloženě tragédie, rostliny jsou tam necelých 5 měsíců, ale v říčním písku už jsem je měl touto dobou skoro na hladině - ale tam se svítilo opravdu hodně, srovnatelné podmínky to zase nejsou. Každopádně - pro odrostlejší ryby bych dal ten filtrační, pro mladé (do 12 měsíců stáří) holé dno a Echinodory v květináčích.
já bych teda dal klasickej jemnej písek jemné hrubosti kterej mají v domovině.. sám bych to řešil nakopáním mísku v pískovně, trošku ho propral aby tolik nebarvil ten jíl ale zůstaly ty jemný zrnka písku..
na zmiňovaný odkalování to bude skoro lepší, než aby to zapadlo někam hluboko do substrátu, že se to bude držet navrch a jen to vysaješ a nebo to ryby zvíří a vybere to filtr.. a s dlouhou dokalovací trubkou to odkalíš taky pěkně
Záleží také na velikosti terčů - jestli jsou malí, tak je potřeba hrubší substrát (kvůli odkalování) a hlavně kvůli krmení
(7-8 optimální dle mého)
Dobrý večer,
poraďte mi prosím jaké dno použít k terčovcům, kde hlavní rostliny budou echinodory.
Jako první varianta:
www.rostlinna-akvaria.cz/… ,
2. varianta: říční písek 2 - 4 mm.
Máte s těmito písky nějaké zkušenosti, případně jaké by jste ještě doporučily?
Starší reakce
Ne, já myslel v hodnocení tvarovatelnosti dna. Že při chválení toho, jak se z toho dobře tvaruje, neřeším, co s tím potom udělají piskořky a bagrující ryby, u kterých je jasné, že to poničí.
Když si udělám akvárko, ve kterém chci mít kopečky a vůbec nějaký hrbolatý reliéf, tak tam pak přece nenacpu piskořky, který mi to úplně přerovnaj.
A já osobně mám jen krevetky a okružáky, takže u mě je provoz s živočišnou osádkou i po několika měsících cajk.
Ale to nebylo meritem věci.
ManuelChavez napsal: bagrující ryby a piskořky teď neřeším
Hmmm teď neřešíš... tak sem pak napiš jak to dopadlo po pár týdnech/měsících provozu s živočišnou osádkou.
S tím Volcanom (drcená láva) je to tvarování opravdu trochu jinde, než s jinými produkty. Právě díky těm zmíněným ostrým hranám drží kopce mnohem líp, než třeba z písku nebo pálenýho jílu.
Respektive kopce se dají udělat prudší, prakticky se ten materiál nesune, pěkně se do sebe zaklesává.
(bagrující ryby a piskořky teď neřeším
)
Většina substrátů drží tvar...dokud si nepořídíš bagrující ryby A nebo piskořky.
PeCh napsal: Teraz som zakladal akvárium s Volcanom black... ...+ Drží tvar (ak chcem robit kopčeky)
Většina substrátů drží tvar...dokud si nepořídíš bagrující ryby
Píšeš že je akva teprve čerstvě založené, jaká rybí posádka je v plánu?
Starší reakce
Mám oba, ten z rostlinných akvárií je nepatrně jemnější, jinak jsou stejné.
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
Přidat reakci
1 ...... 91
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 115100x