Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
OK tak dám Platinum Soil normal a powder na kobercovku ... chcem sa este spytat ci mi viete odporucit a ci vobec odporucate nejake zasobne dno (prva vrstva) pod ten platinum soil ... niečo ako Stare dno, pripadne nejaký konkretny vyrobok co by bol vhodny dat uplne na spodok ... uvazoval som na sklo dat ADA Bacter 100 a ADA Clear Super a potom mozno nieco ako ADA power sand M 2l a potom na to ten Platinum Soil ...čo poviete ??
Nerad bych byl považován za posluhovače ani jednoho z těch panu neznám a ne ve všem s nimi souhlasím ale v tomto případě mi přišli rady celkem jasně formulovány. Substráty nemíchat a pokud člověk neví co dělá tak nepoužívat.
Jestli jsou ty rady dobré nebo ne je na další diskuzi které se evidentně nechcete účastnit.
Znám vaše stránky, to ale nic nemění na faktu, že se svámi ani vašemi (přisluhovači, palcovači) nechci pouštět do chemických polemik a sáhodlouhých úvah o h...ně. Prostě nechci a respektujte to.
Poradtě tazateli na jeho dotaz (pokud chcete a umíte) pokud možno stručně bez nutnosti vysvětlení středoškolské chemie. Zatím tady opět spamujete s Maqem nesmyslně dlouhé příspěvky a rada Fidovi žádná.

Podívej, Fid0, nemám dojem, že bys byl fanda do akvaristické chemie. Ale
aktivní substráty jsou chemie. Osobně Amana jako estéta nemusím, ale získal si můj respekt pro svoje vynikající chápání akvaristické chemie (v tom nejširším smyslu).
Amano vymyslel substrát a Ty jsi ho přirovnal k Ferrari. A já bych zase přirovnal Amana k Schumacherovi. Budeš s tím Ferrari umět jezdit jako Schumacher?
Tolik pokud jde o přirovnání. Ale můžeme být i konkrétnější: Amano měl velmi měkkou vodu. Tu Ty nemáš. Hodně často ji měnil. Samozřejmě neodkaloval. Všechny možné veličiny uměl přesně měřit a využíval toho. Byl velmi trpělivý a střídmý v nasazování rybek. Ty máš přerybněno, a to se těžko odnaučuje. Amano 10 hodin sytil CO2 a velmi kvalitně svítil. Zbylých 14 hodin vzduchoval, což u nás skoro nikdo nedělá. Měl velmi promyšlenou filtraci a filtroval přes vybranou pemzu a hodně drahé (v kyselině loužené) aktivní uhlí.
Máš tohle všechno v plánu?

FID0 napsal: Dakujem za radu... Ja to beriem tak ze Platinum je ako VW a ADA je Ferrari... Tak som chcel zobrat VW a premiesat s Ferrari a mal by som Mercedes.
Tohle přirovnání pokulhává především v tom, že ty výchozí předpoklady, že "Platinum = VW" a "ADA = Ferrari", jsou neověřené.
Uvedu příklad z filosofie:
1) Každý člověk je smrtelný.
2) FID0 je člověk.
3) Tedy FID0 je smrtelný.
Abyste mohl dospět k pravdivému závěru (= "FID0 je smrtelný") potřebujete mít jistotu, že první dva předpoklady jsou také pravdivé. Jenže vy je za pravdivé pouze považujete, aniž byste pravdivost těchto tvrzení měl za prokázanou. Ano, ono se běžně traduje (především mezi tzv. aquascapery), že ADA je jako Ferrari. Ale ono to je více zbožné přání než pravda. A ano, můžete tomu klidně věřit. Ale rozumnější je (aspoň něco o tom) vědět. Maq velmi dobře poukazoval na to, že důležité je vědět, co konkrétní složky těch substrátů vlastně v akváriu dělají (např. jíly vážou živiny, kyselé substráty zase uvolňují velké množství protonů apod. Zkombinujete-li nevhodné materiály, může vám to přinést více komplikací než užitku. Bez (alespoň elementární) znalosti věci to ale bude čirý risk s nejistým výsledkem (který bude navíc záviset na dalších faktorech, jako jsou třeba specifické vlastnosti vaší pitné vody apod.).
bobikcz napsal: Jelikož tě (a tvé pobočníky) odpověď skutečně vůbec nezajímá a pouze se snažíš o rozvinutí opět hatu, tak si p.... např se podívej na prodejní ceny těch substrátů a pak zamysli co degraduje
Ve svém příspěvku jsem se slušně a zdvořile zeptal, co přesně podle vás tu ADAu degraduje. Až příliš často se tu ale na slušnou otázku reaguje osobními útoky a zesměšňováním, což je škoda. Než se mnou začnete věcně diskutovat, doporučil bych vám přečíst si nejprve následující článek (pokud ho již neznáte):
golias.net/… Najdete v něm výsledky laboratorní analýzy několika "speciálních" akvarijních substrátů. Třeba vás to dovede k zamyšlení, co je vlastně na těch substrátech tak "speciálního". Nechci vám ale napovídat případnou odpověď. Argumentovat proti mému názoru se jistě dá (a třeba Maq to dokáže a já jsem před jeho vědomostmi musel nejednou kapitulovat), ale tady tu nadřazenost ADAy hájíte vy, takže bych očekával, že se vytasíte s jiným argumentem, než laciným argumentem typu "dražší = automaticky lepší". Podle této logiky by pak totiž Maq musel být asi nejchytřejší, protože píše jedny z nejobsáhlejších příspěvků ("více slov = automaticky chytřejší člověk") ... a to (jak předpokládám) by se vám asi nehodilo do krámu. Nebo se pletu? Každopádně, nenechte se prosit a vytaste se s nějakými přesvědčivými argumenty. Já vám rád přiznám erudici, když bude za co.
Nevidim dvovod to miesat.Nespravis mercedes.Ak chces ist do holandana a planujes to na dlho tak porozmyslaj o zasobnom substrate a na to soil alebo nieco ine.Ak aquascape a planujes kopce tak ada drzi lepsie ako platinum.Myslim ale ze ani s jednym nespravis chybu.
Já myslím, že to s tím dnem zbytečně komplikujes. Jedno kup a míchání nech těm, kteří už neví co by a mají čas experimentovat. Navíc to přece není jen o substrátu. Je třeba myslet i na to, jaké a kolik chceš rostlin, čím chceš hnojit, atd...
Drž se VW bude to fungovat pokud chceš experimentovat nemyslím že je to dobrý nápad ve chvíli kdy řešíš cenu u ADA protože se může stát že za pár měsíců budeš celé dno měnit měl sem možnost vyzkoušet oba substráty a velký rozdíl v růstu rostlin nevidím u Ady rostlo víc řas na startu a neni u ní třeba hnojit železem.
Dakujem za radu... Ja to beriem tak ze Platinum je ako VW a ADA je Ferrari... A teraz chcem postavit Mercedes za rozumny peniaz... Tak som chcel zobrat VW a premiesat s Ferrari a mal by som Mercedes...

Ahoj.Ja som mal zmiesanu adu a platinum.No ada uz bola pouzita.Tak aby som usetril tak som dokupil platinum.Pouzite boli 5l ada a 18l platinum.Myslim ze ak to zmiesas tak to bude pohode len nevidim dvovod to miesat.Ja by som dal bud to Adu alebo platinum.
Ona tady padla slova o experimentátorovi, který dělá něco nepochopitelného...
Stručně vysvětlím co jsem se substráty dělal a dělám:
Všechny prodávané substráty jsou směsí několika základních složek. V různém poměru, různě zpracované. Já jsem udělal to, že jsem si pořídil ty složky jednotlivě, v čisté formě, a zkouším, co udělají jako příměs v běžném filtračním písku. Jak ovlivní vodu, jak v tom rostou rostliny, co na to řasy, a tak podobně. Napřed jednotlivě (to už celkem vím), a pak co udělají jejich různé směsi (tam jsou možnosti nekonečné).
Díky tomu:
(1) Když čtu popis prodávaných substrátů, jejich složení, co mají dělat atd., tak rozumím působení jednotlivých složek a mohu si udělat představu, co takový substrát v akváriu dělá.
(2) Když zakládám akvárium s nějakým záměrem, nejsem odkázaný na prodávané směsky, ale můžu si to namixovat přesně takové, jaké pokládám za vhodné. A když se to osvědčí nebo neosvědčí, mám šanci porozumět tomu, v čem je asi zrada.
Tady to někdo označil za nepochopitelné. Pro mě je nepochopitelné, jak to někomu může připadat nepochopitelné, resp. neužitečné. Nerozumím a vlastně ani nechci rozumět lidem, kteří nechtějí vědět více a lépe o věci, která je údajně jejich dlouholetou zálibou.
Na okraj dodávám, že nikoho nevyzývám, aby taky podobně experimentoval. Moje postupy nejsou vzorem osvědčeného. Já naopak zkouším, kde je něco, co ještě moc dobře neznáme a možná by mohlo být užitečné vědět.
Je to, troufám si tvrdit, něco úplně jiného, než když někdo uvažuje o smíchání dvou komerčních substrátů, protože... proč vlastně?
Pokud jde o peníze (cena ADY) tak to chápu, ale nedělal bych to.
Pokud nejde o peníze tak bych to taky nedělal pač tím degraduješ tu ADU.

Tady nejde o nějaké komerční hnojiva ale o mix speciálních substrátů. To je spíše otázka do nějakého aquascaper fora.

Je rozdiel pridávať hnojivo v základných zložkách z PMDD s jasným cieľom a rozdiel je hnojiť viacerými komerčnými hnojivami neznámeho zloženia. Takto to chápem ak pri týchto substrátoch, čo chcel povedať Maq.
Ahojte, skusali ste niekto zmixovat viacero substratov do jedneho ?? Uzavujem ADA Aqua Soil Amazonia 3 l zmiesat s Platinum Soil 9l brown (2x9l)... viem ze Platinum je slabsi na vyzivu a nemusim tolko menit vodu na zaciatku ale rad by som tam mozno zamiesal a pemiesal ten ADA Aqua Soil aby to bolo trosku silnejsie ... pripadne ak mixujete co pouzivate vy???
Starší reakce
Na profiplants.cz majú niečo čo volajú aquasoil amazonia, ale nie je to od ADA. Vyzerá to dosť divne...
áno toto mám vyhliadnuté ...ale skúšam či niekto nepovie niečo čo mi uniká alebo čo nepoznám a je trošku drahšie ale oveľa lepšie ...
Trebárs platinum soil (powder). Kopa ľudí s ním má dobré skúsenosti. Ak teda chceš niečo v tom štýle.
Hladam vyzivne dno ... nie iba štrk
0 18.12.2018 13:33
Tommo [828] Ahojte, aké čierne (podmienka)dno by ste si vybrali ak by ste sli zakladat akvarium (rastlinne) ??? Nie nič drahé ako amazonia a podobne .... nieco okolo 20-30€ (9kg balenie) ... s čím máte dobrú skúsenosť ???
Starší reakce
ctibum napsal: A jak dlouho to dělá to, co to má dělat?
Ne všechny vlastnosti věcí, které se v substrátu vyskytnou, jsou "vyčerpatelné". Vyčerpají se živiny.
Ten Dennerle tam údajně něco má, hlavně železo ve "vázané" formě. Tzn. určitě obyčejné oxidy (a přihřeji si svou polívčičku: ono když se to dá
prodat, tak cheláty ani nemusejí být, že?

). Dovedu si představit stejně "nedostupnou" zásobu dalších mikroprvků, to celkem není problém.
=
Pak jsou ale další vlastnosti, které se chovají jinak. První je kationtová výměnná kapacita (KNK). Tu dělají jíly. Samozřejmě že ty jíly neudrží ty kationty, které mají
na začátku. Ale nějaké zadržují a zase pouštějí pořád. (Mně to napřed vadilo, protože jsem tím pádem nevěděl, kolik čeho tam je. Ale už jsem si s tím pohrál a mám na to teď mnohem lepší názor.)
Pak prý tam je humus. Pokud je to
čistý humus, znamená to skupinu organických látek, které se rozkládají velice velice pomalu, ale celou dobu něco dělají. Je to podobné KNK, zachytí nějaký kation a pustí proton, pak zas nazpátek... mj. taky mohou
chelatovat kovy. Jenže na rozdíl od EDTA, která se za pár týdnů rozloží, huminy zůstávají. Dennerle píše, že tam přidává rašelinu. To pokládám za rozumné (já to dělám taky), rozhodně lepší než nějakou "černozem", protože ta kromě huminů obsahuje spoustu dalších organických látek, které se rozkládají a tedy sviní.
=
Věřím že substrát by spíš než nabitý živinami měl být "chytrý". Včera jsem si přečetl, jak to Dennerle dělá, a fakt mě to potěšilo, protože to zmiňovalo zrovna ty věci, které všelijak zkouším i já. Tak buď jsme blbí oba, a náhodou stejně, anebo to má něco do sebe.
I tak se ale držím názoru, že to není pro začátečníky. Ty látky jsou opravdu
mocné. Je to jako když člověk jede v meďouru, a nemá ponětí, co mu hlásí všechny ty kontrolky, co má na palubní desce. Samozřejmě při nejbližší příležitosti něco zvrtá.
Na to nelze takto odpovědět, jsou nádrže, kde se to rozběhne tzv. bez dalších zásahů a jsou akvária kde je to dodatečný dohnojování vodního sloupce nutností, ale je to o základním limitním faktoru, tedy o světle, nebo-li o tzv. energetické náročnosti(ne ve smyslu elektřiny). Jenom jsem chtěl poukázat na to, že to se zásobním substrátem(výše jmenovaným) jde za určitých okolností bezproblémově provozovat a to s jistou mírou komfortu.

Takže jen startér? Pak přijde na řadu klasický hnojení?
Tak půl roku.

A jak dlouho to dělá to, co to má dělat se ví?
Pokud nechceš nějakou rychlovku jako jsou třeba dělá aquascaping, tak si žádné výživné dno nedávej. Pokud by se ti zdál písek do filtrací moc světlý, tak si kup tmavý Hagen. Pálený jíl je také možnost ale je moc lehký a ta barva to už je na každém co se mu líbí.

Já jsem ten Dennerle DeponitMix Professional nikdy nepoužil, ale můžu ho s čistým svědomím pochválit. Když jsem si totiž teď přímo na stránkách Dennerle přečetl o jeho složení a vlastnostech, zjistil jsem, že laboratoře Dennerle vybádaly něco
hodně podobného tomu, co si míchám sám.
Přesto i pokud by mi na penězích nezáleželo, zase bych si to příště namíchal po svém. Jedině tak totiž dost přesně vím, kolik čeho tam je, a v čem mám příště třeba přidat nebo ubrat, atd.
To je ovšem můj hračičkový/badatelský pohled na věc. Pro normálního smrtelníka myslím, že tenhle substrát nemusí být špatný. Snad... Všechno se z toho popisu člověk přecejen nedozví.

Priznám sa, nie som príliš skúsený akvarista

A určite je pravda že ak sa v tom dne má niekto alebo niečo sturat, určite sa to zmieša a nebude to moc prospešné

Asi by som si pri písaní odpovedí začať uvedomovať že väčšina ľudí odkaluje a niekto má aj ryby-bagre, takže pardon.
Prepáčte prosim

Depozit mix určite poslúži dobre, len som navrhol lacnejšiu alternatívu ktorá bude fungovať rovnako dobre. Ja môžem výživný substrát len doporučit. Rastú mi v ňom rastliny ktoré kamarátovi iba stagnujú v obyčajnom piesku. Ani jeden z nás nehnoji
Protože nevíte co v něm je, kolik toho je a kdy a v jakém množství se to uvolní
Lidé zde se prostě snaží ochránit vaší investici.
Aby nedošlo k omylu. Nehledám levné dno, peníze mám a nemám problém si zaplatit kvalitní dno. Chci to nejlepší a aby to splňovalo ty moje požadavky. Budu mít CO2 z lahve.
Proč ne ten Dennerle Deponit Mix Professional ? Četl jsem na něj docela slušné ohlasy.
Ad Tvé požadavky - terramol.
www.bonequip.cz/…
Fotky akvárka s tímto dnem - viz moje nádrž "Obývák".
Zkušenost po půl roce - maximální spokojenost.
hunti napsal: Můžete mi pomoci s výběrem dna?
Můžeme.
Je pár věcí, které byly za bolševika lepší. Například akvarijní substráty. Tenkrát jsme většinou zašli někam na staveniště, tam šlohli pár kbelíků toho jejich písku, doma to trochu proprali, a bylo po ptákách.
Machři kteří věděli co dělají, si dopomohli k různým extrakundacím, aniž k tomu potřebovali profi substráty ze Zverimexu.
A v tom se nic nezměnilo.
Já radil deponit nedávat, ne nahradit. Reakce byla, že to je levný...
Ano, s tým som úplne nerátal. Ja mám také dno ale neodkalujem, takže pre mňa supr

Diskuze je o tom, zda nahradit Dennerle Deponit Mix Professional 9v1 kompostem.
Takže si dám do akvárka něco, co nepotřebuju, jen proto, že to stojí 5€ pytel...?

A jak se takové dno udržuje,to ani odkalit nejde...

Nie, kompost je len tmavo hnedý, ale veď pod pieskom ho vidieť nebude (dá sa to zasypať pieskom aj zo strán a nebude to vidno vôbec). Ctibum: cenu kompostu neporazí nič

Dal bych jen písek, bez deponitu. A až si rozsadíš a doladíš rostliny, tak případně ke kořenům, tam kde to bude potřeba, jílový kuličky.
Na středně náročné rostliny je podle mě cokoli jiného zbytečné. Když se podíváš na mojí "61", tak to (zatím ještě pořád) roste v křemičitém písku, bez kousku a kapky hnojiva a se setovým světlem. A je tam džungle, že mám problém najít ryby...
Co si představuješ jako koberec? A plánuješ přidávat CO2 (ne tekuté, ale opravdové)?
kompost existuje ve světlé barvě?
Ja by som dal ten piesok a pod neho (stačí tam kde chcete mať rastlinky) 100% prírodný kompost (50L za 5€

)
Můžete mi pomoci s výběrem dna?
Moje požadavky:
- chci mít také ryby dna jako jsou pancéřníčci, pár l-sumců, atd.
- bude se jednat o společenské akva
- chci mít středně náročné rostliny, nechci koberec po celé ploše, ale chtěl bych alespoň kousek koberce lokálně tam mít. Nechci vyloženě hodně zarostlé, ale zároveň chci aby rostliny byly pěkné a v hojném počtu
- nechci černé, tmavé dno. Ale taky ne bílé. Chci něco v přírodním vzhledu. Nechci žádné substráty co vypadají jako zaječí bobky, nechci žádné hnědé kuličky atd.
- pokud by se mělo jednat o skládané dno, nechci jednu vrstvu černou, druhou světlou
Na ty moje požadavky jsem zatím vybral jako spodní vrstvu Dennerle Deponit Mix Professional 9v1 v tloušťce 2cm a nad to křemičitý písek 2-3mm v tloušťce 5+7cm.
Myslíte, že je to dobrý výběr, nebo lze vybrat něco lepšího ve vztahu k výše uvedeným požadavkům?
Starší reakce
Drtená pemza je vlastne Volcano od Rataja. Vyzerá fajn a drží tvar. Nevýhodou je presádzanie rastlín, pokiaľ už máš napustenú vodu. Pri založení rastliny pekne zasadíš, ale neskôr (keď už budeš mať v akváriu vodu) to pôjde ťažko (s pinzetou väčšinou vyberieš aj rastlinu).
Zeolit to nevysaje tak, aby se k tomu rostliny nedostaly.
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
Přidat reakci
1 ...... 91
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 115166x