Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
Teď ještě je otázka jestli hrubší zrnitost substrátu nezajistí rovnoměrnější expanzi produktů anaerobní činnosti bakterií do aerobního prostředí u povrchu a tudíž zamezí hromadění těchto látek -> na zrnitosti nezáleží pokud se akvarista nehrabe ve dně,nebo na opak pokud se ve dně vrtá pravidelně = odlakovávání
Já anglicky pořádně neumím, ale asi ne náhodou se používá přímo termín "kořenová čistírna".
A není ani náhoda, že se do ní pouští mechanicky předčištěná voda, což je mmch. přesně to, co už (v jiném tématu) kolega Maq uváděl.
Mmj. i proto se používají předfiltry (které by se měly často čistit, nejen kvůli ucpávání/průtoku).
Právě proto mám DIY filtr, mající jako první stupeň hustou filtrační vatu, kterou často peru.
www.researchgate.net/…
Opravdu nerad vypadám, jako bych chtěl zneužívat Tvojí neznalosti angličtiny... Ale kdybys si uměl přečíst jen tuhle namátkou vybranou stránku, rychle bys došel k tomu, že
neplaším s nějakou hypotézou, teorií, překvapujícím objevem posledních let. Je to prostě věc mezi odborníky dobře známá a nesporná, a teď jde jen o to, aby to vzali na vědomí i akvaristé.
A tady ještě čtení s přesnými údaji pro lidi, které to opravdu zajímá:
link.springer.com/… Tohle tvé tvrzení bych přirovnal k šíření poplašné správy.
Milimetr, maximálně ojediněle čtyři milimetry okolo kořenů. Píše odborná literatura, sám to změřit samozřejmě neumím.
Rostliny s vynořenými listy jsou v tomto pochopitelně výkonnější. Píše se, že rákos, orobinec, ostřice a podobné trávy pumpují do kořenů tolik kyslíku, že tím umožňují přežití i jiným rostlinám, které by si jinak se situací neporadily.
Jak moc myslíš mají na tuto skutečnost vliv kořeny rostlin? Uvolňují kyslík? A jsou schopny v milimetrové vrstvě okolo udržet aerobní prostředí?
0 02.01.2019 22:20 Maq Já se zarytě snažím rozšířit vědomí o tom faktu, že bez ohledu na zrnitost je každý substrát (v akváriu, v rybníce, v moři, v bažině, v řece, kdekoli) prokysličený do hloubky nanejvýš pár milimetrů. Ve větší hloubce je pak anaerobní, lidově řečeno "zahnívající".
Výsledek se odvíjí od toho, zda se daří udržet kyslík v těch několika milimetrech. Někdy se to zvrtne, v rybníce i v akváriu. Nezávisí to ale od zrnitosti substrátu, nýbrž od obsahu kyslíku ve vodě nad substrátem.
Keď je substrát jemný, tak všetko, čo by mohlo zahnívať je na jeho povrchu v kontakte s kyslíkom, resp. vo filtri
No, byl bych opatrnější, ono to u toho rybníku nebude až zase tak jednoduchý s tím sváděním na jíl, je to trošku širší komplex faktorů, co to dokáží ovlivnit, aby rybník zahníval, ale nerozporuji, že to může být jeden z významných faktorů.
Můžeme
A protože bahno (ponejvíce jíl) je ještě jemnější, tak můžeme pozorovat, že všechny rybníky zahnívají... Nebo ne?
Spárovací už je docela prach, aby ti to nezahnívalo...
Speciální písek neznám, použij spárovací
(ikdyž to bude hooodně jemný)
0 01.01.2019 16:10 Aninka – (s)párovací písek
Zdravím
chtěla bych se zeptat, hodlám si pořídit čolky a slyšela jsem že můžou mít na dno písek, já bych ten písek smíchala ještě s kamínky. Moje otázka je můžu použít spárovací písek nebo by bylo vhodnější koupit si radši speciální?
(V druhém akváriu mám substrát jen by mi přišlo zbytečné si kupovat akvarijní písek kdybych mohla použít ten co mám doma
)
Starší reakce
No co s tyka hnojiva podla mna je jedno co pouzijes.Ide o to kolko to ho treba dat.Moj nazor je ze nezatazuj sa s chemickymi znackami.Kup si komercne alebo praskove a sam musis prist nato coho a kolko dvat.nemyslim si ze niekto ti napise recept.Opytaj sa 100 ludi a mozno kazdy ti povie nieco ine.No najlepsie bude ak prides sam na to co treba dodat do akva.Co mozem ja poradit je ze kup si samostatne hnojiva Napr: K,No3,Po4 co fe atd.
Já bych si nevybral žádný.
Opět se asi tak trochu opakuji, ale já nefandím
výživným substrátům. Já zkouším a zkoumám substráty, které mají jiné pozitivní vlastnosti.
Navíc substráty obsahující "polní" zeminy obsahují podíl ne-humusových organických látek. Ty (na rozdíl od huminů a taninů) se rozkládají snadno a způsobují organické znečištění, čili potíže.
Rašelina, jíly, zeolity, křemelina, hematit, dřevěné/aktivní uhlí a další jsou příměsi, které nejsou
zdrojem živin, ale
ovlivňují biochemické procesy v půdách nebo sedimentech, tedy mj.
koloběh živin.
Ale protože ty vlivy jsou komplexní a dost silné, nedoporučuji to jako standard. Já si s tím hraju, protože bádám. Pěkně v tom tápu a spousta věcí zůstává nejasných (nejen mně, ale i odborníkům). Volbou na jistotu zůstává křemičitý písek. Kdo chce, ať si zkouší co je libo, ale ať pak neříká, že já jsem mu to doporučil.
Ok, dik za pripomenutie, niekde si to už myslím písal
.
A keby si mal zo záhradných substrátov vybrať nejaký nevhodný, ktorý by to bol a prečo?
MichalV napsal: rašelinu) ktorá by zákonite spôsobila zahnívanie.
Nezpůsobí. Rašelina je to, co zbude poté, kdy už "vyhnije" všechno, co vyhnít mohlo. (Je to vůbec nešikovný termín, třeba "zahnívající dno".) Rašelina je ve vodě a v anaerobním prostředí "doma", a vydrží tam tisíce let.
Přesně to a dokce to mám i skladem.
Edit: Jinak toho Dennerleho jsem myslel to č.2, co jsi dával ty odkazy.
Kúpený, 50l za 5€. Myslím že cena je bezkonkurenčná
Myslis nieco taketo (
pmdd-hnojivo.cz/…) - tie gulicky a to rozsekas a spravis jemny posyp dna ??
Jasne, rozumiem. Nepoužiť organiku (drevné zvyšky, rašelinu) ktorá by zákonite spôsobila zahnívanie. Len mi ide o ten opačný extrém. Záhradkári vedia, že je rozdiel medzi čerstvým a 3 ročným kompostom - vyzretá zem. Sám som použil kúpenú záhradkársku zmes (zrejme aj so "štartovacím" anorganickým hnojivom) hrubšej vrstvy, ale dnes by som to robil obdobne ako ty.
Otázka je, čo spraví vyzretá zem po ponorení?
Ja tam mám kompost... A rastie mi to
Já místo toho používám jílovou bázi obohacenou třeba již o PMDD. Tedy jílovou kouli s pmddéčkem rozbiju, porosypu tímto střední vrstvu dna a překryju vrchem.
Edit: Právě pro tu "agresivitu" doporučuji jenom tu pidi vrstvičku.
Vieš aj o nejakých substrátoch, ktoré sú vhodné na hrubšie vrstvy? T.j. menej agresívne/živiny uvoľňujúce - vyzreté ? Predpokladám, že tu je pes zakopaný.
Oba su od Dennerleho ...a planujem tak 3l dat na 100x40 plochu takze to nebude ani 1cm vrstva ... ktory substrat teda presne myslis ?? Dik
Jedna z praxe. Když budeš dávat nějaký zásobní substrát, nedávej nikdy větší dávku, než jakoby pocukrovaný dno, klidně i sklo může průsvítat. To se mě osvědčuje nejvíce. Jistě budu to umět i s několika centimetry, tedy výšky toho zásobního substrátu, ale tomu, kdo s tím nemá moc zkušeností budu radit, co jsem napsal. Použil bych ten od dennerleho.
Jasne moznes pouzit.Len ked by si chcel nieco presadzat tak vytiahnes aj zasobny.Preto niektory zasobny davaju do sietky aby pri presadzani ho nevitiahli ale to myslim adu zasobak.Paltinum ked uz tak si kup iba powder.Powder ma frakciu ako Ada Amazonia.Ma podstate velku zrnitost.No HC alebo MC to zakoreni pohode.Tak tiez rataj ze budes asi platinum soil musiet Davat hnojivo od zaciatku pravde podobne.
Zásobní substrát bych nepoužil aditiva jsem zkoušel a nemám pocit že by to bylo znát ale možná sem šetřil
OK tak dám Platinum Soil normal a powder na kobercovku ... chcem sa este spytat ci mi viete odporucit a ci vobec odporucate nejake zasobne dno (prva vrstva) pod ten platinum soil ... niečo ako Stare dno, pripadne nejaký konkretny vyrobok co by bol vhodny dat uplne na spodok ... uvazoval som na sklo dat ADA Bacter 100 a ADA Clear Super a potom mozno nieco ako ADA power sand M 2l a potom na to ten Platinum Soil ...čo poviete ??
Nerad bych byl považován za posluhovače ani jednoho z těch panu neznám a ne ve všem s nimi souhlasím ale v tomto případě mi přišli rady celkem jasně formulovány. Substráty nemíchat a pokud člověk neví co dělá tak nepoužívat.
Jestli jsou ty rady dobré nebo ne je na další diskuzi které se evidentně nechcete účastnit.
Znám vaše stránky, to ale nic nemění na faktu, že se svámi ani vašemi (přisluhovači, palcovači) nechci pouštět do chemických polemik a sáhodlouhých úvah o h...ně. Prostě nechci a respektujte to.
Poradtě tazateli na jeho dotaz (pokud chcete a umíte) pokud možno stručně bez nutnosti vysvětlení středoškolské chemie. Zatím tady opět spamujete s Maqem nesmyslně dlouhé příspěvky a rada Fidovi žádná.
Podívej, Fid0, nemám dojem, že bys byl fanda do akvaristické chemie. Ale
aktivní substráty jsou chemie. Osobně Amana jako estéta nemusím, ale získal si můj respekt pro svoje vynikající chápání akvaristické chemie (v tom nejširším smyslu).
Amano vymyslel substrát a Ty jsi ho přirovnal k Ferrari. A já bych zase přirovnal Amana k Schumacherovi. Budeš s tím Ferrari umět jezdit jako Schumacher?
Tolik pokud jde o přirovnání. Ale můžeme být i konkrétnější: Amano měl velmi měkkou vodu. Tu Ty nemáš. Hodně často ji měnil. Samozřejmě neodkaloval. Všechny možné veličiny uměl přesně měřit a využíval toho. Byl velmi trpělivý a střídmý v nasazování rybek. Ty máš přerybněno, a to se těžko odnaučuje. Amano 10 hodin sytil CO2 a velmi kvalitně svítil. Zbylých 14 hodin vzduchoval, což u nás skoro nikdo nedělá. Měl velmi promyšlenou filtraci a filtroval přes vybranou pemzu a hodně drahé (v kyselině loužené) aktivní uhlí.
Máš tohle všechno v plánu?
FID0 napsal: Dakujem za radu... Ja to beriem tak ze Platinum je ako VW a ADA je Ferrari... Tak som chcel zobrat VW a premiesat s Ferrari a mal by som Mercedes.
Tohle přirovnání pokulhává především v tom, že ty výchozí předpoklady, že "Platinum = VW" a "ADA = Ferrari", jsou neověřené.
Uvedu příklad z filosofie:
1) Každý člověk je smrtelný.
2) FID0 je člověk.
3) Tedy FID0 je smrtelný.
Abyste mohl dospět k pravdivému závěru (= "FID0 je smrtelný") potřebujete mít jistotu, že první dva předpoklady jsou také pravdivé. Jenže vy je za pravdivé pouze považujete, aniž byste pravdivost těchto tvrzení měl za prokázanou. Ano, ono se běžně traduje (především mezi tzv. aquascapery), že ADA je jako Ferrari. Ale ono to je více zbožné přání než pravda. A ano, můžete tomu klidně věřit. Ale rozumnější je (aspoň něco o tom) vědět. Maq velmi dobře poukazoval na to, že důležité je vědět, co konkrétní složky těch substrátů vlastně v akváriu dělají (např. jíly vážou živiny, kyselé substráty zase uvolňují velké množství protonů apod. Zkombinujete-li nevhodné materiály, může vám to přinést více komplikací než užitku. Bez (alespoň elementární) znalosti věci to ale bude čirý risk s nejistým výsledkem (který bude navíc záviset na dalších faktorech, jako jsou třeba specifické vlastnosti vaší pitné vody apod.).
bobikcz napsal: Jelikož tě (a tvé pobočníky) odpověď skutečně vůbec nezajímá a pouze se snažíš o rozvinutí opět hatu, tak si p.... např se podívej na prodejní ceny těch substrátů a pak zamysli co degraduje
Ve svém příspěvku jsem se slušně a zdvořile zeptal, co přesně podle vás tu ADAu degraduje. Až příliš často se tu ale na slušnou otázku reaguje osobními útoky a zesměšňováním, což je škoda. Než se mnou začnete věcně diskutovat, doporučil bych vám přečíst si nejprve následující článek (pokud ho již neznáte):
golias.net/… Najdete v něm výsledky laboratorní analýzy několika "speciálních" akvarijních substrátů. Třeba vás to dovede k zamyšlení, co je vlastně na těch substrátech tak "speciálního". Nechci vám ale napovídat případnou odpověď. Argumentovat proti mému názoru se jistě dá (a třeba Maq to dokáže a já jsem před jeho vědomostmi musel nejednou kapitulovat), ale tady tu nadřazenost ADAy hájíte vy, takže bych očekával, že se vytasíte s jiným argumentem, než laciným argumentem typu "dražší = automaticky lepší". Podle této logiky by pak totiž Maq musel být asi nejchytřejší, protože píše jedny z nejobsáhlejších příspěvků ("více slov = automaticky chytřejší člověk") ... a to (jak předpokládám) by se vám asi nehodilo do krámu. Nebo se pletu? Každopádně, nenechte se prosit a vytaste se s nějakými přesvědčivými argumenty. Já vám rád přiznám erudici, když bude za co.
Nevidim dvovod to miesat.Nespravis mercedes.Ak chces ist do holandana a planujes to na dlho tak porozmyslaj o zasobnom substrate a na to soil alebo nieco ine.Ak aquascape a planujes kopce tak ada drzi lepsie ako platinum.Myslim ale ze ani s jednym nespravis chybu.
Já myslím, že to s tím dnem zbytečně komplikujes. Jedno kup a míchání nech těm, kteří už neví co by a mají čas experimentovat. Navíc to přece není jen o substrátu. Je třeba myslet i na to, jaké a kolik chceš rostlin, čím chceš hnojit, atd...
Drž se VW bude to fungovat pokud chceš experimentovat nemyslím že je to dobrý nápad ve chvíli kdy řešíš cenu u ADA protože se může stát že za pár měsíců budeš celé dno měnit měl sem možnost vyzkoušet oba substráty a velký rozdíl v růstu rostlin nevidím u Ady rostlo víc řas na startu a neni u ní třeba hnojit železem.
Dakujem za radu... Ja to beriem tak ze Platinum je ako VW a ADA je Ferrari... A teraz chcem postavit Mercedes za rozumny peniaz... Tak som chcel zobrat VW a premiesat s Ferrari a mal by som Mercedes...
Ahoj.Ja som mal zmiesanu adu a platinum.No ada uz bola pouzita.Tak aby som usetril tak som dokupil platinum.Pouzite boli 5l ada a 18l platinum.Myslim ze ak to zmiesas tak to bude pohode len nevidim dvovod to miesat.Ja by som dal bud to Adu alebo platinum.
Ona tady padla slova o experimentátorovi, který dělá něco nepochopitelného...
Stručně vysvětlím co jsem se substráty dělal a dělám:
Všechny prodávané substráty jsou směsí několika základních složek. V různém poměru, různě zpracované. Já jsem udělal to, že jsem si pořídil ty složky jednotlivě, v čisté formě, a zkouším, co udělají jako příměs v běžném filtračním písku. Jak ovlivní vodu, jak v tom rostou rostliny, co na to řasy, a tak podobně. Napřed jednotlivě (to už celkem vím), a pak co udělají jejich různé směsi (tam jsou možnosti nekonečné).
Díky tomu:
(1) Když čtu popis prodávaných substrátů, jejich složení, co mají dělat atd., tak rozumím působení jednotlivých složek a mohu si udělat představu, co takový substrát v akváriu dělá.
(2) Když zakládám akvárium s nějakým záměrem, nejsem odkázaný na prodávané směsky, ale můžu si to namixovat přesně takové, jaké pokládám za vhodné. A když se to osvědčí nebo neosvědčí, mám šanci porozumět tomu, v čem je asi zrada.
Tady to někdo označil za nepochopitelné. Pro mě je nepochopitelné, jak to někomu může připadat nepochopitelné, resp. neužitečné. Nerozumím a vlastně ani nechci rozumět lidem, kteří nechtějí vědět více a lépe o věci, která je údajně jejich dlouholetou zálibou.
Na okraj dodávám, že nikoho nevyzývám, aby taky podobně experimentoval. Moje postupy nejsou vzorem osvědčeného. Já naopak zkouším, kde je něco, co ještě moc dobře neznáme a možná by mohlo být užitečné vědět.
Je to, troufám si tvrdit, něco úplně jiného, než když někdo uvažuje o smíchání dvou komerčních substrátů, protože... proč vlastně?
Pokud jde o peníze (cena ADY) tak to chápu, ale nedělal bych to.
Pokud nejde o peníze tak bych to taky nedělal pač tím degraduješ tu ADU.
Tady nejde o nějaké komerční hnojiva ale o mix speciálních substrátů. To je spíše otázka do nějakého aquascaper fora.
Je rozdiel pridávať hnojivo v základných zložkách z PMDD s jasným cieľom a rozdiel je hnojiť viacerými komerčnými hnojivami neznámeho zloženia. Takto to chápem ak pri týchto substrátoch, čo chcel povedať Maq.
Ahojte, skusali ste niekto zmixovat viacero substratov do jedneho ?? Uzavujem ADA Aqua Soil Amazonia 3 l zmiesat s Platinum Soil 9l brown (2x9l)... viem ze Platinum je slabsi na vyzivu a nemusim tolko menit vodu na zaciatku ale rad by som tam mozno zamiesal a pemiesal ten ADA Aqua Soil aby to bolo trosku silnejsie ... pripadne ak mixujete co pouzivate vy???
Starší reakce
Na profiplants.cz majú niečo čo volajú aquasoil amazonia, ale nie je to od ADA. Vyzerá to dosť divne...
áno toto mám vyhliadnuté ...ale skúšam či niekto nepovie niečo čo mi uniká alebo čo nepoznám a je trošku drahšie ale oveľa lepšie ...
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
Přidat reakci
1 ...... 91
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 115100x