Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
To závisí na velikosti akva, resp. na jeho výšce ... výška dna, kterou si člověk může dovolit v pětisetlitrové vaně, by asi ve třicetilitrovém miníčku vypadala dost blbě :o) ...
Starší reakce
Psal jsi take o koberecku, ne ze by to na pisku vubec neslo, ale v palenych jilech se maji drobne rostlinky za co lepe chytit (paleny jil ma drobne pory, uz po par tydnech nektera zrnicka drzi na korenech). Mohu srovnavat sice jen kratce, ale rikam si, ze jsem nejaky paleny jil mel zkusit mnohem driv, s Terramolem zatim vidim temer sama pozitiva.
Nemas uvedeno odkud jsi, pokud by ses rozhodl pro kremicity pisek, mohu v Praze 33kg darovat, a je i vyprany, staci si prijet.
Projdi si téma o pálených jílech a poslední dobou se tam čím dál víc mluví o terramolu, Já ho mam už nachystanej, jenom zvolit vhodný okamžik a vymněit. Jeho cena je sice o něco vyšší než liapor, ale taky se jedná o pálený jíl. A jestli můžu doporučit, výraz "s pár rostlinkama" nahraď várazem "zaplevelené zeleninou"
Starší reakce
většinou se doporučuje tušim frakce 2 až 4mm.... a když se jukneš do prezentací tak každému vyhovuje něco jiného....ale všeobecně bych se držel křemičitého "písku" frakce 2-4mm....
Záleží jaké budou ryby. Některé potřebují hodně malou zrnitost. Mi se pro rosrliny osvědčila zrnitost kolem 5mm.
0 24.03.2015 09:16 Áďa – zrnitost písku
Ahoj, chtěla bych se zeptat, jaká zrnitost písku je nejlepší. Budu zakládat akvárium a chci, aby se tam dařilo jak rybám tak rostlinkám. Děkuji za odpovědi.
Starší reakce
v terramolu je víc prachu než v liaporu. Ten terramol proper určitě jednou dvakrát, on bude furt něco pouštět, ale stačí to.
Ono je to subjektivní vjem každýho jednoho jedince, ale možná že by se dalo taky napsat, že při výměně dna tzv. za plnýho provozu to spíš tlačíme do té čistoty a při zakládání akvária je nám to více jedno, jak hodně a jak dlouho to bude špinavý.
Co vím, tak z Aquaclay Ground a Profi Soil od Rataje se do vody dostalo jen trošku prachu. Jedna výměna 1/2 vody a bylo čisto. Za to třeba z aqua soil amazonia jsem měl vodu černou jak nikdá. V tom terramolu předpokládám téměř taky nic nebude.
To jo, ale jak jsem se docetl, u palenych jilu jde hlavne o to, zbavit se prachu. Tak to zkusim nepodcenit
.
Jirko, já už jsem se naučil odpovídat decentně, protože se zde najde celá řada čistotných mantristů a jak jim z toho poteče i jenom trošku obarvená voda, bude se prát znovu a znovu a ...
Zdravá špína, základ úspěšnýho nejen rozjezdu akvária.
romant napsal: Osobně bych použil hnojivo typu osmocote. Tak, žádný vaření, chlazení, rovnou do akva, propírat nějak hodně netřeba, špína dobrej zdroj žrádla pro nitrifikační bakterie.
Terramol by se moc propirat nemusel, protoze neobsahuje tolik prachu jako jine palene jily, ale properu ho urcite, nejaky prach tam bude z principu. Spina podle toho co vidim, nejak moc nehrozi, ale treba zmenim nazor, az ho zacnu prat
.
Cerny sterk neni nejvhodnejsi dno, v palenych jilech podle vseho rostou rostliny lepe, a existuji mene "ostra" dna, vhodnejsi pro ryby. Doporuceni nemit dno z 0.7 az 1mm frakce, kdyz clovek vi co dela, neni to "v zadnem pripade". A o tom jak se citi ryby se svetlym dnem, co si asi tak rikaji tlamovci, kdyz maji pod sebou tak casto hodne svetly kremicity pisek?
Opravdu to byl vykrik, ktery nemohl skoncit jinak.
Neviem, prečo ste sa všetci do neho tak pustili a palcovali dole, ako keby radil rybkám pre zdravie pridávať do akvária denne pol citróna
Akože 1 palec dole, OK, ale 3 palce?? Čo také rúhačské napísal? Pozrime sa do tunajšieho atlasu, čo sa uvádza o neónkach:
Dno by měl tvořit materiál zrnitosti 3 – 5 mm a tmavé barvy, neboť poskytne neonkám pocit většího bezpečí a vynikne také lépe jejich barevnost. (
rybicky.net/atlasryb/neonka_cervena)
Možno to napísal príliš všeobecne, ale časť z toho je subjektívna a každý má právo na názor. Napr. ja súhlasím s tým, že rybky je na bielom substráte menej vidieť (v zmysle, že menej vyniknú) a tiež s tým, že odráža svetlo
A rybky vystresované svetlom som mal možnosť vidieť v jednom nízkom extra silne nasvetlenom akváriu. Jednoducho: za určitých okolností môže mať pravdu.
OT: Ferrari je nejpomalejsi auto na svete, protoze se s nim musi jezdit jen tak rychle, aby kazdy mel cas zavidet kazdy paprsek na kazdem kole
. Nicmene kdo ma Ferrari, si muze pro rodinu dovolit i dalsi auto a lidi a vybaveni k reseni vetsich nakladu, tazke Ferrari je auto vhodne pro jakykoli ucel.
Ten primer proste neni spravny, ale co Tomas pise, je holy nesmysl, protoze nejspis nema moc zkusenosti s pestovanim rostlin, a mozna ani svetle dno nikdy nezkusil. Male cichlidky, ktere jsem na hodne svetlem dne choval, nebyly nikdy plache ani vystresovane, pricemz
rybicky.net/atlasryb/cichlidka_pestra je povazovana za vylozene plachou, ale kupodivu se spoustou rostlin na svetlem dne, placha neni ani nahodou. Myslim si, ze kdyz ryba citi, ze se ma kdykoli snadno kam schovat, ze ma blizko sebe les rostlin, plachost vyrazne ztraci, at je dno jakekoli.
TomasPerutka napsal: Nejvhodnejsi je cerny sterk ryby v nem krasne vyniknou a citej se neohrozeny v zadnem pripade nekupujte sterk o zrnitosti cca 0.7-1.0 mm neboli takovy co je obvykle na dne more a nesmi byt bily protoze se od nej odrazi svetlo a ryby v nem nejsou videt a taky se necitej prirozene
Substrat je nejlepsi stare dno nebo liapur, floredepot
Pardon za háčky a čárky
Nejvhodnější je černý štěrk? Pro koho??? Pro co??? Proč??? Z jakého důvodu???
To, co jsi napsal, je stejně moudrá informace jako když řekneš, že nejvhodnější auto pro každého je závodní Ferrari.
Tak jo. A teď do toho auta zkus naložit čtyřčlennou rodinu s dvouma malýma dětma na čtrnáctidenní dovolenou nebo s tím jet terénem do lesa na dříví
Pořád ještě trváš na tom, co jsi napsal?
musím říct, že černý štěrk vypadá moc pěkně v současnosti jsem ho použil do malého akvárka chystaného k záběhu, ale o to, co je nejvhodnější, by se tu nejspíše strhla virtuální pranice, konečně teramol už mám objednaný a na fotkách v akváriích vypadal také příjemně.
nicméně tady se bude jednat o výměnu dna, ryby nemám kam jinam dát, takže budou muset případnou špínu snášet také...
Osobně bych použil hnojivo typu osmocote. Tak, žádný vaření, chlazení, rovnou do akva, propírat nějak hodně netřeba, špína dobrej zdroj žrádla pro nitrifikační bakterie.
V tom případě volím jednoduší cestu, konečně pod současným dnem nemám také nic a zdaleka nesplňuje zrnitost, který vyhovuje rostlinkám, i přesto se drží. Děkuji
Co pod to si dobře rozmysli, nic nevydrží věčně a je třeba vrstvu pod dno po pár letech obnovovat.
co je lepší ? a teramol tedy stačí jen proprat a šup do akva ?
EDIT: případně co pod to dát.
Nemusí, ale může.
Nechal jsem se inspirovat právě Designerem a objednal taky teramol, mohu ho dát do akvária rovnou ? musí pod ním být nějaká vrstva něčeho jiného ?
dávám pod terramol buď "Staré dno" od Rataje, nebo teď nově podsypu kuličkama osmocote 12 a nahoru to neleze
Pohledal jsem, nasel jsem tenhle substrat pod pisek, toho bych se taky nebal, ale kdyz nejak nemam zkusenost s temi palenymi jily...
Kdyz dam pod terramol asi tak 2 az 3cm substratu pro vodni rostliny (pytel z Hornbachu, zadny extraspecial), mam cekat nejaky problem? Terramolu na tom bude minimalne tak 5cm.
Myslim problem ve vsech smyslech, at uz ze terramol sedne a tohle vyleze, nebo ze to bude nejak nevhodne vyhnivat, vylezou z toho buhvijake breberky atp.
Starší reakce
Určitě můžeš. Jen nezapomínat v prvních dnech měnit velká množství vody, tak jak to doporučuje ADA.
0 23.02.2015 17:05 Vermut – Ada dno
Mam zbytky substratu po zalozeni akvaria - substrat Ada amazonia a Ada amazonia powder. Jelikoz mam v malem 18l akva kremicity pisek, chtel bych zuzitkovat tento Ada substrat. Jedna se o Low-end akvarium s troskou mechu(christmas moss, ruzkatec a stonkova rostlina nevim presne nazev) bez jakekoli chemie ci co2 , jde mi o to zda mohu prakticky prohodit dna?
Starší reakce
ja bych rekl, ze substrat to neni. Me kytky rostou i bez substratu. nedostatek svetla, co2, nekterych mikro/makro prvku...? to mi prijde jako pravdepodobnejsi pricina.
vterinovym lepidlem se lepi koraly. ja s nim lepim vsechno, Anubias, kapradi, mechy, jatrovky. na vazani niti jsem vetsinou moc linej. Nejlepsi je pouzit gel verzi; lip se s tim pracuje.
Uz mam novy a mohl bych teda dat dopredu tmavy a dozadu novy svetly
Ty jo. Prilepit vterinakem anubias me jeste nenapadlo. Mas to prakticky vyzkouseny?
ano, štěrk, pardon)) ... měl sem tam i jiný různý rostlinky ale právě že ani jedna nevydržela.. zůstaly jen tyhle 3 co mam na fotkách..
co sem slyšel tak anubias by sice k dekoraci prichycenej bejt měl ale v takovýmhle štěrku se udrží taky.. nicméně jestli budu (a asi opravdu budu) měnit dno tak určitě pude na kořen.. oba dva ))
A ne, nemyslel sem pomalý růst, některým (spíš většině) zežloutly listy a bylo po nich, některý se pomalu rozpadly atd...
kdyby to všechno bylo krásně zelený a aspoň to přežívalo tak bych si nestěžoval.. ale ono to neroste pomalu, dělá to přesnej opak růstu.. a z rad co sem dostal sem myslel na výměnu dna.. a proto sem se ptal na ten substrát
takže tomu rozumím dobře že stačí ten 2-4mm, vrstva těch 6cm, koupit rostlinky a prostě počkat co se bude dít?
Tu drť, kterou máš v akváriu doporučuji vyměnit, třeba za křemičitej písek(štěrk).
zaprve, to co tam mas neni vubec ricni pisek, s hlavnim durazem na slovo "pisek". To twoje je sterk. Ale hlavne, ty rostliny co tam mas vubec substrat nepotrebuji a ten problem co mas muze byt i tim, ze je v tom substratu mas. Anubias and java fern ti zasazeny do substratu uhniji. Privaz ci prilep je sekundovym lepidlem na koren ci kamen.
Obecne tyhle rosliny rostou velmi pomalu, takze jestli pod "nedari" minis, ze moc nemrostou, je to u nich naprosto normalni.
Mne by uz v zabehnutom akvarku nevadil. Mozno by som spravil "sumivy" test, a ak by nim to dno preslo, zahral sa na popolusku a velke kamene vybral. Tu mensiu frakciu nechal ako zasobu a prisipal 2-4.
Mozno si to pripisuje, ak dobre vidim, k odvapneniu listov, npr. na anubiase.
Ale to by mohlo byt tym vyhananim CO2 z vody vzduchovanim.
S hnojením počkej, spíše bych vyměnil v první řadě dno, je dost hrubé a některým rostlinám to nemusí dělat dobře. Pak počkej tak půl roku a podle toho se rozhodni pro hnojení. 9cm mi přijde už zbytečně moc, ale samozřejmě tím vůbec nic nepokazíš, pouze ubereš plavební prostor rybám. Drž se vrstvy 5-6cm po celém akvárku. Pokud dáš časem pomocníky piskořky do dna, tak ti stejně svah srovnaj. Osobně zásobní substrát jsem nidky neměla rostliny rostly, ale nelze jednoznačně říct jestli ho použít, nebo ne.
A co je špatného na říčním písku???
To zalezi od rastlin, od ich narocnosti na ziviny prijimane korenmi.
Pre pocetnu osadku rastlin vytvarajucich velke korenove sustavy je zasobne hnojivo fajn.
Jemnejsi "pohnojeny" piesok v spodnej vrstve sa udrzi na dne a ziviny urcitu dobu postupne uvolnuje.
Na druhej strane neni zle nechat hnojenie na zivocisnu osadku akvarka (ryby, slimaky)
Jednoduchy navod k tomu neni, alebo som ho aspon ja nenasiel. Zvlast ak neviem aku mam zdrojovu vodu, a kolko coho musim/nemusim pridavat do vody hnojivami.
Treba tomu trochu rozumiet, a v prvom rade zabezpecit jednoduchsiu rovnovahu nez pokusy s pmmd. To ze sa rastlinkam nedari nemusi znamenat ze potrebuju pmdd.
Niekedy pomoze len samotna vymena vapenateho dna, zmena prudenia vody v akvariu, alebo aj obycajna "horacomatka", vhodny šnek, mnozstvo a druh krmiva, mnozstvo a druh ryb atd.
Zdravím, měl bych dotaz ))
mým rostlinkám se obecně úbec nedaří .. tak sem se teď rozhodl že svoje akva překopu od základů... plánuju hnojivo PMDD a hlavně vyměnit ten říční písek za černý křemičitý písek 2-4mm (
flexiobklady.cz/… ), vrstvu dát tak ve předu 4-5cm a vzadu svahem 9cm
jen sem ale viděl že spousta lidí má 2 vrstvy písku, dole jemnější (nebo přímo nějáký substrát) a nahoře ten klasický... je pro rostlinky nutný aby tam ty 2 vrstvy byly? nebo stačí ten křemičitej písek..?
Starší reakce
na 99% bych rekl ze nepropada. neb je o hodne lehci. ta velikost v tom pripade nehraje roli.
Má někdo zkušenosti s přidáním liaporu 1-4 na tenkou vrstvu zaběhnutého dna říčního štěrku větší frakce než by byl liapor? Jde mi o to jestli menší zrníčka při odkalovaní nepropadají na spodek a časem se to celé dno neotočí. Liapor má teoreticky menší objemovku, je lehčí, tak by mohl zůstat nahoře. Typuju, že praxe bude ale jiná.
Starší reakce
a substrát takže tak 7
Spíš bych řekl, tak akorát, budeš mít cca 5cm dna a to považuji za rozumné.
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
Přidat reakci
1 ...... 91
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 115091x