Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
Jasně rostlinky porostou. S tím není problém. Akorát u stonkových je potřeba je nějak ke dnu přichytit. Například pomocí tzv. horácmatek.
On ten kančík vyroste a pak ti ty neonky může sežrat. Taky může prudit skaláry a ti mají rádi svůj klid.
Tetry... Jaký?
Jo a ještě v tom písku porostou rostlinky?
Pro tyto ryby je ten písek ideální. Akorát kombinace Kančíků červenohrdlých se neonkami a skalárami mi nepřijde úplně vhodná. Ale kančíky červenohrdlé jsem neměl, tak možná ta kombinace bude fungovat.
Jižní Amerika : skarale, giboun, ancistrusy, kanciky cervenohrdle, neonky
Záleží do jakého akvária. Do rostlinného bych dal radši pálený jíl, ale do běžného akvária nebo akvária bez rostlin bude OK.
Používám písek 0,8-1,2mm a jsem s ním spokojený. Světlá barva nevadí.
Rozhodně bych koupil černé, nebo hoodně tmavé dno. Bílý pisek ryby stresuje a ztrácí díky tomu barvu.
Starší reakce
Aha, tak jsem špatně pochopil informace z jiného vlákna
Díky
Z velikostí to nemá až nic společného naopak. Je to přesně obráceně, představa že v jemném písku musí dno zahnívat je nesmysl.
Jo to jsem zkoušel s octem, nebublá to, ostré to není
A jemnější bych tam asi nedával, protože bych se bál, že zase kytky budou uhnivat
Měl jsem už v akváriu leccos, pravda je že pro pancéřníčky čím jemnější tím lepší. Hlavní vlastnost takového substrátu jsou jeho mechanické a chemické vlastnosti, nesmí to být drť a obsah vápence minimální už kvůli rostlinám a rybám které většinou pocházejí z vod dost měkkých.
0 25.09.2016 20:49 kocmim – Vhodné dno pro panceriky
Ahoj, planuju vyměnit současné dno za menší frakci. Koupil jsem říční písek a měl bych dva dotazy:
1. Je tohle vhodné pro hejno panceřníčků (ještě nevím jakých)? Podle toho co jsem přečetl, tak by si v tomhle měli hrochchat blahem.
2. Když jsem to začal proplachovat... tak je tam hodně jemného písku (velikost jako sůl)...má smysl to nějak zachytit a dát do akvarka, nebo to s klidem můžu odfiltrovat pryč do koše?
Starší reakce
Tak to beru jako samozřejmost
Jde mi hlavně jak jsi psal o tý zásaditosti... Co to udělá?
Odzkoušet octem. Pokud bude šumět, nebrat.
0 20.09.2016 20:25 bubak [1] Děkuji za rady, ostrost by mi ani tak moc nevadila, stejnak časem celé dno zaroste kytkama, ale a co ta zásaditost co psal Pepan? Vyruší to případný větší kořen? Výluh by měl okyselovat? Nejsem chemik
Zaujala mě hlavně barva + frakce VS cena...
Dík
Tak tenhle zásyp pod zámkovku je sice ostřejších hran, tedy není to žádná tragédie, ale je to akceptovatelná frakce z pohledu akvaristy, jenž sem tam noří odkalovací zvon do akvária, tak sem to jde vcelku dobře a ani hloubkovější orba nebývá problém.
Raviolka ho zkoušela, .... já nikoli, ale pokud se nebojíš ostrosti pro ryby dna, tak vyzkoušej
Pokud je to čedič, tak bych to do akvárka nedával. Evidentně je to strojově vyráběno, to znamená že zrna budou mít spoustu ostrých hran, které mohou zraňovat rybky. Navíc, největší složkou čediče jsou živce a ty bývají zásadité.
0 19.09.2016 20:25 bubak [1] Ahoj, nemate nekdo zkusenost s timto piskem? Objevil jsem ho u nas ve stavebninach, je to frakce 1-3 mm, hadam ze cedic, pod vodou je skoro cerny.
130 Kc za 25 kg mi prijde fajn, tak bych ho chtel pouzit, ale nevim, jestli je ok...
Dik moc vsem
Starší reakce
Některé rostliny i tak s přehledem obrazí
Kytky by som pri presádzani nevyťahoval ale odstrihol pri dne.
To mě příjde praktičtější varianta s květináčema, ale ani to není tutovka.
Až ti některá rostlina proroste tu látku půjde to celé ven.
0 06.09.2016 19:13 DavFM [1371] - Corydoras&Apistogramma Já použil Ratajovo Staré dno, což mi přišlo jako nějaká řašelina-kompost, kousky něčeho jako mulčovací kůra s troškou křemičitého písku, dal jsem to v poměrně velké vrstvě a maximální spokojenost. Rostliny rostou jako zběsilé. Snad i proto jsem už 2x musel vytrhnou přerostlý echinodorus. Pokaždé s obrovským kořenovým systémem a proběhlo to celkem bez následku. Ano, bordel v akva, všude hlína, ale během 2-3 dnů se to usadilo a odkalilo a pohoda.
Nekoná se žádný kalamitní růst řas, ačkoliv musím přiznat, že se lokálně objevila ruducha, nejspíše na místech kde jsem neodkalil. Na šutru se mi líbí a z jiných míst ji úspěšně odstraní jiný Ratajův "zázrak", desinfekce alias CO2 Vital.
Takže, bez nějakého takového substrátu už bych akva nezakládal.
3 06.09.2016 18:31 R romant [28001] Jenom bych si zde dovolil lehké připodotknutí, tedy směrem k moderním zásobním substrátům. Viděl bych to asi tak, že je to spíš pro ty akvaristy, kteří dokáží myslet více dopředu a svůj vzhled akvária trefí tzv. na první pokus, tedy nejsou nuceni, nemusí rostliny ze dna vytahovat a přesazovat je, protože v ten moment se to stane, tedy může stát že se na povrch překryvné vrstvy vyvalí co je pod pokličkou skryto a může dojít k "vitamínovému" přesyscení. Docela často, tedy na férovku, jsou tyto substráty pojmenovány jako jednorázový(tedy spíš mezi akvaristy), jenom na omezenou dobu, kterou různí výrobci uvádají různou. Rozhodně nikoho tímto od používání jmenovaných substrátů neodrazuji, jenom jsem chtěl vyjádřit názor, že tyto vyžadují trošku větší míru zamyšlení se nad finálním vzhledem ještě ve fázi prázdnýho akvária. Přeji všem, ať už mají v akváriu jako dno cokoliv, aby se jim dřařilo a rostlo jenom to co chtějí.
Tak zrovna ve srovnaní s JBL manado vyjde třeba černy pisek od flexi dráže bych řekl. Kdyby bylo to manado tmavší tak volím to ale ted jsem naklonen spíše agro jako podloží + flexi písek
Jak se ukazuje, předražené "profi" akvarijní substráty jsou ve skutečnosti jen ochuzenými verzemi běžných půdních substrátů (zemědělské ornice) a dnových sedimentů. Naberete-li si trochu kvalitního bahna ze dna nejbližšího rybníka (kde rostou rostliny a žijí ryby) [nebo kvalitní černozemě], z něhož si uděláte v akváriu 1 palec tlustou zásobní vrstvičku, kterou překryjete vrstvou písku, získáte tím pro rostliny pravděpodobně mnohem více živin, než z 10 cm vrstvy substrátu ADA Amazonia. Ano, substrát ADA Aqua Soil je narozdíl od obyčejných půdních substrátů či dnových sedimentů granulovaný, ale to je asi tak všechno, co má navíc.
jo jo četl jsem. Super práce. Ona akvaristika je jeden z oboru kde díky kvalitnímu marketingu tahají z lidi peníze. Proto jsem taky začal koukat po nadržích zde na foru at vím z čeho kdo co dokáže vytvořit
Jak jsme psal. 30 litru flexi vyjde na cca 1800, 27 litru ADA na cca 2700. Takže už to není takovy rozdíl pokud ta ADA nabídne něco navíc. Zatím se dočítam že jedni jednoznačne doporučují ADA protoze je nej a další zasobni substrat + pisek. Ta tisocovka navíc me už nevytrhne ale nerad platím za neco co za ty penize v podstatě nestojí a je to jen marketing
Třeba tohle je krasne akvarium a ma tam agro aqua + pisek
rybicky.net/nadrze/20864
Zatím jsem spíše naklonen pro ten písek. Jinak díky za rady, super forum.
OK, tak už zbyva jen jedno. Je teda nejak podstatne lepší když to je ten jíl ktery by mel pomáhat s filtraci?
Jinak vezmu fakt ten písek a mam klid.
Ani písek neudrží větší svah bez opory
a časem se jakýkoliv svah bez opory bude postupně vyrovnávat.
Tak už se mi pomaličku ujasnuje a zdá se ze zvolim mezi hnedym flexi piskem a JB" manado. Pro písek hraje maximalne to že udrží svah a pro mě hezčí barva. Pro manado hraje to že by mel byt více porovity a lepe a více se v nem usídli bakterie. Kytkam je asi jedno v ce porostou co? Cenove vyjde to manado levneji o neco malo.
Měl jsem liapor a teď mám ten profisoil. Vše je to podobný matros, dokonce jsem zvažoval i madano ale ta barva profisoli-u me přesvědčila.
Ten je pry zase šílene lehky. A taky bych chtel jít spíše cestou at neplatím neco co je jen přebalené a předražené. Nevadi mi ani tak platit za kvalitu když to je poctivé ale jeslti je levnejší a lepší alternativa...
Celkem tmavý je u profisoil od rataje.
A co říkáte na terramol? Za mokra vypada a celkem tmave, Taková hneda se mi libí. Prý je potřeba ho pořádne proprat a pak to je ok.
www.svetbonsaji.cz/… Já kupovala ty flexiobklady v Praze, ale ve Sklorexu určitě rádi odpoví, pokud se zeptáš odkud berou písek
Jinak mně osobně přišel čistě černý písek takový až moc "dramatický", tak jsem vzala tmavě hnědý, a na (pokud si dobře pamatuju) 16kg tmavého písku jsem si vzala i 1kg červeného a smíchala... sice prodavač třeštil oči nad takovým požadavkem, ale opravdu to nevypadalo špatně, trochu to rozbilo tu jednolitou hněď, a přitom to kupodivu ani nevypadalo nepřirozeně
Takže i míchat se dá
Ještě poznámka - substráty ADA i Fluval Stratum jsou sice taky černé, ale tam to tolik nebije do očí, jsou taknějak "měkčeji, jemněji" černé, nebo jak to říct
Já začala s bílou drtí, která se zanedlouho měnila za tmavé flexiobklady. Spokojenost.
Mezitím jsem si zařídila miníčko 30l s ADA, a sinice byla můj nejvěrnější kamarád - sice sinice je můj strašák všeobecně, ale v tom akva s ADA jsem se jí fakt nemohla zbavit... až letěla i se substrátem
ač jste v tu dobu už nebyla úplný začátečník, tak s tímhle živinami nadupaným substrátem jsem si v začátku neporadila. Mínus ale bylo, že šlo o miniakvárium, kde se přece jen ta rovnováha nastoluje trochu hůř.
Mezitím jsem provozovala dvě ultraminíčka (6l) bez filtrace, jedno s akadamou, druhé s liaporem, kupodivu v pohodě.
Teď jsem si do nové šedesátky koupila substrát Kongo, v naději že to bude aspon o něco tmavší než liapor... není
je to jak přes kopírák, docela bych i věřila že je to jen jinak zabalenej liapor. Ale s tím sázením to není tak hrozné, fakt ne! Nic nemám na matkách, sázím pinzetou, a sice sem tam něco vyplave, ale to se stává i u písku.
A už druhým rokem provozuju minikrevetkárium 12l bez filtrace se substrátem Fluval Stratum Shrimp, a tenhle substrát se mi moc líbí, je to tmavý nepálený jíl jako ADA, ale bež živin. Vypadá jako ADA, a cenově do tvého akvária by podle mého vyšel prakticky stejně, ale s mými zkušenostmi je absence "vstupních" živin do nově založeného akva jen výhodou
Závěr mojí litanie?
pokud se novému akvárku budeš věnovat, neviděla bych podstatné rozdíly, prostě při patřičné péči ti bude dobře sloužiz všechno. Vyber si prostě to, co se ti líbí
Pokud nevadí světlé dno, tak je ideální písek do bazénových filtrací. Ten z OBI má celkem jednotnou frakci 1mm a stojí kolem 200Kč/25kg. A do dna osmocote nebo něco podobného. Ale rostliny v něm ze začátku moc nedrží, chce to trpělivost při sazení a ze začátku žádné ryby co by je vyrývaly.
Nejsem moc fanda zásobních substrátů, časem se to vždycky promíchá a 2 různá dna nevypadají dobře. Ale já už se na kytičky ve dně vykašlal, tak asi nemám co do toho kecat.
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
Přidat reakci
1 ...... 91
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 115124x