Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
0 02.05.2017 14:09 Lesi – Tip na vhodný písek
A máte někdo nějaký tip na vhodný obyč křemičitý písek-bez vápníku,levný,tak o zrnitosti 2-4mm,přes e-shop?
Když ho budu potřebovat víc,nechci nakoupit několik balíků a pak zjistit,že je nepoužitelný.
10 kg písku bude málo. Tolik jsem dával do 54l aq.
0 02.05.2017 10:00 Lesi – Je to vhodný písek?
Sháním křemičitý písek,zaujal mě tento křemičitý písek Tomi č. 3
www.rybicky-rybky.cz/… Nemáte někdo zkušenost,jestli je bez vápníku?A myslíte že do 160l akvária stačí 3 sáčky o 3kg?
Případně nevíte nějaký odkaz na jiný levný křemičitý písek,který je 100% bez vápníku a o vel.2-4mm?Děkuji.
V pohodě to použij.
Myslíte, že mohu použít toto na dno nádrže pro plže? Je to křemičitý písek, měla jsem to na přípravu substrátu pro kaktusy. V octu nešumí, ostrý není..ale není to moc mikro? Jak se to bude udržovat? Do nádrže plánuju i nějakou mikro kytku...
Starší reakce
Miro ak chceš vidieť ako účinkuje zásobný substrát, stačí ak si kúpiš ratajové guličky Bivoj. Vložíš ich do dna k určitým rastlinám a pozoruješ ich rast z rovnakými druhmi bez guličiek.Bivoj ukázal aj v starých kalom zanesených dnách svoj účinok rýchlim rastom rastlín s bohatým koreňovým systémom. Tak sám uvidíš aký má účinok zásobný substrát
.
0 17.04.2017 18:15 Miro1311 – ...
Ďakujem všetkým za vyčerpávajúcu debatu
Bude to rastlinná 56ka, svetlo Chihiros A401 (výkon bude obmedzený, ešte uvidím ako..), CO2 ešte uvidím (pravdepodobne TIBI, prípadne soda+kyselina citr.).. rastlinná osádka je zatiaľ dosť nejasná, uvidím, čo sa mi podarí zohnať
Prostě se bude muset rozhodnout, jako každej, kdo tu žádal o radu. Kdyby byla jen jedna cesta, byla by to celkem nuda
Taky tvrdím, že začínat s tím že si pořídím za začátku malé akvárko, si říká o průser.
Nenut mě
ve zkratce zvoral sem co se dalo.Na videjich to vypadá snadné.Proto sem hledal info zde. A zjistil jak naivní jsem.
Já si naopak myslím, že malé objemy vyžadují skutečné mistry, dáš něčeho o kapku víc a je průser.
A zase jeden co opisuje, ale nestydí se to přiznat.
Ty popisovaný problémy se netýkají jenom oněch zaklínaných začátečníků, to se týká nás všech, ale trošku vám všem odpůrcům uniká ta originalita jednotlivých nádrží a i použití daných zásobních substrátů nemusí vždy znamenat přesně a ten samý "problém".
No já si pořád myslím že lepší dát tomu začátečníkovi malý dvoreček a až se na něm naučí pohybovat, tak mu ho pomalu zvětšovat. Tím omezíš počet možností přešlapů, protože u takového začínajícího nadšence stačí dva tři průsery a klidně ho to odradí. A jako exorcista končím. aby si někdo nemyslel že chci kohosi upálit.
Myslím že jsi to docela vystihl. Kdo už tohle dělá řadu let, jaksi automaticky to "rozumně vede", a pak třeba zjistí, že s dobrým substrátem mu to roste ještě líp. Ale rozumně vedené akvárium vyžaduje praxi, spoustou začátečnických chyb si každý musí projít. A nezřídka zakládá akvárko několikrát nanovo.
Já za sebe se přiznám bez mučení, že jsem to nikdy nezkoušel. Ani nevidím důvod, proč bych měl. Ale čtu pilně zdejší příspěvky, začátečníci často hlásí katastrofy, a v mnoha případech se nabízí jako možná až pravděpodobná příčina nějaký ten substrát.
Když to sečtu, vychází mi negativní doporučení.
Zkus se oprostit od emocí a exorcistních snah zasáhnout zavčasu a znovu si přečti dotaz jak byl dnes položen a uvědom si s jakým substrátem hodlá tazatel pracovat.
Jo. Fakt jo. Pokud má oči a bude se do té vody dívat a pozorovat, co se děje, neudělá mu substrát žáden zásadní problém. A pokud nemá vlohy, vyrobí si stejně jiný problém sám.
EDIT: no,když nad tím přemýšlím upřímně, pokud by si to někdo chtěl dát do akva do cca 50 litru, tak raději ne(ale tak malý objem bych nedoporučoval začátečníkům tak jako tak). Tam se všechno děje strašně rychle, ale od cca 100-150 litrů nahoru fakt klidně.
Takže nějaké zkušenosti už máš. Doporučil bys zásobní substrát s čistým svědomím člověku, který neví o akvaristice vůbec nic, neví nic o přerybnění, neví nic o tom, jak fungují rybí a rostlinná společenstva a je schopen během dvou týdnů třikrát překrmit akvárko jenom proto, že se mu líbí, jak ty rybičky kolem toho krmení rejdí?
Záludná otázka. V mládí cca 10let, pak 20 let pauza a teď restart, rok a 2 měsíce, už.
Škoda, měl jsem za to že zde o daný problematice diskutujeme.
Odepsat něco jenom z toho důvodu, že jsem to JÁ neustál, to je sobecké.
K tomu se radši nepřiznám.
ale trefa.
Fajn. Kolik let děláš akvaristiku?
Já jsem zastáncem nějakého toho substrátu pod pískem.
Mám v jenom akva Staré dno od Rataje (nesmyslně velkou vrstvu,neměl jsem odhad) a nemůžu si tuto volbu vynachválit. A to jsem z toho musel 2x vytrhnout totálně přerostlý Echinodorus, cca 60-70cm velký. Pokaždé mi to rozvířilo tu hlínu do vody a pokaždé se nic zvláštního nestalo. Naopak vždycky je poznat, že si nová kytka už udělala kořeny a začíná výrazně růst. Celkově mi to všechno tak moc rostlo, že jsem raději přestal používat co2, nebavilo mě to furt něco stříhat.
Ani necítím potřebu se kvůli tomu nějak omezovat nebo něco hlídat. V podstatě nechápu některé problémy, které to údajně způsobuje. Pokud je však celé akva na hraně a chybí už jen poslední kapka, aby se to pos..lo, tak tohle snad ta kapka může být, ale nevěřím tomu, že v rozumně vedeném akva to může dělat problémy.
EDIT: Pepane, použiju tvou paralelu se závodním autem:
"Nechat úplného začátečníka řešit zásobní substrát je trochu podobné tomu, když bych adepta na řidičský průkaz nechal jezdit v závodním autě."
I ten úplný začátečník se závodním autem odjede úplně stejně jako s obyč.autem a pokud má rozum, dojede tam, kam potřebuje. Pokud však má talent, dává mu to obrovký potenciál být hodně dobrý.
A ty jsi jako nováček nějaku negativní zkušenost se zásobním substrátem učinil a pokud ano, popiš jak to probíhalo, jak jsi se k akváriu choval, tedy přesně k tomu dnu pod mímž byl zásobní substrát.
Určitě do tebe nikdo vandrovat nebude.
Zkuste se na to dívat trochu s odstupem. Očima nováčka a předpokladem ze ne vše dodrží,a naštuduje celou problematiku,A v te chvíli ti substrát jen ublíží.respk..rybám.
Pak tu jsou otazky pomoc umiraj co je špatně atd.(moc živin malo rostlin hnijici dno.atd...)
Je to jako dat klukovi s čerstvým řidičákem závodní auto na 99%to zničí.
Věnuji se akvaristice už spoustu let. Nikdy jsem zásobní substrát nepoužil a nemíním to dělat ani v budoucnu. Podle mě začínající akvarista by se měl v prvé řadě zorientovat v chovu rybek, v základních pravidlech fungování akvária a pokud v budoucnu hodlá přešaltovat na aquascaping, měl by to udělat až po důkladném zvládnutí základů a dostatečném pochopení principu akvaristiky. Nechat úplného začátečníka řešit zásobní substrát je trochu podobné tomu, když bych adepta na řidičský průkaz nechal jezdit v závodním autě.
Názory se různí, tedy jsou zde odlišný zkušenosti, to do jaký míry jsou opravdu osobní, to se těžko posuzuje, opisovatelů na jedné i druhé straně bude bezpočet.
Přistoupit k zásobnímu(výživnému) substrátu s rozvahou a řídit se pravidlem, který ostatně v akvaristice platí velmi často, kdy méně bývá více, mě osobně příjde jako dobrá cesta. Tedy v úvahách jak bude finální podoba nádrže vypadat lze klidně i se zásobním substrátem pracovat beze strachu. z osobních zkušeností vím, že když se tento dostatečně překryje finální vrstvou dna, lze hovořit o dobrém sluhovi. Tebou vybraný substrát hodnotím jako velmi kvalitní a tomu co se píše v popisu lze bezproblémů věřit.
Při tom čtení oněch rozdílných názorů měj na mysli hlavně ten fakt, že všichni vyjadřující se mají svoje jedinečný a originální akvárium a to co se děje, neděje u nich nemusí u dalších stejně postupujícíh platit.
No tady na rybickach je totiz zakladni pravidlo, kazdeho zacatecnika durazne varovat pred nejvetsim zlem na svete jmenem zasobni substrat.
Podle me je to totalni kravina. Ja bych naopak zasobni/vyzivny substrat zacatecnikovi v rostlinne akvaristice doporucil. Nez se totiz poradne zorientujes v hnojeni, coz neni uplne snadne, bude ti zasobni substrat hodne pomahat s vyzivou rostlin.
Mimochodem ja jsem se dost dloubal v kazdem dne, co jsem mel ADA, Rataj... a zadna kalamita se nekona... A pokud jde o opravdu velky zasah, staci nekolik vymen vody.
Tak a ted do me
Pokud jsi začátečník tak na zásobní substrát zapomeň.akorát tě přivede do problémů.Začni s nenáročnými stonkovkami,a případně hnojivem do vody.Až Budeš mit vic zkušeností tak k tomu zásobnímu substrátu sam dojdeš.
Záleží co očekáváš, co tam chceš mít za kytky a jaké máš ostatní komponenty akvária (světlo, co2 atd). Za 2. substráty z pálených jílů napomáhají lepší biologické rovnováze díky své pórovitosti, ale zpočátku bývají lehčí. A za 3. není štěrk jako štěrk.
Záleží co od akvária čekáš. Pokud chceš udělat krásné akvárium během krátké doby, pak ho nafotit do nějaké soutěže, zase vypustit a znova začít s jiným layoutem (a tak furt dokola), pak se bez těch výživných substrátů neobejdeš.
Ale pro dlouhodobý stabilní chod akvária ty substráty důležité nejsou. Tak jak jsi to napsal by to mělo být OK, to JBL pomůže do startu. Ale počkej až ti to potvrdí někdo, kdo se v kytkách vyzná víc než já.
0 17.04.2017 14:40 Miro1311 – Dno...
Ja som po prečítaní tejto témy trošku zúfalý.. všade sa človek dočíta o tom, aké sú výživné subrstráty pre rastlinné akvária výborné a nepostrádateľné. A tu sa zas človek dočíta, že sú v podstate naprd a človek si len koleduje o problémy..
Obyčajný čierny štrk 2-4mm + JBL Florapol 200 350g (
www.akva-tera.sk/…) na dno by malo byť pre rastlinné akvárko+krevetky v pohode, nie?
Starší reakce
Tak v Hornbachu se dá pořídit za stejnou cenu jako jsou flexi "Orbit Aquarien-Kies", tedy černej, frakce tak 2-3mm. Po namočení se zdá, jakoby začal pouštět barvu, ale toho se člověk bát nemusí(ověřeno praxí), a jeho barva není až zase tak úplně černá, ale je to spíše šedo černý, možno shlédnout třeba zde.
rybicky.net/nadrze/26545 Tak teda radši ten říční, bude to piplačka
Ještě se zkusim podívat v Plzni v Hornbachu a nebo stavebninach
Použij jenom jeden druh, tedy stejnou frakci, jinak dojde k promíchání a efekt je ten tam.
Ahoj, chtěla bych se zeptat jestli by bylo lepší kdybych na dno AQ použila nějaký "hezčí" štěrk, např.
shop.flexibilniobklady.cz/…
A pod něj bych dala hrubší štěrk z řeky, myslím že nemá smysl kupovat pisek na celé dno když ho chci kvůli barvě tak ho stačí jenom pár kg nahoru. Písek v odkazu má 4mm a ten co bych dala pod něj by měl, kvůli kytkám, max. 6mm. Nebo myslíte že bych ho neměla kupovat a všude použít písek z řeky? Musela bych ho ale přecedit aby byl cca stejný, ale zase může mít ostré hrany
Stačí si pročíst fórum, je tu toho plno
0 09.04.2017 01:14 Honzulka12 Ahoj. Poradi nekdo jestli se da pouzit na dno pisek do bazenovych filtraci?
chtel bych tam dat i bili sterk trochu jen nekde na okraj nekombinuj více barev, protože dřív nebo později se ti to promíchá a nebude to vypadat hezky. Pokud chceš "barevnější" dno, můžeš tam dát nějaké kameny..
Ne ja sem pochopil. Ja si nebbudu porizovat ten zasobni substrat ja si budu porizovat ten cerna pisek.
Myslím,že jsi nepochopil připomínku od kolegy Maqa.On myslí,aby jsi si dal pozor na ten zásobní substrát
www.rostlinna-akvaria.cz/… .Už tady bylo hodně začátečníků,kteří se potom potýkali s problémy.Já osobně nemám nic proti zásobnímu substrátu,ale upozorňuji,že je velmi důležité si pořádně rozmyslet rozmístění rostlinek,protože pozdější přesazování kytek vede k pozdějším problémům.A kolik potřebuješ toho křemičitého písku si spočítej tady
www.akvamalawi.com/… Zde si zadej do vzorečku dle rozměrů akvária a předpokládané výšky substrátu(5-6cm).
www.akvamalawi.com/… 0 08.04.2017 17:29 Soby20 –
Re: Maq Diky. To si take ctu ale nevim kolik toho substratu mam vzit vim ze ho vezmu vic jak 25 kg a vic proto sse vas ptam a chtel bych tam dat i bili sterk trochu jen nekde na okraj.
Neuděláš chybu, když se trochu začteš do příspěvků v tomto tématu, konkrétně co kdo píše o zásobních substrátech. Dobrá jsou taky vlákna "Nemoci ryb" a "Co se to děje s rostlinami?".
0 08.04.2017 16:42 Soby20 Diky a kolik toho mam koupit do 330 litroveho akvaria?
Určitě. Zrnitost i barva je ideální a pokud to s rostlinami akvarista bere vážně, je dobré použít nějaký zásobní substrát. např. tento
www.rostlinna-akvaria.cz/…Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
Přidat reakci
1 ...... 91
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 115091x