Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
Hm, tak já doporučuju ještě trochu prosít přes prohazovačku, než to hodíš do míchačky. To do akvárka nedávej.
Přikládám plán AQ vytvořený v programu
Tak polystyren teda ne, a ten písek je teda dobrej? A neuhnijou v něm kytkám kořeny když ho použiju na celé dno? Chtěla bych tam mít Pogostemon erectus + mech na té břidlici.
V tom nevyroste ani prd, uhnijou v tom kořeny za tejden dva a je jedno jak nenáročná ta kytka bude. Viděl jsem to už kolikrát. Rostliny rostou v bahně nebo písku, na silnici v posypovém štěrku taky žádná tráva nevyroste, tady není co řešit.
FishWoman napsala: bych na dno dala kus polystyrenu
Nedoporučuji. Ta vztlaková síla bude fakt veliká, může to vyplavat a máš po akvárku.
Zbytečně si to komplikuješ. Abys neutrácela za substrát? Možná, ale v tom případě si akvárko rozmysli, protože skoro všechno ostatní je ještě mnohem dražší.
Takže cestářská drť a stavební písek? Něco normálního by nebylo?
Až přijedu domů tak sem hodím foto toho písku, strejda má na stavbě celou haldu.
Takže jako doporučujeme to celé zasypat tím pískem? Nebudou mi v tom plesnivět rostliny protože to je fakt jemný. Pokud by to šlo, tak bych na dno dala kus polystyrenu abych toho písku nedávala tolik, to by šlo?
Je to klasická čedičová drť co se s ní sypou silnice v zimě. Je to ostré a do akvária se to nehodí. Svažitý terén je problém a jen kameny ti ho neudrží. Časem se ti tam dostanou piskořky a ty si to většinou srovnají do roviny.
Ať rozdělíš ty dvě frakce jakkoliv, s vyjímkou plexiskla, tak se časem promíchají ať chceš nebo nechceš. Jak jsi to původně napsala, mi to vyznělo tak, že tohoto chceš jenom vrstvu cca 1-2cm a zbytek překrýt jiným, proto jsem o tom psal. Ale jak píší ostatní, to hrubé vážně nedávaj, je to blbost, zvláště pokud chceš dvě různé zrnitosti. Koukni třeba na terramol, nebo flexiobklady.
Stále je tu ta otázka proč tu drť? A proč míchat? Čistě esteticky bílá s černou asi není to co by bylo ideální. Ale hlavně kvůli rybám jsem za jednobarevnost dna, budou se cítit lépe.
Edit: Ten jemný písek už máš koupený? Jestli ne, tak je tu spousta jiných alternativ.
Ten písek si právě myslím že není moc vhodný protože je fakt hodně jemný, ale do tý drtě chci zasadit jenom nenáročné rostliny tak to by snad šlo? A kdybych tu drť namíchala s pískem tam kde chci mít ty rostliny? Což bude jenom na pár místech protože chci do pozadí vysoké rostliny a do popředí jenom ten mech
Ano, to už jsi psala. To nic nemění na tom, že tyto drtě nejsou moc vhodné (jak psal Maq). Proč by všude nemohlo být stejné dno z toho písku, nebo z něčeho vhodného pro rostliny? Z jakého důvodu chceš dvě různá dna?
Jak jsem již psala budu tam mít 2 kameny skoro u krajů, ten zbytek zasypu drtí a uprostřed kde bude písek to oddělím většími kameny, dno se bude lehce svazovat dopředu a po stranách budou lehce kopečky které budou odděleny těmi velkými kameny.
FishWoman napsala: Chci to dát na celé dno ... ... Chci tam mít v rozích 2 velké kameny okolo kterých nasypu tenhle štěrk a zasadím kytky a uprostřed mezi kameny chci dát kvůli rybkám u dna takový bílý jemný písek
Tak budeš míchat nebo ne?
1. Ta drť není vhodná funkčně ani esteticky. Přirozeně vypadají štěrky oblázkovo-valounovitého typu, v přírodních vodách jsou jedině takové, a na takové jsou adaptované i ryby. (Nejen) já jsem taky kdysi založil akvárium s ostrými šutry a drtí ze stejného lomu (dost podobnou té Tvé), protože jsem to chtěl mít wohromně členité a atraktivní. Okouká se to, nevypadá to přírodně, už bych to nikdy neudělal.
2. Když smícháš substráty odlišné frakce a barvy, nevydrží to tak jak si to naaranžuješ. Jemné půjde dolů, hrubé nahoru, promíchá se to i horizontálně a bude to leda na pendrek. Nejspíš si to musíš vyzkoušet, abys uvěřila. Anebo se dlouho pozorně dívej na zdejší prezentace. Časem uvidíš, jak ty "hřbitovní" drtě perfektně pohřbívají dojem z akvária.
No, ryby dna budou šmejdit všude a nezůstanou jenom na písečku, to ti garantuji. A i kdyby zůstaly, tak ten jemný písek se ti stejně s tou drtí promíchá. Jednodušší by bylo tam dát jenom jedno dno. Prostě není racionální důvod dávat tam dva druhy dna (v tomto případě), proto se asi Zoidik ptal na důvod.
Ale proč jste mi psal proč to tam chci dát, nebo proč bych to měla ještě něčím zasypávat? Myslíte jenom kvůli rybkám aby se neporadili, ale jinak je to v pohodě? Pod octem nešumí takže je to OK
Chci tam mít v rozích 2 velké kameny okolo kterých nasypu tenhle štěrk a zasadím kytky a uprostřed mezi kameny chci dát kvůli rybkám u dna takový bílý jemný písek
Nejvíce prostoru budou mít na tom písku a tam kde bude ten štěrk budou jenom kytky a mech a bude jenom taková hromádka tak snad zůstanou na písečku
Má to ostré hrany, z toho důvodu je to nevhodné pro ryby dna, by se mohly poranit. Sice píšeš o mechu, že na to dáš, ale rybky jsou šikovné, dostanou se i pod něj.
Chci to dát na celé dno, ale na většině bude břidlice s mechem. Proč bych to tam neměla dávat, zrnitost je cca 4 mm tak proč bych na to měla ještě něco dávat? Nechci tam žádné náročné rostliny, tak by to mělo stačit.
Nevím sice z čeho to je, ale proč to tam chceš dávat? Co bude nad tím? Jestli nad to dáš něco jemnějšího, tak se ti to promíchá, budeš muset dát vyšší vrstvu o pár cm. To už je jednodušší udělat celé dno z toho krycího
Ahoj, zajímalo by mě jestli někdo neví z čeho je udělaná tahle drť, pod octem nešumí, není úplně kulatá ale chci jí dát pod rostliny a mech takže se na ni rybky nedostanou. Myslim že je to ten štěrk co je vždycky u silnice.
Kúpil som lávové kamene a idem si sem pre radu. Aké dno by sa podľa Vás najviac hodilo k takýmto kameňom? Premýšľam nad 2 alternatívami.
Info k akvarku: rozmer 120x45x60(DxŠxV). Pôjde o spoločenské akvárium so strednou hustotou osadnia rastlín(rozumej nie veľa a ani nie málo
)
1. 2 vrvstvy - 2cm JBL Madano, a na to 3-6 cm čierny kremičitý štrk
2. 1 vrvstva Liaporu(6-8 cm)
Osobne sa prikláňam viac ku kremičitému štrku, ale ešte som nezavrhol ani liapor. Čo vy nato?
aké sú výhody/nevýhody pri porovnaní týchto dvoch variant? + Čo sa viac hodí k lávovým kameňom?
Vďaka, AdrianNo
Starší reakce
Je to dost světlé-pravda, právě mě taky napadla ta údržba. Ale jednak ho mám doma nevyužitý (a kaktusů málo..) a druhak nejsou ti mikro šneci na tom černém vidět (dala jsem tam hrstičku černého, co mám ve velkém akva) a vypadalo to líp na bílém parapetu bez ničeho.
Asi to zkusím a když tak vyměním,no.
2 02.05.2017 14:26 drvi [2942] Co třeba
www.krevetkus.cz/…
Já ho používám prakticky ve všech svých akváriích a jsem s ním spokojená.
0 02.05.2017 14:09 Lesi – Tip na vhodný písek
A máte někdo nějaký tip na vhodný obyč křemičitý písek-bez vápníku,levný,tak o zrnitosti 2-4mm,přes e-shop?
Když ho budu potřebovat víc,nechci nakoupit několik balíků a pak zjistit,že je nepoužitelný.
10 kg písku bude málo. Tolik jsem dával do 54l aq.
0 02.05.2017 10:00 Lesi – Je to vhodný písek?
Sháním křemičitý písek,zaujal mě tento křemičitý písek Tomi č. 3
www.rybicky-rybky.cz/… Nemáte někdo zkušenost,jestli je bez vápníku?A myslíte že do 160l akvária stačí 3 sáčky o 3kg?
Případně nevíte nějaký odkaz na jiný levný křemičitý písek,který je 100% bez vápníku a o vel.2-4mm?Děkuji.
V pohodě to použij.
Myslíte, že mohu použít toto na dno nádrže pro plže? Je to křemičitý písek, měla jsem to na přípravu substrátu pro kaktusy. V octu nešumí, ostrý není..ale není to moc mikro? Jak se to bude udržovat? Do nádrže plánuju i nějakou mikro kytku...
Starší reakce
Miro ak chceš vidieť ako účinkuje zásobný substrát, stačí ak si kúpiš ratajové guličky Bivoj. Vložíš ich do dna k určitým rastlinám a pozoruješ ich rast z rovnakými druhmi bez guličiek.Bivoj ukázal aj v starých kalom zanesených dnách svoj účinok rýchlim rastom rastlín s bohatým koreňovým systémom. Tak sám uvidíš aký má účinok zásobný substrát
.
0 17.04.2017 18:15 Miro1311 – ...
Ďakujem všetkým za vyčerpávajúcu debatu
Bude to rastlinná 56ka, svetlo Chihiros A401 (výkon bude obmedzený, ešte uvidím ako..), CO2 ešte uvidím (pravdepodobne TIBI, prípadne soda+kyselina citr.).. rastlinná osádka je zatiaľ dosť nejasná, uvidím, čo sa mi podarí zohnať
Prostě se bude muset rozhodnout, jako každej, kdo tu žádal o radu. Kdyby byla jen jedna cesta, byla by to celkem nuda
Taky tvrdím, že začínat s tím že si pořídím za začátku malé akvárko, si říká o průser.
Nenut mě
ve zkratce zvoral sem co se dalo.Na videjich to vypadá snadné.Proto sem hledal info zde. A zjistil jak naivní jsem.
Já si naopak myslím, že malé objemy vyžadují skutečné mistry, dáš něčeho o kapku víc a je průser.
A zase jeden co opisuje, ale nestydí se to přiznat.
Ty popisovaný problémy se netýkají jenom oněch zaklínaných začátečníků, to se týká nás všech, ale trošku vám všem odpůrcům uniká ta originalita jednotlivých nádrží a i použití daných zásobních substrátů nemusí vždy znamenat přesně a ten samý "problém".
No já si pořád myslím že lepší dát tomu začátečníkovi malý dvoreček a až se na něm naučí pohybovat, tak mu ho pomalu zvětšovat. Tím omezíš počet možností přešlapů, protože u takového začínajícího nadšence stačí dva tři průsery a klidně ho to odradí. A jako exorcista končím. aby si někdo nemyslel že chci kohosi upálit.
Myslím že jsi to docela vystihl. Kdo už tohle dělá řadu let, jaksi automaticky to "rozumně vede", a pak třeba zjistí, že s dobrým substrátem mu to roste ještě líp. Ale rozumně vedené akvárium vyžaduje praxi, spoustou začátečnických chyb si každý musí projít. A nezřídka zakládá akvárko několikrát nanovo.
Já za sebe se přiznám bez mučení, že jsem to nikdy nezkoušel. Ani nevidím důvod, proč bych měl. Ale čtu pilně zdejší příspěvky, začátečníci často hlásí katastrofy, a v mnoha případech se nabízí jako možná až pravděpodobná příčina nějaký ten substrát.
Když to sečtu, vychází mi negativní doporučení.
Zkus se oprostit od emocí a exorcistních snah zasáhnout zavčasu a znovu si přečti dotaz jak byl dnes položen a uvědom si s jakým substrátem hodlá tazatel pracovat.
Jo. Fakt jo. Pokud má oči a bude se do té vody dívat a pozorovat, co se děje, neudělá mu substrát žáden zásadní problém. A pokud nemá vlohy, vyrobí si stejně jiný problém sám.
EDIT: no,když nad tím přemýšlím upřímně, pokud by si to někdo chtěl dát do akva do cca 50 litru, tak raději ne(ale tak malý objem bych nedoporučoval začátečníkům tak jako tak). Tam se všechno děje strašně rychle, ale od cca 100-150 litrů nahoru fakt klidně.
Takže nějaké zkušenosti už máš. Doporučil bys zásobní substrát s čistým svědomím člověku, který neví o akvaristice vůbec nic, neví nic o přerybnění, neví nic o tom, jak fungují rybí a rostlinná společenstva a je schopen během dvou týdnů třikrát překrmit akvárko jenom proto, že se mu líbí, jak ty rybičky kolem toho krmení rejdí?
Záludná otázka. V mládí cca 10let, pak 20 let pauza a teď restart, rok a 2 měsíce, už.
Škoda, měl jsem za to že zde o daný problematice diskutujeme.
Odepsat něco jenom z toho důvodu, že jsem to JÁ neustál, to je sobecké.
K tomu se radši nepřiznám.
ale trefa.
Fajn. Kolik let děláš akvaristiku?
Já jsem zastáncem nějakého toho substrátu pod pískem.
Mám v jenom akva Staré dno od Rataje (nesmyslně velkou vrstvu,neměl jsem odhad) a nemůžu si tuto volbu vynachválit. A to jsem z toho musel 2x vytrhnout totálně přerostlý Echinodorus, cca 60-70cm velký. Pokaždé mi to rozvířilo tu hlínu do vody a pokaždé se nic zvláštního nestalo. Naopak vždycky je poznat, že si nová kytka už udělala kořeny a začíná výrazně růst. Celkově mi to všechno tak moc rostlo, že jsem raději přestal používat co2, nebavilo mě to furt něco stříhat.
Ani necítím potřebu se kvůli tomu nějak omezovat nebo něco hlídat. V podstatě nechápu některé problémy, které to údajně způsobuje. Pokud je však celé akva na hraně a chybí už jen poslední kapka, aby se to pos..lo, tak tohle snad ta kapka může být, ale nevěřím tomu, že v rozumně vedeném akva to může dělat problémy.
EDIT: Pepane, použiju tvou paralelu se závodním autem:
"Nechat úplného začátečníka řešit zásobní substrát je trochu podobné tomu, když bych adepta na řidičský průkaz nechal jezdit v závodním autě."
I ten úplný začátečník se závodním autem odjede úplně stejně jako s obyč.autem a pokud má rozum, dojede tam, kam potřebuje. Pokud však má talent, dává mu to obrovký potenciál být hodně dobrý.
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
Přidat reakci
1 ...... 91
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 115099x