Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
Tak 0,6 - 1,2 mm, to už je celkem malá zrnitost. Ale záleží co chceš za rostlinky. No a taky stojí za úvahu, jestli chceš takto světlý písek. Je na něm vidět bordel, odráží se od něj světlo a ryby nemusí tak dobře vyniknout, jako na tmavém. Ale tvoje akvárko, tvoje volba

Jj, taky používám pisky do bazénových filtrací.
Co třeba tento
www.mountfield.cz/… Vzhledem k objemu nádrže a tudíž potřebě písku by byl i za super cenu

Taky mě v nejbližší době čeká zakládání akva o totožném objemu tak se pro něj o víkendu chystám

Čichavcům je úplně jedno jaké bude dno. Tyto ryby se pohybují hlavně u hladiny.
Dno vol podle ryb dna a toho, jak vážně to myslíš s rostlinami.
Doporučuju křemičitý písek zrnitosti kolem 1mm pokud budou ryby i na dně a nebo pálený pokud chceš co nejvíce podpořit růst rostlin.
Ma nekdo zkusenosti s chovem cichavcu modrych. Budu zakladat 300 litrove akvarko a potrebuji poradit jake dno pro ne. Jdr mi o jakou zrnitost,barvu a typ sterku?
Starší reakce
0 11.06.2017 18:40 Pella Já mám hrubé kamínky, osobně bych nedávala jednobarevný povrch kamínky vypadají lépe.
Starší reakce
Měl sem tam Akary tak se to asi dalo čekat no..Ancistrus taky umí tunelovat.. teramol je pro menší rybky
Tak to je normální. Třeba takový pancéřníček kropenatý, ten když zaryje, tak to stojí za to. Když si vezmu, že by byl v akvárku s liaporem a rostliny by ještě nebyly řádně zakořeněné, to by byla pěkná pohroma.
taky sem měl terramol pěkně to v něm roste, ale některé rybky v něm ryjí a vytváří krátery
Místo liaporu bych uvažoval o terramolu, lépe se do něj sázejí rostliny a barevně je dle mého ve vodě ještě hezčí. Mam ho ve dvou akvárkách a nemůžu si na něj stěžovat.
Kúpil som lávové kamene a idem si sem pre radu. Aké dno by sa podľa Vás najviac hodilo k takýmto kameňom? Premýšľam nad 2 alternatívami.
Info k akvarku: rozmer 120x45x60(DxŠxV). Pôjde o spoločenské akvárium so strednou hustotou osadnia rastlín(rozumej nie veľa a ani nie málo

)
1. 2 vrvstvy - 2cm JBL Madano, a na to 3-6 cm čierny kremičitý štrk
2. 1 vrvstva Liaporu(6-8 cm)
Osobne sa prikláňam viac ku kremičitému štrku, ale ešte som nezavrhol ani liapor. Čo vy nato?
aké sú výhody/nevýhody pri porovnaní týchto dvoch variant? + Čo sa viac hodí k lávovým kameňom?
Vďaka, AdrianNo
Hlavně udělej test v octě jestli nešumí a když ne tak bych postupoval jak píše romant

Písek tzv. betoňák je pro akvaristiku vhodnější. Kdybych si měl vybrat z tvých možností, potom bych ten dnešní z provního příspěvku s fotkou ještě troško protřídil, tedy snažil se oddělit rty největší a nejmenší frakce. Osobně jako ideál do akvária považuji a to nejen pro začátečníka frakci 2(3)-4(5)mm oněch oblých kamínků, tedy jemnějšího štěrku.
To co ukazuješ jsou tzv. kopané písky, a zedníci je používají mj. právě z toho důvodu, že se jim hodí jejich hranatost.
S jejich propíráním se docela nadřeš, je v nich víc jílu atd., než to vypadá, a zasviníš si odpady.
Fakt je lepší si za peníze zjednodušit život a něco koupit. I v tom se dá snadno udělat chyba, ale tady na fóru rady na dobré (a ne drahé) substráty najdeš. (Já nejsem zrovna ten, kdo by měl poradit nějaký konkrétní, protože já mám pálený jíl.)
Jestli jsi tady proto, aby ti zkušenější poradili, tak je poslechni a nedávej do akvárka nic, co vám leží na dvoře na hromadě. Raději se rozhlídni v nějaké akvaristice po něčem, co se opravdu dává na dno a je to lety odzkoušený. Jak už napsal někdo přede mnou, akvarijní písek je jedna z nejlevnějších položek, které budeš v budoucnu potřebovat.

Ještě mám tenhle štěrk, ten není tak namíchaný s tím pískem, ten by šel? Když ho properu a drobet procedím?

A když ho ještě vezmu přes síto aby tam zůstaly ty větší kamínky, tak to bude OK? Vždyť se normálně dělají AQ s takhle jemným pískem, ne?
EDIT- Nebo mi teda prosím nahoďte nějaký tip, abych po něm mrkla v tom Hornbachu stydim
Přijde mi, že tam je všechno. Od příliš jemného až po příliš hrubý písek - štěrk. Pro mě za mě si to tam klidně dej, ale zaděláš si na zbytečné problémy. A navíc mi příjde, že ty větší kousky jsou celkem ostré, ale třeba se mýlím

A co je na něm špatnýho, je to normální křemičák. Rostly by mi v něm kytky? Nebo mi pora´dte, v sobotu jedu do Hornbachu tak jestli tam seženu něco lepšího?
Hm, tak já doporučuju ještě trochu prosít přes prohazovačku, než to hodíš do míchačky. To do akvárka nedávej.


Přikládám plán AQ vytvořený v programu


Tak polystyren teda ne, a ten písek je teda dobrej? A neuhnijou v něm kytkám kořeny když ho použiju na celé dno? Chtěla bych tam mít Pogostemon erectus + mech na té břidlici.
V tom nevyroste ani prd, uhnijou v tom kořeny za tejden dva a je jedno jak nenáročná ta kytka bude. Viděl jsem to už kolikrát. Rostliny rostou v bahně nebo písku, na silnici v posypovém štěrku taky žádná tráva nevyroste, tady není co řešit.
FishWoman napsala: bych na dno dala kus polystyrenu
Nedoporučuji. Ta vztlaková síla bude fakt veliká, může to vyplavat a máš po akvárku.
Zbytečně si to komplikuješ. Abys neutrácela za substrát? Možná, ale v tom případě si akvárko rozmysli, protože skoro všechno ostatní je ještě mnohem dražší.

Takže cestářská drť a stavební písek? Něco normálního by nebylo?

Až přijedu domů tak sem hodím foto toho písku, strejda má na stavbě celou haldu.
Takže jako doporučujeme to celé zasypat tím pískem? Nebudou mi v tom plesnivět rostliny protože to je fakt jemný. Pokud by to šlo, tak bych na dno dala kus polystyrenu abych toho písku nedávala tolik, to by šlo?
Je to klasická čedičová drť co se s ní sypou silnice v zimě. Je to ostré a do akvária se to nehodí. Svažitý terén je problém a jen kameny ti ho neudrží. Časem se ti tam dostanou piskořky a ty si to většinou srovnají do roviny.

Ať rozdělíš ty dvě frakce jakkoliv, s vyjímkou plexiskla, tak se časem promíchají ať chceš nebo nechceš. Jak jsi to původně napsala, mi to vyznělo tak, že tohoto chceš jenom vrstvu cca 1-2cm a zbytek překrýt jiným, proto jsem o tom psal. Ale jak píší ostatní, to hrubé vážně nedávaj, je to blbost, zvláště pokud chceš dvě různé zrnitosti. Koukni třeba na terramol, nebo flexiobklady.
Stále je tu ta otázka proč tu drť? A proč míchat? Čistě esteticky bílá s černou asi není to co by bylo ideální. Ale hlavně kvůli rybám jsem za jednobarevnost dna, budou se cítit lépe.
Edit: Ten jemný písek už máš koupený? Jestli ne, tak je tu spousta jiných alternativ.
Ten písek si právě myslím že není moc vhodný protože je fakt hodně jemný, ale do tý drtě chci zasadit jenom nenáročné rostliny tak to by snad šlo? A kdybych tu drť namíchala s pískem tam kde chci mít ty rostliny? Což bude jenom na pár místech protože chci do pozadí vysoké rostliny a do popředí jenom ten mech
Ano, to už jsi psala. To nic nemění na tom, že tyto drtě nejsou moc vhodné (jak psal Maq). Proč by všude nemohlo být stejné dno z toho písku, nebo z něčeho vhodného pro rostliny? Z jakého důvodu chceš dvě různá dna?
Jak jsem již psala budu tam mít 2 kameny skoro u krajů, ten zbytek zasypu drtí a uprostřed kde bude písek to oddělím většími kameny, dno se bude lehce svazovat dopředu a po stranách budou lehce kopečky které budou odděleny těmi velkými kameny.
FishWoman napsala: Chci to dát na celé dno ... ... Chci tam mít v rozích 2 velké kameny okolo kterých nasypu tenhle štěrk a zasadím kytky a uprostřed mezi kameny chci dát kvůli rybkám u dna takový bílý jemný písek
Tak budeš míchat nebo ne?
1. Ta drť není vhodná funkčně ani esteticky. Přirozeně vypadají štěrky oblázkovo-valounovitého typu, v přírodních vodách jsou jedině takové, a na takové jsou adaptované i ryby. (Nejen) já jsem taky kdysi založil akvárium s ostrými šutry a drtí ze stejného lomu (dost podobnou té Tvé), protože jsem to chtěl mít wohromně členité a atraktivní. Okouká se to, nevypadá to přírodně, už bych to nikdy neudělal.
2. Když smícháš substráty odlišné frakce a barvy, nevydrží to tak jak si to naaranžuješ. Jemné půjde dolů, hrubé nahoru, promíchá se to i horizontálně a bude to leda na pendrek. Nejspíš si to musíš vyzkoušet, abys uvěřila. Anebo se dlouho pozorně dívej na zdejší prezentace. Časem uvidíš, jak ty "hřbitovní" drtě perfektně pohřbívají dojem z akvária.

No, ryby dna budou šmejdit všude a nezůstanou jenom na písečku, to ti garantuji. A i kdyby zůstaly, tak ten jemný písek se ti stejně s tou drtí promíchá. Jednodušší by bylo tam dát jenom jedno dno. Prostě není racionální důvod dávat tam dva druhy dna (v tomto případě), proto se asi Zoidik ptal na důvod.
Ale proč jste mi psal proč to tam chci dát, nebo proč bych to měla ještě něčím zasypávat? Myslíte jenom kvůli rybkám aby se neporadili, ale jinak je to v pohodě? Pod octem nešumí takže je to OK

Chci tam mít v rozích 2 velké kameny okolo kterých nasypu tenhle štěrk a zasadím kytky a uprostřed mezi kameny chci dát kvůli rybkám u dna takový bílý jemný písek

Nejvíce prostoru budou mít na tom písku a tam kde bude ten štěrk budou jenom kytky a mech a bude jenom taková hromádka tak snad zůstanou na písečku

Má to ostré hrany, z toho důvodu je to nevhodné pro ryby dna, by se mohly poranit. Sice píšeš o mechu, že na to dáš, ale rybky jsou šikovné, dostanou se i pod něj.
Chci to dát na celé dno, ale na většině bude břidlice s mechem. Proč bych to tam neměla dávat, zrnitost je cca 4 mm tak proč bych na to měla ještě něco dávat? Nechci tam žádné náročné rostliny, tak by to mělo stačit.
Nevím sice z čeho to je, ale proč to tam chceš dávat? Co bude nad tím? Jestli nad to dáš něco jemnějšího, tak se ti to promíchá, budeš muset dát vyšší vrstvu o pár cm. To už je jednodušší udělat celé dno z toho krycího


Ahoj, zajímalo by mě jestli někdo neví z čeho je udělaná tahle drť, pod octem nešumí, není úplně kulatá ale chci jí dát pod rostliny a mech takže se na ni rybky nedostanou. Myslim že je to ten štěrk co je vždycky u silnice.
Kúpil som lávové kamene a idem si sem pre radu. Aké dno by sa podľa Vás najviac hodilo k takýmto kameňom? Premýšľam nad 2 alternatívami.
Info k akvarku: rozmer 120x45x60(DxŠxV). Pôjde o spoločenské akvárium so strednou hustotou osadnia rastlín(rozumej nie veľa a ani nie málo

)
1. 2 vrvstvy - 2cm JBL Madano, a na to 3-6 cm čierny kremičitý štrk
2. 1 vrvstva Liaporu(6-8 cm)
Osobne sa prikláňam viac ku kremičitému štrku, ale ešte som nezavrhol ani liapor. Čo vy nato?
aké sú výhody/nevýhody pri porovnaní týchto dvoch variant? + Čo sa viac hodí k lávovým kameňom?
Vďaka, AdrianNo
Starší reakce
Je to dost světlé-pravda, právě mě taky napadla ta údržba. Ale jednak ho mám doma nevyužitý (a kaktusů málo..) a druhak nejsou ti mikro šneci na tom černém vidět (dala jsem tam hrstičku černého, co mám ve velkém akva) a vypadalo to líp na bílém parapetu bez ničeho.
Asi to zkusím a když tak vyměním,no.
2 02.05.2017 14:26
drvi [2963] Co třeba
www.krevetkus.cz/…
Já ho používám prakticky ve všech svých akváriích a jsem s ním spokojená.
0 02.05.2017 14:09 Lesi – Tip na vhodný písek
A máte někdo nějaký tip na vhodný obyč křemičitý písek-bez vápníku,levný,tak o zrnitosti 2-4mm,přes e-shop?
Když ho budu potřebovat víc,nechci nakoupit několik balíků a pak zjistit,že je nepoužitelný.
10 kg písku bude málo. Tolik jsem dával do 54l aq.
0 02.05.2017 10:00 Lesi – Je to vhodný písek?
Sháním křemičitý písek,zaujal mě tento křemičitý písek Tomi č. 3
www.rybicky-rybky.cz/… Nemáte někdo zkušenost,jestli je bez vápníku?A myslíte že do 160l akvária stačí 3 sáčky o 3kg?
Případně nevíte nějaký odkaz na jiný levný křemičitý písek,který je 100% bez vápníku a o vel.2-4mm?Děkuji.
V pohodě to použij.


Myslíte, že mohu použít toto na dno nádrže pro plže? Je to křemičitý písek, měla jsem to na přípravu substrátu pro kaktusy. V octu nešumí, ostrý není..ale není to moc mikro? Jak se to bude udržovat? Do nádrže plánuju i nějakou mikro kytku...
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
Přidat reakci
1 ...... 91
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 115166x