Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaké dno do akvária?

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2021 00:24 Muž Perlas [69] Re: Buldr
Pokud to nevyperu, tak mi to muze chvilku zpusobit slepou hladinu? (Myslim tim: takovy ten mastny film na hladine)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2021 23:51 Muž Buldr [106] Re: Perlas
Pročištění neuškodí, avšak ani zdaleka v tom není tolik bordelu, jako ve Volcano. Musíš si uvědomit, že jde o velice lehký porézní substrát. Minimálně na jeden den utopit, aby se voda dostala do všech pórů a substrát nevyplaval na hladinu.

I když jde o velice lehký substrát a sázení je hodně zvláštní (pocit), lze s ním tvarovat dno. Jako bariéry může použít plastové zarážky, s mřížkou i bez mřížky, které zabrání přesouvání substrátu a běžně se používají při hardscapingu. Lze je lámat, stříhat, upravovat. Druhou možností jsou bariéry a hráze z kořenů a kamenů.

Lehkost není nedostatek, nýbrž vlastnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2021 23:22 Muž Perlas [69] Re: Zit_Congerson
U profisoilu to pred pouzitim vyperes?

Ryby, ktere hrabou ve dnu ( pr: parmicka nadherna/diamantové ) vyhrabnou i par mesicu zakorenenou rostlinku v 7cm vysokeho dna (pokud to nema koreny po celem dnu)

Dalsi rybka vetsiho a hbyteho pohybu lezici na dne, to cele rozviri a udela dunu. Kulicky zustanou na listech lezici u dna.

Krasne se do toho zasazuje, ale krutaci rybky to rychle vytahaj ze dne. Kort kdyz je to z cerstveho prostrihu.

Pro rybky 5cm a krevetky asi lambada.

Jinak je to fajn. Kulicky co vyplavou ze zacatku, tak zbytek potom vcelku drzi na dne.

Ps: moc se v tom nevyznam. Pouzil jsem asi jen 32l a 8l a priste bych to asi pouzil zas, pokud bych si urcil co tam bude bydlet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2021 10:15 Muž Zit_Congerson [67] - Rostliny – Výběr pórezního substrátu
Osobně upřednostňuji jiné než Volcano Black, vypadá hezky, ale časem je s ním stále horší a horší práce. Nejradši používám Rataj Profi Soil viz. článek fungujici-akvarium.webnode.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2021 15:31 Muž KarásekLut [32] Re: Buldr
Tak pancernicky mam v AQ tak je otazka jak by jim to vadilo. Musim promyslet jestli do nej jit a k rostlinkam dat jen kapsle nebo jak to udelat???? :-) kazdopadne z toho volcana je podle tve fotky hodne neporadku :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   30.09.2021 05:33 Muž Buldr [106] Re: KarásekLut
Fotka k příspěvku HD Volcano považuji za ideální substrát, protože je podstatně lehčí s vyšší porézností než štěrk, dobře se tvaruje (hardscape) a protože jde o přírodní vulkanický materiál, je inertní stejně jako léty prověřený štěrk. Samozřejmě stojí podstatně více, než obyčejný štěrk, ale zase podstatně méně, než některé "prémiové" druhy štěrku, nebo dalších typů substrátu, zejména ty jílové, které se vyčerpávají a rozpadají. Poločas rozpadu se liší, ale nakonec stejně slehnou a změní strukturu. Ostrost může vadit některým rybám např.: pancéřníčkům. Pandy i Štěrbáci se v tom vrtají non-stop a fousy jim vážně nechybí, nejsou ani odřené, nebo pořezané. Nevadí jim to, přesto, jde o vlastnost, kterou bys měl zvážit.

Předem varuji, vyčistit ho o prachu, aby po napuštění akvárium nebylo jak řeka Ganga na svátek praní prádla, nezbytností a naděláš hodně velký nepořádek. Osobně jsem na to vzal starý medomet (vytáčí se v něm plástve medu) s vapkou a prostříkával za neustálého otáčení kovových sít nad kanálem, kde to vypadlo jako po povodních. Nakonec dočištění čistou vodou (sprchování přes síto) a stejně jsem bylo co uklízet i v koupelně. Avšak po napuštění bez sebemenšího zákalu vody. Lidově řečeno, od drahé polovičky se pochopení nedočkáš.

Zásobní substrát se nedoporučuje začátečníkům, protože u některých opravdu bohatých substrátů si neporadí s počátečním náporem živin, ale není to nic, co by se nedalo zvládnout a pořešit. Když nejedeš vysloveně ADA PS + ADA Amaz apod., tak ten nápor není zase tak enormní. To si musíš rozmyslet sám, co plánuješ v nádrži realizovat. U silně osvětlených a dopovaných rostlinných nádrží budeš stejně přidávat dusičnany už od počátku, protože poroste, protože velkou část NH3 (dusičnany) odbourávají nitrifikační baktérie. Kolísá to, proto třeba hnojím 4x denně, bych měl stálou hladinu. Čím výkonnější filtrace (nitrifikační baktérie), tím více dusíku budeš do akvária přidávat. U skromnějších nádrží s nenáročnými rostlinami např.: Cryptocoryne může na dlouho stačit jen zásobní substrát, u rostlinných džunglí s technikou a dopováním klidně 1 ml/10l denně, aby to rostliny nestrádaly. Vždy záleží na konkrétní nádrži.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2021 04:53 Muž KarásekLut [32] Re: Buldr
děkuji ti za vyčerpávající odpověď. Zkusím se podívat na substrát Volcano. Popřemýšlím jestli tam dávat výživný substrát nebo jen ten "vrchní" bez spodního. Rád bych nějaký s nízkou frakcí ať se do něj rostlinky hezky sází.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2021 22:28 R Muž vaclav [13333] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Lojza007
Proč se jílové kuličky dávají ke kořenům určitě ne pro to, aby odebíraly živiny ale naopak. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2021 22:14 Muž Lojza007 [170] Re: vaclav
No za mě ne, zásobní substrát jsou dost často jílový kuličky, může a nemusí mít v sobě už živiny, ale jeho hlavní funkce je kumulovat přebytečný živiny z vodního sloupce.
Výživný substrát třeba v podání Dennerle je taková pískohlína plná živin, ale žádné další živiny už nekumuluje, ale pouze vydává.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2021 19:40 R Muž vaclav [13333] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Lojza007
nemyslel jsem zásobní, ale výživný substrát není to náhodou jedno a to samé. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2021 17:06 Muž Buldr [106] Re: KarásekLut
A proč bys to dělal? Pokud chceš použít zásobní substrát překrytý síťkou, tak do něj nepíchej a nesázej. Překrytý zásobní substrát se postará o postupné uvolňování živin. Zásobní substrát zasypeš vrstvou substrátu, do kterého budeš sázet rostliny a vytvářet hardscape. U čelního skla bys měl mít 3-5 cm silnou vrstvu, naopak u zadního skla 8-10 cm substrátu. Zásobní substrát stačí 2-4 cm po celém akváriu, nebo místech, kde budeš sázet např.: vytvářet iluzi ostrova s pískem okolo. Přísun makro i mikro prvků bude postupný a dlouhodobý. V okamžiku, kdy se zásobní substrát vyčerpá (několik let), zkrátka nadopuješ dno patřičnými prvky.

U porézních a lehkých substrátů jako Volcano, díky poréznosti a nesléhavosti se živiny dostanou ke kořenům díky pohybu vody. Klidně můžeš použít samotné Volcano, případně jiný podobný substrát bez zásobního substrátu. A kdyby to náhodou nestačilo např.: pro Cryptocoryne, tak do dna napícháš tyčinky, tablety, kapsle přímo ke kořenům. Velká většina rostlin přijímá nezbytné živiny a mikro prvky z vodního sloupce.

Zásobní substrát přináší velké výhody, ale také nevýhody. Zejména počáteční nápor živin vede ke vzniku řas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2021 15:39 Muž KarásekLut [32] Re: Lojza007
A slo by treba dat na dno vyzivny substrat, na ten dat netkanou textilii (pri sazeni rostlin by mela jit pinzetou propichnout) a na tu dat svrchni pisek. Teoreticky by se to nemelo nijak moc michat pri vytazeni rostlinek :-) je to realny nebo je to blbost? Ma s tim nekdo zkusenosti???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   29.09.2021 15:30 Muž vlka [2799] Re: KarásekLut
Doporučuji na začátek použít jen a pouze říční písek, pokud půjdeš do jakéhokoli výživného substrátu, nevyhneš se měření, chemii, hnojivům a nebudeš se stačit divit. Hnojení dodají rybičky, spousta rostlinek a vhodné světlo se postarají o vše ostatní...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2021 10:13 Muž Buldr [106] Re: vaclav
Naneštěstí jde o zásobní a svrchní substrát. Respektive šlo, protože Lojza007 se již opravil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.09.2021 09:35 Muž Lojza007 [170] Re: KarásekLut
Teď si to po sobě čtu a napsal jsem blbost, nemyslel jsem zásobní, ale výživný substrát. Moje doporučení je něco naspod, co jde hezky tvarovat a proudí tím voda (lávová drť nebo láva od Rataje), ideálně to nacpat do síťky a na to písek dle vlastních představ. Rostliny, co potřebují hnojit kořeny, tak to dělat přes kapsle.
Pokud chceš opravdu výživný substrát, tak stejné barvy jako bude písek, při promíchání to nebude vidět.
Pokud opravdu chceš zásobní substrát a jsi smířen s velkým bojem s řasou, tak zkus sehnat takový, co po čase neslehne a nestane se z něho bahýnko.

Pro představu, ve starým akváriu (nemá tady ani prezentaci) je pouze štěrk ze Sklorexu a rostliny tam rostou stejně rychle jako v novým akváriu, kde je výživný substrát a písek. Jedná se o středně náročný rostliny, stejný jako v tom novým. Všechny ostatní parametry jsou totožný, CO2, hnojivo, tvrdost vody. Prostřih rozdávám prakticky každý týden buď z jednoho nebo druhýho, někdy z obou zaráz.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2021 04:23 Muž KarásekLut [32] Re: Lojza007
bez zásobního substrátu? To slyším prvně že by to tak někdo dělal. Kapslí ke kořenům mám dostatek takže by to nebyl problém. Pokud mi rostlinky porostou tímto způsobem i ve velmi tvrdé vodě tak o tom možná budu přemýšlet. Díky za informaci palec ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.09.2021 23:47 R Muž vaclav [13333] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Buldr
O odkalování, tedy tomu zapíchnutí pomalu až na sklo, semletí ve zvonu a vytažení ven, si myslím své. Moc větších hovadin se dnu udělat nedá, Tak pokud mám jenom písek a nic pod ním tak to co ty popisuješ jako hovadinu tak já dělám desetiletí sice ne až na sklo ale z 10cm vrstvy klidně polovinu nebo i víc a funguje to skvěle. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2021 21:31 Muž Buldr [106] Re: Lojza007
Fotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HD O odkalování, tedy tomu zapíchnutí pomalu až na sklo, semletí ve zvonu a vytažení ven, si myslím své. Moc větších hovadin se dnu udělat nedá, jednak se narušuje prostředí obydlené heterofóbními baktériemi, které se starají o dekompoziční procesy dna. Druhák, do vody se uvolňuje např.: čpavek, který je ve dně přítomný a který zpracovávají baktérie. Pak se člověk nemá divit, že to nefunguje a dělají se řasy. Odkaluje se jemně, maximálně 1 cm do hloubky, tedy lehké odkalení, nebo vysátí, nikoliv zapíchnutí tak, aby se ještě promíchal substrát = do vody se začne uvolňovat a nastupují řasy.

Zásobní substrát lze chránit proti promíchání např.: jemnou sítí (do 100Kč), která brání promíchání substrátu a nehrozí tak uvolňování živin do vody, tedy zpravidla řasové kalamitě, v horším případě úhynu. Z lehčího substrátu dostaneš ven rostlinu i s mohutnými kořeny aniž bys narušil vrstvy substrátu, nebo nedostaneš a nadzvedneš polovinu dna, protože jsou tak prorostlé mezi sebou např.: Cryptocoryne, Echinodory a další druhy, jejichž kořenový systém se rozrůstá velice rychle, prolínají se plazivým oddenkem a zabírají velkou plochu. Obzvláště pak je-li výška substrátu nedostatečná.

Protlačit větší kuličku hnojiva, nebo tabletu do škvíry mezi kameny/kořeny prorostlé např.: Cryptocoryne stojí za to, zejména ty jílové, co se rády rozpadají. Nejhorší jsou ty slizké NPK kapsle, co kloužou z pinzety. Tyčinky se dají aplikovat jednoduchým udělátkem - kovová trubička s vytlačovací tyčkou, do které se tyčinka vloží a vytlačí v požadovaném místě a hloubce. Lze i koupit, avšak jediný kdo to prodává je ADA za lidových 2000Kč, ačkoliv výroba zabere pár minut a pár korun. Oficiálně se to prodává jako ADA Bottom Release a nenacpeš tam nic jiného, než ADA za opět lidovou cenu.

www.akvaria-aquascape.cz/…

Trubka z lustru, kolíkový váleček z půdy + jedna stará spojka na hadici k vyhození s nákladu nula nic, plus pár minut "výroby". Baští to i takové cvalíky, jako EasyLife Root Sticks.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2021 20:27 Muž Lojza007 [170] Re: KarásekLut
Moje jediná rada je, buď nepoužívej zásobní substrát a napichuj výživný kapsle nebo kup substrát stejné barvy jako písek. Opravdu se to bude míchat, stačí vytáhnout rostlinu nebo odkalovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2021 14:33 Muž Buldr [106] Re: KarásekLut
Fotka k příspěvku HD S Tropica zkušenost nemám, doporučil bych na základě vlastní zkušenost Sera Floredepot, které třetím rokem funguje v malé 54 litrové rostlinné džungli a nic podstatného nechybí a nepřebývá. Stále není potřeba ládovat dno a dekompoziční procesy dna valí na plné obrátky, stejně tak růst intenzivní růst rostlin (viz foto). Svrchní vrstva též štěrk, respektive přírodní 1-3 mm oblázky Sera.

V pokusném zkouším www.vodnirostlinky.cz/… zásobní substrát s kobercem a náročnou zeleninou (svrchní vrstva je Volcano Red ... co mi zbylo) a jede to taktéž, vlastně mi připadá, že ještě lépe. Obyčejná kostka od Dennerle s osvětlením 10W WRGB osvětlením a CO2. Utricularia graminifolia nasadila takové tempo, že začínám brousit nůžky, Rotala macrandra i Didiplis diandra se začíná krásně barvit a rozrůstá se do výšky i objemu. Zkušební mix, jak to celé může fungovat ve velké nádrži (účet za zklamání z výběru v tomto případě nebolí). Ovšem, jak bude fungovat za několik let, to opravdu netuším a neznám nikoho, kdo by měl dlouhodobé zkušenosti s tímto dnem.
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2021 14:26 Muž File1980 [52] Re: KarásekLut
To nedělej.
Za a)Křemičitý písek se ti časem se substrátem promíchá a bude to vypadat příšerně.
b)frakce písku 0,8 -1,2 mm se postupem času propadne na dno a nahoře budeš mít stejně ten substrát

PS:na reklamních obrázcích a videích to vždy vypadá perfektně. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2021 13:36 Muž KarásekLut [32] Re: Buldr
Tak odkaz jsem dával na zásobní substrát pro rostlinky a na to chci dát křemičitý písek frakce 0,8 - 1,2 a do toho sázet rostlinky. Mám akvárium 54 l ( 60 x 30 x 30), společenský (krevetky, živorodky duhové, pancéřníček napský, otíci a šneci). Do zásobního substrátu chci dávat NPK kapsle pro podporu růstu rostlinek. do popředí chci kobereček z traviček ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2021 12:51 Muž Buldr [106] Re: KarásekLut
A co vlastně chceš? Protože mluvíš o svrchním substrátu a ptáš na zásobní substrát.

Rozhodni se, co vlastně chceš, kolik hodláš investovat a jaké máš parametry akvária (obzvláště pak výšku vodního sloupce, tvarování dna, jaké ryby) - rostlinné/společenské. Osobně preferuji variantu zásobního substrátu s lehčím svrchním přírodním lávovým substrátem, který nesléhá, lze jej tvarovat a hlavně je inertní a nemá se na něm co pokazit, dobře přijímá živiny i kyslík a netrpí problémem s kalovými plyny (dekompoziční procesy). Nevýhodou lávového substrátu je ostrost hran, což může být problém pro některé druhy ryb a protože je lehký, chce to dobře ukotvit zejména větší kořeny. I několik měsíců utopené mangrove jsou schopné vyplavat, když se s nimi nechtěně zahýbe.

Nehynoucí klasikou zůstane vždy přírodní štěrk (1-3 mm), kde se nemá co pokazit a nezestárne, jako obohacené svrchní substráty, stejně tak se nepromění v břečku, což se u některých substrátů, respektive nepovedených šarží stává. Pod to můžeš šoupnout zásobní, klidně i do síťky/látky, nebo zásobní vynechat a rostliny s mohutným kořenovým systémem prostě dopovat živinami do dna i když hodně rostlin přijímá živiny z vodního sloupce, najdou se takové, které potřebují zásobovat přes kořeny. Další výhodou štěrku je cena a můžeš si ho smíchat jak potřebuješ. Jak sléhá a prorůstá, je celkem fuška tam protlačit hnojící kuličky/tyčinky na bázi jílu. I když i na to se dá udělat udělátko, kterým projedeš dnem jako máslem a tyčinku tam vypustíš, aniž by se rozpadla a zakalila vodu, nebo vyplavala ven.

Ve tvarování si můžeš pomoc i lávovou drtí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2021 11:17 Muž KarásekLut [32] – tropica substrate 5 L
Má někdo zkušenosti s tímto zásobním substrátem? Jaká je jeho frakce, jak se s ním pracuje, jak v něm rostou rostlinky, ovlivňuje parametry vody? Jsem začátečník a ted mám unisoil substrát jílový s velkou frakcí.

www.rostlinna-akvaria.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   30.05.2021 14:55 R Muž vaclav [13333] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: melbymbo
Je to přesně obráceně ze začátku je v něm, a hlavně ve vodě živin dost a hnojit nerostoucí rostliny které přecházejí většinou na submerzní formu je to co způsobuje řasy. Většině to ze začátku roste dobře a až v rozmezí několika měsíců dochází k útlumu. Mluvím o klasických společenských nádrží ne o nějakém aquascapingu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2021 14:34 melbymbo Re: vaclav
Ten piesok ale od začiatku moc živin nemá, treba potom nejako pomôcť rastlinám do začiatku ? Aby sa nakopli rastliny a potlačili prípadný možny výskyt rias.? S rastlinným akváriom dosiaľ skúsenosti nemám
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2021 12:21 Muž Lojza007 [170] Re: melbymbo
Já s tím souhlasím, obyč písek, pod něj bych dál lávovou drť, aby tam trochu proudila voda, případně můžeš dát ještě nějaký výživný substrát, ale začínám mít pocit, že stačí písek a případně k rostlinám píchnout NPK. Písek doporučuju ve frakci do 2mm, krásně se do toho sází rostliny.
Ty jíly se prostě po nějaké době začnou rozpadat, takže pokud nechceš dělat aquascape a maximálně po roce až dvou to komplet předělávat, je to zbytečná sranda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.05.2021 10:09 R Muž vaclav [13333] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: melbymbo
Já bych dal inertní písek něco jako má Betus na obrázku okolo 1-2 mm Vodní rostliny berou živiny hlavně z vodního sloupce je velká skupina, která to dokonce jinak moc neumí. Zatímco speciální substráty což je většinou sušená hlína se lety vyčerpají a některé rozpadnou a je z nich bláto které pak může dělat problémy u písku je to přesně obráceně čím je starší tím je lepší. Doporučuji vrstvu okolo 10cm. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2021 23:18 melbymbo – zakladanie 1000 L akvaria
ahojte, v plane je zalozit spolocensko-rastlinne akva 250x60x70cm. chcel som na odporucania pouzit japanse soil substrat ale odradza ma zistenie ze za niekolko rokov sa substrat vycerpa a musim ho vyhrabat a vymenit. aky substrat alebo zlozenie dna vhodne pre rastliny by ste mi poradili aby som uz nic prerabat nemusel? dakujem ;-)

voda:
Dusicnany 10,5 mg/l
Dusitany 0,007 mg/l
PH 7,7
Fe 0,05 mg/l
Mg 34,7
Ca 85,7
Tvrdost vody 3,57 mmol/l 16°N (jedno je udaj z vodarni/ druhe namerana hodnota podla nie moc presneho JBL paskoveho testu 7v1)

fauna:
rybicky.net/atlasryb/andinoacara_pulcher_blue_neon 1+2
rybicky.net/atlasryb/tetra_cisarska 35
rybicky.net/atlasryb/afrotetra_konzska 15
rybicky.net/atlasryb/pancernicek_oranzovoskvrnny 20
rybicky.net/atlasryb/razbora_espeho 80
rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_modry 1+3
rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_jednopruhy 10
rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_stuzkovity 10
rybicky.net/atlasostatnich/piskorka_vezovita x
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.05.2021 19:26 R Muž afc1886 [11916] Re: Betus
To dno je v pohodě. palec
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2021 18:37 Žena Betus [3] – Môžem použiť takéto dno do akvária?
Fotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HD Akvarium sa ešte len vyrába a ja zatiaľ študujem veci okolo toho. Mám k dispozícii kremičitý štrk, myslím že je to 1mm,prikladám aj foto, mohla by som ho dať na dno akvária? Pod neho by som dala ešte florapol. Akvarium bude 60x45 cm. Rastlinky planujem nenáročné a ryby budú tetra ohniva, panciernicek maly a krevetky. Ďakujem.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2021 14:23 R Muž vaclav [13333] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Lojza007
Koberec vydrží jen určitou dobu a pak se ti oddělí od substrátu, takže pak máš možnost to předělat. Já bych nedával substrát, co snižuje KH to nepotřebuješ. Začal bych něco dobrého dospod a na to písek. Pak se můžeš posunout dál a vyzkoušet vyšší level. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2021 14:14 Muž Lojza007 [170] Re: vaclav
Zkušenost je z jednoho akvária. Ale nemám zkušenost se substráty, tak se bojím, aby mě to nevytrestalo. Aby se třeba moc nerozjela řasa nebo mně substrát moc nesnižoval PH. Na druhou stranu, dokud tam nebude osazenstvo, dá se to předělat. Peníze zásadní problém nejsou, ale rád dám na doporučení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2021 22:20 Muž Papik [454] Re: Lojza007
Jestli nemáš zkušenosti s výživnými substráty, je nejlepší do začátku obyčejný akvarijní písek, hezky oblý. Ušetříš si pravděpodobně mnoho problémů. Hlavně ne černo-bílou drť. Pro výživu rostlin k nim můžeš zapíchat výživné tyčinky nebo hliněné kuličky. Jen pozor na ty od Rataje, prý se velmi rychle rozpadají, někomu i při zahrabávání do písku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2021 21:21 R Muž vaclav [13333] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Lojza007
Tak záleží na několika věcech. Jestli už nějakou zkušenost máš a další věc jsou finance, můžeš to dělat s drahých japonských substrátů nebo jen s písku. Na You-Tube je takových návodů spousta. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2021 19:05 Muž Lojza007 [170]
Ahoj, potřeboval bych poradit. Čím víc si to tady čtu, tím míň vím. Zřizuju nové akva 100x50x50, rád bych nějaký koberec. Voda je povrchová měkká, PH cca 7.2, s CO2 klesá na 6.8.
Jediné, v čem má snad jasno, tak je použití lávové drtě jako spodní části pro modelování. Co na to použít za substrát nebo substráty?
Předem děkuji za rady.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2021 05:08 Muž nekdo [343] Re: Krepec
ne
tedy ne ve smyslu jak to chcete vy
unisoil je paleny jil, tedy inertni a lehoucky (tzn oblazky se nahore neudrzi a pujdou dolu, a lehky pujde nahoru)
susene jily maji spoustu zivin, ale nemyslim si, ze by to bylo pro vas vhodne dno (vzhledem k vasi prezentaci).
zacal bych tim, ze bych se zameril na hnojeni
nebal bych se toho - koupil bych neco "zaruceneho" (za me dennerle s7+v30+tablety, pripadne easylife profito) ve smyslu kapalne hnojivo
a nejake hnojivo ke korenum (zase - mam vynikajici zkusenosti s dennerle kulickami do dna, nebo od easylife root sticks) a ty napichal ke korenum
a uvidite, jestli se to zlepsi (dle meho ano :)
prestal bych tam lit jakekoliv prumyslove cistidlo, ktere ma nahrazovat CO2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2021 19:00 Muž Krepec [28] Re: Filip_CZ
A myslíš že by to fungovalo s tímto substrátem www.rostlinna-akvaria.cz/… na dno nebo aspoň pod rostliny a přesypaný malou vrstvou oblázky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2021 05:38 Muž Filip_CZ [165] - RostlinyRe: Krepec
Ahoj.. já bych na dno dal 2-4mm a na to vrstvu jemnější cca 2mm, lze i méně ale odkalovani bude občas brát trochu substrátu... zásobní bych dal jen pokud substrat už sám o sobě nebyl nabuseny výživou např různé palene jílové kuličky typu tropica, amazonia ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2021 21:09 R Muž vaclav [13333] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Krepec
Když už bych předělal dno tak bych to udělal znovu a s jemnějším pískem, pod něj pak trochu zásobního substrátu dát můžeš. Udělal bych to ale v tom případě, že tam bude těch rostlin opravdu hodně jinak stačí jen něco ke kořenům tím ničemu neublížíš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2021 20:59 Muž Krepec [28] – Kombinace oblázky x substrát?
Zdravím, moc se mi nedaří pěstování stonkových rostlin. Proto mě napadlo jestli neudělat dno ze dvou druhů materiálů. Nechat oblázky 4-8,co mám a k tomu písek nebo substrát. Ale bojím se co to bude dělat když budu čistit akvárium. Máte někdo s tímto řešením zkušenosti? Nebo byste do toho nešli? Díky za zkušenosti, rady. :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.02.2021 17:25 Muž vlka [2799] Re: dandy75
Tvoje chyba, kdyby jsi zavčas odkaloval a nenechal si to ,,prokadit,, byl by písek bílý pořád...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2021 21:43 Muž dandy75 [6] Re: JirkaBery
Já měl taky takovej písek, krásnej zářivě bílej, než ho kompletně prokadily, zepředu bylo vidět za sklem, jak to pomalu zelená a po půl roce, když jsem sunul akvárko jinam jsem jej dosypal žlutým a řekl bych, že to je i hezčí.
Teď mám půlku filtrační 0,6-1,6 a k tomu půlku 0-4 pranej, takže tam určitě prach nebude. Tak jsem zvědavej, jak se v těch 5-6cm bude dařit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2021 16:21 Muž strappy [38] Re: nekdo
To sice mozna ano ale přibližně. Toto je ve sklenici s vodou pod led osvetlenim :) bude to urcite neco jineho v akvariu ale přiblizny odstin se mi fakt moc libi tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2021 16:06 Muž nekdo [343] Re: strappy
OT
a v akvarku to pod svetlem bude vypadat zase jinak ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2021 15:48 Muž strappy [38] Tak
Fotka k příspěvku HD Tak dorazil pisek z akvaristy ,ktery jsem řešil několik příspěvků výše. Uz je vyprodaný a dalsi prodej se neplánuje. Údajně je nebarveny přírodní je to i na pytlích me přijde jen lehce přibarvený,a myslim,ze lehce je. Je to přesně to,co jsem chtěl. Není to tak tmavé a zas uplne světlé také ne. Posuďte sami.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.02.2021 21:58 Muž jab63 [728] - Borneopísek
Když porovnávám akvarijní písky s tím co vidím v přírodě tak mi vychází nejlépe tmavý Hagen. Nějakou bublinu v octu udělá ale to mu odpustím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2021 18:12 Muž JirkaBery [16] Re: afc1886
Fotka k příspěvku HD afc1886 napsal: Pěkný je i písek od firmy Tomi..
Taky jsem hledal písek, někdo tu tenhle Tomi už radil, tak jsem vzal Hornbach útokem, a ač je v pytlíku mokrej a tmavej (skoro bych řekl ošklivej) a mocjsem mu nevěřil, tak v akvariu je naprosto super, jak frakcí, tak barvou a navíc za pár korun (cca 10kč/kg) palec
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2021 10:55 R Muž vaclav [13333] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: jab63
Pokud někdo uvažuje o CO2 tak kupujte písek kde je garance čistoty třeba jako je písek do filtrací. Všechno ostatní může obsahovat vápenec a vyměňovat potom dno je dost nepříjemné. V tom případě bych se možná vyvaroval i těch barvených. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2021 07:25 Muž _Rob_ [67]
eshop.unihobby.cz/… a tohle někdo zkoušel?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.

+ Přidat reakci

Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 89

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 111917x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3914-jake-dno-do-akvaria-