Krupička
Před chvílí jsem přijel domů, koukl na samce a již to skoro nemá. Nějaké, jakoby jizvy, tam vidět jsou, ale zdá se mi, že to má míň, resp ty "jizvy" jsou vidět jen pod určitým náklonem světla. Jinak na žádné jiné rybce jsem to nezpozoroval. Je možné, že zabrala ta lžíce soli, zvýšená teplota a vzduchování?
Všude kde jsem ve zveráčích byl, tak jediné co měli byl přípravek od Tetry - ale ten říkali, že je hodně nešetrný a nebo malachit. Koupil jsem tedy malachit.
ALe to jsem nevěděl, že ten samec se takhle spravil.
Takže babo raď,44 mám to tam ještě lít, nebo počkat co se bude dít dál? Zase nechci rozhazovat rovnováhu, když je tam třeba dobrá...
jj, dnes jsem v hornbachu bral. 105kč za exit a 149kč za 2000. tak jsem zvědav jak dopadneme s krupičkou
Určitě ji mají v Hornbachu. Já si ji objednal přes internet, ale včera jsem ji tam objevil. Mimo jiné, mají tam další tři léčiva na krupičku. Zminovaný Anti- ichtin(cz výrobce, ale v návodu není ani napsáno jak dlouho léčit, až moc stručný návod, ale zabral)Terra asi Medical a potom ještě jeden ,ale název ani výrobce si nepamatuji.A ještě Esha doporučuje po skončení léčby, vitaminy a minerály pro zotavení a kondici rybicek Esha Optimal. Tu jsem si koupil ,ale na konec léčby čekám.

Děkuji za rady, všem. První věc co jsem udělal bylo přečtení toho odkazu.
Co se týče solení - nesolil jsem moc kvůli sekavcům a ancistrusům (ancistrus pozorováním potvrzen pouze jeden. Dával jsem je tam honě malé - jinak by šly pryč - v rodném akva se vytřely a bylo jich tam moc, tak je možné že se ujal pouze jeden). Sekavci jsou tam určitě dva, o ně mi jde především, jinak je tam ta akara a jeden sumeček. Neonek bylo více, jenže tím, že to akva nebylo v moc dobrém stavu (a stále není ještě úplně top), tak 4 zahynuly. 4 tam byly ještě původní a ty postupně odešly stářím...
Snad se mi podaří sehnat tu Eshu, zatím co jsem byl ve zvera tak netuší co to je zač...

Parazit se vyskytuje ve všech sladkovodních i mořských vodách na celém světě. Následkem infekce je, že se ryby otírají o dno a kameny a narušují tak kůži jsou náchylné k sekundární bakteriální infekci či zaplísnění. Dospělý jedinec se dorůstá až 1 mm, který se po dosažení svého vývoje uvolní z povrchu tkáně ryby a spadne na dno, kde se usadí na předmětu v akváriu. Tam si vytvoří hlenovou schránku a postupně se rozdělí až na 2000 malých jedinců, kteří hledají svého dalšího hostitele. Pokud svého hostitele nenajde do dvou dnů (záleží na teplotě), umře. Při nižší teplotě se vývoj zpomaluje. Při teplotě nad 28stupňů se degenerují cysty a při teplotě nad 30stupňů je rozmnožování přerušeno. Živí se červenými krvinkami a jednobuněčnou tkání.
Ryby, které přežily slabší invaze jsou proti krupičce částečně odolné.
O pár řádků výše jsem dostal tento odkaz.
rybicky.net/nemoc/Ichtyophthirius-multifiliis
Je tam popsáno vše, já ted stím bojuji 6 den(za normálních podmínek nemoci 3dny, já ted zdvojnásobil dáky léčiv, od 3 dne). A zatím "asi dobrý", napadaným rybičkám se tečky zvětšují a dozrávají. Nenapadené jsou ok. Mám tento problém podruhé v krátké době. Poprvé, po 24 hod (léčivo anti- ichtin) ok a bez příznaků, ale dva druhy rostlin částečně odumřely. Ted se kožovec vrátil (špatně jsem doléčil) a asi v lepší kondici a odolnější. Léčím Eshou Exit a Eshou 2000 šetrný k rostlinám a celému AQ(vyndat aktivní uhlí a absorční filtry všeho druhu). Zatím nemizí, ale nejsou nově nakažené(a bez úhynu). Ta sůl moc nepomáhá (jen brzdí, alespon u mě). Muj známý je chovatel rybiček 35 let a ten řekl osol to klidně 1KG soli(200l.),ale rozluč se s rostlinam, ryby to prý vydrží. Tak to lečí on ,ale má holé stěny. Ještě přemýšlím, že ty napadené odstraním, aby kožovec nepadl na dno a dále se nemnožil(vycházím z toho že esha likviduje kožovce z vodního sloupce při hledání hostitele, tak že nový by "neměl" být přítomný a je jen na rybách kde odolává, protože je pevně uchycen a má asi ideální podmínky. Je zajímavé, že v prvním případě jsem měl napadené jen skaláry a čichavce a ted vše ostatní krom krunýřovců, skalárů a čichavců. Četl jsem, že si vyléčené ryby dokáží vytvořit imunitu. Dám tomu ještě 24hod. a rozhodnu se. Jsem, ale začátečník to jsou jen moje poznatky a zkušenosti.

Odlov Gupky a budeš mít klid.Dneska jsou Gupky přešlechtěné a překřížené z různými dovozy.Udržet takové ryby dlouhodobě při životě je takřka nemožné...Odsaj dno a vyměň půl vody v akváriu.Můžeš tam dát nějaké lečivo,ale stejně to nepomůže.
Nevím z fotky posoudit, nakolik byly ryby zasaženy. Ale obecně uznávaným léčivem na krupičku je eSHa Exit. Nejdřív bych dobře odkalil a vyměnil půlku objemu vody v akváriu. Dávkoval bych podle návodu v kombinaci s tou mírně zvýšenou teplotou (snad bych nad těch 28 C ani nešel).
Případně, jestli jsou některé ryby zasaženy víc a je riziko nějaké přidružené bakteriální infekce, kombinoval bych s eSHa 2000.
Obě léčiva jsou poměrně šetrná a neměly by výrazněji zahýbat s biologickou rovnováhou nádrže. Myslím si, že i sekavci by je měli zvládnout, ale raději počkej, co na to řekne někdo, kdo má přímo s léčbou sekavců zkušenosti.
Avšak: Jestli je osádka nádrže opravdu taková, jak uvádíš v prezentaci, může být na zdravotní problémy zaděláno dlouhodobě. Dva ancáci do 100 litrů (předpokládám, že jde o hrubý objem, tak snad možná kolem 85 litrů vody?) je dost hodně. I když je tam docela fajn filtr, chce to poctivou údržbu nebo poslat ancáky plavat jinam. Jestli se co i jen trochu zhorší kvalita vody, těch 6 neonek nebude nadšeno. Hejno je poměrně malé, co může vést ke stresu a v kombinaci s tím ancákem si to o problém říká. Taky na sekavce je to příliš malý objem a ti taky rádi čistou vodu, co s těmi ancáky může být problém.
Takže, otázka. Vím, že to bylo probíráno spoustukráte, a ještě hodněkrát probíráno bude, co teď? Karanténu asi tedy ne, když je to v celém akva. Ostatní však příznaky nemají.
Zvýšit teplotu vody a posolit, to je to, co jsem vesměs vyčetl. No jo, ale snesou mi to sekavci a ancistrus?
EDIT: Případně kolik posolit? Dal jsem zatím polévkovou lžíci, vím, že by měly přijít cca 2, ale to jsem se neodvážil najednou. Teplota nastavena na 28 a kousek. Zítra kdyžtak další zvednutí - bojím se šoku.

Ano parazit v různých stupních svého vývoje je přítomen v celé nádrži.
Takže pokud se dobře pamatuji, tak je to v celém akva

Za mne - kožovec (krupička).


Ještě pár fotek.
Tak jsem se tu v dobré víře přihlásil, že se mi podařilo trošku opravit "žumpu" a hle, za pár dní mám problém. Na svém profilu mám video i fotku (zápisník) s popiskem. Prosím poraďte. Je to krupička, není to krupička? Omlouvám se za kvalitu, nebyl jsem schopen kvalitně zaostřit
Přeji pěkný večer


Ahoj, u nové black molly se mi po týdnu objevili bílé tečky. Podle popisu si myslím že asi krupička. je to tak? po asi 60 fotkách jedna co konečně je aspoň trochu použitelná
rybku sem teda ještě neviděl že by se otírala apod
Asi jo,krupička se léčí min 7dnů při 29-30st.
Dík moc za odpověd. Jsem rád , že mě nikdo podpoří v myšlence a poradí, já už totiž nevím co dělám dobře a co ne.

Pokračuj dál, jak píšeš a to klidně v silnějších dávkách, někdy je to na hodně dlouho a budu se opakovat, ale ty nicotný podmínky to jenom podporují, ovšem je taky možnost, že máš co dělat s odolnějším kmenem kožovce, na nějž eSHa nezabere, což je ovšem předčasné uzavírat, pokračuj dál.
ESHA Exit a 2000. Ahoj, nevíš proč ta krupička stále nemizí ? Dělám snad něco špatně? Ty rybi co jí měly,těm se krupička rozrostla o pár teček, vše mají na ploutvích. A ty co byly bez nákazy jsou čisté. Nejvíce to mají parmičky čtyřpruhé a mechové a taky pár neonek cca 15-20 kusů (celkem 45 ryb).Skaláři a čichavci bez příznaků. Mám předepsaných 72 hod. téměř za sebou. Píší že v odolných případech krupičky(kožovce) se může léčba protáhnout na 5 dní. Zkusím zvednout dávku a pokračovat další dva dny. Dnes jsem koupil 30l. karanténní AQ i s příslušenstvím a založil ho(prvně zkouším svoji studniční vodu, test byl ok). Ampulárky i s hroznem vajíček jsem přemístil do nového(hrozen na polystyren). Ampulárky se po hodině potopily a za další hodinu rozjely,tak že jsou OK a já mohu v klidu spát at je to jak je to. Hodil jsem tam i vápencovou "želvu" (odlitek na dodání vápníku, síran vápenatý,hořčík,chlorid sodný), tak že malé ampulárky budou mít vše co mít mají na první týdny (pokud se vylíhnou).Snad jsem zase neudělal nějakou blbost. To jen abych nedopadl jako Horác a neměl jsem u "500" ampulárií v háji ulity. Pro svuj klid a jistotu jsem utratil zase nemalé peníze, doufám že se mi snaha časem vrátí.

Je, prostě někdy sedí a jsou líný. eSHa jim fakt nic neudělá, to spíš to mohlo podle toho vývoje vypadaat na to, že jsou načatý N látkama, ale zdá se, že to bude richtik.
Včera se váleli na dně, to nikdy nedělali(max. pul dne a jen jedna nikdy ne všechny). A dnes už všichni plavou na hladině. Je to tedy normální ?
Ne z odkazu, ale z vlastní zkušenosti si dovolím tvrdit, že plži léčbu Exitem i 2000 bez problému přežijí
Tak POZOR. Esha 2000 obsahuje měd a ta ampulárie zabíjí nebo jim alespon neprospěje.
Esha Exit zase obsahuje malachitovou zeleň, což je to samé jako u mědi vubec plžům neprospívá. Doporučuji ampulárky dočasně přemístit.
Čerpal jsem zde (zdroj odkazu rybicky.net 2008) :
applesnail.net nahoře je výběr jazyka.

Tak dnes aplikována Esha Exit a 2000 po třetí (léčba 48 hod). Ale krupička ne a né zmizet, navíc některé rybky ji mají tam, kde ji dříve neměly. Tak ještě je čas. Ale co mě znepokojuje je to ,že ampulárky se od rána nepohly, což se nikdy nestalo, myslím že jim ta chemie vadí a dost. Jsou pootevřené a leží na dně a nic. Snad není po nich. Skoda že v letáku je, že vedlejší učinky nejsou známy. Ale i tady jsem se dočetl, že šnekům nevadí. Snad se vzpamatují. Nebo neví někdo zda je to normální ? občas jely nahoru nasát vzduch "periskopem" a ted nic.(za 12hod ani cm.) Raději je dnes vyndám alespon do kýble. Neritiny jsou v pohodě jen ampulárky.
Kdyz to nekdo na zacatku zarybni driv nez je potreba, zachranit se to da tak, ze se k akvariu pristupuje jako k ucelovemu akvariu, mysleno holke sklo s technikou. Proste se casto meni voda. Zabeh je pak delsi, je kolem toho behani, ale jednou se to i takhle zabehne a ryby preziji.


Vždyt jsem to psal o stránku tohoto vlákna dříve. Že jsem udělal mnoho chyb, že jsem měl v ruce knížku jak založit AQ , ale byla až moc stručná. Ale co ted jako mám dělat, to mám dát ryby do vany a počkat měsíc až se AQ zaběhne ? Ano dal jsem tam pár ryb po týdnu a zbytek po 10 dnech. Ale ted potřebuji zachránit co jsem zvoral. O peníze vubec nejde ,ale o život těch ryb. Právě jsem aplikoval Eshu 2000 a Exit (PŘESNĚ DLE NÁVODU). A pomodlil se k bohu. Taky krásně zelená voda jako u anti-ichtinu. Já mám v jedné hospodě AQ 80l. už rok a pul. Dostal jsem ho v katastrofálním stavu i s rybkami. Ryby jsem mrsknul do kýble, písek vyvařit (bylo tam asi 1000 okružáku a milion dalších vajíček), koupil jsem nový molitan na filtr(tak že také bez biokultury) poháněný jen vzduchem. Koupil nové rostliny ty puvodní byli sežrány, vše tam zase namrskal zpět, napustil a hotovo (celé to trvalo 5hod.) a nikdy nebyl žádný problém. A to jsem ho převážel s 10 cm. vody. Ani nemusím popisovat co se dělo uvnitř. A ještě je v zakouřené hospodě kde se nikotin a dehet filtruje pomocí vzduchování přes tu vodu jako ve vodní dýmce. Proto nemám zkušenosti ,tam běží bez problému. Až ted doma, počkal jsem pro jistotu týden a myslel jsem ,že to bude cajk, když tam jsem to dokázal za pár hodin.Nu což, ted budu bojovat. Ještě přidám jen tak ilustrační foto před a po aplikaci Eshy 2000 a Exit, brčál.

Správně, takhle na mě,ale jak jsem řekl mám dvě hospody v jedné kde se vaří pracuji. Jsem od 8 do 23 hod. v práci, tak že i ted. Rady jsem četl až dnes ráno již v práci, protože muj dotaz sem přišel myslím dnes kolem 1:30 ráno. Až přijdu domů vyndám uhlí z filtrace a vyměním 1/3 vodu. Odkalovat nemusím to jsem dělal v pondělí i z výměnou 1/2 vody. Esha přijde kurýrem zítra v noci až přijdu zase z práce, aplikuji dle návodu. Ač nemám čas odkaluji a čistím skla pravidelně (jen čelní a boční, zadní nechávám "zařasené" neritinkám).Za tři týdny od nasazení ryb 4x odkaleno.AQ jsem zakládal 24.12 to byli obě hospody zavřené a já měl čas

Ono to nevypadá,ale já tyhle příspěvky píši celý den. Vždy třeba s dvouhodinovou pauzou. Ale myslím, že tohle celé co ted píši, stejně tak jako váš dotaz "výtka" sem nepatří.

A už jsi dneska pro to akvárium něco udělal? Teď nechci podrážet nohy tím že se vzděláváš, ale jsou zde důležitejší věci a tím je ta kondice akvária, takže velmi častou výměnou vody nic nezkazíš. Vím, jsem protivnej, ale to patří k věci.

0 21.01.2015 19:08 Klinas –
Re: Sid 
Tak ne ! zubovec vypadá takto. Tak mám opravdu ty neritiny zebry. A malé tam mám a proč to nevím. Nechápu. Uvidíme až to vyroste třeba je to omyl. Zkusím nafotit.
0 21.01.2015 18:51 Klinas –
Re: Sid 
Tak už vím jak to asi je, mám zřejmě českého "zubovce",ale je pruhovaný a kupoval jsem šneky jako neritiny zebry (viz obrázek), citace : Neritina natalensis (známá také pod jménem Neritina zebra) patří mezi plže (třída Gastropoda), podle staršího systému byla řazena do podtřídy předožábrých (Prosobranchia), řádu kruhožábrých (Archaeogastropoda). Nově je řazena do podtřídy Orthogastropoda, řádu Neritopsida. Čeleď Neritidae s těžištěm výskytu v tropech a subtropech má většinu zástupců mořských, část druhů žije v brakických vodách v ústí řek a několik je sladkovodních. Vazba na mořské prostředí může být však vyvinuta i u sladkovodních druhů, u některých je totiž zachován vývojový stupeň planktonní larvy (veliger), která se vyvíjí v moři. Je tomu tak i u Neritina natalensis: druh žije v řekách jižní Afriky, kde také dochází k páření a kladení vajíček. Larva, jejíž velikost nepřesahuje 1 mm, se po vylíhnutí dostává s proudem vody do moře. Až po ukončení jejího vývoje a přeměnu na "šneka" se vrací zpět do vodního toku, během života putuje neustále proti proudu (čím blíže k prameni, tím větší jedince můžeme nalézt).
Blízkým příbuzným této neritiny (správný český název je vlastně zubovec!) je Thedoxus danubialis, plž žijící v povodí Dunaje. Na jižní Moravě je kriticky ohrožený a také na území Slovenska je druhem vzácným. V severní Evropě je hojným druhem Thedoxus fluviatilis (v ČR býval v Labi, dnes vyhynulý). Oba druhy jsou příkladem sladkovodního plže s úplnou nezávislostí na mořském prostředí - larva prodělá svůj vývoj uvnitř vaječných obalů, takže se zdánlivě jedná o vývoj přímý - z vajíčka se vylíhne rovnou malý šneček.
Ale ty neritiny neprodělávají vývoj jen v řece. Nebo ano?
Nemám tolik času (mám dvě hospody v jedné dělám) něco fotit a sedět u compu, už tak vše řeším v noci to mám čas, na úkor spánku.

Zkusím rady, léčbu eshou a uvidíme. Když nevyléčím založím prezentaci. Jde o 200l. AQ. Mám tam velký kořen několik druhů rostlin po stranách a za kořenem (chci zelenou stěnu jako pozadí). 4 čichavce mramorové, 20 neonek, 10 parmiček čtyřpruhých a 10 těch zelených, 2 skaláry,2 dospělé čichavce obyč, 2 parmičky(černé s červenými ploutvičky lítaj kolem dna)2x ancistrus. 3x Ampulárka a 6x neritina. A ted k těm neritinám, já přísahám, že tam mám malé (na 93%) a spousty vajíček. Mám tam dvě opravdu malé u těch to není ještě poznat a dvě větší asi 7mm. dost se schovávaj kolem kořenu, ale v noci lezla těsně kolem předního skla vzal jsem lupu a viděl jsem tvar ulity zatočenou do tupého konce směrem za tělo. žadné hrbolky ani ostrý konec ulity. Soukromý chovatel co mě je prodával a předával mě je na parkovišti řekl : "Tady máte 6 neritinek to vám bude na 200l. bohatě stačit, oni lidi říkají že se nemnoží ,ale není to zas tak uplně pravda". Určitě je vyfotím až bude příležitost. Vím že v přírodě putují řekou mezi tím se vyvinou a potom po vylíhnutí v dolním toku putují zase zpět proti proudu ,jako losos. jsou úžasné a živý se jen a jen řasou všeho druhu, pomocník do AQ.
Aplikuj tu kombinaci eSHy a potom nic jinýho než stabilizaci akvária, ideálně častější výměnou vody neřeš, vše ostatní má čas a je navázáno na kvalitu prostředí, bez toho se v tom budeš motat jak veverka v bubnu hodně dlouho.

Neritiny se v normálním AQ rozmnožit nemohou. Pouze nakladou vajíčka, ale malou neritinu v AQ prostě neuvidíš. Pokud se ti tam něco malého plazí, tak na 100% to není neritina.
Ještě než začneš s tou léčbou, tak by bylo dobré to akvarium odkalit a vyměnit i 50% vody a opět zasolit.
btw: jak je to AQ velké a co v něm všechno je?
Chtělo by to založit prezentaci.
Tak ano udělal jsem spoustu chyb, při zakládání AQ jsem čerpal jen ze stručné knížky. ted už vím, že to chtělo více literatury. Učený z nebe nespadl, ale co jsem zde četl krupička se objevuje i v deset let do tè doby bezproblémovém AQ. zkušeným chovatelům. U mě je jasné podcenění situace a už po 7 dnech po založení jsem dal část ryb do AQ. Filtr ani AQ nebylo zaběhnuté. Mám také ted dost problémů, úhyn jako takový zatím žádný. Ale mám krupičku, hlístice v písku (což možná není až taková závada) a ted jsem koukal na pomalu rozpadající se ulity velkých šneků. Prostě vidím že biorovnováha je dosti na prd. Také jsem udělal chybu po první léčbě. Dočetl jsem se že mám při aplikování Anti - ichtin vypnout filtr. Ale dočetl jsem se to když už chemie byla v AQ, tak že jsem filtr plný chemie vypnul(prostě jsem panikařil a unahlil se) stalo se to, že jsem zabil užitečné bakterie ve filtru a ještě si celý filtrační systém zaneřádil žlutým povlakem který mě to tam po znovuspuštění krásně fouklo. Po tè jsem znovu celé vložky propral a založil filtr znovu (vyměnil uhlí atd.) i s přidáním bakterií, ale tím jsem začal zase od nul. Zatím se trápím Eshu exit a 2000 mám na cestě a zítra bude doručena. Krupička není rozjetá mám vodu zasolenou z dřívšjška a tím se asi zpomaluje cyklus krupičky, tak myslím že mám čas zatím to mají tři rybky ze 40 po dvouch třech tečkách. Až se vypořádám s krupičkou budu řešit ten vápník a ulity šneků ve vodě snad pomůže calcium. Řasu mám také ,ale neritinky mají alespon co papat a dokonce se mě ted nově i po chemii rozmnožily což se prý v zajetí nestává. Ale řasa není katastrofická. Zdá se mi že se rozjela po Anti- ichtinu.No nic dnes vyměním 1/3 vody a vyjmu aktivní uhlí a připravím se na zitra kdy dojde esha. Děkuji za cenné rady. Později napíši jak to celé dopadlo. Za necelý měsíc co AQA mám jsem zažil opravdu mnoho

Tak ono není povětšinou nutné používat žádný přípravky, který už léčí naše pochybení a následky, ale příčina je trošku někde jinde a to v nesprávně zaběhnutém a uspěchaném začátku akvária. Bohužel je toto konání velmi častým jevem a sem se příjde až v momentě problémů. Ale k tvojí otázce. eSHa exit v doporučené kombinaci s eSHa 2000 je bezpečným(nevadí ani šnekům, ani rostlinám) a účinným přípravkem na potlačení nálevníka, jemuž říkáme krupička. Používám záměrně slovo "potlačení", protože bez dobrého prostředí v akváriu je to všechno jenom dočasná záležitost s opakujícím se scénářem. Takže teď do doby než bude možné aplikovat eSHu exit(případně i tu 2000) dle návodu, měnit vodu a to denně min. 1/3 objemu akvária, omezit krmení na minimum a v mezičase se podívat na některý z odkazů a jako další bych doporučil se zde registrovat a zřídit prezentaci předmětný nádrže, aby ten kdo bude chtít a umět poradit měl možnost tzv. z čeho vařit.
rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky
rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
Skusenosti tunajsich vravia, ze sa nemusis obavat o sneky, ani krevetky, ani citlive druhy ryb. Len si precitaj riadne navod...
Inak odporuca sa esha exit kombinovat s esha 2000.
To uhlie si mal vybrat na zaciatku a schovat
A ano, filter nechas bezat, bez aktivneho uhlia.
Drzim palce aby bolo liecivo dostupne, ja som naposledy v nasom mestecku nemal to stastie
0 21.01.2015 01:25 Klinas – Krupička
Dobrý den. O krupičce zde bylo napsáno hodiny a hodiny textu, ale nikde jsem se nedočetl zda léčiva (ESHA) vadí třeba šnekům a o rostlinách také nic moc. Už jsem jednou léčil (3 týdny) použil jsem Anti-ichtin , ale po aplikaci se šneci (Amplulárie)začali chovat divně a jeden dokonce začal plavat a rostliny téměř odumřely. Třetí den krupice zmizela ,ale bylo mě líto šneku a stále více hnědnoucích rostlin ,tak jsem okamžitě vyměnil vodu, tak že se krupice nedoléčila a ted ji mám zpět. Šnek plaval další tři dny na stejném místě a jedna skalára začala odcházet také (byla zalezlá a hned jak vyplula ostatních 30 ryb na ni utočilo bez rozdílu druhu, ale přitom nikdy neměla žádné příznaky krupice). Šneka jsem dal pod kolo auta a rychle se rozjel a skaláru jsem také zlikvidoval. Ted nechci použít stejný přípravek, protože je to zjevně svinstvo pekelné. Esha jak je popsano je šetrná ,ale otázka zní je šetrná i ke šnekům ? mám neritinky a ampulárky a X druhů rostlin. A ještě jedna otázka mám vyndat z filtrace aktivní uhlí a filtr nechat běžet? To jsem se ani po hodině a pul nikde nedočetl. Ale uhlí asi pohlcuje chemické látky tak to zní logicky. Mám nově založené AQ 200 l. Jsem začátečník 1 měsíc.
Starší reakce
Děkuji všem fundovaný za rady. Ryby jsou už téměr bez krupičky tj. jen jedna plata má na sobě ještě drobné známky nemoci, ostatní ryby jsou (byly) v pořádku. Léčím Anti-ichtinem již třetí den. První den jsem dala předepsanou dávku (1kapka na 1lvody), každý následný den vyměním 15l vody (mám 60l AQ), přidám 5kapek léčiva a lžičku soli. Na léčivu je napsáno, že se má aplikovat až do odeznění přinaků, takže jakmile budou ryby "čisté", mohu začít s "rekultivací" AQ? Nebo byste doporučili třeba ještě 1-2dni preventivně léky dávkovat? A jelikož mi filtr běží, je lepší ho pak nechat samovolně opět zaběhnout (tj. každý týden odkalovat a vyprat filtr) nebo po takovém léčebném zásahu podpořit nitrifikační bakterie nějakým přípravkem? Díky
...Filtrační hmotu nevyndavat a nedesinfikovat, to by byl průšvih...
Při použití eSHa EXITu + eSHa 2000 k léčbě krupičky není dle doporučení výrobce nutné filtr vypínat.
Neplatí to ale při použití řady jiných léčiv, kde se naopak doporučuje filtry odstavit, vyčistit a vydesinfikovat. (Že je pak nutné udělat veškerá možná opatření k "bezztrátovému" obnovení procesu nitrifikace, je logické.)
...zárodky parazitů padají z ryb na dno, kde čekají na dalšího hostitele...
Z ryb se neuvolňují zárodky, ale dospělá stádia parazita, (trofonti). A ani nečekají na dně na hostitele, ale po dokončení vývoje, (cysta - tomont, namnožení jedinci - tomiti, rejdící stádium - theront), aktivně hostitele vyhledávají. No a léčiva likvidují právě toto vodě rejdící stádium.
I když... Výrobce eSHa EXITu uvádí, že tento prostředek působí i na trofonty(?)...
Ve filtru jsou nitrifikační bakterie. Pokud se filtr vypne na delší dobu, už po pár hodinách začnou nitrifikační baterie vymírat. A to by byla pro ryby katastrofa. Proto se filtr nikdy nemá vypínat. Výtok filtru nasměruj tak, aby trochu čeřil hladinu a nebude potřeba vzduchování, to k okysličení vody stačí. Léčivo používat podle návodu. Nevíme čím přesně léčíš, takže radim- podle návodu léku kterej máš.
Jen ještě tedy jeden dotaz: filtr mám vypnout nebo ne? Já totiž nemám vzduchování.

lubaan napsal: Filtrační hmotu nevyndavat a nedesinfikovat, to by byl průšvih. Často odkalovat dno, protože zárodky parazitů padají z ryb na dno, kde čekají na dalšího hostitele. Zvýšit teplotu na 29-30°C. Použít nejlíp léčivo Esha Exit v kombinaci s Esha 2000.
Děkuju, tak zase filtr vrátím. Už jsem z toho blázen...každý radí něco jiného

zatím to vypadá, že z ryb postupně krupička mizí. Jak dlouho mám ještě po vymizení krupičky na rybách podávát léčivo, abych zničila vše? Dnes je to druhý den, kdy jsem podala léky. Ryby vypadají spokojeně. Odkaluju a vyměňuju část vody každý den.

Odkalil bych, vycistil beznym zpusobem filtr, vratil do akvaria, a dal lecil akvarium jak je, se vsim. Po leceni nekolik dni po sobe vymena poloviny vody a jede se dal

Filtrační hmotu nevyndavat a nedesinfikovat, to by byl průšvih. Často odkalovat dno, protože zárodky parazitů padají z ryb na dno, kde čekají na dalšího hostitele. Zvýšit teplotu na 29-30°C. Použít nejlíp léčivo Esha Exit v kombinaci s Esha 2000.
0 09.01.2015 21:00 jennis83 – péče o filtraci při léčbě
Dobrý večer všem. Jsem akvaristka začátečnice...a ještě než jsem načerpala nějaké zkušenosti, už mám první výskyt krupičky. Zatím jsem pozorovala na jedné z ryb. Ostatní osádka se zdá v pořádku. Ihned jsem zahájila léčbu. Vyndala jsem filtrační hmotu, zvýšila teplotu, přidala sůl a léčivo. Dnes je to první den. Zítra (a každý další potřebný den vyměním část vody). A teď k mému dotazu: Jakým způsobem mám teď pečovat o filtrační hmoty(biofiltr a keramické válečky)? Mám je nějak desinfikovat, než je budu vracet do vody? Jak se mám postarat o akvárium po ukončení léčby? Mám pořídit aktivní uhlí? Mám nějak "očistit" rostliny a dekorace? Děkuji za rady. Ryby jsou zatím v pořádku, aktivní a hravé, tak doufám, že jsem vše chytla v začátku a všechny se uzdraví bez ztráty na životech.Díky
Starší reakce
Přidat reakci
1 ...... 92 93
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 95257x