Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Krupička

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 18 Přejít na další stránku   1  
Krupička
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2015 15:41 R Muž romant [27987] Re: Tapi
Pořiď tedy v tom petcentru Costapur, když mají Seru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2015 15:35 Muž LiborSprysl [9015] Re: Tapi
Tapi napsala: Nevíte, kde v Praze sehnat Esha Exit? V Pet centru mají jen výrobky Sera.
??? Ale to je přece jedno od jaké firmy je léčivo...všechna fungují +- stejně... Pokud se nejedná o nějaký specifický druh krupičky, na nějž funguje jen Esha.... ;-) :-P ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2015 14:04 R Muž Silent [5949] Re: Tapi
Co zkusit Hornbach.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.03.2015 14:04 Žena Turbínka [2558] Re: Tapi
Hornbach.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2015 14:02 Žena Tapi [0] – Esha exit
Nevíte, kde v Praze sehnat Esha Exit? V Pet centru mají jen výrobky Sera.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.03.2015 13:35 Žena Turbínka [2558] Re: Tomiino
Přeléčit celé, volila bych klasiku eSHa EXIT + 2000.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2015 13:00 Muž Tomiino [43]
Dobry den,nasel jsem na tetrach krupicku a na jedne ramirezce...postaci ryby prendat do jineho akva nebo se musi zalecit akva cele??nebo staci ryby odstarnit,stejne jich je uz pouze par a v akvariu menit casteji vodu abych se krupicky zbavil?nebo musim zajet pro pripravek esha exit a nalit do akvaria????prosim o radu,at se muzu nejak rozhodnout co udelat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2015 23:53 Muž Zab01 [62] - Raci, krabi, krevetkyRe: Klinas
Já když naposled koupil Razbory ve zverimexu (nedali je do karantény a měli je tam nově) tak jsem přeléčil exitem, třetí den se mi zdálo, že na sobě ještě nějaký bordel, ale musel jsem jet na víkend pryč, přilil jsem torben, přijel jsem a všechny ryby naprosto v pořádku, šel jsem se podivat do zverimexu a tam pár posledních kusů celé osypané. Každopádně v horších podmínkách nebo nových nádržích bych se nebál ani tý 2000, kvůli plísním a podobně, ale v mém velkém akva se takových věcí nebojím tolik.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2015 23:35 Muž Klinas [13] Re: reina
Držím palce, zkus a potom napiš. Někomu to pomohlo někomu ne, asi záleží na mnoho dalších okolností, které zná jen sama příroda. U mě stále vše ok. Chemii jsem zkusil snad všechnu, až na to FMC. Ahoj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2015 07:16 Muž Yirka [9123] Re: Tapi
Ano, na léčbu stačí Exit. 2000 je vhodné pro komplexnější zaléčení a eliminaci možných následků nemoci.
Ještě dodám, že kombinace a její účel je přesně popsána v příbalovém letáku Exit stejně jako dříve tady ve foŕu. Zde citace:

Esha Exit okamžitě účinkuje, není třeba dělat nic, jen ho nakapat do nádrže dle návodu (tudíž neměníme vodu ani nezvyšujeme teplotu). Esha 2000 se používá současně proto, že parazit naruší kožní sekret a kůži ryb, vznikají drobné ranky, které jsou náchylné na zaplísnění. Při včasném zahájení léčby, jeho použití s Exitem není nutné. Při silném napadení je použití žádoucí, přežije tak více ryb.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2015 06:30 Žena Tapi [0] – Léčba
Jak se kombinuje Esha exit a Esha 2000 při léčbě krupičky? A nestačí jen jeden z nich?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2015 19:09 Lorna Re: Klinas
Ahoj, takže u nás pátý den krupičky všechny infikované ryby odešly, jedna za druhou. Bylo to teda 10 neonek. Ostatní ryby ale všechny v pohodě bez příznaků. Léčbu vařením jsme drželi ještě 2 dny, pak jsme začali pomaličku snižovat. Zatím všechno vypadá dobře :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2015 01:40 Žena reina [17] Re: Klinas
Klinas napsal: Jo to jsem ti psal ,že kytky sůl nedávají. O tom jsem se také přesvědčil.
Včera jsem objevil zajímavé stránky českého výrobce léčiv, vitaminu a krmení pro rybičky DAJANA ,která dodává do 48 zemí a pěti kontinentu a četl si tam 2 hodiny o krupičce. Odpovídal tam odborník z firmy , chovatel se 40 letou praxí s 250 druhy akvarijních ryb. Zaujalo mě, že místo ,aby propagoval jejich výrobky (mají dva na krupičku FMC prý legenda, také jsem o tom slyšel, ale nevím a Malachite Green) téměř všem radil toto : Zvýšit teplotu až na samou hranici únosnosti tj. 34-35 stupnu, ne 29-30 !!!. Nejprve si však na jednotlivci vyzkoušejte zda přežije. Říkal , že voda musí mít správné PH 7 a silně vzduchovat, protože teplá voda váže hůře kyslík. Já mu docela uvěřil po 2 hodinách a přečtení 30 odpovědí na tema krupička, přesně ví o čem mluví. Doba léčby „vařením“ 10 dnů. Řekl, že tohle žádný druh kožovec nepřežije.
Já chtěl také udělat to co ty, přeprat písek vyhodit rostliny nalít savo (možná by to vybělilo i ten písek a kameny ,ale hlavně zabilo vše živé tedy i možná přežívající krupičku) založit znovu filtr atd. Ale dělat to nebudu, hodil jsem do hlavní nádrže dospěleho skalára dva čichavce a 4 neonky po krupičce (zbytek v karanténě stále bez příznaků) a vařím vodu, jsem na teplotě 33,67 stupnu po 30 to jde pomaleji nahoru, chci to vyzkoušet pro ostatní a hlavně pro sebe, uvidím jestli se krupička vytratí, 100% tam byla. Nic jsem nedělal ani jsem tam nic nelil ani nesolil. Škoda že nemám alespoň jednu s příznaky, hned bych věděl. Tahle metoda by měla být ÚPLNĚ NEJŠETRNĚJŠÍ bez chemie bez přemisťování a stresování ryb, bez solení a dalších nesmyslu. Esha možná gut ,ale obarvuje a jsou to jedy a v některých případech jako v mém nazabrala. Jestli tohle někdo čte a má aktuálně krupičku, at to zkusí a potom napíše. Já to zkouším třetí den, ale až ted jsem nainstaloval digitální teploměr (mám jen nalepený a ten je do 30 stupnu, do ted jsem měl vodu 32 stupnu, topítko bylo na 35 musel jsem ho tedy přetočit mimo stupnici) a zatím v pohodě rybky žerou a jsou v cajku , žádné nepřirozené chování. Ale nemám na rybkách krupičku což je ted „škoda“. Tak že to někdo zkuste, POZOR TOTO PLATÍ ,KDYŽ SE KRUPIČKA OBJEVÝ VČAS. Citace odborníka : Na krupici prosím reagujte OKAMŽITĚ po zjištění PRVNÍCH TEČEK - PLNĚ rozvinutá se již obtížně léčí, ryby bývají značně intoxikovány a pokud podstatně zachvátí žábra - nebývá pomoci.


Jdu zvednout teplotu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2015 19:59 R Muž romant [27987] Re: Heimdall
No, já bych si mysle, že se zapouzdřila, ale když budou richtik podmínky, vrátit by se nemusela. Už jsem taky takto jednu dohledovku vykřesal, ovšem stejně jako ty, v tomto volím onu chemickou cestu. Ovšem proti gustu... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2015 19:55 R Muž Silent [5949] Re: Klinas
Tak to gratuluji a přeji aby se krupička nezapouzdřila a nevracela se. Snad se ti povedlo ji vymýtit. Mně se tahle terapie neosvědčila a tak aplikuji chemickou cestu. Naštěstí u mých nádrží to nebývá nijak často.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2015 19:35 Muž Klinas [13] – krupička
Tak jsem 15 dní po léčbe vysokou teplotou a uzavírám tuto kapitolu. Vše je v naprostém pořádku, krupička je fuč. Celé AQ se po chemických a neučiných lázních téměř vzpamatovalo a vše je jak má být. Tak že na krupičku 34-35 stupnu (ne méně !!) po dobu 10dní, SILNĚ vzduchovat a před začátkem upravit hodnoty vody (nebo vyměnit) do normálu. Nejšetrnější a nejučinější léčba co jsem zkoušel. Pro více info o pár příspěvků zpět. Všem děkuji za rady a prozatím se loučím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2015 17:09 R Muž romant [27987] Re: PecaSz
Nechci malovat obrazce na stěnu, ale tohle bych na krupičku neviděl, spíš na tzv. moribundus neonkový, což je v poslední době docela evergreen, ale zatím na něho nikdo, tedy o tom nemám informace nenašel nějaký smysluplný recept. No uvidíš, jak bude, budou vypadat ryby zítra.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2015 15:48 PecaSz – neonka
Fotka k příspěvku pikladam fotku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2015 15:38 Žena Turbínka [2558] Re: PecaSz
Mohlo. Bez kvalitní fotky těžko určovat diagnózu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2015 15:37 PecaSz – neonky
ahoj, prosim o radu. na ploutvich neonek se mi obevily bile tecky. mohlo by jit o krupicku?
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2015 01:29 Muž Klinas [13] Re: Lorna
No já se musím přiklonit k dudakovi. Nevím tedy jak musí být vysoká koncentrace NO2 aby došlo k úhynu, ale 1mg/l. je opravdu hodně i těch 0,5. Přijatelné je do 0,3mg/l. Je to známka, že máte v AQ málo užitečných bakterií které NO2 přeměnují na lepší NO3 ,které už částečně spotřebují rostliny a řasy, zbytek s pravidelnou výměnou 1/3 vody. Vysoká hodnota NO2 může mít také původ ve zdroji vaší pitné vody, pokud máte třeba vlastní studnu(zkus si ji také změřit).
Ale přiklonil bych se k nedostatku užitečných bakterií. Dají se přidat do vody nitrifikační bakterie, kdy čas a pravidelná výměna časti vody udělá své a hodnoty se srovnají.
Spouštěcím mechanismen krupičky bývá jakýkoliv stres, chemický , potravní , teplotní , mechanický atd. Tak že i takto o hodně zvýšená hodnota NO2 to "mohla" spustit.
Ale opakuji se, nejsem vubec žádný odborník, ani chovatelský profík, ba naopak, amatér. Já jsem jen hodně moc četl. Pozdě, ale přeci. Nicméně i když NO2 upravíte krupičku už jste získala a zcela zdarma :-) Pokud se rozhodnete pro "vaření" vody, nejprve upravte všechny hodnoty do normálu, tak že i NO2 k 0,3 mg/l. Je to dle odborníka důležité. Potom to můžete zkusit.Silně vzduchovat. Neonky jsem zkoušel a krunýřovce také, oboje OK(34,5 stupně). Živorodky jsou asi odolné ne? A pancéřníčci nevím, ale co jsem všeobecně slyšel moc nevydrží. Nejlepší by bylo dát zdravé rybky do karantény.
Nebo riskni tu Eshu, k úhynu "asi" nedojde (při doporučeném dávkování), maximálně nezabere. Je to ale jednoduché, nemusí se moc dělat ,jen přečíst návod. A při troše štestí zabere a za tři dny "může" být po všem. Mě nepomohla ani po 8 dnech. Proto jsem zkoušel dál a dál, četl a hledal nové způsoby, nové rady. Se mě po 3 týdnech v noci zdálo , že mám krupičku také :-D Mě dokonce po chemii (pozor, zkoušel jsem tři druhy léčiv, 15 dní) oslepl velký skalár, uplně, nežral do všeho narážel, naštestí i on to přežil(když cítil krmení ve vodě snažil se ho nasávat z hladiny, netrefoval ho, musel jsem mu ho sypat nadrobno prsty rovnou do tlamky, týden) dokonce už i vidí a žere úplně sám. Mám hrozné příhody. hmm Přeji úspěšnou léčbu, at je jaká je. Ahoj. Dej potom vědět. Dobré i pro ostatní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2015 20:44 Lorna Re: dudak
Já vycházím z údajů z barevné škály sera testu na No2, kde píšou, že koncentrace 1 mg/l je škodlivý, ale ještě není toxický. Doporučují pouze výměnu vody, nebo popř. aplikaci sera Toxivec, která ale ještě není nutná. Otrava to určitě není, nemám žádný úhyn. Krupičku navíc jistě poznám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2015 20:18 Muž dudak [1885] Re: Lorna
to asi bude nějakej omyl, 1mg/l NO2 by všechny ryby v akvárku spolehlivě otrávil i těch 0,5 je dost toxická koncentrace, jste si jistá, že jde o krupičku a ne o otravu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2015 20:12 Lorna Re: Klinas
Děkuju. V 60l máme ph 7,5, kh7 (z dneška). Příčinou krupičky u mě může být No2 - v pátek jsem zjistila, že máme vysoké hodnoty - něco mezi 0,5 a 1. Takže jsem vyměnila část vody, druhý den znovu. V neděli a včera jsem to spojila i s odkalením - pokaždé ale max 30% vody. Dneska už test vyšel skoro žlutě, odhaduju, že už nedosahujeme ani hodnoty 0,5.
Co se týče osazenstva - 10x neonka, 6x plata, pár krunýřovců a pár pancéřníčků, jedna nerita. Krupičku mají jen neonky, ostatní ryby jsou v poho. Jinak, chuť k jídlu zatím neztratili...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2015 19:11 Muž Klinas [13] Re: Lorna
Zapoměl jsem. Pokud budete zkoušet léčbu zvýšenou teplotou, musíte silně vzduchovat. Teplá voda váže hůře kyslík, tak at je neudusíte.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2015 18:57 Muž Klinas [13] Re: Schary
Co k tomu říci. Jste horší než já. :-) Nechat to 14 dní. Máte v podstatě dvě možnosti, bud použít chemii ,léčivo na krupičku, nebo se zbavte tè napadené, je jen jedna. A pokud to za 14 dní nechytla jiná ryba, budou mít v pořádku ochraný "sliz" a krupička se na ně nechytne. Myslím , že ta napadená zachránit stejně nepujde. Bude intoxikována a může již mít napadeny žabry. Jsem, ale také začátečník, jen jem to léčil 2 měsíce a přečetl 100 hod. literatury, članku, rad, vše o krupičce, mám toho hajzlíka kožovce rybího pěkně načteného. :-) + 2 měsíční zkušenost a 5 pokusů.
Já osobně bych se ji zbavil a kyž budete mít štestí, kožovec nenajde dalšího hostitele a vymře. Pokud se to rozjede na další, budete nucena použít chemii (např. Esha Exit s kombinací Esha 2000). Nebo koupit topítko.
Ale jiná věc mě zaráží, chováte druhy ryb, které jsou hejnovitá. Tetra červená min. 10 ks, neonka snad dokonce min.15-20 ks. V opačném případě jsou ve stresu jsou plaché atd.
Stres = náchylnost na plísně, parazity atd. Pozor na to, ale v 60l. AQ to dost dobře nejde, přemnožíte to. Zvažte jaký druh chovat, doplnte počet k tomu dva čichavce, dva krunýřovce a dost(co druh to pár).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2015 18:18 R Muž romant [27987] Re: Schary
S 25 stupni jsi bez šance, zde bych použil onu mnohonásobně jmenovanou eSHu exit a dávkoval dle přiloženáho návodu. Vše je možné ponechat jak je, tedy při aplikaci výše zmiňovaného přípravku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2015 17:50 Schary – Krupička
Dobrý den, chci se zeptat, zda mám šanci vyléčit krupičku bez zvýšení teploty (nemám topení a teplota v akvárku má 25st.). Mám šedesáti litrové akvárko a v něm: ancitruase, 2xneonka,1xčichavec,4 tetra, 1xkrunýřovec a 2x tetra červená, jedna z těch teter červených má právě tu krupičku. Má ji na sobě asi 2 týdny, nejdřív jsem tomu nevěnovala pozornost a myslela jsem, že to přejde. Poslední dobou se jí to, ale začalo zhoršovat.Nikdo jiný v akvárku, ale napadený není. Musím ještě dodat, že před cca 10 dny mě uhynuly 4 nenoky během čtyř dnů. Nenoky měly jako okousano ploutve a ocasy, v té době byl čichavec značně agresvní a přičítala jsem to jemu, ale pak jsem si tady něco přečetla a myslím, že to byl spíš bakteriální rozpad ploutví, proto jsem následně přidala do akvárka Preventin (začaly se mě po něm drolit rostliny :( a měnit 1/3 vody po 5 dnu. Nikdo z dalších rybiček žádný zdravotní problém nemá kromě té tery červené. Tak se chci zeptat, zda to půjde bez další chemie, přidala jsem do akvárka 3 kávové lžičky soli, mám strach abych zas tou chemií nezybila nějaké rostliny nebo ještě hůř ancitruse či krunýřovce. Chci jen dodat, že s akvaristikou v podstatě začínám....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.02.2015 17:44 R Muž romant [27987] Re: Klinas
Teploty nad 30 st. můžou být pro některý rostliny konečná, proto se na to ptám. Neplatí to plošně, někdy je reakce na změnu podmínek, někdy ne. Osobně mám otestovanou hranici 38 st. po dobu 10 dní, jednalo se o skaláry, ale v akváriu bez rostlin. Jiná moje zkušenost je s teplotou 36 st. v akváriu s rostlinama, kde to polovina nedala, tedy došlo ke schození listů, ale po čase se vše vrátilo do normálu, nejednalo se o stonkovky, ani o jemnolistý rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2015 17:37 Muž Klinas [13] Re: romant
Na rostlinách jsem nepozoroval nic špatného, naopak začaly pouštet. Po těch chemických lázních, toho měly plné zuby, zastavil se rust a nastal částečný rozpad listů. Mám asi 5 druhů, jen se mě neptej jaké (prezentace). Mělo jim to vadit? Vadila jim chemie, teplota ne. U mě.I šneci ok, neritinky a zubovci. Ampulárky jsem nezkoušel, měl jsem je vedle v karanténě.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2015 17:05 R Muž romant [27987] Re: Klinas
Jak to dopadlo po tom vaření s rostlinama?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2015 16:45 Muž Klinas [13] Re: Lorna
Chce to absolutní hygienu, odkalit celé dno.Mít správné PH vody. Pokud jsi nejste jistá vyměnte 1/2 vody(před začátkem). Krmit, jak říkáte zřídka, teplotu 34-35 stupnu po dobu 10 dnu (nevím co máte za rybičky, ale většina to vydrží, nejlepší je to zkusit stranou v karanténím AQ). Není vyloučeno, že nebude žádný uhyn, ale mluvím o kusech. Ale to je i při použití chemie. Svítit můžete, já také svítil.Kožovce zabije teplota, ne tma.
Nebo zkuste Eshu, třeba Vám ihned zabre. Ale je to chemie.
Já mám asi 5 dní po léčbě teplotou a vše je v pohodě, ZATÍM. Už všechny rybičky mám zpět v hlavní nádrži, 5 dní. Po dobu léčby jem tam měl od každeho druhu pár, kvuli pozorování.
Hodně štestí. Uspěšnost léčby by "měla" být kolem 85 %. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2015 13:54 Lorna Re: Klinas
Ahoj, chci se zeptat k té metodě vaření - pochopila jsem správně, že ten pán doporučuje krmit rybky jen velmi málo, jednou denně? A jak je to se svícením? Mám v akvárku rostliny hlavně rychlerostoucí - pokud budu mít zhasnuto, nebude jim to vadit? Děkuju

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2015 00:23 Muž Klinas [13] Re: drsnake
No tak to bud rad. Já jsem četl, že hodně lidem prostě stačilo trochu eshy. Snad máš vyhráno, přeji tě to. U mě se to poprvé vrátilo právě po 14dnech , snad nedopadneš jako já. Potom už to byl začarovaný kruh, pokusů a omylů. Vždy když jsem si myslel že je to pryč,dostal jsem sprchu. Ale dost lidí psalo, že to tak hladce nepujde, nevěřil jsem, ale měli pravdu. Každopádně držím palce, at máš klid. Byl jsem z toho hotový.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2015 15:04 Muž drsnake [12] Re: Klinas
já sem měl nakonec asi fakt štěstí. už když jsem začal řešit jestli to je krupička a jak na to, tak ty jsi tu už byl. Po 3 dnes dávkování esha naprosto klid. už je to přes 14 dní a vše v cajku.Tak se chystám i ty co s tím přišli vrátit do velkého akva zpět. Obarvilo mi to jen přísavku dropcheckera která byla bílá.jen mi pošla jedna zebra a to ještě mohlo bejt nečim jiným.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2015 13:44 Muž Klinas [13] – krupička
Zdravím všechny krupičkáře :-) Metoda "vaření vody" je zatím úspěšná. Připomenu, při zjištení krupičky v prvopočátku, zvyšte teplotu na 34-35 stupnu po dobu 10 dnů(více info v příspěvku o pár řádků výše). Já sem v 7 dnu a vše je zatím v pořádku. Šetrná léčba bez chemie, soli a dalších zbytečných nesmyslů, které mají hodně vedlejších účinků na celkové prostředí v našem AQ. Ale na úplný zavěr si raději počkáme (alespon týden po skončení vaření vody), krupička (kožovec rybí) se ráda vrací zpět. U mě to platí dvojnásob. ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2015 18:52 Muž Klinas [13] Re: majkoparajko
Náplní filtru nic nezmůžeš. Zkus tu teplotu, ale nevím jak ty raci. Netuším kolik snesou a ani jak snáší popřípadě léčbu "jedy". Ale reaguj včas a ted v počátku. Zjisti si tu teplotu u raku, nebo jinak, přendej je do jiné nádrže. A začni léčit bez nich. Já mám v akva aktualně 33,8 stupnu a naprostá pohoda. Rybičky to snáší v pohodě. Chovají se přirozeně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2015 10:07 majkoparajko – tetra cervenousta
dobry den jedna tetra cervenousta ma krupicku neviem ze ci ju maju aj ostatne ryby
a chcem sa opytat ze ako to liecit ked mam v akva 2 rakov CPOa ci netreba vymenit napln filtru

dakujem za odpovede :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   06.02.2015 18:04 Muž Klinas [13] Re: rodrigotx
Jo to jsem ti psal ,že kytky sůl nedávají. O tom jsem se také přesvědčil.
Včera jsem objevil zajímavé stránky českého výrobce léčiv, vitaminu a krmení pro rybičky DAJANA ,která dodává do 48 zemí a pěti kontinentu a četl si tam 2 hodiny o krupičce. Odpovídal tam odborník z firmy , chovatel se 40 letou praxí s 250 druhy akvarijních ryb. Zaujalo mě, že místo ,aby propagoval jejich výrobky (mají dva na krupičku FMC prý legenda, také jsem o tom slyšel, ale nevím a Malachite Green) téměř všem radil toto : Zvýšit teplotu až na samou hranici únosnosti tj. 34-35 stupnu, ne 29-30 !!!. Nejprve si však na jednotlivci vyzkoušejte zda přežije. Říkal , že voda musí mít správné PH 7 a silně vzduchovat, protože teplá voda váže hůře kyslík. Já mu docela uvěřil po 2 hodinách a přečtení 30 odpovědí na tema krupička, přesně ví o čem mluví. Doba léčby „vařením“ 10 dnů. Řekl, že tohle žádný druh kožovec nepřežije.
Já chtěl také udělat to co ty, přeprat písek vyhodit rostliny nalít savo (možná by to vybělilo i ten písek a kameny ,ale hlavně zabilo vše živé tedy i možná přežívající krupičku) založit znovu filtr atd. Ale dělat to nebudu, hodil jsem do hlavní nádrže dospěleho skalára dva čichavce a 4 neonky po krupičce (zbytek v karanténě stále bez příznaků) a vařím vodu, jsem na teplotě 33,67 stupnu po 30 to jde pomaleji nahoru, chci to vyzkoušet pro ostatní a hlavně pro sebe, uvidím jestli se krupička vytratí, 100% tam byla. Nic jsem nedělal ani jsem tam nic nelil ani nesolil. Škoda že nemám alespoň jednu s příznaky, hned bych věděl. Tahle metoda by měla být ÚPLNĚ NEJŠETRNĚJŠÍ bez chemie bez přemisťování a stresování ryb, bez solení a dalších nesmyslu. Esha možná gut ,ale obarvuje a jsou to jedy a v některých případech jako v mém nazabrala. Jestli tohle někdo čte a má aktuálně krupičku, at to zkusí a potom napíše. Já to zkouším třetí den, ale až ted jsem nainstaloval digitální teploměr (mám jen nalepený a ten je do 30 stupnu, do ted jsem měl vodu 32 stupnu, topítko bylo na 35 musel jsem ho tedy přetočit mimo stupnici) a zatím v pohodě rybky žerou a jsou v cajku , žádné nepřirozené chování. Ale nemám na rybkách krupičku což je ted „škoda“. Tak že to někdo zkuste, POZOR TOTO PLATÍ ,KDYŽ SE KRUPIČKA OBJEVÝ VČAS. Citace odborníka : Na krupici prosím reagujte OKAMŽITĚ po zjištění PRVNÍCH TEČEK - PLNĚ rozvinutá se již obtížně léčí, ryby bývají značně intoxikovány a pokud podstatně zachvátí žábra - nebývá pomoci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2015 05:54 rodrigotx Re: klinas
cau a diky za odkazy jen uz me tech rybek a prace s tim jak to 300l akvarko melo vypadat! lecil jsem vyssi teplotou a soli + denne min.30% vody,rybky vypadali ok, tyden na to opet problem, sice ne jako v prvnim pripade jen par malych tecek na ploutvych u nekterych ale otirali se cca vsechny, sul dala priserne zabrat kytkam " i kdyz tam mam tlamovce" vysadil jsem prvni to sice odnesly "kytky" ale potom ok nezajem jen cernoploutvaci si nemuzou pomoci, ale neva.pote lecba esha exit + 2000 cca 7 dni bez uspechu,zridil jsem karanteni nadrz cista a zkusim to opet jen soli a vymenou vody nechci ty rybky tyrat odesli me totiz 4 ancistrusy, dno, piskovec atd. vse zelene, tak jsem se rozhodl ze to zalozim znovu kompletne vymenim dno a vydrbu hl.nadrz rad bych predvedl prezentaci jen meprijde ze jetotu složitější prez mobil. pokud by si nekdo nasel cas amrknul na moji hl. nadrz a poradil pripadne upozornil co bych nemel zapomenout byl bych vdecnej děkuji a zdravim :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2015 23:10 klinas Re: rodrigotx
Přišel jsem na to uplnou náhodou, po aplikování Anti-ichtinu 11 den a vyzkoušení všech léčiv, začaly již tak unavené neonky padat. Chtěl jsem je „vyhodit“ ,ale bylo mi jich líto, hodil jsem je znetvořené do karantény kde ted mám jen maličké ampulárky po vylíhnutí a ejhle neonky jsou přes týden OK. Tak že jsem si to v hlavě spojil, ale až pozdě. Problem jsem mel že v hlavním AQ se životní proces kožovce točil dokola a žadné jedy nezabrali, ale z jistotou 100% tvrdím když použiješ Anti-ichtin tak rybičky můžeš za 6-8 hodin věnovat kamarádovi beze strachu. Podobný zpusob je popsán na té wikipedii, jen bez použití léčiv, ale vícero přemistování rybiček, ale nemyslím si že na to má někdo čas a nervy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2015 22:38 klinas Re: rodrigotx
Jo aby jsi nedopadl jako já a esha ti nepomohla(8dní od poloviny dvojité dávky a jen hodně brzdila ani ta krupička na chvilku nezmizela). Co jsem zjistil z příspěvků, bud pomuže do 7 dnu a nebo vubec, ale když nebudeš línej a přečteš si příspěvky o něco málo výše, dozvíš se o kožovci(krupičce) úplně vše. Já to tu řešil 14 dní a ostatní uživatelé mě radili a později i já jsme sem vkládal ruzné užitečné odkazy, informace a poznatky ano

Dobře pro tebe extra ,také jsem nevěděl, přečti si s kým máš tu čest 1.odkaz a jak jde léčit 2.odkaz : cs.wikipedia.org/…

cs.wikipedia.org/…

Bacha při použití soli (1g.= 1l.) rybičky to daj rostliny jen některé. U léčiv si vyndej aktivní uhlí z filtrace, pokud máš. Malachitová zeleň (anti-ichtin)je docela jed, rostlinám celkem vadí a blbnou šneci (dva dny vydrží, potom padají, 1/2 přežije).

Pokud máš karanténu osol to nebo použij léčivo, pokud ti nepomáhá Esha, tak sežen Anti - ichtin 39,-(stejně u něj skončíš) mají ho všude a krupička z nich spadne za pár hodin (u mě 6-8 hod), pozoruj to až spadne na dno(hned) přendej rybičky, ne zpět do hlavní nádrže, použij cokoliv čistého(čistá voda, teplota jako v karanteně) a vyměn vodu v karanteně ,ale nejprve to dno opláchni savem nebo vařící vodou a vrat rybičky zpět do karantény a bez léčiv pozoruj(kápni jim tam nějaký vitaminy,minerál). Rybičky to zvládnou, já dělal takové věci, že kapr by to nevydržel, oni ano včetně neonek. Ten prohoz udělej až budeš mít jistotu , že na sobě nemají jedinou tečku, to znamená, že kožovec bude ležet na dně v cystě a množit se, nebo čekat na vhodné podmínky a potom znovu vystrčí růžky, ale z jedné tečky je až 2000 nových. Musíš počkat alespon týden(před návratem do hlavní nádrže).Když uvidíš po výměně v karanténě opět jednu jedinou novou tečku (byla by tam zase do 5-8 hod.), opakuj to. Do té doby v hlavní nádrži bude kožovec pryč. PLATÍ JEN PŘI ZACHOVÁNÍ IDEÁLNÍCH PODMÍNEK VODY. Jinak si klidně počká, až vyměníš vodu a zbytek chemie po léčivech bude pryč, na tohle jsem totiž dojel já, ted už to vím. Musíš se ho zbavit nejen u rybiček , ale také v AQ. Tak že mezitím co máš rybičky v karanténě si vyměn vodu a čekej, později (3-4den)tam hod jednu dvě ČISTÉ rybičky jako pokusné králíky. TOTO VŠE UDĚLEJ JEN V PŘÍPADĚ, ŽE TI ESHA EXIT A ESHA 2000 NEZABERE V HLAVNÍ NÁDRŽI KLASICKY JAKO skoro VŠEM. POČKEJ DO 7 DNE A POTOM ZKUS UDĚLAT NĚCO JINAK.

Vrátila se mi už dvakrát. Poprvé léčeno Anti-ichtinem dva dny, vydrželo to týden po léčení, po druhé, hned druhý den(léčeno eshou exit a 2000 7 dní, Tetra 4 dny, Anti- ichtin 3dny ). Ted dokončuji popsaný pokus 5 den, hlavní nádrž OK, karanténa zatím také OK. Použil jsem v karanténě znovu Anti-ichtin jen 7hodin. Což je „zatím“ nejšetrnější zpusob ze všeho co jsem zkoušel. Nemusíš dávat žádné jedy do hlavní nádrže a rybičky pár hodin dají bez problému. Jen už ted mám zdevastované celé hlavní AQ rostliny se rozpadaj a vše mám obarvené i písek štěrk, kořen atd. 14 dní pusobení jedů. Držím palce ahoj.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2015 17:28 Muž Zixi [5] Re: rodrigotx
Pokud léčíš už 4. dnem, tak tím, že dáš rybky do karantény moc nevyřešíš - kožovec ti stále zůstane v akva. Ano, měl by po pár dnech, co nenajde hostitele, zahynout... Ale je tu to měl by...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2015 16:22 rodrigotx
Za jak dlouho umře kožovec,když dám ryby do karantény a co případně udělat? Nechci mít všechno zelený od ESHY,léčím už 4.den a ryby se stále otírají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.02.2015 02:51 Muž Klinas [13] – Krupička
Tak odpověd jsem si našel (zdroj wikipedie): Léčba tohoto onemocnění se provádí buď farmakologicky (kuchyňská sůl, acriflavin, malachitová zeleň, Esha EXIT a další), zvýšením teploty, nebo několikerým přenesením postižených ryb v několikahodinových intervalech do čistého a nezamořeného prostředí. Dokonce byla vyvinuta i zařízení, která toto přenesení napodobují bez nutnosti skutečné manipulace s rybami, kdy dochází v pravidelných intervalech k otáčení nádoby[zdroj?], díky čemuž se kožovci, kteří se v daném okamžiku nachází mimo tělo hostitele na dně nádoby dostávají mimo vodní prostředí, kde následně VYSYCHAJÍ a umírají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2015 13:28 Muž Klinas [13] – Krupička
Mám jednoduchý dotaz, může být zdrojem krupičky třeba hnojivo pro rostliny ? Při zakládání AQ jsem dal ke kořenům hnojivo ve formě kuliček (jako by byla kulička z bahna). Občas když jsem hodně a pečlivě odkaloval jsem část hnojiva (kalu) nasál a to se tak dostalo do vodního sloupce(vždy nenasajete vše). Když totiž vzpomínám zpětně, tak jsem měl dvarát dekorační kořen venku a dvakrát zasáhl do hnojiva a nasledný den zpozoroval krupičku. Může kožovec přežívat zapouzdřený v uschlém bahně ???? Je tu někdo kdo zná krupičku více než všeobecně????
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.02.2015 12:53 Muž Klinas [13] Re: lojzalojzovic
Životní cyklus kožovce (krupičky) je asi 1-2 dny, záleží na teplotě vody čím vyšší je, tím kratší je cyklus. Četl jsem zde, že při teplotě 32 stupnu se množení uplně zastaví( zda je to pravda nevím). Tak že, když po odeznění příznaku léčbu protáhneš o 3 dny nic s tím nezkazíš a máš jistotu. Vodu každý den měnit nemusíš. Pokud ti Esha zabrala máš vyhráno, protáhni to o pár dní a budeš mít snad klid. Jde hlavně o to mít léčivo které funguje a to tvrdíš, že máš. Mě esha nezabrala léčil jsem 8 dní, od 3 dne ve dvojitých dávkách. Obarvil jsem si i kořen a písek na modrozeleno :-D a krupička se dále rozjížděla sice pomalu, ale jistě. Celkem jsem si užil, léčil jsem to 14dní a vyzkoušel tři léčiva. Dnes měním vodu a končím. Rybičky tè chemie a jedů mají už po krk :-( Ale jsou bez příznaků.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.02.2015 10:16 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: lojzalojzovic
Už si to nepamatuju přesně, ale myslím, že jsem vodu měnila jako normálně, až po tom týdnu, ono mi to tehdy tak nějak vyšlo. Ale myslím, že výměnou nic nezkazíš, když pak doplníš dávku léčiva podle vyměněné vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2015 10:05 Muž lojzalojzovic [327] Re: Kaira
čili vyměnit vodu a nakapat další kůru??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2015 10:01 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: lojzalojzovic
Pokud si pamatuju, léčila jsem krupici Eshou nejmíň týden, dokud nezmizely úplně všechny tečky a ještě chvíli potom. Prostě jsem to tam lila, dokud nebyly všechny ryby čisté. :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [18] ...... 92 93

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 95114x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/2223-krupicka?od=851