Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Krupička

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 77 Přejít na další stránku   1  
Krupička
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.11.2008 15:18 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: petrys
Zkus prodloužit dobu léčení,nebo změň léčivo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.11.2008 15:08 Žena petrys [107]
u FMC asi 12dní, dle návodu, byl chvíli klid, ale pak se to zase objevilo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.11.2008 15:06 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: petrys
Pokud se nemoc vrací,je to nedoléčením.Já používal TeraP AB od Aquaru(to jsem zapomněl uvést),dávkování 1-5 ml/20 l vody,a léčba trvala min.8 dní,každý druhý den výměna třetiny vody a dopnění třetiny původní dávky léčiva.Jak dlouho trvalo to léčení?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.11.2008 14:40 Žena petrys [107]
zkoušela jsem anti-ichtin protože jsem měla podezření na krupici, FMC dle návodu, byl chvíli klid, ale pak se to zase objevilo, do dvou dnů to zmizí, ale po čase je to zpátky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.11.2008 12:49 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: petrys
Na fotografii je nejspíš bakteriální infekce.Čím a jak proběhla léčba?Na bakterku se používá metylénová modř,malachitová zeleň,FMC,ale dá se použít i Acriflavin.Zvýšit teplotu,silně vzduchovat a hlavně se řídit návodema dokončit léčbu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.11.2008 12:05 Žena petrys [107] – Depigmentace kůže nebo krupice?
Fotka k příspěvku Ahoj, potřebuji poradit, u skalárů se mi už delší dobr projevuje nějaká nemoc či parazit, ale nejsem schopna určit co to je. Na ostatních rybkách to nevidím, ale otírají se. Myslím, že je to buď depigmentace kůže nebo krupice. Vypadá to přesně jako na této fotce a ty bělavé body jasně vystupují nad kůži. Když přidám jakékoliv léčivo, tak to během dvou dnů zmizí, ale po čase se to zase objeví, takže myslím, že by to krupice být neměla, jaké máte zkušenosti?
Díky.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.10.2008 17:24 David – Nákaza krupičkou z maženého krmení
Dvakrát jsem krmil mraženým cyclopem a dvakrát se ryby nakazily krupičkou. Máte s tím někdo zkušenosti ? Je to vůbec možné ? Už nevím jak krmit jinak než vločkami, aby ryby něco nechytly.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.10.2008 19:57 fossiliska – re lukysek
Ja som mala krupicku v akva tiez a dost dlho som si to nevsimla, ale hned jak som to zistila dala som tam sera costapur. Postupovala som presne podla navodu a davkovania, zvysila teplotu na nejakych 29 stupnov. Tiez som pridala polievkovu lyzicu soli na 30l vody. Doteraz vsetky ryby ziju, preslo to asi po 5 dnoch. Jediny kto mi zomrel po zniceni parazita bol mlady cca 2 cm velky ancistrus, ale pocula som ze nemaju radi chemiu, tak mozno preto. Inak myslim si ze je tu dost vela info, staci mrknut na sekciu nemoci... tam mas cely navod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.10.2008 19:44 Muž Geri [29] - Skaláry
těžko říct kolik soli, dávam podle oka, zkus polévkovou lžíci. záleží taky na druhu ryb a rostlin, některé to taky nemusí skousnout. Raději míň než víc, samotný přípravek proti krupici by měl být dostačující. Já jsem dával 2 kávové lžíce do 40l, kde jsem měl jen párek ancáků a žádnou kytku, žádné dno jen trubky pro ně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.10.2008 19:36 Muž Lukysek [8]
jestě mi zbivaji mečovky a jsou uplme vyhublé nic nechcou papat
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.10.2008 19:34 Muž deathfoe [58]
Jinak chce to důkladně sledovat každou rybu, jakmile se objeví nějaká tečka naznačující krupičku, tak hned aplikovat eSHa EXIT a za pár dnů by mělo být po krupičce. Já neonky vyléčil do 5-ti dnů a teď jsou týden po vyléčení a žádná neuhynula.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.10.2008 19:31 Muž deathfoe [58] – Re: Lukysek
Podívej se níže na příspěvek od uživatelky hanika, tam popisuje jasně svoje dávkování, chce to trochu číst :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.10.2008 19:21 Muž Lukysek [8]
sad sad sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.10.2008 17:28 Muž Lukysek [8] – Re: Geri
a kolik ty soli na akva 136
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.10.2008 17:22 Muž Geri [29] - Skaláry
Sera Costapur je dobré léčivo, mělo by zabrat, zkus možná ještě přisolit vodu a vyměňuj každý den aspoň 30%. nedavno mi okrupičoval párek ancáků, zvedl jsem teplotu o 4°C z 20 na 24 během dvou dní, každý den o 2°C, přisolil vodu a nasadil jsem Sera Costa med F (dalo by se říct že totožný jako costapur) a do dvou dní po aplikaci OK. tak jsem dal ještě 3.den pro jistotu a v pohodě...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.10.2008 16:34 Muž Lukysek [8] – Krupička
prosim o pomact a rady nove založeny akvarium i s novými rybičkami po 4 dnech od vypuštění rybiček se objevila krupička okamžitě jsem nasadil MALACHINE GREEN a zvýšeni teploty o 2 stupně + zavedení vzduchování po 3 dnech vymena 1/3 vody, po tydnu se to nelepšilo tak jsem v pátek koupil a aplikoval SERA COSTAPUR dnes umřelo dalších 6 rybiček co mam delat sad sad sad sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.10.2008 10:39 Muž sportsmen [62]
tak ta bila tecka (plisen) z tercaka uz odpadla a vypada to ze bude v poradku ... po lecbe vypadaji vsichni spokojeneji prijimaji potravu i kdyz se mi zda ze jsou takovi zpomaleni a nehrnou se zrovna k tomu jidlu, navic jeden z tercu je strasne dominantni a ostatni hned odhani a neda jim chvilku pokoje ... nevim co s tim zda se chce trit a osttani nic a nebo je proste dominantnejsi povahy a chce mit vetsinu akva pro sebe!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.10.2008 19:59 Muž sportsmen [62] – Re: GP
to sice jo ale ono se nakonec o krupicku nejednalo !
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.10.2008 09:34 GP – Re: sportsmen
ja mel za to, ze krupicka je od nejakeho prvoka (bicikovce?)...
jinak s lecbou zkusenosti nemam...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.10.2008 09:30 Muž sportsmen [62]
Tak po petidenní lecbe je hotovo, dva tercovci ktere jsem odlovil to neprezili, jeden odesel treti den lecby a druhy odesel dva dny po ukonceni davkovani leciva ... jsem z toho celej spatnej ... takova skoda!!! Tyto dva odesli v karantene, celou okrasnou nadrz jsem prelecit tez, ted opet snizena teplota na 29 a zvisena filtrace. neonky prezili bez ujmy. ale jeden z tercu v okrasne nadrzi i pres lecbu na plisne a bakterie ma na brisni ploutvi jednu bilou tecku, a dalsi ma na psni ploutvi, coz me dost prekvapilo protoze bych cekal ze po aplikaci leciv toto zmizi. Poradte mi co dal? je normalni ze po lecbe na plisne a bakterie se jeden z tercu nevyleci? nebo mam jeste cekat zda to z neho treba neodpadne? Co mam dale delat?Uz se bojim terce odlovit do karanteny aby mi tam zase neposel!
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.10.2008 23:29 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: sportsmen
Mrkni se tady-http://www.aquar.cz/
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.10.2008 23:20 Muž sportsmen [62]
v cem je nebezpecna ta bakterka???nemas nejaky odkaz kde byhc o ni nasel vice info???co to presne je za bakterii jak se ta nemoc presne jmenuje?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.10.2008 23:18 Muž sportsmen [62]
Fotka k příspěvku tak dneska jsem zacal lecit tak snad to zachranim ... udelal jsem jeste jednu lepsi fotku tak treba jen potvrdim to co jste si mysleli .. toho jedince jsem odlovil do karanteny a ostatni nechal ve spolecnem ale pro jistotu lecim i spolecenske. Vykaly jsem dnes sledoval ale v spolecenskem akva jsem zadne za celou dobu pozorovani nespatril a nejvice napadeny jedinec v karantene ma vykaly tmave, takze snad v poradku!
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.10.2008 22:59 Lulan – Re: sportsmen
Kdyz koukam na tu fotku a ctu to tu,tak bych vsadil na plisen....proste ta ryba uz toho ma plny kecky a modli se aby to nebyla bakterka ,protoze ta muze taky takhle v urcitem stadiu vypadat,ale bylo by to konecny stadium...na zadnyho ektoparazita to nevypada...mimochodem bych se vsadil ze PH bude taky v neporadku.....bez vymeny vody to proste nejde a docela by me zajimalo z ceho lidi vzdycky vydedukujou ze se voda menit nemusi...Tady je spis prani otcem myslenky a prirozena lidska lenost..:((
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.10.2008 00:10 Muž Dahak [425] - Cichlidy – Re: Romy
Nejedu je to na me moc daleko :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.10.2008 00:07 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: Dahak
No jo,aspoň budou hladový... ;-) Nejedeš do Duisburgu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.10.2008 00:03 Muž Dahak [425] - Cichlidy
Ahoj Romane :) Taky bych nekrmil.Ty nemocny ryby stejne nezerou a ty relativne zdravy to vydrzej alespon si vycistej streva a to se pak hodi pokud by se ukazalo ze jsou to i strevni smejdi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.10.2008 00:01 Muž sportsmen [62] – Re: Romy
díky moc snad se nepotvrdí ... jdu spát mám toho plnou hlavu. Budu informovat jak to dopadlo a jak se to vyviji dale. Jste zlaty lidi !!! ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.09.2008 23:56 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: sportsmen
Obecně snad ano,ale při léčbě vnitřních parazitů je krmení polovina úspěchu,tam je potřeba dostat léčiva právě do trávícího traktu.Pokud se paraziti potvrdí,budem řešit dál.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.09.2008 23:53 Muž sportsmen [62] – Re: Romy
V pribalovem letaku to neni ale pani v akvaristice mi rikala at nekrmim ... je docela zkusena a da se ji verit. Dale vim ze kdyz jsme lecili ryby v chovnych rybniccich tak jsme take nekrmili. Myslim ze obecne kdyz se leci tak se krmit nema protoze ryby uz jsou zatezovany lecivy a napadenou nemoci a zatezovat jeste jejich travici trakt by nebylo zadouci ale jisty si nejsem tak jsem se radeji zeptal. V kazdem pripade krmit nebudu rybam to jen prospeje a pet dni to v klidu vydrzi.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.09.2008 23:48 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: sportsmen
Nevím jak je to v návodu,moc neléčím.Snad se někdo vyjádří.Nebo zkuste pohledat tady i jinde na fórech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.09.2008 23:44 Muž sportsmen [62] – Re: miro03
na vykaly se zitra kouknu ... budu ryby pozorovat a snad neco objevim. Jeste jedna otazka muzu pri aplikaci leciva ESHA a EXIT tech pet dni krmit??? Nemohu ze?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.09.2008 23:42 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: sportsmen
Ano,je to i vzhledem k možnému stresu lepší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.09.2008 23:38 Muž sportsmen [62]
Moc vam pratele akvariste dekuji ... hned zitra udelam dle vasich rad. Snad se to vsechno podari zachranit a vratit do puvodnich koleji. Jen otazka, muzu tu nemocnou rybu dat do nadrze kterou naplnim vodou z akva odkud ji odlovim??? Abych ji nedaval do jine vody. Nemam totoz napustenu zadnou nadrz kde by byla odstata a zabehla voda!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.09.2008 23:20 miro03 – Re: sportsmen
Kedže kolegovia už radia a ja bi som písal a odporúčal to samé tak budem len zatial čítat a sledovat ako sa to celé vyvíja.Ked som písal prvý príspevok,tak tu neboli ešte fotografie terčovca.Priklánam sa k názoru kolegov.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.09.2008 23:05 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: xx
Jsem stejného názoru,níže jsem to rozebíral.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.09.2008 23:01 xx – Re: sportsmen
Podle těch fotek to rozhodně není krupička.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.09.2008 23:00 Muž Romy [1822] - Cichlidy
Ahoj Petře,ptali. ;-) Prozatím bych tu jednu rybu odlovil a léčil jí samostatně,celou nádrž preventivně přeléčil eSHou.Pokud by se příznaky objevili časem i u jiných ryb,pak by se muselo léčit razantněji.Každopádně pozorujte rybí výkaly,vnitřní parazity poznáte právě podle výkalů,jsou bílé a šlemovité.Zdravé ryby(pokud nežerou grindal)je mají normálně hnědé.Postiženou rybku zatím léčete na plísně a bakterie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.09.2008 22:52 Muž Dahak [425] - Cichlidy – Re: sportsmen
Nevim jestli se kluci dole na to ptali ale jaky maj ryby vykaly?.To by mohlo hodne napovedet.A ohledne ty teploty....neonky ti 35°C urcite nevydrzej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.09.2008 22:46 Muž sportsmen [62] – Re: Dahak
ne ne je to puvodni obyvatel akva ... ta druha co se strani je jeste jina!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.09.2008 22:41 Muž Dahak [425] - Cichlidy – Re: sportsmen
Zkus tu kombinaci eXit-eSha.Vzhledem k tomu ze je nadrz hodne zarostla bych volil vetsi davku nez doporucenou.Mam zkusenost s entizololem kde mi rostliny vstrebaly lek driv nez stacil ucinne zabrat u ryb.Idealni by bylo tu nemocnou rybu odlovit do karanteny i kdyz si podle fotek myslim ze sance na uzdraveni neni moc velka.Predpokladam ze je to jedna z tech nove donesenych ryb ta co se stranila ostatnich.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.09.2008 22:31 Muž sportsmen [62]
jsou to malickosti ktere do sebe zapadaji,male podceneni karanteny a udrzby ktera trva hodinu a nasledky sjou strasne ...presne jak rikas je to trapeni ryb a at se u to snazim vysvetlit jak chci neveri mi. Pokud se mi tohle podari vylecit a nebude chtit nadrz pravidelne kezdy tyden - 14dni odkalovat a menit cas vody tak to prestanu delat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.09.2008 22:27 Muž Dahak [425] - Cichlidy – Re: sportsmen
Idealni by bylo nechat tam jen ty neonky a terce prodat/venovat nekomu kdo se o ne postara lip nez dosavadni majitel.Tercovec je ryba ktera vyzaduje casou peci a pozorovani.Cisteni jednou za dva mesice je trapeni ryb a nic jinyho.Pokud se podari momentalni infekci nebo napadeni parazitem uspesne zastavit tak pri stejne dosavadni "peci" garantuju z se brzy objevi znovu.
Tvoje domnenka ze se jedna o prenos nemoci nebo parazitu od ryb ktere neprosly karantenou je velmi pravdepodobna.Sam jsem si tim jednou prosel a uz bych takovou hloupost neudelal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.09.2008 22:23 Muž sportsmen [62]
jsem z toho uplne spatnej ... prosim poradte mi co s tim. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.09.2008 22:22 Muž sportsmen [62]
Ted jde o to co s tim mam delat ... zitra tam jedu a budu to resit. V akvaristice mi pani doporucila eSHu EXIt na kozovce a kdyz pry si nejsem jistej tak s tim mam dat jeste ESHU 2000 ze ta je pry na dalsich 18 nemoci ale na pribalovem letaku pisi ze je pouze na plisnove infekce, kozni infekce a parazitum kuze a zaber, takze neni na vnitrni parazity na ktere jste me tu upozornovali. tak zitra asi zkusim tyhle dva pripravky a snad to pomuze. Dale to bude chtit ryby prelecit i na ty vnitrni parazity ... pokud tedy nebude pozde. Prosim poradte mi co s tim mam udelat. Ryby jsou krasne a byla by skoda o ne prijit. Kdyz tak bych zitra zkusil udelat stery a podival se na ne pod mikroskopem o co se to presne jedna, udelat stery nebude problem, dokonce mam i pristup k mikroskopu tak bych se na to mohl podivat ale zda to sam urcim to nevim. A jak odhalim vnitrni parazity take netusim! Zajimave je ze priznaky jktere tu popisuju ma pouze jeden tercak a jeden z tech dvou novych je zalazli a nezere ale na svem povrchu nema nic. Ostatni ryby jsou naprosto v pohode bez jakych koliv priznaku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.09.2008 22:11 Muž sportsmen [62]
jeste dalsi vec asi pred mesicem si nechal majitel privest dalsi dva terce, samozrejme neprosli zadnou karantenou a sli rovnou do nadrze, takze tohle muze byt dalsi cesta jak se tam nakaza mohla dostat, sice to meli byt ryby od chovatele ale kdo vi kde on vzal ryby a v jakem byli stavu, ja jsem je ani nevidel kdyz je tam pousteli. A jeden z techto tercu nebyl prijaty mezi ostatni, strani se vzadu a vubec nezere, neprikladal jsem tomu vazny duvod rikal jsme si ze to bude tim ze ho proste neprijali a proto ze se strani a nezere ale prave on mohl byt nakazeny vnitrnimi parazity a cele akva zamorit. Cele to do sebe hezky zapada.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.09.2008 22:06 Muž sportsmen [62]
Tak ted jsem z toho uplne vedle ... ted vubec nevim co mam delat. Koukam ze to bude jeste hodne slozite. Jde o to ze to neni moje nadrz a nechal jsem se ukecat se o ni starat v jedne ordinaci kde slouzi aby se pacienti citili dobre. Do nedavne doby jsme bojovali s rasami a akvarko jsme pravidlene kazdych 14 dni odkalovali a kazdy den jsme menili kybl vody. Jenze boj s rasou jsme vyhrali a majitel uz nechtel tak casto akva cistit rika ze to bude casem stacit jednou za dva mesice ..urcite je vam jasne jak to asi u tercovcu dopadne. Takze to zacalo objevenim se pravdepodobne malymi plostenkami z nadbytku organickeho odpadu, postupne zase zacala pribivat rasa a tercovci uz nejsou tak hezky vybarveni jako byli drive. testy na parametry vody jsem nedelal protoze v tom nemam moc zkusenosti ale na rybach je videt ze jim to moc neprospiva ...drive se treli kazdych 14 dni ted uz se netrou vubec ... no a ted se mi objevila tahle nemoc ... k tomu si prictete ze v tehle nadrzi je 100 neonek a 7 tercovcu a nadrz ma cistych 330litru vody takze podle me je prerybnino a cgtelo by to cistit daleko casteji ... Proste vsechno ukazuje na spatnou udrzbu ... tudiz spatnou kondici ryb a s tim se museli objevit i tyhle potize. Navic si vemte ze majitel krmi jak umelou stravou od sery tak mrazeny patentkami z obchodu takze zdroj nakazi je uplne jasny. Ted jde o to urcit o co jde a zachranit ty krasne ryby. Je klidne uplne mozne podle toho co jste tu psali ze ty tercovci jsou nakazeni i vnitrnimi parazity a ze tam toho bude vice ne jen jedna nemoc. Zitra tam honem jedu a pokusim se to zachranit ale ted vubec nevim co mam delat. Majitel nema zadnou karantenní nádrž kam bych mohl ryby případně přelovit a kam je dat lečit, a než bych nejakou nádž nechal zaběhnout tak by to trvalo. Akvarko tam sice nahradni ma ale ma cca 300 litru tak bych pripadne mohl napustit to a ryby se tam pokusit vylecit. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.09.2008 21:47 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: miro03
Ahoj Miro,pokud hlen vlaje z těla,tak to bude asi něco bakteriálního,chtělo by to rozbor.Spíš toho bude víc najednou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.09.2008 21:45 miro03 – Re: Romy
Roman tiež ma napadla myšlienka aj s vnútornými parazitmi.Dost tomu popis sedí.Velakrát sa stane že sa popri vnútorných parazitoch pridruží aj iná nemoc.Preto treba vypozorovat nemocného terčovca aké má výkaly?!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.09.2008 21:43 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: sportsmen
Tohle vypadá spíš na bakteriální infekci,nebo trichodinu,ale podle fotek si netroufnu říci,co to je.Teď pojedu z práce domů,pak se na to ještě jednou a v klidu mrknu.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [77] ...... 92 93

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 95005x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/2223-krupicka?od=3801