Krupička
0 17.02.2015 17:50 Schary – Krupička
Dobrý den, chci se zeptat, zda mám šanci vyléčit krupičku bez zvýšení teploty (nemám topení a teplota v akvárku má 25st.). Mám šedesáti litrové akvárko a v něm: ancitruase, 2xneonka,1xčichavec,4 tetra, 1xkrunýřovec a 2x tetra červená, jedna z těch teter červených má právě tu krupičku. Má ji na sobě asi 2 týdny, nejdřív jsem tomu nevěnovala pozornost a myslela jsem, že to přejde. Poslední dobou se jí to, ale začalo zhoršovat.Nikdo jiný v akvárku, ale napadený není. Musím ještě dodat, že před cca 10 dny mě uhynuly 4 nenoky během čtyř dnů. Nenoky měly jako okousano ploutve a ocasy, v té době byl čichavec značně agresvní a přičítala jsem to jemu, ale pak jsem si tady něco přečetla a myslím, že to byl spíš bakteriální rozpad ploutví, proto jsem následně přidala do akvárka Preventin (začaly se mě po něm drolit rostliny :( a měnit 1/3 vody po 5 dnu. Nikdo z dalších rybiček žádný zdravotní problém nemá kromě té tery červené. Tak se chci zeptat, zda to půjde bez další chemie, přidala jsem do akvárka 3 kávové lžičky soli, mám strach abych zas tou chemií nezybila nějaké rostliny nebo ještě hůř ancitruse či krunýřovce. Chci jen dodat, že s akvaristikou v podstatě začínám....
Teploty nad 30 st. můžou být pro některý rostliny konečná, proto se na to ptám. Neplatí to plošně, někdy je reakce na změnu podmínek, někdy ne. Osobně mám otestovanou hranici 38 st. po dobu 10 dní, jednalo se o skaláry, ale v akváriu bez rostlin. Jiná moje zkušenost je s teplotou 36 st. v akváriu s rostlinama, kde to polovina nedala, tedy došlo ke schození listů, ale po čase se vše vrátilo do normálu, nejednalo se o stonkovky, ani o jemnolistý rostliny.
Na rostlinách jsem nepozoroval nic špatného, naopak začaly pouštet. Po těch chemických lázních, toho měly plné zuby, zastavil se rust a nastal částečný rozpad listů. Mám asi 5 druhů, jen se mě neptej jaké (prezentace). Mělo jim to vadit? Vadila jim chemie, teplota ne. U mě.I šneci ok, neritinky a zubovci. Ampulárky jsem nezkoušel, měl jsem je vedle v karanténě.
Jak to dopadlo po tom vaření s rostlinama?
Chce to absolutní hygienu, odkalit celé dno.Mít správné PH vody. Pokud jsi nejste jistá vyměnte 1/2 vody(před začátkem). Krmit, jak říkáte zřídka, teplotu 34-35 stupnu po dobu 10 dnu (nevím co máte za rybičky, ale většina to vydrží, nejlepší je to zkusit stranou v karanténím AQ). Není vyloučeno, že nebude žádný uhyn, ale mluvím o kusech. Ale to je i při použití chemie. Svítit můžete, já také svítil.Kožovce zabije teplota, ne tma.
Nebo zkuste Eshu, třeba Vám ihned zabre. Ale je to chemie.
Já mám asi 5 dní po léčbě teplotou a vše je v pohodě, ZATÍM. Už všechny rybičky mám zpět v hlavní nádrži, 5 dní. Po dobu léčby jem tam měl od každeho druhu pár, kvuli pozorování.
Hodně štestí. Uspěšnost léčby by "měla" být kolem 85 %.

Ahoj, chci se zeptat k té metodě vaření - pochopila jsem správně, že ten pán doporučuje krmit rybky jen velmi málo, jednou denně? A jak je to se svícením? Mám v akvárku rostliny hlavně rychlerostoucí - pokud budu mít zhasnuto, nebude jim to vadit? Děkuju
Starší reakce
No tak to bud rad. Já jsem četl, že hodně lidem prostě stačilo trochu eshy. Snad máš vyhráno, přeji tě to. U mě se to poprvé vrátilo právě po 14dnech , snad nedopadneš jako já. Potom už to byl začarovaný kruh, pokusů a omylů. Vždy když jsem si myslel že je to pryč,dostal jsem sprchu. Ale dost lidí psalo, že to tak hladce nepujde, nevěřil jsem, ale měli pravdu. Každopádně držím palce, at máš klid. Byl jsem z toho hotový.
já sem měl nakonec asi fakt štěstí. už když jsem začal řešit jestli to je krupička a jak na to, tak ty jsi tu už byl. Po 3 dnes dávkování esha naprosto klid. už je to přes 14 dní a vše v cajku.Tak se chystám i ty co s tím přišli vrátit do velkého akva zpět. Obarvilo mi to jen přísavku dropcheckera která byla bílá.jen mi pošla jedna zebra a to ještě mohlo bejt nečim jiným.
Zdravím všechny krupičkáře

Metoda "vaření vody" je zatím úspěšná. Připomenu, při zjištení krupičky v prvopočátku, zvyšte teplotu na 34-35 stupnu po dobu 10 dnů(více info v příspěvku o pár řádků výše). Já sem v 7 dnu a vše je zatím v pořádku. Šetrná léčba bez chemie, soli a dalších zbytečných nesmyslů, které mají hodně vedlejších účinků na celkové prostředí v našem AQ. Ale na úplný zavěr si raději počkáme (alespon týden po skončení vaření vody), krupička (kožovec rybí) se ráda vrací zpět. U mě to platí dvojnásob.

Starší reakce
Náplní filtru nic nezmůžeš. Zkus tu teplotu, ale nevím jak ty raci. Netuším kolik snesou a ani jak snáší popřípadě léčbu "jedy". Ale reaguj včas a ted v počátku. Zjisti si tu teplotu u raku, nebo jinak, přendej je do jiné nádrže. A začni léčit bez nich. Já mám v akva aktualně 33,8 stupnu a naprostá pohoda. Rybičky to snáší v pohodě. Chovají se přirozeně.
0 07.02.2015 10:07 majkoparajko – tetra cervenousta
dobry den jedna tetra cervenousta ma krupicku neviem ze ci ju maju aj ostatne ryby
a chcem sa opytat ze ako to liecit ked mam v akva 2 rakov CPOa ci netreba vymenit napln filtru
dakujem za odpovede

Jo to jsem ti psal ,že kytky sůl nedávají. O tom jsem se také přesvědčil.
Včera jsem objevil zajímavé stránky českého výrobce léčiv, vitaminu a krmení pro rybičky DAJANA ,která dodává do 48 zemí a pěti kontinentu a četl si tam 2 hodiny o krupičce. Odpovídal tam odborník z firmy , chovatel se 40 letou praxí s 250 druhy akvarijních ryb. Zaujalo mě, že místo ,aby propagoval jejich výrobky (mají dva na krupičku FMC prý legenda, také jsem o tom slyšel, ale nevím a Malachite Green) téměř všem radil toto : Zvýšit teplotu až na samou hranici únosnosti tj. 34-35 stupnu, ne 29-30 !!!. Nejprve si však na jednotlivci vyzkoušejte zda přežije. Říkal , že voda musí mít správné PH 7 a silně vzduchovat, protože teplá voda váže hůře kyslík. Já mu docela uvěřil po 2 hodinách a přečtení 30 odpovědí na tema krupička, přesně ví o čem mluví. Doba léčby „vařením“ 10 dnů. Řekl, že tohle žádný druh kožovec nepřežije.
Já chtěl také udělat to co ty, přeprat písek vyhodit rostliny nalít savo (možná by to vybělilo i ten písek a kameny ,ale hlavně zabilo vše živé tedy i možná přežívající krupičku) založit znovu filtr atd. Ale dělat to nebudu, hodil jsem do hlavní nádrže dospěleho skalára dva čichavce a 4 neonky po krupičce (zbytek v karanténě stále bez příznaků) a vařím vodu, jsem na teplotě 33,67 stupnu po 30 to jde pomaleji nahoru, chci to vyzkoušet pro ostatní a hlavně pro sebe, uvidím jestli se krupička vytratí, 100% tam byla. Nic jsem nedělal ani jsem tam nic nelil ani nesolil. Škoda že nemám alespoň jednu s příznaky, hned bych věděl. Tahle metoda by měla být ÚPLNĚ NEJŠETRNĚJŠÍ bez chemie bez přemisťování a stresování ryb, bez solení a dalších nesmyslu. Esha možná gut ,ale obarvuje a jsou to jedy a v některých případech jako v mém nazabrala. Jestli tohle někdo čte a má aktuálně krupičku, at to zkusí a potom napíše. Já to zkouším třetí den, ale až ted jsem nainstaloval digitální teploměr (mám jen nalepený a ten je do 30 stupnu, do ted jsem měl vodu 32 stupnu, topítko bylo na 35 musel jsem ho tedy přetočit mimo stupnici) a zatím v pohodě rybky žerou a jsou v cajku , žádné nepřirozené chování. Ale nemám na rybkách krupičku což je ted „škoda“. Tak že to někdo zkuste, POZOR TOTO PLATÍ ,KDYŽ SE KRUPIČKA OBJEVÝ VČAS. Citace odborníka : Na krupici prosím reagujte OKAMŽITĚ po zjištění PRVNÍCH TEČEK - PLNĚ rozvinutá se již obtížně léčí, ryby bývají značně intoxikovány a pokud podstatně zachvátí žábra - nebývá pomoci.
cau a diky za odkazy jen uz me tech rybek a prace s tim jak to 300l akvarko melo vypadat! lecil jsem vyssi teplotou a soli + denne min.30% vody,rybky vypadali ok, tyden na to opet problem, sice ne jako v prvnim pripade jen par malych tecek na ploutvych u nekterych ale otirali se cca vsechny, sul dala priserne zabrat kytkam " i kdyz tam mam tlamovce" vysadil jsem prvni to sice odnesly "kytky" ale potom ok nezajem jen cernoploutvaci si nemuzou pomoci, ale neva.pote lecba esha exit + 2000 cca 7 dni bez uspechu,zridil jsem karanteni nadrz cista a zkusim to opet jen soli a vymenou vody nechci ty rybky tyrat odesli me totiz 4 ancistrusy, dno, piskovec atd. vse zelene, tak jsem se rozhodl ze to zalozim znovu kompletne vymenim dno a vydrbu hl.nadrz rad bych predvedl prezentaci jen meprijde ze jetotu složitější prez mobil. pokud by si nekdo nasel cas amrknul na moji hl. nadrz a poradil pripadne upozornil co bych nemel zapomenout byl bych vdecnej děkuji a zdravim

Přišel jsem na to uplnou náhodou, po aplikování Anti-ichtinu 11 den a vyzkoušení všech léčiv, začaly již tak unavené neonky padat. Chtěl jsem je „vyhodit“ ,ale bylo mi jich líto, hodil jsem je znetvořené do karantény kde ted mám jen maličké ampulárky po vylíhnutí a ejhle neonky jsou přes týden OK. Tak že jsem si to v hlavě spojil, ale až pozdě. Problem jsem mel že v hlavním AQ se životní proces kožovce točil dokola a žadné jedy nezabrali, ale z jistotou 100% tvrdím když použiješ Anti-ichtin tak rybičky můžeš za 6-8 hodin věnovat kamarádovi beze strachu. Podobný zpusob je popsán na té wikipedii, jen bez použití léčiv, ale vícero přemistování rybiček, ale nemyslím si že na to má někdo čas a nervy.
Jo aby jsi nedopadl jako já a esha ti nepomohla(8dní od poloviny dvojité dávky a jen hodně brzdila ani ta krupička na chvilku nezmizela). Co jsem zjistil z příspěvků, bud pomuže do 7 dnu a nebo vubec, ale když nebudeš línej a přečteš si příspěvky o něco málo výše, dozvíš se o kožovci(krupičce) úplně vše. Já to tu řešil 14 dní a ostatní uživatelé mě radili a později i já jsme sem vkládal ruzné užitečné odkazy, informace a poznatky
Dobře pro tebe extra ,také jsem nevěděl, přečti si s kým máš tu čest 1.odkaz a jak jde léčit 2.odkaz :
cs.wikipedia.org/…
cs.wikipedia.org/…
Bacha při použití soli (1g.= 1l.) rybičky to daj rostliny jen některé. U léčiv si vyndej aktivní uhlí z filtrace, pokud máš. Malachitová zeleň (anti-ichtin)je docela jed, rostlinám celkem vadí a blbnou šneci (dva dny vydrží, potom padají, 1/2 přežije).
Pokud máš karanténu osol to nebo použij léčivo, pokud ti nepomáhá Esha, tak sežen Anti - ichtin 39,-(stejně u něj skončíš) mají ho všude a krupička z nich spadne za pár hodin (u mě 6-8 hod), pozoruj to až spadne na dno(hned) přendej rybičky, ne zpět do hlavní nádrže, použij cokoliv čistého(čistá voda, teplota jako v karanteně) a vyměn vodu v karanteně ,ale nejprve to dno opláchni savem nebo vařící vodou a vrat rybičky zpět do karantény a bez léčiv pozoruj(kápni jim tam nějaký vitaminy,minerál). Rybičky to zvládnou, já dělal takové věci, že kapr by to nevydržel, oni ano včetně neonek. Ten prohoz udělej až budeš mít jistotu , že na sobě nemají jedinou tečku, to znamená, že kožovec bude ležet na dně v cystě a množit se, nebo čekat na vhodné podmínky a potom znovu vystrčí růžky, ale z jedné tečky je až 2000 nových. Musíš počkat alespon týden(před návratem do hlavní nádrže).Když uvidíš po výměně v karanténě opět jednu jedinou novou tečku (byla by tam zase do 5-8 hod.), opakuj to. Do té doby v hlavní nádrži bude kožovec pryč. PLATÍ JEN PŘI ZACHOVÁNÍ IDEÁLNÍCH PODMÍNEK VODY. Jinak si klidně počká, až vyměníš vodu a zbytek chemie po léčivech bude pryč, na tohle jsem totiž dojel já, ted už to vím. Musíš se ho zbavit nejen u rybiček , ale také v AQ. Tak že mezitím co máš rybičky v karanténě si vyměn vodu a čekej, později (3-4den)tam hod jednu dvě ČISTÉ rybičky jako pokusné králíky. TOTO VŠE UDĚLEJ JEN V PŘÍPADĚ, ŽE TI ESHA EXIT A ESHA 2000 NEZABERE V HLAVNÍ NÁDRŽI KLASICKY JAKO skoro VŠEM. POČKEJ DO 7 DNE A POTOM ZKUS UDĚLAT NĚCO JINAK.
Vrátila se mi už dvakrát. Poprvé léčeno Anti-ichtinem dva dny, vydrželo to týden po léčení, po druhé, hned druhý den(léčeno eshou exit a 2000 7 dní, Tetra 4 dny, Anti- ichtin 3dny ). Ted dokončuji popsaný pokus 5 den, hlavní nádrž OK, karanténa zatím také OK. Použil jsem v karanténě znovu Anti-ichtin jen 7hodin. Což je „zatím“ nejšetrnější zpusob ze všeho co jsem zkoušel. Nemusíš dávat žádné jedy do hlavní nádrže a rybičky pár hodin dají bez problému. Jen už ted mám zdevastované celé hlavní AQ rostliny se rozpadaj a vše mám obarvené i písek štěrk, kořen atd. 14 dní pusobení jedů. Držím palce ahoj.
Pokud léčíš už 4. dnem, tak tím, že dáš rybky do karantény moc nevyřešíš - kožovec ti stále zůstane v akva. Ano, měl by po pár dnech, co nenajde hostitele, zahynout... Ale je tu to měl by...
0 04.02.2015 16:22 rodrigotx Za jak dlouho umře kožovec,když dám ryby do karantény a co případně udělat? Nechci mít všechno zelený od ESHY,léčím už 4.den a ryby se stále otírají.
Tak odpověd jsem si našel (zdroj wikipedie): Léčba tohoto onemocnění se provádí buď farmakologicky (kuchyňská sůl, acriflavin, malachitová zeleň, Esha EXIT a další), zvýšením teploty, nebo několikerým přenesením postižených ryb v několikahodinových intervalech do čistého a nezamořeného prostředí. Dokonce byla vyvinuta i zařízení, která toto přenesení napodobují bez nutnosti skutečné manipulace s rybami, kdy dochází v pravidelných intervalech k otáčení nádoby[zdroj?], díky čemuž se kožovci, kteří se v daném okamžiku nachází mimo tělo hostitele na dně nádoby dostávají mimo vodní prostředí, kde následně VYSYCHAJÍ a umírají.
Mám jednoduchý dotaz, může být zdrojem krupičky třeba hnojivo pro rostliny ? Při zakládání AQ jsem dal ke kořenům hnojivo ve formě kuliček (jako by byla kulička z bahna). Občas když jsem hodně a pečlivě odkaloval jsem část hnojiva (kalu) nasál a to se tak dostalo do vodního sloupce(vždy nenasajete vše). Když totiž vzpomínám zpětně, tak jsem měl dvarát dekorační kořen venku a dvakrát zasáhl do hnojiva a nasledný den zpozoroval krupičku. Může kožovec přežívat zapouzdřený v uschlém bahně ???? Je tu někdo kdo zná krupičku více než všeobecně????
Životní cyklus kožovce (krupičky) je asi 1-2 dny, záleží na teplotě vody čím vyšší je, tím kratší je cyklus. Četl jsem zde, že při teplotě 32 stupnu se množení uplně zastaví( zda je to pravda nevím). Tak že, když po odeznění příznaku léčbu protáhneš o 3 dny nic s tím nezkazíš a máš jistotu. Vodu každý den měnit nemusíš. Pokud ti Esha zabrala máš vyhráno, protáhni to o pár dní a budeš mít snad klid. Jde hlavně o to mít léčivo které funguje a to tvrdíš, že máš. Mě esha nezabrala léčil jsem 8 dní, od 3 dne ve dvojitých dávkách. Obarvil jsem si i kořen a písek na modrozeleno

a krupička se dále rozjížděla sice pomalu, ale jistě. Celkem jsem si užil, léčil jsem to 14dní a vyzkoušel tři léčiva. Dnes měním vodu a končím. Rybičky tè chemie a jedů mají už po krk

Ale jsou bez příznaků.
Už si to nepamatuju přesně, ale myslím, že jsem vodu měnila jako normálně, až po tom týdnu, ono mi to tehdy tak nějak vyšlo. Ale myslím, že výměnou nic nezkazíš, když pak doplníš dávku léčiva podle vyměněné vody.
čili vyměnit vodu a nakapat další kůru??
Pokud si pamatuju, léčila jsem krupici Eshou nejmíň týden, dokud nezmizely úplně všechny tečky a ještě chvíli potom. Prostě jsem to tam lila, dokud nebyly všechny ryby čisté.

připomínám se s dotazem
Zdravím,
je to poprvé co moje ryby dostaly krupičku a tak se ptám. Léčím 4dny, zítra chci dát poslední dávku a pozítří vyměnit vodu, můžu posléze aplikovat ještě jednu kůru?
zatím jsem bez úhynu a dneska jsem našel posledních pár teček na akarákovi zeleném, tetry které byly napadené nejvíc jsou čisté.
díky za odpovědi a rady
...Dá se "vyčerpáné" uhlí zbavit chemických látek, jedů atd.(jednoduše) a znovu aktivovat?
Nedá.
Tak ano, pokud na to nahlédneme takhle "mikroskopem" , máš pravdu. Ale za sebe si myslím nepoužít samotný roztok m.zelene, asi bych se krupičky nezbavil. Já měl před měsícem stejný problém, použil jsem jen m.zelen a zabralo to. Tím pádem synergický efekt mohu vyloučit. Vycházím z předchozí zkušenosti. A to co se dělo při změně léčiv, vody atd. to nechci ani pomyslet. Rybičky žijí, až na ty tetry(a jíst je nebudu). Muj koníček ani povolání není chemie, proto se do hlubší konverzace s tebou nebudu vůbec pouštět. Ted vrátím do filtrace aktivní uhlí a čast chemických látek z vody odstraním. Snad už bude vše OK. Dá se "vyčerpáné" uhlí zbavit chemických látek, jedů atd.(jednoduše) a znovu aktivovat ?
Výborně, začal jsi číst. Teď to tedy dovysvětlím, když jsem si, svou leností prvně, naběhnul.
Klinas napsal: K synergickému efektu nemohlo dojít , protože jsem vždy před použití nových léčiv vyměnil vodu...
A to proč nemohlo?? Ne, že by nešlo o vnější podmínky taky, ale daleko důležitější jsou podmínky uvnitř cílového organismu. Většina tvorů má bariéry(například kůži, povrchové buňky, membrány...), které se snaží udržovat za normálních podmínek stálé prostředí - jsou selektivní. U některých látek však dochází k bioakumulaci(zvyšování koncentrace v organismu - k tomu ještě za určitých podmínek ;) ).
Klinas napsal: (a navíc esha se odbourává sama)...
Jaké přesně je složení výrobku ESHA? Zpravidla, většina látek se za normálních podmínek "sama" neodbourá (peroxid vodíku se "sám" rozloží; případně biologicky), spousta látek je biodegradabilních(tzn.odbouratelných metabolismy organismů), často některé látky odbourají jen mikroorganismy, v jiných organismech může docházet ke zmíněné kumulaci až k smrtelné dávce). Některé jedy jsou vyloženě dokonce persistentní(velmi odolné, i vůči biologickému odbourávání mikroorganismy). Zato jiné neškodné látky se díky enzymům(často za specifických podmínek v přítomnosti dalších látek) mění v organismech na prudké jedy(biotransformace). Složky ESHA spadají údajně do kategorie biodegradovatelných(jestli se mění v cílových organismech-parazitech aspoň dočasně ještě na prudší jedy nevím).
Pokud obsahuje ESHA malachitovou zeleň v nižší koncentraci a stále je víceméně stejně účinná jako stejná koncentrace čisté malachitky, pravděpodobně obsahuje i nějaké "podpůrné látky" - synergie?
Klinas napsal: Tak že ano, došlo k nakumulování jedu obsažených v m. zeleni a následnému zničení kožovce.
Nejen látky z ní přeměnou vzniklé, ale i samotná malachitová zeleň je jedem(pozor na oči při manipulaci s akvarijní vodou). Za rozdílných vnitřních podmínek v cílovém organismu, může mít různou sílu efektu.
Ano, je možné, že parazity zabila samotná malachitová zeleň bez vlivu dalších látek a faktorů(ono když tam nalijete třeba kyanid, tak je to taky zabije za standardních podmínek, a to velmi rychle), ale nespoléhal bych se na to, že by musel nutně být průběh léčby stejný při jiném postupu, bez předchozí léčby jinými přípravky, obzvlášť co se týče úmrtnosti rybek a rychlosti. Kdoví co se těmi léčivy a výměnami vody všechno změnilo? - Já teda ne.
Tím vším chci říct...Nedělejte ukvapené závěry.
Pardon za tu slohovku.
Máš tam nějaký sumce nebo choulostivý ryby? Mám asi stejný problém
0 01.02.2015 23:35 rodrigotx Ahoj,tak včera večer jsem nasadil obě léčiva ESHA EXIT a 2000 podle návodu. Dnes jsem opakoval podle návodu, ale zdá se mi,že na některých rybách je občas nějaká tečka. Ale jak je tak sleduju,tak mi přijde, že se jim začaly třepit ploutve.Jak je to možné?Když mám napadený týden plůdek krupičkou v 10 l akv.,co by bylo nejlepší na zlikvidovaní,ne ryb.Nebo mi někoho doporučte kdo má zkušenosti s tlamovci. Mám tyto druhy :tlamovec hlavatý (Cyrtocara moori) - plůdek je od nich, tlamovec černoploutvý. Pořád se všichni otírají o dno.Děkuju za pomoc
No, ja to mam do nejblizsiho Hornbachu asi 60km

takze uvidim, co sezenu zitra rano...kazdopadne diky...
de o rychlost, já to zjistil v šest večer a okamžitě sem valil do hornbachu - do půl hoďky měly holky ve vodě první dávku
držím palec
Diky, snad tu u nas sezenu, pokud ne, tak jedine v utery v Praze, to je jistota. Tak doufam, ze ryby vydrzi...
esha exit, 120l akvo - 1den 20kapek, následně po 15ti kapkách, eshu 2000 sem zatím nepoužil
Muzu se jen zeptat, cim lecis? Ja tu mrchu objevila dneska

Nestraš. Pokračoval jsem v léčbě ještě dva dny a dávkoval m.zeleň, už to bude vše OK.
K synergickému efektu nemohlo dojít , protože jsem vždy před použití nových léčiv vyměnil vodu(a navíc esha se odbourává sama). Tak že ano, došlo k nakumulování jedu obsažených v m. zeleni a následnému zničení kožovce.

Příště piš česky at tomu porozumí i dítě.

Otázka taky je, jestli došlo k prosté kumulaci jedu, nebo k synergickému efektu.
Klinas napsal:Já se s tím patlám 14 dní a ted za 12hod klid. A to se ta krupička dále rozjížděla a už ji měli i do tè doby čisté čichavci.
Zdání klame.
Napsal jsi to přesně.

Asi záleží jaky druh tè krupičky zrovna máme. Jak je odolná atd. Mě prostě nic jiného nezabralo. Máš pravdu že m.zelen je obsažena ve všech lécích jen v níšších dávkách. Je zajímavé, že ted se mě odbourává daleko rychlejš než při prvním léčení měsíc zpět.(za 2 hod. čistá voda na pohled). Mě celkem na nasledky léčení (esha a tetra)zemřelo 22 neonek bez krupičky, ale je to asi také tím, že jsem to tam dávkoval 12 dní. Tak že si nevybereš. Chemie je svintsvo a dělá v AQ neplechu ,ale nikdy to jinak nejde. Pro příště vím, že je lepší tam na 24hod. aplikovat m.zelen, než zkoušet 14 dní nesmysli.
Tak ono kdyz se podivas na: "Složení: malachytová zeleň", nemusis tomu ani rikat "ANTI - ICHTIN" a mas tady dlouhymi lety provereny pripravek proti krupicce. Problem je, ze je to pekny sajrajt a tak se jina leciva snazi byt setrnejsi (treba i jen pouzivat nizsi davku v kombinaci s jinymi chemikaliemi), protoze nektere druhy ryb se mohou zdat po pouziti O.K., ale treti den zacnou umirat.
safra to je zajímavý... mně zase ten anti-ichtin nezabral(kromě zničení pár rostlin) ale esha zabrala... asi to prostě člověk musí zkusit všechno
HURÁ

krupička je pryč. Nepomohla ani Esha Exit + Esha 2000 (105, 125,-kč. léčeno 8dní)ani Tetra(135,-kč léčeno 4 dny),ale až třetí léčivo Anti- ichtin 39,-KČ zabralo to za 12hod. v předepsaném dávkování.

Pro jistotu jsem dávku dnes opakoval, nechám tři dny vyměním možná část vody (odkaloval jsem 10x)a jedeme dál. Rostliny jsou OK. Všechny šneky mám přemístěné mimo hlavní nádrž. Že já to nezkusil hned, zabralo to poprvé, měl jsem to použít znovu. Také ted už vím, že poprvé úhyn rostlin nezpusobil Anti - ichtin ,ale sůl, protože ted je vše OK. V budoucnu mě již krupička nezaskočí a budu se jen smát.

Já se s tím patlám 14 dní a ted za 12hod klid. A to se ta krupička dále rozjížděla a už ji měli i do tè doby čisté čichavci. Tak že český výrobek ANTI - ICHTIN není vubec špatný a není drahý.

Tak to Ti nepovim, vezmu lahev a naleju to "primerene"

. Jestli to je na vanu deci, nebo jak mi ujede ruka...
EDIT: A mozna to delam moc slabe, ted se divam, pro dezinfekci se uvadi az 1l Sava na 9l vody. Takze pokud bys chtel mit jistotu, tak to neni na vanu, ale na reseni pulhodiny v kyblu...
A v jakém poměru cca, aby to bylo účinné?

Savo je fajn, ze se samo rozlozi. Nalij do vany s vodou Savo a nahazej tam cokoli prislo do styku s nakazou, at uz je tou nakazou cokoli. Nech to tam par hodin a pak to vsechno proplachni cistou vodou.
Pěkné sobotní odpoledne

Jak zmiňuji v deníku, aplikoval jsem ve středu v noci malachitovou zeleň, teplota na 29°C, vypnul filtr, osvětlení a zavedl masivní vzduchování (OFF TOP: vytáhl jsem velice starý, zato funkční vzduchovač "Akvaristika", rozšrouboval, mezi bakelity vložil gumičku, nastavil doraz přítlaku na membránu tak aby nehlučel, ale vzduchoval - zde by šlo vylepšit tím,že by se dala koncovka na dorazový šroubek - a je troufám si říci na takové úrovni hlučnosti jako dnešní vzduchovače po záběhu).
Včera večer jsem přijel a dnes ráno jsem pozoroval. Početní stav se nezměnil (tedy co jsem schopen posoudit - sekavci, pancéřníček a akara se schovávají v porostu a bylo obtížné je najít i při zapnutém světle), nějací šneci vylezli na stěny nad vodu, ale není jich zas tolik. Rostliny zatím vypadají relativně ok - dokonce Anubias vyhnal nový list.
Dnes bych měl měnit vodu a aplikovat znovu. nad čím však přemýšlím:
Jak dezinfikovat hadici a kýbl? Asi Savem, ale jak? Když vím, že by se neměla voda dávat do kýblu v kterém byl saponát, natož Savo...
Zatím jsem od středy nekrmil, mám nakrmit?
Děkuji za případné rady


To je také možné ,ale vše tomu nasvědčuje. Vypadají přesně takhle i stejný druh rybičky(foto není moje) , jen to nemají tolik na těle, tečku dvě a na ploutvích zbytek.
Tvůj problém asi není Kožovec.
(ted jsem přišel domů z práce)Tak to vzdávám !!!! Esha Exit a Esha 2000 ani po zdvojení dávek a 30stupnů (Od 3 dne) nepomohla,ted je to 6 den. Třem neonkám už se dnes začaly rozpadat ploutve, tè chemie asi mají plné zuby. Mám komplet vše obarvené modro zeleně i kořen a písek. Rozbor vody na NO3, NO2,GH, KH, PH a Chlor je naprosto v pořádku. Mám asi odolný kmen kožovce a měním léčivo.

Mám Tetra Medica Contralck. Vyměním pul vody a zvhrnu to tam celé, vychází to 100 ml. na 200 l. a je mě uplně jedno co se stane. Jsem tři dny nespal, celé noci odkaluji (od 3 dne)a měním necelou 1/3 vody(léčivo nahradím)a lezu kolem toho jako magor. Jediné co mě potěšilo , že ampulárky v karanténím AQ se druhý den líhnou. zatím tak 60 kousků. Ale hlavní nádrž pujde z okna. Jdu měnit vodu. čau.
Pokud tam máš šneky, tak to tam určitě nelij. Šneci toto nerozchodí a jak tam zdechnou ve velkým množství, tak je vymalováno. Kde to bydlíš, že nemají Eshu? Existuje i internet a objednat to. Kdybys to místo lítání po zverimexech objednal, tak už to máš doma a ušetřenej čas.
Přidat reakci
1 ...... 92 93
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 95257x