Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Krupička

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 21 Přejít na další stránku   1  
Krupička
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2014 17:27 Vip Re: romant
S tím souhlasím, asi to je pěknej moribundus. Já bych vyzkoušel tu sůl a když by to nepomohlo, či se to horšilo, šáhl bych poněčem jiném. Na krupičku mám vyzkoušený ještě Costapur. Ale jak říkáš, to už předbíháme...

EDIT: pak je tu ještě otázka ekonomická. Nějak jsem nenašel, co je to za rybu, ale...
Jestli není jednodušší přeléčit preventivně akvárium a danou rybu utratit. Ono léčit rybu za 20,- léčivy za xxx .... Ale to už si musí zvážit každý sám ... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2014 17:21 R Muž romant [27987] Re: Vip
Já jsem taky pro ty šetrnější řešení a tu sůl za to považuji, ale tady jde o to, na jakej, jak odolnej kmen krupičky narazíš a obávám se, že u tazatelky je to nějakej odolnější šmejd a že bude i třeba časem změnit medikaci, ale to nepředbíhejme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2014 17:02 R Muž romant [27987] Re: Deepinpeat
Tak na tu "naší" rybníkovou stačí jenom teplota přes 30 a solná lázeň, to je stará vesta, ale jak to tazatelce píšete, chce to vydržať. ;-) Jinak výhoda tady je, že se to řeší v karanténě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2014 16:58 Vip Re: aa
... tak proč to nezkusit trošku jinak.
Jak píše Deepinpeat "Takže to co potřebuješ, je udržovat terapeutickou koncentraci léčiva dokud nezmizí poslední tečky a ještě nějakou dobu po tom".
To samé Ti pomůže udělat i zasolení, které je podle mého názoru (a nikomu ho nevnucuju) šetrnější, než rada tam dál pumpovat dvojnásobné množství léčiva (zvlášť po takové době). Dál uvidíš, jak na tom ryby budou. Nikde neříkám, že se pak k nějakému léčivu, třeba jinému, nemůžeš vrátit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2014 16:57 Deepinpeat Re: aa
No jak říkám, některé kmeny parazitů, zejména dovoz z asijských velkoprovozů vydrží kolikrát víc léčiv než ryby. Hlavně s tím co obsahuje malachitovou zeleň to může být dost na hraně toxicity. A léčba může trvat až 3 týdny, to není nic divného. Česká krupička z rybníka bude při stejné teplotě vyřešená za mnohem kratší dobu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2014 16:40 Žena aa [2] Re: Deepinpeat
To jo, ale léčím už delší dobu (léčila jsem týden normální dávkou) a mám teplotu 28°C, takže jsem čekala, že po tak dlouhé době by se něco mohlo dít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2014 16:31 Andy – Je to krupička?
Zdravím, potřebuji radu zkušenějších. Mé rybky také trpěly krupičkou, ale už je to nějaký čas, co se ty šťastnější vyléčily. Po léčbě jsem vyčistila celé akvárko. Za další čas jsem přikoupila další rybky. A teď, zhruba 14 dní, znovu pozoruji, že se rybky zase otírají o listy, o filtr nebo kameny. Fyzicky ovšem vypadají zdravě, žádné bílé tečky, jiné nedostatky také nepozoruji, pokud zrovna nepočítám přežranost :-) Je možné, že se nemoc vrátila (vrátí), nebo probíhá jiným, neviditelným způsobem? Anebo je to nemoc úplně jiná? Asi před dvěma dny uhynula rybka, která se prve z krupičky zdárně vyléčila a najednou bez jakéhokoliv náznaku bylo po ní... (co jsem vypozorovala, tak se asi dva dny před tím stranila ostatních rybek a plavala nudně u hladiny)
Mám společenské akvárko, rybky, žabky a dva šneky. Jednou týdně odkaluji. Díky za názory.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2014 16:21 Deepinpeat Re: aa
Hele a z čeho usuzuješ, že léčba neúčinkuje? Jestli ten úsudek vychází z toho, že nezmizelo přisedlé stadium na rybách (pořád na nich jsou ty bílé tečky) tak je to tím, že na to přisedlé stadium to léčivo nepůsobí a nijak mu neublíží. To léčivo se tam dává proto, že po nějaké době (závislé na konkrétním kmenu toho kožovce a teplotě) se ta přisedlá stadia od těch ryb oddělí a zjednodušeně řečeno se rozpadnou a z každého je velké množství plovoucích stadií které hledají nového hostitele. Na toto volně plovoucí stadium působí ta léčiva. Takže to co potřebuješ, je udržovat terapeutickou koncentraci léčiva dokud nezmizí poslední tečky a ještě nějakou dobu po tom. Urychlení vývoje těch přisedlých "teček" a tím zkrácení doby léčby pomůže zvýšená teplota. + ještě ta terapeutická koncentrace může klesat jelikož se některé složky těch léčiv vážou na organický materiál v nádrži, což poznáš tak že mizí zabarvení vody a třeba se barví transparentní silikon, vzduchovací hadička a pod, může se to vázat i na detrit a tak podobně. Takže je potřeba držet tu koncentraci toho léčiva a případně přidávat. Některé kmeny kožovce jsou už hodně odolné a běžné dávkování nemusí stačit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2014 16:03 Žena aa [2]
Ještě asi zkusím léčit tou eshou a za pár dní uvidíme... A děkuju za rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2014 15:02 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Vip
aa napsala: Léčím už 5.den krupičku
Vip napsal: Osobně bych dál nepokračoval, nějak v tom nevidím výsledek :-O .
Vip napsal: ... já ale nikde netvrdím, že krupičky se zbaví do pěti dnů a že tím končí léčení x-) ...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2014 14:34 Vip Re: Designer
... já ale nikde netvrdím, že krupičky se zbaví do pěti dnů a že tím končí léčení x-) ... S použitím soli v kombinaci s krupičkou pár zkušeností mám (zřejmě asi více než Ty - bohužel) a rozhodně to není o tom, že nepomůže. Jen nevidím důvod pokračovat dál v tom co dělá, když už tam stejně dává dvojtou dávku a nic se neděje?! Nechal bych to pár dní odpočinout jen zasolené ( v rozumné míře ). Pravda, může tam dávat dál třeba trojtou dávku léčiv ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   30.12.2014 14:10 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Vip
Ver mi, ze nedavas dobrou radu. Krupicky se nemusis po peti dnech zbavit, a preruseni lecby je chyba. Chtit tady s absolutni jistotou vysledek za 5 dni a kdyz ne, hned prestat, povazuji za chybu.

Tve zasoleni je k nicemu, proste umoznis tomu sajrajtu se poradne namnozit, jen ho mozna malinko pribrzdis, a pak? Poznas co to je, az se to poradne rozjede? A co kdyz ne? Pritom stacilo nebyt zbrkly a leceni dojet, protoze i kdyby o krupicku neslo, tak pokud si s tim kombinace eSHa 2000 + EXIT neporadi, pujde nejspis o poradny prusvih a pak, specialne po poradnem rozjeti, uz to muzes lecit tak kusem hadru a Savem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2014 14:01 Vip
Osobně bych dál nepokračoval, nějak v tom nevidím výsledek :-O . Už teď dávkuje dvakrát tolik. Kromě toho i v návodu je psáno "prodloužení na 4. až 5.den". A zřejmě ani pořádně neví co tam je za nemoc. Zkusil bych vyměnit 3/4 vody a spíš než další léčiva, rozumně zasolit a počkat jak se utkání vyvine ;-) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2014 13:44 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: aa
Pokracuj, klidne muze dojit k prvnimu zlepseni az za tyden. A nezkusene oko muze i Oodinum povazovat za mix nakaz, a pak je to jeste na dele, ale zabere to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2014 09:44 Žena aa [2]
Léčím už 5.den krupičku (1 ryba má určitě krupičku, 2.má možná obrněnku) dvojnásobnou dávkou eshy 2000 a exitu, ale léčba vůbec neúčinkuje. Mám pokračovat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2014 10:50 R Muž romant [27987] Re: Jalovec91
Musíš měnit teplotně sladěnou vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2014 10:43 Jalovec91 Re: romant
Kalamita to je bojim se rano kdyz se vzbudim podivat do akvaria :( ... a nebude to teplotni sok kdyz mam ted kvuli krupicky zvedlou teplotu na 30 stupnu ? omlouvam se jestli mam blbe otazky ale sem na prasky ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2014 10:39 R Muž romant [27987] Re: Jalovec91
Ne, ryby necháš kde jsou, jenom vyměníš 80% vody a aplikuješ exit dle návodu a podle toho co píšeš, bude to už pěkná kalamita, tak bych tu dávku rovnou zdvojnásobil. Příčinu výskytu nebudu tipovat, akvo neznám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2014 10:35 Jalovec91 Re: romant
dobre a rybky mam dat do nahradni nadrze ? a jestli se muzu zeptat cim to ze se ta krupicka objevila ? rybky sem nekupoval uz pres dva mesice do akva sem nijak nezasahoval ...muze to byt zivou stravou ? tedy nitenkama ? tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2014 10:28 R Muž romant [27987] Re: Jalovec91
Akvo pořádně vypláchnout, tedy vyměnit větší část vody a exit použít až potom.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2014 10:20 Jalovec91
Dobrý den , potreboval bych poradit sem akvarista amater ... akvarko sem si zalozil pred pul rokem cca ,vse bylo vpohode ale ted pres svatky se stala vec ze rybky maji krupicku (teda podle toho co sem tady videl za fotky a co sem si precetl tak myslim ze je to krupicka) uhynulo mi uz cca 15 neonek :( a lecil sem to preventinem coz byla asi chyba ... potrebuju vedet jestli muzu pouzit ten pripravek esha exit ikdyz mam vodu v akvarku skoro modrou ... prosim o radu . jelikoz uz to prechazi i na skalary a platy :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2014 19:54 R Muž romant [27987] Re: aa
Ano, dvakrát tolik a jakoby se jelo nový kolo ode dneška.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2014 19:52 Žena aa [2] Re: romant
Takže to tam můžu rovnou nakapat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2014 19:48 R Muž romant [27987] Re: aa
Sůl bych v momentě kdy se už efektivně léčí považoval za zbytnou, ale za věc, která ničemu vadit nebude, je to podpora imunity v podobě zvýšené tvorby slizu na těle ryb, tak aby byla parazitovy v tom stádiu, kdy se přichytává na tělech ryb, tato možnot stížena.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2014 19:42 Žena aa [2] Re: romant
romant napsal: Pokud je ve vodě něco jinýho než to léčivo A vadí i sůl?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2014 19:33 R Muž romant [27987] Re: aa
Půlku a kapek dvojnásobek a uvidíš, jestli to co píšou bude pravda, tedy jestli to obrněnka je a jestli to není ta var. jiných moribundusů a jestli ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2014 19:30 Žena aa [2] Re: romant
A kolik mám vyměnit? Ta obrněnka mi nejde z hlavy. Myslím, že je to skoro určitě ona. Jak to mám dělat? Na exitu píšou, že v kombinaci s 2000 je účinné i proti oodiniu, ale tím bych si nebyla tak jistá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2014 19:25 R Muž romant [27987] Re: aa
Pokud je ve vodě něco jinýho než to léčivo, tak klidně vyměnit, dávku zdvojnásobit, tedy počet kapek, jak je psáno v návodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2014 19:11 Žena aa [2] Re: romant
Díky. Ale na druhou stranu ten zlatý prach by taky seděl.A jeětě se vracím se ke své původní otázce: mám vyměnit vodu a začít léčbu znova? A kolik vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2014 19:08 R Muž romant [27987] Re: aa
Ano, tímto směrem jsem mířil. Postupoval bych že zvednu dávku eSHy na dvojnásobek a bude se vidět. Ten rozdíl mezi obrněnkou a krupičkou se nemusí ani trénovanějšímu oku povést přesně diagnostikovat. Je taky možný, že máš "štěstí" na odolnější kmen krupičky a ani eSHa s tím nic nesvede, ale to bych řešil až za několik dní, kdy nebude to co pozoruješ po dvojnásobných dávkách ustupovat.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2014 19:02 Žena aa [2]
Foto dát nejde, už jsem to zkoušela mockrát. Já jsem si tou krupičkou taky nebyla moc jistá. jedna ryba fakt vypadá, jako že má krupičku (pár větších bílých teček na hřbetu), ale ta druhá vypadá spíše jako poprášená a má to jen na břiše. Našla jsem si, že by to mohla být obrněnka hruškovitá. Co mám dělat, pokud mám v akvárku 2 různé nemoci?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2014 18:34 Muž TRULY [164] Re: aa
daj foto ak môžeš
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2014 18:33 R Muž romant [27987] Re: aa
A je to opravdu krupička? Nevypadají ryby jakoby posypaný hrubou moukou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2014 17:55 Žena Turbínka [2558] Re: aa
Ta sůl je zbytečná, nesol. A hlídej si, aby ve vodě byla jen ta eSHa, žádné akvaregulátory, torbeny, nic jiného. Dávku eSHy zvedneš jednoduše, prostě dáš 2x více než je v návodu. Já dávala jeden čas i trojnásobnou a daly to i krevetky, pokud je akvárium zarostlé, neměl by být problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2014 17:40 Žena aa [2] Re: TRULY
Sůl tam mám, teplotu jsem měla 27°C, ale už jsem ji zvýšila na 28°C. Já si nejsem jistá, jestli si rozumíme. Já už v akvárku mám léčiva, ale nezabírá to, takže chci zvýšit dávku a potřebuju poradit. Když vyměním 1/3 (nebo radši více vody) a budu léčit 2x dávkou, nevadí zbytkové léčivo ve vodě?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2014 17:19 Muž TRULY [164] Re: aa
zvýšila si aj teplotu ? máš v akva soľ? výmena vody ale pred aplikaciouu, myslím tak 1/3 viac info nad mojimpríspevkom to máš rozpísane poriadne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2014 16:52 Žena aa [2]
Léčím už 5.den krupičku eshou 2000 a exitem v karanténě a nic se nelepší, naopak to chytila další ryba. Chtěla bych zdvojnásobit dávku, ale se to dělá? Mám vyměnit vodu? A pokud ano, kolik?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2014 16:46 R Muž Silent [5949] Re: Doog
Je to zhruba na stejné úrovni jako Antiichtin jen je na bázi FMC což je vlastně kombinace malachitové zeleně a metylénové modři rozpuštěné ve formaldehydu což samo o sobě je zátěž pro ryby, nicméně je to léčivo které většinou zabere. Já osobně bych ale preferoval šetrnější produkty jako již zmiňované eSHa Exit v kombinaci s eSHa 2000 nebo jiné jako sera med Professional Protazol či JBL Punktol Plus.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.11.2014 16:45 R Muž romant [27987] Re: Doog
Už ti to tady bylo napsaný a to dost podrobně, řekl bych až blbuvzdorně(tedy před pár dny), tak bych to už dále neřešil, tedy z mé strany, co jsem chtěl napsat, jsem napsal. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2014 16:40 Doog Re: romant
tak že říkáš ze je dobrej tenhle eSHa exit ..eSHa 2000 jsou dobry jo? a ten co jsem říkal ten není dobrej ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2014 16:33 R Muž romant [27987] Re: Doog
Každý akvo je originál, co zabere jednomu je u druhýho neúčinný, ale spíš bych se orientoval na šetrnost produktu, kde bych to viděl že vede eSHa exit v kombinaci eSHa 2000.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2014 16:03 Doog – Robin
Fotka k příspěvku Dobry den koupil jsem téhle lék DAJANA BIOICHT ... ale nevím jestli je dobrej?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   12.11.2014 19:37 Žena Turbínka [2558] Re: Doog
Takže úplně po lopatě:
Dnes
1) Vypustíš 40 l vody.
2) Vezmeš nových 40 l vody, ve kterých rozpuštíš dvě polévkové lžíce soli.
3) Těch nových 40 l vody i se solí dáš do akvárka.
Zítra
1) Koupíš přípravky eSHa 2000 a eSHa EXIT (cena za jeden přípravek okolo 140 korun, EXIT je důležitější)
2) Vypustíš 40 l vody.
3) Vezmeš nových 40 l vody, do kterých nadávkuješ oba přípravky.
4) Těch nových 40 l vody s eSHou dáš do akvárka.
Další dny
1) Nebudeš měnit vodu.
2) Vezmeš si mističku, do které nabereš trochu vody z akvária.
3) Do té mističky nadávkuješ eSHu dle návodu.
4) Mističku celou opatrně vyleješ po celé hladině do akvárka.
5) Budeš pokračovat dokud budou na rybách viditelné známky nemoci a klidně i pár dní potom.
6) Pořešíš podmínky v akváriu - pravidelná údržba.
7) Budeš si opět ve fóru dávat trochu pozor na pravopis a caps lock ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2014 19:27 Doog Re: Turbínka
tak ze dneska vypustim 40 L VODI? PAK NAPUSTIM NOVOU A ZASE VYPUSTIM TICH 40 L? AMUHU VEDET KOLIK STOJI TEN LEK?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.11.2014 19:24 Žena Turbínka [2558] Re: Doog
Vyměň okolo 40 l vody, v té nové vodě co budeš měnit rozpustíš ty dvě lžíce soli, zejtra znovu vyměníš 40 l vody a potom už bez solení tu eSHu. Je to takto srozumitelné? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2014 19:20 Doog Re: Turbínka
tak ze mam vypustit dva litry vodi? hodit dve zlice sole? zetra koupim to jak simi psala? a pak uz nesolit ano:? stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2014 19:16 Žena Turbínka [2558] Re: Doog
Já bych ani nesolila. Pokud chceš udělat něco teď, vyměnila bych 1/2 vody a přidala jednu polévkovou lžíci na 50 l, tedy ve tvém případě dvě na celou nádrž. Až zítra koupíš tu eSHu tak už bez solení, jen výměna vody a ty přípravky. Po dobu léčby, jak bylo správně podotknuto, vodu neměnit.
Edit: Ano, pochopils to správně :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2014 19:13 Doog Re: Urtman
Tak ze jestli sem to dobre pochopil dobrou filtraci... jednou tydně vymeni cca1 3 vody ... ale ja mam 112L TAK kolik by sem tam mel hodit teda ti soli? tak ze az budou vyleceni rybky pak mam teda vymeni tu vodu ano jestli sem to pochopil :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2014 19:05 JoKa Re: Doog
Kvalitní filtrace, filtr neprat a jednou týdně měnit vodu, cca 1/3... To je běžná dostačující údržba.
Samozřejmě neplatí po dobu léčby, aby mě tu zas někdo netahal za slovo. Před léčbou vyměň polovinu vody (lehce zasol, tzn. polévková lžíce soli na 30 litrů nové vody), aplikuj léčivo, jak ti Turbínka poradila (během léčby vodu neměň) a až bude stopro vyléčeno, tak zase výměna poloviny vody...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2014 18:36 Doog Re: romant
tak fajne ale potrebuji fakt poradit co mam delat mělil jsem vodu nikdy jsem ji nemal najedno sem dal ryby do akvaria pak se všecko stalo tak potrebuji poradit jen malinko co by sem ja mel udelat? moc dekuji mam akvarium 112 mam tam jen 8 ryb to je všecko

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [21] ...... 92 93

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 95136x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/2223-krupicka?od=1001