Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Krupička

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 29 Přejít na další stránku   1  
Krupička
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2014 23:20 dio Re: Karnal
Díky všem za rady. Dnes jsem se vrátil ze služební cesty a bohužel z 15 neonek zbylo 5 - tetry vydržely všechny. Popíšu moji telefonní a manželčinu fyzickou léčbu jestli jsme postupovali správně: ihned jsme nainstalovali topítko na 28C a přidali sólo vzduchování (máme i vnitřního filtru) osolili vodu 2 vrchovaté polévkové lžíce soli o pro jistotu koupila a přidala 36 kapek exitu do 180 l. Druhý den odkalila a vyměnila 1/3 vody, přidala topítku na 30C, vrchovatou lžíci soly a dala 18 kapek exitu. Třetí den přidala jen 18 kapek exitu. Čtvrtý den odkalila a vyměnila 1/3 vody, a přidala Lžíci soli. Pátý den nic. A zítra v sobotu máme v plánu opět vyměnit a osolit vodu. Nemoc se na tetrách prý vůbec neobjevila a zbylé neonky jsou zdá se v pohodě a čisté. Prosím o radu zda byl postup ok a jak postupovat dál. Kdy ukončit léčbu odkalování a solení, kdy vypnout topení (normálně mám 24C). Jak teď postupovat v údržbě filtru a taky kdy nejdříve dokoupit neonky a by 5 nebylo málo. Tetry vrátím a zůstanu jen u neonek tak max do 40 ks. Jo a topítko jsem už dal na 28C. díky za rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2014 21:20 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: DeNNI85
Pridáš costapur prvý deň a potom na tretí
Potom vymeníš 50% vody a filtruješ na plný výkon
Takto necháš dva dni
Potom liečbu zopakuješ teda dáš predpísanú dávku na šiestý deň, necháš takto dva dni
No a opäť vymeníš 50% vody a vodu prefiltruješ cez aktívne uhlie 48 hodín
Uhlie následne z filtra vyberieš a vyhodíš
Potom už len urobiť v akváriu rehabilitáciu baktérií a rastlín

pozn. odpísané z netu, nieje to môj návod :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   29.01.2014 15:09 R Muž romant [27987] Re: stalker
Tak když se podívám na to složení ryb, tak to bych se vošíval taky. Měnit, měnit a zase měnit vodu a nastudovat životní potřeby jednotlivejch ryb co tam máš, neb takto jak to je, to nebude dlouhodobě funkční.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2014 15:04 Muž stalker [0] - Cichlidy
mal som v akva nalevnika a zmizol bez problemov ale ponejakej dobe sa samcek akary optiera o dekoraciu ziadne biele tecky som nespozoroval neviete mi poradit co to moze bit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   29.01.2014 11:49 Roman Re: DeNNI85
Vodu vyměnit můžeš, jen pak musíš doplnit léčivo odpovídající množství vyměněné vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2014 09:33 Muž DeNNI85 [16] - AmerikaRe: Yirka
Právě že nepíšou a ustupuje to, tak to raději nechám být do ukončení léčby, než to podělám a vrátí se to :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2014 09:24 Muž Yirka [9123] Re: DeNNI85
S Costapurem nemám zkušenosti, ale pokud v návodu o výměně vody nic nepíší, tak bych ji pochopitelně kvůli koncentraci léčiva vyměnil až po ukončení celého cyklu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2014 09:23 Muž DeNNI85 [16] - AmerikaRe: Yirka
Právě, že tam není o výměně vody nic. Léčím costapurem. Je tam dávkování 22kapek na 40l 1 den a pak třetí a pokud je stále krupička vidět, tak ještě 5. a 7 den. Ale netuším, jestli mám mezitím vyměnit vodu nebo ne, abych tím nějak nenarušil množství léku ve vodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2014 07:03 Muž Yirka [9123] Re: DeNNI85
Podle toho čím léčíš.... Většinou je výměna vody řešena i v příbalovém letáku léku. Obecně však logicky neměnit během léčebného cyklu, pokud to není u léku doporučeno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2014 22:56 Muž DeNNI85 [16] - AmerikaRe: Kubasix
Ok a jak casto mam menit vodu pri lecbe?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2014 22:53 Muž Kubasix [134] - Pancéřníčci, malé tetry a BucephalandryRe: DeNNI85
Nepřidávej, podle mě to snižuje účinek léčby - plýtvání léku na plýtvaný Nitrivec.
Edit: Účinek je u obou snížen a spíš uškodíš, než pomůžeš. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2014 22:50 Muž DeNNI85 [16] - Amerika – costapur vs. nitrivec
Zdravim, ma smysl pridavat do vody nitrivec, kdyz lecim krupicku costapurem? Nebo to zlikviduje i nitrifikacni bakterie?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2014 09:42 Roman Re: dio
Zásadní chyba bylo vyprání filtru. Druhá ptákovina je cpát do nového akvárka cokoli proti řasám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2014 07:15 Muž Yirka [9123] Re: dio
Bude to v tomto tématu trošku OT, ostatně jako i iniciující dotaz. Základních rad se ti dostalo. Přesto si neodpustím doporučit nastudovat začátečnické minimu:
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2014 01:49 Žena Karnal [196] Re: dio
Dobrý den,
chybička se skutečně vloudila, v podobě nejčastejší chyby začátečníků, zvané netrpělivost.

Na nákup rybiček byl ještě celý dlouhý týden čas.

Přípravky na podporu nitrifikace jsou v pořádku, a je dokonce možné, že by se nic nestalo, kdyby jste nekoupil další rybky a nevypral už tak sotva zaběhlý filtr. Rybky dodali zdroj jedu, vlastní výkaly a vše dorazilo pravděpodobně značné zredukování užitečných baktérií, žijících ve filtru, které by ty jedy zpracovali na něco méně jedového.

Nově nakoupeným rybkám ale nic nevyčítejte, neonky s velkou pravděpodobností neumírají na agresivitu nově nakoupených rybek, tetry už jen odstraňují mrtvolky.

Nyní můžete rybky zachránit jedinou cestou, a to výměnami vody. Každý den vyměňte cca třetinu až polovinu akvária.
Pokud se skutečně jedná o krupičku, je třeba zakoupit třeba doporučované přípravky eSHa exit a eSHa 2000 a každý den je tam dle návodu přidat. Je třeba zaléčit celou nádrž, nikoliv jen napadené rybky. K lepší identifikaci nemoci by pomohla fotka.

Výměna vody zachrání rybky před tím, aby se dále netrávily výkaly a esha před krupičkou, která je následkem nic moc podmínek pro život rybek v akváriu.

V každém případě neztrácejte hlavu, pokud se tento začátek nepovede, stačí prostě pro příště mít více trpelivosti a nenakupovat ryby dříve než po měsíci a i tak je tam přidávat po malých skupinkách, s týdenními odstupy. A při tom hlídat a měnit vodu.

Jen úplne nerozumím, proč algexit? Máte v akváriu řasu? Ono je to kolikrát docela kontraproduktivní to tam dávat preventivně, přípravky proti řasám kolikrát moc nesedí ani rostlinám...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2014 01:03 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: dio
Kolik jsi toho předtím načetl, než jsi se pustil do zběsilého nakupování ryb? Tři týdny záběh je tak akorát na málo citlivé ryby a to ještě v omezením počtu. Prát filtr po třech týdnech je úplně špatně. Míchat dvě hejna je taky špatně. Jen jedno. Rozmysli si které. Udělej prezentaci akvárka, ať víme víc, co se tam děje. Fotka těch rybiček by se taky hodila. Pokud je to opravdu krupice, tak existují přípravky jako eSHa exit a eSHa 2000. Taky není na škodu zvednout teplotu někam k 30°C a zasolit. Ty různé vodičky, co jsi tam lil doteď je v pořádku ten easystart, ale to na hubení řas a hnojiva znamená, že máš špatně poměr světla a živin. Řešit to vodičkou proti řasám je špatně, je to systémová chyba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2014 00:23 dio – začátečník poraďte
Před třemi týdny jsem do nového 180 l akvária koupil písek, rostliny, světlo a filtr. Všechno jsem nainstaloval napustil vodu, pustil filtr, přidal easy life easystart 33 ml a 12 hodin denně svítil.
Po týdnu jsem koupil 15 neonek červených a přidal další dávku 33 ml easy life easystart a nově přidal easy life algexit 15 ml. Rybičky jsem krmil ráno a večer špetkou základního krmiva sera vipan.
Po dalším týdnu přidal poslední dávku 33 ml easy life easystart a opět přidal easy life algexit 15 ml. Všechno bylo OK až jsem nemohl uvěřit jak to jde, jen roslinky začali trochu blednout. V pátek jsem jel kolem obchodu a říkal si že koupím něco na rostlinky. prodavač mi poradil easy life ferro a syn chtěl koupit další rybičky. Koupily jsme 15 teter krvavých a doma přidaly do akvária vše vypadalo opět OK. V sobotu odpoledne jsem vyměnil jednu třetinu vody, vyčistil filtr a přidal opět 15 ml algexit a nově 15 ml ferro. Sledoval jsem že neonky se teter trochu bojí, ale říkal jsem zvyknou si. V neděli ráno jsem nakrmil a musel do práce. Večer mi manželka říká, že tetry ožírají neonky. Podívám se a dvě mrtvé na dně úplně bez ploutví a ostatní nejsou taky v nejlepší kondici. Rozhodl jsem se, že tetry půjdou. Dal jsem do akvária válec ze síta o průměru 20 cm a nachytal do něj všechny tetry a při tom jsem zjistil, že zbylé neonky mají na sobě malinké bílé tečky. Ráno jedu na služební cestu a nevím jak to řešit. Manželka dostala instrukce, aby to zkusila ráno nějak řešit, ale obávám se, že sen o prvních rybičkách se začíná rozplývat. Poraďte mi kde jsem udělal chybu i když jsem postupoval dle rad prodavačů a půjde to ještě dát do pořádku jestli neonky mají nemoc?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2014 20:56 R Muž romant [27987] Re: DeNNI85
Normální dávky dle návodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2014 20:45 Muž DeNNI85 [16] - AmerikaRe: romant
No silne asi ne :-) kdyztak koukni do galerie, mam tam nejaky mech, dva anubiasy, nejaky mensi travy a dve vetsi rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2014 20:00 R Muž romant [27987] Re: DeNNI85
Návod je návod. Pokud je akvo silněji zarostlý rostlinama, tak dávky o polovinu navýšit.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2014 19:59 Muž DeNNI85 [16] - AmerikaRe: romant
Sehnal jsem jen ten costapur. Mas nejake vyzkousene postupy lecby? Nebo se drzet navodu 22kapek na 40l a treti den znovu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 23:05 Muž Sid [6630] - RostlinyRe: romant
Jak ho znám, nejprve celou problematiku nastudoval. A nejen na stránkách AQUARu. :)
Vy jen zkopíroval. ;-) X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 23:04 Muž patamatix [408] Re: romant
Hlavní je,že se my dostalo tíženého vysvětlení :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 23:03 R Muž romant [27987] Re: Sid
Obávám se, že on si to taky vypůjčil, takže jenom kopírování zkopírovaného. ;-) Nebo se pletu? X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 23:01 Muž Sid [6630] - RostlinyRe: romant
Zajímalo by mě, co na to ten, jehož výrok jste si "vypůjčil"?! :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 22:58 Muž DeNNI85 [16] - AmerikaRe: romant
Bohuzel mi hlava spadla na zem, takze jsem musel pouzit novy filtr sam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 22:55 R Muž romant [27987] Re: Sid
Však jsem to taky editem příspěvku napravil. ;-) Laskavý čtenář promine, že jsem si ten edit vypůjčil. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 22:55 Muž Sid [6630] - RostlinyRe: Designer
Určité teploty "zabíjí" parazita přímo. Více např. na stránkách fy. AQUAR.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 22:53 Muž Sid [6630] - RostlinyRe: romant
...Parazit ve stádiu kdy je přichycen na rybách hyne, ale neřeší se tím další stádia, jenž jsou v podobě cyst rozesety po celý nádrži...
Další stádia v podobě cyst... To jste dost zjednodušil, ne? :-)
S tvrzením, že nějaké léčivo účinkuje i na přichyceného parazita, přišla jako první a - pokud se nemýlím - dosud jediná, právě eSHa. Ostatní (výrobci i zdroje) tvrdí přesný opak - že léčivo účinkuje jen na rejdivá stádia.
Čili ani na přichycené jedince ani na cysty...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 22:51 Muž patamatix [408] Re: Designer
ok ano
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 22:48 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: patamatix
Urychli jejich vyvoj, aby co nemuze zabit v urcitych stadiich, co nejdrive bylo zabit mozne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 22:48 R Muž romant [27987] Re: DeNNI85
Odpovím stejně jako předešlou odpovědí, to bych to nepsal. hmm Neodpustím si poznámku ke tvému pojetí akvaristiky. Člověk by měl za to, že už budeš trochu poučen, ale jak je vidět... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 22:45 Muž DeNNI85 [16] - AmerikaRe: romant
Ok zitra to koupim. Tim ale asi zlikviduji i nitrifikacni bakterie, ze? I kdyz za tyden asi stejne skoro zadne nebudou :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 22:42 Muž patamatix [408] Re: romant
No,že se musí přeléčit celé akva je mě jasné,ale tou teplotou je zabíjíš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 22:39 R Muž romant [27987] Re: patamatix
Parazit ve stádiu kdy je přichycen na rybách hyne, ale neřeší se tím další stádia, jenž jsou v podobě cyst rozesety po celý nádrži, takže je nutný to akvo přeléčit jako celek.
Edit:
Dospělý kožovec cizopasící na rybě se po "dozrátí" uvolní z hostitele, usadí se na předmětech v akváriu a vytvoří cystu, (tzv. tomont). V tomontu postupně probíhá 11 dělení, kdy vzniká až kolem 2000 nových jedinců, tzv. tomitů.
Tomité cystu opouštějí a jako plovoucí invazní stádium (theront) aktivně vyhledávají hostitele. Po přichycení theronta na hostitele se cyklus uzavře a opakuje.
Doba celého cyklu je závislá na teplotě vody. (Netuším, nakolik jsou s ohledem na možnost existence různých kmenů v podstatě celosvětově rozšířeného parazita následující čísla "nezvratná"...)
Optimální teplota cca 24-26 st. C, při ní je vývojový cyklus ukončen za 10-12 hodin(!). Při nižších teplotách se vývoj zpomaluje, při teplotě nad 28 st. C dochází k degeneraci cyst, při teplotě nad 33 st. C se parazit přestává rozmnožovat.
Obvykle se uvádí, že invazní stádium hyne, pokud nenajde do 24-48 hodin hostitele. (A to mnohem rychleji v intenzivně osvětlených nádržích, než ve slabě.)
Některé zdroje ale hovoří o možnosti tzv. konjugace, kdy si dva theronti předají genetickou informaci a vytvoří "spící" stádium, které přežívá i po mnoho měsíců, a čeká, až pro něj nastanou vhodné podmínky k další invazi. Místy, kde mají tato stádia přežívat, jsou zejména žábry, dutina ústní, jícen.
Sůl pak slouží v "domácí receptuře" jako prostředek stimulující tvorbu kožního slizu, který pak účinněji brání invaznímu stádiu v přichycení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 22:37 Muž patamatix [408] Re: romant
Co se vlastně řeší tím zvyšováním teploty? (jen mě zajímá princip léčení)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 22:37 R Muž romant [27987] Re: DeNNI85
To bych to nepsal. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 22:36 Muž DeNNI85 [16] - AmerikaRe: romant
Ok a to lecivo co jsi psal, nevadi rostlinam?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 22:34 R Muž romant [27987] Re: DeNNI85
Zvedni teplotu ke 30 stupňům a klidně vyměň polovinu vody a znovu lehce zasol(pol. lžíci na 50 litrů).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   25.01.2014 22:30 Muž patamatix [408] Re: DeNNI85
Při výměně filtru je potřeba nechat filtry běžet současně minimálně 1 měsíc a radši déle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 22:29 Muž DeNNI85 [16] - AmerikaRe: romant
Jo kus za kus. Predtim jsem mel hlavu s molitanem. Tak rano sjedu nekam do petcentra. Snad to tam budou mit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 22:21 R Muž romant [27987] Re: DeNNI85
Pokud ji ten filtr vyměnil stylem kus za kus, tak jsi významně spolu s tou předělávkou narušil rovnováhu a zřejmě latentně přítomen parazit vycítil příležitost a byl aktivován. Musíš léčit, jinak budeš mít po rybách. Jako osvědčené se nabízí použít eSHu exit a možnou kombinací eSHa 2000 dle návodu a to co nejdříve, taktéž možno třeba použít Costapur.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 22:17 Muž DeNNI85 [16] - Amerika – asi krupicka
Zdravim, v nedeli jsem predelaval akvarium a menil filtr za eheim 2213. Vse bylo ok a dnes koukam na ryby a maji po sobe male bile tecky. Skoro vsechny. Dal jsem do vody 3polevkove lzice soli, pridal teplotu a dal jeste vicko nitrivecu. Mam tam ramirezky a platy koralove. Akvarium 90l. Pridali byste jeste neco nebo pockali jestli to nezmizi?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2014 17:47 R Muž romant [27987] Re: Těhňajs
Pokud tam budou dobrý podmínky, tak se ryby spíš vylepší, ale vopatrně, jestli tam nejsou ryby, tak zaběhnutý není, jenom zdánlivě, jak tam dáš více ryb najednou, bude zle a měnit vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2014 17:44 Těhňajs Re: romant
tak zas to akvárko předělané má 480 litrů.. zatím bez ryby. Je to velký risk abych si nákazu napřenesl do dalšího akvária? ale zas bych řekl, že ulehčím druhému akvári www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2014 17:39 R Muž romant [27987] Re: Těhňajs
Já používám sedláčtější počty a to rovnou pol. lžíci na 50 litrů vody, když jsou rostliny, když ne tak na 30 litrů a to bych udělal, že postižený jedince bych léčil jinde v té vyšší koncentraci soli. S čerstvým akváriem bych ještě čekal a když dávat, tak postupně a měnit při tom vodu, to platí i o tom akvu kde jsou teď a tam obzvlášť.
Edit: Aha 2 měsíce, to už se dá, ale jak píšu postupně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2014 17:31 Těhňajs Re: romant
Jsem přávě myslel, že když jsou bílé tečky na rybkách, že je to vždy krupička. Takových ryb, tam mám proto, že jsem předělával vedlejší akvárium a potřeboval jsem rybky někam přemístit. Chtěl bych se ještě zeptat kolik soli na litr? Někde píší 1g/l, ale přijde mi to hrozně moc, někde zas pro změnu píší 30 dkg na 100l. Akvárko z kterého jsem rybky vzal už je dva měsíce zaběhlé, myslíte si, že bych tam mohl přemístit ty rybky, na kterých není nic patrného, nebo je to velké riziko ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2014 17:12 R Muž romant [27987] Re: Těhňajs
Krupice to není a budu souhlasit s kolegou, chce to solit, topit a hygienu akvária. Kysne ti voda a budeš tam mít vyšší dusíky, tedy se domnívám z toho co jsem viděl na tom videu, je tam znečišťovatelů požehnaně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2014 17:10 jamajcan
pokud je to ona,tak bych na ni dopručil můj oblíbený a vyzkoušený Protazol. www.sera.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2014 17:07 jamajcan Re: Těhňajs
Video jsem zhlédl a myslím,že by to mohla být Trichodina.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [29] ...... 92 93

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 95092x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/2223-krupicka?od=1401