Krupička
Za což ovšem musím poděkovat tobě
, protože kdyby si tady tak vehementně ty výměny vody neprosazoval, tak bych dodneška měla živořící kytky a chcípající ryby.
Přesně tak, v té odpomoci od N látek výměnou vody se jednoznačně schodnem.
Nitrivec je právě na takovéto případy určen a je to takovej sichr a když se použije ještě společně s tou výměnou vody, tak to prostě musí zafungovat. Jenom samotnou výměnou vody se takovéto stavy dají v pohodě taktéž zvládnout, jsi toho jasným důkazem.
I to je možné, ovšem mě se tam objevil náhle (po opravdu obrovském, byť neúmyslném překrmení), takže možná k jeho odstranění ani tak nepřispěla ta výměna vody, jak kvalitní filtrace. Ovšem potřebovala jsem okamžitě snížit N-látky a na to nic jiného než výměnu vody neznám.
Obvykle se tou výměnou vody ten nálevník přiživuje a je z toho nekonečnej příběh, takže jestli Tobě na něj zabrala výměna vody, tak to možná ani nálevník nebyl.
Jasně, s Nitrivcem souhlasím. Mě spíš překvapila ta část neměnit vodu.
Nejenom že ten nitrivec neuškodí, ale v tomto případě právě přípravky takovéhoto typu jsou nápomocny, protože podpoří právě filtraci a tudíž je použití takovéhoto podpůrného prostředku žádoucí, neboť obsahuje i mletej zeolit a tím na sebe váže škodlivý N látky o který v těchto momentech nemusí být v nádržích nouze.
Tak moje zkušenost je jiná. Mě se nedávno rozmnožil nálevník v akva a kdybych vodu cca 3 po sobě jdoucí dny neměnila, tak už nemám ani rybičku. Většina se mi jich udusila hned první den po "kalamitě".
Takže za mě nic tam nelít, nekrmit, vyměnit každý den 1/2 vody v akva a za pár dní je voda zase jak křišťál. Samozřejmě kvalitní filtrace je základ, takže pokud je to Sera nitrivec, tak ten neuškodí.
Sera nirived tedy opravdu neznám, ale myslím, že jde o Sera nitrivec. A ten samozřejmě rybám nijak neublíží. Je to prostředek na podporu nitrifikace. Ovšem netuším jakou to má souvislost s nálevníky?
Edit: Roman standardně rychlejší
Po nitrivecu Ti rybky nepochcípají, protože tím podpoříš nitrifikaci ve Tvém akváriu. Dodrž návod a pokud je to skutečně nálevník, tak neměň vodu a silněji vzduchuj, rybky bych taktéž moc nekrmil.
Edit:
rybicky.net/forum/4822 0 16.05.2012 18:38 veronika0026 – nálevníci
Prosím všechny kteří mají skušenosti s nlevníkama v akváriu koupila jsem si sera nirived ale nevím zda ho tam mohu nalít k rybám zda mi nepochcípají, prosím o radu. děkuji
Je možné, že se jedná o nějaký odolnější kmen té krupičky. Tu medikaci bych prodloužil na 5 dní, popřípadě použil jiné léčivo, třeba
www.akvarista.cz/… no tak já léčím krupici už po3 teď asi po měsíci co už bylo vše ok mám dvě akvárka obě byly ok a najednou opět krupice vždy se objeví jen na jedné samičce molly ostatní ryby ok ani neonky všichni v pořádku a ta je samý flek už se mi to stalo po třetí pokažde mi zabral exit prozradí mi někdo proč se mi to takhle vrací a vždy to začne jen jednou rybou? už mám od ní třetí vrh mladých ˇuž sem i nějaké rozdala nikdo nemá problém a je to už dobře přes měsíc co jsou v novém podotýkám když jsem je rozdávala bylo vše ok.Naposledy přeléčím obě akvárka uvidím co bude po čtvrté jestli se to objeví tu rybku přelovím do velké 10tilitrové flašky bohužel bez filtrace uvidím přeléčím tam přežije nepřežije a uvidím co se bude dít z dalším osazenstvem.Akvárko je udržované pravidelně čistím odkaluji vyměna vody týdně
Starší reakce
Naopak..je to zcela běžné a nejsem sám kdo z mraženého krmení řešil krupici v době, kdy měsíce nedonesl do akva jedinou novou rybu. Živé nitě, patentky a koretry zkrmuji né dlouho, ale od svého návratu k akvaristice jsem krupici řešil několikrát, vždy jsem to ale chytil na začátku takže tři dny esha komba a dobrý...muselo to být z mražených komárů, pochybuji že by ryby měly krupici ze suchých JBL a Sera granulí kterými krmím také
Zajímavé je že co krmím živým, tak jsem si nic nepřinesl..to je prostě zákon schválnosti...tedy až na samce kakaďáka, ze kterého mi nyní i po léčení vším možným mnoho nezbývá :( Ale tam to bude jiný problém.
Postupuj podle návodu u danýho léčiva, který používáš. Samozřejmě, že výměnou vody po ukončení léčby se nedá nic skazit. Měnil bych častěji 30-50% vody.
Už léčím a vypadá to že pomalu mizí. Po zaléčení se musí vyměnit všechna voda nebo jen část ?
A co s tím? Ve starších příspěvcích si můžeš přečíst názvy několika léčiv. Nejčastěji se doporučuje eSHa exit k lepšímu doléčení doplněný eSHa 2000. Za sebe doporučuji Costapur.
Záleží na původu larev. Pokud jsou z farmových chovů téměř bych to vyloučil. Pokud jsou ovšem z přírodních zdrojů tak je to díky přemražení sice nepravděpodobné, ale ne nemožné. Sám jsem se s nákazou krupičkou z mraženého krmení ve své praxi nesetkal, ale slyšel jsem že se to, sice výjimečně, stává.
0 18.04.2012 22:45 Tobashimaru – Krupička z Mražených larev
Dobrý den chci se zeptat zda li je možné že by krupička dokázala přežít v mražených larvách pakomárů. Pravděpodobně se mi rozšířila v akváriu (poprvéú a já teď nevim co s tím a z čeho by to mohlo být :(
Ale já jsem "stará škola", vystačím si s pár přípravky.
Není důležitá cena ale výsledek.
Malachitka je jen pro toho, kdo má odolné a relativně levné ryby a může si dovolit s nimi experimentovat.
Ano, já vím, mě se jenom líbí ten Tvůj postup s tou koncentrovanou lázní s naprosto laciným přípravkem, je to takovej recept ze "starý školy", kdy byla dostupnost léčiv limitována právě tou malachitovou zelení.
Když tam dá ludviko tu Eshu 2000, tak tam akriflavin (Proflavin) je taky obsažen. Jen to vyjde dráž. Obyčejný akriflavin na to zabral spolehlivě a rychle.
Takže ta Acriflavinová koupel, jak zde již bylo zmíněno. Taky jsem si tou knížkou od pana Franka zalistoval.
Tak jsem ještě zkusil zasurfovat na internetu, abych zjistil, že takřka všichni opisují z jednoho zdroje. Za původní zdroj podezřívám takřka 30let starou knihu od Stanislava Franka. Bohužel přesné určení nemoci se nezdařilo. Snad jen při podobných příznacích je jako léčivo doporučána malachitová zeleň.
Na krupičku je to podezřele pravidelně rozmístěné. Podle fotek je to mezi šupinami.
Nechci být špatným prorokem, ale za pár dní již možná nic neuvidíš. Nevím sice jakou má rybka nemoc, ale vypadá špatně a takto "pohublé" rybičky to rozchodí málokdy.
Zkus odlovit jednu rybu do karantény a přidej akriflavin - klidně 1,5 doporučené dávky od výrobce. Jestli to do 2 dnů zmizí, je vyhráno.
Za zkoušku nic nedáš, něco hodně podobného se mi objevilo před časem na živorodkách.
Zaplul jsem v literatuře do tabulek nemocí a ouha možností je spousta. Bylo by možné nějakou bližší charakteristiku? Strukturu teček, popř. zježení šupin, změněné výkaly a pod. Ke změně chování zřejmně nedošlo?
Nevím proč se říká zdravý jako ryba, když ryby mají možná víc nemocí jak člověk.
Vsadil bych proti krupičce. Za prvé žádné stopy na ploutvích, za druhé "tečky" mi přijdou příliš souměrně rozmístěny. Zkusim dohledat co to je za "muribundus".
Krupička by to být mohla, ale je mi divné, že při tahle intenzivním napadení má napadené jen tělo a ploutve zůstávají čisté. Alespoň podle toho co je vidět na fotce.
Martin Honzejk
to by mohla být krupička, možná to budou odřeniny, jak se ryba otírá v nádrži.
to jsem potřebovala vědět díky
Přesně tak. Za prvé pomůcky uschnou a za druhé krupice musí najít hostitele asi do čtyř dnů pak pojde. Takže na týden uklizené pomůcky jsou u krupice dostatečnou sterilizací, ale pozor u jiných nemocí to již platit nemusí
když to vezmu teoreticky, není ryba, není nemoc, takže pokud třeba týden nepoužívám pomůcky tak je po nemoci, nebo se mýlím ?
To že si to přenáší z jedno akvárka do druhého je dostatečně možné. Doporučím mít pro každé akvárko svojí sadu pomůcek.
Martin Honzejk
no tak dneska mám pocit že so mi objevuje krupice zno vu v mé 25 litrovce kde mám odchov mladých moll bože tak mám pocit že je to kruh a nevím jestli nedělám chybu já a nepřenáším si to z jednoho akva do druhého 50litrovka je po léčbě a čekám co provedou skvrnky které se mi pořád zdají na samici mollyny.jestli jen nezabíra exit ne bo si to prostě přenáším i když vše sem desinfikovala pomůcky a pod.akva mám 3 měsíce a už toto
Nechť jsi dobrým příkladem pro ostatní, kteří se s podobným problémem setkají. Přeji akváriu vše dobré.
Taky bych počkal. Já počkal a vyplatilo se.
Zdravým tak jsem krupičku vyléčil a rybky jsou už konečně po 2 týdnech zdravé jak řepy.Po dokončení to ještě trošku měli ale počkal jsem z další léčbou a vyplatilo se. Vyměnil jsem vodu a je to Ok. Takže eSHa EXIT můžu jen doporučit.
díky za radu vyčistím a počkám použila jsem kombinaci eSHa exit a 2000 tak se uvidí voda vypadá ok a ryby se taky zdají v poho tak se uvidí
Osobně bych, pokud léčba proběhla dle návodu, již nepokračoval, vyměnil vodu, třeba lehce odkalil dno a tzv. zaujal vyčkávací pozici a pokud se krupice znovu ukáže, tak na event. další léčení použil jiné léčivo než doposud. Ono ty podmínky, který v akváriu panují, jsou velmi důležitou součástí léčby, protože ať už je použito léčivo sebešetrnější, tak zásah do systému to je. Pokud byla použita eSHa, tak jako další variantu bych viděl třeba protazol od sery, ale to nepředbíhejme a dejme tomu čas se projevit, protože to co vidíš na těch ploutvičkách již krupička býti nemusí, ale třeba projev nějakého zaplísnění, které se v lehce nestabilním prostředí velmi často vyskytuje.
tak já přelečuji krupičku dnes 4den chtěla jsem už provést výměnu časti vody a odkalit krupička se ukázala jen u jedné rybky proto přelečuji znuvu.Ale mám pocit, že má pořad ještě flíčky na ploutvičkách, tak nevím zda pokračovat v léčbě nebo odkalit a vyčistit, protože už je čas.a nebo vyčistit a znovu přidat léky a nebo vysadit vyčistit a uvidí se co dál?
Jen se připojím a také doporučuji použití léčiva na krupičku eSHa EXIT společně s eSHou 2000. Když se postupuje podle návodu, je velká šance na výhru proti krupičcce. Já nad ní zvítězil a od té doby mám léčiva od eSHy jako důležitou součást výbavy která nesmí chybět. Takže doporučuji.
Ještě nemusí být vyhráno, ale je to na dobré cestě. Pro ty co důvěřují lékům eSHa to není překvapení.
Budu rád a mluvím tak jistě za více lidí, když nás poinformuješ o vývoji a podle toho jak to dopadne budeš buď naši radu doporučovat dále a nebo jí vyvrátíš.
Přidat reakci
1 ...... [42] ...... 92 93
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 95171x