Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Krupička

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 32 Přejít na další stránku   1  
Krupička
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2013 07:39 R Muž romant [27987] Re: Yirka
Ono to spíš chce tu údržbu neflákat před tím, aby byla co nejmenší možnost nemoci se ukázat. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2013 07:19 Muž Yirka [9126] Re: Urtman
Vodu měnit jak říkáš, ale až po proběhnutí léčebné kůry. Jinak by to bylo trošku kontraproduktivní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2013 04:16 JoKa Re: Baruda
Budou v pohode. Krupicka je banalita, spousta akvaristu nad ni machne rukou... Jen nepodcenit, ze se jeste snadneji vraci, nez leci... Ted me pochvali Roman, minimalne obden menit vodu a menit vodu a pri tom odsavat dukladne dno...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2013 18:14 Baruda
Tak jsem sehnala jen ten Costapur a aplikovala podle návodu, tak uvidim. přitom mi ta ryba přijde celkem čilá, plave, žere, ale kdo ví. Uvidim ráno..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2013 08:15 Baruda Re: romant
:-D :-D ok, tak já sjedu něco sehnat, tam kam jezdim toho mají celkem dost, tak snad tam bude aspoň něco z toho...Děkuju
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2013 07:58 R Muž romant [27987] Re: Baruda
Ty se na sůl vybodni, ta jim stejně už teď nepomůže, jako osvědčená je kombinace přípravku eSHa exit a eSHa 2000 a nebo ten Costapur a aplikovat dle návodu, podle toho co seženeš. Jinak aby to nevyznělo že sůl je nevhodná, to zase ne, ale Tvoje ryby jsou už dost krupicí napadeny a ta sůl je taková podpora spíše preventivního charakteru, ale přidat pol. lžíci na 50 litrů vody můžeš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2013 07:45 Baruda
Ahoj, včera jsem se dozvěděla, že mé rybky mají asi krupiču (mají na sobě bílé tečky, na šupinách, na ocase, na ploutvích). Tady jsem se dočetla, že se jim může vod trochu přisolit. Nemám ale klasické akvarijní rybky a tak se té soli trochu bojím. Nehledě na můj víkndový sen, kdy mi bratr do akvárka nasypal sůl, která ty ryby rozežrala a já je musela potom uklízet a v slzách vyhazovat. Pak tu někdo odkazoval na přípravek Sera Costapur. Můžete mi případně někdo poradit, kolik soli na 126l aq? nebo nějaký jiný přípravek?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2013 14:18 R Muž romant [27987] Re: Urtman
Tak přisolením nic nezkazíš, ale léky jsou léky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2013 14:02 JoKa
Já tam s nima mám ještě párek ancistrusů super red a bohužel krupici už maj samozřejmě taky... Ani jim léčivo nebude vadit? A co lehce přisolit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.10.2013 13:58 Muž LiborSprysl [9015] Re: romant
Zapouzdřené cysty přežívají podle některých zdrojů týdny i měsíce... ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2013 13:49 R Muž romant [27987] Re: Urtman
Buď tam byla přítomna a čekala ne projevena na příležitost a nebo tam přišla s těma čichavcema. Exit by neměl vadit ani omladině.
Edit: To že přišla s rostlinama, to asi ne, ale s nějakým šnekem na těch rostlinách, to už jo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2013 13:45 JoKa
Zdravím. Je možné, že by se mi krupice objevila sama od sebe? Objevila se mi v 80l odchovničce pro čichavce. Žádnou novou rybu jsem nepřidával. Poslední nová rybka byla před třemi týdny, kdy jsem do ní dal 10 odrostlejších čichavců z vytíračky (v ní vše ok)...

Je možné, že jsem si jí dotáhl s rostlinou? Minulý týden jsem si jednu Valisnerii dovezl od tchána, ale ten tvrdí, že doma krupici nemá nikde...

A třetí dotaz, jak budou reagovat mladí čichavci na léčivo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2013 13:22 Muž LiborSprysl [9015] Re: walris
Není zač děkovat...Těch "krupiček" a jim příbuzných nemocí je více, a některé kmeny jsou velmi odolné...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2013 13:11 Žena walris [0] - Sumci
Ještě bych se chtěla čistě ze zvědavosti zeptat jaký je rozdíl mezi těmito přípravky:

Sera costa®med F
Dezinfekčný prostriedok a liečivo pre okrasné akváriové ryby proti ichthyophthirius multifillis a ďalším kožným parazitom v sladkovodnom a morskom akváriu.
složení: malachitový oxalát 0,18g, formaldehydový roztok 2,06 mg, aqua purificata ad 100ml

Sera costapur F
Prostriedok okrasné rybky proti ichthiophthirius (biele bodky) v sladkovodných a morských akváriách.
složení: formaldehydový roztok 5,95 g, malachitový oxalát 0,18 g, aqua purificata ad 100 ml.

Rozdíl je pouze v obsahu formaldehydového roztoku, tzn. že Costapur je vyloženě na krupičku a Costamed na ni ale i na další nemoci? Je to od stejného výrobce a dávkování je taky stejné.
Děkuji za názor.



 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2013 12:57 Žena walris [0] - Sumci
Děkuji pánovi za radu, zatím to vypadá, že to je na dobré cestě, tak snad už to doléčím. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2013 19:12 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: burc106
esha exit to jistí.
Navíc se to u tvého akva dalo čekat. Málo rostlin, určitě ještě není pořádně zaběhlý. Změř dusitany.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2013 16:28 Muž Yirka [9126] Re: burc106
Troufnu si říci, že i na té fotce, která neoplývá kvalitou, je to krupička jak vyšitá. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2013 14:54 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: walris
A jeste slozeni Costapur F, nasel jsem jej zde:
www.sera.sk/…-
Nic objevneho, bezne pouzivane slivky formaldehydu a malachitove zelene, proste to poradne vydezinfikujeme a bude pokoj. Proste drsne na vec, zadna setrnost.

Uz jen to, ze se eSHa chlubi tim, ze neni nutne menit vodu, zatimco u toho druheho pripravku se doporucuje.

I kdyz samozrejme pak postupne vymenit vodu, cast vicekrate za sebou, to udelam vzdycky, tim se nic nezkazi, kdyz uz ty sajrajty v akvariu nepotrebuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2013 14:49 burc106 – krupička?
Fotka k příspěvku Dnes ráno jsem z akvárka vylovil 2 mrtvé neonky a na dalších svou jsem našel takové bílé skvrny. Co jsem tu tak četl, tak to vypadá na krupičku. Ale nejsem si jistý, zde přikládám fotku.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2013 14:37 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: walris
Pouzij lecivo podle toho, jak moc si si jista tou krupickou.

Ono kazde lecivo ma nejaky presah, leci jeste i jine veci a vhodne lecivo je takove, aby pokrylo pokud mozno vsechno, co by to asi tak mohlo byt. Bezne se doporucuje eSHa 2000 zaroven s eSHa EXIT, uz jen proto, ze tahle kombinace ma znacne siroky zaber. Zaroven je fajn pouzit lecivo co nejsetrnejsi k akvariu, kdyz se leci cele (coz tento pripad je).

Leciva na krupicku obsahuji ve vetsi ci mensi mire malachitovou zelen (obsahuje ji i eSHa EXIT), ktera Ti s akvariem nic moc dobreho neudela a tak je fajn vybrat lecivo, ktere ji obsahuje spise mene a ma jine ucinne latky ke zbaveni se nakazy.

Takze me doporuceni, najdi si dostupna leciva a prostuduj si co obsahuji, pak se sama rozhodni. Mou volbou by na krupicku byla eSHa a to rovnou v kombinaci 2000 a EXIT, protoze ta krupicka se s necim donesla a buhvi co dalsiho se doneslo dal.

Zde je navod k eSHa EXIT, zni znacne presvedcive.

EDIT: tady je ten link: www.akvarista.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2013 12:31 Žena walris [0] - Sumci – Sera costamed F
Zdravím,
omlouvám se, ale nemám čas projíždět 300 stran příspěvků, zachytila jsem krupičku první den, zatím je pouze na 2 tetrách černých na ocasní ploutvi. Chci se zeptat zda je vhodné použít tento přípravek a zároveň ještě i zvýšit teplotu na 30 stupnů a přidávat sůl. Je nutné ve 112 l nádrži i vzduchovat? Velice děkuji za odpověď.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.09.2013 12:16 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: romant
Na tohle se upozornuje v kazdem rozumnem navodu.

Spis bych zduraznil dalsi vec (take zminenou v nekterych navodech), a to odkalit a vymenit vodu (podstatnou cast) pred pridanim leciv. Raselinove vyluhy a organicke latky mohou lecivo znehodnotit az tak, ze neni vubec ucinne. Zrovna tak funkci leciva mohou potlacit ruzne pripravky, ktere se pouzivaji pro vodovodni vodu. A hodne zarostle akvarium take udela sve, obcas je nutno v takovych akvariich zvysit davku.

Pri zmene leciva na jine, o kterem nevime zda lze kombinovat s puvodnim, se doporucuje filtrace pres aktivni uhli (to se pak vyhodi), staci ale i vymena vody, radeji treba vecer a pak rano podstatnou cast (kolik az lze).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.09.2013 11:58 R Muž romant [27987] Re: KarlosS
Exit obsahuje účinnou látku na boj s krupičkou a 2000 je spíše na potlačení vedlejších projevů v podobě zaplísnění, nebo i potrhání ploutví, desinfekční účinky, tak proto se tyto dva přípravky i používají současně. Pro všechny, když kombinovat léčiva, tak jenom ty k vhodné kombinaci určené, jako třeba tento příklad. Nevhodnou kombinací ve snaze za každou cenu vyléčit všechno může dojít k efektu přesně opačnému, nevyléčí se nic. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2013 11:44 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: baletka
jen chci upozornit, že na krupičku je spíš esha exit než esha 2000, ale kombinace obojího je dobrá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2013 23:14 Žena baletka [624] Re: Yirka
Ano, spolehlivá kombinace, dobré je (podle mě) použít z návodu e.2000 tu vyšší dávku a prodloužit léčbu na pět dní. Tímto způsobem je vyléčení téměř zaručené. Třetí den začne krupička mizet, čtvrtý den je zcela pryč. Jinak souhlasím - začněte lidi číst ta vlákna od začátku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2013 20:03 Muž fido16 [631] Re: romant
Ano to jsem zapoměl že ona tam vlastně ta krupice je ale nejde vidět :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2013 19:35 R Muž romant [27987] Re: Designer
Bohužel i tak jak píšeš to s tím přenosem přes ty šneky může fungovat, už jsem to zažil. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2013 19:30 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: romant
Aha. A to jako kdyz budu mit akvarko v horsim stavu, tak se mi najednou objevi na rybach, pricemz mesic zila na plzich, protoze v dobrych podminkach na ryby nejde? No ja Ti nevim, spis si myslim, ze jak v akvariu je, nejaka ryba to rychle chytne.

Ale dik za ty plze, nenapadlo mne to, a pritom vim ze umi prenaset vic veci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2013 19:25 R Muž romant [27987] Re: Designer
Pozor na to, nejen ryba může býti hostitelem, ona ta potvora nepohrdne ani třeba plži a to dovedou bejt pěkně zakuklený hostitelé a na zapouzdření, jak píšeš, taky začni věřit, bohužel to taky funguje. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2013 19:21 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: fido16
Se divim. Ze bychom meli spatne atlas?
rybicky.net/nemoc/Ichtyophthirius-multifiliis
Pise se tam:
"Pokud svého hostitele nenajde do dvou dnů (záleží na teplotě), umře."
Takze tahle potvora jak se nejaky cas neobjevi, dle meho nazoru v akvariu neni. Nejakemu zapouzdrovani na delsi cas moc neverim.

A ano, je tam psano i o prenosu z krmiva, ja taky psal "s necim donese", ale pokud vim, vetsina lidi si ji donese na rybach, protoze Ti kteri to nedelaji jako velike hobby nebo profi, proste jen tak jako ze akvarium je ozdoba, krmi suchymi krmivy.

Ale co jsem hlavne chtel rict, aby se nelecila krupicka, a ony to byly treba bakterie - nebylo by tomu tak prvne. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2013 18:56 R Muž romant [27987] Re: Anneta
Ano, normální jedlou(pol. lžíci na 50 litrů vody) a jistě jsi se dočetla, že sůl je podpora, takže by to chtělo i nějaký to léčivo, třeba to o němž se píše ob několik příspěvků níže(výše).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2013 18:29 Anneta – krupička
Dobrý den v akva má krupičku. Po přečtení rad se tady píše že se ma zvíšít teplota a přidat sul to jako normalní jedlou ? dekuji za radu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2013 18:00 R Muž romant [27987] Re: fido16
fido16 napsal: Krupici přece nemáš jen z nově donesených ryb může se objevit u nádrží které nemají dostatečnou péči. Tzv. pravidelnou výměnu vody, odkalování a celkovou údržbu akva.Vona tam prostě je latentně přítomna a jenom čeká na svojí příležitost a s tím flákáním údržby je ta souvislost v úměře přímé. ;-) Na přidání nových ryb se to později jenom svede. :) Netvrdím, že tomu tak je vždy, jenom to lehce rozvádím. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2013 17:55 Muž LiborSprysl [9015] Re: fido16
Nejen...zdrojová mohou být i krmiva...překvapivě... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2013 17:53 Muž fido16 [631] Re: Designer
Krupici přece nemáš jen z nově donesených ryb může se objevit u nádrží které nemají dostatečnou péči. Tzv. pravidelnou výměnu vody, odkalování a celkovou údržbu akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2013 17:16 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Richard
Z ceho ty ryby mohly tu krupicku dostat? Ono je to totiz o tom, ze se od nekud s necim donese. Takze pridaval jsi nove ryby? Pokud ne, zkus se zamyslet nad tim, jestli jde vubec o krupicku, abys nelecil neco jineho a tim padem nevhodne.

Pokud ji totiz v akvariu mas, rychle se projevi, krupicka je jednou z veci, ktere karantena u nove donesenych ryb resi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2013 11:43 Muž Yirka [9126] Re: Richard
Vedle toho, že tě pokárám za lenost ve čtení tohoto vlákna přidám i radu- zkus eSHa EXIT s kombinací eSHa 2000.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2013 11:39 Richard – krupička
Dobrý den. V akvariu se mě oběvila krupička. (mám živorodky) Léčím to malachitovou zelení ale nezabíra nemoc se zhoršuje. Nevíte čím by se dalo ještě rybkám pomoc děkuji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2013 10:38 Marek Re: romant
ano.. děkuji, ale já jsem to zřejmě špatně napsal a chtěl jsem se zeptat jak často bych měl dávky opakovat.
Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2013 15:13 R Muž romant [27987] Re: Marek
V běžně zařízeném společenkém akváriu se dávkuje 5 ml na 10 l vody. V karanténně dávku poloviční.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2013 13:27 Muž Dejmon [64] Re: Marek
Stačí se začíst do tématu KRUPIČKA od plného začátku. Díky takovýmto příspěvkům neustále boptnají celé příspěvky a nejen to v tématu krupička. Lidi, nejdříve čtěte a pak se ptejte, a ne tím, že vás to nebaví číst a proto se ptám......
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2013 12:40 Marek – jak dávkovat léčivo
Dobrý den. Mám krupičku na endlerkách a již 3 dny se jí snažím vyléčit léčivem sera medica contralck. Jenomže nejsem moc žkušený s léčením ryb a zde je napsáno pouze dávkování a já bych chtěl poradit, jak bych to měl dávkovat a jestli s tímto léčivem má někdo dobré zkušenosti a jak ho používal. Předem velice děkuji za odpověd :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2013 12:17 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumciRe: Rybulka
Bude to tak lepší. Pokud pokus o léčbu, tak v karanténní nádrži, jen postižená rybka.
Kdyžtak si projdi téma rybicky.net/forum/14357… , tam se o tom na začátku května 2012 psalo a asi i na jiných místech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2013 11:18 Rybulka Re: Dejmon
.. díky, tak se jí radši zbavím, myslíš tedy že léčit to nemá smysl ? Dcerka jí chodí asi tak 10x denně kontrolovat a léčí ji pohledem :) .... to bude doma slzavé údolí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -3   03.09.2013 10:34 Muž Dejmon [64] Re: Rybulka
To nebude, to bude nějaký parazit, Také jsem to měl, a hned na třech neonkách, vylovil jsem je a spláchl, dál bez problémů........
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2013 10:29 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumciRe: Rybulka
Jedna neonka má velkou bílou tečku
tak to asi trápíš akvárko zbytečně, to krupička nebude...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2013 10:22 Rybulka – Krupička
Ahoj, prosím, za kolik dní ta krupička zmizí. Jedna neonka má velkou bílou tečku, léčím 5 dní léčivy Exit a Esha, jiné ryby zatím naštěstí nic nemají, ale té neonce ta tečka vypadá stále stejně. Je to moje první léčení této nemoci tak bych to nerada podcenila. ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.07.2013 08:33 R Muž romant [27987] Re: cejpa
Hodně sůl je dost širokej pojem, bude třeba si trošku uvědomit, že pokud budou ryby léčeny solnou lázní a naprosto nic proti tomu, tak bude rozdíl, zda-li se toto provádí v separé nádrži(předpokládám nějakou čistou karanténu), kde je možno jít hodně na hranu snesitelnosti té soli a nebo ve společenským akváriu, kde jsou i rostliny, jimž to množství soli nemusí udělat dobře. Obecně bezpečná koncentrace je pol. lžíce soli na 50 litrů vody, což ovšem nemusí na účinnou léčbu stačit na zdolání parazita. Je třeba si uvědomit, že při léčbě krupičky je záhodno léčit celý akvárium, neb parazit má určitá vývojová stádia a jakmile je hositel přítomen na těle ryb, budou i cysty po nádrži, takže je nutné likvidovat i tyto, aby nedocházelo k neustálýmu vracení se onemocnění.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2013 08:20 Muž visek [75] - Tetry – jjj
Mel jsem 31 stupnu, hodne sul a nekrmit. Po 6 dnech jsem mel klid. Ne chemii.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2013 00:35 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: moncajss
Ja posledne lecil krupicku stejne 30C plus sul a uspesne,oproti jinym lecivum(proti kterym byla uz rezistentni).Sul se urcite da pouzit(v karantene nejlepe) :-) .

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [32] ...... 92 93

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 95136x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/2223-krupicka?od=1551