Krupička
Nikoho neoddělovat, přeléčit se musí celé akvárium. Lepší než sůl je Esha exit (ideálně v kombinaci s Esha 2000). Koupit jde v Hornbachu.
Dobré by bylo taky přijít na příčiny vypuknutí krupičky. Přidávala jsi v poslední době nějaké živé ryby do akvária? Podmínky v akváriu OK (údržba, velikost, ...).
0 06.07.2016 08:56 Klára – Neonka krupička
Dobrý den,
na neonce se mi udělala krupička. Na internetu jsem vyčetla, že pomáhá zvýšení teploty a přidání sole do vody. Neublíží to nějak bettě, kterou tam mám nebo je mám dočasně oddělit.
Děkuji za odpověď
Starší reakce
Jediné čeho se ještě děsím. Přeskočila mi do toho akva krevetka kterou jsem cca po dvou dnech vrátil zpátky k elegans. A nezpozoroval jsem žádné změny v tom akvarku. Taky je pravda že v něm topím a včéra pro jistotu nastavil teplotu na 30. Může to přenést i krevetka?
Přesně tak, uvařit toho šmejda, to je cesta.
Tak to té vodě pekelně zatopím Dík správce!
rybicky.net/nemoc/Ichtyophthirius-multifiliis
Z atlasu-Dospělý jedinec se dorůstá až 1 mm, který se po dosažení svého vývoje uvolní z povrchu tkáně ryby a spadne na dno, kde se usadí na předmětu v akváriu. Tam si vytvoří hlenovou schránku a postupně se rozdělí až na 2000 malých jedinců, kteří hledají svého dalšího hostitele. Pokud svého hostitele nenajde do dvou dnů (záleží na teplotě), umře. Při nižší teplotě se vývoj zpomaluje. Při teplotě nad 28stupňů se degenerují cysty a při teplotě nad 30stupňů je rozmnožování přerušeno. Živí se červenými krvinkami a jednobuněčnou tkání.
Ryby, které přežily slabší invaze jsou proti krupičce částečně odolné.
Tak a mám po Ancicitrusech. Bláhově jsem si je koupil v Hornbachu na Čerňáku a dal samostatně do 54l akvaria kde byl zajetej filtr i voda a co se stalo? Po třech dnech to jeden nerozdejchal tak si říkám v pohodě jeden z deseti. Ale když už jsem tam viděl další 2 tak jsem to začal sledovat a zjistil jsem krupičku. Když už jsem s tím chtěl něco dělat následující den tak jsem začal vše vyndavat z akva a narazil jsem na 5 exitu. Bohužel už jsem měl jen dva přeživší kteřý to měli taky spočítané. Jo kdybych je více sledoval tak jako endlerky, elegansky a pancerníčky tak by to asi přežili.
Otázka zní : mám nějak vyčistit akva? Budu tam do něj dávat Scarlety cca za 14 dní. Vodu jsem vyměnil uplně celou za odstátou. Co zaběhná filtrace? Opravdu nerad bych o ně přišel po tom co je tam vypustím.
Už jsem si je objednal, v krámě měli jen Seru. A z netu mi přijde až po víkendu.
Pokiaľ nabudúce budete mať nedajbože takýto problém, odporúčam Eshu a kombináciu EXIT a 2000, za tri dni je kruička fuč a osvedčila sa mi ako najmenej škodiace liečivo.
Aplikuj i ten den 5 a tu teplotu po dobu aplikace nech vyšší, posléze vyměnit polovinu vody a postupně vrátit teplotu na výchozí hodnotu.
Prosím o radu. Asi mám v akva krupičku, všechny neonky a oranžový ancík měly hodně bílých teček. Ostatní rybky neměly žádnou nebo max 2 až 3 tečky. Dnes po druhé dávce Sera Costapur je krupička na ústupu. Zvíšil jsem i teplotu. Jak mám dále postupovat? V návodu je napsáno, že se má mírně zvýšit teplota a aplikovat Sera Costapur 1. a 3. den. Pří vážném onemocněním i 5. den. Nechci moc ublížit ancíkům.
Až zmizí krupička, mám ještě udržovat zvýšenou teplotu?
Starší reakce
Uvidím, jak to bude dnes vypadat, až přijdu z práce. Co tedy případně použít na léčbu, aby to bylo efektivní a zároveň to zvládli bezobratlí a L-sumci?
Tak nabízí se asi dvě možnosti a těma jsou že se opravdu jedná o znovuseopakující invazi parazita(možná rezistence na použité léčivo), neonky jsou velmi "dobrým" indikátorem krupičky. Druhá možnost je tzv. moribundus neonkový, tedy věc která je neurčitá, velmi těžko léčitelná a končící smrtí. Spíš bych to viděl na tu rezistenci a vracející se krupičku, tedy bych použil jiné léčivo, ale sám si velmi rád počkám na názory dalších diskutujících na jejich návrhy.
Ano. Ještě jedna taková je na druhé neonce na hřbetní ploutvi. Po léčbě žádné tečky neměly.
Myslíš tu tečku na neonce ve spodní části ploutve?
Bohužel jsou prakticky nevyfotitelné, toto je nejlepší fotka, co se mi povedla.
Chtělo by to fotku, ať to můžeme poslat na tu či onu stranu.
Ahoj, potřebovala bych poradit s léčbou krupičky. Před 2 měsíci jsem se vrátila z dovolené a našla v akváriu hodně rozjetou krupici, spousta ryb pomřela. Léčila jsem Eshou Exit + 2000 dle pokynů výrobce celkem 5 dní, léčba zabrala. Po 3 týdnech se opět objevilo několik teček na rybách, znovu jsem přeléčila touto kombinací, jen jsem trochu zvýšila dávky, celkem 4 dny. Krupice opět zmizela, nicméně teď jsem objevila na 2 neonkách po jedné bílé tečce, takže to opět vypadá na krupici. Mám znovu léčit Eshou? Nebo změnit medikaci? Případně počkat, jestli to je opravdu krupice? Mám v akváriu i krunýřovce, krevety a šneky a nerada bych je léčbou zabila. Děkuji za rady
Sůl ano, jako podporu tvorby slizu na těle ryb, což zabraňuje přichycení parazita přímo na těle. eSHu 2000 ano a to jako podporu na zacelování drobných ranek, potrhaných ploutví apod. ke kterým při projevech přítomnosti parazita může a vesměs i dochází. Solit co týden nutný není, prostě sůl použít sem tam, třeba při výměně vody v poměru polévk. lž. na 50 litrů vody, tedy bezpečnou dávku i pro drtivou většinu rostlin. Výměnu vody po ukončení léčby rozhodně ano, vždy doporučuji títmo nešetřit ať je psáno v příbalových letácích aplikovaných léčiv psáno cokoliv.
Ahoj, tak jsem nakonec léčil tak, že jsem dal sůl (asi kávovou lžičku na 10 litrů vody, přidáno raději ve dvou dávkách) a eSHa EXIT podle dávkování výrobce (eSHa 2000 jsem nedával, protože jsem někde našel, že to prostě není na krupičku a tak mi přišlo blbý zatěžovat rybičky dalším léčivem, když k němu nebyl důvod). Udělal jsem to správně? (Rybičky se tváří, že jo - všichni naštěstí žijou a vypadá to, že se jim daří. A líbač už na sobě nemá nic...)
Teď jsem si ještě vzpomněl, že jsem v různých radách četl, že by se po ukončení léčby měla postupně měnit voda. Je to tak?
A taky, že je dobré přidávat nějaké malé množství soli preventivně třeba co týden. Je to pravda?
Díky moc za vaše rady a názory!
Starší reakce
s největší pravděpodobností je to ve vodě. nejde přeléčit pouze viditelně zasaženého jedince.
Ancistrusům to neublíží a je to možné,že to má zatím jedna rybka.Kdyby se nezahájila léčba,tak by se to za chvíli objevilo i na ostatních.
Takže zkusím nasadit EXIT a 2000? Máme je doma připravené "pro strýčka Příhodu". A neublíží to ancistrusům? Četl jsem, že by nemělo. Nebo?
A je možné, že by to měl jenom ten líbač? To by ostatní stejně časem dostali, že jo?
Díky opět předem za rady!
0 03.06.2016 21:15 MiKee Ahoj všichni, mohl by mi prosím někdo poradit, jestli tenhle náš líbač nemá krupičku? Nebo je to nějaká jiná nemoc, co myslíte? Přikládám fotku a tady je ještě krátké video:
youtu.be/…
Díky moc předem za rady! Ať kdyžtak rybičky zachráníme...
Starší reakce
Léčit je nutné všude tam, kde postižená ryba byla.
Zbytečně tu rybu stresuješ, ideálně by si je měl prvně dát do karantény a při objevení přeléčit tam. Vrať ji zpátky a aplikuj esha EXIT spolu s esha 2000 na celé akvárko.
Díky za pomoc, tento týden jsem koupil 3 otíky a měl to jen jeden. Už jsem ho šoupnul do druhého akva a budu sledovat jestli se to neobjeví i u ostatních rybiček.
Já si myslím že má, už podle prsní ploutve je jedna tečka a hloupí dotaz to není naopak.
Omlouvám se za možná hloupý dotaz, ale jsem teprve začátečník, má otík na obrázku krupičku?
Starší reakce
No vidíš, a já jsem léčil eSHou dvakrát a nic se mi nikdy nevrátilo. Je to možná dané podmínkami v akváriu, chemismem vody, dodržením návodu a hlavně mírou rezistence mikroorganismů onemocnění způsobující. A spoustou dalších faktorů, které je možné vzít do úvahy. Léčiv je fůra a co funguje v jedné nádrži, nemusí nutně fungovat jinde, a co ti pomohlo minule nemusí nutně pomoci i příště. Generalizovat nelze, lze se pouze snažit, aby akva mělo co nejvhodnější podmínky pro ryby a rostliny, a doufat, že osádka akvaristovu snahu a chyby přežije bez úhony.
Bré pondělí,
když to tak čtu, že poměrně často se uživatelům esha exit nebo 2000 vrací po léčbě krupička zpět, tak za sebe můžu říct, že jsem se s ní setkala pouze 2x a to vždy po stěhování akvária a podchytla to "zavčasu" když se ryby začaly drbat o kameny nebo písek.
Vždy mi stačilo dávkovat 1x a to Tetra Contra Ick a ryby byly v pořádku, ancistrusům tohle léčivo neublíží:
www.aquanimal.sk/…
Třeba to někomu pomůže lépe
0 15.05.2016 20:53 Ladis67 – Návrat krupičky
Asi před čtrnácti dny jsem doléčil krupičku exitem a 2000 a dnes jsem ji objevil znovu na neonkách. Pomůže o něco delší aplikace než je v návodu aby se nevracela nebo bude potřeba nějaký radikálnější zákrok?
P.S. Vím, že mám trochu přerybněno, proto budu pořizovat další nádrž, ale nechci to do ní zatáhnout, navíc bude nějakou dobu trvat než se zaběhne
Tu teplotu není nutný držet na 30st. Ten dostatek kyslíku(souvisí i s teplotou), tedy doporučení toho vzduchování má souvislost s účinnou látkou obsaženou v léčivu. Když se dodrží dávkování jak je uvedeno v přiloženým návodu problém se nevyskytne, tedy nevím o žádném a výše jmenovaný přípravek jsem použil již mnohokrát.
Ja mam dojem,dokonce jsem to nekde cetl,ze Costapur nijak neskodi nitrifikacnim bakteriim.. Takze by to melo byt v pohode.. Ve finale muzu po tydnu po castecne vymene vody pridat Nitrivec a je to
0 13.05.2016 11:38 JduSi [16] Jojo,mam proud nasmerovany proti topeni,to me napadlo jako prvni,no i tak to je mazec.. Mam tam Hengelky a tem se to evidentne libi,jelikoz je dost casto vidim plavat proti tomu proudu
(treba se mylim,nelibi se jim to,jen jsou svihle).
Volal jsem panovi co je na hotlince u Sery a nebyl moc privetivy. Dokonce mi prislo,ze tomu rozumi asi jako ja a rikal jen to,co bylo na letaku. Porad mlel,ze musi byt filtr vypnuty a bezet ma jen vzduchovani. Nedokazal mi ale vysvetlit,pro by nemohl bezet,jelikoz to je jen biomolitan,ktery zbavuje vodu jen hrube necistoty a ne latek v ni obsazene.Zadne uhli tam nemam
Umi nekdo tohle vysvetlit ?
Tak to ten Atman je blbě řešený. Mi ta rampa se vzduchováním fungovala na více filtrech.
Kdyby si měl dost haraburdí ze starších akvárek jak já, tak by jsi mohl dát vzduchování z jiného filtru. Takto mě napadá jedině nasměrovat proud filtru proti nějaké překážce, ať se o ni rozbije. Třeba boční stěna, kořen, ...
Ono prave,kdyz se tam zmensi prutok,treba tou rozstrikovaci rampou,tak to prestane vzduch nasavat a tlaci mi to vodu i do hadicky.
Ja myslim,ze jsem to neuspechal a prave naopak podchytil.. Jedna rybka mela evidentne parazita,sledoval jsem ji dyl a dneska uz tam neni
Doufam,ze to zabira. Dam davku jeste treti den a po tydnu vymenim cast vody.
Zkus na výtok filtru neco přibastlit, ať můžeš vzduchovat a zároveň nevíří voda. Ideální je trubka s dírami na konci ucpaná. Kdysi jsem to používal.
Taková improvizovaná rozstřikovací rampa.
Podle mě jsi to s léčbou uspěchal, ale když už léčíš, drž se návodu.
Starší reakce
Dal jsi tam potenciálně nemocný ryby, možný nositele parazita, tak proto a nepiš mě, že tam byli jenom chvilku.
0 18.04.2016 19:47 lubosturbak Tam som mal iba mloka a gupky
Budeš posléze muset léčit i to další akvo.
Přidat reakci
1 ...... [11] ...... 92 93
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 95174x