PMDD
Tak nakonec jsem obednal bez KNO3 budu zkouset pak sem napisu co a jak jinak urcite bude i v mensim akvariu ktere chystam
hlavně když si spočítáš, kolik tam toho KNO3 na celé PMDD je, tak při jedné dávce je to tak mizivé množství, že je to nakonec úplně jedno
Ted zakladam druhe akvarium o velikosti 35l tam mam kremicity pisek takze az bude zalozeno budu neco delat s tim svym nemam kde ted dat rybky ani rostlinky a znovu zajizdet to chce nejaky cas kde hlavne rybky budou potrebovat docasny uz zabehnuty domov
Štefan a slavko ti radí aby jsi používal hnojivo, schválně to vyzkoušej. Až budeš akvárium zakládat opět znovu tak si konečně vyměň dno.
volvik napsal: nastudovano mam hodne jen jak jsem psal nevim jestli davat s KNO3 nebo bez
Na toto neexistuje jednoznačná odpoveď. Množstvo NO3 v akváriu závisí jednak od počtu rýb, jednak od množstva kŕmenia (oboje má tvorbu NO3). Avšak vplyv má i množstvo, kondícia a podmienky rastliniek (ktoré zase NO3 spotrebovávajú). V neposlednom rade i výmeny vody a množstvo NO3 vo vstupnej vode.
Ak chcete poznať jednoznačnú odpoveď, kúpte si test na NO3 (Ratajov neodporúčam), zmerajte jeho stav v akva, potom za týždeň - dva znova. Odporúčané hodnoty sa rôznia, ja sám udržiavam KNO3 okolo 25 mg/l (+- autobus - na farebnom teste sa to dosť blbo presne odčíta). Množstvo KNO3 som vychytal jednoducho sledovaním a meraním. Vo veľkom akvárku pridávam relatívne málo, v malom nehorázne veľa, ale rozdiel je v hustote obývania, a to výrazný. Avšak stačí zmena krmiva, alebo pár dní nekŕmiť a hodnoty KNO3 sú úplne iné. Takže zmerajte a posúďte si sám, či ho pridávať treba alebo nie.
KNO3 obsahuje aj draslík, svojho času som tu prezentoval názor autora metódy MCI, že draslík pridávať netreba lebo s KNO3 sa ho pridá dosť, ale moja skúsenosť je odlišná a v podmienkach mojej vstupnej vody som sa bez pridávania extra draslíka dostal do problémov. Kým sa však všetko prejavilo naplno, prešlo niekoľko mesiacov.
Parada jeste jednou dekuji
máš to nově založené, takže ze začátku spíš bez NO3, další balení už s NO3.
nastudovano mam hodne jen jak jsem psal nevim jestli davat s KNO3 nebo bez
Zatim dekuji mnoho za rady
řekl bych, že to vypadá na nedostatek draslíku. Ale pokud nehnojíš vůbec, což bys při tvém osvětlení a přidáván CO2 měl, nebude asi draslík jediným prvkem, který v tvé nádrži chybí. V každém případě bych doporučil si o pmdd něco nastudovat a začít ho aplikovat. Docela dost informací najdeš tady:
www.rostlinna-akvaria.cz/… a nebo i tady:
prirodni-akvarium.cz/… pridavam foto bude jich vice
a predem se omlouvam za kvalitu
pokud jsou to díry v listech, mohlo by to být nedostatkem draslíku. Fotka by řekla víc
Výměna vody ti v tomto případě nepomůže, protože v pitné vodě je draslíku minimum.
přidáváš CO2? A o jaký druh řasy jde? Kolik hodin denně svítíš?
450 litru, sloupec 60 cm. svitim 4x zarivka 36 w, celkem 144 w. nejak se mi zda, ze rasa zacala az potom, co jsem tam zacal davat PMDD
těžká rada, na tak málo informací. Pro kvalitní růst rostlin bez řas je potřeba správná rovnováha mezi světlem, optimální dávkou hnojení a přidávání CO2. Zkus přidat více informací ať se máme čeho chytit
0 28.10.2014 06:59 Macrosek – Rasy
cau, mam dotaz. zacal jsem hnojit PMDD. Nove huste osazena nadrz. je tam dost rostlin, ale teprve cerstve zasazene. po tydnu hnojeni zacina na kytkach rust rasa. neni to tim, ze jsem zbytecne brzy zacal hnojit?
Starší reakce
Kdo,někdo?
Někdo vyrábí i PMDD jílové kuličky
Osmocote jsou ty kuličky.To za prvé.A za druhé to je hnojivo do dna,tudíž ke kořenům a můžu to doporučit takřka všude.Ale PMDD je hnojivo do vody a využívají jej rostlinky,které jej odebírají z vody listy a tam se musí opatrně-vědět,jestli a kolik je čeho potřeba.
0 24.10.2014 10:20 volvik [21] Chci se zeptat co je lepsi davkovat PMDD z namichaneho roztoku nebo davkovat kulickami do dna.
Me treba by spise vyhovaly kulicky.
Nebo je treba lepsi hnojit osmocote?
Dekuji za rady
Starší reakce
Těžko říci, jestli má úmrtí souvislost s PMDD. Ale pokud dávkuješ čerpadlem, tak ti nemusí záležet (tolik) na množství. Takže jednoduchá rada - nařeď si to na nižší koncentraci a klidně rozděl na víc dávek.
To bych nedělal,hlavně železo se bude zachytávat ve filtru a zlikviduje kolonie bakterií(udusí je).
0 23.09.2014 10:34 Těhňajs – PMDD do Nasávání akvária
Dobrý den,
mám automatický dávkovač PMDD. Nyní se mi stal takový problém. Dávkuji první týden 2x 10 ml k rozstřikovací rampě. Po pěti dnech mi chcípli tři rybky. Myslím si, že ty rybky si mysleli, že bude krmení a nalokali se Pmdd (Tenco Coctailu) a nepřežili to.
Takže bych chtěl udělat opatření.
Hadičku od dávkovače Pmdd dát k nasávání filtru Eheim.
Tímto se Vás zkušenějších chci zeptat: Jde dávkovat Pmdd plus např. KNO3, Fe přes filtr?
Děkuji za odpověď.
Petr
Starší reakce
Vďaka za potvrdenie, je to naozaj heptahydrát, už som si zarábal hnojivo - keby to bola "suchá" soľ, nacucalo by to toľko vody, koľko je soli a ani by nebolo vidno, že je "mokrá" (a zrejme by sa i zahrievala), ale to sa nedialo, správalo sa to úplne normálne.
V lekárni sa používa heptahydrát teda MgSO4*7H2O čistý - teda kolo 99%.
Použitie heptahydrátu je omnoho jednoduchšie ako MgSO4.Pretože jeho hydratácia je ozaj výsoká a je to problém aj navážiť(rozvážiť).
A nebo takhle:
1°dGH = 7.2 mg/l Ca nebo 4.3 mg/l Mg.
20 mg/L Ca = 20/7.2 = 2.8°dGH
20 mg/L Mg = 20/4.3 = 4.6°dGH
20 mg/L Ca + 20 mg/L Mg = 2.8 + 4.6 = 7.4°dGH
1°dH = CaO 10mg/l
1°dH = MgO 7.2mg/l
CaO obsahuje Ca 71.47% hmotnosti.
MgO obsahuje Mg 60.30% hmotnosti.
Pridam si k obsahum Ca a Mg jako by obsahovaly ten kyslik a urcim vyslednou tvrdost.
20mg Ca odpovida tvrdosti vody: (20/0.7147)/10=2.8d°H
20mg mg odpovida tvrdosti vody: (20/0.6030)/7.2=4.6d°H
Tvrdost vody 2.8+4.6=7.4d°H, tedy jsi na prelomu mezi mekkou a stredne tvrdou vodou.
Ja bych byl s necim takovym spokojen. A otazka je, zda nekdo puvodne nepsal, po vsech naslednych informacnich sumech, ze vetsinu tvrdosti zpusobuje Mg, coz zde sedi, ackoli je Ca a Mg hmotnostne stejne.
Běžně bývá poměr vápníku ku hořčíku v přírodě tuším kolem 2:1 až 5:1. A přesné množství (mg/L) pak samozřejmě bude záležet na tom, jaké celkové tvrdosti chceš dosáhnout. Přidávat tam hořčíku stejně jako vápníku (nebo dokonce ještě více) mi připadá trochu "proti přírodě", ale podobně potrhlých nápadů mívají akvaristé hodně (takže nic nového). Ten obrácený poměr Ca:Mg = 1:4 propaguje metoda hnojení MCI (
www.aquaticplantcentral.com/… ).
OK, tak môžem skúsiť Mg pridávať práve toľko, aby som dorovnal úroveň Ca, teda prilievaná voda bude mať pomer 1:1 (resp. 20 mg/l oboch). Už i tak sa mi to zdá dosť - prepočítané do obvyklého údaju "koľko pridám za týždeň" je to 4,5 mg/l (+ ďalšie 2 mg/l v samotnej vode), čo niekoľkonásobne prekračuje obvyklé dávky PMDD a PPS Pro a blíži sa úrovni EI.
Len nejako neviem nájsť tie zdroje tvrdiace, že Mg by malo byť aj viac ako Ca. Čo som našiel
aquarium-fertilizer.com/… - tam tvrdia, že ideálne je mať (mať vo vode, nie pridávať do vody) Ca 20-30 mg/l a Mg 5-10 mg/l, čo by som mal akurátne bez pridávania Mg (tým miešaním RO). Vcelku podobne uvádzajú na
gwapa.org/… - Ca 10-20 mg/l a Mg 2-5 mg/l.
Co dodas pri EI za tyden, muzes dle meho nazoru plus minus povazovat i za vhodny setrvaly stav. Pri EI se tydne doda maximalne:
Dusičnany (NO3) 20mg/l
Draslík (K) 30mg/l
Fosforečnany (PO4) 3mg/l
Hořčík (Mg) 10mg/l
Železo (Fe) 0.5mg/l
Uvediem na správnu mieru, čo to vlastne vymýšľam
Vápnik rozhodne nehodlám pridávať, v našej tvrdšej vode je ho údajne až 70 mg/l, takže už len prostou výmenou 1/3 vody týždenne ho dodám 23 mg/l (resp. inak: v akváriu sa asi stále drží okolo tých 70 mg/l). Horčíku by sme mali mať cca 20 mg/l, teda výmenami som dodával asi 7 mg/l. Nijako som to nemohol ovplyvniť, bolo by nezmyselné do beztak tvrdej vody ešte pridávať aj extra horčík.
Teraz zmena: Vďaka RO si môžem dovoliť ubrať Ca na úroveň, akú si želám (miešaním vody z RO a vodovodnej), prakticky môžem klesnúť nanajvýš na 1/3 (kvôli zachovaniu rozumnej alkality) a dolievať Mg môžem koľko budem potrebovať. Takže ak budem miešať vodu tak, že dolievaná bude mať cca 23 mg/l Ca, koľko Mg chcem v nej mať?
S Ca velmi jemne, pac kdyz to prezenes, rikas si o chlorozu, ma vliv na prijem zeleza a nekterych dalsich prvku. A nektere rostliny ho vyzaduji opravdu malo a velmi rychle jim vadi, treba Echinodorum, proto dno nema v octu sumet. Byl bych proste s vapnikem hodne opatrny.
S prebytkem Mg by se to melo mit tak, ze rostliny zacnou hur rust. Kdyz se ale budes orientovat podle maximalnich davek pridavanych pri EI metode (nebude vic), nemyslim ze necemu ublizis.
Takze vic horciku nez vapniku je klidne spravna odpoved, odpovedel sis sam
.
Plne súhlasím! Len ide o to, že všetky chemikálie na hnojenie mám nakúpené, okrem tejto jednej, ktorú som doteraz nepotreboval a chcem ju rýchlo nasadiť. Viac v lekárni kupovať nebudem - kým miniem, si nejako zoženiem. Tým záhradkárskym sa radšej vyhnem, len pre istotu, hoci by (podľa mňa) nemali spôsobovať problémy.
Ale k veci: Aké je aktuálne odporúčanie pomeru Mg k Ca? Doteraz som sa tým nejako nezaoberal, lebo som nemal možnosť ovplyvniť, ale tuším som videl dokonca aj tvrdenia, že by malo byť horčíka viac ako vápnika. Neviem, aké sú najnovšie poznatky a štúdie.
Kupovat chemikálie v lékarně se moc nevyplatí. Protože to, co ti tam obvykle nabídnou, je laboratorní kvalita. Jednou mi dali dokonce nějakou mikrobiologickou jakost (→ vhodné pro dializační roztoky). A to je pro naše účely zbytečný luxus. Raději bych si to objednal přes nějaký e-shop v běžné potravinářské kvalitě. Když si koupíš chemikálií víc (a od každé třeba 1kg), tak se ti to mnohonásobně vyplatí a vydrží ti to spoustu let.
Tipnu si, zkusil bych dát trochu na špičku nože a dát ho nad plamen, jestli se neuvolňuje voda (bez záruky, jen si tipuju).
Stavil som sa v lekárni, majú tam 100 g za 1,70 €, uff.. Je čistý, ale vychádza 11× drahšie ako záhradkársky. Ale tak, keď už som tam bol (do lekárne nechodievam), som ho kúpil. Len ja somár som sa nespýtal, či je to heptahydrát alebo čistý, ako to vizuálne zistím? Predpokladám, že to bude heptahydrát, pretože:
* navážený bol pred rokom (podľa nálepky) a nie je to tak hermeticky uzavreté, že by nenavlhol;
* váha ukazuje 115 g vrátane krabičky, teda obsah môže mať tých 100 g a keby vlhol, by sa hmotnosť zvyšovala.
No ono záleží koľko sa toho spotrebuje.Niekomu bude to 1kg na 5 rokov.
EDIT:Ja to berem tak - že za tie 4€ dnes kúpiš male balenie krmiva pre ryby alebo 4 pivá alebo krabičku cigariet.
Jelikož v každém zahradnictví a větších obchodech seženu hořkou sůl za 35 kč/kg, tak to podle mě smysl má...
Pokiaľ "čisté" MgSO4*7H2O zoženiete v lekárni (síce nie v každej) -tak podľa mňa nemá zmysel riešiť "Agro" produkty.
Cena v lekárni je kolo 4€ - 110Kč za 500g a navažia vám kolko chcete.
zervan napsal: Začal som s vodou z RO, tak konečne mám možnosť upraviť pomer Ca : Mg pridávaním MgSO4. Chcem sa spýtať - bola by Horká soľ od AGRO CS ( www.agrocs.sk/… ) v poriadku?
Musím pochváliť, že odpoveď od výrobcu som dostal dosť rýchlo, ale pravdu povediac, jej nejako nechápem, vyberám podstatnú časť:
Bohužiaľ, Horkú soľ Vám neodporúčam použiť do akvária. Je určená na odstránenie nedostatku horčíka na rastlinách, ktorý sa prejavuje žltnutím listov. Horká soľ obsahuje 15 % oxidu horečnatého a 28 % oxidu sírového. Na vodné organizmy nebola testovaná, keďže nie je na tento účel určená a pomerne vysoká dávka oxidu sírového by mohla negatívne vplývať na vodné živočíchy.
Nejako mi tam tie oxidy (MgO, SO
3) nesedia, skôr to vyzerá na zložky reakcie, po ktorých spojení vzniká kryštalický MgSO
4, nie? Pokiaľ ho počítam ako heptahydrát (čo nepochybne bude), tak čistá horká soľ obsahuje (ak to teda "rozbijem") 16,35% MgO, 32,48% SO
3 a zvyšných 51,16% vodu. Ako tomu porozumieť?
Skôr mi to pripadá ako taká typická vyhýbavá / odradzujúca odpoveď v zmysle: "Radšej neskúšať, neručíme za to"
Tuhle jsem skoro dva roky používal bez sebemenších problémů.
www.agrona.sk/… Cekal bych v tom jako primes KCl, coz normalne nevadi, protoze se to k hnojeni take pouziva, chlor se muze pohybovat az do 3% celkove hmotnosti (udava se u horecnatych hnojiv), coz ovsem znamena, ze tam bude temer stejne drasliku. Proste nejspis pujde o prirodne se vyskytujici mineral, ktery nekdo nakope a napytluje.
Pocital bych s tim, ze tim klidne muzes pridat zhruba 3:4:1:1 Mg:S:K:Cl, protoze MgSO4*7H2O je sama voda a jen 10% horciku.
Ovsem jsou to jen me dohady. Osobne pouzivam cistejsi zalezitosti.
No veď práve o tú čistotu mi ide, keď je to ako rastlinné hnojivo... Keď som ešte kedysi kupoval horkú soľ vydávanú ako preháňadlo pre kravy, tak tým by nemohli dávať nejaké jedovaté prímesi, ale kvetom je to jedno
Spýtanie sa u výrobcu je dobrý nápad - skúsil som mailom, osoba pri telefóne by nemusela len tak z hlavy vedieť. Ak dostanem odpoveď, napíšem aj sem.
Hořská sůl by měla být MgSO4*7H2O, což je přesně to, co používáme v akvaristice, ale netuším, v jaké čistotě to ta firma AGRO CS má. Zkus tam zavolat a zeptat se na to.
Začal som s vodou z RO, tak konečne mám možnosť upraviť pomer Ca : Mg pridávaním MgSO
4. Chcem sa spýtať - bola by Horká soľ od AGRO CS (
www.agrocs.sk/… ) v poriadku? Lebo sa mi moc nechce objednávať, keď ju tu v obchode majú za 1,50 €.
Dosť málo Mg voči Ca - v takom prípade by možno stálo za to pridať horčíka viac, na 2-/3-násobok? Neviem, s týmto nemám skúsenosti - niektorí odporúčajú mať dokonca viac Mg ako Ca. Skúsenejší sa azda ozvú, by ma to zaujímalo, lebo som začal s RO a možno by som mal začať dopĺňať horčík tiež...
Pri uvedenom dávkovaní sa za týždeň pridá 1,18 mg/l Mg z hnojiva + cca 1 mg/l z vodovodu (ak sa mení týždenne 1/3 vody), to je niečo cez 2 mg/l celkovo a vápnika z vodovodu príde 9 mg/l.
Přidat reakci
1 ...... [19] ...... 70 71
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 96004x