Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

PMDD

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Hnojení 

PMDD

Přejít na předchozí stránku 16 Přejít na další stránku   1  
PMDD
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2015 21:56 Kulisek Re: vaaclav
Mě se nejedná o stálé dávkování, to dávám každodenně 6ml. Mě se jedná o tu první dávku po výměně vody...prý by se mělo dávat 20ml na 100L vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2015 20:57 R Muž vaclav [14599] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Nomad
Tak tohle bych asi nebral jako bernou minci. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2015 20:26 Nomad
Tady nastuduješ co potřebuješ www.rostlinna-akvaria.cz/… ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2015 19:26 R Muž vaclav [14599] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kulisek
Přitlačit můžeš vždycky, ale pokud nemáš žádný problém tak bych nic neměnil. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2015 12:35 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Kulisek
Dávkuju 2,5 ml denně do 325 litrového akvária a v den výměny vody dávám 10ml. Dávku musíš přizpůsobit svému akváriu. Pokud ti rostliny dobře rostou, nic neměň.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2015 11:38 Kulisek – Dávkovámí PMDD
Potřeboval bych poradit, dávkuji pmdd do 160l aq 6ml denně, někde jsem četl, že by měla být první dávka 20ml/100L. Tím pádem bych tam měl dát cca. 30ml pmdd. Dělá to tak někdo? Zatím jsem tam vždy dával 6ml a rostlinám se daří dobře a bez viditelných řas.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.04.2015 21:38 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: tonof
No, keď mi nevyženie každý týždeň nový list, tak trochu pridám fosforu, keď sa mi v dne pri prednom skle začne robiť sinica, tak som to prehnal ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2015 10:55 Muž tonof [53] - RostlinyRe: slavko
Ahoj slavko, v čom konkrétne vidíš nedostatok fosforu u anubiasov? palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.04.2015 22:54 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: aldab
Jasne, tiež sa asi viac starám o rastlinky ako o rybky a nezabudol som, ako som tápal zo začiatku. Patrím k ľuďom, ktorí potrebujú mať všetko matematicky definované, lenže ono to takto nefunguje. Dodnes si pamätám aký som bol bezradný z Ratajovho testu pH, pretože som nedokázal určiť ten správny odtieň ;-) Prešlo niekoľko rokov, a z testov občas použijem test na NO3, len pre istotu. Pozerám do akvárka a vidím, či veci idú ako majú, pritom nemusia nevyhnutne ísť najlepšie ako sa dá, stačí, že rastlinky rastú (vyháňajú, množia sa) a riasy sa nemnožia. Nechcem tým povedať, že pohľadom do akvárka rozpoznám nedostatok/prebytok toho ktorého prvku, hoci napríklad fosfor mi krásne ukazuje stav anubiasov... Všetko chce čas, a hlavne: menej je niekedy viac X-)

No a popri tom aj skontrolujem, či rybky žerú, či vezerajú dobre, či plávajú tam kde majú a pod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2015 21:43 Muž aldab [3] Re: zervan
JBL jsou asi opravdu dobré i recenze to potvrzují. Budu muset pořídit test na K a Mg. To meření Fe resp. porovnání až druhý den vyzkouším, už jsem o tom něco četl. Díky za připomínku. palec
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2015 21:39 Muž aldab [3] Re: slavko
ano, máte jistě pravdu, chemie akvarijní vody bude podle různých podmínek jako množství a druhu rostlin, druhu substrátu, množství ryb, kvalitou osvětlení apod. různá. Chci ale pro rostliny udělat maximum co jsem schopen a tak si říkám, že když to někde funguje, tak by to plus minus mohlo fungovat i u mne. Prostě nějakých hodnot nebo poměrů se chci držet, pak zbývá testovat a testovat a ubírat nebo přidávat, přesně jak píšete. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.04.2015 20:51 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: aldab
Už sme trochu off-topic, ale predsa doplním: skúšal som aj Sera testy, ale teste na dusičnany sa mi nepáčil, lebo zle tesnil a menej presne meria nižšie hodnoty (podrobnejšie som opisoval tuším v susednej diskusii, pridám aj do atlasu výrobkov prípadne), viac sa mi páčil Tetra a najviac JBL. Test dusitanov mi vyhovuje jedine JBL, lebo ich držím tak nízko, že iné testy sú mi k ničomu.

Železo aj v dobrých chelátoch mi meria bez problémov JBL test Fe, lenže nestačí čakať predpísaných 5 minút, ale celý deň, po 1 dni je to niekedy aj 2-násobne viac (niekedy len o menej).

S fosforečnanmi je to ťažké, lebo tie mi dosť miznú - pravdepodobne sa naviažu na humus, ktorého mám žiaľ v substráte dosť, resp. celkovo organického znečistenia mám veľmi veľa, prerybnené akvárium (Marcel opisuje tu: www.prirodni-akvarium.cz/…)

Slavko: No hej, mne sa teraz dosť pototo celé akvárium - mal som ho výborné, rastliny krásne zdravé (vidno aj na poslednej fotke), akurát Alternanthery nešli (tie mi nikdy nešli, nechápem), no a keďže mi hlbinné dno páchne (nie sírovodíkom, ani amoniakom, ale tak "organicky bakteriálne") a je tam veľmi veľa kalu, skúsil som ho poriadne odkaliť a možno kvôli tomu sa to pokazilo :-( Hlavne Rotala macrandra zareagovala veľmi výrazne. Lenže okrem toho som zmenil čas osvetlenia (zaviedol som obednú pauzu) a spravil malú zmenu v mikroprvkoch, takže teraz som tieto dve zmeny vycúval a skúmam... Ono keď niečo meriame, meriame len vodu, ale živiny v subtráte sú dôležité tiež a preto to veľmi komplikujú. Ale aspoň pre nejakú orientáciu to zmysel má.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.04.2015 19:59 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: aldab
aldab napsal: no to je právě problém, jen běžnými testy
Chcel som tým povedať, že je zbytočné sa trápiť pomermi. Ja som sa tiež spočiatku mojich pokusov s PMDD snažil vedecky zrátať koľko hnojiva vlastne dnu dávam. Postupom času som zistil, že to je na draka. Najväčší dôvod je ten, že jednak netušíte koľko toho rastliny spotrebujú (rôzne rastliny - rôzna spotreba toho ktorého prvku) a jednak neviete koľko toho do akvária dávate (nezabúdajte, že aj krmivo hnojí).

Začal som s PMDD, tu som pridal toho, tu odobral onoho, potom mi došlo krmivo, kúpil som iné a zase som začal tu pridávať a tam odoberať. Potom som skúsil MCI, ale to skončilo katastrofou, a tak teraz sa zase už viac ako rok zase hrám na odoberanie a pridávanie s PMDD. Ono, keď sa niečo pototo, tak to zistíte ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2015 19:50 Muž aldab [3] Re: zervan
naprosto vyčerpávající informace palec moc díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2015 19:49 Muž aldab [3] Re: zervan
to je otázka že? co měří test na Draslík??? smich no, já nevěděl jestli přímo prvek nebo nějakou jeho sloučeninu a pak draslík výpočtem :-O ....jo drahý je dost,ale budu muset pořídit. Používám jinak testy Sera, prý patří k těm "lepším" , to nemohu potvrdit.
Měření Fe je poněkud nepřesvědčivé. Mám test od Rataje i Sery, dodám cheláty Fe , ale testy nic moc neukazují, víc než 0.2 mg/l jsem měřením nedosáhl - dávku chelátů jsem už nechtěl zvyšovat, když jsem použil množství které mělo v mé nádrži zvýšit koncentraci o 0.3mg/l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2015 18:03 Muž kortezhugo [983] Re: aldab
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2015 17:02 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: aldab
aldab napsal: no to je právě problém, jen běžnými testy, ty jsou nepřesné, ale budiž i ty dávají nějaké výsledky, ale "měří" sloučeniny NO3 a PO4, test na draslík už je také v prodeji, ale co přesně měří nevím. S tými testami to nie je až také zlé, aspoň nie JBL testy na dusičnany a fosforečnany (dosť slušná presnosť, pre účely akvaristiky úplne postačujúca). Mám ten test na draslík (JBL) no a čo presne meria? No predsa draslík, priamo ;-) Je dosť odlišný od iných testov a aj drahší, žiaľ. Jeho presnosť nemám otestovanú.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2015 17:00 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: aldab
aldab napsal: ano, myslím v jakém poměru by měly být nejlépe udržovány koncentrace NO3,PO4 a K ve vodě zjištěné běžnými testy, tedy dost nepřesně. Takže 4.4:3:1 ? Nie! To je len prepočet medzi N : P : K a dusičnany : fosforečnany : K. Pretože dusičnany sa nerovnajú dusík a podobne...

Tie pomery som tu už písal kedysi, zopakujem konkrétne hodnoty odporúčaní stavu vo vode, ktoré som našiel, aj so zdrojmi:

aquarium-fertilizer.com/…
NO3: 10-40
PO4: 0,2-3
K: 10-50 / 5-40
Fe: 0,2-1
Mg: 5-10
Ca: 20-30

www.aquariumadvice.com/…
NO3: 10-20
PO4: 1-2
K: 10-20

www.plantedtank.net/…
NO3: 5-10
PO4: 0,5-1 (1/10 z NO3)
K: 20

gwapa.org/…
NO3: 5-30
PO4: 1-2
K: 10-30
Fe: 0,1-0,5
Mg: 2-5
Ca: 10-20

www.aquatic-plants.org/…
NO3: 5-10
PO4: 0,4-1
K: 20-30
Fe: 0,5+

www.sfbaaps.org/…
NO3: 5-10
PO4: 0,2-0,5
K: 20-30
Fe: 0,2-0,7
KH: 3-6
GH: 2-8

www.sfbaaps.org/…
NO3: 3-5
PO4: <=0,5
K: 15-25
Fe: 0,1
Mg: 8
Ca: 18

Někde jsem četl, že Draslíku by mělo být dokonce o něco více než dusíku, to platí právě když se jedná o samotné prvky a ne ve sloučenině? Práveže to platí aj o "zlúčeninách", ako som spomínal, odporúča sa draslíka tak 1 až 2-násobok dusičnanov, niekde dokonca aj 5-násobok, čo je v prepočte na prvky draslíka 4 až 9-násobok dusíka, niekde dokonca aj 20-násobok. Prečo to tak je, neviem, v sušine rastlín je draslíka a dusíka zhruba rovnako, ak sa nemýlim. Ja sa vo vode snažím udržať hodnoty: NO3 5 mg/l (ale prakticky mi lieta aj vyššie, takže skôr sa snažím držať 5-10 mg/l), PO4: 0,8 mg/l, K 10 mg/l, Ca 23 mg/l, Mg 7 mg/l, Fe 0,2 mg/l (viac info v profile hlavného akvária). Nevravím, že sú ideálne, stále s tým experimentujem. Komplikuje mi to zásobný substrát, lebo keď sa rastliny dostanú k nemu, výrazne to ovplyvní situáciu, všakže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2015 16:35 Muž aldab [3] Re: slavko
no to je právě problém, jen běžnými testy, ty jsou nepřesné, ale budiž i ty dávají nějaké výsledky, ale "měří" sloučeniny NO3 a PO4, test na draslík už je také v prodeji, ale co přesně měří nevím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2015 16:33 Muž aldab [3] Re: zervan
ano, myslím v jakém poměru by měly být nejlépe udržovány koncentrace NO3,PO4 a K ve vodě zjištěné běžnými testy, tedy dost nepřesně. Takže 4.4:3:1 ? Někde jsem četl, že Draslíku by mělo být dokonce o něco více než dusíku, to platí právě když se jedná o samotné prvky a ne ve sloučenině?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2015 22:19 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: aldab
A s akou presnosťou dokážete zmerať obsah týchto prvkov vo vode?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2015 21:32 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: aldab
Akože obsah vo vode alebo dávkovanie hnojenia? A pozor, pomer N:P:K je iný ako NO3:PO4:K, konkrétne N:P:K 1:1:1 = NO3:PO4:K 4,4:3:1

Vo vode býva odporúčané fosforečnanov 1/10 z dusičnanov a draslíka zväčša tak 1 až 2-násobok dusičnanov, niekde dokonca aj 5-násobok (www.sfbaaps.org/…)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2015 20:37 Muž aldab [3] – N-P-K
máte prosím někdo zkušenost s fungujícím poměrem N-P-K ? Našel jsem informace kt se docela rozchází např. 16:1:16 nebo 10:1:11 taky 9:7:10(tohle snad ne). Taky nevím jak zjistit koncentraci draslíku. díky za odpovědi a názory
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2015 09:45 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: TRULY
Navyše je tam pamäťová karta microSD v adaptéri SD a chýba možno KH2PO4 - no podľa návodu, ktorý uvádza všetko zmiešať, možno ani nie (lebo to by nešlo spolu s mikroprvkami). Ja by som odporúčal nezmiešavať, ale nechať každú zložku zvlášť + to, čo tu bolo spomínané, teda oboznámiť sa so súčasným stavom, a teda: jednak zistiť, čo obsahuje vstupná voda a tiež, aký je stav živín po týždni v akváriu. Hlavne treba zistiť, či sa dusičnany a fosforečnany hromadia alebo miznú až k nule a podľa toho ich pridávať alebo nie. Ak hnojiť len tak "naslepo" v akváriu s množstvom obyvateľov, tak by som pridával len mikroprvky a draslík.

Čo sa CO2 týka - ak nebude, tak rastliny budú rásť pomalšie, spotrebujú menej živín, nadbytok živín zužitkujú jedine riasy - často netreba hnojiť vôbec a svetlo by malo byť slabšie. Ak sa dodávať bude, tak potom bude treba viacej živín.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2015 09:11 R Muž vaclav [14599] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: TRULY
Nevím co máš za testy než začneš s nějakým hnojením měl bys vědět co máš za vodu. :-)
První co bych udělal tak to je výměna dna a odstranění vzduchování. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2015 08:22 Muž TRULY [164] Re: vaaclav
tak mne nejde o dzunglu. Ryby redukujem na minimum ake zatial mi rastlinky stagnuju az ubudaju. Chcem jedine to aby boli kvalitne s miernym rastom. Nepotrebujem docielit kazdodenne strihanie tony listia ale aby rastlinky mali potrebnu vyzivu a vyzerali zdravo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2015 00:07 R Muž vaclav [14599] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: TRULY
Nejdřív si musíš vybrat co chceš jestli hodně ryby nebo krásné rostlin. Obojí nejde dohromady. Kdo to nepochopí trápí se většinou z velkými problémy. Můžeš používat všechno možné a nebude to nic platné budou většinou jen řasy. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2015 23:55 RBSC Re: TRULY
Nečetl jsi důkladně návod.

Nejdřív bych se soustředil na současné problémy, minimálně u toho jednoho akvária. Udělal důkladnou diagnostiku problémů, a vyřešil je. Necíleným přehnojením si často příliš nepomůžeš(v ideálním případě bys měl vědět co chybí/nadbývá).
web2.mendelu.cz/…
Nebo se poptej zkušených kytkařů... Sid, Johan, MarcelG, a dalších...
...ale věz, že budou vyžadovat více informací o současném stavu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2015 18:48 Muž TRULY [164]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Caute tak konecne som sa dostal k hnojeniu a k vrecuskam PMDD od byvaleho majitela akvarka.
Pridavam fotky + navod na pouzitie ci je vsetko korektne ako ma vyt a ci nieje nievo navyse alebo ci nieco nechyba. Mam 1x60l husto zarastene akva a druhe 120l mierne az stredne zarastene akva. Zvacsa anubias a crypthocoryne. Celkom vela ryb takze vy som asi to KNO3 vynechal.
Rady postrehy? Dakujem vopred
Este sa chcem spytat ci jedna davka znamena vsetky tieto sacky cele. + ci je lepsie mat co2 alebo najlepsie je to kombinovat?
Trochu vela otazok ale potesia odpovede na vsetky. Este raz vdaka
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2015 18:38 Muž Škroby [1]
Zdravim,nevíte jestli prodávájí PMDD ve Viváriu?
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2015 21:58 R Muž vaclav [14599] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: MaCZalla
Ono to ničemu nevadí já to takhle jednou koupil u rosíka a pak jsem to měl dva roky. Z mikroprvků už pak byla plastická hmota. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.02.2015 21:29 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: MaCZalla
Namichej z toho EI-mix a najednou zjistis, ze ne vseho mas az tolik :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.02.2015 15:42 MaCZalla – PMDd

pmdd-hnojivo.cz

Já koupil tady. Nějak jsem to neodhadl. Mam 70l. koupil jsem 3 balení, takže to mám na rok a pul za 300kč i s postovnym + rašelinové kuličky zadara

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.02.2015 13:53 Kulisek Re: otano
Někde jsem četl, že někdo dávkuje plantamin 1ml denně na 20litrů. Já dávkuji platamin do středně zarostlého 30l aq 0,8ml denně, žádný problém není a k tomu přidávám denně 0,6ml easy carbo. Ten jejich návod na lahvičce je dost "divný"....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2015 12:52 Muž otano [0] Re: jamajcan
Znie to veľmi rozumne ;-) Skúsim to tak. Veľká vďaka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2015 12:02 jamajcan Re: otano
Na oficiálních stránkách fy.Tetra,je dopručené dávkování 5ml/20l vody/měsíčně.Osobně bych to vydělil čtyřma a dávkoval týdně.Tzn.1,25ml/20l vody/týdně.Takže pokud máš čistý objem vody cca.100l,týdně bych dával cca.6ml.
Pokud to budeš používat jako doplněk PMDD,hnojil bych poloviční dávku.Uvidíš sám,jak budou kytky reagovat,potom popř.dávkování upravíš.
Nikomu to nenutím,jako nejlepší,univerzální postup,ale já bych to tak provedl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2015 11:30 Muž otano [0] Re: jamajcan
Jamajcan a čo sa týka dávkovania Plantaminu, vieš poradiť s dávkovaním, lebo v návode sa píše: Dávkovanie: 5 ml na 10 l vody. Je doporučené každé 4 týždne pridávať 5 ml na 20 l vody...
A z toho som akože celkom paf, ako to mám teda dávkovať, ako je to myslené...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2015 11:27 Muž otano [0] Re: dudak
To vlákno som čítal a aj ďalšie, kde sa riešili testy a práve si pochvalovali Aquar na dusičnany, preto som kúpil práve od Aquaru...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2015 10:56 jamajcan Re: dudak
V pohodě,Josefe :-) Jen mě málem trefil šlak,když jsem otevřel několik českých e-shopů,kde deklarují,že TetraPlantamin,obsahuje dusík a neobsahuje nitráty,což je opravdu perla ne Nějaký český "LINGVISTA",přeložil z angličtiny potassium,jako dusík,což je nesmyl,protože je to draslík.Dusík-nitrogen.Samozřejmě by v hnojivu musel být ve formě nitrátů.Což vyvrací další věta v popisu"neobsahuje nitráty ani fosfáty".No,a to by nebylo Česko,aby si ty popisy majitelé neokopírovali a nepapouškovali stejný blud,na mnoha jiných E-shopech.
Takže neobsahuje dusík,ale draslík.Z mikro-železo,mangan a další základní stopové prvky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2015 10:36 Muž dudak [1885] Re: jamajcan, otano
Tak to se omlouvám, nikdy jsem jím nehnojil a první co na měvyskočilo z googlu bylo kompletní hnojivo. V tom případě, bych klidně přidal ten, ať to spotřebuješ. Testy Aquar mi nefungujou ani na železo ani na dusičnany. Myslím, že tu o nich je dokonce celé vlákno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2015 09:34 jamajcan
Plantamin neobsahuje ani P,ani N,není to kompletní hnojivo hmm Já jen aby tady nevznikaly nějaké fámy a dezinformace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2015 09:29 Muž otano [0] Re: dudak
Práve preto som sa bál Plantaminu, že asi bude kompletné, aj keď píšu, že bez dusíku a fosforu... Chcel som zužitkovať ten Plantamin a Florenu, bolo mi ľúto ich vyhodiť, reku či to aspoň takto nevyužijem...
Ph mám 7. Test na železo mám Aquar, no... Rastliny sa mi zdajú celkom v poho, len tá riasa... (GSA a teraz aj GDA)
Takže predávkovania sa nemusím báť. Skúsim dvihnúť dávku, nakoľko tým pridám aj viacej Tensa, keďže to mám spolu..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2015 09:24 Muž otano [0] Re: MonterMonty
Za ten rozpad som čítal, práve preto si hlavu "trieskam" :-D To Fe-EDDHMA vyzerá zaujímavo. GSA je pomaly na ústupe, ale teraz mi zase vyskočila GDA neviem prečo... Osmocote pozriem, rastie ti to dobre. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.02.2015 23:59 Muž dudak [1885] Re: otano
to že jsi dal mikroprvky dohromady s K2SO4 a MgSO4*7H2O nevadí, mikroprvkům vadí hlavně když jsou dohromady s KH2PO4, pak se rozpadají chelátové vazby, ale obecně se používá spíš mikro a makro zvlášť, hlavně proto, že mikro jsou trochu choulostivější, lepší je skladovat v lednici, kdežto makro ti vydrží i někde ve skříňce namíchané hoodně dlouho.
Plantamin bych asi nepřidával, je to kompletní hnojivo, takže obsahuje kromě železa nejspíš i dusík a fosfor, Florena by mohla být vhodnější, i když nejlepší by určitě bylo koupit si zvlášť chelát železa a přidat ho do mikroprvků, případně přidat víc tensa, ale taky záleží jaký máš pH, jestli kolem 7,5 a víc, tak bych zvolil radši jinej chelát, třeba Fe EDDHA, případně místo tensa rovnou Micromix.
Taky je ale možné že Fe na nule nemáš, jen máš špatný test, například testem od Rataje se Fe, prakticky nedá změřit a takových je víc, chce to kvalitní test třeba Sera, JBL. Pokud nevidíš nedostatek železa na rostlinách - nové listy jsou bílozelené, tak ho máš pravděpodobně dost.
Přehnojení draslíkem a hořčíkem se někdy projevuje zkroucením růstových vrcholů, ale nemusí to být pravidlo, někdy se to samé stává při nedostatku některých prvků. Ale jestli hnojíš klasickým PMDD, tak k tomu může dojít jen těžko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2015 19:55 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: otano
Taky se mi o jednou povedlo namíchat dokupy mikro makro . taky jsem měl problém s GSA , taky mám tvrdou vodu a NO3 cca 35mg, celý jsem to vylil a namíchal znovu zvlášt , cheláty v mikro se ti velmi brzy rozpadnou a GSA mi bujela ještě více , mám železo taktéž na nule tak přidávám týdně Fe-EDDHMA , mikroprvky denně KH2PO4 taktéž denně a GSA je ta tam , jednou za tři měsíce nacpu do dna osmocote ,nesvítím nijak extra moc , jak a co roste se můžeš kouknout
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2015 19:24 Muž otano [0] – Plantamin, Florena ako zdroj železa?
Mám otázku. Začal som s PMDD. Pri rozrábaní som urobil hovadinu, lebo som dal Tenso Cocktail, K2SO4 a MgSO4x7H20 p.a spolu do jednej fľaše (už viem, že to tak robiť nemám, ale už to je tam, nabudúce budem chytrejší) a sólo KH2PO4. KNO3 som nepoužil, nakoľko z vodovodu mám 25 mg/l. Asi som nemusel aj MgSO4x7H20, nakoľko mám dosť tvrdú vodu (GH: 19 a KH: 17), ale pre istotu som dal, nakoľko som sa dočítal protichodné postoje. Bojujem momentálne s GSA. Pridaním fosforu sa to dosť zlepšilo, nakoľko som mal fosfor pred pridávaním PMDD na nule. FE mám ale stále na nule. Tých 15 g Tenso cocktailu zmiešaných v 500 ml a dávkovanie 6,5 ml denne je zrejme málo.
1. Môžem pridať navyše Plantamin, alebo Florenu, ktoré mi trčia doma odložené? Neviem, aké mjú presne zloženie, nikde som sa nedopátral.
Ešte jedna otázka.
2. Ako sa môže prejaviť prebytok draslíku, horčíku, keby som to prehnal s dávkovaním?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.12.2014 09:03 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: volvik
Jestli jde o "jeleni paroh", tak na to jsou 2 mozna reseni. Prvni je nemit nic, co ma delsiho trvani u hladiny a nebo stahnout ci preusporadat svetlo. Samotnou zmenou davkovani PMDD moc nedosahnes.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2014 09:00 Muž volvik [21]
Chci se zeptat denne do sveho akvaria pridavam 10ml PMDD z kazde slozky. Ale po zmene osvetleni na 2x24W (zarivky T5 cool white) se mi pod osvetlenim kde nejvice sviti zacina tvorit ruducha na listech Blyxy. Jak upravit davkovani PMDD (bohuzel nemam vsechny testy na otestovani vody finance taky na to nemam) mam pridat nebo spise ubrat. Dekuji za nazory :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2014 21:21 amrtin Re: volvik
Ano,poměr(procento)zůstane stejný :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2014 20:05 Muž volvik [21] Re: amrtin
Takze pokud budu michat PMDD na 1/3 obsahu sacku tak mam dat 1/3 sacku do 166ml vody??? A pak jednotlive slozky davkovat 5ml na 100l vody???

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [16] ...... 70

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 95135x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1540?od=751