Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

PMDD

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Hnojení 

PMDD

Přejít na předchozí stránku 15 Přejít na další stránku   1  
PMDD
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2016 12:43 Muž konrad [45] Re: zervan
Díky
Takú zradu testu som aj čakal, ale zaujímavé, že referenčný roztok 2,5mg/l ktorý bol v balení ostal zafarbený ukážkovo.
Keď som ten fosfo+ miešal mal som problém s jeho rozpustením takže chyba možno bude aj v tom

Zvýšenie je jednorázové (tých 5 rybiek to musí zvládnuť) zajtra budem dohnojovať podľa výsledkov testov.
Dúfam že pol deci hnojiva tam už liať nebudem musieť.

Fosforu je ale v akva dlhodobo určite málo lebo sinica je fakt kritická a už trebalo byť radikálny.

Ďakujem za prepočty
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2016 12:32 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: konrad
konrad napsal: P - 5 minút po naliatí 0mg/l, 30 min po cca 0,5mg/l
To sa mi zdá málo keď som tam nalial 40ml
Skúšal som aj čisté hnojivo 1:1 s destilkou a hodnota 1mg/l cca
Pridanie 40 ml do 200 l malo zvýšiť hodnotu na cca 1,2 mg/l. Ak test na hnojive 1:1 s vodou vraví 1 mg/l, musí byť vadný, lebo hodnota má byť cca 3000 mg/l! (teda ďaleko, ďaleko za rozsahom stupnice, to nie je možné zmerať bežným testom)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.01.2016 12:28 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: konrad
Ojha, takže situácia sa úplne mení, na spomínanom webe je úplne iná receptúra a iné koncentrácie hnojiva, dal som to teda prerátať...

konrad napsal: 200l akvárium, CO2, silné svetlo
Vstupná voda:
NO3 - 5mg/l
P - 0mg/l

Hnojenie:
NO3: na hodnotu 20mg/l potrebujem denne pridať 60ml NO3 (1ml na 50l zvýši o 1mg/l)
Áno, 60 ml z tejto fľašky naozaj zvýši dusičnany o 15 mg/l, teda vo vode bude 20 mg/l, ale denné pridanie takejto dávky by dopadlo veľmi zle pre obyvateľov! Toto je možné spraviť jednorazovo.

P: na hodnotu 1mg/l potrebujem denne pridať 40ml PO4 (1ml na 50l zvýši o 0,1mg/l) Opäť to isté: táto dávka jednorazovo zvýši fosforečnany o 1 mg/l, určite nepridávať toľko denne! Síce tentokrát by to neodniesli obyvatelia, ale po takom týždni, nehovoriac o mesiaci, by tam bola šialená koncentrácia hnojiva.

Kalium: na hodnotu 20mg/l dodávam cez KNO3 denne 9ml/l takže potrebujem ešte dodať denne 18ml (1ml na 50l zvýši o 0,5mg/l) Tá denná dávka KNO3 naozaj zvýši draslík o 9,7 mg/l, ale tu bude asi chyba vo výpočte, lebo 18 ml hnojiva s K2SO4 zvýši pri 200 l vody hodnotu draslíka o 2,5 mg/l. K jednorazovému zvýšeniu o 10 mg/l by bolo treba 72 ml.

Mg - raz za týždeň 4 čaj. lyžičky To je odporúčané dávkovanie pre silné svetlo, dá to 12 mg/l horčíka, ale zdá sa mi to veľa, stačí polovica. Záleží od vstupnej vody.

Tenso coctail: 8ml denne (1ml na 50l zvýši o 0,05mg/l) To je príliš veľa, stačí polovica.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2016 07:43 Muž konrad [45]
ranné nahnojenie a výsledky:
NO3 podľa očakávaní stúplo na nejakých 25mg/l

P - 5 minút po naliatí 0mg/l, 30 min po cca 0,5mg/l

To sa mi zdá málo keď som tam nalial 40ml

Skúšal som aj čisté hnojivo 1:1 s destilkou a hodnota 1mg/l cca

Asi mám vadný roztok. Ak sa to nezlepší začnem hnojiť žrádlom
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2016 23:02 Muž konrad [45] Re: zervan
Díky moc za odozvu. Všetky hnojivá sú miešané podĺa www.rostlinna-akvaria.cz/… a podĺa toho som aj rátal ale pmdd používam prvykrát. Podĺa toho to aj tak vyzerá...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2016 22:50 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: konrad
konrad napsal: 200l akvárium, CO2, silné svetlo
Vstupná voda:
NO3 - 5mg/l
P - 0mg/l

Hnojenie:
NO3: na hodnotu 20mg/l potrebujem denne pridať 60ml NO3 (1ml na 50l zvýši o 1mg/l)
1 ml na 50 l zvýši (pri štandardnej receptúre) o 0,147 mg/l, takže ono je to tak, že pri tejto dennej dávke sa za týždeň zvýši o 1 mg/l. Potom sedí aj tých 60 ml denne - za týždeň to pridá 15 mg/l (resp. to spraví aj jednorazová dávka 420 ml), čo je však naozaj dosť... ale ak nie sú žiadne rybky a nekŕmi sa, je to reálne. Inak liať takéto dávky... no ja si radšej zarábam výrazne koncentrovanejšie hnojivá na hranici rozpustnosti.

P: na hodnotu 1mg/l potrebujem denne pridať 40ml PO4 (1ml na 50l zvýši o 0,1mg/l) No neviem, asi nesedí receptúra, lebo 7× 1 ml na 50 l zvýši o 0,2 mg/l, takže na 1 mg/l pri 200 l je dávka 7× 20 ml.

Kalium: na hodnotu 20mg/l dodávam cez KNO3 denne 9ml/l takže potrebujem ešte dodať denne 18ml (1ml na 50l zvýši o 0,5mg/l) Kalium sa u nás nazýva draslík, no a tieto údaje už nejako vôbec nesedia. Asi by to chcelo uviesť konkrétnu receptúru, inak samozrejme nie je ako počítať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2016 22:25 Muž konrad [45]
Kedže mi sinica moc neodchádza, premeral som opäť hodnoty vody pred aj po hnojení a zistil som, že ho pridávam asi žalostne málo.
Preto by som poprosil, ak mi niekto vie skontrolovať moje nové výpočty:

200l akvárium, CO2, silné svetlo
Vstupná voda:
NO3 - 5mg/l
P - 0mg/l

Hnojenie:
NO3: na hodnotu 20mg/l potrebujem denne pridať 60ml NO3 (1ml na 50l zvýši o 1mg/l)

P: na hodnotu 1mg/l potrebujem denne pridať 40ml PO4 (1ml na 50l zvýši o 0,1mg/l)

Kalium: na hodnotu 20mg/l dodávam cez KNO3 denne 9ml/l takže potrebujem ešte dodať denne 18ml (1ml na 50l zvýši o 0,5mg/l)

Mg - raz za týždeň 4 čaj. lyžičky

Tenso coctail: 8ml denne (1ml na 50l zvýši o 0,05mg/l)

Hnojenie bude prebiehať 5 dní v týždni. Cez víkend bohužiaľ pauza

Dáva to zmysel? Po zarybnení samozrejme sa hodnoty upravia

Ďakujem


Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2016 22:53 GP Re: mhhory
jestli dobre chapu princip, tak to davkuje nejdriv hodne koncentrovaneho hnojiva - velky rozdil koncentraci, velky osmoticky tlak a malo zredene hnojivo - a casem se obsah naredi a bude davkovat min a co doda bude uz naredene. navic si myslim, ze to bude mit tendenci necim zarust. ale nazor teoretika :) pripadne ignorovat prosim stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2016 18:33 Muž mhhory [2] Re: michalt
Tak membrány se nechají případně dokoupit, stojí cca 150 Kč. Ano je pravda, že dávkovač funguje pouze s určitou značkou a typem hnojiva - údajně pouze Dennerle, ale to by mi až tak nevadilo.

Spíš ze všeho nejvíce by mě zajímala nějaká zkušenost z praxe. Jako výhodu bych viděl v tom, že zde není žádné pohyblivé kurvítko. U elektrických dávkovačů odchází čerpadlo, které se sice taky nechá vyměnit, ale stojí už celkem dost. Navíc jako další výhodu vidím v tom, že se to nemusí zapojovat do elektřiny, už teď mám pod akvárkem slušnou spleť kabelů.

Pokud někdo máte zkušenosti, tak sem s nimi.... palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.01.2016 09:24 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: mhhory
Já teď taky řeším automatické dávkování hnojiva. Taky by mě zajímaly praktické zkušenosti s tímhle dávkovačem. Já jsem to zavrhl z několika důvodů.

Je to další kus techniky, který musí být pořád v nádrži, u kterého člověk musí řešit umístění, aby ničemu nevadil a aby moc nerušil. Přísavky, které někdy nepřilnou, a tak. Při tradičním elektrickém dávkovači je všechna technika schovaná někde pod nádrží.

Pokud nechce mít člověk dva dávkovače a dávkuje taky fosfor, musí řešit, aby mikro a makro prvky spolu dlouhodoběji přežily ve společném roztoku. To je dost těžké, když tam proniká voda z akvária a člověk tak nemá pod kontrolou ani pH toho společného roztoku.

Zdá se, že ty membrány jsou dělané na konkrétní koncentrace roztoků a na uvolnění konkrétní dávky za den (i když asi docela kontinuálně). Membrán je několik, takže se to asi dá škálovat, ale stejně mi to přijde trochu omezující. A nakonec stejně nejde zcela kontrolovat, kolik toho vlastně do nádrže kape. Ty membrány mají taky omezenou životnost, kdoví, jak to vychází finančně.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2016 08:24 Muž mhhory [2] – Dennerle Dosator
Dobrý den,
uvažuji nad koupí automatického dávkovače hnojiva do akvária. A zaujalo mě toto:

www.akvaristik.eu/…

Koukal jsem i na fotky na youtube.com a zdá se, že to funguje dobře. Dokonce jsem zde četl i článek o tom, jak to někdo popisoval jako dobrou a levnou variantu dávkovače. Samozřejmě elektrický je elektrický, ale něco to do sebe určitě má.

Chci se zeptat, nemáte tím někdo zkušenosti ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2015 18:25 GP Re: vaaclav
Jen bych doplnil, ze stare listy se nezlepsi, ale zmena muze byt videt na zastaveni zhorsovani jejich stavu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.12.2015 17:57 Muž charli27 [9] Re: vaaclav
tak mi asi nezbývá než udělat tento pokus,co je přímo na stránkách PMDD :-D,ale i tak děkuji za nějaké tipy hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.12.2015 14:03 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: charli27
Aby jste předešli zbytečnému přidávání složek PMDD do vody, která je na tyto součásti bohatá doporučuji tento postup, kterým zároveň najdete limitujcí prvek růstu.
Udělějte roztok všech složek zvlášť. Roztok přidávejte alepsoň 10 dní. Při zkoušení další látky vyměnte co nejvetší množtví vody a vyčkejte pár dní, došlo-li při použití předešlé k nějakému zlepšení.

MgSO4: Tato komponenta je přidávány nejčastěji zbytečně, hlavně tvrdé vody obsahuji(pozor na jen vápenaté vody) dostatek horčíku. Pokud se růst nezlepší můžete vynechat.
K2SO4: Draslík bývá často limitujcí, hlavne pokud používate vodu z vodovodního řádu. Při úpravě vody se odstraňuje. Pokud nenastane sebemenší zlepšení složky vynechte
Směs mikroprvků: Nejdůležitějsí komponenta, hlavně pro obsah železa.
Pokud nemáte testy na fosfor a dusičnany, udělějte podobný pokus i s KNO3 a KH2PO4.
Přidáním limitujcí prvku se může stát, že dojde k vyčerpání zásob prvku jiného, a ten se stane novým prvkem limitujcím růst. Proto, pokud po čase dojde opět ke stagnaci růstu, prověďte test ještě jednou s vynecháním již přidávaných složek.

Zlepšení nehledejte na starých listech - pro ty už je pozdě. Zlepšení bude viditelné na listech nových.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2015 12:10 Muž charli27 [9] Re: vaaclav
to si nejsem tak jistý,že je to tam vysvětlené nikde nic o tvrdosti vody psáno není,co se nemá používat,jak už jsem se prvotně ptal a všechny ty odkazy co jsi poslal mám již tak 2x přečtené a některé jsem četl i dnes
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2015 11:35 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: charli27
Nevím proč si o tom něco nepřečteš. Je toho plný internet. www.hnojivo-pmdd.ptakoviny.biz akvarijni-hnojivo.cz/… www.rostlinna-akvaria.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2015 11:34 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: charli27
PMDD a EI nie sú rôzne hnojivá, ale rôzne metódy hnojenia. Kým pri PMDD sa hnojí menej, pri EI sa leje veľmi veľa hnojiva a mení veľa vody.

Tvrdá voda môžer mať teoreticky veľa vápnika a málo horčíka, ale i naopak. I keď väčšinou je ich pomer vyhovujúci, takže naozaj netreba pridávať. Lepšie by bolo pozrieť na rozbor vodární, koľko je vo vode horčíka a koľko vápnika.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2015 11:31 Muž charli27 [9] – pmdd
Ahojte,chci se zeptat,teď jsem nedávno pročítal info o pmdd a v jednom komentáři bylo napsáno,že když má někdo tvrdou vodu,že by neměl do vody přidávat složku MgSO4 co je na tom pravdy a druhý dotaz je takový jaký je rozdíl mezi PMDD a EI?a které z těchto hnojiv je lepší?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2015 11:35 sachlj Re: BHMarten
když jsem loni zkoušel hydroponii v menším tak jsem furt řešil nějaké breberky, mšice prostě škůdce..letos jsem s tím neměl vůbec starosti, jak by nebyly..možná tím, že loni jsem dával kupované hnojiva na hydroponii od slovutné holandské firmy co je spojená při vývoji s vysokými školami a výzkumnými centry...letos zalívám hnojivy co naši předkové stovky let a žádné problémy jako třeba i krabaté plody, rozpraskaná rajčata, odpadávající květy, flekaté listy jsem letos neměl..zatím, než se mi nezasere dno tak pomáhám pmdd, až příjde poštou zásilka a v ní kuličky pmdd tak ty šoupnu ke každé kytce a pmdd je přihnojím..a až bude akvárium zarostlé a dno pořádně prohnojené tak pmdd vysadím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.11.2015 10:51 Muž BHMarten [2] - krunýřovci obecněRe: sachlj
no v akvaristice si nemyslím že by byly tak velké rozdíly v náročnosti rostlin na živiny, kromě určitých druhů náročnějších na fosfor. Větší rozdíly jsou v různé náročnosti na světlo se domnívám.
Pokud chceš aby rostliny nestrádaly a měly všeho dostatek, nabízí se metoda EI - Estimative index..
www.rostlinna-akvaria.cz/…
tato metoda ti zajišťuje dostatek živin v akváriu, ale je potřeba vždy po týdnu měnit vodu.
(není třeba měřit vodu)

všechno je to jen o tom jaké člověk chce akvárium, kolik rostlin, jaké rostliny, kolik řasy je ochotný tolerovat, jakou apod. Většinou to právě funguje tak, že lidi začnou se základním hnojením... sáhnou po nejrozšířenějším hnojivu PMDD, najednou se objeví tahle řasa, pak tamta, pak díry v listech a člověk si řekne, kruci co je, vždyť hnojím... a to je ten moment kdyz se akvarista začne zajímat o to jak a čím hnojí a jestli je to vhodné pro to mé akvárium, které bude vždy jiné než akvária ostatních.
Je určitě mnoho akvaristů, která mají krásná akvária ale neřeknou ti, že to hnojení už mají vychytaný, ty podmínky se mění v akváriu průběžně s tím jak zarůstá, co fungovalo při startu akvária nebude fungovat po půl roce.
Myslím si, že než hnojit špatně je lepší nehnojit vůbec. Vychytat pravdu ty poměry to není ze dne na den. Mě to zatím láká a na tuhle cestu jsem se vydal :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2015 10:12 sachlj Re: BHMarten
Moc komplikované na můj styl a hlavně příroda není matematická rovnice...já dělám hydroponii na balkoně..na ebb&flow vaně 1m2 www.growzone.cz/… mám na netkané textilii volně položené rockwool kostky. Letos to byly papriky, chilli, rajčata, kapie. Studoval jsem loňskou zimu různé knížky co potřebují papriky a co rajčata. A taky mám v truhlících koření: petržel, libeček, mátu, meduňku, ale i měsíční jahody a ředkvičky. Po počátečním zmatku v tom co která kytka potřebuje jsem najel na vlastní pojetí hnojení rostlin. Mám vlastní výluh (koš na odpadky 40lt, voda z kohoutku, zahradnická lopatka granulí-kravince, slepičince a měsíc vzduchování) z kravinců, slepičinců, králičích bobků, sloního howna a žížalí výluh. Do dvou propojených 90 litrových maltovníků (ve které je voda z akvária dolévaná z kohoutku) pak týdně dávám 20ml stříkačku směsky těchto výluhů co skladuji v petkách. Věř nebo ne (klidně dám fotku) ale stále mi venku na balkoně kvetou rajčata a papriky, zrají mi papriky a kapie a rajčata už u nás ani nikdo nechce.
Co jsem tím chtěl říct ? Že každá kytka potřebuje něco jiného a že příroda se neřídí tabulkami. Například tím, že je nelogické aby mi v těchto teplotách a ročním období venku, na balkoně kvetly rajčata.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.11.2015 09:03 Muž BHMarten [2] - krunýřovci obecně – PMDD - taky jsem s ním začínal
Zdravim, připojím mou zkušenost...
Začínal jsem s PMDD bez KNO3 - nakonec jsem zjistil že mám málo ryb a KNO3 potřebuji taky přidávat a dokoupil jsem ho, ale chci vlastně říct že PMDD obsahuje základní hnojiva a určitě není problém ho koupit a pak už si rozmíchat jednotlivé složky dle potřeba akvária.
Osobně nyní využívám právě složky z PMDD jednotlivě a míchám si vlastní poměr hnojiva.

Zkusil jsem si Změřit týdenní spotřebu NO3 v akváriu - viz KNO3 protoko z metody PPS Pro
(www.rostlinna-akvaria.cz/…)

pak jsem si něco četl o poměrech živin N a P a redfield ratiu - kalkulačka zde: akvarijni-hnojivo.cz/…

buddendo.home.xs4all.nl/…

a k mé spotřebě NO3 zkouším dle poměru doplňit P a K ..

myslím že takto by to mělo nějak fungovat, nicméně mohu říct, že to co jsem spočítal ty poměry a co mi vyšlo se blíží doporučeným hodnotám metody hnojení PPS Pro.

jinak KNO3 není NO3 a KH2Po4 neni Po4, takže pak pro výpočty a namíchání doporučuji tento šikovný kalkulátor :

www.rostlinna-akvaria.cz/…


 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2015 22:37 Žena Bobika [1]
Díky lidi, snad se s tím poperu. Musím dokoupit ty testy a pak začnu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.11.2015 17:36 Muž samboo [3] - RostlinyRe: Urtman
micro prvky bych rozmíchal v jedné flašce, ty se údajně nejvíc kazí
a makro prvky v druhé flašce...
ale pokud si rozmícháš všechno sólo, tak budeš mít lepší kontrolu nad dávkováním, pokud víš co která složka dodává.
ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2015 17:26 JoKa
Ještě jsem nezjistil, na co jsem se ptal.
Jak moc vadí, když všechny pytle rozmíchám v jedné petce, respektive udělám jeden roztok ze všech čtyř komponent.
Ví někdo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.11.2015 13:13 sachlj Re: Jifi
Kytky ve vodě to mají složitější nebo spíš jednoduší než kytky na vzduchu. Kytky některé živiny vstřebávají kořeny a jiné listy. Proto jílové kuličky vyřeší jen jednu část cesty dovnitř. osobně jsem vždy měl úspěch s hnojivem ke kořenům a za počátku hnojit tekutým pmdd. Akvária neodkaluji, nechávám to na přírodě a vyladěné filtraci vně akvárium. a jen obměňuji 1x za měsíc 3 týdny tak 1/5 vody. ani v přírodě nemají terčovci furt čerstvou vodu a spíš přebývají v záplavových tůních a čekají na průplach dešti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.11.2015 11:27 Muž Jifi [675] Re: sachlj
To je fakt, celkově to je složitější. Já jsem jen vysvětloval, proč se běžně uvádí určité rozpětí, kolik hnojit a jestli má tazatelka hnojit spíš méně nebo více.
A taky dost akvaritů dává ještě jílové kuličky ke kořenům rostlin, což je další zdroj živin ...
Ale obecně a zjednodušeně je potřeba se při hnojení řídit tím, jak moc mám zarostlé akvárko a jestli ty kytky rostou rychle nebo pomalu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.11.2015 10:28 sachlj Re: Jifi
ještě doplním, že se musí počítat i se dnem tj. zda byl použitý nový, horkou vodou propraný štěrk a nebo staré dno plné živin. Zda je dno už řádně "zasrané" od ryb a šneků. A taky hnojivo je jen jedna část rovnice kde v souladu s ním musí být zvolené i správné osvětlení (vlnová délka, síla, doba svitu) a pak přidávání co2 pro to aby rostliny měli vše co potřebují. Na "zasrání" akvária se taky dá ztroskotat pokud má někdo jen jeden druh ryb a krmí je jeden jednou potravou. třeba v hownech ancistruse těžko najít železo když je jeho potrava z valné části řasy. A pak třeba vrubozubec požírající moučné červy asi nedá do vody tolik vápníku a dalších prvků co kytky potřebují. Trochu jsem studoval tuhle problematiku kvůli hydroponii....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.11.2015 09:56 Muž Jifi [675] Re: Bobika
Bobika napsala: já vím, proto to řeším. Co to znamená opatrně??Když se u NO3 doporučuje 10-30mg/l tak se držet u spodních hranic??
To záleží na množství rostlinné biomasy a na rychlosti růstu, jak moc hnojit.
Čím víc zarostlé akvárko, tím větší dávky hnojiva. Proto se taky uvádí nějaké rozpětí dávek hnojiva: od méně zarostlého akvárka až po hustě zarostlé akvárko.
Taky záleží na rychlosti růstu rostlin. Rychle rostoucí rostliny budou potřebovat víc hnojit než pomalu rostoucí rostliny i při stejném objemu biomasy, protože ty rychlerostoucí ti budou rychleji přibývat a ty je budeš muset častěji prostříhávat. A z akvárka pak odstraňuješ biomasu, která spotřebovala nějaké živiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2015 09:12 sachlj Re: Urtman
i to se dá skladovat..třeba v hnědé petce od piva, někde v temnu, plná láhev až po víčko...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2015 09:11 sachlj Re: NASREDDIN
myslím tu co mám já doma...jasan, že za to co bylo před tím neručím..otázkou však je, zda není jednodušší koupit segmenty samostatně a míchat si to sám..koupit to jinde, v drogerce třeba...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2015 08:16 JoKa Re: sachlj
Špatně si mě pochopil. Nemyslím za jak dlouho se znehodnotí obsah pytlíku, ale hotový rozmíchaný roztok... A poddotaz bylo jak moc vadí, že všechny pytlíky rozmíchám v jedné petce, místo každý prvek zvlášť...?

Ps.: sůl i vegeta za pět let stvrdne. Možná bude v cajku co se týče složení, ale v kuchyni pak už nepoužitelná... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2015 08:08 sachlj Re: Urtman
zákon zachování hmoty a energie..jak se může znehodnotit čistá sloučenina v pytlíku, bez přístupu vzduchu, při konstantní teplotě ve tmě ? znehodnotí se ti sůl ? vegeta? cukr ? čaj ? jistě, nevydrží to věčně, ale já teď dávám do akvária zbytky pmdd z minulých dob..tak 5 let staré..kytky z akvária neutíkají, ryby jsou v pohodě a šneci jsou živí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2015 07:57 JoKa Re: vaaclav
Seženeš si 5 x 1/2 litrových dávkovacích lahviček a každý pytlíček do jedné nasypeš.

Já mám na návodu, že mám všechny sáčky nasypat a rozpustit v jedné petce, tak to tak dělám. Vyčetl jsem, že v tomto případě se znehodnotí mikroprvky, ale až při delším skladování. Jak dalece a hlavně jak rychle se to znehodnotí?? Ta půllitrová mi v lednici vydrží necelé dva týdny, než ji sdělám...
Nerad bych do akva lil pouze obarvenou bezcenou vodu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.11.2015 22:44 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Bobika
Je dobré si vyzkoušet a párkrát změřit kolik dávkovat aby se ti hnojivo nekumulovalo nebo naopak. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2015 22:21 Žena Bobika [1] Re: vaaclav
já vím, proto to řeším. Co to znamená opatrně??Když se u NO3 doporučuje 10-30mg/l tak se držet u spodních hranic??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.11.2015 22:08 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Bobika
Do nově založeného akvária se nehnojí, většinou stačí týdenní nebo v záběhu i častější výměna 1/3-1/4 vody. Rostliny které se ti ujmou porostou dobře takhle pár měsíců. Podle osvětlení a počtu rostlin budeš možná muset začít přihnojovat ale opatrně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2015 21:52 Žena Bobika [1] Re: vaaclav
Měla jsem v plánu objednat "Poormanův startovací balíček" ale přijde mi, že tam toho hnojiva je na stráááásně dlouhou dobu a nevyužiji to... a dalsí věc je, že jsem objevila doporučení hnojit sypkou směsí přímo do AQ a to si zase nedokážu přepočítat.. A ještě říkáš, chce to mít pořádně zaroslé akvárium.. běží 14 dnů a kytičky začínají dokazovat, že se ujaly.. jaký vliv má pořádně zarostlé AQ, aby to vše vstřebalo?? Ryby tam nejsou a dokud se kytky nezačnou dařit, tak ani nebudou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.11.2015 21:49 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Bobika
Nevýhoda je že potom nemůžeš ovlivnit dávkování jednotlivých komponent. Některé nemusíš dávat tak často protože tvoje voda ho obsahuje dost. Chce to ale mít pořádně zarostlé akvárium. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2015 21:45 Žena Bobika [1] balíček PMDD vysvětlení
no ale v návodu tam je, že sesypat krom mikroprvků v půl litru a dávkovat. Ale pokud už nějaké výchozí hodnoty vody mám, tak tímhle nedoplním jen ten rozdíl ale dá se říct, tam pokaždé liju nějaké konstantní množství hnojiva..?Dá se to chápat jako vyzkoušená varianta namíchaného množství?? Taková inspirace jak hnojit a "neřešit" vlastní přepočty??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2015 21:42 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Bobika
Seženeš si 5 x 1/2 litrových dávkovacích lahviček a každý pytlíček do jedné nasypeš. Jen KNO3 bych koupil v drogerii protože těch 6g je málo. Myslím že sanytr má 70g takže klidně půlku. Pokud se tomu chceš věnovat pořádně objednej si i fosfor.(KH2PO4) Mikroprvky dávám do destilky ostatní do vodovodní vody. www.akvarista.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2015 21:35 Kulisek Re: Bobika
Jako balíček, kde máš už jednotlivé složky hnojiva navážené a zvlášť zabalené. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2015 21:31 - Re: Bobika
Treba si to rozmiešať podľa návodu v destilke.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2015 21:26 Žena Bobika [1] – balíček PMDD vysvětlení
Prosím o radu, jak mám chápat takovéhle označení "balíček" a pod tím zozpis jednotlivých množství?
PMDD s Tenso Cocktail
Oblíbená česká varianta s mikroprvky Tenso Cocktail
33g MgSO4·7H2O - Heptahdyrát síranu hořečnatého
14g K2SO4 - Síran draselný
6g KNO3 - Dusičnan draselný
16,4g Tenso Cocktail

je to okopírované z akvarijni-hnojivo.cz. Nechápu jestli se to míchá zvlášť. Do jakého množství a co mám potom dávkovat do akvária abych si přidávala potřebné množství konkrétních látek. Prostě jsem to nepochopila, co to vlastně je...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2015 15:40 Muž samboo [3] - RostlinyRe: kopčem
Nejdřív bych koupil KNO3 test;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2015 08:15 Muž kopčem [1]
Prosím o radu pročítám forum a nejde mi to do hlavy. Nejsem chemik tak jen v kostce-hnojím PMDD bez KNO3 CO2 nemám Míchám dle návodu skladuji v lednici. Něco roste jakž takž něco vůbec. Osvětlení myslím stačí 2krát zářivka 30w odrazové reflektory na hloubku 50cm dno CONGO K3. Měl bych tedy zkusit Objednat PMDD z KNO3 a zkusit CO2 z kvasnic? CO2set nemám. Děkuji :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2015 17:22 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kulisek
Je to známé i ze sportu vítězná sestava se nemá měnit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2015 22:17 Kulisek Re: NHKG
Právě že mi to funguje celkem dobře, tak asi zůstanu při starém dávkování.
Jinak měním 60L každých 7-9 dní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   31.08.2015 22:05 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kulisek
To si musíš vyzkoušet a změřit sám jak se ti hromadí nebo ne hnojivo v akváriu. Nějaké teorie jsou pak na dvě věci. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2015 22:03 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Kulisek
Ano, při výměně by jsi měl doplnit PMDD podle objemu měněné vody. Ale 20ml na 100 litrů vyměněné vody v tvém případě znamená 10ml!, pokud měníš 30% vody. Nepředpokládám, že by jsi měnil 100% vody v akváriu...
Ale pokud ti to funguje, není důvod něco měnit!

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [15] ...... 70

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 95135x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1540?od=701