Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

PMDD

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Hnojení 

PMDD

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
PMDD
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2021 08:12 Muž Jason [200]
Mate nekdo nejaky tip kde koupit Tenso a jine chelaty zeleza? Myslim tim baleni treba 1kg (sacky po 50g vychazeji docela draze). Dekuji za rady a tipy..

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.01.2021 18:32 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: marek21
...neviem aka by bola spravna kombinacia PMDD...
To bez věštecké koule a nebo kompletního rozboru vaší vody neví nikdo.
Původní formule "PMDD" vycházela z podmínek, které měli svého času (1996) ve svých nádržích pánové Sears a Conlin.
Od té doby lidé vymysleli stovky jiných receptur.
Nejblíž "ideálu" se blíží ty, které vycházejí z reálných podmínek v daném akva a vlastností vstupní vody. Získat takové informace ale není úplně jednoduché (a levné)...
Jednou z možností je poskytnout rostlinám rozumnou porci živin v jejich příznivém poměru a nádrž pravidelně "propláchnout" čerstvou vodou, aby se zabránilo případné nežádoucí kumulaci některých prvků. Při přípravě takové směsi živin je vhodné vycházet z vlastností vstupní vody, (poskytne dodavatel), aby se zohlednily živiny, dodávané touto cestou. Orientační průběžné měření obsahu základních živin je žádoucí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2021 14:20 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: marek21
Zkus to s tím dusičnanem hořečnatým změna byla u mě znatelná ale postupně jsem ho ubíral protože se hromadí a ani výměna 1/2 vody moc nepomůže. Takže si teď míchám KNO3 30g + 5g MgSO4·7H2O do 1/2 l. . Vyzkoušet si to musíš sám. Pokud jde o ten tenzo tak si ho nekupuj velké množství nezabráníš aby ztvrdnul a stala se z něj skoro plastická hmota jako se to stalo mě v těch pytlíčcích na zip. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2021 13:55 Muž Magic [879] - RostlinyRe: marek21
Ja by som to spravil takto.
Namiešal by som každé osobitne, to je základ.

KNO₃ by som začal hnojiť normálne podľa formule a tak raz za týždeň by som skontroloval testom, či dusičnany neletia príliš vysoko (nad 30mg/l).
Rovnako MgSO₄ by som začal hneď od začiatku a kontroloval GH testom, či zas neletí hore tvrdosť vody.
Mikroprvky podľa formule. Osobne na Fe test kašlem. Na kontrolu prehnojenia stačia pravidelné výmeny vody.

K₂SO₄ by som spočiatku nehnojil vôbec. Nedostatok draslíka je pekne vidieť na hygrophilách i ludwigiách. Ak sa začnú robiť bodky, tak by som začať hnojiť. Ale ako hovorí Václav, v KNO₃ je draslíka dosť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2021 13:30 Muž marek21 [16] Re: vaclav
Kupovat to budem zvlast a aj tenso coctail je o dost lacnejsi ako v akvaristickom obchode... Doteraz hnojim s Easy life profito ale chcem prejst na PMDD. Nie kvoli experimentovaniu ale za tu cenu mozem mat hnojiva 50 litrov a nie liter :-D
Ale sa mi aj zda ze bude vo vode malo zeleza, niektore listy su take priesvitne zilkovate ... a s Profitom neviem osobitne navysit zelezo,

Tak preto neviem aka by bola spravna kombinacia PMDD ...


33g MgSO4·7H2O - Heptahdyrát síranu hořečnatého
14g K2SO4 - Síran draselný
6g KNO3 - Dusičnan draselný
9g mikroprvků
alebo
16,4g Tenso Cocktail
MOŽNÉ VYLEPŠENÍ:
1g KH2PO4 - Dihydrogenfosforečnan draselný



13g MgSO4·7H2O - Heptahdyrát síranu hořečnatého
42g K2SO4 - Síran draselný
18g KNO3 - Dusičnan draselný
9g směs mikroprvků Plantex CSM+B


BEZ KNO3
33g MgSO4·7H2O - Heptahdyrát síranu hořečnatého
20g K2SO4 - Síran draselný
16,4g Tenso Cocktail
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2021 11:59 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: vaclav
Ten K2SO4 je v balíčku proto, abys měl čím dodat do nádrže draslík, pokud máš standardně vysoké hodnoty NO3.
Druhou možností je použít KCl, což může být prospěšné i rybám, ale musí se s ním opatrně - některé rostliny mohou být citlivé na vyšší koncentrace chloridů.
Existují ještě další možnosti, ale vzhledem k možným "vedlejším nepříznivým efektům" jsou určeny jen pro ty, kdo do problematiky trochu víc vidí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2021 23:06 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: marek21
Fotka k příspěvku Určitě bych vynechal síran draselný protože draslíku je v KNo3 až moc. Je ale v balení přidaný, to jen kdyby jsi si to kupoval každé zvlášť. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2021 19:06 Muž marek21 [16]
Fotka k příspěvku Zdravim

Planujem prejst z Easy Life Profito na PMDD, bolo by toto zlozenie vhodne ?
mikroprvky by som pouzil TensoCoctail v mnozstve asi 16 gramov
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.01.2021 19:16 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: DH
Používám destilku z drogerie. Ta je na technické účely, stejně je to dneska všechno asi demi voda. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2021 16:54 Muž DH [335]
Čau, lze použít na rozpuštění Tenso coctailu destilovanou vodu pro technické účely?
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2020 11:02 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: marek21
Pokud to je dobře zavřené tak se nic neděje jen mikro prvky (tenzo) můžou ztvrdnout. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2020 20:41 Muž Robin151 [11] Re: marek21
Já osobně si myslím, že ne. Samozřejmě záleží na podmínkách v jakých to bylo uchovávano.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2020 18:22 Muž marek21 [16]
Zdravim

bol by problem keby som namiesal pmdd z chemie ktora je uz po zarucnej dobe ? moze sa na tom nieco vobec pokazit ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2020 07:10 Muž Yirka [9118] Re: Sid
Výrazně jsem přidal na počtu rostlin.
Řekl bych, že ve skutečnosti jich mám asi ještě o třetinu více než v prezentaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.11.2020 22:47 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Yirka
Co bylo Jirko důvodem, že jsi začal přihnojovat? Nějaký konkrétní problém nebo jen zvědavost, co to udělá?
(V druhém případě bych na tvém místě přemýšlel o "returnu" k předchozímu stavu.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2020 14:50 Muž Yirka [9118]
Asi 2 týdny po zahájení hnojení PMDD (bez KNO3 -dusičnanů v nádrži je dost), se mi na okrajích listů začíná objevovat černá řasa.
Přestat hnojit? Ubrat na světle?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.09.2020 07:15 Muž Papik [617] Re: stadou
Nakupoval jsem již několikrát zde: www.vitaplant.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2020 23:54 Muž stadou [0] – Kde koupit PMDD Plus
Kupoval jsem sypané hnojivo od MRP akvarijni-hnojivo.cz, ale stránky jsou zrušeny. Nevíte kde by se nyní nechaly nakoupit hlavně mikroprvky (MicroMix nebo Plantex-CSM+B)?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.04.2020 22:01 Muž RJ [11] Re: Jason
Diky. Mrknu tam
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.04.2020 21:49 Muž Jason [200] Re: RJ
Ja jsem ted bral ze shopu kovyachemie.cz - tam meli vse co jsem potreboval
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2020 21:45 Muž RJ [11] – Obchod
Mám offtopic? Kde nakoupit? Chci si nakoupit makroživiny, kde nakupujete? Na fichema nemají myslím k2so4. Ideálně kdyby tam měli balení okolo 1 kg apod a třeba i Tenso cocktail.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.04.2020 19:18 Muž Mirek64 [68] Re: let
Ten kal SiO2 se bude usazovat na dně a budeš-li čerpadlem roztok čerpat ze dna,bude tam větší podíl kalu. Nejlépe je roztok přefiltrovat. Běžně to tak dělám (třeba i u KCl). Stačí klasický látkový kapesník nebo papírový.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2020 17:47 Muž let [16] Re: Mirek64
Tzn. že roztok je všude stejně koncentrovaný ( z pohledu KNO3)? Davkuju cerpadlem a mám strach,jestli to u dna nebude koncentrovanejsi..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.04.2020 16:05 Muž Mirek64 [68] Re: let
Zdravím.
Jedná se o KNO3 v potravinářské kvalitě.Přidává se tam oxid křemičitý (cca 0.5%-1%).Potvrzuji,že to není problém.Případně si to můžeš přefiltrovat např. přes papírový kapesník (neparfémovaný).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2020 15:52 Muž Zip [277] Re: let
Taky se mi to teď dělá.
Před lety jsem měl KNO3 od Rostlinna akvaria, to bylo číré.
Pak jsem koupil v drogerce Sanytr (KNO3) a ten byl zakalený.
Tak jsem zase koupil od R-A a je to již taky zakalené.
Asi to nebude laboratorní čistota, míchám do destilky.
Vždy to promíchám a vrznu do AQ, zatím žádný problém
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2020 15:29 Muž let [16] – KNO3 - zákal
Ahoj, mám problém s rozpuštěním KNO3 - 23g KNO3 + 400ml destilky - hezky se to rozpustí, ale je to zakalené a po nějaké době je na dně "bílá mlha". Zkusil jsem i KNO3 od jiného dodavatele a pořád to samé, taky jsem to prubnul s kohoutkovou a je to marné, je to marné, je to marné. Má někdo zkušenost/radu?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.04.2020 19:54 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Anthrax
Asi ano, já šel cestou nejmenšího odporu a koupil celaskon v lékárně a opravdu to funguje. Už si ale nepamatuji kde jsem se to dočetl že lze použít. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.04.2020 19:04 R Muž Anthrax [4739] Re: vaclav
Myslíš sorban draselný? Alespoň ten mám já.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2020 18:56 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: QQQ001
Tak také jsem do toho kapal kyselinu, tím sice snížíš pH ale tady jde o to aby ti roztok nezačal plesnivět a tím se neznehodnotil. Prodává se na to nějaký konzervant teď neznám název. Jestli ti to bude fungovat si ale musíš vyzkoušet sám. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2020 16:02 Muž QQQ001 [23] Re: vaclav
Tam kápnu citronku ne?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2020 15:28 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: QQQ001
Já to rozpouštím 1/2 litru vody ale mikroprvky bych být tebou rozdělával v menším množství jak suroviny tak vody nebo musíš použít nějaký stabilizátor já dávám celaskon. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.04.2020 15:19 Muž 4Sima [1888] Re: QQQ001
www.rostlinna-akvaria.cz/…

Záleží kolik chceš přidávat a jak ti bude vyhovovat potom dávkování. Dole v odkazu je uvedena rozpustnost hnojiva.

Edit: Ještě jeden kalkulátor akvarijni-hnojivo.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2020 15:10 Muž QQQ001 [23] – kolik vody?
mam takový dotaz, jaké množství vody použít na rozmíchání makroprvků (33g MgSO4-7H2O + K2SO4 20g) a zvlášť mikroprvky (9.6g). Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2019 14:39 - Re: vaclav
Rozdával akvaristom? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2019 08:50 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Prašan
Určitě nevadí při mé spotřebě mě vydrží skoro 1/2 roku, co bych dělal s kilem. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2019 07:52 Muž Jarry [1433] Re: Prašan
Je to dost drahé, mě zrovna Tenso dochází a vzhledem k nemožnosti objednávání na akvarijni-hnojivo.cz budu muset koupit kilovkuhmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2019 01:03 - Re: slavko
Ono je to v podstate jedno v čom to človek uskladňuje, ak zamedzí prístupu vlhkosti zo vzduchu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2019 01:00 - Re: vaclav
A nevadí ti Václave,že ťa to takto stojí tak o 50 - 60% viac?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2019 15:30 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Prašan
Tak tenkrát jsem toho koupil moc a bylo to v klasických zipových sáčcích ve kterých se prodávalo PMDD. Dneska se mě to už nestává kupuji v Profiplants www.profiplants.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2019 15:07 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Prašan
Používam na to sklenené fľaše so zábrusom. Ono to časom stvrdne i tam (keďže ich otváram), ale vydrží mi to dlhšie ako v sáčku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.09.2019 00:01 - Re: vaclav
Nasáva vzdušnú vlhkosť.Preto nemám rád tie sáčočky.Musí to byť hermeticky uzavreté v pôvodnom obale a väčšom množstve.Inak to v malej gramáži a zip sáčočkoch tvrdne.Rozmiešať sa to dá ale inak by to i tak nemalo mať dáky negatívny vplyv.Mám doma takmer kilo :-) už riadnu dobu v pôvodnom obale a pekne je to sypké.Keď potrebujem tak si Bohu žiaľ musím naraz nasáčkovať a navážiť viacero aby som nemusel často otvárať pôvodný balík.No v zipoch to tvrdne,už je to raz taký matroš. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2019 13:35 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Prašan
Tak já mám jinou zkušenost s ještě nerozpuštěným tenzem, po roce se ze sypkého materiálu stala plastická hmota kterou jsem musel rozlámat, ale nějaký negativní vliv jsem také nezaznamenal. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2019 10:34 - Re: vaclav
I pri takomto starom roztoku som nepozoroval,že by mal dáky negatívny vplyv na akvárium či osádku.Má?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.09.2019 19:19 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Prašan
Tak v rok dva staré flašce opravdu nebude už žádná plíseň, to máš pravdu, tam tyhle procesy už dávno proběhly. Jinak časem se mění barva roztoku ze zelené na zelenohnědou až hnědou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2019 19:07 - Re: Tref
Nepoužívam Tenso pravidelne a tak mi to stojí vo fľaške niekedy aj viac než rok či dva.Odlievam si občas do štamperlíka a následne striekačkou dávkujem do akváriek. Nikdy som žiaden zákal nepozoroval.Je to rovnaké ako keď to rozmiešam.Po pridaní do akvárií majú rastlinky rastový booom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2019 18:20 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tref
Já mám menší balení 30 tablet, ale je to totéž. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2019 17:58 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Prašan
Tenzo používám od té doby co si rosik založil prodej a to už je sakra dlouho. Dřív jsem to měl v dávkovačích takových těch klasických bílých neprůhledných a tam vidět není jestli se s tím něco děje. Dneska to mám v průhledných petkách pod akváriem a v naprosté tmě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2019 14:53 Muž Tref [20] Re: Prašan
Jak dlouho ti to vydrží? Jde o to, že mám malé akva a i když udělám 1/4 koncentraci, nemám šanci to do měsice spotřebovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2019 14:06 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Prašan
on ten celaskon kromě kyseliny askorbové obsahuje ještě pomocné látky (Kukuřičný škrob, předbobtnalý škrob, dihydrát dinatrium-edetátu, mastek, natrium stearyl-fumarát,
mikrokrystalická celulóza, sodná sůl karboxymethylškrobu, hlinitý lak oranžové žluti (E110).)
Stačí skutečně "dobrá" destilka :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2019 13:57 -
Samostatné Tenso sa nekazí a nevidím dôvod používať pri ňom konzervanty.Iné zložky PMDD to hej alebo ak sú zmiešané dohromady.Tenso používam už dlho a nikdy sa mi nič nekazilo,neplesnivelo a nemal som v ňom žiadne povlaky.Problém by som videl v prístupe svetla do nádoby s Tensom.Ja osobne používam čierne nepriesvitné fľaše od energy nápojov.A ďalšia vec,že niekedy používané destilky sú v podstate nie úplne čisté.Ja osobne na miešanie zložiek PMDD používam RO vodu s nulovou vodivosťou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 70

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 95132x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1540?od=51