Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

PMDD

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Hnojení 

PMDD

Přejít na předchozí stránku 7 Přejít na další stránku   1  
PMDD
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.08.2017 09:28 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: kocmim
Můžeš hnojit i bez CO2 ale musíš vědět proč a to nejlépe zjistíš když si akvárium otestuješ, jen podle oka bych to nedělal. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2017 09:10 kocmim – hnojeni a co2
Ahoj. Kdyz bych zacal lehce pravidelne prihnojovat pmdd znamena to, ze musim automaticky zacit pouzivat co2?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2017 17:06 zdeno Re: Magic
Ešte raz veľká vďaka palec


 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2017 10:23 Muž Magic [879] - RostlinyRe: zdeno
A dovolím si dokončiť - v ideálnom prípade si nakoniec odpozorouješ z rastlín, koľko skutočne potrebujú mikroprvkov, draslíka, horčíka (a príp. dusičnanov) a budeš dávkovať nie podľa všeobecného odporúčania, ale z každej z tých troch fľašiek podľa toho, koľko skutočne treba.

... a neskočíš tak ako ja po výmene vody až po troch týždňoch so zvýšeným dGH 11 (toho horčíku tam bolo pre mňa zbytočne moc). ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2017 09:02 zdeno Re: Magic
Ďakujem toto som potreboval vedieť. potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2017 08:47 Muž Magic [879] - RostlinyRe: zdeno
To nie je žiadna veda. Tie tri sáčky PMDD máš rozpustiť v pol litri vody.
Vaaclav ti odporúča rozpustiť každý sáčok osobitne, tak si holt ten polliter vody rozdelíš na tri časti a rozpúšťaš. Neviem, či sa ti podarí to rozdeliť na tretiny, pretože toho síranu horečnatého tam je vcelku dosť a nerozpúšťa sa práve ľahko - takže holt začneš tým sáčkom MgSO4 a použiješ toľko vody, aby si to rozpustil. A zvyšok vody rozdelíš medzi mikroprvky a ten draslík (dusičnan, síran, neviem, čo máš).

A až to budeš liať do akvária, tak si to zas v tom tvojom pomere zleješ. Takže ak ten prvotný polliter rozdelíš napríklad v pomere 3dl:1dl:1dl a budeš potrebovať dávku 10ml, tak vezmeš 6ml, 2ml a 2ml.
Toľko teória.

Prax je jednoduchšia - hoď to do googlu a vyber si :-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.08.2017 23:18 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zdeno
Stačí zadat do google pmdd a najdeš spoustu návodů jak rozdělat a do čeho rozmíchat. PMDD je široký pojem a existuje spoustu návodů a variací. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2017 22:35 zdeno Re: vaaclav
Dik za reakciu ale to mi moc nepomohlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.08.2017 22:18 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zdeno
Nelepší je rozmíchat si PMDD každé zvlášť. Jinak ale mikroprvky obsahují Fe. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2017 21:24 zdeno – zamiešanie PMDD
Zdravim mám otázku ako správne zamiešat PMDD.som v tom začiatočník.
Toto je napísané v návode: PMDD sa skladá z komponentov, ktoré si doma môžete rozmiešať v 500ml vody / najlepšie Demi alebo RO vody / , do 2 bežných PET fľašiach od nápojov. Do jednej rozmiešajte zmes mikroprvkov a do druhej Fe .zaujma ma na kolko ml vody mám zamiešat to Fe ? mám 3 sáčky aj s Fe mám to dať 500ml/3 ?
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2017 20:00 JoKa Re: vaaclav
Také si myslím. Nejdříve to bylo s tenso a až latest formula měla ten plantex...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2017 19:36 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
To je ono jen to bylo ze začátku asi s Tenso cocktail. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2017 13:28 fingerstyle
Mám teď tu variantu kde je 9.6 g mikroprvku ale příště chci prubnout variantu kde je 15 g Tenso Cocktail
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2017 13:27 Maq Re: Magic
Jawohl, ale tam je toho právě víc.
Čili pokládá se za základ tohle?
Základní složení PMDD vypadá takto:
9,6g - Plantex CSM+B
14g K2SO4 - síran draselný. V čisté formě je to sněhově bilý prášek nebo krystalky
33g MgSO4*7H2O - síran hořečnatý heptahydrát. V čisté formě je to sněhově bilý prášek nebo krystalky
6g KNO3 - dusičnan draselný. V čisté formě je to sněhově bílý prášek nebo krystalky

Nebo něco jiného? Protože oni to ti dva Kanaďani potom upravili a nejnovější recept vypadá zas jinak: PMDD latest formula.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2017 13:22 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Maq
No on nenapísal žiadne extra, tak som proste zobral prvý link z googlu :-)
akvarijni-hnojivo.cz/…

Také (aspoň ohľadom horčíka určite) používam i ja.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2017 13:21 Maq
Chlapi, zatraceně, čemu říkáte PMDD?
Já když vlezu na akvarijni-hnojivo.cz, tak je tam několik variant. Která je podle vás ta "normální"?
Ať se taky trochu chytám... stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2017 11:10 Muž Magic [879] - RostlinyRe: fingerstyle
15ml PMDD denne, to bude "normálna" odporúčaná dávka. Prepočítané na horčík tak 32mg/l denne.
To je výrazne viacej, než to, čo pridávaš výmenou vody (pri týždennej výmene tretiny vody pridáš tak 7mg/l týždenne, čiže 1mg na liter a deň).

Otázka je, či naozaj potrebuješ až toľko hnojiva. A to celkovo, nielen u horčíku. Pri pohľade na tvoje akvo by som tipol, že nie, ale to už dúfam poradia skúsenejší "hnojiči". :-)

EDIT: Mal som preklep vo vzorci. Horčíka v normálnom PMDD je 6,5mg/ml (nie 9).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2017 10:40 fingerstyle Re: Magic
Dávkuju 15 ml
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2017 09:30 Muž Magic [879] - RostlinyRe: fingerstyle
No ±20mg/l je vcelku dosť, klasické PMDD má tuším 9mg/ml (predpokladám heptahydrát). Akú dávaš dávku?

Osobne by som horkú soľ rozrobil vedľa a doplňoval len, až budem vidieť, že horčík rastlinkám chýba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2017 08:25 fingerstyle Re: NHKG
Tak sice údaje z loňska,čerstvější tam nejsou (ale to bude asi furt stejný) : HOŘČÍK 19.3- 22.7 Mg/L
VÁPNÍK 108-134 Mg/L
Tak co myslíš?.Jinak KNO3 měřím denně.A i těch 6 g v PMDD se mi zdá málo.Bez něj jsem na nule.S přihnojením se pohybuji kolem 10 Mg/L Tak bych možná toho KNO3 mohl trochu přisypat...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2017 08:11 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: fingerstyle
Podívej se rozbor vody. Mělo by tam být uvedeno, kolik máš ve vodě vápníku a kolik hořčíku. I ve tvrdé vodě může hořčík chybět. A s kno3 opatrně. To dávkuj bokem podle měření no3 v akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2017 07:58 fingerstyle – Tvrdá voda vs. MgSO4
Začal jsem hnojit PMDD + KNO3 a nejsem si jistej jestli nemám vynechávat síran hořečnatý když mám velmi tvrdou vodu cca. 19-22 GH. Co Myslíte ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2017 20:34 Muž liborass [174] Re: romant
protože jsem byl jaksi přesvědčen, že je zřejmé kam ;-) ale abych nebyl OT, tak jsem si spočítal denní dávku v sypkém stavu, tu si odměřím na nasypu do filtru... dřív jsem to míchal, pak si to stříkačkou odměřil, zamrazil a do akva házel kostku denní dávky, ale na to už jsem líný...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2017 20:26 R Muž romant [27982] Re: liborass
A proč to nenapíšeš rovnou? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2017 20:24 Muž liborass [174]
no do přepadového filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2017 20:22 R Muž romant [27982] Re: liborass
Hou a kam?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2017 20:20 Muž liborass [174]
já už to nemichám, ale rovnou sypu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.05.2017 18:42 R Muž romant [27982] Re: fingerstyle
Nepozoruji rozdíl v účinnosti když míchám tak či onak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2017 18:33 fingerstyle – jaká voda na rozmíchání
Chystám se hnojit PMDD a nevím jestli se může rozpustit v kohoutkové vodě a nebo musí být destilka...Dík

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2017 13:47 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: teakmon55
až na to, že jedna kalkulačka z odkazu počítá s PO4 a druhá s P - bacha na to !!!
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2017 13:46 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: teakmon55
Tak tam mají lehce zavádějící návod.

"Zmiešajte 2g fosforečnanu draselného s 230 ml vody a dávkujte 1 ml na 100l vody, podľa počtu rastlín v akváriu. Každú dávku pridáte do vody 0,02mg fosforu."

Tou dávkou 1ml roztoku do 100l vody ZVĚTŠÍŠ KONCENTRACI o 0,02mg NA LITR !
Tak jak to napsali mi to vyznívá, jako že tou jednou dávkou přidáš 0,02mg do těch celých 100l.
Alespoň podle kalkulačky na MPRpovo stránkách to tak vychází.
Zde je výsledek MRP kalkulačky:


Vytvořit 230 ml roztoku KH2PO4, který při dávce 1 ml zvýší koncetraci P(fosfor) v 100 litrech vody na 0.02 mg/l
výsledek:

2g KH2PO4 doplňte do 230ml destilovanou vodou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2017 13:33 Muž teakmon55 [6] Re: DavFM
Ja ked som zriedil podla navodu kde som to kupoval tak PO4 mi poriadne stupol.
www.akvazahrada.sk/…
Tak neviem ako riediť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2017 13:12 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: teakmon55
Už jsem někde četl, že molární kalkulačka na rostlinnych akva je nějaká pokažená.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2017 13:08 Muž teakmon55 [6]
Pouzil som tuto kalkulacku na PO4
akvarijni-hnojivo.cz/…
a vychadza tam 3 krát viac prášku ako na stránke
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Hnojivo som kupoval z www.akvazahrada.sk/…
Ja som to zamiešal podla prvej kalkulacky davkoval som týždenn a PO4 mi velmi stúplo.
Ktorou kalkulacku použiť?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.04.2017 18:32 Acinonyx Re: romant
Uz sa na nej nejaky cas pracuje. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   05.04.2017 18:31 R Muž romant [27982] Re: Maq
Ale kdepak chlapci, ta tabulka se očekává od vás, selektorů, aby to bylo echt podle vašich měřítek a dokonce bych tu tabulku rád viděl jako součást jistého článku. ;-) Protože když si někdo dá tu práci a jde už natolik do detailu, tak jedna tabulečka už nebude problém. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.04.2017 18:09 Maq Re: Magic
Magic napsal: si holt pripravíme jednoduchy excel shit na PMDD formulky a bude to
Přesně. A já jsem jen vyjádřil názor, že by to měl udělat ten kdo se ptá, a ne od lidí očekávat, že si to spočítají sami. To je vše, co jsem měl na srdci.
Vyznavači přiměřených pytlíkových metod, spojte se!
ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2017 18:00 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Maq
Myslím, že my, čo sa hráme na mg/l, si holt pripravíme jednoduchy excel shit na PMDD formulky a bude to.

Rovnaký problém, ale v opačnom garde, mám s mojou drahou polovičkou v kuchyni.
- Koľko si tam dal soli?
- Čo ja viem, primerane.
- A múky?
- Aby to bolo husté tak akurát.
- KOĽKO GRAMOV?!?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   05.04.2017 17:56 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Maq
Troufnu si tvrdit, že PMDD je už za ty roky takový standard. To není Super+ co jsi koupil v Tescu. Znám hodně lidí, co ho používají a většina z nich vůbec neví, co to obsahuje a myslím si, že jim to je i jedno. Kytky rostou, hotovo. Mají problém, zeptají se. Ale vypočítávat miligramy na litr, hm, to si raději zajdou pro novou kytku.
Já jsem na tom úplně stejně, umím si to vypočítat i bez kalkulačky někde na netu, ale vůbec to nepotřebuju. Roste jelení paroh? Přidám fosfor. Dírky v listech? Dám si o něco více draslíku. O kolik? Tak nějak přiměřeně.
Přijde mi to jako taková univerzální metoda pro lidi, co chtějí mít pěkné kytky, ale experimentovat nepotřebujou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2017 17:41 Maq Re: derata
derata napsal: takze to beru spise jako rejpani
Není to rejpání. Já žádné hotové balíčky nekupuji, různými metodami (PPS, EI, PMDD) se neřídím. Co platí vždycky a bez ohledu na to, co jsi ve kterém obchodě koupil, to jsou miligramy na litr vody v akváriu té které sloučeniny. Když mi napíšeš něco jiného, nerozumím tomu, musel bych si to dohledat a přepočítat.
Odpovím Ti ve Tvém stylu: Tvému akváriu by podle mě prospělo přidávat po každé výměně vody čtvrt pytlíku toho hnojiva, co jsem koupil v Tescu pod názvem "Super+". :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.04.2017 16:35 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: derata
Prikláňam sa k názoru, že je lepšie (aspoň v profile) uviesť konkrétne hnojenie. Určite nie to, koľko akého prášku som rozpustil v akom množstve vody, ale štandardom je uviesť buď dennú dávku alebo týždenný súhrn - v mg/l. I tie "recepty" na rôznych weboch nie sú vždy rovnaké, často sú nezrovnalosti (napr. pri PPS) a i PMDD okrem LF variantu existuje s P alebo bez P.

Okrem toho je dosť vhodné v profile uviesť aj zloženie vstupnej vody, lebo ak má niekto na vstupe 50 mg/l dusičnanov a mení polovicu vody týždenne, potom je dávka pridávaná v PMDD smiešna v porovnaní so samotnou vstupnou vodou, teda to úplne mení situáciu. Bez tohoto údaju je ťažké riešiť otázku, či je hnojenie slabé, primerané alebo príliš silné.

Ale späť k pôvodnému dotazu: PMDD LF dáva týždenne 7,73 mg/l NO3-. Áno, je možné, že pri tejto dávke vo vode zostane len 5 mg/l bežne - záleží ešte od tej vstupnej vody. Ja za týždeň dodám (vrátane vstupnej vody) cca 14 mg/l a v akváriu sa držím na úrovni cca 5 mg/l. EI dodáva 28 mg/l týždenne, takže je kľudne možné dávkovať aj 3-násobne viac.

Podobne to platí aj o ostatných živinách, dusičnany som vzal len ako príklad.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.04.2017 16:17 Muž derata [11] Re: Maq
Ja myslim ze DavFM to vystihl celkem presne. Kdyz se rekne pmdd nove slozeni tak to je celkem jasne o co jde. A co jsem z me kratke ucasti zde na foru pochopil tak prezentace je hlavne k tomu abych nemusel do kazdeho prispevku vse znovu vypisovat.
Jestli je problem si rozkliknout prezentaci nebo odkaz nebo se podivat na druhy prispevek kde uvadim presne slozeni a pisu ze to rozpoustim v pul litru vody tak by byl asi problem I napsat nazor s pokusem o radu takze to beru spise jako rejpani. :-) ale v pohode.
A ano liju to tam podle jakehosi navodu bez toho abych presne vedel kolik mg na litr tam ceho konkretne je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2017 16:09 Muž derata [11] Re: DavFM
Ja mam kazdou slozku zvlast takze to mam v pohode a rozpusti se mi to. Vidis to, ze startu jsem mel stare slozeni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.04.2017 15:56 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Maq
Nové složení PMDD, nebo latest formula, jak kdo chce, je natolik standartní pojem, že zkušení zahradníci hned vědí, že tolik na 100litrů je moc nebo málo a chyba je tam nebo onde.Přepočítávat to na mg/l jde, ale proč? Jde to dost ztuha.

Já osobně jsem dlouho používal původní verzi, pak jsem si jednoho dne namíchal novou formuli a nedomluvil jsem se s tím, zase míchám to původní složení.Což by taky mohlo odpovídat tomu, že mi problémy dělalo moc draslíku, ev. jeho poměr ku ostatním živinám.

PS:2 Derata: moc si to už nepamatuju, ale nemíchá se LF ve více vody? Se mi zdá, že půl litru se nasytilo a musel jsem dolít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.04.2017 15:33 Maq Re: derata
Představ si to takhle: Nějaké "PMDD" mně nic neříká. Je to především metoda; hnojiv se pod tímto názvem prodává víc. Když mi napíšeš nějaký odkaz, tak po mně vlastně žádáš, abych si na ten odkaz zašel, zjistil co teda kupuješ, jak to ředíš do zásobního roztoku, pak se podíval ve Tvé prezentaci na velikost Tvého akvária, a pak vzal kalkulačku a sám si to spočítal. Pak teprve budu vědět, zdali něčeho máš/dáváš hodně nebo málo.
Zdá se Ti to jako vhodně podaná žádost o radu? Nebo bys to raději měl spočítat sám? Co myslíš? Copak Ty hnojíš aniž bys si sám spočítal, kolik čeho v miligramech na litr tam dáváš??
hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2017 14:44 Muž derata [11] Re: Maq
No já tam napsal nové složení PMDD a že dávkuji 17,5 ml denně. Vše rozpuštěno v 500 ml vody. V dalším příspěvku je i vykopírované nové složení PMDD z akvarijni-hnojivo.cz ;-) Kolik jsem čeho naměřil jsem taky napsal :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.04.2017 14:19 Maq Re: derata
Mám prosbu, která se netýká jen Tebe:
Mohli byste všichni prosím ve všech dotazech apod. uvádět dávky a koncentrace v mg/l?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2017 14:16 Muž Jarry [1433] Re: Maq
K tomu fosforu - pomalu docházím k závěru, že čím více ho do akvária přidávám, tím hůře se rostlinám daří (i když se pohybuji kolem 1mg/l PO4). Když jsem dodával fosfor dle PPS Pro (méně, než poloviční množství), tak jsem i pod o dost silnějším osvětlením měl daleko méně řas, než mám teď. Dobře je to vidět na skle, dříve byla vidět GDA cca po týdnu, poslední dobou už po 3 dnech od setření + se přidala zelená vláknitá, kterou jsem snad nikdy předtím v akváriu neměl. Zkusím sundat koncentraci někam k 0,3mg/l a uvidím, co to udělá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2017 12:06 Muž derata [11] Re: vaaclav
Zkusím zaexperimentovat s tím draslíkem. A třeba se ještě někdo ozve mezi tím. Díky :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2017 11:53 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: derata
Někdo říká že draslík nejde předávkovat ale já bych řekl že ano nebo v tom je ještě něco jiného ale po jeho snížení mě rostliny začaly růst podstatně lépe. Ty ho tam liješ poměrně hodně. :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [7] ...... 70

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 95132x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1540?od=301