PMDD
0 20.08.2011 17:30 Parosphromenus –
Re: Bobik asi 27 ml (bude tam drobna chyba, pocitano z hlavy)
0 20.08.2011 17:21 Bobik – KNO3
ahoj, rozmichal jsem si 6g KNO3 v 400 ml vody. Kolik ml bych mel do akva davat, aby se mi po aplikaci zvedlo NO3 o cca 1mg/l (akva 240l). Omlouvam se, ale proste to neumim vypocitat. Diky
Starší reakce
To je dost pravděpodobné, že se najde "někdo", kdo situaci využije. A řasy se, samozřejmě, nabízejí.
Skoro...
(viz. můj příspěvek níže) Mě spíš vadí myšlenka, že když se přidá světlo, bude bez hnojení růst koncentrace NO3. To dle mého názoru bude klesat, i kdyby se o to měly postarat řasy.
Proto sem psal jestli má ještě někdo stejnou zkušenost jak ČichavecTom.
...Nene, debata se vede o tom, že když v akvarijní vodě dojdou mikroprvky, rostliny přestanou růst a začnou se kumulovat dusičnany...
Aha! Tak už jsem pochopil, o co vám jde!
Vám vadí výraz "
rostliny přestanou růst"...
Dobrá! A co nahradit slovo
přestanou slovem
zpomalí?
Důsledkem tak jako tak bude nižší spotřeba kontinuálně dodávaných (m.j.) dusičnanů => jejich kumulace.
Jinak aby se to tu vrátilo k výroku, který mě nutí vést diskuzi. Reagoval jsem na toto:
Přidáním světla bez živin si zadělá na zelenou štětičkovou řasu hned jak mu stoupnou dusitany nad 50mg/L a
pokud nebude hnojit a přidá světlo tak v momentě kdy rostliny spotřebují mikroprvky nebo fosfor tak se zpomalí fotosyntéza a začnou se hromadit dusičnany Mé zkušenosti sou spíše takové, že když se přidá světlo nad mez, kdy začnou rostliny kloudně růst, tak spotřebují dusičnany a začnou se hromadit spíše mikroprvky a fosfor. Čili přesný opak.
Dokázal bych si představit, že bude po určitou dobu přirůstat. Určitě si nemyslím, že bude vypadat jako správně rostlá kytka. Tu dobu přirůstání bych tipl, než vyčerpá svoje zásoby z kterých bude čerpat (aspoň některé). Moc bych, ale nečekal, že i při mizerném růstu dokáže spotřebovávat NO3 v takové míře aby se nehromadilo. Taky záleží kolik by se přidávalo (vztahuju to na běžné akvarko kde produkci NO3 zajišťují ryby a filtrace a to je u každého velká proměnná). Někdy v důchodu si to vyzkouším.
Otázka je čím to měřit. Těm testům nějak moc nevěřím
Neříkám, že bude po třeba 4 měsících ještě živá, ale jedná se spíš o pokus, jehož smyslem je ukázat, že rostlina je schopná přirůstat i za těchto extrémních podmínek.
Však si ho můžete udělat.
Tady, ale šlo o něco jiného.
Chceš mi říct, že když dám kytku do destilky, kde bude např. pouze 20mg/l NO3 nebo klidně i 0 NO3) a každý den tam ještě NO3 přidám. Tak ta kytka bude sice vypadat hrozně, ale dokáže dlouhodobě to NO3 spotřebovávat tak aby se nehromadilo? To bych ten pokus chtěl vidět
jak sem psal, zkuste si dát někdo kytku jen do destilky s dusičnanama. Za jak dlouho by po odčerpání mikroprvků z vodního sloupce mohlo dojít k výraznému naakumulování NO3 (třeba těch 50 mg/l)?
Pokud dojdou mikroprvky a stanou se limitními tak z logiky věci mi vyplývá, že rostliny zpomalí svůj růst. Tím jejich poptávka po NO3 bude nižší. Při zachování stejného množství jeho dodávky bych řekl, že se kumulovat NO3 bude.
Nene, debata se vede o tom, že když v akvarijní vodě dojdou mikroprvky, rostliny přestanou růst a začnou se kumulovat dusičnany.
O stejné spotřebě tu nepadlo ani slovo!
EDIT: resp. padlo hned na začátku a to, že o tom se nepřu.
Tak když víte, že
je to Sprengel-Liebigův zákon minima, tak si ještě přečtěte, co se za ním skrývá!
...Zkuste si dát do sklenice destilku pouze s dusičnany a do ní zasaďte kytku (třeba nějaku pokojovku).. schválně jestli poroste nebo ne...
O tom se debata nevede.
Řeč se vede o tom, že rostlina limitovaná nedostatkem stopových prvků nebude mít stejnou spotřebu dusíku, jako rostlina, která bude mít stopových prvků dostatek.
(Asi by se dalo rozebrat se v otázce, jak se deficit toho kterého stopového prvku může na intenzitě čerpání dusíku projevit, ale to je IMO pro diskutovaný problém nepodstatné...)
Zkuste si dát do sklenice destilku pouze s dusičnany a do ní zasaďte kytku (třeba nějaku pokojovku).. schválně jestli poroste nebo ne.
Vida!
0 07.08.2011 22:49 smik Sid napsal:
Liebigův zákon minima zatím zrušen nebyl, takže mi přijde logické, co jste napsal.
0 07.08.2011 22:47 smik ČichavecTom napsal: je možné použít ke konzervaci i jinou kyselinu? třeba octovou?
Ke stabilizaci namíchaných hnojiv se mimo jiné používá E300 (vitamín C)a E202 (Sorban draselný)
Kapička octa do láhve s T.C nebo Plantexem by uškodit neměla ani při náslené aplikaci do akva.
přesně to mě napadlo. Než kupovat HCL tak vezmu ocet...
.. a pak ji lit do akvarka? Neni to prilis dobry napad. I kdyz Ty zastavas nazor, ze kdyz se vse dost zredi ....
Nad tím jsem nikdy nepřemýšlel...
Říkám si: proč dělat věci složitě, když jdou dělat jednoduše?!
Zkuste ocet a uvidíte.
je možné použít ke konzervaci i jinou kyselinu? třeba octovou?
0 07.08.2011 21:26 Sid [6685] - Rostliny ČichavecTom:
...Pokud nemám dostatek mikroprvků tak to výrazně zpomalí fotosyntézu a růst rostlin a tím pádem i spotřeba dusičnanů dramaticky klesne (nevěřím tomu že rostliny s nedostatkem mikroprvků budou spotřebovávat dusičnany stejně rychle jako rostliny s dostatkem mikroprvků)...
Johan:
...Opravdu se tu někomu stalo, že by rostliny odčerpaly mikroprvky a hromadily se dusičnany? Dost o tom pochybuju. Kdyby se odčerpaly mikroprvky a byly makroživiny, tak by sice kytka vypadala hrozně, ale spotřebovávala by je dál. Co se stává, může být hromadění fosforu...
Dlužím vám odpověď, tak ať to napravím...
Liebigův zákon minima zatím zrušen nebyl, takže mi přijde logické, co jste napsal.
Nemám křišťálovou kouli, takže netuším.
Ale pokud máte na mysli PMDD obsahující cheláty, (Tenso Cocktail, Plantex CSM ap.), pak k tomu bez přídavku HCl dřív nebo později (
) dojde.
S přídavkem HCl pak určitě později, než dřív.
(PMDD bez chelátů pak vydrží při pokojové teplotě hodně, hodně dlouho. V podstatě až do využívání.)
Mně se dokázal Tenso Cocktail "zdrštit" i v ledničce přibližně za 4-5 měsíců.
Od té doby si rozpouštím jen tolik chelatizovaného hnojiva, (dlouhodobě už jen Plantex CSM+B), kolik spotřebuji zhruba do měsíce.
0 07.08.2011 11:57 Těhňajs –
Re: Sid nevís nahodou za jak dlouho se to pmdd při 25° zkazí?
...Jak je to s PLANTEXem CSM+B - ten patří také do lednice?..
Určitě ano. Zvlášť, pokud ho neošetříte HCl.
v podstate tam ide o stabilitu mikroprvkov v zavislosti na pH
tak ze podla tej tabulky pridanie HCL ich udrzuje dlhsiu dobu stab.
Někde jsem narazil na informaci o konzervaci pomocí kyseliny chlorovodíkové, máte s tím někdo zkušenost?
Jinak pokud vím tak problém s trvanlivostí se týká TENSO COCTAILu, ostatní složky jsou v pohodě a nemusí být v lednici (pokud máte rozmíchané zvlášť).
Jak je to s PLANTEXem CSM+B - ten patří také do lednice?
a mám aspoň udělat nějakou nádobu aby tekutina byla ve tmě?
7 dni urcite problem nebude...
0 07.08.2011 09:24 Těhňajs Nevíte někdo jak tak dlouho vydrží pmdd při normální pokojové teplotě? Je mi jasné, že to patří do lednice. V lednici to také mám, ale chtěl bych si u akvária udělat zásobu cca 3 - 7 dní dopředu. Byl by to problém?
Děkuji za odpovědi.
Starší reakce
Tak skladovat v sypké formě se dá dost dlouho. Držel bych se data uvedeného na obalu od dodavatele.
Martin Honzejk
Chci se zeptat jak dlouho se dá skladovat hotové již namíchané hnojivo PMDD v sypké podobě (asi v chladu, temnu a suchu- kdyžtak mě opravte). A jak dlouho pak vydrží v lednici,aby bylo použitelné?
Starší reakce
nevěřím tomu že rostliny s nedostatkem mikroprvků budou spotřebovávat dusičnany stejně rychle jako rostliny s dostatkem mikroprvků O tom ale diskuze není.
Asi je to dosti individuální ve vztahu k produkci dusičnanů (nepřímo) rybama. Pokud nemám dostatek mikroprvků tak to výrazně zpomalí fotosyntézu a růst rostlin a tímpádem i spotřeba dusičnanů dramaticky klesne (nevěřím tomu že rostliny s nedostatkem mikroprvků budou spotřebovávat dusičnany stejně rychle jako rostliny s dostatkem mikroprvků). Pokud mám v akváriu dost ryb nebo slabší filtraci, případě kombinaci obojího, tak dusičnany přibývají rychleji než je rostliny spotřebovávají.
Netvrdím že to co píšu je ultimátní pravda, ale pozoroval jsem to na svém vlastním akváriu. Než jsem začal přidávat mikroprvky tak se mi dusičnany hromadily a nyní když hnojím PMDD několik týdnů tak pomalu abych ty dusičnany ještě přidával...
Ale třeba je vysvětlení někde jinde a svojí hypotézou jsem zcela mimo.
SIDe!? Jste tu?
Opravdu se tu někomu stalo, že by rostliny odčerpaly mikroprvky a hromadily se dusičnany? Dost o tom pochybuju. Kdyby se odčerpaly mikroprvky a byly makroživiny, tak by sice kytka vypadala hrozně, ale spotřebovávala by je dál. Co se stává, může být hromadění fosforu.
Ale na tadyty problémy máme výměnu vody.
Dusičnanů je obvykle v akváriu nadbytek Stačí trochu rostlin a i bez filtrace není dusíku nikdy dost.
pokud nebude hnojit a přidá světlo tak v momentě kdy rostliny spotřebují mikroprvky nebo fosfor tak se zpomalí fotosyntéza a začnou se hromadit dusičnany (pardon za překlep). Dusičnanů je obvykle v akváriu nadbytek, samozřejmě v případě dobré filtrace a malého zarybnění tomu tak být nemusí... nic není dané a vše je individuální.
Přidáním světla bez živin si zadělá na zelenou štětičkovou řasu hned jak mu stoupnou dusitany nad 50mg/L Když pominu překlep, tak proč by měla po přidání světla stoupat koncentrace živin? To spíš opačně.
Jak jsem psal - echinářům tohle stačí. Máme taky v šedesátce hromadu echináčů, polyspermy a jiný nenáročný a svítí se tam obyč lampičkou s klasickou žárovkou...
Přidáním světla bez živin si zadělá na zelenou štětičkovou řasu hned jak mu stoupnou dusitany nad 50mg/L
Jak jsem již psal, přečtěte si (oba dva) něco o rovnováze světlo X živiny třeba tady:
www.horacovoakvarium.cz/… Dle mne málo svítíš, tak PMDD nedávat a přidat světla
.
Je to zbytečné, to co máte vám poroste i bez PMDD. Pokud se rozhodnete hnojit tak si nejdříve přečtěte o rovnováze světlo X živiny jinak si zaděláte na problémy s řasou. Zezačátku doporučuji testovat NO3, FE, F (nejlépe kapovými testy, třeba od Rataje) než najdete svou dávku. Rozhodně se vyvarujte dávkování naslepo dle návodu - to se nedá považovat ani za orientační protože záleží na tom kolik máte v akva rostlin, jak prosperují, zda je CO2 limitující pro růst (bude váš případ) atd.
To by myslím aj stačilo
Kedy a kde ?
Přidat reakci
1 ...... [52] ...... 70 71
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 96004x