Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

PMDD

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Hnojení 

PMDD

Přejít na předchozí stránku 11 Přejít na další stránku   1  
PMDD
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2017 10:48 Maq Re: Zip
Jasně. KNO3 - dusičnan draselný je jen jeden. Akorát já mám jiný, něčím zasviněný... smich tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2017 10:46 Muž Zip [277] Re: Maq
Jasně, rozumím, šlo mně o to, co odpověděl výše Vaaclav, jestli to je stejný prášek jako komerční hnojivo KNO3, takže asi je a budu se k tomu tak i chovat ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.02.2017 10:39 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Zip
Je to klasický potravinářský KNO3 a je jedno kde ho koupíš. Já ho kupuji v drogerii 70g za 12-15 kč. Sanitr - KNO3 - E252. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2017 10:36 Maq Re: Zip
Koncentrace komerčního tekutého hnojiva, stejně jako doma připraveného zásobního roztoku, není rozhodující. Jde přece o to, kolik účinné látky dodám do akvária. To si v každém případě musíš dobře spočítat sám.
A pak stejně zase pozorovat a měřit. Pokud např. budeš dodávat 1 mg/l NO3- denně, nikde není stanoveno, zdali to Tvoje rostliny všechno zbaští (a ev. to pro ně bude ještě málo), anebo to nestihnou spotřebovat, a v tom případě se Ti budou dusičnany hromadit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2017 10:28 Muž Zip [277] Re: Maq
Asi jsem nenapsal první dotaz úplně vhodně. Jde mi o to, zda to má stejnou "koncentraci" jako např. NITRO PLUS - dusičnan draselný (KNO3) od rostlinna-akvaria, tam je dané, že pokud rozpustím dané množství prášku do určitého objemu zásobního roztoku, tak tím pak dodám na jednu dávku X mg NO3.
Vlastní dávkování do mého AQ už si určím samozřejmě sám ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2017 10:21 Maq Re: Zip
To se nedá tak říct.
Obecně to lidi dávkují tak, aby měli v akváriu zhruba 3 až 30 mg/l NO3-, a asi stejně tolik (i trochu víc, někdy) K+.
Zásobní roztok si každý připravuje po svém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2017 09:55 Muž Zip [277] Re: DavFM
Mohu se zeptat jakým poměrem ten sanytr ředíš / dávkuješ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2017 09:36 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Maq
KNO3 kupuji sanytr, na uzení masa, drogerie Teta.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2017 08:19 Maq
Objednávku u MRP jsem po měsíci čekání zrušil. Opravdu mi vadí, když se musím obchodníka doprošovat, aby se mnou udělal byznys.
Bez souvislosti s předešlým:
Zjistil jsem, že dusičnan draselný (KNO3) koupený u Fichema obsahuje nějakou nečistotu, která reaguje s vodou.
Abych Fichemu nepohaněl víc než si zaslouží, podotýkám, že od nich mám vícero chemikálií a tohle je jediný problém, který jsem pozitivně zjistil.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2017 20:48 -
Tenso parádne pohlcuje vlhkosť,takže mám doma celú krabicu ale vždy si len rýchlo vyberiem čo potrebujem a ostatné hermeticky uzatváram.Myslím,že to množstvo nespotrebujem do konca života. :-)
Normálne je to v 100% stave stále sypké.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2017 16:06 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Rounce
Mikroprvků je několik, kupuj podle svého pH. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2017 15:54 Muž Rounce [30] Re: vaaclav
Já sem si zatím kupoval tu www.vitaplant.cz před koncem roku tam měli aji sypký formy který by měli co sem se ptal dat znova do prodeja
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2017 15:49 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Acinonyx
Já si pro ně chodím do prodejny takže se spolehnout můžu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2017 15:43 Acinonyx Re: vaaclav
Uplne by som na to nespoliehal. Po Vianociach som to objednal a prisli mi 3 pytliky po 17g ("zrecyklovane" balenie z EI balicka), ktore vsak nie su uzatvaratelne. :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2017 15:36 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Rounce
Já si je kupuji tady www.profiplants.cz/… jde to opakovaně dobře zavírat takže se s tím nic nestane. Kdysi jsem si toho koupil moc a po roce z toho byla plastická hmota. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2017 15:19 Muž Rounce [30] Re: vaaclav
Aha takže když to mám tu jednu směs v tekutým stavu tak mě to postupně degraduje, ale kdybych to měl v sypkým stavu tak se nic nestane ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2017 14:53 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Rounce
Problém jsou akorát mikroprvky ty nesmíš mít rozdělané dlouho jinak můžou degradovat a dělají se zákaly. Jde na to použít další chemie (konzervanty) nebo si spočítat dávku a sypat ji do akvária v sypkém stavu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2017 14:14 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: Rounce
nevidím problém v tom udělat si zásobu a rozmíchat vždy jen část, v sypkém stavu se nezkazí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2017 14:02 Muž Rounce [30] Re: vaaclav
Aha no už sem si to našel bez fosforečnanů. Mám eště jednu otázku jak dlouho tady to hnojivo má trvanlivost když bude v už roztoku ? Protože bych jich chtěl si pořídit víc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   30.01.2017 13:11 Maq Re: vaaclav, Rounce
vaaclav napsal: fosfor a mikroprvky prý nesmí dohromady.
Fosforečnany všech kovů s výjimkou sodíku a draslíku mají relativně malou rozpustnost. Proto pokud koncentrace fosforečnanových aniontů a/nebo kationtů příslušného kovu (typicky železa) přesáhne určitou (nízkou) mez, začnou se srážet a stanou se pro rostliny nedostupné.
Pokud někdo háže hnojiva lopatou (Estimative Index), musí na to dávat velký pozor. Pokud někdo, jako třeba vaaclav, hnojí denně v rozumných dávkách, a hlavně udržuje koncentraci fosforečnanů nízkou, riziko je mnohem menší.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2017 12:25 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Rounce
Nejlepší je mít všechno zvlášť fosfor a mikroprvky prý nesmí dohromady. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2017 12:22 Muž Rounce [30]
Mám dotaz když mám směs PMDD Plus společně s fosforečnany a doted sem používal bez projeví se to nějak ve stavu rostlin ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2017 10:44 Muž liborass [174]
dodací lhůty jsou delší, tak objednávám s dostatečným předstihem a zatím vždy vše dorazilo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2017 10:42 Muž Toma [1] Re: Maq
Objednáno 28.12. dodáno 9.1.na dobírku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2017 07:06 Muž dudl007 [15] Re: Eliss
No nevím, ale to je podnikání jak prase. Měl by reagovat na každou objednávku, vždyť určo platíte poštovné. ne tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2017 21:52 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Eliss
Tak si dojdi na burzu a kup si jedno balení. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2017 21:51 Žena Eliss [105] Re: Maq
Taky mám objednáno, na email nikdo nereagoval, tak jsem volala a bylo mi řečeno, že až se toho sejde víc tak pošle tone a kytky dál chřadnou, vědět to předem, tak jsem objednala jinde, ale mám už i zaplaceno sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2017 21:42 R Muž romant [27982] Re: Maq
Volat, volat, volat, psát SMS.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2017 21:36 Maq
Prosím, můžete někdo potvrdit, že jste letos, tj. po provozní odstávce, obdrželi objednané zboží od MRP akvarijní-hnojiva.cz?
Já už čekám měsíc, na e-mail nikdo nereaguje... :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2017 10:40 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: zervan
No, problém může být v tom, že třeba FICHEMA si moc neláme hlavu s tím, aby uvedli, že to je heptahydrát. Z pixle to nepoznáš, musíš na jejich stránky a až tam podle vzorce zjistíš, ze to neni síran, ale heptahydrát síranu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2017 10:02 Muž Jarry [1433] Re: John
Hnojím s tím, ze stejného zdroje, jak už psal zervan, dává se toho poloviční množství.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2017 07:59 Muž John [16]
Koupil a namíchal jsem toto akvarijni-hnojivo.cz/…

Jde mi o to jestli můžu s tím normálně hnojit a nebo namíchat raději nové
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2017 07:21 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: John
Jediný problém je vo vážení - pri rovnakej hmotnosti je v heptahydráte samozrejme menej horčíka. Cca polovicu hmotnosti predstavuje voda. "Suchý" síran horečnatý bez vody sa i tak na vzduchu stane heptahydrátom - je hygroskopický, tak sa mi ani nechce veriť, že by sa dal niekde normálne kúpiť (myslím na akvaristické, poľnohospodárske a lekárske účely).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2017 06:48 Muž John [16]
Je problém když místo MgSO4*7H2O namíchám pouze MGSO4?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2017 20:39 Muž dudl007 [15] Re: larix
Dík za info, dobré vědět ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.01.2017 20:35 Muž larix [1420] Re: dudl007
Živiny vo forme oxidov (kovov) sú absorbované iba po chelatizácii koreňmi. Hoci budú vo vode prítomné, pre rastliny budú nedostupné. Osmocote je skrátka hnojivo určené na príjem koreňmi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2017 20:23 Muž dudl007 [15] Re: larix
Tady jde právě o to že obsahuje mikro i makro živiny. Tudíž pokud by se pomalu uvolňovaly( rychlejšímu uvolnění brání pryskyřice), tak by podle mého názoru odpadl problém s nedostatkem některé ze živin. Jen mám takový pocit že by to bylo jen pro LOW akvária. Pokud ho dám totiž do venkovního filtru a jelikož mám rampu tak by se mi veškeré prvky dostaly ke každé rostlině.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   20.01.2017 20:13 Muž larix [1420] Re: Maq, vaaclav, dudl007, romant
- správny názov je Osmocote
- dĺžka uvoľňovania živín udávaná výrobcom je od 3 do 14 mesiacov, pričom existujú 4 rôzne typy hnojiva s od teploty, čo sa mi ale nezdá, podľa môjho názoru bude dôležitý aj rozdiel koncentrácie osmoticky aktívnych látok (pôdny roztok vs. akvarijná voda).
- na hnojenie do vody podľa mňa nie je úplne vhodné, keďže obsahuje niektoré esenciálne živiny vo forme oxidov, taktiež aj dusík v amoniakálnej forme
- živica, ktorá obaľuje samotný roztok hnojiva sa nerozpúšťa, ani nerozkladá, vo vode je stabilná. Funguje ako semipermeabilná membrána a aj po vyčerpaní roztoku a vyrovnaní osmotických tlakov guličky ostávajú prakticky bez zmeny.
- do kapsúl sa dávajú z dôvodu ľahšej manipulácie (aplikácia do dna), nie na spomalenie uvoľňovania živín. Kapsule sú prevažne zo želatíny a vo vode sa rozpustia rádovo v hodinách alebo desiatkach hodín.
- obsah živín podľa výrobcu: N-15%, P-9%, K-11%, Mg-2,5%, Fe-0,45%, Mn-0,06%, Cu-0,056%, Zn-0,020%, B-0,020%, Mo-0,025%
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2017 19:09 Maq Re: dudl007
Kdesi jsem četl že Osmocote se uvolňuje v závislosti na teplotě a ničem jiném. Ta pryskyřice ve které to je se nerozpouští, ale rozkládá. Asi nějak jako ty všelijaké fólie používané v zahradnictví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2017 17:58 Muž dudl007 [15] Re: tonof
Tak já jsem četl na rostlinná akvária že cituji...Hnojení nezpůsobuje řasy. V tom s tebou souhlasím že to bylo tím dnem. Co by potom říkali ti co používají EI. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2017 17:55 Muž dudl007 [15] Re: vaaclav
Já taky právě hnojím do vody, osmoconte mám jen jako zásobní v substrátu. Zkusím to dát do filtru a nehnojit ničím jiným, do týdne,14 dnů poznám jestli je třeba málo P nebo NO3. Máme velmi měkkou vodu a NO3 se pohybuje jen kolem 7mg/l a P skoro žádný. Jak vyskočí synice nebo GSA tak bude málo makro prvků.Jen se ještě bojím K protože měkká voda ho obsahuje minimální množství. Mikro potřebují rostlinny jen v malém množství tak by mohly stačit ale o makro mám pochybnosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2017 17:52 Muž tonof [53] - RostlinyRe: dudl007
Osmocote sa začína uvoľňovať asi tak po dvoch týždňoch podľa teploty vody.Množstvo hnojenia je 1 gram na dcm2 dna akvária.Vaaclav tu raz písal že jeho kamošom po zahnojení Osmocotem do dna sa rozbehli riasi, ja som tvrdil že to bolo asi tým že narušili dno a uvoľnil sa amoniak. Tvojim pokusom by sa zistilo či fakt Osmocote spôsobuje riasy.Držím Ti palce. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2017 17:45 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: dudl007
Když pokojové rostliny jednou týdně zaleješ tak to bude chvíli ve vodě. To pak věřím že se to bude uvolňovat tak dlouho. Jinak já jsem to před několika lety zkoušel ale cokoliv jsem zatím do dna strčil nemělo to skoro žádný viditelný účinek protože hnojím do vody. Ty kuličky se ale nikdy úplně nerozpustily a ještě dnes je občas najdu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2017 17:24 Muž dudl007 [15] Re: vaaclav
No mě se zdá že udávají 5 nebo 6 měsíců rospustnost ve vodě, živyny jsou natlačené do pryskiřice a ta je pomalu uvolňuje. Záleží teď na tom jak se bude rychle rospouštět když bude kolem vetší průtok vody. Měření vody je samozřejmostí. Počkám na dobrání PMDD, resetuju akva výměnou větší části vody a dám do filtru to hnojivo. Změřím ze začátku koncentrace a pak každý den,po nějaké době týdně. Uvidím smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.01.2017 17:17 Muž dudl007 [15] Re: afc1886
Tak ještě doberu PMDD a objednám osmoconte. Uvídíme max. si zavleču všechny možné druhy řas do akva smich Potom určitě něco napíšu jsem taky zvědavý jak to bude fungovat. Jen ještě zkusím někde najít kolik gramů obsahuje kolik hnojiva abych to nějak spytlíkoval. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2017 17:11 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: dudl007
Osmoconte je hnojivo pro pokojové rostliny, udává se u něj nějaká rozpustnost. Jak je na tom stále ponořené ve vodě nevím ale asi ten proces bude hodně zkrácený ne nadarmo se strkají ještě do kapslí. Nevíš proto kolik toho tam budeš dávat a radši bych nebyl línej a dávkoval PMDD. Klidně to ale zkus kdo nic nedělá nic nezkazí. Jen by to chtělo testovat vodu aby jsi měl přehled. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.01.2017 17:05 R Muž afc1886 [14655] Re: dudl007
Pokus se cení a nezapomeň udělat článek,kde se podělíš o zkušenosti. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2017 17:03 Muž dudl007 [15] Re: romant
No právě že bych udělal v podstatě takový pokus... dal bych nějaké určené množství osmoconte do filtru(bez přidávání PMDD) a sledoval dejme tomu 1 měsíc jak se daří rostlinám, jestli se dejme tomu vyskytla GSA a podobně. Tam jde v podstatě jen o to aby se třeba nestalo že bude hodně mikroprvků a zase málo makro. Tam už by se potom museli doplňovat jen makro. Samozřejmostí je týdenní výměna vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2017 16:54 R Muž romant [27982] Re: dudl007
Zajímalo by mě přesný složení toho Osmocote, ale obecně bych v tom neviděl problém, když si uvědomíme, že mnohdy se nedaří udržet kuličky O pod povrchem dna, tak vlastně k tomu co popisuješ dochází. Obvykle to dělám tak, že na ten start použiju to dno vyživený Osmocote a posléze jak se akvo posune buď začnu a nebo nezačnu přidávat PMDD do vodního sloupce, samozřejmě limitováno světlem a dalším přísunem živin, množstvím rostlin a producentů bordýlku, kde je třeba opět vnímat trošku jinak živorodky a jinak tetry.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2017 16:44 Muž dudl007 [15] Re: romant
a copak ty na to jsi taky dost zkušený akvarista.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [11] ...... 70

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 95132x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1540?od=501