Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

PMDD

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Hnojení 

PMDD

Přejít na předchozí stránku 36 Přejít na další stránku   1  
PMDD
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2013 21:34 Muž daakon [2]
Takze najde se nekdo kdo si koupil stejnou smes PMDD s CSM+B+KNO3(kazda slozka extra zabalena) a zmenilo mu to barvu ze zeleny na cervenou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2013 21:33 laKatos Re: zbinda
Je třeba si pročíst opravdu staré příspěvky. Jak já jsem prvně kdysi zkoušel pmdd (tomu je minimálně dobrých 17let zpátky)tehdy ho prodával jenom rosik a bylo pár lidí co zkoušeli jednotlivé složky sehnat kde se dalo. Mě uvízl v paměti ten mgso4-7h2o protože jej v lekarne neměli pouze nacnute velke baleni i přes přemlouvání mě ho nechtěli odsypat. Musel jsem si počkat dva dny a tuším za pár kaček jsem dostal půlkilovou krabičku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2013 21:15 Muž Jjapan [207] - Raci, krabi, krevetkyRe: Miso
No já na to koukal už před chvíli co psal MichoCZ. Mám namýchaný Ferox cca měsíc a do lednice ho nedávám a je úplně pohodě. Proto nějaké kazení železa mně zarazilo. Dík za za utvrzení myšlenky, že je to nesmysl. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2013 21:13 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: Miso
Tak proto asi mám to PMDD v pohodě už tuším třetí týden. Dal jsem tam destilku. Mám to venku ve strojovně bazénu (tma a cca 8°C). Pořád vypadá v pohodě. Rostlinky a voda je potom úžasná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2013 21:12 zbinda Re: laKatos
diky za radu, presne neco takove sem potreboval slyset ;) a tu smes mikroprvku nemate nejakou radu co je nejlepsi a snadno dostupne? nerad bych koupil napr. neco cim si zabiju rybky, Rosik napriklad psal HERBA FERON ale to mi bylo receno ze se uz nevyrabi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.04.2013 21:07 Muž Miso [470] Re: MichoCZ
v chlade a tme je to kvoli plesniam a riasam to nema so zelezom nic spolocne, s niektorymi chelatmi zelaza je akorat problem pri pH roztoku vyssom ako 7, ak sa pouziju stabilizatory tak to ani v chladnicke mat nemusis.
To ci to moze zreagovat s KNO3 neviem, makro a mikro miesam vzdy zvlast
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2013 21:06 laKatos Re: zbinda
Zájdi do lékárny a uvidíš za jakou cenu ti nabídnou 0,5kg balení. Budeš ho mít stoprocentně čistý za méně jak zlomkovou cenu. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2013 21:04 zbinda Re: sonetka
diky, a nedalo by se to sehnat nekde v obchode? takhle je mi lito platit postovne vetsi nez utratu, popr. nevite kdyztak o nekom v Ostrave kdo by to prodaval?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2013 21:02 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zbinda
Existuje něco jako vyhledávač např. www.google.cz/…
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2013 20:53 Žena sonetka [136] - ŽivorodkyRe: zbinda
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2013 20:51 zbinda
zdravim vsechny, omlouvam se pokud to tady nekde je, ale procitat vsech 35 stranek je nad moje sily, chtel bych zkusit PMDD ale nevim kde se daji sehnat MgSO4-7H2O a smes mikroprvku, poradite mi? diky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2013 20:33 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: vaaclav
vaaclav napsal: Nikdy jsem mikroprvky v lednici neměl a taky žiju.
Tenso som skúšal len raz (a skončilo to ako spomínam nižšie), inak používam Plantex CSM, kde pridávam sorban draselný a HCl, a toto som už mimo chladničky zabudol veľa krát a skončilo to bez viditeľných zmien. Bežne skladujem roztok 6-8 týždňov. Neviem, či rozdiel v trvanlivosti spôsobil ten stabilizátor alebo iné zloženie hnojív.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2013 18:46 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostliny
Nikdy jsem mikroprvky v lednici neměl a taky žiju. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2013 18:41 Muž daakon [2] Re: MichoCZ
Namichal jsm to a dal do lednice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2013 17:49 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: daakon
Je tam železo a to se ti zkazilo. Musíš to mít v chladu a v temnu. Podle mě to je už nepoužitelné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2013 17:38 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: micz
Či to je problém, to ukáže čas. I mne sa to podarilo, asi za dva dni sa v Tense objavili biele vlákna, ako keď sa v čaji zrazí mlieko. Neviem, či to je problém, ale predpokladal som plesne a radšej som to vylial...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2013 17:11 Muž daakon [2] – barva
Ahoj vsem, mam podobny dotaz.Je normalni, ze po namichani PMDD s CSM+B+KNO3 byl zeleny a pak zcervenal?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2013 16:46 Muž micz [132]
Myslíte že je velkej problém, že jsem nechal namíchaný zavřený PMDD s tenso cocktailem cca 8 hodin mimo lednici?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2013 10:30 Muž Miso [470] Re: lhajek
ano, ja som ale napisal pomenovanie PMDD sa casto pouziva pre praskove hnojivo vseobecne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.04.2013 10:24 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Miso
Pokud si dobře pamatuji princip PMDD tak v základu by KH2PO4 určitě neměl obsahovat, protože právě na jeho limitujícím nedostatku je princip této metody založen ....
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2013 09:30 Muž Miso [470] Re: moskyt8
PMDD je naozaj metoda hnojenia, ale toto oznacenie sa casto pouziva pre praskove hnojivo (zluceniny) KNO3, K2SO4, KH2PO4 atd... rozne metody hnojenia predstavuju rozne pristupy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   12.04.2013 06:46 Marcel G Re: moskyt8
Každá metoda hnojení doporučuje přidávat do akvária určité množství živin. Metoda PMDD doporučuje přidávat do akvária týdně následující množství živin: 1-5 mg/L NO3, 0.1-0.3 mg/L PO4, 3 mg/L K, 0.1 mg/L Fe + stopové množství mikroprvků. Jakým způsobem se tam ty živiny dostanou, je v podstatě jedno - buď pomocí hnojiva nebo vstupní vody. Pokud má někdo ve vstupní vodě např. 35 mg/L NO3 (jako třeba já), tak samozřejmě nemá smysl tam ještě přidávat nějaké dusičnany (NO3). V takovém případě je tedy dobré si pořídit (nebo namíchat) směs PMDD bez dusičnanů. Takže ten modrý sáček na stránkách levnaakvaristika.cz je určen právě pro lidi, kteří mají hodně dusičnanů ve vstupní vodě, a nemusí je tam už dodávat spolu s hojivem. Druhý (zelený) sáček je pak určen pro lidi, kteří nemají ve vstupní vodě téměř žádné dusičnany, a je tedy potřeba je tam dodávat v hnojivu.

Vždycky je lepší, když si u každého hnojiva ověříte, kolik které látky (živiny) obsahuje, a zda obsahuje všechny potřebné živiny nebo tam některá chybí.
PS: Mikroprvky se obvykle prodávají buď ve formě CSM+B, která je určená pro kyselejší vody (především do akvárií, kam se přidává CO2 nebo kde pH nepřesáhne 6,5), nebo ve formě Tenso Cocktail, která je určena pro akvária do pH 7,5.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2013 23:35 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: moskyt8
Neexistuje viac druhov PMDD, pretože PMDD je vo svojej podstate len základná receptúra, ktorá definuje určité pomery chemikálií tak, aby boli do akvária pridávané živiny vo vyváženom pomere, ktorú si treba prispôsobiť vlastným podmienkam. Uvedený odkaz som nepozeral, ale ak niekto predáva viac druhov, tak vlastne predáva tieto prispôsobenia a treba sa obrátiť na dotyčného (vysvetlenie by malo byť v cene výrobku)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2013 23:09 Muž moskyt8 [21] – výběr
podle čeho si mám vybrat druh PMDD? z těchto nabízených www.levnaakvaristika.cz/…=
Jaké mají jednotlivé druhy vlastnosti? Jámám malá cca 10l akvarium s krevetkami Sakura... co myslíte? který typ by pro mne byl nejlepší? :) coze

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.03.2013 12:04 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: martin386
martin386 napsal: Já budu zavádět CO2, tak proto přihnojuji PMDD
Pridávanie CO2 samozrejme prihojovanie vyžaduje, o tom žiadna diskusia. Naopak to však neplatí, tzn. používanie PMDD pridávanie CO2 nevyžaduje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2013 12:02 Muž martin386 [17] - ŽivorodkyRe: slavko
Já budu zavádět CO2, tak proto přihnojuji PMDD
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2013 11:41 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: martin386
Niektoré z tých chemikálií sú pomerne hydroskopické, najmä K2SO4 a CSM (i Tenso), tak treba sáčky poriadne zatvárať. Ja na skladovanie používam tzv. prachovnice – sklenené nádoby so zabrúseným viečkom, ale mám viac chemikálií.

Na rozmiešanie používam sklenenú kadičku (chem. náčinie) a špailu. Mám na kadičke rysky, pretože miešam iné objemy pre KNO3 a KH2PO4 a iné pre zvyšok. V tej kadičke pekne vidím, či už je rozpustené. Na rozvažovanie používam váhu s presnosťou na 0,01 g, ale v podstate vážim +- 0,1 g, presnejšie sa s tým netrápim. Myslím, že rozdelenie podľa oka zo sáčkov ničomu neublíži – nebude to síce vedecky presné, ale v akva podmienkach na tom až tak nezáleží, ak nepomer nebude príliš veľký.

Do mikroprvkov (CSM) pridávam sorban draselný ako stabilizátor a trochu (0,5 ml) HCl, na zníženie pH (dôležité kvôli stabilite chelátu Fe). Bez zmeny farby mi to vydrží asi 1,5 mesiaca v chladničke. Už sa mi stalo, že som zabudol nádobu s CSM vrátiť do chladničky, a tak postála do druhého dňa pri izbovej teplote. Raz sa mi to stalo aj s Tensom bez týchto prídavkov (asi na 6 hod), ale za pár dní bolo po ňom aj po vrátení do chladničky. Na CSM neodporúčam vodovodnú vodu, kvôli vysokému pH, inde to je jedno.

Osobne som presvedčený, že na také malé dávky hnojiva sa PMDD miešať neoplatí. Komerčné hnojivo urobí tiež dobrú službu a ľahšie sa skladuje, ale keby som mal každý mesiac naliať do nádrže hnojiva za 8 € tak by sa mi to dosť predražilo ;-) Faktom ale je, že pri PMDD mám (skoro) plnú kontrolu nad tým, čo a koľko do nádrže dávam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2013 10:50 Muž martin386 [17] - ŽivorodkyRe: slavko
Já to mám v takových malých sáčkách dohromady 33G, každý má jinou hmotnost, tak jsem si to propočítal a od každého jsem dal určité množství na měsíc (na 50ml).
Jinak je to balené zvlášť v malých uzavíratelných plastových sáčkách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2013 10:22 Marcel G – Lékovky na hnojiva
V lékárně prodávají celkem běžně 100ml a 250ml lékovky (tmavě hnědé skleněné lahvičky). Na skladování hnojiv ideální (to sklo vydrží i pád na zem), a do hrdla se vejde 10ml injekční stříkačka. Lahvičky stojí asi 10 a 20 Kč/ks.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2013 10:05 Muž Treeman [249] – pmdd trvanlivost
Jelikož sem měl potřebu taky menšího množství na měsíc pořídil sem tekuté v únoru-2013 PMDD Profesional (1. lahev - Mikroprvky Plantex CSM+B)z Plantagrow a to mohu skladovat při pokojové teplotě do 15,10,2013 jelikož je konzervováno.

Sice je to o trochu dražší ale odpadlo mi odvažování jednotlivých dávek a skladování v lednici:-)

Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2013 23:06 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: martin386
martin386 napsal: Na měsíc
Všetko okrem mikroprvkov možno namiešať aj na oveľa dlhšie. Na miešanie sa mi osvedčila nádoba bez hrdla, ale inak to jedno. Fľašku na mikroprvky som zvonku ostriekal čiernym sprejom, pretože UV žiarenie rozkladá chelátové väzby. Svoje PMDD miešam asi na 1,5 mesiaca...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.03.2013 20:50 Muž Burik [727] - AquascapingRe: martin386
aha,tak nějaká sklenka od přesnídávky..nebo tak něco..využít můžeš cokoliv uzavíratelného:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2013 20:48 Muž martin386 [17] - ŽivorodkyRe: Burik
Budu dělat jen 50ml :-D (Na měsíc)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2013 20:43 Muž Burik [727] - AquascapingRe: martin386
ideálně nějaká pet lahev ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2013 20:28 Muž martin386 [17] - Živorodky
Mohu se zeptat, rozmíchané hnojivo mám dát do něčeho uzaviratelného, nebo v čem to vy rozmícháváte ? Děkuji :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 21:22 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: MichoCZ
To nie je mätenie, len ďalšia premenná, hoci u nás je obsah NO3 vo vodovode relatívne stály. Ďalšou premennou, oveľa premenlivejšou je krmivo. Niekedy dáte viac, inokedy menej. Jedno obsahuje viac dusíka, iné menej, atď. Keď som naposledy zmenil značku krmiva, klesol mi obsah NO3 pri výmene vody (14 dní) o polovicu...

Netreba sa však toho báť, stačí občas pomerať a prispôsobiť dávku - i preto je vhodné jednotlivé veci miešať samostatne, hoci ja mám extra len fosfor a dusík.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   27.03.2013 21:07 Muž olivis [32] – vážení
na to rozvažování stačí tato kapesní váha:
www.akce-slevy-nakupy.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 20:36 Muž kortezhugo [983] Re: MichoCZ
Tiez som mal ten test - a poviem k tomu len tolko aka cena? - taka kvalita.Doporucujem nieco presnejsie napr. JBL alebo Seru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 20:19 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: kortezhugo
Já jsem tím chtěl říct, že Rataj na ten test používá několik složek a některého máš dát počet kapek, mililitrů a nebo "špetku" ale tam bude nejspíš ten zakopaný pes. Prostě se to nijak nezabarví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.03.2013 20:13 Muž kortezhugo [983] Re: MichoCZ
Ja pouzivam ob.kuchynsku digi vahu z presnostou +-1g.Pri vazeni KNO3 je pre mna nepodstatne ci je rozpustam 24-25 alebo 26g v 200ml.
Pri KH2PO4 je to trochu horsie lebo 2g sa na takejto vahe vazia uz zle.Tak navazim 8g a potom rozdelujem na 4 casti.
Tak ze da sa to riesit aj takto.Ale tiez sa chystam uz coskoro kupit nieco presnejsie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 20:02 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: kortezhugo
No v únory byly dusičnany podle dodavatele vody 7,6mg/l. Já mám test jen od Rataje a na něm neodečtu nic. Jenom odhaduju jestli to vůbec nějaký barevný nádech má. Ono ty jeho návody "špetku" prášku toho a toho mi nic neříkají. Radši bych na laboratorní váze navážil konkrétní hmotnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 19:56 Muž kortezhugo [983] Re: MichoCZ
MichoCZ napsal: Takže to je další matení.

Nie je. :)
Je dobre ak mas rozbor vody ktoru lejes do akva alebo dobry test na NO3.Potom sa da o nieco opret. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 19:51 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: kortezhugo
Takže to je další matení. Vezmu půllitrovku, dám do ni destilky, namíchám tam Tenso coctail, dva pytlíky (12g) KNO3 a budu toho dávat do akva 10ml a uvidím jak to dopadne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 19:45 Muž kortezhugo [983] Re: MichoCZ
Ide oto ze ten kto PMDD vymyslel? -musel pouzit priemer obsahu NO3 v pitnej vode.Takto to potom vyhovuje vecsine ludi - ked priemer je cca 20-30 a norma povoluje do 50mg/l.
Ak sa meni v akva 1/3 takejto vody tyzdenne? - tak 6g KNO3 v podstate plne postacuje.

Inac ja osobne som tiez hlboko pod priemerom a rozpustam 25g KNO3 v 200ml.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 18:47 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: azonic
Výborně. Mám toho doma 5 pytlíků, takže 30g. Jak často to dáváš. Mám v základu docela tvrdou vodu (podle dodavatele je vápník+hořčík 2,99mmol/l což odpovídá tvrdosti něco málo přes 16°dH, Hořčíku je 13,1mg/l). Ta složka MgSo4 se může prý při dostatečném množšstí hořčíku vypustit. Týdně měním asi 30% vody, takže tam dodám to množství, které je potřeba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 16:44 Muž Miso [470]
tak tak, na co zbytocne liat do akva vodu :) ja mam 40g v 250ml
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 15:07 Muž azonic [63] - RostlinyRe: MichoCZ
6g KNO3 rozmíchávat podle návodu do 500ml vody je hloupost tone já mám rozmícháno 12g KNO3 ve 250ml a dávkuju 10ml na cca 80l vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 15:04 Muž Miso [470] Re: MichoCZ
6g KNO3 je naozaj nic, ta kalkulacka rata dobre. No nezabudej ze nejake NO3 mozes mat vo vstupnej vode a nejake vytvori akva samo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 14:59 Muž MichoCZ [891] - Amerika
Můžete mi prosím vysvětlit ty kalkulačky na PMDD? Například ta od MRP vypadá pěkně. Je tam spousta látek, co do akva můžu dávat. Pokud mám set PMDD od paní Rozsívalové tak je tam 6g KNO3 a v akva mám mít 10mg/l tak mi to vychází lít tam decku toho sajrajtu. To je přece blbost.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2013 17:27 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: micz
micz napsal: Myslíte že je vhodný hnojit PMDD bez dodávání CO2 ?

Základné, resp. pôvodné, dávkovanie PMDD bolo cielené na akváriá bez umelého pridávania CO2 a so (dnes už) slabým osvetlením. Takže áno, pri PMDD nie je pridávnie CO2 podmienkou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [36] ...... 70

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 95135x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1540?od=1751