Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

PMDD

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Hnojení 

PMDD

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
PMDD
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2018 07:18 jamajcan Re: visek
Namíchej si nové. Vyjde to na pár halířů a máš jistotu, že je všechno v původních vazbách a stavu. Ne, že bys tím prošlým hnojivem nějak uškodil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2018 06:31 Muž visek [75] - Tetry
Dostal jsem 2 lahve pmdd komplet. Ale je to rok stare. Doporucena doba je 6 mesicu. Mam ho zkusit?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2018 16:39 Muž Papik [617] Re: MichalV
PO4 jsem měl a mám hodně, ale železo bylo a je stále měřitelné.

Vypral jsem ve čtvrtek pořádně filtr a odsál bordel, co šel. V neděli jsem měřil vodu a PO4 je nižší, než dříve. Křivka se konečně začíná obracet dolů. NO3 je nižší též, ale to je od té doby, co jsem dal pryč živorodky.

Železo od srpna kleslo z 0,2 na 0,1, ačkoliv jsem v říjnu výrazně zredukoval rostliny kvůli vysazení nových. Čekal bych naopak, že bude stoupat, když jsem hnojil stále stejně.

Dnes jsem dal mikroprvky naposledy. Zítra provedu údržbu a budu alespoň jednou týdně měřit po dobu jednoho měsíce až dvou, tak uvidíme, kam se to bude ubírat.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2018 14:22 Maq Re: MichalV
Souhlasím, ale je více možností, jak to možná funguje. Zejména vzhledem k tomu, že ty kovy jsou chelatované, asi mezi nimi a fosforem nebude žádná jednoduchá závislost.
Já jsem perfektně vcucl fosforečnany do dna v akvárkách, kde bylo ve dně železo a jinak to byl dost jednoduchý systém. Ale když jsou v akváriu zdroje huminů, což jsou přirozené chelatanty, chová se to méně čitelně. A Papik má podle všeho hodně organického bordelu (to by měl ostatně řešit především, si myslím).
Souvislost tam nějaká určitě je, a mikroprvků má Papik skoro určitě nadbytek. Když je zkusí vysadit a pak bude sledovat fosfor, budeme o kousek chytřejší, a žádnou škodu přitom nenadělá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2018 13:58 Muž MichalV [327] Re: Maq
Maq napsal: Můžeš zkusit na čas vysadit. Je pravděpodobné, že se nestane vůbec nic. A pokud Ti přitom současně klesnou fosforečnany, bude to zajímavé potvrzení teorie praxí, a to bych rád, kdybys mi dal vědět.

Myslel som, že sa mikro s fosforečnanmi vzájomne vyzrážajú a skončia vo filtri. Že vyššia koncentrácia PO4 spôsobuje zdanlivý nedostatok Fe. A teda ak vysadí mikro, malo by PO4 práveže mierne stúpnuť. Či?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2018 12:21 Maq Re: Papik
Neboj se mikroprvky vysadit. Je běžné, že jich lidi dávají strašně moc. Nezapomeň že návody na jejich dávkování často pocházejí od těch samých, co se živí jejich prodejem. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2018 11:05 Muž Papik [617] Re: Maq
OK, ještě uvidím, co vyjde v testech vody. Po darování živorodek klesá NO3, budu ho muset zřejmě začít trochu přidávat.

Navíc došlo k vícero změnám v rostlinách a živorodky nahradily tetry. A nový vrh ráčků, který jsem už nechtěl.

Případně bych mohl ubrat mikroprvky na poloviční dávku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2018 10:53 Maq Re: Papik
Můžeš zkusit na čas vysadit. Je pravděpodobné, že se nestane vůbec nic. A pokud Ti přitom současně klesnou fosforečnany, bude to zajímavé potvrzení teorie praxí, a to bych rád, kdybys mi dal vědět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2018 09:08 Muž Papik [617] Re: Maq
Železo se pohybuje mezi 0,1 - 0,2 mg/l. Myslíš tedy, že mám mikroprvky ještě ubrat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2018 08:21 Maq Re: Papik
Papik napsal: Je možné, že se tak zanesený filtr významně podílel na neustálém zvyšování PO4?
Je to nepravděpodobné, spíš mnoho fosforu zachytil, a s ním železo a další prvky, které dodáváš v chelatované podobě (ostošest).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2018 08:06 Muž Papik [617] – PO4
Ještě k PO4. Včera jsem čistil molitan, protože z něho šel bordel už i jen při napouštění vody v rámci týdenní třetinové výměny (proud napouštěné vody směruji na vršek čerpací hlavy).
Po vyždímání byly dva kyblíky úplně černé vody. A přesto z něho po napouštění vody šel ještě jemný bordýlek.

Přitom jsem u čerpací hlavy zvyšoval od posledního čištění průtok jen jednou, nepatrně a stále byla škrcená na cca polovinu. K čištění po dvou měsících od posledního proprání jsem přistoupil proto, že už filtr špatně chytal pevné částice bordelu, které pak dlouho vířily ve vodě, než se usadily.

Je možné, že se tak zanesený filtr významně podílel na neustálém zvyšování PO4?
Zvažuji již delší dobu externí filtr Tetra Tec EX 600 Plus, kvůli lepší filtraci, možnosti použití různých náplní a též uvolnění místa v akváriu, jenže mám poněkud prostorový problém. :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.06.2018 13:53 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Martimos
20g je vyše dve tretiny toho, čo v štvrť litri ide rozpustiť, to bude normálne.
Dlhšie miešať, trochu zohriať alebo proste ignorovať...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2018 13:46 jamajcan Re: Martimos
Běžná věc u síranu draselného, který si míchám já. Kupuju v zahradnických potřebách pak ho melu. Nerozpustí se nikdy 100%. Barva stejná. Problém jsem za ta léta nezaznamenal. Cena 70Kč za 1000g. Vsadím se, že ten Tvůj chlapci z Profiplants připravili stejně, jen přebalili a řádně přecenili :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2018 13:30 Muž Martimos [4]
Fotka k příspěvku Zdravím,

právě jsem si namíchal nový roztok se síranem draselným, který jsem poprvé bral u Profiplants (www.profiplants.cz/…). Roztok je ale dost kalný a má béžovou barvu, s čímž jsem se nikdy předtím nesetkal. Vždycky to bylo krásně čiré a bez zápachu. Na dně navíc plave i nějaký nerozpuštěný bordel. Míchal jsem 20g ve 250ml destilky (jako obvykle), takže s rozpustností by neměl být problém. Setkal se s tím někdo? Můžu normálně aplikovat?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.06.2018 14:36 Muž MichalV [327] Re: Papik
Ja mám tiež dlhodobo zvýšený fosfor ale aj tak s riasami nemám žiadny problém. Keď ma to ešte trápilo, tak som sa snažil nájsť príčinu, ale našiel som k tomu len zmienku v jednom článku, že v dobre fungujúcom akva je tendencia k hromadeniu PO4.
Pripisujem to k nerovnomernej spotrebe NO3:PO4. Rôzne rastliny majú rôzne požiadavky a rôzne krmivá majú rôzne zloženie.
Robil som si k tomu aj vlastnú databázu, ale práve fosfor výrobcovia v krmivách málokedy uvádzajú a zloženie živín v sušine tropických rastlín nájdeš len k niektorým.
Takže chyba nemusí byť v hnojení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2018 12:04 Muž Papik [617] Re: Maq
Čtyři dny jsem vzduchoval, ale žádná změna, jde to od údržby pořád pomalu nahoru.

15.6. 17:50 PO4 2,4
17.6. 15:40 PO4 2,6 - 2,8

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2018 11:06 Maq Re: Papik
Nevím zda a jak to ve Tvém akvárku bude fungovat. Čím pilněji budeš měřit, tím budeme moudřejší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2018 07:01 Muž Papik [617] Re: Maq
Přidal jsem vzduchovací kamínek, i když nevím proč. :-)
Jak dlouho ho mám nechat vzduchovat, než provedu další test na fosfor? Týden, do další údržby?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2018 15:40 Muž Papik [617] Re: vaaclav
Bylo to nejvíc podobné a myslel jsem, že ve složení není žádný rozdíl.
Ale teď čtu, že se jedná o tekuté hnojivo, tak jsem nebyl línej a poslal nový výrobek do seznamu redakci. Po schválení vyberu do prezentace správný výrobek. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2018 15:27 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Papik
¨Proč to přiřazuješ k něčemu když to není v seznamu, mateš tím lidi. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2018 15:24 Muž Papik [617] Re: vaaclav
Je to PMDD Plus, ale nenabídl se v seznamu výrobků. Hnojím jen draslíkem, hořčíkem a mikroprvky.

www.vitaplant.cz/…

Edit: Už jsem to raději upravil, aby to nemátlo. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2018 14:31 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Papik
V prezentaci máš PMDD Komplex Plus (VitaPlant) to ale fosfor obsahuje. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2018 12:41 Maq Re: Papik
Zkus vzduchovat. A pak dej vědět jestli to pomohlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2018 10:16 Muž Papik [617] Re: Jarry
Hnojím denně Fe +0.017 mg/l, K +0.314 mg/l a Mg +0.163 mg/l.

Krmím jednou týdně mraženými patentkami (1/3-1/2 tabulky) a cyklopem (1/3 kostičky).

Zbylé dny 2x denně buď trochu vloček Tetra nebo granulky Hikary či Tetra pro gupky,
plus 3 malé tabletky na dno Hikary, Tetra nebo Sera pro pancéřníčky,
plus rozemletá špetka Sera FD Artemia Shrimps nebo Dajana Natural mix pro nejmenší potěr.

Jeden den v týdnu mají rybky hladovku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2018 09:58 Muž Jarry [1437] Re: Papik
To mi přijde opravdu hodně, jsi si jistý, že ho tam s něčím nepřidáváš (kromě krmení)? Jinak s tím asi jedině větší výměny vody, pokud ho rostliny nestáhají spotřebovávat, ale přijde mi to teda podezřelé. Možná bych zkusil postupně zkoušet krmiva, jestli to nedělá nějaké konkrétní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2018 09:31 Muž Papik [617] – PO4
Již čtvrtý týden jde fosfor pomalu nahoru, z nějakých 1,2 mg/l před týdenní výměnou vody, na 1,8, 2,4 a včera již 2,8, téměř 3 mg/l.

Přitom mám pocit, že krmím stejně. Netušíte, co s tím?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2018 10:41 Muž Jarry [1437] Re: Papik
Nemyslím si, že by K v hodnotách kolem 15mg/l nějak škodil, naopak bych ho tak klidně držel. Jak píše Slavko, pokud byla GH 6 a horčík opravdu neměřitelný, potom je vápníku s největší pravděpodobností dostatek. Když jsem začal používat měkčí vodu, také jsem na nedostatek hořčíku narazil (předtím jsem ho přestával do hnojiva přidávat, teď už zase musím). Ale je pravda, že se to projevovalo trochu jinak.
Také nečekej nápravu hned, když uděláš změnu, dej tomu alespoň 2 týdny a posuzuj vliv změny až na nových listech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2018 09:23 Muž Papik [617] Re: slavko
Než jsem začal měřit a přidávat draslík a hořčík, tak ve vodě nebyl ani jeden, nebo v množství nula-nula-prd. GH byla 6. Vápník nějaký byl, protože docházelo k biogennímu odvápnění a podle vodáren a hodnoty vody o pár ulic dál by měl být ve vstupní vodě v množství 28,2 mg/l (25.10.2017). Po přidávání obou prvků se GH zvedlo na současných 10.

Leda, že by jeden prvek blokoval druhý? Zmačkání nových listů by mohlo ukazovat na nedostatek vápníku nebo bóru. Bóru by mělo být myslím dostatek z MicroMixu. Vápník by mohl blokovat přebytek hořčíku, ale když bylo hořčíku před začátkem hnojení málo, tak listy rostly zmačkané též.

Adekvátně nadbytek K zapříčiní nedostatek N, Ca a Mg, ale když bylo K před začátkem hnojení málo, listy rostly zmačkané rovněž. Viz fotky zde: rybicky.net/forum/8369-co-se-to-deje-s-rostlinami

Nevím co s tím, něco mi zřejmě uniká.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.05.2018 09:13 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Papik
GH 10: je celková tvrdosť vody, bežné testy merajú vlastne len vápnik + horčík, pričom vápnika je väčšinou oveľa viac ako horčíka, inými slovami: nedostatok vápnika je dosť nepravdepodobný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2018 08:43 Muž Papik [617] – Limitující prvek?
PH večer na 7, CO2 podle dropcheckeru 20 mg/l, železo konečně na rozumné hodnotě 0,2.

Lehce jsem snížil osvětlení, jelení paroh a zelená vláknitá řasa jsou možná na ústupu nebo alespoň stagnují.

Hnojení jsem minulý týden snížil, ale hodnoty jsou stále celkem vysoké (před týdenní výměnou vody): K 15 mg/l, Mg 10+ mg/l, PO4 1,8 mg/l, NO3 20-30 mg/l, GH 10. Zkusím dávat ještě méně hořčíku, ale spíš bych řekl, že zde bude nějaký limitující prvek. Otázka je jaký?

Týden bylo málo CO2, když docházela láhev burčáku. Napadá mě už jen vápník, který nemám jak změřit.

Na druhou stranu rostliny rostou, každý týden cca dvě hrsti vyhazuju.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2018 09:17 Muž Papik [617] – PH
Přišly mi podrobnější testy JBL, včera kolem 17:00 bylo PH 7,2. Předtím šlo evidentně o chybu měření, respektive chybu odečítání. Až se nastartuje nová láhev s burčákem, změřím PH ráno a večer.

Jinak další měření před výměnou vody ukázala větší hodnoty, čímž stoupla i celková tvrdost (uhličitanová však ne), takže zkusím snížit draslík (byl 15 mg/l), hořčík (byl 11 mg/l) i mikroprvky (Fe bylo 0,5 mg/l) na poloviční dávky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.05.2018 20:17 Muž imax [47] Re: Papik
JBL testy, vratane pH 6,0-7,6, su spolahlive a mozem len odporucat. Ked ti prestane kvapkovy test stacit, dalsi level je elektronicky pH meter. Velmi dobre ohlasy su na www.adwainstruments.com/….

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.05.2018 13:59 Muž Zip [277] Re: Papik
Zkusil bych www.jbl.de/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2018 13:34 Muž Papik [617] Re: Jarry
Zkusím koupit přesnější testy na pH, tyhle jsou s přesností půl stupně, seženu přesnost 0,2 a uvidí se.
Test od Rataje 27.4. ukazoval ráno pH7, když JBL ukazoval pH8. Večer pak Rataj 6,6 a JBL 7. Nechám porovnat barvu více lidí, abych minimalizoval chybu odečtu.

Ještě se mrknu na žebřík, jestli do něj zase nenalezli kružníci, rozeberu, znovu složím a pokusím se ho dát co nejvíc rovně. Nebo pokusně můžu nasadit lipové dřívko a den dva rozpouštět jím.

KH jsem měřil několikrát a pořád ukazuje stejně. Nicméně zkusím přeměřit znovu, JBL i Rataje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2018 12:27 Muž Jarry [1437] Re: Papik
Jestli je drop checker zelený, tak by s rozpouštěním CO2 neměl být problém. Jestli je kH opravdu 4, tak je to zvláštní no.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2018 11:32 Muž Papik [617] Re: Jarry
Ano, akorát na videu je žebřík větší a bublinky mi nejdou tak rychle za sebou.
Já mám tento: www.youtube.com/…

Do měření píšu pro zajímavost počet bublin za minutu od spuštění kvašení.
Myslím, ale, že ho ovlivňuje i teplota v místnosti, která zrovna včera a předevčírem byla pod 20 stupňů.

Drop checker ukazuje CO2 12-20 mg/l (zeleno-modrý ráno, zelený odpoledne, když přijdu z práce).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2018 11:13 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Jarry
Rebrík bude, predpokladám, niečo takéhoto:
www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2018 11:07 Muž Jarry [1437] Re: Papik
Co to je žebřík na rozpouštění CO2? Používáš dropchecker pro orientační měření koncentrace CO2?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2018 10:24 Maq Re: Papik
To vysoké pH je opravdu divné. Asi bych pořídil pro kontrolu ještě jeden test. Chyba se může stát.
Pokud hnojíš K a Mg, pro snížení pH by lépe než sírany pomohly chloridy, tzn. KCl a MgCl2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2018 07:22 Muž Papik [617] Re: Maq
JBL testy budou asi v pořádku, ale problém je v odečítání. Předpokládám, že si hlídají kvalitu tisku odstínů barev v porovnávací stupnici, ale vyhodnocení uživatelem je plus mínus. Každý vnímáme barvy trochu jinak, záleží na světle, kam je vrhaný stín atd. Raději jsem do vyhodnocování zapojil i polovičku.

Železo je stále na 0,4 mg/l, takže buď ho rostliny nespotřebovávají, nebo ho cheláty nasávají, jak jsi psal.

Na základě testů jsem začal hnojit draslíkem K2SO4, denně +0.942 mg/l a hořčíkem MgSO4, denně +1.14 mg/l. Uvidím odpoledne po otestování, jak se to projeví.

Jinak večer bylo pH opět 8, je to divný, od ráno CO2 běželo. Možná zkusím místo žebříku rozpouštět lipovým dřívkem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.05.2018 09:28 Maq Re: Papik
Nevím jak přesný máš měřící vercajk, ale dejme tomu, že je absolutně přesný. Pak by mohlo být vysvětlení následující:
Používáš umělé chelatanty, nejvíc asi EDTA. Ty sice kovy v chelátových vazbách (při vysokém pH) dlouho neudrží, ale samy se nerozloží. (Až za několik týdnů.) Čili takříkajíc ztratí jeden kov, hledají další. EDTA má ze všech přechodných kovů nejvyšší afinitu k železu.
Takže i molekula EDTA, která původně vázala například mangan, může v některém okamžiku mangan pustit a navázat místo toho atom železa. Doslova doluje zásoby kovů, které máš v akváriu z dřívějších časů.
=
Podotýkám, že to je teorie. Živé akvárium je strom zelený. Ale je fakt, že EDTA a podobné chelatanty se přesně takto průmyslově využívají - aby uvolnily přechodné kovy z nerozpustných vazeb v něčem. (A rostliny takto používají přírodní chelatanty - vylučují je z kořenů a rozpouštějí si kovy vázané v nerozpustných sloučeninách.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2018 07:28 Muž Papik [617] – Hodnota Fe
Tohle je pro mě záhada.

úterý
Železo před výměnou vody nula mg/l. Po výměně vody v cca 14:00 také nula.
16:42 přidáno 0,132 mg/l železa MicroMix Plus.
V 20:05 změřeno železo 0,1 mg/l.
Porovnání stejného vzorku po 24 hodinách vychází stejně.

středa
v 5:30 přidáno 0,132 mg/l železa MicroMix Plus.
V 18:30 naměřeno 0,4 mg/l železa.

Očekával bych 0,132 * 2 = 0,264 mg/l minus část, kterou spořebují rostliny a ne téměř dvojnásobek přidané dávky.

Dnes jsem nepřidal nic, jsem zvědavý na měření odpoledne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2018 17:03 Muž Papik [617] Re: MichalV
Otázkou je letité dno, které jsem nezakládal. U podezřelých kousků jsem několikrát prováděl octový test, ale nic nešumělo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2018 16:57 Muž MichalV [327] Re: Papik
moja vodovodna voda ma pH 7,8, prevazne dolomitove vapence, ale v akva vplyvom organickeho rozkladu sa to prirodzene drzi okolo 7,4 rano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2018 16:37 Muž Papik [617] Re: MichalV
Takové pH má vstupní voda. Test od Rataje vycházel na cca 7,4, od JBL (rozsah 3-10 pH) 7,5-8, teď od JBL vychází spíš na 8. Leda bych to úplně spatně odečítal, ale provedl jsem jich už dost, venku na denním světle i v místnosti u okna a vychází to stejně.

Máme tu vodu přefiltrovanou přes pískovce, měkkou a zásaditou, chuťově výbornou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2018 16:17 Muž MichalV [327]
nebolo by lepsie riesit to CO2 nonstop a odladit filtraciu/vzduchovanie tak, aby to bolo aj v noci bezpecne? Je to sice menej hospodarne ale stabilnejsie. Ja osobne mam s burciakom zle skusenosti, tyzden to ide moc, tyzden akurat a potom vobec. Dnes nepouzivam.
Ale aj tak nerozumiem, ako mozes mat rano pH 8. Tolko nemavam ani ja bez pridavania CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2018 14:10 Muž Papik [617] Re: Maq
Ou, už to vidím, zaměnil jsem některé informace. Děkuji za upozornění.
Změřím železo a podle výsledku budu dávkovat zatím jen 1 ml denně, který by měl přidat 0,033 mg/l železa nebo prostě tolik, abych hladinu udržoval na všude doporučovaných 0,2 mg/l.

Max. doporučené denní dávkování z návodu k MicroMixu Plus při přepočítání na 40 litrů vody udává 2 ml hnojiva, které přidají 0,066 mg/l železa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.05.2018 13:45 Maq Re: Papik
Papik napsal: denně přidám 0,132 g/l železa
To je strašně moc. Na druhou stranu, při tak vysokém pH se většina z toho ztratí, zapadne do dna. Ostatní kovové mikroprvky taky, ale nikoli bór.
Hrozí toto nebezpečí: Až jednoho dne něčím (céóčkem například) snížíš pH, ty zásoby rud ve dně se začnou rozpouštět a mikroprvků bude najednou moc. Všechny jsou v nadbytku toxické pro rostliny, živočichy i mikro-tvory.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2018 12:18 Muž Papik [617] Re: vaaclav
No právě, bojím se, abych neotrávil zivočichy.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] ...... 70

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 95135x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1540?od=151