Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
No jo, ale zarivky s malym prikonem sviti mizerne, nekdy az skoro jen s polovicni ucinnosti nez velke, to nemuzes takhle brat.
... kdyby to bylo podobné, tak jo. Ale ten rozdíl je markantní! XP-G neznám, ale používám XML-T2 (výběrové), a např. u akvária 60*35*35 jsem musel příkon (u 5ks čipů) stáhnout dohromady na 12W! A to mi tam blyxa roste jako plevel a pogostemon erectus taky. A u dna - pogostemon erectus jsem posbíral z hladiny jiného akva, takže vyrůstaly z cca 3cm prcků

.
Pochybuji, že by to jelo podobně s nejkvalitnější 12W zářivkou jak píšeš.
XMl-T2 mě hodně příjemně překvapily, tady není o čem.
Tak měření v zarostlém akváriu leccos vysvětluje. Já jsem taky naměřil na zastíněných místech třeba jen 15-35 µmol PAR (cca 1000-2500 lux).

No, s měřením Lux metrem žádné zkušenosti nemám, ale je možné, že problém může být s odlišnou citlivostí senzoru (přece jen Lux metr registruje jiné vlnové délky než PAR metr, resp. červenou a modrou oblast spektra dost ořezává). Jinak se ale můžeš podívat i na měření v akváriu 120x40x50 cm, kde bylo použito 2x54W, a u dna je rovněž kolem 60 µmol PAR (viz přiložený obrázek). Dvě zářivky T5-HO s reflektory prostě dávají ve vzdálenosti 50 cm od zdroje zhruba těch 60 µmol PAR (to mohu doložit řadou měření).
PS: A ty hodnoty jsi naměřil v prázdném akváriu (bez rostlin), nebo v tom hrály roli i nějaké stíny?
Vzdálenost měření na šířku akvária (50cm) 1/4 12,5cm 1/2 25cm atd.

Václave, co znamenají ty údaje v prvních třech sloupcích (1/4, 1/2, 3/4)?
Protože by se ti výsledek určitě nelíbil. Klidně si to zkus. Koukal bys na akvárium, které by nevypadalo přirozeně. Viděl bys všechno jenom modro-červeně. Nasaď si na oči blýle, na nichž bude jedno sklíčko červené a druhé modré, a podívej se přes ně na akvárko.
proč tam tedy pořad dáváme ledky 6500k 5500k 2800k a podobně. proč tedy neni dobré pozkládat z led čipů přimo a jen spektrum pro rostliny jako 630-660nm a 440-470nm a podobně jako tomu je u lamp u pěstitelů pod umělém osvětlení ?
Naměřil jsem to ve dvou případech: 1) Akvárium 80x40x40 cm (z toho ale nemám fotky, nebylo to moje akvárko), 2) Dvě akvária Dennerle Nano Cube 60L, která jsem měl vedle sebe =>
prirodni-akvarium.cz/… (klikni na nadpis a posuň se až dolů pod tabulky). Zářivky jsou originál Dennerle Day a Dennerle Nature (2x28W). Mám ještě zářivky Osram Lumilux (2x24W) s lepším světelným tokem (lm), které dávají ještě o něco vyšší hodnoty. Ty LEDky měřil zase kolega akvarista z USA, který k tomu navíc udělal kalkulačku (
prirodni-akvarium.cz/… ). Ta ale funguje pouze na výkonné LED čipy a má určitá omezení (např. rozestupy mezi čipy nesmí být větší než cca 9 cm apod.).
Tak vzdyt vis, jak moc delaji reflektory. A kdyz to neni jen nejaka nahrazka, ale dobre vymaknuty tvar, umi to divy. S tou nesnadnosti mereni, nebo spis nesnadnosti ziskani nejakych rozumnych vysledku, rozhodne souhlasim, vzdyt uz jsi mereni prezentoval a byla to pekna makacka na bednu si z toho predstavit, co se asi tak muze hloubeji nez 20cm pod hladinou dit, pricemz vysledek jsem nasel jen jeden rozumny, ze je to slozite

.
Nevím co to máš za trubice ale tolik jsem na dně tedy rozhodně nenaměřil. Pokud tedy nemáš o hodně nižší hladinu vody. Moc to ani měřit nejde, protože světlo se od stěn hrozně odráží.

Dobrá, nerozumím tomu nijak moc ale když teda dám dvě led žárovky a kytkám se dařit moc nebude tak přidám další. Je to schůdná cesta nebo bude něco špatně i přesto?
Ja to doplnim ohledne jednotky Lumen, je vztazena k tomu co vidi lidske oko, fotosynteza svetlo "vidi" dost jinak. Pokud vezmeme pro nas viditelnou oblast svetla, ta krivka ohledne citlivosti oka ke spektru je pro fotosyntezu vylozene opacne. Kolik vidim svetla ja, vubec nerika, kolik ho vidi rostliny, kdyz spektum svetla neni alespon zhruba vyrovnane, a to v pripade LED i zarivek (nepocitame-li specialky, snazici se o to) rozhodne neni.
...Tohle jsou praktické údaje z měření. Rád to porovnám s nějakými dalšími údaji (pokud je někdo zveřejní). Takže to, jak se to "jeví" lidskému oku, nepovažuju zrovna za objektivní ukazatel...
Souhlas - měření napoví víc, než subjektivní pocit. Ještě víc ale ukáže praktický pokus.

KarlosS napsal: když vedle sebe rozsvítím led čip poslední generace a vedle zářivku se stejným příkonem, rozdíl je obrovský (a hlavně viditelný).Ano, rozdíl je na první pohled viditelný: stejné světlo, jaké rovnoměrně vyzařuje ze zářivky dlouhé třeba 60 cm, vyzařuje v případě LED čipů z malých bodů o rozměrech pár milimetrů. Lidské oko se dá velmi snadno obelstít. Pokud chce někdo porovnávat "svítivost" zářivek vs. LED čipů, musí to dělat objektivně. Máš třeba nějaké údaje z měření? Já jsem třeba zjistil, že pokud bys chtěl u akvária o půdorysu 80x40 cm mít dole u substrátu zhruba 60 µmol PAR (středně-silné osvětlení), tak budeš potřebovat asi 20ks LED čipů Cree XP-G2 provozovaných na proudu 700mA (2W) = 270 lm/ks, rozmístěných ve dvou řadách (aby ti to dobře pokrylo plochu dna). Dohromady bude mít těch 20 čipů svítivost asi 5400 lm. Na to samé světlo (60 µmol PAR) mi ale stačí i dvě zářivky T5-HO (2x24W) se svítivostí kolem 3600 lm. Ve vzdálenosti 50 cm od substrátu budu mít v obou případech 60 µmol PAR. Rozdíl v příkonu: 40W (LED) vs. 48W (T5) = 20% ve prospěch LED. Tohle jsou praktické údaje z měření. Rád to porovnám s nějakými dalšími údaji (pokud je někdo zveřejní). Takže to, jak se to "jeví" lidskému oku, nepovažuju zrovna za objektivní ukazatel.

tyhle údaje jsou sice hezký, ale když vedle sebe rozsvítím led čip poslední generace a vedle zářivku se stejným příkonem, rozdíl je obrovský (a hlavně viditelný).

Pro upřesnění pár čísel k teoretické účinnosti:
93 lm/W - záření absolutně černého tělesa o teplotě 5800 K (povrchová teplota Slunce)
251 lm/W - totéž, pokud by zdroj vyzařoval pouze na viditelných vlnových délkách
ca 300 lm/W - bílá LED
ca 400 lm/W - "bílá" RGB led
683 lm/W - monochromatická zelená 555nm
pozri sa aj na moje 12l. mám tam nejakú 4w ledku a je to pohodička, nič viacej netreba
tak si asi odpovim sam

dle videi co jsem videl se zda ze se to da jen polozit na kryci skla coz fakt nechapu...

Jaké máš zářivky? Předpokládám již nějaké dodávané glo ze setu. Zkus mrknout po třípásmových - nejčastěji jsou to 840 a 865. Já mám mix těchto dvou a nevypadá to špatně. Za stejný výkon ti dají více světla.
Zkus se podívat po Osram, Narva LT, Sylvania
Sylvania aquastar je dobrá, akorát na koho až příliš fialová. Pokud ji s nějakou jinou zářivkou namícháš, tak by to bylo fajn.

Tak to si spočítám sám ale zrovna sem na ně náhodou narazil a je velká sleva. Píšou teplá bílá nevím jestli se dělaj i jiný odstíny ale v pohodě. Nepotřebuju nic spešl. Když porostou aspoň nějaký kytky bude hoch spokojenej. Dík za radu Venca
Takže zatím by mohlo stačit těch mých 2x18W s tím, že bych zkusil pořídit nějaký reflektor a pak bych viděl, jak se rostlinám bude dařit.
Nevidim v tom nejmensi problem, pokud je toho svetla dost.
Pokud chces at se na to podivame, napis nejake parametry tech LED svetel (idealne link) a rozmery akvarka.
Myslíte si že v malý nádržce osvícený jen led žárovkama můžou prosperovat kytky?

Nevím, kde jsi vzal tenhle obrázek, ale je úplně mimo realitu, a už vůbec nechápu, jak se mohlo stát, že se tenhle obrázek dostal nahoře do modrého rámečku jako "sticky" ?!
Kvalitní zářivky T5-HO mají účinnost kolem 80-90 lm/W, zářivky T5-HE mohou mít dokonce 100 lm/W. Kvalitní LED čipy mohou mít účinnost třeba i kolem 150 lm/W, ale pozor na to, že takto vysoká účinnost platí pouze pro příkon 1W! Takže když si třeba koupíte 10W LEDku, tak při 10W budete rádi, když se dostanete na 100 lm/W (cca 1000 lm celkem). Takže tak velký rozdíl mezi LEDkami a zářivkami zase není. Pokud bychom vzali zářivky s účinností 100 lm/W a LED s účinností 100 lm/W, tak LED budou dávat více světla možná tak o 30%, protože u zářivek se zhruba toto množství "ztratí" na reflektorech. Pokud bude rozdíl v účinnosti mezi zářivkami a LED výrazně vyšší (což v praxi bude těžko), tak by se snad dalo mluvit o rozdílu třeba i 50% (víc bych tomu ale nedával).

tady to máš barevně a na vejšku :
Vis, temhle nesmyslum, ze LED produkuji 4x vyssi svetelny tok nez zarivky pri stejnem prikonu, nemuze verit ani prumerny zacek zakladni skoly. Teoreticke maximum je u bileho svetla 251lm/W, kdyby se vsechna energie premenila na svetlo, nic na teplo. Bezne zarivky maji klidne 80lm/W (plus minus autobus, zalezi jake a pro jaky prikon), takze by LED musela mit 320lm/W, coz je fyzikalni nesmysl. Slo by to u monochromatickeho svetla v zelene oblasti (kterezto je pro rostliny prakticky k nicemu).
LED osvetli plochu lepe, nez zarivky, protoze maji urcity vyzarovaci uhel, a tak nesviti vsude okolo jako zarivka, ale jen kam chces. A dnesni bile LED uz umi (i ty bezne k mani) kolem 110lm/W, takze jsou na tom o neco lepe nez zarivky. Kdyz ale das pod zarivku slusny reflektor, a zacnes to svetlo do nevhodnych smeru odrazet kam potrebujes, dostanes se snadno k tomu, ze 2W LED jsou asi jako 3W zarivek na vysledne intenzite osvetleni na plose kam svitis (zase plus minus autobus).
Az Ti zase nejaky idiot bude vykladat, ze LED sviti 4x tolik co zarivka, nakopej mu zadnici rovnou, nebo ho posli ke mne ke zkompostovani, protoze takovy magor se k nicemu jinemu nez k hnojeni nemuze hodit

.
taky pozor na různá LED světla, hodně světel je osazena klasickými LED pásky, u kterých je "svítivost" velmi podobná zářivkám s reflektory ne li nižší. Ale i kdyby tam byly cree chipy, tak mi přijde že to srovnání 10w led na 80w T5 s reflektorama úplně nesedí. K těm 0,8w/l v takovém akvárku to bude docela palba, jestli s tím nemáte zkušenosti, klidně bych začal s něčím slabším, třeba si k těm zářivkám přidat kus pásku nebo ještě jednu zářivku, nechat to na samostatnejch hodinách a trochu s tím experimentovat. Mě roste většina náročných rostlin i když svítím jen cca 0,3w/l
S tím musím souhlasit. Výslednou sílu osvětlení zjistíš snad jen PAR metrem na různých místech v akváriu. Navíc je rozdíl, jestli to přirovnáváš k T5 nebo T8. T5 ti ve stejné wattáži dá lepší světlo a je úspornější

Pozor taky s tím přepočtem výkonu. Abys z toho osvětlení "LED 2x10W, svítí jako 80W zářivka" nebyl zklamaný. Ono je docela možné, že tento poměr platí jen za předpokladu, že z té zářivky většina světla jde jinam než do akvária. Když už něco porovnávat, tak svítivost se znalostí plochy, která je osvětlena.
Kombinácia LED so žiarivkami tiež vyžaduje trochu vedomostí o chladení, ono sa to možno nezdá, ale tie žiarivky dokážu tiež pekne hriať mne vyhrejú vkryte (ale s vetraním) až 15° nad izbovú teplotu. Hoci je to možné, ak viete čo robíte.
Pokud volíš set, zkus nejdřív reflektory k zářivkám. Pokud nové osvětlení pomocí LED, volil bych Led čipy a proudový zdroj s proměnným proudem.
Zkus se podívat na Juwel rio 125l. Podobný tvým rozměrům. Osvětlení má dobré. Stejně tak filtr. Ušetří ti hodně starostí. Akorát je trošku dražší. Záleží na tvých možnostech.
Děkuji za odpověď, tohle jsem chtěl slyšet 0,8W/l je tedy moc, budu se snažit to dostat tedy v uvozovkách jen na 0,6W/l. Jde mi o to, že jelikož TEĎ investuju do akvária, tak chci příslušenství zvolit tak, abych poté už nemusel nic přikupovat.
O všem vím, s tvrdostí toho sice moc neudělám, ale hnojím, používám testery, CO2 jsem měl do teď burčák, teďkon už si chci pořídit tlakovou láhev.
Pravidlo by u mě možná trochu platit mohlo rozměr 80x40x35, ale nebude to asi teda stoprocentní, ale děkuji za vysvětlení.
Neplánuji tam dát jen ty náročnější, ve stávajícím akvárku nějaký rostlinky ještě mám a nehodlám je vyhodit, takže určitě se objeví v novém.
Ještě jednou děkuji za odpověď.
A nechceš radši zkusit nějakých 0,6W/l? 0,8W/l už je moc a pokud nemáš zkušenosti s náročnějšími druhy rostlin, tak je to akorát celkem zbrklé rozhodnutí. Jestli si myslíš, že čím víc světla dáš, tím lépe ti porostou rostliny, tak se pleteš. Tady je mnoho faktorů - tvrdost, množství prvků ve vodě, hnojení, osvětlení, CO2. Hlavní zdrojem rostlin pro růst je C.
Jinak to pravidlo W/l neplatí všude. Je to hlavně pro akvária standadních rozměrů, jako 60x30x30, 80x40x40 apod. U akvárií typu 40x40x40, 20x25x15 je to zase o něčem jiném.
EDIT: Samozřejmě pokud přecházíš na těžší/náročnější druhy, tak tam přidej i nějaké nenáročné. Může se taky stát, že ti neporostou tak, jak chceš a ve vodě se začnou zvyšovat dusitany, amoniak..

Zdravím, pořizuji si nové akvárium 112l. Mám v plánu nakoupit náročnější rostliny, akvárium má v základu 2*18W zářivky což vychází na 0,3W/l, ovšem já bych chtěl docílit 0,8W/l, takže jsem přemýšlel, že bych kvůli tomu zakoupil LED osvětlení 2*10,1W u kterého uvádějí, že výkonově to je jako 80W klasické zářivky. Ale zde už se dostávám přes 1W/l. Je to opravdu tak nebo by jste mi s tím někdo mohl poradit. Děkuji
PS: na fóru jsem toho četl opravdu hodně, ale tenhle problém jsem opravdu nenašel :(
cus, lidi mate nekdo zkusenost s aqua nova lampama? trebas
www.akva-tera.cz/…
jde to treba zavesit na lanka? info moc neni....
jeste delaji do ledky ve 4 radach (asi mensi vykon, oproti 3-rad) ale logicky drazsi...
hele -
rybicky.net/fotogalerie.php…
fotky jsou tak tři tejdny staré , ted nejsem v praze- nedám aktuální foto , ale ta malokvětka je ted tak 2x větší než na fotce (omlouvám se za kvalitu fotek) roste jak blbá , každej tejden ji stříhám , nad akvárkem 55x30x30 je 13W zářivka cca 1000lm cca 7 cm nad hladinou a pod ní věčně zaprášené krycí sklo , zas tolik světla to není , tak bych to tak nehrotil s tím světlem pro ni ...

no asi ta fotka je blbě nabílená, ale je to bílé světlo, čipy mají teplotu 6500°K.
Děkuji za reakci. Uvažoval jsem verzi 60cm, kterou položím na aq. Jedna z variant je i že se spojím s Vámí a dodáte mě osazené světlo všetně zdroje, já jen zaukoluji kolegu, aby mě to napojil na sds desku. Fotky klamou, ale ta barva se mě zdá dost do žluta, já mám radši podání v bílé barvě. Je možné to dodat i v té?
pásky nedoporučuji, toto šasi je přímo předurčené pro čipy na tzv. starplate, apod. Např. Cree. Sám jsem tímto způsobem do tohoto šasi udělal nespočet světel

. Inspiruj se třeba tady:
rybicky.net/fotogalerie.php…
je to stejný světlo a rozměrově stejná nádrž. LEDky jedou na 20% a stačí to na blyxu, pog. erectus, liliovníček, ... a to moc neprostřihávám, takže nádrž je dost zastíněná.
Tady je to už zarostlý (spíš přerostlý

:
rybicky.net/fotogalerie.php… Vzhledem k tomu, že do nově připravovaného akvária 60x35x35 bych rád nasadil
rybicky.net/atlasrostlin/micranthemum_callitrichoides_cuba
tak se snažám najít rozumné osvětlení a protože koukám i na odběr, tak jediná cesta je zřejmě led osvětlení. Nabízejí se 2 cesty a to cena jistoty = cena hodně vysoká, nebo cena pokusu = cena ve výsledku stejná

.
Moje aktuální představa je tato:
do tohoto krytu
www.aquario.cz/…
umístit 2 pásky
www.t-led.cz/…
plus ještě větráčky.
Teď to hlavní. Zapínání světla, řízení jasu bude mít na starost tato deska
onlinetechnology.cz/…
která má PWM výstup, relé, možnost připojení teplotních čidel.
Takže:
Půl hodiny před rozedněním ledek zapne relé elektromag. ventil k CO2
Pak nastane svítání v délce ještě nevím jaké . přes PWM výstup jde udělat prakticky cokoliv, třeba páteční diskotéku.
Jedno čidlo teploty bude hlídat teplotu v akva
Druhé bude hlídat teplotu ve světle, pokud bude vysoká, zapnou se větráky. Je zbytečné, aby se motaly pokud je teplota v normě
Třetí bude měřit teplotu v místnosti.
Dál bude deska hlídat přítomnost 220V, v případě nedostupnosti bude posílathlášku o výpadku proudu.
Tolik moje aktuální představa. Než zaúkoluju kolegu k bastlení, rád bych znal nějaké připomínky.
asi tam budou čipy 5630, což taky není žádná hitparáda, ale jako zářivka by to svítit mohlo

dokonce tam máš přímo vidět předěly mezi jednotlivými segmenty. 3 ledky + odpor...
a co ten cluster? str. 6/7
Draha verze led pasku... podivej se poradne na fotky.
Tabulku som pozeral, trošku dosť atomova fyzika

Přidat reakci
1 ...... 160 161
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256470x