Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 132 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2011 10:20 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Masoxik
Mohl jsi to zapojeni malinko modifikovat. Tam kde mas ted ty LED (zapojene seriove) privedeny k zemi, dej jeste mezi ne a zem rezistor, a mezi LED a tim rezistorem vyved signal do FEEDBACK u LM2576HVT-ADJ. Bude to pak temi LED drzet proud 1.23V/R, tedy treba 1.23V/4.1R=300mA, at se hreji jak chteji, bude to regulovat napeti tak, ze proud se nehne, napeti na LED je nastavovano podle proudu jimi protekajiciho. A vykonove namahani toho rezistoru? 1.23V*0.3A=0.396W, tedy zadny des.

Idealne by to chtelo tohle pro kazdou vetev tech LED zapojenych seriove, tedy regulator pro kazdou radu seriove zapojenych LED. To se ale trosku prodrazi, takze bych spise pouzil jiny typ pulzniho zdroje, jinou soucastku, existuji i znacne levnejsi. Jasne, nejlevnejsi zpusob to ani tak nebude, ale ty LED jiste take nejsou uplne nejlevnejsi... asi tohle neresme.

Jiste lze zapojit i tak, ze vsechny vetve LED zapojenych seriove se zapoji paralelne, ke vsem se da ten rezistor, vsechny ty vetve jsou identicke, ale jen z jednoho rezistoru se vezme ten FEEDBACK signal, a bude se pocitat s tim, ze se vsechny vetve zahrivaji stejne, vsechny LED jsou zhruba stejne - to jde ovsem zase jen v pripade, kdy se necha nejaka rezerva, jet takto s LED na doraz by nebylo ono.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2011 10:12 Masoxik – Proud
Jeste jsem zapomel dodat, ze led jsou v serii po 10ks takze max U je 35v a max I je 6x0,320A
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2011 10:00 Masoxik – Napeti
To Filipsi: jsem si vedom teplotni zavislosti. podrobne jsem ji zkoumal a ani na max teplote ledek nebylo prekroceni meznich hodnot.

To Radek: jedna se o regl s aktivnim prvkem LM2576HVT-ADJ dle ref. zapojeni dle dokumentace. na vystupuje L 150uH ale uvazoval jsem ji nahradit 100uH a C L ESR 2200uF.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2011 09:27 Muž RadekCX [219] Re: filipsi
no on se pohybuje v oblasti 2/3 maximalniho proudu takze ma velkou rezervu - pri tech 2/3 prikonu se to jeste moc nehreje a tak ta "spirala smrti" je pomala

mnohem vetsi problem je to mozne impulzni namahani
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2011 09:21 filipsi Re: Masoxik
A je to opravdu proudovy regulator? Nebo pouze "kalibrujes" proud regulaci napeti?
V tom pripade pozor na teplotni charakteristiky, to nastavit nepujde, bud budes svitit malo, nebo se pohybovat hodne na hranici niceni led.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2011 09:11 Muž RadekCX [219]
Masoxik napsal: je to obyc PWM regl se spinacim prvkem 52KHz. na vystupu tlumivka a C. Osciloskop nemam. kdysi jsem mel nejaky z roku 2, ale vazil 50kg tak jsem ho dal do zberu. ceho bych se tedy mel drzet kdyz mam k disp pouze toto.

no v tom pripade je treba vedet jak presne to mas zapojene a jedina moznost je to spocitat - to ampermetrem nezmeris - jde o to, ze kapacita kondenzatoru a jeho ESR musi byt takove, aby dokazal dostatecne rychle pojmout energii pri sepnuti PWM a naopak ji dostatecne rychle vydat - tim se docili toho, ze zvlneni napeti bude minimalni a LED nebudou namahane

jednoduse receno - PWM pripoji plne napeti 48V na kondenzator a LED - kondenzator musi mit takove parametry, ze pojme tu energii tak, ze napeti na nem bude kolisat jen minimalne

tohle nemas sanci zmerit, protoze ty meris jen tzv. stredni hodnotu - kdyz bude polovinu casu napeti na 48V a polovinu casu na 0V tak ty nameris 24V, ale LED budou polovinu casu namahane mimo sve pracovni parametry a velmi rychle zdegraduji - tohle je mozne pouzit u zarovky ale ne u LED

pokud nemas nic k dispozici tak tam nandej velke mnozstvi mensich kondenzatoru a je treba pouzit tzv. lowESR kondenzatory - bezne kondenzatory neco takoveho vubec nezvladaji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2011 08:43 Muž Masoxik [12] - CichlidyRe: RadekCX
je to obyc PWM regl se spinacim prvkem 52KHz. na vystupu tlumivka a C. Osciloskop nemam. kdysi jsem mel nejaky z roku 2, ale vazil 50kg tak jsem ho dal do zberu. ceho bych se tedy mel drzet kdyz mam k disp pouze toto.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2011 08:39 Muž RadekCX [219] Re: Masoxik
jak je proveden ten regulator? jak pracuje? ampermetr muze byt naprosto nanic a nerekne ti o tom jak jsou namahane LED vubec nijak

jedina jistota je osciloskop s proudovou sondou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2011 08:38 Muž RadekCX [219]
Masoxik napsal: Neboj, jak jsem zase psal ja, tak mam jeste DODO regulator kde si nastavim pozadovanou hodnotu. maximalni hodnotu a minimalni hodnotu. takze vic jak 3,5V do toho poustet nehodlam.

kdybych mel nejaky merak intenzity svetla udelal bych graf celkoveho odberu vs intenzita svetla. pri 2/3 proudu bych tak odhadoval ze led davaji 90% svetla, na tech 100% se hodne zvedne odber, ale svetlo uz malo. vyplati se teda svitit na 2/3 vykonu.

uvidim co na to kytisky.


no to odpovida tomu co jsem rikal - ze je rozumne LED hnat na 2/3 prikonu s tim, ze svetlo ale odpovida tomu deklarovanemu prikonu jako u odpovidajici zarivky

s tim DODO regulatorem velmi opatrne - je treba vedet naprosto presne co delas - rozhodne na to nestaci bezny PWM regulator
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2011 08:37 Muž Masoxik [12] - Cichlidy
jo, a jeste k tomu napetovemu zdroji. kalibraci toho regulatoru kalibruju za pomoci Ampermetru, nikoliv voltmetru. Volty jsou v tomto silne zavadejici. 350mA(current techto led) na sekci 5ks led dosahnu uz pri 3.5V/led. pri 3.6/led je proud skoro 390mA. takze +- nejaka tolerance nastavim nejakych 300mA/led. ledky i tak sviti paradne.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2011 08:23 Muž Masoxik [12] - CichlidyRe: RadekCX
Neboj, jak jsem zase psal ja, tak mam jeste DODO regulator kde si nastavim pozadovanou hodnotu. maximalni hodnotu a minimalni hodnotu. takze vic jak 3,5V do toho poustet nehodlam.

kdybych mel nejaky merak intenzity svetla udelal bych graf celkoveho odberu vs intenzita svetla. pri 2/3 proudu bych tak odhadoval ze led davaji 90% svetla, na tech 100% se hodne zvedne odber, ale svetlo uz malo. vyplati se teda svitit na 2/3 vykonu.

uvidim co na to kytisky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2011 08:15 Muž RadekCX [219]
Masoxik napsal:
zitra osadim poradnym zdrojem 48V 3A a LED zapojim do serie po 10ks. melo by se tim dosahnout lepsi ucinnosti napetove regulace spinacim prvkem.


uz jsem to sem psal - ty LED nemuzes napajet napetovym zdrojem - 10ks LED seriove ma Uf priblizne 35V - pokud to udelas je na kazde vic nez 1V prepeti coz je bud znici hned a nebo velmi rychle zdegraduji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2011 08:10 Muž Masoxik [12] - Cichlidy – 60 kousku
Fotka k příspěvku Foto se stavou. ty plechy se mirne ohrejou na 38°. mereno po 30 min Takze zadne velke prehrivani se nekona. nebude ani potreba aktivne chladit.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2011 08:08 Muž Masoxik [12] - Cichlidy – 60 kousku
Fotka k příspěvku Foto bez stavy
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2011 07:39 Muž Masoxik [12] - CichlidyRe: Semtex
mam tam dva druhy. 30ks 6000-6500K a 30ks 3300-3400K
mno kdyz do toho koukam na 1metr tak z toho boli oci. Sanmozrejme kdyz od toho stojim 6m tak uz oci tolik neboli, ale svetla je v mistnosti hafo. Asi jako ze stojaci lampy s 500W halogenkou. Aq mam 50cm hluboke takze by to melo stacit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2011 07:19 Muž Semtex [1197] - LabyrintkyRe: Masoxik
Můžu se zeptat, jakou hodnotu v "K" ty LED mají?

Jen jestli to nebude jen pletení dojmů a pojmů.
Jak už jsem tu jednou psal, máme v zaměstnaní VZV kde jako světla jsou použity výkonne LED (1 světlo je ze 4 těchto diod). Když svítí, tak světlo z nich je i ve vzdálenosti 10 metrů oslňující. Ale v noci si s nima moc neposvitíš. Intenzita je už ve vzdálenosti 1 metr mizerná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2011 23:34 Muž Masoxik [12] - Cichlidy – 60ledek
tak jsem konecnel dostal od soudruha zbylych 40 Ledek.
Zapojil jsem a kochal se. asi tak 30min. pak za hlasite rany se odporoucel napajeci zdroj od notebooku, ktery se krasne protavil zkrz krabicku. Pry mel byt na 70W, ale asi se soudruzi z ciny spletli. mno co se da delat 150kc v haji :)

nicmene intenzita svetla je takova, ze se nelze do toho divat. na zarivku 39w se v klidu divat dokazu, ale na tohle ne. porad mi poskakuji cerne body pred ocima :)

zitra osadim poradnym zdrojem 48V 3A a LED zapojim do serie po 10ks. melo by se tim dosahnout lepsi ucinnosti napetove regulace spinacim prvkem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 23:18 Muž Masoxik [12] - CichlidyRe: Designer
Dik za info, neco z toho zkusim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 23:12 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Masoxik
Z obycejnych, co tam jeste nemas, funguje pri malo osvetleni, tedy z tech co jsem pomerne nedavno pri mene svetle zkusil:
rybicky.net/atlasrostlin/microsorium_pteropus
rybicky.net/atlasrostlin/vallisneria_gigantea
rybicky.net/atlasrostlin/limnophila_sessiliflora
rybicky.net/atlasrostlin/ludwigia_repens
z nichz posledni dve budou pri mene svetle jen zelene, ale porostou. Casto se daji sehnat jako prebytky, tedy darem, nic vzacneho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 22:33 Muž Masoxik [12] - CichlidyRe: Designer
jj, vim. objednal jsem je a docetl jsem se to az dodatecne, stejne jsem je tam nakonec dal a az odejdou nahradim je necim trvanlivejsim :).

Dokonce jsem koupil v Aqua-Daho akvarijni rostlinu Chlorophytum bichetii ktera do akvaria vubec nepatri. Nastesti bylo MDZ, tak je ma pritulka v kvetinaci :).

Docela me merzi ze nemaji v popisu blizsi info. maji tam udaje o vode, tak se clovek lehce necha uvest v omyl ze do aqua patri tone
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 22:30 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Masoxik
Ty Puskvorce asi vis, ze tam vecne neudrzis, nakonec pod vodou odejdou, tech se gratulace netykala, bylo by jim lepe mimo akvarko :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 22:22 Muž Masoxik [12] - CichlidyRe: Designer
Dik za gratulaci, zvolil jsem prave nenarocne, nebo levnejsi rostliny preve aby nejdrive overil zda to osvetleni funguje. uz mesic cekam na komouse az odeslou dalsi varku LEDek. uz abych je namontoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 22:14 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Masoxik
Dival jsem se na datum zalozeni akvaria. Je normalni, ze v takto cerstve zalozenem akvariu je i pri nedostatku svetla (pro uz zabehle akvarium by jej byl nedostatek) silny porost zelenou rasou normalni, klidne zezelena i pisek a zda se, ze je svetla az az. Dalsi vyvoj ale ukaze, ze tomu tak neni, zelena rasa zacne mizet az zmizi a ani dalsi zelena rasa neporoste, nebo jen vyjimecne na nekterych mistech, spise se objevi hneda.

Ohledne rustu rostlin, nezbyva nez pogratulovat k volbe rostlin, kterym i takove osvetleni staci, nebo alespon zatim staci ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 20:13 Muž Masoxik [12] - Cichlidy – Rasa
prosim chtel bych se zeptat, roste zelena rasa kdyz je malo svetla? nebo roste kdyz je svetla dostatek? Docela me prekvapilo ze pri 20W Led osvetleni na 205L se objevila zelena. cekal jsem spise hnedou.
Sagittaria Subulata mi roste jako zplasena. za 4 dny zdvojnasobila svoji velikost a udelala 2 odnoze. mam tam vubec nejake ledky pridavat :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   09.03.2011 21:00 Muž Sid [6630] - Rostliny – Re: Hanisek1
Nestojíte mi za delší komentář, než tento:
Nesmysly plácáte vy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 20:55 Muž Sid [6630] - Rostliny – Re: guramiguru
Už nějakou dobu nemám potřebu se na podobné téma (likvidace sinic, řas) veřejně vyjadřovat. :-)
(Neveřejně jsem za jistých podmínek ochoten se podobným případům věnovat.)
...Úplná tma být nemusí... akvárium není sterilní a baktérie včetně sinic se do něj dostanou vždy. Stačí zastavit růst a dát postiženým rostlinám šanci převzít vedení...
Máte pravdu, že zatemnění není jedinou cestou, jak se sinic zbavit - jde to i při silnějším osvětlení. A že dobře fungující vyšší rostliny jsou výborným pomocníkem jak v prevenci, tak při případné likvidaci sinic a řas.
A souhlasím s vámi i v tom, že spory sinic a řas se dostanou do akva poměrně snadno; je pak jenom na nás, aby v našich nádržích nenašly příznivé podmínky pro svůj další vývoj. K tomu je dobré vědět, o jaké podmínky nejčastěji jde... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 20:54 Muž hf [54] – Re: Hanisek1
Na fyziku jste někdy chodil?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 19:31 Coyote
Děkuji všem za velmi plodnou diskusi která se rozpoutala kolem mého příspěvku, bohužel sem se dostal k počítači až teď.
Rád bych Vám objasnil moje myšlenkové pochody které mě vedou k použití led pásků. Nejprve tedy zdůrazním, že mám o LED technologii aspoň trošku povědomí a jsem si dobře vědom všech pro a proti. Jenom u toho zdroje jsem si nebyl jistý, tak velké zkušenosti v oboru elektro zase nemám. Rozhodně to nedělám s vidinou obrovské úspory elektřiny a vyšší pořizovací náklady rozdýchám.
LED pásky které chci použít mají asi 87,5 lm/W v porovnání se zářivkou T5 která má asi 100 lm/W ale svítí dokola je to dejme tomu nastejno, když si budu fandit tak možná i trochu lepší(pásky nejsou zalité silikonem budou kryté sklem). Hlavní výhoda je rozměr LED pásků oproti zářivce a možnost rozložit světlo rovnoměrně po větší ploše. Další věc která odpadá u pásků oproti jednotlivým diodám je mohutné chlazení. Vzhledem k zamýšlené konstrukci krytu by bylo chlazení poněkud komplikované, hlavně by zvýšilo kryt a to nechci. Další silný argument je třeba zde rybicky.net/nadrze/10482 a hlavně mě to baví:-D .

Tak asi tak ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 19:00 guramiguru – Re: Sid
To jistě lze, ale zhasnout je asi nejjednodušší, přinejmenším v mém případě. Ostatně když jsem tu postup konzultoval, ty jsi žádný lepší návrh neměl. Co bys v daných podmínkách dělal ty?

Úplná tma být nemusí, bohatě stačí zatáhnout roletu a na postižené místo nesvítit. Sinice jistě zcela nezahyne, to ostatně pravděpodobně ani v naprosté tmě, a ani to není potřeba, akvárium není sterilní a baktérie včetně sinic se do něj dostanou vždy. Stačí zastavit růst a dát postiženým rostlinám šanci převzít vedení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -14   09.03.2011 18:12 Hanisek1
Sid napsal: ...zarivkova trubice vydrzi svitit v normalni kvalite (kdyz se budu hodne modlit) rok...
Aby vám vydržela zářivková trubice svítit v normální kvalitě několik roků, musíte si takovou koupit. :) Stačí, když si pořídíte nějakou značkovou třípásmovou nebo plnospektrální. :-)


Placete nesmysly, pravdepodobne z neznalosti. 4 roky je doba svitivosti garantovana vyrobcem, problem je v tom, ze vyrobce testuje jen konstanti dobu sviceni. Pokud budu predpokladat, ze nikdo z nas nebude svitit 24 hodin denne do akva, tak se muzeme bavit o zivotnosti tak 1 rok. Kazde zapnuti svetla zivotnost snizuje. Po 4 letech "blikani" nad akva je zarivka vhodna tak akorat pro slepce.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 16:33 filipsi
RadekCX napsal:
zatim mi vychazi dimenzovani prikonu LED na 1:1 k zarivka ALE staci dle meho jen 2/3 prikonu opravdoveho na sviceni - zrejme je to vliv smerovosti LEDek -


Zlata slova. Toho kdyby se v navrzich osvetleni LED kazdy drzel, urcite by ubylo posmesku, ze led "nefunguje". Ja kdysi (nejaky rok, rok a pul?) doporucoval 1:1, ted uz rikam 80%.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 16:21 Muž Sid [6630] - Rostliny – Re: guramiguru
...Koukat skutečně není na co. Zdravý porost limnophily není nic zajímavého a určitě ho máš doma...

Limnophila sessoliflora umí být v dobrých podmínkách velice hezká kytka, (ostatně stejně, jako kterákoli jiná, když se jí dostane řádné péče), ovšem mezi kytky, kterým bych ve svých "domácích" akva věnoval svou přízeň, nepatří. :-)
Sem tam se s ní ale setkávám u kolegů, se kterými řešívám jejich nádrže.
(Mě baví spíš kytky, které nejsou v našich krajích zrovna příliš frekventované...)

...Sinice ustoupila - protože, a jsme opět u výhod LED, ledka je směrový zdroj. Takže je možné svítit na zdravou Limnophilu a nesvítit na sinicí postižený mech...
To je pro mne zajímavá informace! :-) Sinice si vystačí i s minimální intenzitou osvětlení, (řádově cca 20x nižší, než nejméně náročné akvakytky), proto se doporučuje při "použití zatemnění k likvidaci sinic" zatemnit dokonale.
(Jen pro zajímavost - sinice se dá likvidovat i při plném osvětlení. :-))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 15:34 Muž RadekCX [219]
no tak jiste na sviceni na cteni to asi nebude, ale ono zase kdyby to bylo pres celej strop ...
reagoval jsem na to, ze existuji materialy, ktere toto vse splnuji - strihani, ohybani atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 15:30 HaDaS – Re: Designer
Děkuji za pošťouchnutí. Právě proto, protože si to dovedu představit, tak to chci i zrealizovat. Něco podobného jsem minulý rok realizoval na chatě ve dvou místnostech, ale bodově, ne plošně. Sice trochu kýčovité, pro někoho, ale dle mně vyhovující.
Avšak to co uvádí RadekCX asi není to, co zamýšlím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 15:00 Muž RadekCX [219] – Re: Designer
to si nemusis predstavovat!!! to si muzes klidne koupit:

www.el-lumio.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 14:57 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: HaDaS
Dokazete si predstavit, ze je neco jako papir, ustrihnete si z toho tvar a velikost podle potreby a ono to pak sviti? Vylepite si tim kryt nad akvarkem, soupne se to na strop v byte, polepi se tim co je potreba, vyriznou se z toho klidne i reklamni napisy, nikde to nezavazi, ztratovy vykon to jako teplo snadno odvadi celou svou plochou... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 14:44 HaDaS
... se mi nějak rozhodil font ... rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 14:43 HaDaS
RadekCX napsal: pri te recyklaci se ale ten blok nevyhodi - jen se osadi novyma LEDkama - po nekolika letech i modernejsima ...

Samozřejmě souhlasím, ale ty zdroje nejsou právě ty nejlevnější (to jen tak na okraj). A kdo ví jak bude vypadat technika osvětlení za tři roky? Bude kompatibilní.

Škoda že tady nemáme nikoho a´la Jules Verne, nebo Nostradamus ... možná by věděli. smich
To je jenom legrace. :-)
Samozřejmě že já do toho jdu. Jen si tříbím informace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 14:36 HaDaS – Re: RadekCX
Pro RadekCX :
Děkuji Ti za věcnou informaci. Poradím se ještě s tchánem. Tvůj popis technického řešení vezmu v potaz.
Ještě jednou děkujií. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 14:19 Muž RadekCX [219] – Re: HaDaS
pri te recyklaci se ale ten blok nevyhodi - jen se osadi novyma LEDkama - po nekolika letech i modernejsima

co se tyka tech tvych akvarii - na tu 56l bych klidne pouzil 8ks 3W LED - uvidis ze svetla bude dost a budes jej moci snadno rozmistit po plose - podle mych zkusenosti bude stacit sviti na 2/3 vykonu a nebudes LED drit na plno

velke akvarium bych resil kombinaci napriklad 4ks 10W modulu a dalsich 8ks 3W LED abys neplasil ryby pri zapnuti

dalsim resenim je pouzit stmivatelne predradniky - ten co jsme resili rano by podle me sel zapojit tak aby se plynule rozsvitil - melo by stacit ja ty dva vyvody zapojit jen dostatecne velky kondenzator - jak se bude nabijet tak na nem poleze napeti a tim se i rozsvicovat ty LEDky

zatim mi vychazi dimenzovani prikonu LED na 1:1 k zarivka ALE staci dle meho jen 2/3 prikonu opravdoveho na sviceni - zrejme je to vliv smerovosti LEDek - takze se LED mene hrejou a maji vyssi zivotnost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 13:55 HaDaS – Re: RadekCX
Děkuji Ti za reakci, ale kdybych nebyl trochu seznámen s angličtinou, tak by mi výraz reledding nic neřekl.
Ano mění se celý "blok", a v tom je možná ten zakopaný pes (ekonomický).
Přesto, nebo právě proto, se pokusím LED osvětlení zrealizovat. Podle mého názoru záleží pouze na nastavení, díky kterému je poté životnost deklarována výrobci relevantní. Jak vyplývá z mého příspěvku, jsem jeho zastáncem pro domácí použití, ne pro průmyslové. A´t to na tomto fóru s radami dopadne jakkoliv, určitě se ozvu se svým řešení a nechám si ho okritizovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 13:45 HaDaS – Re: filipsi
Pro akva 135 l a 54 l. Pohybuji se i po stavbách ;-). Přístup "neomezen" - proto nad tím uvažuji. Bastlit budu za pomocí tchána (elektrikář, já ne), dílnu mám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 13:35 Muž RadekCX [219] – Re: HaDaS
problem s vymenou LED u svetelnych zdroju neni - nevymenuji se jednotlive LEDky, ale meni se cely blok, ktery se pak nasledne zrecykluje - tzv reledding
proc se pouzivaji LED? protoze lidem se na pesi zone radeji prochazeji pod svetlem s CRI>80 z LED nez pod CRI<20 ze sodikovky a MH vybojky nejsou zadne terno z hlediska zivotnosti a ceny
jiste na vlakovem seradisti nemaji LEDky co delat - vagonu je jedno, ze je trava pred nim modra
dale je mozne nasazovat vice mensich lokalnich zdroju nez v pripade sodikovek - je zbytecne svitit sodikovkou z 15m vysokeho kandelabru

co se tyka tveho dotazu tak je treba byt konkretni v pozadavcich - je x variant ktere muzou naprosto ruzne
muzes v pripade LED treba pouzit pouze jeden menic na nekolik akvarii - jeden 100W menic muze napajet LED svitici do nekolika akvarii a navic nemusi byt ani na osvetlovacim krytu - neni omezeni delky privodu mezi LED a menicem jako to je u predradniku k zarivkam
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 13:27 filipsi – Re: guramiguru
Vzdyt pisu, ze je to slozitejsi problem. Vzdy z verejnych penez.

Zarivka ve svitilne - vim a take ji pamatuju. Ale stouras v blbostech, kazdy vi, ze ucinnost takove zarivky je zoufala, smerovost, vetsinou pro svitilnu dulezita, take. U zarivek totiz cim mensi, tim horsi ucinnost cele soustavy, u diod takrka naopak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 13:20 filipsi – Re: HaDaS
Bylo, vzhledem k rozsahlosti fora vse bylo :)
Zasadni otazka je, budes bastlit sam? Mas dilnu, sikovnost, pristup k ruznym "zbytkum" zdarma? Objednas soucastky ze zahranici? Pro jak velke akva? Jinak se to do cisel dat moc neda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 13:02 HaDaS – Re: filipsi
Ekonomika LED zdrojů vyplývá, dle jejich výrobců, z jejich nižší spotřeby (u nejmodernějších zdrojů lze souhlasit, ... ale co ta pořizovací cena?!) a trvanlivosti (zde dle mých zkušeností nelze souhlasit). Problém nastává při sériovém zapojení. Výměna Led "žárovčiček" v sérii je nejen technicky náročná (s ohledem na výrobní typizaci), ale i ekonomicky nevýhodná. Zde se však bavím o průmyslovém využití, ne o privátním. Ať se to z předešlých vět nezdá, tak i já přemýšlím o využití tohoto osvětlení u mého akva, ale nedostává se mi zde jasných názorů PRO a PROTI. Pokud by byl někdo schopen shrnout tyto dva protipóly do čísel a dat (pouze uživatel této techniky v akvaristické sféře), bylo by pro mne jednoduší se rozhodnout. Nikdo mi totiž nevymluví, že LED osvětlení je prostorově méně náročné (to já potřebuji), a dle mého názoru i estetičtější.
Jestli tu již takové shrnutí bylo, tak to se omlouvám, ale vzhledem k rozsahu fóra, se tak trochu neorientuji. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 12:50 guramiguru – Re: filipsi
Pouliční LED se používají nejen v EU, ale i v Kanadě, USA, arabských zemích - to na deformovaný trh v EU svalit nepůjde.

Kapesní svítilny se dělávaly i se zářivkami, ještě mám jednu takovou doma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 12:19 filipsi
guramiguru napsal: LED se již používají i u vysokých výkonů jako je pouliční osvětlení. U malých výkonů (jako jsou kapesní svítilny) jsou již několik let samozřejmostí.

Ale proc to tak je? U svitilen nahrazuji zarovicky. Tam je ekonomicnost a logika nahrady jasna.Proto tam davno jsou.
Poulicni osvetleni je slozitejsi tema. Nezanedbatelnou soucasti byla mocna eko-lobby a dotace deformujici trh. Jinak by to v soucasnem provedeni smysl nemelo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 12:12 filipsi – Re: guramiguru
(+vanis) - presne tak, to jsou ty spravne argumenty proc led pouzit. Pokud v diskuzi pujdete o nejaky ten rok zpatky, zjistite, ze to tam pisu.

Muj argument -cena- je pro ty, co prijdou s tim, ze chteji pouzitim LED usetrit, co maji predstavu o ohromne uspornosti. A pokud pozorne projdete diskuzi, objevuji se prave takovi.

Kazde reseni ma + a -. Mezi - led v teto aplikaci patri (zatim? u vetsich prikonu) cena.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2011 12:09 Muž RadekCX [219] – Re: guramiguru
hele procti si historii tohodle vlakna - tohle vsechno vcetne LED verejneho osvetleni uz tady totiz padlo - dokonce tu myslim nekdo chtel podavat trestni oznameni na ty co to osvetleni schvalili :-D


+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [132] ...... 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256423x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-vykonne-led-cipy-cree-cob-apod?od=6551