Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 98 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2012 16:52 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Vašek
tak pod tyhle kytky bych nacpal jíl, třebas homemade nebo nejlevnější variantu, PMDD jílových kuliček, já už jim to trošku omezuju, aby nerostli moc mohutné-ty echináče a cryptočky. Detaily vzkazem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2012 16:44 Muž RpNecro [6] - AmerikaRe: Vašek
Akorad dekodujem datasheety a musim dat za pravdu pri tom prvom zbeznom obzreti som si tu zmenu udavania teplot nevsimol.
A tych rozdielov je ako pozeram viac aj v charakteristikach a reakciach na teplotu a aj vo vyzarovanom spektre.

Hold moja chyba ked som si to najprv poriadne neprecital... Takže sa ospravedlnujem.

Kazdopadne zmeny su vecsinou v prospech G2 takze hlavna je otazka rozdielu ceny medzi 1 a 2 v shopoch ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2012 16:25 Muž Vašek [56] Re: matlala
Já si mažu máslo na hlavu. Přiznám se, že to neumím vyladit. Udělal jsem několik chyb. Dlouho mě zlobila sinice a zašlo mi pár kytek. Z akvária jsem byl zoufalej a byl rozhodnutej skončit.

Nyní jsem začal od píky, před 5 tdny jsem vyměnil nevhodné dno a nakoupil nějaké nové rostliny. Potřebuju znovu nastartovat kytky, ale pořád se jim nějak nechce a na starších listech začína zlobit zelená řasa. Díky Otíkům nezlobí sinice na kytkách, ale jen místy pokrývá černý povlak dno.

Pořád doufám, že se rozrostou staré a nové Echynodory, ty staré jsem po změně dna zbavil starších listů a zakrátil jim kořeny. Pořád se ale po měsíci krčí 15cm nade dnem oprot dřívějším 40cm. Věřím, že až se zase rozrostou, tak zelená řasa a sinice ustoupí a nebudu muset světlo ubírat.

V akváriu chci zejména Echynodory a Cryptocoriny, proto si myslím, že by skoro 1 trubice stačila. Ale byl bych raději aby to fungovalo se stávajícím 2x39 a mohl mít i náročnější kytky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.11.2012 16:15 Muž Vašek [56] Re: RpNecro
Já zase nesouhlasím s tím co píšeš ty
XP-G2 je nová (o dva roky), tak zatím nejlepší bin je R5 u původní XP-G mají už bin S4.
Jenže když porovnáme přímo stejnej R5 tak XP-G dává při 350mA 139-148lm, zatímco XP-G2 dává 157-170lm. Jenže to není hlavní ukazatel, jen záleží jak výrobce jednotlivé biny pojmenuje. Dokonce bin S4 u původní XP-G dává 164 až 172, tedy víc jak druhá generace, takže by se dalo říci, že je lepší koupit první generaci vyšší bin.

Hlavní výhoda XP-G2 je ale v teplotě. Zatímco veškeré LED od CREE jsou měřené při teplotě 25C, stejně tak XP-G2, tak při teplotě 85C u nové generace tolik neklesá svítivost s narůstající teplotou. 25C nikdo v akváriu na LEDce neudrží (leda by chladil vodou) Při reálnější teplotě 85C je svítivist stejné řady vyšší o 13% dle CREE. Původně slibovali, že to bude o 20% což se nepotvrdilo.
www.cree.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2012 15:42 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Vašek
tak ono stačí odstranit reflektory, pokud tam jsou, vyměnit předřadník, hold tohle je nevýhoda kupovaných krytů, já si ho raději udělám sám. Případně bych kus trubice zastínil. Ale dle mě jen nechceš nebo neumíš změnit poměr světlo:živiny:obsah CO2 (toho volného, když nechceš přidávat uměle, ovlivnitelné pH nebo alkalitou atd...) Já mám na 200l hrubého, 165 čistého objemu 3*39W s reflektory z leštěného plechu a problémy skoro nemám, vždy je to nepoměr. Na malých akva kde CO2 pouštím jen kvůli snížení pH pod 7, mám taky přesvíceno a pokud se akva dobře nastaví a zařídí, nedělá to problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.11.2012 15:12 Muž RpNecro [6] - Amerika
Z vlasnej skusenosti mozem povedat ze najlepsie rozlozenie svetla (a pre mna subjektivne najlepsie podanie "obrazu") sa mi podarilo docieliť s pomerom v kombinacii 20:9:11 (6500k:4500K:2900K) ráno nechavam svietit chladnejsiu kombinaciu(20:9:0) cez den vsetky(20:9:11) a na vecer do cervena (0:9:11).
Inak zo skusenosti tam kde svieti najviac 4500-2900k sa aj bezne zelene rastliny sfarbuju do cervena a oranzova (u mna napr. Hydrophila a E.tenelus)

Inak s tymi CREE XP-G a XP-G2 až tak pravdu nemas svietivost v lm sa oznacuje radami R1,R2,R3 a pod. - ta sa nemenila.
V com sú XP-G2 lepsie je ze pri rovnakom prude potrebuju trocha mensie napetie takze maju sice lepsiu ucinnost (urcite nie 19 %, ale v priemere cca. 4 %) ale viac svetla z jedneho cipu pri rovnakej rade (napr. R5) nedostanes akorad cip spapa trosicku mW menej.
www.cree.com/…
www.cree.com/…

Výhodu pre akvaristou ale moze byt, ze majú uhol 115° namiesto 125° u starsieho modelu.
Viac rozdielov som zatial nenasiel, mozno ked prekopem datasheety.

Na druhu stranu ale nove XP-G2 maju zase horsi výber modelov (farba svetla a CRI) a otázkou je aj ci sa oplati cena... (zatial nový modul) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2012 14:51 Muž Vašek [56] Re: matlala
Budu se opakovat. Před 3 rokama jsem zde žádal o rady jaký set koupit. Jediná podmínka byla obejít se bez CO2. Bylo mi doporučeno jako minimum 2x39W T5 s reflektory. Po letech problémů jsem už před více jak rokem uvažoval jak odstavit jednu trubici. Nyní se mi dostalo od více lidí komentářů, že světla mám moc. Což si sám myslím, neboď druhé akvárium o 5cm nižší a 70l mám osvětlené jen 15W T8 a nikdy jsem v něm takové problémy neměl.

Proto řeším jak odstavit jednu trubici, nebo nové LED osvětlení cca 40W
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2012 14:32 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Vašek
podsvětlené? co to podle tebe je?
záleží i na ostatních živinách, CO2....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2012 12:03 Muž Vašek [56]
Vedle jsem se dozvěděl, že mám přesvětlené akvárium.

Výhledově začnu uvažovat nad výrobou LED osvětlení. Patrně bych koupil hliníkový U profil v Baumaxu a na něj přidělal XP-G2. V obchidě kde bych kupoval mají v teplotách od 3200 do 6800K. Viz - www.intl-outdoor.com/…

Jsem zvědavej kam tato diskuze o teplotě světla až dojde. Osobně bych preferoval 70% 6500K a 30% něco teplejšího

Jinak XP-G už bych nevolil, 2 generace má až o 19% lepší účinnost
viz- gallery.mailchimp.com/…

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2012 10:25 Muž mita [58]
Mohl by mi na Kroměřížsku někdo poskytnout, třeba i za peníze, nějakou na světlo náročnější rostlinku na které bych to mé osvětlení mohl testovat?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.11.2012 10:23 Muž mita [58] Re: Sid
Sem teda čekal víc, třeba nějaký odkaz kde pochopím že jsem se se zelenou mýlil, že Blyxa a Crinum až tak moc světla nepotřebují a že rostou jak plevel.
Nikde jsem taky nenašel zmínku že rostlinám musí být poskytnuto celé spektrum. Třeba jim stačí dva tři peaky v modré a červené, to je asi na nás abychom to vykoumaly a dle mě zbytečně nekopírovaly LED osvětlením bílé zářivkové trubice.
Koneckonců i ty zářivky 830, 840 mají tři hlavní peaky v určitém poměru a dle toho poměru je dána teplota zářivky, proto se jim říká třípasmové.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2012 22:59 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: mita
Když myslíte. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.11.2012 21:00 Muž mita [58] Re: Sid
Tak dle grafů fotosyntézy na internetu zelenou rostliny nedokáží využít ale nechám se poučit.
Psal jsem že ty royal blue jsou pro rostliny to pravé, nikde jsem nepsal že jsou jediné využitelné spektrum (a bylo to myšleno na doplnění kombinace bílých které chtěl použít lakatos), proto mám vedle royal osazené také modré a teple bílou kvůli červené.
Čučavé akvárium, každý to má asi jinak. Mi se třeba nelíbí osvětlení 830, 840, které se běžně používá (taky jsem ho používal) a na mém obrázku bych to srovnal s tou horní fotkou. Mnohém lépe dle mě vypadá akva nasvícené třeba zářivkou GroLux. V podání LED je pro mě přijatelnější vyšší podíl modré jako je na třetí fotce.
Hezké nasvícení akva dle mě neni možné zajistit pouze kombinací bíle.
Berte to jako můj názor který mám podpořen přes rok dlouhou praxí s LED svícením.
Aranžmá rostlin nevěnuji moc času, nechávám akva volný průběh takže se mnohým líbit nemusí, ale musíte uznat že na to že do akvária 130x50x60 výšky svítí pouhých 60W LED tak rostliny rostou docela dobře. Blyxa mi dokázala během 4 měsíců ze dvou rostlin rozmnožit tak, že jsem měl zarostlé téměř celé dno. A Crinum mi pod zářivkama taky nikdy tak nerostlo. Řasy tam nějaké jsou ale to jen díky přerybnění. Takže až tak špatně to asi nedělám.
Co se týká mých svérázných názorů, budu se snažit napříště krotit. Moc se do diskusí nezapojuju ale někdy to prostě nevydržím a pak toho lituju :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2012 20:29 Muž grunda [1781] - Cichlidy
na ukaps.org si docela pochvalovali od Giesemann aquaflora, ale řekl bych, že běžný akvarista rozdíl nepozná, a odborník asi taky ne :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2012 20:26 Muž kortezhugo [983] Re: mita
No ked sa tu rozobera ta cervena a modra a ta fotosynteza? - tak to podla mna bude podobne ako sa pouzivaju standartne trubice a Gro-lux.
Tie Gro-lux maju tiez vyraznu cervenu a modru a tazko povedat ze rastliny rastu lepsie ako ked sa pouzije "normalna" trubica.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2012 13:12 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Sid
právě proto jsem napsal co jsem napsal, úzké spektrum kolem 450nm je vhodné pouze pro mořskou akvaristiku, korály mají trošku jiné nároy na světlo, než zelené rostliny, což je způsobeno hloubkou vody ve které žijí a s pohlcovaním červeného spektra jako prvního. Omlouvám se, že jsem odpověděl za Mitu stydim , ale prostě mi to nedalo :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2012 13:05 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: grunda
Uvítal bych odpověď od Mity, která by napověděla, jestli si na toto téma něco zjistil. Ale když už jste odpověděl za něj, upřesním, že vyšší rostliny k fotosyntéze využívají záření v rozsahu cca 380-760nm, sinice a rostliny "umí" i lehce mimo toto rozpětí. (Proto se např. nedoporučuje svítit do akva zdroji, které mají podíl UV záření - rostlinám mohou "ublížit", řasám "pomáhat"...)
Je také nutno brát v úvahu, že potřeby rostlin stran světelného spektra se různí druh od druhu a navíc i v rámci jedné rostliny v závislosti na jejich životní fázi. Takže tvrdit, že 450nm je to, co rostliny potřebují nejvíc, nebo že si s tímto vystačí, je prostě špatně.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2012 12:50 Muž grunda [1781] - Cichlidy
obecně kytky potřebují k růstu světlo o vlnové délce 400-550nm a 620-740nm, tyto vlnové délky jsou využívány nejvíce, to ovšem neznamená, že ty ostatní jsou úplně zbytečné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.11.2012 12:15 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: mita
...bílá LED ano ale důležitější pro rostliny je ta modrá a červená...
Nevím, jak vypadá spektrum těch vašich LED zdrojů, kterými svítíte v níže uvedené fotogalerii, proto s vámi těžko seriózně na toto téma polemizovat. (Vím, že máte jejich bližší popis v prezentaci, ale dohledávat si jejich spektra, to se mi teď opravdu nechce...)
Obecně však mohu konstatovat, že máte poněkud "svérázné" názory na potřeby rostlin, co se světelné energie týče. :-)
... většiná bílých LED je určena pro lidské oko, nebo laděna na dobré podání barev a tedy zbytečně plýtvá energií (pro růst rostlin) ve vlnových délkách které jsou pro rostliny nepoužitelné
Ano, "čučavé" osvětlení rostlinných nádrží může být pro vás to poslední, co od akvária očekáváte. Nemusí to být ale názor většinový. Já rád obětuji část energie na to, aby se do akvária dalo u koukat. :-)
BTW: Které vlnové délky považujete za rostlinami nepoužitelné? (Jde mi jen o to, abychom se nedohadovali tam, kde máme stejný názor. :-))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2012 11:05 Muž mita [58] Re: Sid
Tak to je, většina diskutujících se baví na teoretické úrovni, to neznamená že nemají přehled. Já na LED osvětlení v mírných obměnách jedu přes rok a pořád budu stát za svým že bílá LED ano ale důležitější pro rostliny je ta modrá a červená.
Ano, vím z čeho je složeno bílé světlo ale stojím si za svým že většiná bílých LED je určena pro lidské oko, nebo laděna na dobré podání barev a tedy zbytečně plýtvá energií (pro růst rostlin) ve vlnových délkách které jsou pro rostliny nepoužitelné tak jak je to podáno v níže uvedeném článku.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.11.2012 10:53 Muž mita [58]
Fotka k příspěvku Tady je pár fotek s různým nastavení LED. U té poslední fotky bílá stále lehce svítí, nejde mi stáhnout úplně.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2012 09:52 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: laKatos
...k tem 60 ks gp-x 6500K by jste vzal 15ks gp-x 4500K nebo 15ks gp-x 2900K.
Jak správně konstatoval Matlala - postrádám praktické zkušenosti, ale rýsuje se cesta, jak to změnit. :-)
Takže ryze teoreticky: rostlinám to bude nejspíš jedno, ony už si to světlo nějak přeberou. (Tím netvrdím, že vlnová délka nemá na život rostliny vliv! :-))
Díval bych se na to spíš pohledem lidského oka a tam je to ryze subjektivní záležitost.
Já dávám přednost "měkčímu" podání, takže bych asi zvolil kombinaci po 25 ks od každého typu. Máte-li rád "ostřejší" podání, postavte to na 6500K a 4500K jen jako doplněk.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2012 09:50 Muž grunda [1781] - Cichlidy
já budu dávat nad rostinné akva - 5600 kelvinů 2xHQI výbojka, 6000 kelvinů 2xzářivka, 6500 2xkelvinů zářivka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -2   02.11.2012 09:36 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: laKatos
A nešlp by to otočit a dát 60 těch 4500 a 15 těch 6500? Já tedy kdybych měl dávat LEDky těchto teplot, tak bych dal 30 ks 4500, 30 ks 2900 a 15 ks 6500... ale to je jen a pouze teorie, pokud by seděla teplota LEDek s teplotou zářivek. Bylo by to hezké na pohled a rostli by pod tím i rostlinky. (snad)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2012 08:26 Muž kortezhugo [983] Re: Barakainus
Barakainus napsal: jen tvrdit, ze 100W LED s 9000lm je mozne mit nad akvarkem za 400kc...

Toto som nepovedal. :) X-)
Ja sa len snazim vysvetlit ze uz to nie je cena - ktora obmedzuje pouzitie LED namiesto HQI.A konstruovat ozaj vykonne osvetlenia aj v radoch stovkach W.
www.ebay.com/…

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2012 08:20 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: laKatos
podívej se sem, tady máš něco o barevném spektru a kytkách: www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2012 03:13 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: kortezhugo
Dyt jsem to psal; svetlo za 400kc ani nahodou. To je jen za tu LED.
A taky jsem nikde nerekl, ze HQI lampy jsou levnejsi, jen tvrdit, ze 100W LED s 9000lm je mozne mit nad akvarkem za 400kc je zavadejici.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2012 00:23 Muž matlala [798] - RostlinyRe: laKatos
je to na 5. straně, ale to je fuk, z grafu, když to porovnám s grafy trubic 6**-9** tak mi to vychází podobně jako nějaká trubka s horším podáním barev-6**, to je tak všecko, jinak ostatní elektrotechnické údaje mi říkají víc, dám spíše na praxi než teorii. Toď konec, ode mě. Až odzkouším, poreferuju a ještě si taky něco musím nastudoat a doplnit mezery ze vzdělání, zdroje světla jsme jaksi přeskočily, nebo resp brali píše princip, ne takové detaily.

Edit, zkus porovnat ty grafy, moc velké nejsou, ale pro představu stačí, vetší teď hledat nebudu, jdu spát.
www.osram.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2012 00:22 Muž kortezhugo [983] Re: Barakainus
Barakainus napsal: Tak to bych chtel videt, ked maji 100W LED svetlo za 400kc...

www.ebay.com/…

Viete kolko stoji 150W HQI vybojka? - tiez cca tolko. X-) K tomu tiez treba reflektor a ballast.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2012 00:15 laKatos Re: matlala
Jistě víte o fotosynteze a umělém osvětlovani akvárii víc nez já. Nechci říct co je lepší. Jen k čemu by jste se přiklonil kdyby jste měl 60ks led 6500k a k tomu ještě přidat bud (z duvodu doladeni) 15ks 2900K nebo 15 4500K.
Graf s vyzařováním nm jsem tu jiz dal ale projistou posílám znova. Je na strance 3.
www.cree.com/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2012 23:38 Muž matlala [798] - RostlinyRe: laKatos
obávám se, že Sid i já jaksi postrádáme praktické zkušenosti a čekáme až jak to otestujeme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2012 23:35 laKatos Re: Sid
Mohu se zeptat k tem 60 ks gp-x 6500K by jste vzal 15ks gp-x 4500K nebo 15ks gp-x 2900K. Jsem rozhodnut Oto tyto dve varianty jen nevím kterou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2012 23:27 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Sid
Už jsem chtěl mít připomínku, ale předběhl jsi mě :-D
Kytky přece nemůžou využívat pouze jednu vlnovou délku, to je blbost a i kdyby, každý druh bude mít trošku jinou.

Já mám zrovna objednáno toto a budu zkoušet, nic složitého a podle mě to pod tím určitě poroste :-D

zdroje
www.ebay.com/…

LED
www.ebay.com/…
www.ebay.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2012 23:27 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: kortezhugo
Tak to bych chtel videt, ked maji 100W LED svetlo za 400kc. Tak mozna 10-20W. Pripadne jen tu diodu 100W. K tomu chladic, balast, cocky a az to tak vyhodne neni. Navic o tech lumenech co cinani udavaji by se dalo s uspechem pochybovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2012 23:17 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: mita
...Bílá LED slouží v akva jen na to aby se na to dalo koukat ale samozřejmě určitý podíl modré a červené mají taky, dle teploty...
Z čeho myslíte, že je složeno bílé světlo?
...Royal blue vyzařuje uzké pásmo modré kolem 450nm. Jak jsem napsal níže, pro rostliny - fotosyntézu je to to pravé...
Zkuste si počíst něco na téma fotosynteticky aktivní záření.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2012 23:13 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: lakatos
...Pardon myslel jsem 600-700nm...
Taky ne tak docela.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2012 22:45 Muž mita [58] Re: malyLibor
O teplotě se můžeme bavit u bílé, Royal blue vyzařuje uzké pásmo modré kolem 450nm. Jak jsem napsal níže, pro rostliny - fotosyntézu je to to pravé, pro oko nekoukatelné, je třeba přimíchat bílou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2012 22:39 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: mita
Mne by celkem zajímalo, kolik má ta Royal blue teplotu či chromatičnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2012 22:33 Muž mita [58] Re: lakatos
Lahodné pro oko to určitě nebude, osobně mám noční osvětlení kdy svítí modrá (royal blue) lehounce podpořené bílou. Ale pokud by záleželo jen na rostlinách tak royal blue (dřív jsem používal i červenou) a spotřebou se dostanete při stejném růstu rostlin možná i na čtvrtinu oproti T5. Bílá LED slouží v akva jen na to aby se na to dalo koukat ale samozřejmě určitý podíl modré a červené mají taky, dle teploty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2012 22:20 lakatos
A co kdyz budu mít všechny led Royal blue. Bude to vhodne pro rostlinstvo a zároveň lahodne pro oko?
Pardon myslel jsem 600-700nm. Tuto frekvenci roztliny využívají? Vcem by byl rozdíl mezi mou navrhovanou ledkou vyzařujici Okolo 450nm a Ještě okolo 600-700nm a vaši která vyzařuje jen okolo 450nm? Ne prostou rasy? Porostou rostliny rychleji?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2012 22:15 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: laKatos
No, já ti do toho nechci kecat, v ledkách se vůbec nevyznám, ale u osvětlení zářivkama je optimální kombinace 3000°K a 4000°K. Někdo dává i 4000°K a 6500°K, ale to zatím nemám vyzkoušené, protože ty 3000 a 4000K mi hezky svítí a rostlinám se pod tím daří. Držím palce, ať ti to s LED osvětlením vyjde a pak se poděl o zkušenosti, zajímá mne, jestli se někomu povede akva dlouhodobě osvětlit LEDkama.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2012 22:09 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: laKatos
...rostliny potrebuji i 500 az 600 nm nebo se pletu?
Pletete.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2012 21:57 Muž mita [58] Re: laKatos
Fotku nemám, zítra pořídím. Momentálně jsem stáhl bílou o 10W z 22W Royal Blue + 44W bílá na 22W Royal Blue + 34 bílá. Uvidím jak se to podepíše na rostlinách ale zatím rostou velmi dobře - nádrž 130x50x60(výška).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2012 21:45 laKatos
Koukám na křivku vyzařování vaseho navrhu a je tam jen složka 450nm, ( viz strana 5. www.cree.com/… ) rostliny potrebuji i 500 az 600 nm nebo se pletu?
Mate fotku jaky vypadá takto osvětlené akvárium?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2012 21:29 Muž mita [58] Re: laKatos
Ubral bych 15-30ks 6500 a raděj dal 15-30 XT-E Royal Blue, to je to co rostliny potřebují a taky to dobře vypadá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2012 20:33 laKatos
Dodatečné ještě vkládám data sheet Ledky co chci použit. Tzn CREE XP-G ( www.cree.com/… )
Na straně 3 je graf vyzarovaneho frekvenčního pásma jednotlivych ledek v určitě chromaticnosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2012 20:09 laKatos
Já do Ledky jdu i přes to že výška akva bude 70cm respektive 60 cm vodniho sloupce . Poprosil bych s návrhem chromaticnosti. Osveleni se tedy bude skládat z 75 led. Můj nastrel je 60 ks s teplotou 6500K a 15 ks s 4500K. Poměr 4:1 musím zachovat (důvody jsou složitější to nebudu vypisovat) Tyto dvě barvy budou na sobě nezávisle a bude mozno intenzitu zvetsovat nebo snizovat. Co na to říkáte 4:1 (6500K : 4500K)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2012 16:53 Muž grunda [1781] - Cichlidy
tohle akva už jsem viděl. Je to moře, takže jsem ho sice registroval, ale nebral v potaz při výběru osvětlení pro rostlinné akva. Nikde jsem nenašel dostatečně velké rostinné akva nasvícené LED, proto jsem se rozhodl pro HQI + T5, poud někdo chcete dělat pokus s LED, vesele do toho. Já to nebudu, a dokud neuvidím opak, budu tvrdit LED HQI nenahradí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2012 16:09 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: grunda
grunda napsal: křivka je stejná pro všechny zdroje světla, tady je definice: Fyzikální pravidlo říká, že s rostoucí vzdáleností od zdroje světla klesá osvětlení plochy, na kterou světlo z tohoto zdroje dopadá.
Samozrejme, len nesmiete zabudnúť že toto platí pre úplné (spojité) spektrum viditeľného svetla.

Pri nespojitých zdrojoch svetla (žiarivky, HQI, LED) však táto krivka závisí od konkrétnych zložiek, z ktorých sa ich "biele" svetlo skladá. Ako sám píšete, ak bude väčší pomer červenej, bude svetlo viac tlmené (pohlcované), ako keď je väčší podiel modrej.

Každopádne, lepšie ako teoretické dohadovanie sa nad definíciami je praktický príklad, jeden som našiel na www.vividaquariums.com/… Jedná sa o akvárium hlboké cca 75 cm, ktoré má ľavú polovicu osvietenú pomocou MH a pravú pomocou LED. Je tam aj zaujímavé porovnanie hodnôt PAR, priamo v obrázku akvária. Podľa mňa z toho experimentu vidno, že HQI možno LEDkami nahradiť, a to dokonca s výrazne nižšou spotrebou (2800 W pri MH proti 1680 W pri LED). Veľmi zaujímavý je tam aj link na vysvetlenie, prečo sú namerané čísla PAR pri LED asi o 20% nižšie ako by v mali byť skutočné hodnoty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2012 14:53 laKatos
Pokud vemu ze150w HQI (cca 11000lm) nasviti delkove 80cm akvaria o hloubce 70. Tak proč by mi neosvitilo stejnou cast akvaria 10000lm z ledka která je smerova v uhlu 120 popřípadě 60.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [98] ...... 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256424x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-vykonne-led-cipy-cree-cob-apod?od=4851