Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
Avaste, lidi toho kolikrát napíšou, že by se jeden divil...
Prohlédněte si tu prezentaci auvidíte to, o čem tu píše Johan a nakonec - já taky.
Ty kytky jsou povětšinou "naaranžovány" k vyfotografování. Podle stylu osázení (špatného), typu dna (špatného), výběru rostlin (špatného), má subjektivní pocit majitele akva k realitě daleko.
A teď neřeším, jestli pod LEDkami mohou nebo nemohou růst kytky! Jde mi jen o to, že když kytky rostou, vypadá to úplně jinak.
Co jsem ještě našel, tak píše v komentářích na akvarista.cz "Ještě bych chtěl dodat že Ledky nejsou dělané ani na akvárko ale pod auta atd. a jak se rostlinám daří." a na pH má tady na ribičkách napsaný "Chemie: Žádná, jen jsem snižoval PH kyselinou fosforečnou-H3PO4"
píše tam že snižoval pH kyselinou fosforečnou
V tom případě kytky nemohou růst protože by měl pH i víc jak 8,5.
(tož by se asi terčovcům nemuselo líbit)
V obou prezentacích (rybicky.net a akvarko.cz) má napsaný že CO2 nepřidává.
tak to abych si dala pozor na tetry císařský
musím je víc hlídat
No svete div se, ale mne Cabomba caroliniana rostla pod temi 180W halogenu taky, nijak rychle, ale rostla. Jenze pak jsem jel na dovolenou a Tetry cisarske asi dostaly hlad, takze kdyz jsem se vratil, uz jen ozobavaly zbytky jeste se o neco snazicich vrcholku - ty potvory ji vylozene vydrancovaly, a kdybych je nevidel jak dovedne dokazi dolovat zbytek vrcholku, ani bych tomu neveril. Pak uz to chudina vzdala. Takze jsem si poridil Limnophila sessiliflora, nechutna jim, a rostla mnohem rychleji - no jiste, mene narocna na svetlo. Ale byla zelena, sice sveze zelena, ale zelena a bez vetveni se, jen po ustipnuti si udelala jeden novy vrchol. A pak jsem pridal na svetle, dost pridal, a nestacil se divit. Ona ta Limnophila sessiliflora vetvi jak silena a vrcholky ma do fialovobezova. U dna, ve stinu je zelena, u hladiny jak pisu. Tohle mi reklo:"Chlapce, pridat to fakt chtelo." No i kdyz je fakt, ona se mi mozna ciste zelena libila vic
.
...jak vysvětlíš, že v "rybicky.net/nadrze/9470" roste Cabomba caroliniana?
...pořád nemohu pochopit, jak to teda mohlo růst v "rybicky.net/nadrze/9470" a ještě navíc ta Cabomba...
Vysvětlení je prosté.
On totiž autor té nádrže je jiná třída, totiž "kapacita", která s úspěchem pod vodou pěstuje nejen puškvorec, ale dokonce i vraneček!
Vím - opakuji se.
A tak ještě dodám: A to vše dokáže v podmínkách, kde běžný akvarista naráží - na mramorovém štěrku!
onehdá tu někdo dokazoval že se u něj daří cabombě i v akvárku se setovým osvětlením (a to opravdu nebylo moc)
Mě Cabomba už tři měsíce roste pod pařezem..
Však když kytky dorostou k hladině, tak tam už si poraděj, protože jsou od světla jen malý kousek a co potřebují si dotransportují.
EDIT: Plus v té prezentaci je u ledek ještě zářivka. A jediná prosperující rostlina je ta Hygrophila. A jesli je to u terčů, nepřidává se tam kvůli pH i CO2?
Dobře, ale pořád nemohu pochöpit, jak to teda mohlo růst v
rybicky.net/nadrze/9470 a ještě navíc ta Cabomba. Právě to mě přivedlo na nápad osvětlit akvárko LEDkama. Docela dobře je to vidět na
www.akvarko.cz/… (první fotka s ledkama která tam je, je z 25.2.2010) a následně na
www.akvarko.cz/… (pod terčovcema je nová malá rostlinka a ta stará vzádu tam pořád je, foceno 27.3.2010) a to, když vezmu v potaz co vy říkáte, nemůžu pochopit. Vím Cabomky se rozmnožují řízkováním, takže ta malá rostlinka nás nemusí moc zajímat, ale tam velká tam furt je a vypadá to že i povyrostla.
pozri ak by som nemal taku moznost zohnat jednoducho led dostatocne silne nie nejake led pasiky v plaste tak urcite dam klasicke neonky
Jo, ja vim, takhle jsem pocital s halogenovyma bodovkama, taky jsem pocital vsechno mozne, aby mi to vyslo, a svete div se, pri 180W mi to i rostlo, a pekne... az na to, ze mi druha pulka rostlin odesla. 180W/5=36W, protoze ta LED bude svitit tak 5x tolik co ten halogen (kdyz bude slusna). Jenze se bavime o 20W LED a ne o vypoctenych 36W, a hladinu nadrze mame stejne velkou ohledne plochy, jen Ty mas vyssi nadrz, coz ale neresim, ja ty halogeny mel o to vyse, kvuli teplu, vyzarovacimu uhlu a moznosti manipulace. Kdyz tam das tech LED 40W, uz Ti tam neco i poroste, co ne ozelis a bude to taky fajn. Ja to nakonec neozelel a konecne jsem rozsvitil, konecne poradne, snad uz skoro pro cokoli. To stare provedeni je videt i na fotce v me prezentaci, ze nevarim z vody a nekecam. Kdyz si tam das 40W tech LED, uz by to s nenarocnymi rostlinami mohlo zacit jit.
jaj tak to bude len nahoda tu u nas ani vacsi vyber nie je
Však na vás byla ta část o několika nenáročných rostlinách.
ja mam ood zaciatku len led a rastlinky som kupoval malicke max 4cm na vysku a vyrastli az po hladina vyska akvarka 50cm
kazda led acriche ma 4W cize 12x 4W je 48W mam na celu nadrz aku to ma realnu spotrebu som nemeral su zapojene paralelne na 230V ale problem je z chladenim tych led preto druhu polovicu zapinam len na chvilu manualne prvu mam na casovac
Nikdo prece nerika, ze to nejde. Abychom byli konkretni, jaky prikon ma to osvetleni? A byly by i nejake dalsi technicke detaily? BTW, i cena by jiste mnohe z nas zajimala. Co se snazim vysvetlit je to, ze 20W LED je nad 200l akvarko z puvodniho dotazu opravdu malo.
Díky za tvou odpověď a pokusím se na ni argumentovat.
Když to počítáš takhle, tak možná jo, ale stejně ze zářivky využiješ max 1/3 a když máš reflektory, tak možná 2/3. Dál zářivky (8xx a 9xx) o dělce 100 cm se taky nedělají (nebo dělají, ale kolik stojí), takže další 1/6 nevyužiju. Ledky si můžu dát hodně nad kytky (neříkám že chci koberečky), takže si můžu "určit" kam mě světlo pujde.
A za další, jak vysvětlíš, že v
rybicky.net/nadrze/9470 roste Cabomba caroliniana? Bylo tam nějakých 0.1 W/l a caroliniana potřebuje ca 7.5x tolik?
A pokud to prvni, videt do akvaria, pak plati zase co napsal Designer, pac do akvarka bez rostlin se vetsina z nas moc dlouho divat nedokaze a je pak uz uplne jedno, jestli je na to videt
. Ale jiste, jen muj podivny humor, existuji akvarka bez rostlin a mohou byt super, treba spousty skal s Tlamovci. Mit akvarium bez rostlin ale uz i jen podle prezentaci zde neni to nejobvyklejsi. Vyjimkou budou profi akvariste (nebo i amateri pro odchov, hola nadrz s vodou a vybavenim) a nekteri specializovani akvariste, priklad jsem uvedl. Pokud by ale o to prece jen slo a melo se vystacit s mensim prikonem, pricemz rostliny jsou zadouci, pak asi tak ve smyslu jeden velky, konkretne osvetleny, Echinodorus ci jina zajimava rostlina, a zbytek nadrze bez rostlin a v priseri, svetla jen na divani se. On teren, kde roste na kopci jedna velika lipa a jinak nic, nebo divat se na oazu v pousti, ma taky neco do sebe.
no ja to mam led osvetlenie a dokonca mam ho zapnute iba na polovicu druhy rad led zapinam ibe ked chcem nieco nafotit a nemam problem z rastlinami rastu v pohode
Osvetlovat ho chces jen abys videl do akvarka na ryby, nebo take proto, aby tam rostly rostliny? Pokud to druhe, plati to, co napsal designer.
LED osvetleni neni zadny zazrak, a jeste nejakou tu dobu nebude (z hlediska setreni energie, ucinnosti). Je spousta aplikaci, kde je pouziti led krokem vpred (ruzne kontrolky, bodova svetla ..), ale osvetleni prostor to neni, kupovat domu led zarovky, atp. je ekonomicky i ekologicky nesmysl.
Ten, kdo chce dostat z led srovnatelne mnozstvi svetla, mel by take pouzit srovnatelny prikon jako u linearnich zarivek. To zatim plati.
(edit - a i kdyz to v tomto vlakne je mnohokrat psane, stale je mnoho lidi, co tomu neveri. Tak to je potreba obcas pripomenout.)
Velice rychle a jednoduse vysvetlim. 20W LED bude svitit jako 20W zarivek, v lepsim pripade. I kdyby to byly uplne ty nejsuper-supersuperLED, a bylo to 2x tolik svetla jako ze zarivek pri stejnem prikonu (na coz se da dnes rici jen hehe), budes to mit jako 40W zarivek nad 200l akvarko, a to je pro rostliny tma (v realu ovsem nebude 2x tolik, takze bude velka tma). Uz to lidi pochopte, LED produkuje pri stejnem prikonu svetla asi jako zarivka (nektere mnohem hur, moc dobre lepe, ale ne radove), necekejte kouzla ve stylu, ze kdyz potrebuju aspon 100W zarivek, ze mne vytrhne 20W LEDek, to fakt ne, a ani v budoucnu to v tomhle pomeru necekejte, pac premena elektricke energie na svetlo ma sve fyzikalni hranice. Jina vec je fotosynteza, takze pokud bych produkoval jen 660nm a 440nm (no mozna jeste 730nm a ridil jim vytahovani se rostlin), mohl bych usetrit energii tak, ze nesvitim kde to kytky stejne neberou - ovsem ja se rad do akvaria divam, a tak chci svetlo celkem logicky takove, aby se mi to taky libilo, neco jsem videl, a tu energii za to dam, protoze nic jineho nez divani se z akvaria nemam
.
ja mam komplet osvetlenie z led ACRICHE priamo na 230V pozri si nejake foto vedel by som ti vyrobit na mieru ak mas zaujem
0 08.01.2011 14:47 avast [49] Ahoj, měl bych pár otázek ohlendě LED. Chci zakládat 200 l akvárium (100x50x40 dxvxš) a chtěl bych ho osvítit LEDkama. Teď mě jde o to, jestli máte někdo s osvětlením z LEDek v takové litráží nějaké zkušenosti.
Jedno akvárko jsem našel (v jedné diskuzi se ten člověk o tom zmiňoval) a to je
www.akvarko.cz/… (
rybicky.net/nadrze/9470 - neni tam tolik fotek).
Chtěl bych tam dát taky tak kolem 20 W LED pásků.
Díky za odpovědi.
E: Něco už mám vybraný, ale nejdřív jestli to půjde.
Starší reakce
JJ, bude aktualizovaná po svátcích, neb jsem si nadělil nový stroj - to pak budou fota!
Hezké svátky
Tak někdy aktualizujte vaší nádrž, ať vidíme, jak moc se kobereček rozrostl (i na místa, kam nebyl zasazen a jak vypadají ty staré rostliny. =))
Toto není doporučení, jen konstatování.
Ve své 20l (nanocube) mám jako jediné osvětlení 0,5m LED pásek (zalitý v silikonu 3ks/5cm-studená bílá). LED pásek dostatečně akva prosvětlí, rostlině Lilaeopsis brasiliensis se výtečně daří - rozrůstá se do šíře/koberečku. Řas je pramálo, vlastně propuká v malé míře jen zelená, ale tu spořádají krevetky. Jinak v akva nehnojím, pouze měním vodu.
Zkusil jsem použití ve svém 300l o výšce vodního sloupce 50cm a to LED 6ks/5cm. Bohužel světelný výkon LED již není dostatečný k prosvětlení vodního sloupce o výšce 40cm (cca.10cm jsem odečetl substrát).
AHoj chtel bych se zeptat Jestli by se hodilo led osvetleni do 20 litrove nadrze s krevetkami popripade jake vykonosti ??
Starší reakce
Chtel bych vsechny upozornit - ty co planuji nejake nakupy mimo EU (treba LED), ze na 99.999% od prvniho pristiho roku padne limit 150 euro pro zasilky nepatrne hodnoty, ktere se necli a neuplatnuje se na ne DPH.
Takze od noveho roku vsechno co bude nad 22 euro bude nutne navysit od DPH - bezcelni limit zustava stale na 150 euro.
Toz tak...
0 24.11.2010 20:05 Štěpán Máme tři důležité parametry.
Elektrický příkon, množství světla v lumenech a kvalitu světla (barvu a index podání barev).
Příkon píšou, index podání barev je mizerný a nesplňuje normy pro osvětlování interiérů (to je 80), množství světla vůbec raději nepíšou.
Že takový důležitý údaj vynechá vietnamský stánkař, ok. Ale že si to dovolí Philips, to je něco naprosto neuvěřitelného.
0 24.11.2010 19:36 PPro – Re: 2lizard
No to jsem samozřejmě zjistil, technických parametrů je tam plno, ale kolik Lumenů má ten zdroj jsem nenašel
A chladíš přes pasivní, nebo aktivní chladič?
0 23.11.2010 23:01 PPro – Re: Designer
no mam to ako hlavne osvetlenie a ten kryt sa zahrieva dost je tam okolo 60C
bezcelni limit neni 50euro ale 150 euro - dle kurzu cca 200USD takze 50 euro projde naprosto bez cla a DPH - maximalne (ted spis pravidlem) ze bude jen chtit vyclivaci posta dolozit fakturou kolik jste opravdu zaplatili
Je to pres 50E, takze celnici to bez cla urcite nepustej..
Ale tady prece zapominame na mnoho veci, to by musel byt jiny elaborat, aby podchytil trosku dusledne to podstatne a v celku, navic pro zcela konkretni pripady ;). Argumenty o 20% uspore energie bych vynechal, specialne pri praci s nepresnymi cisly a dohady. Je rozdil mezi svicenim obycejnou zarovkou a zarivkou nebo usporkou, ktere stoji drobne a naklady za elektrinu vuci cene svitidla jsou dosti velke, ale u priblizne srovnatelnych zdroju svetla, kde jeden je vyrazne drazsi a udaje o zivotnosti nepublikovany, je ekonomicka navratnost minimalne sporna. Pokud usetrim na jednom zdroji svetla 1Kc za den vuci jinemu, ale bude stat v porizovacich nakladech o 1000Kc vic, kaslu na uspory elektriny uz na konci tretiho roku provozu... Prachy ktere nekomu dam hned, a nebo az za rok, dva, tri, se lisi tim, ze za tu dobu nestihnou ci stihnou vydelat jine prachy... Nenechte se masirovat usporami, uspora neni vzdy uspora, nekdy je uspora pekny prodelek - usporit tim, ze neco platim driv a pritom ve stejne castce mohu jen v pripade, ze se mi ty prachy vali v supleti, nic nedelaji a inflace jim okusuje okraje
.
ja pouzivam na dve identicke nadrze kazda skoro 90l osvetleni pouze z LED
na kazde instalovano 6x3W Cree Q5 a pak 2x 20W modul - celkem 6x 180lm plus 2x 1600lm tedy celkem 4280lm - LED mam stazene na cca 70% vykonu kvuli zivotnosti a ucinnosti
kryty jsou z Al plechu (jen takovy 30mm nizky "pekac") na kterem jsou LED primo nasroubovany nebo nalepeny a slouzi jako obrovsky deskovy chladic - nad LED 20W jsou jeste male zebrove chladice - ale vse pasivne chlazene
zatim vse funguje jak ma a rostliny take rostou jak z vody viz. moje nadrze Rybnik I. a II.
0 22.11.2010 11:59 xOB Kurnik, ted se mi ztratil dlouhej prispevek
No nic shrnu, stale tu zapominate na to, ze svetlo z LED je smerove, ci-li vse dopada do akva. Na zarivkach se ztraci odrazem na reflektoru zpet do zarivky mozna i 20%.
Takze pokud mame zarivku a LED se stejnym svetelnym vykonem na watt, napr 100lm/W, tak usporime uz tech 20%. Coz relativne brzy vrati naklady na porizeni LED v usetrene elektrice
www.hueyjann.com.tw/…
tu pisu "Producing 145lm/W of Hi-Power LED massively."
ono tato technologia je stale vo vyvoji a uz teraz maju 90CRI...co je viac ako dobre...
a pre "nas" bude lepsie trebars 5x20 ako 100W
U akvarii nechceme svitit moc bodove, ale vetsinou na celou plochu hladiny, idealne smerem dolu, kolmo k hladine... bavime se o pouziti v akvaristice. Takze jina (vyssi) cena, pri horsim vysledku, neco jako ze je to sice horsi cesta, ale zato je delsi
.
ono ked ze sa svieti z pomerne malej plochy oproti trubiciam -skvor konkurencia vybojkam...
tam je tiez cena "ina"
Ano, tohle je uz zajimavejsi, ta cena i se zdrojem neni za tohle spatna (jsme na $90 i s postovnym a balnym do CZ - zhruba 1600Kc), dekuji. Jen jeste nevidim (mozna jen fakt nevidim) zivotnost, tedy jak dlouho to bude jak svitit, abychom nedosli k tomu, ze si to sice koupime, bude to chvili parada, a za pul roku mame svetla pulku... to by se pak dosti prodrazovalo, alespon proti vymene zarivkovych trubic. Treba k necemu kloudnemu jeste dojdeme, ze mam jen malo info, ale nebudme hrrr, ze jo?
Ja pocitam cca 1900 (+postovne). A to mame jen zdroj, + konstrukce, chladic ..
Ale klesa to
. Nicmene doba konkurence zarivkam jeste neprisla (ne v techto aplikacich).
...ono dnes je svet "maly"
cgi.ebay.com/…
100W White High Power 8000LM LED Lamp light + AC Driver - US $59.99
nie je problem pouzit nieco ine ako CZ predajcov
to mate cca 1100Kč
Dobry chlapi, takze pojdme nohama na zem. Mrknul jsem na LED, co by se dalo v akvariu pouzit, aby to k necemu bylo, a bylo to k mani ihned, ne ze se to treba za par let dostane do bezne praxe. Nebudeme ted resit velke podrobnosti, jen se mrkneme na takovou 100W LED.
www.svetzarovek.prodejce.cz/… Hledal jsem ji i jinde, ta cena se takhle nejak okolo 3000Kc/ks pohybuje. Takze fajn, 6500Lm na 100W, mame 65Lm/W, (u beznych zarivkovych trubic to je okolo 90Lm/W). U zarivky budeme potrebovat jeste predradnik (no minimalne starter za 10 az 20Kc a kus civky, rekneme kolem 100 az 200Kc, jak kde, nebo cely predradnik, snad od 200Kc pocinaje), u LED napajeci zdroj, jehoz cena nizsi nebude. Takze ekonomicky to s touhle LED neni nic moc, mene svetla pri stejnem prikonu jako zarivkova trubice (za elektrinu se takhle proti zarivce neusetri, ta LED ma stejne Lm/W jako tzv. usporna zarovka) a mimo to mame s LED nejake ty problemy navic. Dalsi veci je, ze trubice nam osvetli cele akvarko, kdezto tahle LED je spise podobna bodovemu zdroji svetla a i pri vyzarovacim uhlu 120 stupnu se s jednim kusem na bezne akvarium vystaci spatne. Takze pouzit podle velikosti akvaria vice ks a treba jen 30 ci 50W kusy. BTW, ctverecek zhruba 6x4cm velky, se bude muset pri tomhle prikonu nejak slusne chladit, zase problem navic, at uz to obnasi jen montaz na poradny kus plechu ci profilu pres cele akvarko. Vychazi mi to ekonomicky opravdu jen pro nekoho, tedy pro toho kdo si rekne, ze kdyz akvaristika stoji takove penize, nejakych par tisic navic, nez bych dat pro stejny vysledek musel, mi vubec navadi, hlavne ze jsem moderni a mohu se pochlubit. Panove, ukazte mi prosim LED, kde to vyjde vyrazne lepe a bude to i ekonomicky prekousnutelne pro normalniho smrtelnika. Myslim to vazne, kdyz neco takoveho bude k mani, jedine dobre, novinkam se rozhodne nebranim, ale stale si myslim, ze LED jeste k nasemu pouziti v akvariich neco chybi, tedy aby takova 100W LED stala tak max. 500Kc, proste nejak trosku srovnatelne se zarivkovymi trubicemi ci usporkami
.
0 21.11.2010 21:49 PPro – Re: Designer
Acriche odhalila první 100 lm/W AC LED
phajek, 1. Duben 2010 - 22:42
Firma Seoul Semiconductor (jinak již roky známá jako tvůrce LED) právě oznámila, že již velmi brzy uvede první LED produkt schopný zvládnout reálnou efektivitu 100 lm/W.
Prvním důležitým slovem spojeným s novinkou, prý bude "efektivita", jelikož nový systém poskytne o 25 % větší efektivitu, nežli typy předchozí a aktuálně dostupné na trhu. Pokud jde o dostupnost, tak nejnovějších přírůstků do produktové řady LED Acriche se na trhu dočkáme po 1. březnu, kdy firma začala s rozesíláním vzorků prvním zájemcům.
Společnost Seoul Semiconductor sdělila, že na LED systémech Acriche pracuje v podstatě od roku 1992 a zdůrazňuje, že novinka zastíní (zde doslova) ve výkonu jak tradiční žárovky, tak i světla typu Compact Fluorescent Lamp (jistě znáte jako "spořivé žárovky" připomínající malé výbojky).
Stejně jako další produkty v řadě Acriche, ani tento by neměl potřebovat AC/DC konvertor. Mezi další pozitiva novinky bychom určitě zařadili i to, že její vytvoření ve srovnání s běžnou žárovkou vyprodukuje méně než 1/10 množství CO2. Standardy CO2 jsou stále přísnější, takže minimálně díky tomu se LED jistě neztratí.
Pokud bychom se zaměřili na obchodní stránku věci, tak firma Seoul Semiconductor do LED technologie investovala již cca 20 milionů USD, aby se jí podařilo s novinkou proniknout na západní trhy. S ohledem na parametry výrobku předpokládáme, že se jí to určitě povede
Přidat reakci
1 ...... [141] ...... 160 161
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256432x