Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 60 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 22:11 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: misan26
ted jsem ješte našel ledku 60st sice je zelena ale ma schodnou svitivost, tak zitra se to pokusim zopakovat s temi 60st.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.01.2014 19:37 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: replikant33
Fotka k příspěvku a tohle je velice zajimave toto se stalo když jsem led ponořil pod vodu

po ponoření pod vodu se svetlo rovnomněrne rozprostřelo do asi 2x vetšího uhlu než ma samotna led dioda, svetlo v kuželu bylo rovnomnerné a osvetlovalo vice jak 1/3 dna ,, zajimave také bylo že po pomoření se svetlo rozprostiralo pouze po akvariu a mistnosti nastala uplná tma,,

tento efekt považuji za nejlepši, a dovoluji si rici že pri použití led s uhlem 90% by bylo akvarium rovnomněrne osvicené cele vzhledem k poznatku že po ponoření se uhel zdvojnasobil
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 19:35 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: replikant33
Fotka k příspěvku tohle je zhruba 70cm dal mi nedosahnul kabel :) ta sam led

ze 70cm bylo svetlo rozpylene po akvariu bohužel vzhledem k uhlu a višce se mi nepodařilo akvarium osvitit cele, při uhlu 35st by ta led musela byt alespon 1,5m nad akvariem v tomto připadě velké množství svetla šlo mimo akvarium a osvětlovalo pul mistonsi
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2014 19:34 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: misan26
Fotka k příspěvku led z 5cm je to nejaka modra neco 425nm s uhlem 35st.+- docela nevhodná bara asi ba byla vhodnejší bilá

z 5 cm byl jasně viditelny tenky paprsek ozařujicí dno v omezenem kruhu a nekolik dašich pasem se slabší intenzitou

akvarium 60L
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 21:40 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: MonterMonty
teda , jestli bude zítra chvíli čas tak tam ten zdroj snad připíchnu zpátky a vyfotím to ... stydim :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 21:35 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: misan26
to rozhodně , koukal jsem že tady je pár moc pěknejch kousků ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 21:32 Muž misan26 [2] Re: MonterMonty
tak namorske akva sem jen tak dnes koukal a to musi byt neskutecny pohled vecer na ty barvy a vse :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 21:24 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: misan26
Tuším že jsem tam měl 60cm led pásek 4,8W/m bylo to až moc ,svítivost už si nevycucám , bylo vidět jak třeba ancíci nebo lorikárie rejdí v noci po akva , ale jak už jsem psal , pomáhalo to akorát řasám , na celou noc nepoužitelné , tak max na hodku po zhasnutí hlavního osvětlení , no tak jednou za 14 dní byl čas na to noční akva kouknout , škoda že jsem to nevyfotil, spíš to má efekt u mořských akva ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 21:18 Muž misan26 [2] Re: replikant33
oki tak jeslti udelas nejakou fotku tak kdyžtak posli to bude zajimavy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 21:14 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: replikant33
Fotka k příspěvku tady jsem našl tabulku sice to neni uplně přimo k akvariu ale ta intenzita tam je :)
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 20:55 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: misan26
a misliš že mněsični svit pod hladinou ano ? jedna obič dioda musi na 100l akva stačit bohatě ti udelam nejaky fota jestli najdu diody
a jestli se ti bude nejaka libit tak ti ji klidne i pošlu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 20:50 Muž misan26 [2] Re: replikant33
tak jedna ledioda toho moc neosvítí :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.01.2014 20:44 gringo
Na noc aplikuju tmu hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 20:42 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: misan26
zkus nastudovat jaké spektrum ma měsični svit a takovou diodu bych koupil,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 20:40 Muž misan26 [2]
tak pokoukam co kdo ma a prinejhorsim aplikuju jinou barvu na noc :) a nebud vubec zadnou :_D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 20:39 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: replikant33
Samotná modrá bude asi k ničemu a ještě v noci ,alespon takové jsou moje poznatky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 20:31 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: MichoCZ
no ale dal bych to hodně vysoko pokud mužeš opravdu třeba metr, at je to rozptylene a jen jednu at nemaji 4 mněsice :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 20:28 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: replikant33
Plánuju dát nad asi 90l akvárko pár centimetrů slabého pásku na noc. Vždycky mi kakadu v noci neuhlídají jikry, ale světlo prý pomáhá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 20:25 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: misan26
nejsem si jisty jestly je to i u ryb ale když jsem choval pavouky tak tem se vnoci svitilo červeně protže červené spektrum nevidí, aby jsi je mohl pozorovat ale jak to maji ryby to nevim, pokud bych svitil vnoci tak nečim hooodne tlumenym podle mne musi stačit jedna malinka ledka na celé akva z metrové vyšky, aby jsi napodobil mněsic :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 20:13 Muž misan26 [2] Re: replikant33
takze na noc se nevyplati prisvetlovat nicim defakto jak nekdo psal zemuto sviti modre a ze to je zajimave tak to akorat uskodi
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 20:06 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: MonterMonty
modré spektrum podporuje rust červené kvet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 20:02 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: misan26
Dnes jsem to modré noční sundal , akorát z toho rostly řasy na skle , rostlinám to nic nedá ,modrou nepotřebují , a rybám to určitě neprospívá když na ně budeš celou noc svítit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 19:25 Muž misan26 [2] Re:
Ahoj tak jsem si tu pročítal diskuzi a v noci když mi vypne hlavní osvětlení zářivka tak mohu nechat třeba jak bylo hned na začátku uvedeno třeba modré osvětlení. Já mel zato že to uškodí rostlinkám přece každé světlo vylučuje nějaké spektrum ze kterého si třeba rostlinka něco veme nebo se na omylu.? Jinak rybkám to asi vadit nebude tedy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 19:09 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: MichoCZ
nic nějak extrémně chladit nehodlám , je to v provozu tak měsíc , bez stopy ztráty výkonu , maximálně to ještě podložím AL pásovinou , vyvrtám do krytu otvor na chladič z CPU a větráček.
i s tím krytem to vyšlo na 1.000,- , teoreticky by se to přehřívat nemělo, ty spoty jsou určené do bodovek do sádrokartonu - přímá výměna za staré GU4 halogenky , no ale , po dodání jsem zjistil že je to vyrobeno v Polsku , tak kdo ví :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 19:01 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: MonterMonty
Fandím ti abys to uchladil. Já teď začínám pochybovat o mojem chladiči poté co jsem přidal barevné led.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 18:57 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: MonterMonty
Fotka k příspěvku celkový pohled
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 18:56 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: MonterMonty
Fotka k příspěvku zhasnuto
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 18:55 Muž MonterMonty [2431] - Amerika – osvětlení na vyrobeném krytu
Fotka k příspěvku Tak já to po negativní zkušenosti s levným páskem nakonec vyřešil takto :
6x v AL- U profilu ledzarovky-levne.cz/…
2x v AL U profilu ledzarovky-levne.cz/…
vše jsem připevnil na vyrobený kryt z 12mm lamina , místo patic jsem použil nejmenší "čokoládu" , teplota přím na tom spotu je 42' , plánuji ještě větráček
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.01.2014 16:59 Muž glpetr [69] Re: KarlosS
KarlosS napsal: ten chladič vypadá perfektně, kdes ho sehnal?
ahoj základ ( www.tntrade.cz/… ) do toho profilu je vlepný profil( www.tntrade.cz/… ) s čirým difuzorem a nalepené antivibrační nožičky, svítidlo je zakončené touto záslepkou www.tntrade.cz/… ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.01.2014 11:49 Muž Radekor [13] Re: KarlosS
Díky, poslednou dobou (co mám Hornbach 1km od baráku :)) se ze mě stává kutil :), jsem zvědavý na tvoje LED světlo s CREE čipy.

To ViktorX: Dal jsem tam 2 LED pásky, přidal jsem fotku na blog, předtím to nešlo poznat.

To glpetr: Moc pěkné světlo! Mrknu na to podrobnějc.

To iggy: S tím plexi to není tak složité, 2 kusy jsem taky spálil (bubliny). Nejvíc mě naštvalo, když jsem si s jedním úchytem hrál asi 2 hodiny, pak ho chtěl "ještě trochu ohnout" - málo ho nahřál pistolí a zlomil jsem ho hmm .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 09:26 Muž ViktorX [474] Re: glpetr
Světla vypadají super, tvoje provedení mi přijde trochu lepší, než jeden pásek výš nad akva, minimalizuje se rušivý odlesk od skla do stran a kvůli rozvodu tepla (dal bych 2) víc pásků s nižším výkonem po stranách, i když kvůli odvětrání nějaký centimetr nad sklem by neškodil.
Měli byste spíchnout nějaké krátké články, v diskuzi to časem zapadne palec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.01.2014 08:37 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Radekor
Vypadá to perfektně, jsi machr. Já teď dělám LED světlo s čipy Cree XML a mechanické díly (šasi, nožičky a kryty) mám origoš. Když jsem to poprvé rozsvítil, tak celá rodina na čas nic neviděla:-). Mám to stažený na minimum (4 čipy XML) a i tak 30 cm světlo visí nad 60cm nádrží 30cm nad nádrží a je to přesvětlený. Dnes nafotím a natočím video a pochlubím se.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 08:30 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: glpetr
ten chladič vypadá perfektně, kdes ho sehnal?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 07:47 Muž glpetr [69] Re: Radekor
Fotka k příspěvku ahoj ještě jedno foto
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.01.2014 07:46 Muž glpetr [69] Re: Radekor
Fotka k příspěvku ahoj podobné svítidlo používám asi půl roku, do profilu jsem vlepil ještě profil "triadu" s difuzorem, protože to celkem topilo snížil jsem napětí na zdroji asi na 11V a přidal malý ventilátor, LED pásek používám nezalitý 14W/m,( ve svítidle jsou použity různe zbytky LED pásku teplý, studený) ahoj
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 06:44 Muž iggy [31] - MiniakváriaRe: Radekor
Super, tohle by doma i v obýváku prošlo, jenom mít trochu šikovnější ruce. Na to plexi bych si netroufl. potlesk potlesk ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   08.01.2014 00:15 Muž Radekor [13] – LED II.
Ahoj! Dokončil jsem dříve zmiňované LED osvětlení, popis je zde: radekkrizka.blogspot.cz/…
třeba se bude někomu hodit...

PS. Díky KarlosS, Souky a Designer za tipy ;-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2014 19:02 Muž kofejn [963] Re: Designer
Ping pong je dobrý smich. Já mám ledky ve třech řadách a právě že před akvárko to až tak nejde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.01.2014 18:41 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: kofejn
A proto ze se dost odrazi, to ke dnu budu posilat pingpongem o skla az ke dnu neco malo milostive dorazi, specilane odrazem o vyse polozenou cast skla pri sirokem vyzarovacim uhlu LED?

Sam mam maslo na hlave, mam uprostred tri LED mezi zarivkami, a take maji siroky vyzarovaci uhel, ale aspon reflektory na zarivkach mam naklopeny tak, abych pri nejmene namaze (pootocit je na zarivkach neni problem) dosahl nejvic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.01.2014 17:43 Muž kofejn [963] Re: Designer
Fotka k příspěvku Nechci moc kazit vaše teorie, ale do akvárka se spousta světla odrazí zpátky. :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2014 17:18 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: Designer
to je to očem celou dobu mluvim bravoo :)) tak nejak si to představuji, že bych to udělal
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.01.2014 17:04 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: ViktorX
Fotka k příspěvku Pres bocni skla osvitis pul koberce v obyvaku. Kdyz mas ale ostry uhel z cocky, sice na ni ztratis 10% (jak jsi uvedl, a odpovida to katalogovym udajum levnych cocek k LED), ale zase muzes pri vice zdrojich udelat treba to, co jsem crtnul na obrazku.

Za hrube zjednoduseni se omlouvam, ale zamer je snad jasny, naklopeni tak, abych tim ostrejsim uhlem (a i ostreji ohranicenym) i z LED na krajich svitil hlavne do akvaria, a ne ven z nej.

 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.01.2014 15:23 Muž ViktorX [474] Re: replikant33
Fotka k příspěvku replikant33 napsal: ....no a další vec je že jak řikaš čip ma čtvercove vyzařovaní takže když bych použil 60st, led čip a 60st čočku tak by to bylo ve stejnem uhlu ale v kruhovem rozptylu ?

Říkám, že LED 120° má obvykle kulovou vyzařovací charakteristiku, maximum světla dopadá kolmo pod ní a v úhlu 120° je to již jen polovina - ale samozřejmě svítí i ve větších úhlech, takže je světlo i po stranách, ale světla ubývá až do 180°, kdy je konec.
U zapouzdřených přídavných čoček s kulovou vyzařovací charakteristikou nepočítej, po těch třeba 60° je konec, nebo řekněme ostrý pokles k nule.
A nemá smysl používat 60° čip a 60° čočku, zůstal bys na 60°.

Přihodím primitivní obrázek, co jsem kdysi kreslil do diskuze, k vyzařovací charakteristice LED120°, tu horní rybičku právě dokáže alespoň částečně doosvětlit ten rozptyl, u těch úzkých vyzařovacích úhlů na to už stačit nebude.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2014 14:26 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: Designer
no ja nevim ale pri kolmem dopadu snad nedochazi k lomu ikdyž jen teoretycky, se zvetšujicim se uhlem dopadu se bude asi zvětšovat uhel lomu.. tohle zasadně ovliní čeření hladiny..
o rozptylu nevim vubec nic ale v přispevku niže kdy ma Johan foto sveho akvaria kde ma led uprostřed tak mi to moc rozptylené nepřijde, voko vidí voko není **** :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2014 14:25 Muž ViktorX [474] Re: Designer
Nepochopils. Plastová přídavná čočka je další optický člen, kdyby měla antireflexní úpravu, odraz se srazí pod 1%, jinak je kolem 10%. Řečeno polopatě, je to stejný jev, co hází "prasátka" při odrazu od čiré tabule okenního skla.
Rozptyl - voda není zcela čirá, na drobných částečkách tedy dochází k rozptylu nebo pohlcování světla. Chceš - li, studuj ;-).
www.google.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.01.2014 13:24 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: ViktorX
Bude tam akorat lom svetla smerem ke kolmici, tedy se to na rozhranni vzduch-voda prihne jeste k lepsimu. Ten rozptyl svetla ve vode si dam rad vysvetlit ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2014 12:40 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: ViktorX
to jo ale oni tam davaji ty uzky asi kvuli tomu aby ro maximalně zefektnili aby jsim nešlo svetlo zbytečne mimo akvarium,, myslim že všeobecne by mohlo platit cim vice led tim bliž mohou bit u hladiny,

no protže ja mam objednanou jednu ledku a tou chci pokryt cele akvarium obavam se že když bych to dal 5cm nad haldinu tak budu mit v pulce akva tmu

no a další vec je že jak řikaš čip ma čtvercove vyzařovaní

takže když bych použil 60st, led čip a 60st čočku tak by to bylo ve stejnem uhlu ale v kruhovem rozptylu ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.01.2014 12:31 Muž ViktorX [474] Re: replikant33
Takhle by to fungovalo ve vakuu, a ne ve vodě, tam dochází k rozptylu.
Taky nejsem příznivce čoček, u těch úzkých paprsků toho rozptyl už moc nezachrání, navíc v optice dochází na vstupu čoček k částečnému odrazu, takže světla ca 10% ubude. Dávám přednost 120° klasice, při kulové vyzařovací charakteristice, vhodně rozložených bodech a rozptylu ve vodě jsou podle mně OK.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.01.2014 12:17 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: Johan
Fotka k příspěvku tady je obrazek kde jsou vidět ty hluchy mista
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2014 11:22 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: glpetr
ja v akvariu řasokole nemam ty rostlináři :)ale jo schazuj se dal seš borec smich

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [60] ...... 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256423x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-vykonne-led-cipy-cree-cob-apod?od=2951