Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
Děkuju za radu,už jsem to vyřešil tak,že jsem vykuchal staré nefunkční osvětlení AQUA NOVA a ten Sinkor jsem vsadil dovnitř na držáčky. Vypadá to líp a je výš nad hladinou.
Surpan nabízí nebo nabízel nějaký lepší držáky pro Sinkory.
0 14.05.2023 12:33 junis Osvětlení Sinkor je dobré,ale nesmíte mít doma kočku,držáčky nevydržely
.
Starší reakce
Super, díky. Zkusím dohledat ty starší příspěvky
Edit: Nemohl bych poprosit ještě někoho dalšího o nějaké fotky vlastní konstrukce světla, popis.... Díky!!
Nebylo by možné poskytnout nějaké foto konstrukce a řešení? Díky
Díky. Ještě prosím....lze použít čipy rgbw (všechny barvy) a řídit jednotlivé barvy, nebo použít čipy jednobarevné a kombinovat počty co se barev týká? Díky
Díky za odpověď. Na levnějších určitě nelpím, chci aby to fungovalo. Mohl bys mě prosím nasměrovat kde koupit tebou uváděné čipy? Popř. nějaké další podrobnosti? Chtěl jsem si světlo nechat vyrobit v "Tondově dílně", nicméně je zavalen prací, tudíž světlo v nedohlednu. Proto bych rád něco vyrobil sám. Elektro vzdělání mám....nicméně touto konkrétní problematikou jsem nepolíben. Proto touto cestou prosím o nějaké informace, podrobnosti atd. Moc děkuji!!
Důležitá informace, kolik těch čipů už někdo koupil tady vidím jen 2 objednávky tak bych do nich nešel.
0 02.01.2022 18:41 Goof – čip RGBW
Zdravím, nemá někdo zkušenost s těmito čipy? Rád bych si postavil světlo, ale jde mi hlava kolem ze všech těch informací tady. Akva výška hladiny 60cm, rostliny. Budu vděčný za jakoukoli informaci co mě nasměruje správným směrem. Předem díky.
www.aliexpress.com/…Starší reakce
Ono pri zdvihnutí rampy sa asi zvýšenému výkonu nevyhneš, aj keď zlepšíš rozptyl - princípy stále platia. Keď je ten pásik tesne nad akva, tak sa väčšina svetla dostane dnu pod nejakým uhlom a poodráža, rozptýli vo vode a časť samozrejme aj von. Ale to sa stane vždy ak chceš mať osvetlené celé dno
. Tá účinnosť je primárne daná technológiou (LED) a jej úrovňou a ostatné je už len šperkovanie. Vo výkonovej dióde máš naskladané nahusto "to isté", čo máš rozložené na pásiku, len je to náročnejšie na technológiu a výrobu - vo výsledku ide výkon z jedného miesta (pásik môže mať väčší svetelný výkon na wat). Všetky riešenia budú mať svoje plusy aj mínusy a môžeš o tom rozmýšľať do aleluja. Ale ja osobne by som takú rampu nevyrábal a to mám lepšie možnosti - pri tých nákladoch pracnosti, komplikovanosti, zistíš že prototyp musíš prerobiť...
To by som si radšej kúpil. Pri skladní z pásikov nemáš čo pokaziť
Pekné sviatky...
Lepší asi už ne,jeden stál 130Kč za metr na nich jsem nešetřil,jenom jsem si myslel,že bych cree čipama a optikou např.30° nebo 60° zlepšil účinost světelného toku(mohl zvednout světlo výš nad akva) za popřípadě úspornější řešení.Pokud počítám náklady na takové světlo co jsem si vymyslel tak jsem si vědom, že to není zase taková levná záležitost (driver boart 5CH pro LDD-H 300kč,5xLDD-H modul cca.750kč,profil a boční L lišta 1400kč,zdroj ?,čipy a optika cca. 1000kč suma sumárum 5000kč). No ještě popřemýšlím jakou cestou jít a asi určitě budu zde žádat o nějakou radu. Přesto pánové všem Vám dík za cenné informace a hlavně hezké svátky
Nakoniec mi to zapojenie na linku dáva väčší zmysel. 36V je použitých preto aby sa optimalizovali podmienky pre LDD a znížil ich počet na polovicu.
... možno by sa to dalo zapojiť aj bez úpravy (vyťahovanie signálu z MOSFETu)
Tých možností riešenia je veľa.
Tak mě stála LDD 130kč, jaké LDD použiješ záleží, jaké čipy si koupíš. Nepůjde to ale regulovat podle kanálů ale všechno najednou PWM signálem . Tak pokud máš teď pásky asi bych je neměnil nebo vyměnil jen za lepší.
Ale každý LED modul má definované svoje napätie - z dola som pochopil 3,2V (ono je to dané vyžarovaným spektrom - aj led na paskoch to tak majú) - a zapojíš si ich sám ako potrebuješ a zbytok vykryješ odporom - čím menší tým menšie straty. Keď ti príde vykryť 2V pri 20V napájaní máš 10% straty. Ale pre riadne definovanie prúdu čipom sú nutné.
Alebo použiješ na napájanie prúdový zdroj (viď obr.) napr. LDD a straty znížiš - 97/96% pri 36V/48V v reále pri 24V napájaní možno 95% (5% straty).
NEO, ak by si chcel použiť LDD moduly pre zlepšenie účinnosti bez úprav. Malo by to ísť takto. Riadiace piny necháš otvorené (vyletuješ odpory z dole spomínanej dosky) - tým pádom napájanie z TC... priamo riadi činnosť - keď je ide keď nie nejde
.
Chcelo by to schému toho TC... ale podľa fotiek by to tak malo byť úplne ako som nakreslil, nie len principiálne - nie sú tam žiadne cievky.
Edti: Biele LED na pásikoch majú zhruba tiež také prechodové napätie - na 12V sú tri do série.
Měl jsem docela jasno jak co postavit, ovšem co člověk to názor, chápu řešení od Josefa, když nemám zatím nakoupené komponenty, tak na co utrácet peníze za drivber board pro LDD a za LDD a proč to nezjednodušit a udělat to bez LDD modulů, ovšem LDD moduly drží konstantní proud a je možné, když budu chtít zvýšit/snížit proud na čipech pouze vyměnit modul LDD ze 700mA na 350mA nebo naopak na 1000mA. Nevím jak řídí TC42X led pásky, které mají svoje odpory tuším jeden po pěti led diodách (je to dané po kolika cm se dají stříhat a kolik tam je diod). Když to udělám podle Josefa, tak ušetřím za LLD board a moduly, jenom jsem ještě nespočítal, kolik na kterou větev bych musel dát odporů a kolik protopím vniveč.
Edit: Takže jaké je nejlepší řešení, když pominu náklady na komponenty vzhledem k délce provozu osvětlení?
Regulátor je na pásky, které jsou zapojené paralelně a mají svůj odpor pak ti stačí napěťový zdroj, ale cre čipy máš sériově, a ještě jich je nestejný počet.
Áno dobre si to pochopil. Akurát je nutné použiť vyrovnávacie odpory namiesto tých LDD
Tak nakoniec to LDD je zdrojom konštantného prúdu (lepšie som si pozrel datasheet). Schémy (principialne) a ostatné však platí. V princípe si ho ako spínač môžeš predstaviť pre predstavu riadenia. Bez neho definuješ tie prúdy odpormi k LED - takže nakoniec tam význam sčasti má - zlepšuje účinnosť.
Tak jestli jsem to dobře pochopil, tak by to mohlo být viz. nákres?Co se týče toho jak pracuje TC420X taky nemám tucha, na LED pásky tam mám teď zdroj napěťový Mean Well ELG-200_12A a na kždým kanále 2m led pásku (1m 12W).
No a aby si to mal kompletné, ak by si predsa len chcel použiť nejaké ďalšie moduly k riedeniu. Ten červený signál ktorý riadi spínač/MOSFET musíš vyviesť a pripojiť na LDD. LDD je len spínač bez riedenia a nemá význam ho použiť pre nižší prúd ako dá TC...
To LDD nedáva konštantný prúd 700mA - je to maximálny prúd ktorý ním môžeš spínať (v aplikaci na linku bol na hrane)
To preškrknuté bol omyl
Na jeden kanál môžeš napojiť napojiť paralelne 5x5 svietidiel v séri 5x0,7A=3,5A - volil by som 4x5 kvôli rezerve (neviem ako je na tom TC... kvalitatívne - životnosť s plnou záťažou).
Myslím že to máš pre jednu farbu/kanál dostatočný výkon - dva tri kanály by som využil na bielu (jeden studena, druhy...
) a ak by si dal modré so červenou na jeden kanál, výjde ti aj na pokusy so zelenou...
Zdroj s konštantným prúdom vôbec nerieš budeš to napájať celé zdrojom konštantného napätia (celkový napájací zdroj predimenzuj trošku). Prúd (max/menovintý) je daný záťažou a napätím (menovitým). TC... alebo iné zariadenie už len obmedzuje tento prúd tým že záťaž spína - to znamená že ide v čase naplo-vôbec-naplno-vôbec (obrázky dole)...myslím že z toho by si to mal chápať
Edit: Ak funguje TC42x tak ako si myslím tak potrebuješ okrem neho iba zdroj 18V - najlepšie priemyselný 24V s možnosťou regulácie smerom dole pár percent napríklad jednoduchým pripojením odporu.
Odpory ak nie sú súčasťou LED daj tak ako predpisuje výrobca - aby ťa nenapadlo to vyregulovať hore spomínaným spôsobom.
Ešte je možnosť zapojiť ich za sebou 6 pri 22V/24V - 6x3,2 = 19,2V (pri 24V napájaní, väčší úbytok napätia potrebný vyrovnať)
Tých kombinácií je...
Nejsem žádný expert v eletrotechnice,pokud bych tedy zapojil 5xčip paralelně do větve přes ten TC což je dejme tomu (5x3,2=16V a 3,5A), tak bych musel předpokládám dát zdroj 18V s konstatním proudem (3,5A) a ke každámu čipu dát odpovídající rezistor? Ovšem musel bych jít cestou kompromisu,protože TC má sice 5 kanálů,ovšem v případě řízením jenom TC420 je to 5x5čipůčů,max. 25čipů do světla?
Koukal jsem na obrázek ohledně řízení LDD modulu PWM signálem ale nejsem z toho moc moudrý, protože nevím co konkrétně leze z toho TC modulu.
Vo všetkom s tebou súhlasím, s tým, že sa to týka hlavne výkonových čipov o ktorých hovoríš - diódy 3W (rádovo waty), kde treba teplo preniesť cez malú plochu. Ale ani to nie je až taký technický problém (výrobca čipov to má navrhnuté dobre). Mám na starosti niekoľko rodín priemyselných zdrojov (dizajn, dokumentácia, náhrady/kvalifikácia nových komponentov - hlavne polovodičov, technické problémy, modifikácie zákazníckych verzií...) a je to len o kvalite (od chalanov so zákazníckeho servisu viem že prídu niekedy na opravu kusy v prevádzke cez 20 rokov - bol aj 30 ročný). No my nemáme koncových zákazníkov bežných uživateľov - keď sa zastaví lokomotíva vo fínsku pri -50, alebo sa zákazník musí potopiť ku vrtu ropnej veže aby vymenil náš zdroj nie je to sranda...bohužiaľ biznis v spotrebe bežných ľudí kapitalistického sveta...mám svoje skúsenosti s vyhlasnými filtrami...
U kvalitného pásika kde sa dramaticky nešetrí meďou (odvod tepla je u nich len cez spájkovacie plôšky a potom celou plochou pásika na lištu) a sú použité diódy o výkone 0,2W (3W rozložené na na skoro 30cm), standardizované pásky používané v elektro x rokov/patentové/, tak myslím že to až taký problém nebude. Čas ukáže...
Edit: Tým nechcem povedať, že pásik bude svietiť tých 10 rokov (do vtedy určite nejaká led môže odísť) - aj náš zdroj odíde niekedy skôr ako by mal...
Ale určite by som sa toho nebál - predpoklad je že vydrží dlhšie ako pár žiariviek. To by potom nemalo žiadny význam.
Áno, úprava aj celé zapojenie fungovať bude (neštudoval som detaily ale máš to potvrdené od Jaryyho). Zapojenie má význam:
1. buď keď je záťaž na kanál väčšia ako 4A (Buldr tam riadi 10A moduly - možné riadiť niekoľko modulov naraz jedným signálom/kanálom teda akýkoľvek výkon),
2. alebo ak je záťaž na iné napätie ako 12 až 24V (rozsah TC...),tak ako v príklade na linku čo si poslal. Zdroj je použitý na 36V a tak je nakonfigurovaná aj záťaž. Pre napájanie TC... nutný ďalší pomocný zdroj 12V (až 24V). Ja by som čisto v tomto prípade (záťaž na kanál menšia ako 4A) zvolil napájanie 18V a vetvy rozdelil po 5 LED modulov paralelne namiesto 10 v sérii. Tým by to všetko pokrylo samotné TC... bez ďalších sarapatičiek a prerábok. Alebo nakonfiguroval/pozapájal LED moduly na iné napätie v rozsahu 12 až 24V ktoré zvládne TC... Pokiaľ človek nemá k dispozícii veci použité v realizácii, ale musí to všetko kúpiť, tak je to predražené a prácné riešenie - veď tam riadi tri 700mA vetvi...
Pozri si na obrázku pricíp riadenia vykonu pre LED - ked bude 50% záťaž zapnutá 50% vypnutá výkon je polovičný. Frekvencia spínania musí byť väčšia ako dokáže vnímať ľudské oko (25Hz) a rádovo nižšia ako spínacia frekvencia napájacieho zdroja (rádovo desiatky kHz a viac) u LD ju máš v rozsahu 100Hz až 1kHz.
Edit k tomu riadeniu: Je jedno či to robí TC... alebo nejaký ďalší modul (LDD) ktorým nahradíš výkonové MOSFETy toho TC-cka (Kôli výkonu alebo napájaniu).
Edit2: Pokiaľ sú pásiky v chladiacej lište ako majú byť, tak si ľahko vyrátaš životnosť - výrobca ju udáva (vtedy je strata svietivosti pár %) - predajca mojich uvádza 50 000hod, čo je pri 12hod denne cez 10 rokov.
PWM signál vytažený z mosfetu v TC funguje, mám takto upravené už 4.
Ahoj,pravda je že akva jede dobře,otázkou je jak dlouho tam vydrží ty LED pásky,respektive kdy se jim začne snižovat výkonnost a barvy, druhá věc je, že to světlo chci zavěsit nad akva a chci, aby bylo trochu výše kuli lepšímu přístupu při údržbě (a to LED pásky už nedají) a další věc je, že ty pásky mají úhel svitu 120° a neviděl jsem,že by šel ten úhel nějakým způsobem regulovat např. optikou.
Co se týče těch LLD modulů(stepdownů) tak si můžu zvolit, jestli mně pojedou všechny větve na 700mA, nebo některé na 350mA a nemusím řešit zdroj konstantního proudu (jestli jsem to dobře pochopil) a dají se řídit PWM signálem, který se dá vytáhnout z mosfetu v TC. Jestli jsem něco pochopil špatně,tak mě prosím opravte, nejsem žádný elektro specialista,základy znám a zde a i jinde pouze čerpám informace.Obrázky přiložit nemohu dám odkaz na webové stránky, abych neporuši pravidla.
www.ukaps.org/…
P.S.: Jinak byldení v paneláku a nuda je někdy zákeřná v tom, že člověk vymýšlí co by kde a jak by kde....
To si asi budeš musieť rozmyslieť sám a potom sa podeliť o skúsenosti
Drvivej väčšine stačia biele svetlá v rôznych odtieňoch...moc nerozumiem čo chceš vylepšiť na tom čo máš (podľa mňa ti to ide pekne). Chápem že vždy je čo vylepšovať (hrať s niečím ) a je to zábava - na to koníčky sú. Ale v prvom rade musíš ty vedieť čo prečo robíš a čo ti nesedí na aktuálnom riešení, aby nakoniec celá námaha nebola len drahá zábavka...
Ja mám len technickú otázku. Nemám skúsenosti s TC420/TC421, ale podľa popisu priamo riadi výkon pre jednotlivé kanály (jeden kanál do 4A) - stačí na vstup pripojiť jeden zdroj o potrebnom výkone. Z akého dôvodu tam chceš pchať ešte LDD? Ďalšiemu zdroju pre LDD sa aj tak nevyhneš (nie je na sieťové napätie). Ak to má dôvod (napr. výkon - použil by som radšej dva TC...alebo použiť diódy na 24V a možný výkon bude dvojnásobný), prečo priamo na tú svetelnú rampu - počet potrebných káblov neznížiš...
Problematika ma zaujíma po technickej stránke
Nemáš predbežnú schému zapojenia (alebo odkaz kde si čerpal info), lebo sa mi to nejak nezdá či vieš presne čo robíš (alebo to chápem celé zle ja)...LDD stačí riadiť signálom, na čo sa dá využiť aj TC..., ale príde mi to zbytočne komplikované...
Edit: A hlavne LDD sa riadi kladným signálom - TC... ma plus výstup spoločný a napájacie zeme pre svetlá rozdielne (rozdelené do kanálov) čo je ďalší technický problém ktorý treba vyriešiť.
Tak jsem trochu blbnul a hledal a kreslil a počítal. Rampu bych udělal 995x111,5mm (s žebrováním+boční L lišty), koukal jsem po těch čipech na Ali (XT-E). Počítal jsem, že bych měl mít minimum na akva 9000lx, což vychází na nějakých 3600lm, ovšem se mně to zdá málo, teď tam mám skoro 8400lm, je pravda, že svítím tak na 70%, jenomže vyzařovací úhel LED pásku je 120°a šajní to všude okolo. Chtěl bych to světlo pověsit nad akva trochu víš (kuli údržbě) tak bych tam chtěl dát optiku a nevím jesti 60° nebo 30°, když dám 30°tak asi u dna v pohodě,ale vršek bude strádat, nevím, je jasné, že něco jiného je si to malovat a něco jiného je lom světla atd..Rozmístění barev je na obrázku a asi jsem to s počtem trochu přestřelil, vychází to při napájení proudem 700mA přes LDD dohromady na 10580lm, je pravda, že to budu moc stáhnout regulací (1+2 kanál 10x white cold,3 kanál 10x white warm,4 kanál 5+5 deep red+royal blue a 5 kanál 5x green) a nebo mám ubrat na počtu čipů nebo tam pouštět jenom 350mA?
To místo na straně ve světle je myšleno na driver board LDD.
Pokud, zde melu nějáké ptákoviny, rtak si rád nechám poradit....
Ahoj, já jsem kupoval čipy v Číne (Aliexpress) 3W pro regulovanou lištu se stmíváním a 10W COB čipy pro lištu se spínacími hodinami. V Číně se dá koupit za lacino třeba balíček 10ks za stovku na naše, DPH už taky platí (číslo zásilky musí končit F, ale přes Aliexpress shipping jsou tak všechny). A chlazení nevymýšlej drahé Al profily, já koupil ve Ferrocentru Al pásovinu 50x5mm délky dle AQ a bezpečně to uchladí 10 čipů. Pepa
Tak já hlavněznjišťuji co a jak,ještě ani nemám spočítané kolik budu potřebovat na akva 100x40x60 čipů,určitě bych chtěl mix barev,studenou bílou,teplou bílou,modrou,červenou a přemýšlím i nad zelenou, taky nevím do jakých jestli bíle XM-L, nebo půjdu do všech Bridgelux 3W a k tomu optiku 60° nebo 30°, chladič jsem koukal na alegro
allegro.pl/…, ovšm po těch diskuzích zde ohledně chlazení čipů jsem na vážkách, našel jsem pěkný, ovšem někde v Číně a spoštovným a doplacením DPH je to raketa
www.satisled.com/…
no pak tu je uplně super chladič v USA jen pro pokochání
www-makersled-com.translate.goog/…
No nic musím na to sednout a záčít asi počítat potřebné lumeny atd.
Chtěl bych to řídit TC420 nebo TC421,mám oba, psal jsem "Tonda akvarijní světla" o tu vychytávku co má, abych nemusel pájet ty vodiče na mosfety, když neodepíše, tak napájím.
U těch z CORALUXU píši, že tam jsou(Pre-soldered 10K pull-down resistors on each channel) a na fotce jsou vidět,pravda na jedné nejsou a na druhé jsou
coralux.net/…, tak jsem právě nevěděl jestli to pro mě, když to budu řídit TC42X bude potřebné.
www.aliexpress.com/… - používám tyto, odpory je možné napájet..
Jinak na Ali nakupuju čipy odtud, nakoupil jsem jich tam cca 600, z toho snad 3 byly vadné hned od začátku (dostal jsem místo nich nové), byly to nějaké levné fialové. Jinak kupuji většinou XT-E, nejstarší svítí minimálně 4 roky, celkově mi jich nad akvárii svítí kolem 500ks, ještě mi nikdy zádný neodešel. Ale nikdy je neprovozuju na více, než 700mA, raději jich dám větší množství.
www.aliexpress.com/… Ahoj,
ak myslíš toto
coralux.net/… a
www.micro-semiconductor.com/… (alebo niečo iné podobné z rady).
Tak je tým myslené to, že z PWM pinu je 10k odpor k zemi. To znamená že pokiaľ mu cez PWM pin neprivedieš signál (či už riadiaci, alebo iba ON/OFF) tak nebude svietiť vôbec (bude v režime OFF / preddefinovana úroveň L). Keby pin visel vo vzduchu tak bude svietiť naplno - Vsetko platí ak je správne k tomu riadenie...
Tie rezistory nevidieť ani na originály - asi sú zospodu (je to dvojvrstvová doska)
coralux.net/…
A doletovať ich tam tiež nie je problém, keby tam neboli.
A pre zaujímavosť z čoho to chceš riadiť?
Starší reakce
tak ofiko stranky maji stejne hodnoty, akorat ta zivotnost je jen 20000+
v-tac.eu/… . porad je to zivotnost 6 let
Edit: nicmene ani na tech strankach to nesedi. pisou ze to jede 3000 lm/m a pak ze jedna dioda dava 20-22 lm, coz x 120 je 2400 lm.
0 19.10.2021 18:58 marvvin –
Re: Dan jenom bych se pridal k te pochybnosti o vykonu 3000lm na metr pasku pri te watazi, to je jak udaj od cinana, za malo penez hodne muziky, ale takhle to nefunguje ... a pridam se s k te rade, aby jsi radne predimenzoval zdroj, ja dal zdroj silnejsi o cca 25% a hral se takovym stylem, ze jsem radsi koupil silnejsi. Mozna by to fungovalo, ale byl tak horky, ze na nem dele neslo udrzet ruku ...
jo a k tomu vykonu - ty odkazy co jsem posilal, parkrat jsem v tom eshopu nakupoval a podpora je luxusni - bral jsem ruzne druhy pasku a dokonce mi ke vsem byl schopen poslat grafy se svetelnym spektrem apod. - protoze pro kytky neni dulezita jen barva svetla, ale spis jeho slozeni - ale to mas zase spoustu veci na cteni a zamotani mozkovych zavitu
takze drzim pesti, at dobre vyberes a funguje ti to jak ma ...
diky vsem za pomoc a rady, nejak se s tim popasuju, az to za par mesicu bude tak dam vedet jak to funguje
Čím väčšia plocha profilu, tým bude profil menej teplý (pri rovnakom odovzdanom teple).
Samozrejme že čím väčšia plocha na odvod tepla tým je to lepšie, ja mam
www.smdledziarovky.sk/… to či je to IP65 alebo IP67 je nepodstatné - nebudeš to dávať priamo do vody.
Jeste jsem nasel tyhle profily
www.ledshopik.cz/… sirka je pres 2 cm pro ledpasek tzn 2x tolik co ty z ledsolution. Sice nejsou s difuzorem IP67 ale jen IP65, coz by snad nemelo vadit, ponaret do vod yje neplanuju
tim ze je ten profil větší by snad ten problem s teplem by mohl byt mensi. Což?
hosi vy me davate
ja uz nevim co mam ted delat
ty LEDky co maji 3000lm na metr pisou High CRI, jinde to nepisou vubec. Aby se v tom prase vyznalo
0 19.10.2021 10:52 marvvin –
Re: dan ahoj, no muze to byt jeste komplikovanejsi ;) ja teda jeste koukam krome teploty barvy na CRI hodnoty a beru pasky v kategorii 98+, to znamena verne podani barev -
ledme.cz/…
a kombinuju to s akva paskama -
ledme.cz/…
do jednoho akvarka jsem misto akva pasku zkusil dat grow pasek a je to vic cerveny nez bych si pral, takze az bude cas a nalada, tak pujde pryc
vodeodolnost je v pohode, led listu na koncich utesnis akvarijnim silikonem a je to dobry, kdyz budes trpelivy, tak silikon nacpes po cele delce do te drazky kam se zacvakava kryt a potom az to zavres a ten silikon se vymackne, tak ho pekne rozetres v tom spoji a bude to dobry. No a pokud chces uplnou vodeodolnost, tak celou listu "obleknes" do pruhledny smrstovaci buzirky, konce opet zatahnes silikonem a muzes to svetlo s klidem i ponorit ...
Tak ten kryt je neco takoveho
zvirata.hyperinzerce.cz/… takze jsou tam otvory ktere mam vzdy otevrene. Asi to nepujde jinak nez pokus omyl. Nepocitma ze bych jel to svetlo na 100% pocitma ze bych jel minimalne zpocatku 50% a pak by se videlo.
Řekl bych, že ledky můžou topit i víc než zářivky. Při silnějším osvětlení bych se bál, že by se mohl deformovat i kryt. Ale hodně bude záležet na jejich účinnosti, kolik jde do světla a kolik do tepla.
Nameral som priamo na hliníku cca 28 - 30C podľa teploty okolia, ale je to odvetrávané - nieje to pod krytom. Pokiaľ si pamätám tak pri bežných LED pásoch to bolo niečo podobné pretože na dosiahnutie podobného osvetlenia ich tam muselo byť viac - presne ako si to napísal. Mal som v jednej lište 2x pás 17W - 204 čipov 3014 /m. - takže spolu 4 pásy. "Svetla" bolo dosť, ale bolo to také nevýrazné a preto som dával V-tac - rozdiel na farbách je viditeľný.
Fungovať to bude aj pri vyššej teplote, akurát sa znižuje životnosť, ale až tak dramatické to nebude.
P.S. keď si spočítaš tak počet čipov je v oboch prípadoch rovnaký.
tak ja prave to vodeodolne potrebuju takze do toho profil bych dal jeden pasek. Je otazka zda to staci. Pak je varianta jit slabsi pasky 60 led na metr a mit tech profilu 5. Tak jak jsem to psal drive (2x90 studena, 2x90 denni a 1x90 rostliny). Zas muze to topit vice nez zarivky? Pokud ne tak bych to neresil asi
V jednom profile mam V-tac + jednu farbu. Kryt nemám, len v ráme sieťku od záhradkárov, takže som vodotesnosť neriešil. Profil má svoj kryt,na koncoch otvorený.
herdek to zacina byt komplikovane ???? to mas pro jeden pasek tech 42mm profil nebo si tam dal vsechny? Ja potrbuju neco vodeodolneho, bude to v plastovem krytu diversa. Tak jsem uvazoval toto
eshop.ledsolution.cz/… Účinnosť (lum na wat) je iná debata. Ale zle som rátal ja - 2x90cm nie je 3m (somár)
Na cca 50W by som zobral 100 - 120W - budeš mať rezervu do budúcnosti pokiaľ budeš niečo prerábať alebo pridávať. Umiestnenie v kryte bude mať dve nevýhody - prvá je teplo -bude nad LED pásmi a druhá je 230v nad vodou. Výhodnejšie je ho dať niekde vedľa AQ a do krytu ťahať 12v. Na dané V-tac pásy je treba dobré chladenie - je tam 120 čipov/m a dosť hrejú. Ja som ich dával do tých širokých / 42mm / hliníkových profilov na LED.
Přidat reakci
[1] ...... 160 161
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256433x